NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Etn Kijkje in de Vergadering der Provinciale Staten van Nocrrd-Holland. INDUSTRIE BAfiK. HET TOONEEL, la £org en Druk. 21e Jaargang. No. 6242 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1903. A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N PEP DRIE MAANDEN: ^an reSe's 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor deadoerpen'in'den omtrek waar 'een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 A Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 (é^Jf fcfe i1 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X u WV wjJÉMwJ/«sfT^af Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37X Ai Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Ms Faubourg Montmartre. Eerste Blad, Dit aiunimer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad vao 5 Nov. brat o. a. Blad A. Ëen kykje ia de verga dering der Prof. Staten van N - Holland. Buitenl. Overzicht. Too- oeeicritiek van Frans Netscher, Huziekverslag van Philip Loots, Yerslag zitting der Gemeenteraad (Binnenl. en Stadsberichten. Blad B. Boeiend detective-ver haal: De terngkeer van Sherlock Holmes, Militiewet, Binnenl. be- riehten. Het ouderwetsche gebouw op het Prinsenhof wordt Dinsdagochtend tegen elf uur bewaakt door een politie macht van twee man, een op de bin nenplaats en een aan den anderen ngang bij de Hoogere Burgerschool. (Vat zij er doen moeten is niet duide- ijk. Om zich een houding te geven, alueeren zij beleefd de leden van de Staten, die ter vergadering komen. Voor 't overige drentelen zij op en neer, totdat de vergadering is afge- oopen en de leden zijn heengegaan. Dan gaan zij ook heen, misschien peinzende over de vraag of gesteld jL dat een onverlaat de vergadering eens mocht willen verstoren de drie boden van het gouvernement ilus de kastelein van het Prinsenhof liet mans genoeg zouden wezen om lem er uit te zetten. Tegen elf uur dan komen de leden Tan de Staten aangewandeld. Som migen heel op hun gemak, dat zijn plattelandsburgemeesters, die al sg op reis zijn gegaanandere met snelle stappen, dat zijn de Am- terdammers, die altijd haast hebben. )wars door den onfrisschen hoek, tij het kantoor van de duinwater- ading, schieten zij de ouderwetsche tin in, die dichtvalt met een ge licht en laten zich door de boden Tin het gouvernement, die getooid iju met de kleurige hallsjerp, van lira hoed en jas ontdoen. Dan stap ten zij de kamer in, die anders voor «esmuseum dient en nu voor wacht- arner van de Staten en begroeten met meerdere of mindere har- ïlijkheid. Vertegenwoordigers van tad en platteland hebben elkaar eelal sedert de vorige bijeenkomst in üli, niet gezien. Uit de Koningstraat komt intus sen een coupé aanrollen met twee aarden bespannen, en met koetsier- palfrenier op den bok. De typische jmir van den Commissaris der oningin, Mr. van Tienhoven, stapt uit, gevolgd door den griffier, Mr. and, met de witte das om en een ortetéuille met stukken onder den ra. Intnsschen is de vergaderzaal nog «g. Er zitten in de banken voor 't ubliek een paar journalisten. Een fel lid an de staten stapt naar! binnen, legt zijn stukken op zijn plaats en gaat dan maar weer in de wachtkamer, waaruit druk gepraat klinkt en blauwe sigarenrook de zaal in drijft. Dan komt de griffier en ordent op de tafel zijn stukken. Spoe dig. daarna verschijnt Mr. van Tien hoven zelf en geelt drie slagen met den voorzittershamer op tafel, ten teeken dat de vergadering gaat be ginnen. Dan stroomen de leden door de smalle deuren de zaal in, zoeken hun plaatsen op en terwijl er nog een die zich verlaat heeft, komtaan- loopen, leest de Commissaris van een stuk carton het gebed, waarmee de vergadering geopend wordt en dat de leden staande aanhooren. Nu worden de ingekomen stukken gelezen en als er zijn de notulen, waarnaar niemand luistert. De leden houden gesprekken met hunne huur lieden. Tal van bekende personen vinden we er onder: professor Van Hamel, den jurist met den romein- schen neus in den intelligenten kop