u NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. in Tweemaal Betaald Accept. UITVOERINGEN. In Zorg en Drnk. 21e Jaargang. No. 6240 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 3 NOVEMBER 1908. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: Ijjjs. ^an 1—5 re2els 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is ('kom der Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland"n 1.65 (fes Mi r£Lov'! Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0 02% V «fjf v' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdakten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 3 Nov. be?at o. a. Buitenl. Overzicht, De Staats begroting voor 1904, De uitvoe ringen van Zaterdag en Zondag, öllïaandagsehe Sportrnbriek, Bin- Benl. en Stads berichten. Buitenlandsch Overzicht □0! bi Officieele Berichten. Wethouders van Burgemeester Jaarlem, IQ te weten, dat bij hunne beschik- van 29 October j.l. aan de firma luijgrok en Co. vergunning is verleend lot oprichting van eene drukkerij, waar- 3 tij als beweegkracht een gasmotor zal j morden gebeziigd in heit perceel aan de «Gedempte Oude Gracht No. 140. "5 j Haarlem., 31 October 1903. Burgemeester en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 2 Nov. 1903 ison- ier bovenstaand opschrift opgenomen :ene mededeeling van den heer Frans ichaap Jr. Rechtskundig Adviseur, Themis, omtrent de handelwijze an den Heer de Lanoij betreffende Mien accept groot f7500.door hem jedisconteerd bij de Ned. Rank en hem aan die bank niet af- ïtaald, niettegenstaande hij de gel en daarvoor ontving en daarvoor een iritantie verleende. Het daarbij behandelde geval be eft mij ondergeteekende. Ik sloot 'Mei j.l. een crediet hypotheek bij Noord- en Zuid-Hollandsche Bank de Heer de Lanoij liet mij 5 Juli zijn kantoor ontbieden en mij al- aar een accept van f 7500 teekenen, oewel ik hem verzekerde de toezeg- te hebben dat binnen enkele da- en de geheele schuld werd afgelost. L teekende dit accept, vertrouwende at bij afbetaling door mij aan de [oord- en Zuid-Holl. bank dit accept an' die bank afgegeven, te niet zou jn. Ik stel er echter prijs op uitdruk- elijk te verklaren, dat in de rnede- eeling van den heer Schaap eene on- listheid is. De Notaris n.l. door ien de crediet hypotheek is gepas- lerd en die ook voor mi] de gelden 1 de Noord- en Zuid-Holl. bank af- oeg en daarvoor kwitantie ontving, is op dat oogenblik met het bestaan n het accept van f 7800 geheel on- kend. Het teekenen van dat accept 5 Juli j.l. is geheel buiten hem igegaan en toen hij de gelden bij 'N. en Z.-Holl. bank afdroeg, deel- ik hem ook niet mede, dat er een Kept van 7500 bestond, omdat ik eende dat dit stuk door de voldoe, ng te niet was. Ik verzoek U dit schrijven in Uw ad op te nemen, ten einde daardoor d betrokken Notaris van de onhan- gheid waarvan hij in bedoeld stuk wdt beticht, volkomen te zuiveren. U dankzeggende voor de plaatsing, Hoogachtend, J. A. VAN OEST. Heemstede Nov. 1903. Dat liet schrijven van den Czaar aan den FRANSCHEN President besproken zou worden, kon men wel op zijn vingers natellen óók dat allerlei verhalen over liet re sultaat van Lamsdorff's bezoek de ronde zouden doen. Het meest op den voorgrond tre dend daaronder is de bewering, dat Frankrijk vriendschappelijkmaar krachtig deze tegenstelling is tee kenend zou influenceeren op Ja pan, om langs vredelievenden weg een schikking tusschen dit rijk en Rusland ten aanzien van Mantsjoe- rije te bewerken. Merkwaardig is dat. altijd volgens de Fransche bla den. dit ..bewerken" van Japan zou geschieden in overleg met Engeland, nota bene Japan's zoogenaamde bondgenoot. Nu mag dat boncLgenootr schap Engeland al niet verplichten mee offensief op te treden, zoo de bondgenoot daartoe overgaat, maar Japan mag dan toch zeker wel ver wachten dat zijn bondgenoot niet anderen helpt een krachtigen druk uit te oefenen in voor Japan onaan- genamen zin. 