DUBBEL-QUARTET. PATRIHONIUH. sart. van den meer zwierigen,roman-' tischen en traditie-achtigen Irving en die van onzen Bouwmeester. Maar daar mogen we hier niet aan denken. Voor ons is de Shylock meer een der knapste dan wel een der mooiste rollen van Bouwmeester. Hij laat er o. i. te veel het vak, het werk" in zien, terwijl hij met het veelvuldig grijpen met zijn roofdier achtig gebogen vingers (ook wanneer de advocaat het contract in handen heeft) als klauwen, 't er wel wat te dik oplegt en te veel op effect aan stuurt ook zijn kreunen en schor steunen van èn wanhoop èn woede konden we, evenals vorige keeren, maar niet mooi vindenvoor ons is 't te leelijk van geluid, en valt hij, evenals in zijn „Hérodes", in de fout van te realistisch te willen zijn, Maar enfin, bij zooveel knaps vallen zulke kleinigheden in 't niet. Iedere zon heeft zijn vlekjes. FRANS NETSCHER. Hoe jammer dat maar weer zoo weini gen het de moeite waard hadden geacht het Haagsche „Gemengd Duhbelkwartet" te gaan hooren, dat Dinsdagavond hier in „De Kroon" optrad. Het was inder daad een bizonder genoegen kennis te nemen van wat dit achttal, onder lei ding van zijn tegenwoordigen dirigent, den heer J. G. v. Meel, presteert. En men moest zijn verwachting al zeer, zeer hoog gespannen hebben, om door deze uitvoering niet in alle opzichten te zijn bevredigd. Dit duhbelkwartet is een en semble van muzikaal aangelegde en beschaafde zangers met mooie stemmen en de leider is een man van talent en smaakgeen wonder dus dat hier iets geleverd wordt, dat aan hooge kunst- eischen beantwoordt. Het eerste nummer van het welvoorziene programma HSndel's Ecce quomodo moritur maak te zoo door adel van klank als door pracht van schakeering al dadelijk een voortreffelijken indruk. En viel nu ook in de verdere afwikkeling van het pro gram hier of daar een kleine onvolmaaktheid waar te nemen de alten b.v., die bovendien ruim sterk genoeg zijn in 't ensemble, toonden een opmerkelijke neiging om alle dur-tert- sen te laag te zingen, waardoor enkele malen de algemeene diapason in ernstig gevaar kwam het (geheel was van dien aard dat het Duhbelkwartet met het volste recht zich mag rangschikken onder de beste vocaal-ensembles die ooit in ons land tot stand kwamen en dat- zegt niet weinig. Moet ik nu de m. i. best geslaagde nummers van den avond aanstippen, dan noem ikPalestnna's „O bone Jesu", het bekoorlijke werkje van Rameau „La Guirlande", de drie 200 geestig voorgedragen „Brunettes" en Brahms „Liebeswalzer" de laatste vooral om de klanikweelde, die liier, dank ook de keurige behande ling der klavierpartij, te bewonderen vieL Gaven dus de ensemble-nummers een nagenoeg onverdeeld genot, niet minder was dit het geval met de enkele solo nummers, die in het program de ge- wenschte afwisseling kwamen brengen. De sopraan-soliste, mej. F. v. IJzeren, trof mij het meest door het groot opge vatte. warm gezongen „Von ewitger Liebe" van Brahms. De heer A, v. d. Stap de hier niet onbekende bariton deed zich van zijn beste zijde kennen in „Heimliche Aufforderung" van Richard Strauss. Als ik dezen begaafden zanger een raad mocht geven, zou het deze zijn zich toe te leggen op de voordracht van stukken van gelijkmatige stemming. De heer v. d. Stap schijnt mij n.m. een wat eenzijdige voorliefde te koesteren voor het „stormachtige". Hij houdt er van zijn enorm geluid als bij vlagen over de hoofden zijner toehoorders te slingeren. Wat nu voor een enkele maal van imposante werking kan zijn, ver liest op-den duur zijn effect, niet alleen, maar werkt dan vermoeiend en ont stemmend. Daarom kan, dunkt mij, een kunstenaar niet wijzer doen dan met alle energie te trachten die zijde van zijn talent te ontwikkelen, welke door de natuur het stiefmopderlijkst werd be: dacht. En om nu geen verkeerden in druk te geven, haast ik mij op deze klei ne uitweiding de verklaring te laten volgen, dat de heer v. d. Stap door zijn solo-voordrachten wel degelijk heeft bij gedragen tot het welslagen van deze belangwekkende uitvoering. Wie dit vooral niet minder heeft ge daan is de nog jeugdige pianist de heer B Tabbernaa, die door de technische afronding en de fijne muzikaliteit, waar mede hij verschillende nummers bege leidde, ten zeerste de aandacht trok. PHILIP LOOTS. .Op