DE ZATERDAGAVOND. Eü ïictorlaiater. Haarlemsch Meubelmagazijn Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad Tafeldrank Kleine Houtstraat 7, lessen en Schulz. Depot in Zandvoort Kerkstraat 21 Schoen- en Laarzen-Magazijn „de Hoop" g5 Gierstraat 38, ZWARÏ-ARENDSEN JEfe g> €3 cl. SO jaar Kleine Houtstraat 10 bij de Anegang. De Eerste Ned. Fabr. v. Chem. Producten A. DE ROVER, EngelschssnRelgissheAnthraeiet ATTENTIE. Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. ^s.a.?p DE ZATERDAGAVOND. van het Koninklijk Huis der Nederlanden. N.B. Het YICTORIAW ATER wordt desyerlangd ook ge leverd in heele en halve flessehen voorzien van schroefsluitiug. Verkrijgbaar by; P. BAGGERMAN, ia Minerale Wateren. HAARLEM. SSoomvervedj, Chemische Wasscherij, Krimpinrichting, Machinale Tapijtreiniging en Desinfectie. Fabriek en Kantoor te Haarlem: Essenstraat No 27. Stoomgoederen binnen 3 dagen. Verfgoederen binnen 8 dagen. bij den Heer Kraijenoord. "g 38 Gi©r»slSir«aa,'t 38. ALLE SCHOENWERK VAN UITSTEKENDE KWALITEIT. M ALLES HANDWERK. ALLES SCHERP CONCURREEREND. <x> Chrooinlederen Heeren-Bottines f 4.50 Chroomlederen Dames-Laarzen - 4. H Sehoollaarzen, hontgepend, ijzersterk. -2 SCHOENWERK NAAR MAAT. REPARATIE-INRICHTING jq Aanbevelend, Iieeft liet het volste vertrouwen genoten als te zijn 't GOEDKOOPST en SOLIEDST adres. Meubelmakerij. Reparatie-inrichting. Stoffeerderij Onder aanbeveling, A. BOE1EE Az. levert tegen de laagst mogelijke prijzen kistjes fifais Stijfsel, inhou dende netto 161/, K.G. Zakjes Blaaw in kistjes 50 stuks. Stukjes Potlood in kistjes a een gros en twee gros. Patent Glans-Stijfsel in kistjes a 50 cartons. Patent Kook-Styfsel in kistjes a 80 kilo's. Soda-Extract in kisten a 500 stuks. Monsters prijsopgave worden gratis en franco toegezonden door de EERSTE NED. FABRIEK VAN CHEM. PRODUCTEN, Amsterdam, Telefoon 1625, Kantoor Rapenbnrg 30. Brouwersvaart 108-108a Specialiteit in: Halfretnootjes, Steenb olen, Cokes tegen fabrieksprijs, Briqnetten in soorten, Turf. Hout enz. Telephoon 31d (Interc.) Eene groote zaak in Meubelen, Bedden en Tapijten, levert onder strengste discretie, conapleete A. meublementen, alsook enkele Meubelstukken op gemakkelijke termijnbetaling volgens overeen komst. Br. onder No. 5732, bur. v.d. biad. NASJiftACHlNES. Een prachtig werkende SIN GER-MACHINE voor f10, een verb. SINGER rnet kast, HOOD- ARM, voor f 12 50 en een fonkel nieuwe verb. SINGER met fraai gebogen kast en alle apparaten, van i 47.50 nu voor f 25 en een fonkelnieuwe Naaister HAND- en TRAPMACH1NE met kast, van f 65 nu voor f 42.50. Gratis onderricht, 5 jaar garantie Verhuring van Machines f 0.15 per dag, f 0 50 per week, i 1.50 p. mnd. J. MOERKERK, K. Vlamiugstr. 2. Goedkoopst adres voor Reparatie 137 DIAMANT. wagentjes hun tocht langs de „vloeren", 't Was een komen en gaan zonder einde. Dag en nacht, zonder ophouden, werd het werk voortgezet. Zij verlieten de schacht en na ongeveer tweehonderd meter langs den rand der mijn te hebben geloopen, lew am en zij aan een schacht, die helde met een hoek van ongeveer 45 graden. Op den top der schacht bevond zich een wagen op rails, die in contact was met een metalen kabel, welke naar een dicht bij gelegen machinehuis voerde. „Moeten we dAArin zitten?" vroeg mevrouw Clayton. „in zitten?" antwoordde de ingenieur. „Geen quaestie van I In minder dan geen tijd zou uw hoofd er af zijn. U moet er plat in gaan liggen. Wij zullen den bak aan hot begin der helling laten komen, dan zult u het beter begrijpen." De wagen werd naar beneden gevoerd en toen hij op een hoek van ongeveer 45 graden stond, scheen de wijze, waarop men er zich van moest bedienen, niet zoo erg ongemakkelijk. De beide dames namen het bovenste gedeelte van den wagen eigenlijk meer een bak op wielen in, met haar voeten rustend tegen een dwarsstuk, ongeveer in het midden, terwijl de beide heeren in het. lager gedeelte plaats namen. „Denkt er nu om", zei de heer Luttrell met nadruk, „dat u blijft liggen en in geen geval uw hoofd opheft voor ik 't u zeg. 