't Is alweer het eeuwen-oude liedje: ■wie 'tvan Engeland' moet hebben, is aan de haaien overgeleverd. De ..Soleü" beweert over de Man- tsjoerijsche kwestie te weten, dat de Russische minister zijn Franschen ambtgenoot overtuigd heeft, dat het voor Rusland nooit mogelijk zal zijn. Mantsjoerije te ontruimen. Op dezen grondslag zouden dus de onderhan delingen over een schikking tusschen Japan en Rusland gevoerd moeten, worden. Voorts zou Delcassé we bewe gen ons nog op het terrein der ge ruchtenziin toestemming gegeven hebben aan het Russisch-Oostenrijk- sche hervormingsprogram voor Ma cedonië, terwijl van zijn kant Lams- dorff, zich bereid verklaard zou heb ben. Frankrijk's plannen ten opzich te van Noord-Afrika te ondersteunen. Dan zou ook Abessinië nog ter spra ke gekomen zijn. en wel naar aan leiding van een plan. bij welks uit voering. behalve Frankrijk, ook En geland en «Italië een actieve rol zou den moeten spelen. De ..Kölniscbe Zeitung" laat zich bij monde van zijn Parijschen cor respondent uit over den brief van den Czaar aan Loubet. Het blad waarschuwt tegen gevolgtrekkingen, tenzij van zeer algemeenen aard, uit den brief van den Czaar aan presi dent Loubet, zoolang nog niet de woordelijke inhoud van dezen brief authentiek bekend gemaakt is. Ter wijl Fransche bladen er gaarne in hoofdzaak een wenk aan Duitschland in zien. dat het Fransch-Russische bondgenootschap nog even hecht staat als te voren, wijst de Kölnische Zeitung er op, dat de twijfel aan die hechtheid ook in Russische bladen geuit is, en de wenk als 'ter een is evengoed voor die bladen be stemd is als voor andere. Maar van belang acht hetDuitsche hlad vooral ook de toespeling van den Czaar op zijn vredesgezindheid, die de voortdurende zorg zijner re geering is. evenals die van de Fran- j sche regeering. zegt de Czaar. Daarin kan óók een wenk liggen. Immers, dat men zich in Frankrijk nog niet wil voegen naar den toestand geliik de oorlog van 1870 dien geschapen beeft, levert nog altijd een groot ge vaar voor Europa op. In niet-offici- eele kringen in Frankrijk, onder ge- wezen ministers, die hun politieke dagen nog niet geteld achten, steekt nog bij iedere gelegenheidbij voor beeld naar aanleiding eener vrede lievende redevoering van Jaurès het verzet op tegen den vrede van Frankfort. Onder deze omstandighe den en vooral tegenover deze men- schen moet het bijzondere voldoening wekken als men ziet hoe de Czaar het jongste ..arrangement" tusschen Frankrijk en Engeland, en de toena dering tusschen Frankrijk en Italië gebeurtenissen noemt, waarin hij een nieuwen waarborg vindt voor den wereldvrede. In de tegenwoordi ge omstandigheden heeft deze uiting van den Czaar nog bijzondere waar de wegens den toestand in het verre Oosten. De bijeenkomst van de keizers van RUSLAND EN DUITSCHLAND te Wiesbaden, die Woensdag zal plaats hebben en waarbij, naar men zegt, ook de groothertog van Hes sen. schoonvader en1 gastheer van den Czaar zal tegenwoordig zijn, schijnt toch ook een politiek doel te hebben, tenminste de Russische mi nister van buitenlandsche zaken, Lamsdorff, zal er bij tegenwoordig zijn en deze diplomaat is van ziin bezoek te Parijs reeds te Darmstadt aangekomen. Donderdag zou keizer Wilhelm het bezoek te Darmstadt terugbren gen. De MACEDONISCHE ZAKEN vorderen nog niet hard'. Behalve hetgeen we bier boven meedeelden als gerucht betreffende de houding van Frankrijk ten aanzien van het Russisch-Oostenrijkscbe voorstel, wordt meegedeeld, dat geen der an dere mogendheden zich nog daarover heeft uitgelaten, maar dat niemand met dat voorstel bijzonder is inge nomen. Het minst er mee ingenomen is Turkije zelf, zooals we reeds weten en het gaat dan ook voort met bij Rusland en Oostenrijk stappen te doen om concessies te verkrijgen. Een te loven stap is gedaan door den Sultan, die bij iradé gelast heeft dat 96 Slavische bataljons in Mace donië naar huis zullen worden ge zonden. Stadsnieuws. Haarlem, 2 November. Tegen den Schouwburg. Bij den Raad is een adres van den Alg. Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ingekomen, van den vol genden inhoud De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, verno men hebbende hoe door B. en W. aan Uw college is voorgesteld, om op het terrein der voormalige gasfa briek een stuk grond af te staan voor het bouwen van een nieuwen schouwburg. wendt zich tot U met het drin gend verzoek, niet op dit voorstel in te gaan. De Kerkeraad is van oordeel, dat de invloed van het schouwburgbezoek op bet huiselijk, op het zedelijk en op het godsdienstig leven, niet van dien aard is, dat dit bezoek van ge meentewege moet worden in de hand gewerkt, weshalve bij U verzoekt dit voorstel te wijzen van de hand. 't Welk doende, Namens den Alg. Kerkeraad vn (get) BARBAS. Voorzitter. (get.) A. J. MONTI JN. Scriba. In het Brongebonw Vierde Zater dagavond Haarlemscli Gemengd Koor zijn 15-jarig Bestaan. Ilaarlemsch Gemengd Koor, Direc teur de heer Henri Pielage, heeft Za terdagavond in het Brongebouw op waardige wijze zijn 15-jarig bestaan gevierd. Een prettige, aangename stemming heerschte den geheelen avond in de feestelijk en smaakvol1 met groen, bloemen, draperieën en vaandels ver sierde zaal. Vroolijk en gezellig was het steeds in dien intiem en kring van leden en genoodigden, allen slechts bezield met dit eene denkbeeld om zoo luisterrijk mogelijk dait gedenkwaardige feit te vieren. De feestavond werd geopend door den Voorzitter, den heer J. Faber, die allen een hartelijk welkom toeriep. Aangenaam was het hem zoovelente kunnen begroeten op dezen avond ter herdenking van het 15-jarig be staan. Uit uwe tegenwoordigheid, zei- de spr.. blijkt de belangstelling in het streven van onze Vereeniging. En daarom achtte spr. het niet ondien stig iets omtrent de geschiedenis van H. G. K. te memoreeren. En dan wees spr. er op hoe de Vereeniging bij haar oprichting den naam kreeg van Hosannahoe deze later werd gewij zigd in H.. G. K, welken naam zij nog voerten hoe de Vereeniging, die ook in den beginne met vele moeilijkheden bad te kampen, door eendrachtige samenwerking en ener gie der leden, zich tot eene krachtige vereeniging heeft opgewerkt. Vooral tot dien bloei hebben medegewerkt de verschillend© directeuren, die oveThet koor den dirigeerstok'zwaaiden, en niet het minst de heer Henri Pielage. die steeds zijne beste krachten voor de Vereeniging geeft. Wat geen der vorigen heeft kunnen doen, heeft Pielage. onze eminente leider, ge daan. Hij heeft H. G. K. te Amster dam met een tweeden prijs uit het strijdperk weten te doen treden. Daarvoor breng ik hem openlijk een woord van hulde en dank. Luide bravo's en fanfares weer klonken na deze woorden. Hierna overhandigde spr. den heer Pielage een fraaie lauwerkrans. (Ap plaus). Last not least wilde spreker een woord van dank brengen aan den edelen beschermheer Jhr. E. H. van L0011. die H. G. K. steeds gesteund heeft op eene vorstelijke wijze en, door meermalen op uitvoeringen te verschijnen, getoond heeft sympathie te hebben voor deze Vereeniging. Ook na deze woorden weerklonken applaus en fanfare's. De president der feest-commissie, de heer van Ooy stelde vervolgens nog een hochin voor den bescherm heer, hetgeen door de leden driewerf werd herhaald. Daarna sprak hij den President toe en bood hem namens vele vrienden en belangstellenden een blijvend sou venir voor de Vereeniging aan, daar bij de beste wenschen voor H. G. K. voegende. Alsnu werd den beer Faber onder luide toejuichingen een prachtig vaan del overhandigd. Het is vervaardigd van rood fluweel, waarop een harp met muziekboeken is afgebeeld en waarop voorts met gouden letters de naam Haarlemsch Gemengd Kooir, en het wapen van Haarlem prijken. Bovenop is een lauwerkrans aange bracht De heer Faber bedankte hierop voor dit fraaie geschenk en