de lange smalle figuur van Mr. Wes- terwoudt, de kleine figuur van het Kamerlid de Boer, den Amsterdam- schen Wethouder Serurier met het lange geelblonde haar, Mr. J. C. de Vries met den ietwat spottenden trek op het baardeloos gezicht en zooveel anderen. De aandacht van de leden keert pas weer terug, wanneer de voor zitter op de tafel klopt en overgaat tot het benoemen van Commissies, die rapport zullen hebben uit te bren gen over de verschillende voorstellen. Iiofielijk laat de Voorzitter altijd de keus aan de vergadering, om zelf de benoeming aan zich te houden of wel die aan den Voorzitter over te laten, maar de vergadering blijk baar terugschrikkende voor het reu zenwerk om een half dozijn commis sies elk van een paar dozijn leden te gaan benoemen, laat die taak aan den voorzitter over. En zij kan dat veilig doen want de Commissies zijn met groote zorg en onpartijdigheid samengesteld: ieder wordt benoemd daar waar hij door zijn bijzondere studie of zijn bedrijf bet nuttigst wezen kan en een plaats ingeruimd ook aan de oppositie. Haastig teekenen de leden de Com- missiën op. Zij zullen spoedig ver gaderen en de rapporten opmaken, die dan de volgende week zullen worden uitgebracht. Daarna komen de discussies, en ik verzeker u dat er dan gelegenheid zal wezen om mooie redevoeringen te hooren. Wie zich aan welsprekendheid wil ver kwikken, moet dan de Statenverga dering bezoeken, boewei ik niet zeg gen zal, dat zij altijd veel uitwerkt, omdat Gedeputeerde Staten alles zoo hebben voorbereid, dat er voor een ingrijpend amendement moeilijk een meerderheid is te vinden. Zijn eenmaal de sluizen der wel sprekendheid geopend, dan weet men niet hoelang het duren kan, maar deze eerste bijeenkomst loopt altijd met een uur al'. In enkele minuten zijn de leden weer vertrokken, de Commissaris met den griffier in den coupé weggereden en niemand blijft over dan Steenkist, de kastelein van 't Prinsenhof, die de zaal in orde moet gaan brengen voor de Raadsverga dering op Woensdag. J. C. P. Buitenlandse!: Overzicht Zooals we reeds meldden, is Maan dagmorgen om negen uur in ue groote zaal van de Arbeidsbeurs te PARUS de eerst© van de reeks vergaderingen gehouden welke de bond van den arbeid, die de leiding op zich heeft genomen van de beweging te gen de plaatsingbureau's, heeft uit geschreven. Het publiek van deze eerste vergadering werd1 gevormd door de bakkersknechts. In de buurt van het gebouw stond Lépine op post, de prefect van politie, met nog andere hooge politieambte naren, Daar hadden ze gardes te paard laten komen, die stonden op gesteld voor den ingang der rue du Chèteau-d'Eau en bij de uitmonding van den boulevard Magenta op de place de la République. Twee afdee- lingen gardes te voet stonden viak voor de beurs zelfs langs het trottoir opgesteld. Binnen zette een zekere Charlier, die de vergadering der bakkersknechts leidde, den toestand uiteen. Hij kwam op tegen de brutalitei ten van de politie verleden Donder dag. Verschillende afgevaardigden van andiere vakvereenigingeu kwa men nu aan het woord, eenstemmig in luin haat tegen de plaatsingsbu- reau's. Ze zijn lang niet mak, de sprekers, en dreigen in geval men hen weerstaat, desnoods met wapen geweld hun zin door te drijven. Bous- quet evenwel, secretaris van den bond der arbeiders in den tak der voedingsmiddelen. keurt wel de ge welddadige bezetting van de Ar beidsbeurs door de politie af, maar spoort, in tegenstelling met de ande ren, tot kalmte aan in de toekomst. Hij verzoekt de aanwezigen rustig het beursgebouw te verlaten en alles te vermijden, wat op een uitdaging zou kunnen lijken. De vergadering heeft een motie aangenomen van eerbiedwaardige lengte, niet in een adem te noemen, waarbij de bakkers den minister-pre sident Combes aansprakelijk stellen voor den gepleegdien moord, elk denk beeld van bet tQekennen van schade vergoeding aan de plaatsingsbureau's ver van zich werpen, het ontwerp- Coutant steunen, dat onmiddellijke afschaffing eischt van die bureau's. De motie eindigt met de