't Is levensgevaarlijk om zich onder het dalen op te richten. Allen klaar?" Een signaal werd gegeven, en plotseling scheen de grond rondom hen bliksemsnel te rijzen. De tocht was begonnen. Do lichten, de sterren, alles verdween. Er was niets rondom hen dan tastbare duisternis, terwijl het eenig geluid dat werd vernomen, was het gekners der wielen van den wagen, die hen in pijlsnelle vaart naar de diepte voerde. „Ik heb last gegeven om als we een diepte van 600 voet hebben bereikt, halt te houden u kunt dan in het voorbij gaan een blik iir (te gaTeilT werpen. Maar in geen geval het hoofd opheffen vóór ik het u zeg", waarschuwde de ingenieur opnieuw. A Eensklaps meende Nellie, die de oogen open had gehouden, (mevrouw Clayton had zoodra de daling was begonnen de hare gesloten), een flauwe schemering van licht te bespeuren. Na eenige seconden was het helderder, en nag een oogenblik DIAMANT. 134 zijn van eenige schadeloosstelling. Dat kende men in Cam- berton niet. ,,'t Is hard I" zei Ray teleurgesteld. „Dat stem ik toe, maar het zou nog veel harder zijn ge weest, als de zaak niet deze wending had genomen. In uw plaats zou ik den hemel danken, dat ik er zoo genadig was afgekomen en zoo gauw mogelijk van hier gaan. Maar dat is toch ook immers uw plan, niet waar?" „De courant zegt het", zei Ray lachend, „en dan zal het wei waar zijn." „Ja, dat heb ik gelezen," antwoordde de heer Bodley. „Maar hebt ge uzelf er niet over uitgelaten?" „Met geen enkel woord 1" Ik begrijp niet, hoe de courant er aan komt „Ik geloof, dat ik het wèl begrijp", zei de advocaat ernstig. „Ik zou me al sterk moeten vergissen, als het niet een wenk was om weg te gaan." „Wat I een wenk om weg te gaan I „Ja, ja, dat i? méér gebeurd I" „Dan blijf ik I Ik ben daarin volkomen vrij, meen ik; dwingen laat ik mij niet." „Maar ik betwijfel toch, of u het verblijf hier wel zoo heel aangenaam vindt," merkte mr. Bodley lachend op. Ray lachte ook. Later nog eens kalm nadenkende over het geen de advocaat had gezegd, begreep hij, dat hij de wijste partij zou kiezen als hij zich aan zijn raad hield. Het bezoek aan de mijn was bepaald op acht uur 's avonds. De Claytons en Nellie zouden vergezeld worden door een der ingenieurs, een jong Amerikaan, Luttrell geheeten, met wien men in het hotel toevallig had kennis gemaakt. De dames hadden den raad gekregen om de oudste kleeren aan te trek ken die zij bij zich hadden. Nellie betreurde het half, dat zij niet een van haar oude korte jurken, die zij thuis tot haar veertiende jaar had ge dragen, had meegenomen't zou haar bij deze gelegenheid zoo mooi te pas zijn gekomen. Zij moest zich nu tevreden stellen met een breeden zoom in haar japon te leggen, zoodat deze niet den grond kon raken, em met de stevigste laarzen aan te trekken die zij in haar koffer kon vinden. De dames lachten om elkanders toilet, toen zij beneden kwamen, gereed om te vertrekken. tfijtffiaürt 'm MmfttriiBiftMiii iKia» niiithtv ffiTiin n Ho. IBS, Zaterdag 31 October. I903. Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstrekei Arm maar eerlijk. Het hooge Jura-plateau strekt zich over een afstand van verscheidene mijlen uit en wordt slechts door eeni ge valleien doorsneden. Hier en daar ligt een dorpje, kleine, nederige hoe ven liggen te midden van kleine boschjes langs slechte wegen. Een ri viertje stroomt diep tusschen groote rotsblokken, juist langs die grens. In de lente, slechts zeer kort, heeft dit plateau zijn poëtische aantrekke lijkheid zomens, eveneens zeer kort, geniet men er mooie dagen in den herfst, als 't niet mist, hoort men er de landelijke muziek dei* herders. Maar wat is de winter er naargees tig en streng, een winter, die zes maanden duurt, de wegen onbruik baar maakt, de dorpen omringt met een verschansing van sneeuw. Al leen groote troepen raven vertoonen zich dan op de hoogvlakte. I,n hun hut, die het meest afgelegen was op drie kwartier van elke andere woning, was het voor het echtpaar Perret met zijn kinderen alsof het naar een of andere Poolstreek ver bannen was. Martial Perret was vijf en dertig jaar oud, zijn vrouw was iets jonger: de kleinen, Alcide en Justine, waren acht en tien jaar. Martial, die een bekwaam horlogemaker was. en die overgespaard zou hebben zoo hij niet zijn ouders had moeten onderhouden, was, terstond nadat zijn ouders ge storven waren, getrouwd met een meisje uit de streek, een wees even als hij. die hij van zijn jeugd af lief had. En zij waren gedurende een tiental jaren zeer gelukkig geweest en beiden hadden gewerkt, hij aan zijn handwerk, zij aan het vervaar digen van fijn kantwerk. De geboorte der kinderen had hun geluk nog verhoogd en zij hadden elkaar steeds hartelijk Hief. Hun huisje, waarop on gelukkiglijk veel hypotheek rustte, behoorde hun toe, het tuintje leverde kool en aardappels op, en zij fokten wat kippen. Daar zij weinig behoeften hadden, konden zij behoorlijk leven. Vrouw Alyse bleef het liefst thuis. Martial, wandelde wat bij wijze van afleiding en zij voelden zelfs in den winter geen behoefte hun eenzaam huisje te verlaten. Zij waren in hun eenvoud geluk kig. II. Plotseling echter kwam de beproe ving. Een geheimzinnige kwaal greep Martial aan, een kwaal, die ze eerst verwaarloosd hadden, maar die zulke vorderingen maakte, dat ze er wel iets aan moesten doen. De twee eerste geneesheeren. die ze raadpleeg den, konden niets zekers zeggen. De derde sprak den zieke moed in, maar verklaarde aan Alyse, dat het tering was, reeds in een gevorderd stadium, een waarschijnlijk erfelijke tering, zonder dat eenige beterschap viel waar te nemen. Martial kon niet meer werken en werd weldra bedle gerig. Alyse legde zich meer dan ooit op haai* kantwerk toe. maar de ver dienste was gering en onvoldoende om het huishouden te onderhouden. Weldra sloop de armoede hun wo ning binnen. Het echtpaar was trotsch. Vragen stiet hen tegen den borst. AcMereem volgens verkochten zij alle meubelen Stratford-on-Avon. Shakespeare's geboorteplaats, is nipt alleen door dien dichter beroemd geworden. Sinds eeuwen heeft de jaarmarkt daar de reputatie van de meest gran dioze fuif in heel Engeland en uit de omgeving zoowel als uit de groo te steden stroomen er jaarlijks dui- Geen Vegetariërs. zenden van pretmakers heen. Ook dit jaar werd de markt! op schitterende wijze befuifd en voor de van 't lollen en drinken flauw ge worden feestelingen werd op echt En- gelsche wijs gezorgd. Niet minder dan dertien ossen en negen varkens i gaar is en uitgesneden wordt, werden op straat aan 't spit gebra-1 den en bespoeld met porter door die marktbezoekers verslonden. Onze plaat geeft zoo'n ossenhra- dea-ij te zien, waarbij honderden be- geerige oogen zich reeds aan 'tmal- sche vleesch vergasten vóór het nog en alle voorwerpen van eenige waar de. De dokter, de vierde, vroeg niets voor zijn visites en deed hun zelfs eenige hulp toekomen. Maar zij woon den zoo eenzaam, om geregeld steun te ontvangen, zouden ze düe hebben moeten inroepen en daartoe waren ze te fier. Eindelijk verklaarde de dokter aan Alyse. dat hij er evenmin iets aan kon doen als zijn collega s