bood vervol gens het eere-lidïn aai schap van H. G. K. aan de 3 ïed'ert der Feestcommissie de heeren P. van Ooy, C. F. L. Sar- let en J. van Nielaan. en hechtte ver volgens'hun het insigne op de borst Ook nu wéder weerklonken toejuichin gen en fanfares. Hierna verzocht de heer Faber aan den heer Pielage de behaalde medail le aan het vaandel te hechten. Nadat de heer van Ooy ook namens zijn mede-leden dank had gebracht voor de hooge onderscheiding van H. G. K. ontvangen, was het officieele gedeelte geëindigd en werd met de uitvoering van het keurige program ma, vol afwisseling, een aanvang ge maakt. Daarover nog in bijzonderheden te treden, achten wij met het oog op de uitgebreidheid van het programma niet gewenscht. Genoeg zij het der halve te vermelden, dat de aardige voordrachten, zangnummers en too- neelstukjes ovter het algemeen geno men zeer in den smaak van de aan wezigen vielen, hetgeen bleek uit het herhaald applaus, dat na ieder num mer door de zaal weerklonk. Tot het einde toe bleef de prettige feeststemming voortduren, waartoe eenige aardige intermezzo's niet wei nig bijdroegen. Wij bedoelen o. a. het nummer in de pauze, toen het bestuur gezeten in een versierden wagen, voortgeduwd en omstuwd werd door ééne vroolijke, zingende en dansende menigte, en de zaal een ongedwongen, bont en blij schouwspel opleverde. Het ging er dan ook echt huiselijk toe, een ieder had pleizjier:, en meer malen weerklonken uitroepen„Leve het Bestuur" Tevie II. G. K. De heer Joh. Martin, die de leiding van het feest had. toonde zich weder „the right man on the right place En thans willen wij eindigen met de mededeeling, dat èn Bestuur én leden met voldoening op dezen wei geslaagden feestavond mogen terug zien, die ongetwijfeld met gouden letteren mag worden geboekstaafd ln de analen van H. G. K. MoziekrereenigiDg "Harmonie1 Zaterdagavond gaf deze vereeniging hare eerste uitvoering in dit seizoen voor leden, donateurs en genoodigden, in de sociëteit „Vereeniging". Zooals altijd bij de uitvoeringen van dit muziek gezelschap, was ook ditmaal de zaal stampvol. De eere-voorzitter, de heer J. J. Zee- woldt Jr., heette allen hartelijk welkom. Spr. schetste in korte trekken de voor uitgang van „Harmonie" daar zij in den afigeloopen zomeT niet minder dan drie eerste prijzen behaalde, en dat deze ver diend waren, bleek wel daaruit, dat die prijzen door de jury's met algemeene stemmen werden toegekend. Spr. bracht dan ook een woord van dank aan de leden voor hunne trouwe opkomst, en aan him directeur, den heer H. W. Ho ff meester Rz., voor zijne bekwame leiding. Verder bracht spr, een woord van hulde aan de beschermvrouwe. Mevr. Visser van Hazerswoude, voor hare zeer gewaardeerde steun, en noodigde allen uit tot een „leve Mevrouw Visser van Hazerswoude", waarop eert daverend ap plaus volgde. Ten slotte hoopte spr. dat allen zich dezen avond zouden amusee- ren, waarop de afwerking van het pro gramma een aanvang nam. Voor een afwisselend programma was zong gedragen. Het eerst kregen wij te hooren „Gruss aus Egypte", een mooi« marsch, en daarna het nummer, waar mee te 's-Gravenhage een eerste prijs behaald werd. Beide nummers viel een luid applaus ten deel. Daarna trad mr. Charlton op, een echte muzikale spe cialiteit, die de lachspieren in bewe ging bracht, en eveneens luid werd toe* gejuicht. Daarna volgde het komisch duet „Onze hedendaagsche dienstboden", door da heeren Musscher en Becker, twee leden van „Harmonie"„net twee echte mei den", hoorde ik in mijn nabijheid zeg gen, waar men niet zoo geheel ongelijk in had. daar een en ander zeer goed werd weergegeven. Zij hadden dan ook een welverdiend applaus ln ontvangBl te nemen. Noemen we nog het optreden van den heer Alex Benno, de populaire humo rist, die eveneens veel tot het welsla gen van de uitvoering heeft bijgedragen, dan vermeen en wij, hiermede te kun nen volstaan. Alle nummers van hal programma te bespreken zou ons te ver voeren. De muziekstukken waren, zooals we van „Harmonie" gewend zijn, goed gekozen en werden o.i. flink uitgevoerd, „Harmonie" heeft ons en vele anderen een genotvollem avond bezorgd. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Van der Eijnde, was het slot. Schouwburg. Gisteren, Zondagavond vierde de heer Barend Barendse ook hier zijn 25- jarig tooneeljubileum- met een opvoe ring van „de Fabrieksbaas", het bekend drama van Spree. De zaai van den schouwburg was stampvol met een zeer enthousiast publiek, dat Barendse, die dit stuk zeer mooi speelt, warm toe juichte, zoodat zelfs zevenmaal gehaald moest worden. Namens de Haarlemsche schouwburgmaatschappij bood de direc teur den jubilaris een krans aan met eenige toepasselijke woorden. Zoo één naam populair is, dan is het zeker wel die van Bamberg, die voor het jongere geslacht vooral synoniem is met goochelkoning. Geen wonder dan ook dat de voorstelling van den heer Emile Bamberg Zaterdag en gisteren ln den schouwburg de aandacht trok en door velen met groote belangstelling werd gevolgd. De heer Bamberg had ook veel succes, niet het minst bij hel jongere deel van het publiek. Vereeniging. Voor een geheel bezette zaal werd Zondagavond met veel succes opgevoerd het bekende tooneeJspel „Mottige Janus" van M. Spree. Kleine Vereeniging. In het gezellig ingerichte gebouw in de Kleine Houtstraat wordt iederen- avond tot groote voldoening der talrijke bezoekers een specialiteiten-voorstelling gegeven. Museum van Kunstnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand October, bezocht doer 530 belangstellen den, terwijl uit de aan het Museum ver bonden boekerij 245 boeken en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Feuilleton. Naar het Engelsch' van ROBERT MACHRAY. Syndicus zweeg even, vol me- lijden met zichzelf. - Welnu, zei Vinei, wat toen - Zijn voorstel was, dat ik hem mij in huis zou nemen, waar bij todig daarna door cholera aange- i zou heeten. Even daarna moest zoogenaamd gestorven zijn, ter- 1 zijn denkbeeldig lijk begraven ri. Er waren bier in dien tijd zoo- al dooden en er heerschte dienten- 'olge zooveel verwarring, dat het t moeilijk was, dat plan uit te - U had dus gelijk, zei Vinei tot bert. - Ik maakte een valsch bewijs van dijden, en schreef gedicteerd door frood den brief aan den vader van Eversleigli, ging de Syndicus fier. nu besloten oni alles te ver en. En hij kwam ook op het idéé I brij de brieven, het. geld, de klee- en andere artikelen te geven, die II toebehoorden. Natuurlijk om het verhaal van zijn dood waarschijnlijker te maken! zei Vinei. Natuurlijk. Ik dacht, dat wij alles voorzien hadden en dat ontdek king onmogelijk was. Hélaaswe zijn dwazen geweest 1 Ik hoopte, dat ik all0 lastige vragers gemakkelijk zou kunnen tevreden stellen. Met de twee, die vóór Mr. Evers- leigh hier kwamen, had ik geen moeite. Nu was het de beurt van Gilbert om zich te verbazen. Watriep hij uit. Twee Vóór mij. Wat bedoel je? O, wist u daar niets van, zei de Syndicus. De een was detectieve van de Engelsche politie en de ander was journalist, maar zij gingen on verrichter zake weer weg. Ken je hun namen? Denkt u, dat ik iets of iemand vergaten heb, die met deze zaak in verband stond? vroeg Ucelli. Neen. De naam van den detec tieve was Brydges. van Scotland Yard die van den ander was West- gate. en hij was een der redacteuren van een Londensch dagblad, de ..Mor ning Light". De namen hadden echter geen be- teekenis voo,r Gilbert, maar bij was verbaasd over hetgeen hij hoorde. Toen hij er later over nadacht, be greep hij, dat oolc anderen vermoede lijk gedacht hadden dat Silwood niet dood was en dat deze nasporingen ze ker gedaan waren in verband met het vinden van het lijk van Thornton in de kamers van Silwood in Lincoln's Inn. Een rilling liep hem door d© leden, als hij dacht, wat zijn vader zou zijn overkomen als een