vraagCom bes, uw handen zijn rood van bloed. Wat denkt gij te doen De vergadering is afgeloopen maar de 500 bakkersknechts zijn nog niet op straat De vergaderden weten, het is hun aangezegd, dat zij niet in gesloten rijen het gebouw mogen ver laten. Langzaam' gaat dus het uit gaan van de zaal: bij kleine troepjes of elk op zich zelf komen de bakkers de vestibule door en de straat op. Binnen wordt den wachtenden de tijd gekort door een geïmproviseerd con cert. Een werkman zet met forsche stem de Internationale in en andere stichtelijke liederen. De zanger heeft succès en wordt na elk couplet toe gejuicht. Ruim 12 uur zijn alle bezoekers uit de Arbeidsbeurs verdwenen en veel politie trekt dan heen. Eenige bestuursleden van vakver- eenigingen waren tijdens de vergade ring' naar het ministerie van binnen- landscbe zaken gegaan. Zij hadden ook al aan Lépine gevraagd 's mor gens op straat of die al die troepen wou terugtrekken. De arbeiders zou den zelf wel voor de orde zorgen. Maar de prefect van politie had alleen maar geantwoordpassez 1 passez passez Toen waren zij naar het ministerie gegaan, maar tevergeefs, de bestuurs leden waren niet ontvangen. Trouillot. de minister van koop handel. heeft gisteren een syndicaat van kellners bij zich gehad om over de plaatsingsbureau's te spreken. De bond van houders van plaat singsbureau's is met de gebeurtenis sen van de laatste dagen begrijpelij kerwijs maar matig ingenomen. Zijn president, Govard. heeft den prefect van politie een brief geschreven om hem mede te deelen. dat er groepjes in de buurt van de bureau's blijven, omhangen, die in woord' en aanplak- papier dreigen, met geweld de regel matige werking der bureau's te zullen verstoren. Zij verzoeken dat er alle maatregelen genomen zullen worden om aan hun cliënten den veiligen toegang tot de bureau's te verzeke ren. 's Middags was er in de rue Jean- Jacques-Rousseau een vergadering van een vereeniging van kellners. Ook elders in Frankrijk houden arbeiders-vereenigingen vergaderin gen om hun afkeuring te kennen te geven over het gedrag van den prefect van politie Lépine. zoo te Marseille, te Brest. Combes moet Lépine afzet ten, aldus de Brester vergadering, anders komt de aansprakelijkheid van bloedige tafereelen op hem zelf neer. De FRANSCHE KAMER houdt zich met de zaak dei" verhuur kantoren bezig en behandelde giste ren het door den Senaat goedgekeur de wetsontwerp. Nadat verscheidene leden vóór of tegen de opheffing van die kantoren gesproken hadden.zei minister Frouil- Iet, dat de regeering voor het wets ontwerp der commissie is. Hij toonde aan. dat het beter is dan het oude ontwerp. Art. 1, bepalende dat na af kondiging van de wet geen vergun ning meer verleend zal worden voor een verhuurkantoor dat betalen laat, werd aangenomen; Art. 2, bepalende dat kostelooze verhuurkantoren, op gericht door gemeentebesturen, syn dicaten of arbeidsbeurzen, geen ver gunning noodig hebben, eveneens. En zoo alle artikelen. Het geheele wets ontwerp werd aangenomen met 495 tegen 16 stemmen. Heden is het de groote dag van de KEIZERSBIJEENKOMST TE WIESBADEN. Keizer Wilhelm kwam gisteren reeds daar aan. De stad was rijk met vlaggen versierd in de Russische, Duitsche en Wiesbadensche kleuren. De Keizer kwam te 11/4 uur aan hij werd aan het station ontvangen door den minister van bimienland- sche zaken, baron Hammerstein. Door de bevolking levendig toegejuicht, begaf de Keizer zich naar het slot Hij was. behalve door zijn gevolg, vergezeld door d'en rijkskanselier, graaf Voo Bülow. Morgen zullen we zeker wel weer hooren van de noodige berichten om trent hetgeen verhandeld is, natuur lijk uit wèl-ingelichte bron. Het gaat langzaam, maar het vor dert nu toch iets. het onderhandelen tusschen TURKIJE en de mogendheden en tusschen de zen onderling over het controle-voor stel van Rusland en Oostenrijk. De mogendheden hebben nu, wel niet zeer beslist, maar slapjes te verstaan gegeven, dat zij zich tegen het con- iröle-voorstel niet zullen verzetten. Alleen Italië liet