en na een zilverstuk in haar hand te hebben laten glijden, ging hij heen en kwam niet terug. Nu de officioele geneesheer zich onbevoegd verklaarde, bleef slechts hulp van andere zijde over. Op den anderen oever, niet ver van de grens in een groot dorp. deed een plantkun dige veel van zich spreken. Hij ge bruikte slechts planten voor het ge nezen van alle ziekten. Sommigen hielden hem voor een kwakzalver, maar de meeaten hadden veel vertrou wen in hem. We moeten het probeeren had Alyse gezegd. En op zekeren ochtend was zij er heen gegaan. Het was een heel eind en langs geen gemakkelijke wegen. Langs een brugje moest zij de rivier over en dan langs een smal pad tusschen de rot sen door. Langs de geheele grens was de dienst der douane streng georgani seerd en op het einde van het rots pad, dat zij volgen moest, was een post gevestigd. Sedert een jaar ging Alyse daar eens of tweemaal per week voorbij. De plantenkenner had sympathie op gevat voor dit zwakke, maar zoo moedig» vrouwtje^ Hij bad baar niet verheeld, dat het geval ernstig was, maar haar toch een sprankje hoop gegeven. In elk geval zou men veel geduld moeten hebben. Alyse nam, wanneer zij op weg ging steeds slechts een stuk brood mee. Aan den douanepost kende men haar nu. Op zekeren dag, dat zij niets gege ten had. was zij onwel geworden. De goede douane-beambten hadden haar opgeknapt en geholpen. Zij had' hun haar geschiedenis in enkele woorden verteld en waarom zij steeds de grens over op en neer ging. Van dat oogen blik af boden zij haar dikwijls een glas wijn aan en zelfs noodzaakten zij haar wol eens eetwaren aan te nemen. Wel. hoe gaat het ermee? riep de brigadier haar al! toe als zij in de verte aankwam. En allen kwamen om haar heen staan uit vriendschap pelijke belangstelling. Het ging, helaas, volstrekt niet goed en Martial verzwakte hoe langer hoe meer en verloor den moed. In huis was e.r "iets meer om te verkoopen en het magazijn, waaraan Alyse ie- verde, deed geen bestellingen meer. En dan stond de winter voor de deur 1 III. Op zekeren avond had de maaltijd bestaan uit een dun soepje van wat groenten getrokkenvoor morgen waren er nog wat aardappelen en dan was er niets meer. De zieke lag in zijn bed na te denken en zijn kwaal verergerde door de financieele zorgen. Zelfs hadden ze nu eenige kleine schulden moeten maken. Alyse zat voor zijn bed kousen te stoppen voor de kinderen, die met half ledige maagjes zich bezig hielden met een oude doos speelgoed;. Plotseling werd er aan de deur geklopt. Dit was iets zoo onverwachts en ongewoons, dat allen elkaar bijna verschrikt aankeken. Gaat maar eens zien. zei de zieke. Bevend gehoorzaamde de vrouw, ze deed de deur half open en zag iemand staan, half boer, half burger, ddenze niet kende. Ben ik hier bij de familie Perret? zei hij. En op het bevestigend ant woord Ik moeit u spreken. Alyse liet hem binnen. Het was een man van bij de vijftig, warm in een vossenpels gewikkeld en met een bonten muts op het hoofd. Hij droeg een flinke volle mand, waaruit de halzen van twee üesschen staken. Martial had zich half opgericht, ongerust, evenals zijn vrouw. Kent je me niet? vroeg de be zoeker. En hij noemde zijn naam. Martial had dien naam meer ge hoord het was de bewoner van een der groote huizen op den anderen oever, waar hij in hout handelde. Men zei, dat hij zeer rijk was. Mar tial herinnerde zich hem een paar malen ontmoet te hebben. Hij meende zich zelfs te herinneren, dat hij in ongunstige bewoordingen over hem. had hooren spreken. Klaar er wordt zooveel gezegd zonder grond 1 Waaraan danken wij de eer van uw bezoek, mijnheel*? vroeg hij. Alyse had hun besten stoel toege-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5