Donderdag 12 Nov. e.k. zal de Chr. zangverecniging ..Soli Deo Gloria" een feestconcert geven ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan in de groote zaal van de Soc. „De Vereeniging". O. in. zal daarbij worden uitge voerd ,.De Landelijke Avond", can tate voor soli en koor van J. E. Schmitz en de 42ste Psalm van Men delssohn. Als solisten zullen daarbij optre den mejuffrouw J. van Breemen sopraan, en de heer E. J. Hoefman bary ton), terwijl de heeren C. H. B. Tollenaar en A. Hazevoet. resp. piano en orgel, de begeleiding op zich geno men 'hebben! Verder is voor een zeer afwisselend programma zorggedragen, zoodat bet ruimschoots de moeite waard zal zijn daarheen te gaan. te meer. daar de toegangsprijs zeer gering is gesteld. Tevens wordt nog medegedeeld, dat op dien avond, door een dames-co mité, der zangvereeniging een fraai vaandel overhandigd zal worden, ver vaardigd door de firma Caderius van Veen. bij wie het na de uitvoering geëtaleerd, zal worden. Een gehouden collecte bracht ruim 132 op. Ten voordeele dar slachtoffers van de April-staking werd Dinsdag-avond in het Brongebouw een© vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door de afd. Haarlem van Patrimo nium en waarin als spreker optrad Ds. J. H. Feringa vain Zaandam. De zaal was goed bezet. He<t Mu ziekkorps der Haarlemsche Jonge- lingsvereeniging Pred. 12 1 a opende de bijeenkomst en deed zich verder op den avond nog eenige malen hoo ren. Alvorens de spreker van den avond het woord kreeg, opende de voorzit ter, de heer De Braai, de bijeenkomst met gebed en zongen de aanwezigen Psalm 87 vers 7. Daarna hield de heer De Braai een korte openingsrede, waarin spr. er op wees, dat, hoewel' Patrimonium zich geroepen gevoelt om tegenover de be weging van April j.l. front te maken en krachtig daartegen te strijden, het thans meent te moeten .redden wat te redden valt en de geslagen won den trachten te verzachten Zoo te han delen, is de plicht van Patrimonium. Daarna betrad Ds. Feringa het po dium om eene lezing te houden over zijn reisherinneringen uit Perzië. Levendig schetste spr. zijn reis doo.r Polen en Rusland naar het Verre Oosten, waar de toestanden nog doen denlsen aan den tijd' van Salomon, waar men bij Europa ver geleken zeker 3000 jaar ten achter is; vertelde dan verder van de omslach tige formaliteiten biij de Russische douanen, van de moeilijkheden, die hij en zijn metgezel ondervonden om de Russische ambtenaren, die alleen hun eigen taal verstaan, duidelijk te maken, dat een kerkboekje en een 15-cents spoorwegboekje, die zij bij zich hadden, toch heusch geen ge vaarlijke documenten waren, en van de vierdere wederwaardigheden op hun tocht ondervonden. Ook schilder de spr. de toestanden in Perzië af, wees er op, dat de Christenen daar geen recht hebben op hun eigen be zittingen, op hun eigen tijd, doordat de Koerden hun alles afnemen en hen als hun ondergeschikten beschou wen, hoe in weer andere deelen des lands bezitters van landerijen honger tijden enz. Bij vergelijking met dat land zijn de toestanden hier te lande bepaald rooskleurig. De zanguitvoeringen, welke daar door spr. werden bijgewoond, zijn zwaarmoedig, de liederen klinken steeds weemoedig, als gevolg van de gedrukte stemming, die er heerscht. En dat komt omdat het Christen dom met al zijne maatschappelijke en zedelijke deugden daar geen ingang heeft gevonden, omdat daar niet wordt geleefd en gewerkt tot de eer van God. Ten slotte wekte spr. allen op om den zendingsarbeid te steunen, waar door alleen in de onhoudbare toestan den verandering kan worden ge bracht. De Voorzitter bracht hierna een woord van dank aan den spreker en aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van den avond. Nadat de aanwezigen nog gezongen hadden Psalm 118 vers 8, sloot Ds. Feringa de vergadering met gebed. Akte-examen voor vrije- en orde-oefeningen. Opgeroepen 12 vrou welijke candidaten. GeslaagdA. T. J. Vrijer. HaarlemL. A. Luyt. A. L. H. van Meegeren. T. Mellema, M. E. Meilink. J. H. Meyst. allen van AmsterdamG. de Moor, Haarlem J. M. Mooy, Amsterdam. Trant in de Haarlem mermeer. Het Bestuur van den Haarlemaner- meerpolder, dat reeds ©en rentegaran tie van 75000 voor de Haarlemmer meertram toezegde, heeft in een he denmiddag gehouden vergadering