van bei den de waarheid ontdekt had. Ik ken geen van beiden, zei Gilbert. Zij kwamen niets van mij te weten, vervolgde Ucelli. Ik féliciteer- de mijzelf, dat ik zonder moeite van hen afraakte. En toen kwam u, Mr. Eversleigh, en ik verbeeldde mij, dat u even goed tevreden gesteld was als de anderen. Ik was een blinde dwaas, een blinde dwaas - Ja, ik was in mijn ziel over tuigd, dat Silwood niet dood was, merkte Gilbert op. Weet u waar hij is? vroeg de Syndicus begeerig. Neen, dat weet ik nietik hoop te. dat jij het weten zou. HOOFDSTUK XXXIV. De Syndicus schudde van neen. Signor Vinei keek hem dreigend aan. Dat opmerkende hield Ucelli vol Ik weet het niet. Wat gebeurde er na den zooge- naamden dood van Silwood? vroeg de Gedéputeerde. Hoe verliet hij zoo-1 genaamd het land der levenden Toch zeker niet als Silwood. Als hij veel geld had, waarop de gift van 50.000 lires wijst, was hij in staat zich een vermomming aan te schaffen, zijn eigen wagen af te huren en zoo te reizen, als hij wilde. Mr. Silwood is ongetwijfeld een zeer rijk man, antwoordde Ucelli Hij had overvloed van geld. Gilbert deed de beide anderen ont stellen door plotseling van. aijn stoei op te springen en vol verbazing uit te roepen Silwood een rijk man Buiten kwestie, een zeer rijk man. Daardoor ging Gilbert plotseling weer een nieuw licht op. Silwood rijk Hoe was dat mogelijk met het oog op zijn verliezen aan de Beurs? vroeg hij zich af. Waren zij denk beeldig? Of wat beteekende het an ders? Silwood is rijk. vervolgde de Syndicus, maar het kostte hem niet veel geld het land der levenden te verlaten. Zijn plannen hadden daar mee rekening gehouden, en bij bracht een vermomming mee een vermom ming, zooals ik nog nooit meer ge zien had niemand zou in staat ge weest zijn hem te herkennen. Door zijn pruik af te zetten, een knevel aan te schaffen, rimpels op gelaat en handen te maken en zijn wangen met wat verf te kleuren, werd hij een ge heel ander man. Hij had kleeren bij zich kleeren, die volgens hem, ieder Engelsch werkman droeg, en die trok hij aan. De vermomming was uitstekend en moest mei orde gemaakt, 's Nachts wees ik hem den weg naar Lucca, van waar hij naar Genua vertrok, waar hiij zich inscheepte naar Engeland. Maar hij had een oponthoud in Genua. Wat de aanleiding was weet ik niet, maar hij werd) er op straat met een dolk aan gevallen. Op straat aangerandriep Gil bert uit, voor wien nu alles duidelijk werd. Ja; hij telegrafeerde om mij en ik ging. Hij zei. dat het zijn ongeluk zou wezen als zijn aanrander achter volgd werd, en ik zorgde'er voor, dat hij niet vervolgd werd. Bovendien was zijn wond niet ernstig; hij moest enkel eenige dagen rust houden. Welken naam nam Silwood aan. als hij vermomd was? vroeg Gilbert, ofschoon hij wist, wat het antwoord zou zijn. James Russell, zei de Syndicus. James RussellDat dacht ik wel, zei Gilbert, trillend van opgewonden heid. Is dat van belang voor u? vroeg de Gedéputeerde aan Gilbert. Van het grootste belang. De Gedéputeerde glimlachte vol daan. maar hij deed nog één enkele vraag. Wenscht u nog iets aan Ucelli te vragen? Ja. Ik zou hem graag vragen of hij weet, waar Silwood alias Russell in Engeland heen ging. Naar Londen, zei de Syndicus, maar hij was van plan dan naar Amerika te gaan, Dat is voor 't oogenblik alles, denk ik, zei Gilbert tot Signor Vinei. Mocht u later nog iets willeii weten, zei de Gedéputeerde, dan kan u daarover naar Rome bericht zen den, waarheen wij zoo spoedig mo gelijk moeten vertrekken. Ik denk direct naar Londen ta vertrekken, zei Gilbert. Zonder uitstel moet ik mijn voordeel doen met deze mededeelingen_ Bovendien is mijn vader ernstig ziek. Als u het nog één dag kon uit stellen dan zou u getuige kunnen zijn bij de bekentenis van Ucelli te genover den Minister van Justitie. Dat ben ik u natuurlijk wel ver schuldigd, zei Gilbert. (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1