nog niets van zich hooren. maar dat wordt toegeschre-1 ven aan de ministerieele crisis. En het antwoord der Verheven Porte is nu ook aan de- Russische en Oostenrijksche gezanten meegedeeld. Het is geen nieuws, dat dit ant woord van weinig ingenomenheid ge tuigt met het voorstelwe wisten dat dit zoo zijn zou. Tegen enkele punten heeft dé sultan bezwaar en hij wijst er daarbij op, dat Turkije de maatregelen, in Februari voorge schreven, nu ook eerlijk invoert en toepast. Heel dikwijls hoort men niet iets uit MIDDEN-AMERIKA en als men iets hoort, betreft het meestal geharrewar. Zoo ook nu weer. Uit New-York wordt gemeld, dat ex geruchten loopen van dreigende en hevige verwikkelingen in verband met het plan om de onafhankelijk heid van de land-engte te verzekeren. Een Columbiaansche kanonneer boot. met verscheidene honderden man aan boord kwam te Colon aan. Een kanonneerboot der Vereenigde Staten is eveneens aangekomen. Stadsnieuws. Haarlem, 4 November. De "SHYLOCK" van Louis Bouwmeester. In de Dinsdagmiddag gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhou ders der Indu9trie-Bank, onder voor zitterschap van den heer Mr. A. A. van der Mersch, werd benoemd tot lid van den Raad van Beheer, in de plaats van Ed. de Lanoy, de heer A. H. baron van Hardenbroek van Am- merstol. die zich zijne beslissing over de al of niet aanneming van deze be noeming wenschtö voor te behouden. De Voorzitter deed, uit eigen be weging en in antwoord op enkele vragen, eenige mededeelingen over den toestand van de Bank, die hierop neerkwamen, dat weliswaar door het faillissement van de Noord- en Zuid- hoilandscbe Bank het dividend voor dit jaar is verkeken, doch dat de schade die de Bank hierbij lijden zou, niet onoverkomelijk kan worden ge acht te zijn. Daartegenover mag worden opge merkt, dat men niet kan voorzien, wat de toekomst ten aanzien van andere debiteuren der Bank kan op leveren en dat. toch in elk geval de Wijze van werken der Bank zal moe ten worden veranderd. Inmiddels is door de déconfiture der "Noord en Zuid- holiandsche Bank als van zelf een stilstand in de zaken der Industrie- Bank ontstaan en worden geen nieu we zaken ondernomen. De realisatie van de beleeningen. uitgegeven on der waarborg van onderpand, levert reden, tot tevredenheid op. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Nov. 1903, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezer- man. Programma: 1. Preludium en Fu ga, J. S. Bach 2. Andante (4e Sym phonic;Mendelssohn3. Sonate op 58, W. Rudnick. a Allegro maestoso, b Andante, c Fuga4. Adagio, G. Merkel5. Aria, Stradella. Ofschoon de voorstelling van giste renavond officieel was geannonceerd als «De Koopman van Venetië" van Shakespeare, schrijven we hierboven toch opzettelijkde «Shylock van Louis Bouwmeester". En dat om twee redenen. In de eerste plaats omdat het «Haar- lemsch Tooneel" niet over de noodige krachten beschikt, om een stuk als «De Koopman van Venetië" zelfs maar te kunnen benaderen, zoodat het niet in staat is Shakespeare-kunst te laten zien. En in de tweede plaats, omdat gelijk reeds bij een opvoering op een andere plaats van dit stuk is opge merkt er met dit werk vrijheden worden uitgehaald, die Shakespeare een scheef gezicht zouden hebben doen trekken. Wat den persoon, die daar voor verantwoordelijk is, in zijn kraam te pas komt, werd eenvoudig weggelaten (hoe kon iemand als Sha kespeare zich dan ook vermeten 't beter te willen weten dan een anonimus van het jaar 1903!), om de figuur van Sbylock zooveel mogelijk op den voorgrond en in het licht te stellen, ten einde Bouwmeester gelegenheid te geven zijn talenten in de Shylock- vertolking te doen ontplooien. Wij vinden dit alles goed en wel want we hebben er de verantwoorde lijkheid niet voor te dragen maar wij willen ons dan ook de vrijheid voorbehouden van den «Shylock van Bouwmeester" inplaats van «De Koop man van Venetië van Shakespeare" te spreken. Wat en öf er gisterenavond uit Shakespeare's werk is weggelaten, weten we niet, omdat te Haarlem onder het spelen de zaal in het donker wordt gezet en het dus onmogelijk is eenig geschrift te raadplegen. Maar dat doet er ook minder toe, aangezien er uit de rol van Shylock wel niets zal zijn weggelaten. Endd&r kwam het op aan. Ddarvoor waren de menschen gekomen en niet voor de andere rollen, die over 't algemeen (we zonderen den jeugdigen Bouw meester Louis Junior uit, die een zeer levendigen en goed geacteerden Lancelot liet zien de verrassing van den avond) middelmatig of beneden bet middelmatige werden gespeeld. Men wilde Bouwmeester als Shylock. En ofschoon er geen beschaafd Hol lander wordt gevonden, die Bouw meester nog nooit in deze rol heeft gezien, toch oefent onze eerste tooneel- speler als Shylock nog een magneti sche kracht op de menigte uit. Dat bleek ook weer gisteren-avond, want, o wonder voor Haarlemde zaal was uitverkocht en velen moesten zelfs worden geweigerd, zoodat er zeker nog wel een tweede voorstelling zal komen. Van Bouwmeester valt hier niets meer te zeggen. Zijn veelgeprezen Shylock is een zijner standaardrollen, door hem zelfs in het land van Henry Irving gespeeld, en waarmee hij niet alleen plaats heeft genomen onder de eerste Hollandsche tooneelspelers (want dat zegt nog niet veel) maar onder de beroemdheden van Europa. En zijn Shylock-creatie staat in geenen deel achter bij die van Ernst Possart en bij die van Irving. Ware 't er hier de plaats voor, dan zou 't wel interessant wezen eens een vergelijking te maken tusschen de vertolkingen van den bestudeerden métierachtigen en irucachtigen Pos- Feuilleton» Jjaar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. De broeders riepen nu een rijtuigje ra en reden naar de kamers van Tbert in de Temple. Gilbert merk mal Ernest hem nog meer te ver ben liad en giste half, wat het was. i ieder geval dacht Gilbert, moet raest nu toch de ware toestand van i firma Eversleigh, Silwood en ^ersleigh, zooals ze nog heet, ver gil worden. - Toen je brieven aan vader «urnen, merkte Ernest op, was hij ia den toestand, waarin hü nu is "ik opende en las ze. Zooals ik je iegrafeerde, begreep ik totaal niets ra hetgeen je schreef, maar ik deed mijn best het raadsel op telos- ra Toch gelukte mij dat niet ge- «1 en al. - Ik zal je alles vertellen. Ernie, Gilbert. - En, Gilbert, er is nog iets. De «toren zeggen, dat vader's ziekte p gevolg is van overspanning. Ik toof, dat zij gelijk hebben, en ik zal je zeggen, waarom. Mr. Archi bald Johnstone vroeg zijn effecten op en ik heb er overal naar gezocht, maar kan ze op ons geheele bureau niet vinden; Ik ging naar Archer Mar tin, den accountant, hopende, dat hij mij eenig licht zou kunnen ge ven, maar hij zei, dat ik het maar liever aan jou moest vragen. Gilbert, Gilbert, ik weet niet. wat er van te moeten denken, maar het schijnt mij toe alsof er iets zeer ernstigs op handen is in onze zaken. Ja, Ernie, dat is zoo. zei Gil bert. het is zoo ernstig als met mo gelijkheid kan zijnhet is zoo ern stig, dat ik mij er bijna over zou kunnen verheugen, dat vader niet meerfbij zijn verstand is. Gilbert Het is zoo. En nu zal ik je alles zeggen, wat ik weet. De hoofdzaak is, dat Cooper Silwood de firma voor een groote som gelds heeft bestolen. Hij vluchtte naar Camajore in Italië, waar hij met behulp van den Syndi cus van de plaats, wist bekend te maken, dat hij gestorven was. Ernest keek zijn broeder woest aan. Wat zeg je daar'? riep hij uit. Silwood bestal de firma, vluchtte naar Italië en gaf voor. dat hij dood was. Juist. Maar ik moet bij het be gin beginnen en je alle bijzonderhe den vertellen. Toen hij alles wist. was Ernest als door den donder getroffen. Die Silwood moet een duivel zijn, riep hij uit. Ja, een dnivel in verstand, ver nuft. slimheid en praktijk en wij moeten die hoedanigheden bevechten en ten onder brengen. Hij moet ge vonden worden. De politie? opperde Ernest. Kunnen we haar op de hoogte brengen met onze zaken C), neen. Wil je particuliere dé- tectives in je dienst nemen? Ja; in Amerika zijn uitsteken de particuliere détectives, Pinberton bijv. Zooals ik je reeds vertelde, is er een man in Engeland, die het spoor van Silwood volgt als James Russell. Er lagen verscheidene brieven bij Gilbert op tafel. Geheel vervuld van zijn gesprek met Ernest had hij er nog niet op geleten nu hij ze op nam. kwam de hoop bij hem op, dat er één van dein détective bij zou zijn en dat bleek ook het geval te wezen. De détective schreef dat hij op de lijst van de tusschendekspassagiers van één der stoombootmaatschappij en te Liverpool den naam van James Russel, vrouw en kind, had gevon den. Na onderzoek had hij gehoord, dat het kind lam was dit feit en de naam James Russell, benevens het aantal personen, stemde overéén met wat hem verteld was omtrent de fa milie Russell, die gewoond had in Stepney, Douglas Street 99, zoodat hij niet twijfelde, of hij was op het rechte spoor. Verder schreef hij. dat James Russell naar New-York ging en daar was aangekomen, hetgeen zijn correspondenten aldaar hem ge meld hadden. Na landing had James Russell verklaard, dat hij een land verhuizer was en toen men hem zei, dat hij vóór verder te gaan, volgens de Amerikaansche wet een zekere som gelds moest kunnen vertoonen, had hij die som laten zien en daarna toe stemming gekregen verder het land in te reizen. Russell had ook gezegd, dat zijn plan was westwaarts te gaan en St. Paul in de Staat. Minnesota als het waarschijnlijk doel van zijn reis opgegeven. De détective voegde er bij. dat deze feiten hem per tele graaf waren meegedeeld en nu vroeg hij om verdere instructies. Gilbert overhandigde den brief aan Ernest met de opmerking, dat er goect nieuws in stond. O, als wij Silwood maar spoe dig te pakken kunnen krijgenriep Ernest uit. na den brief te hebben doorgekeken. HOOFDSTUK XXXV. Silwood te pakken krijgenja, dat is op 't oogenblik van hei groot ste gewicht voor ons, al het andere moet daarvoor wijken, zei Gilbert met énergie. Ik zal den détective te- lefoneeren, dat hij een telegram moet zenden aan zijn Amerikaanschen cor respondent om het onderzoek voort te zetten. Toen zweeg Gilbert een poosje in diep nadenken verzonken. De terechtzitting van Bennet, zei bij eindelijk, is bepaald tegen midden November, nietwaar. Ernie Ja, 15 November, te York-Noord- oostelijken kanton; rechter Warren- der, hernam Ernest vlug. Dan zou ik nog zes weken tijd hebben, merkte Gilbert peinzend op. WatBen je van plan Silwood naar de Vereenigde Staten te volgen Zes weken is niet lang. Natuurlijk niet. maar toch lang genoeg. Ik geloof, dat het noodig is, dat ik ga, ik heb een voorgevoel, dat ik zal slagen. St. Paul is een heel eind naar het Westen. Gilbert raadpleegde nu een atlas. St. Paul ligt ongeveer half weg het Amerikaansche vasteland. Ik zou het in tien dagen kunnen bereiken. Zeg twintig dagen voor heen en te rug dan blijven er nog twintig dagen over om den man teachtervol- gen. Ja, ik zal gaan. Wil jij eens informeeren naar een stoomboot, ter wijl ik naar Surbiton ga om vader, moeder en Helen even te zien? Ja, maar mij dunkt, je rekent er te vast op, dat Silwood iu St. Paul is? Zeker weet je dat toch niet. Zeker niet. maar toch is het heel waarschijnlijk. Ik geloof, dat Sil wood zoo zeker was, dat zijn voor zorgen goed genomen waren, dat hij het niet noodig vond1 zijn reisplan nen. geheim te houden. Ik geloof, dat hij de waarheid sprak, toen nij opgaf naar St. Paul te gaan. maar misschien heb ik ongelijk. Maar dat zal ik gauw weten. Denk je, dat hij zoo vol ver trouwen was, dat hij om zoo te spreken het verleden uitwischte en geen verdere vooTzorgen nam. Ja, juist. Maar hoe het ook zij, je kunt gaan onderzoeken naar de boo ten en een hut voor mij bestellen op de eerste, de beste, die afvaart? Intusschen ga ik even naar Ivvdene. Ja, zeker, zei Ernest en ging naar de bureaux van Lincoln's Inn. Toen belde hij de stoomvaartmaat schappijen op. en bestelde eindelijk per telefoon een overtocht op de ..St. Louis", die den volgenden morgen Southampton zou verlaten. (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1