een voorstel besproken tot verhooging der garantie tot de rente van een kapitaal van f125,000. De uitslag van dit voorstel was bij het afdrukken der courant nog niet bekend. Uit de Omstreken. Heemstede. Uit achterstaande advertentie blijkt dat alhier op Dinsdagavond 10 Nov. a.s. door de Vrije Tooneelvereenlging Con cordia eene uitvoering zal worden ge geven. Bleek het, dat bij de vorige uit voeringen de zaai door het vele bezoek aan ruimte wel wat te wenschen over liet, thans hebben de bestuursleden aan den heer Gener, hotelhouder van het Wapen van Heemstede, het verzoek ge richt de zaal te willen vergrooten, waar aan hij welwillend heeft voldaan. Met medewerking van een der bestuursleden den heer N. van Amstel, bouwkundig opzichter en werkzaam bij den heer Doe- glas, architect te Haarlem, is een in alle opzichten aan de tegenwoordig gestelde eiscben voldoend ruim en zeer net too- neel aangebracht, waardoor er nu zoo omstreeks 170 zitplaatsen zijn. Bennebroek. Dinsdagavond werd door den heer Brink, leeraar in do aardrijkskunde aan de H. B. S. te 's-Gravenhage een hoogst belangrijke lezing gehouden oVer de gedaanteverwisselnig der aarde, terwijl een en ander werd verduidelijkt door fraaie lichtbeelden. Op de meest bevat telijke wijze wis; de spreker zijne toe hoorders te boeien en legde hij verschil lende gedaanteverwisselingen van onze aarde uit. beginnende met die beschrij ving van de wording der hemellichamen, geraakte hij langzamerhand tot de aar de, waarvan hij de samenstelling ver telde en breedvoerig uitwijdde over aard lagen, verschuivingen, het ontstaan van bergen en diepten, wateren, en vulka nische werkingen. Vooral na de pauzë deed de spreker zijn gehoor veel genieten van de be schrijving vae de vulkanen in het alge meen, maar van den Vesuvius in het bijzonder en schilderde hij sterk af de machtige verwoesting van dien berg in het jaar 79 van onze jaartelling, waarbij de steden Herculanum en Pompei geheel werden verwoest, terwijl men ten slotte vergast werd op afbeeldingen van de opgravingen. Zooveel is zeker, dat de lezing zeer leerzaam was en de spreker op enkele uitzonderingen na een dank baar gehoor heeft gehad. De lezing was voor de leden der hier bestaande Nuts- afdeeling, doch het bestuur had, bij wij ze van opwekking, op ruimee schaal in troducties rondgezonden, en hiervan was druk gebruik gemaakt. Jammer genoeg waren er enkelen die de beleefdheid dezer introductie nüet wisten te waardeeren, en die bewezen door flauw en kinderachtig gegichel tel kens als de zaal voor de lichtbeelden in duisternis was, dat ze bij deze lezing niet op hun plaats waren. Bovendien waren ze daarbij hinderlijk voor ande ren. Ze doen dus verstandiger een vol genden keer thuis te blijven. De heer Wentholt sprak op het laatst van den avond den wensch uit dat deze bijeen komst voor velen een spoorslag mocht zijn om lid van de zoo nuttige instel ling „het Nut" te woTden, waardoor in het bijzonder de afdeeling Bennebroek zou zijn gebaat. Santpoort Door den architect J. F. J. Cuy- pers te Amsterdam is onderbands aanbesteed'het bouwen van een woonhuis alhier. Het laagst werd ingeschreven door den heer H. van 'tWout. te Haar lem, voor f16.785. ZandTOort. Dooi1 de Zandvoortsche zangvereeni ging werd in café „de Gekroonde Valk" hare 18de jaarvergadering gehouden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. H. N. Tates, voorzitter, A. Ko per, SecretarisD. v. d. Werff, penning meester G. van Dijk, bibliothecaris J. v. Toombergen en G. v. d. Werff, leden. Gekozen werd de heer C. Hollen- berg t©t vaandrig. Tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester werden benoemd de da mes A. v. d. Werff en A. Draijer, en den heer Jb. Koper. Na afloop der werkzaamheden werd aan mej. P. J. van Keeren, die sinds de oprichting dier vereeniginig lid was ge weest, een toepasselijk lied toegezongen en haar bij monde van den heer Tates een fraaie pendule met candelabres als huwelijksgeschenk aangeboden, waar voor namens zijn bruid door den heer W. G. Driesen hartelijk dank werd ge zegd. In gezellig samenzijn werden daarna nog eenige uren doorgebracht. Dinsdag had de onderhandsche aan besteding plaats van de verbouwing van liet badhuis voor minvermogenden al hier, architect de heer D. E. L. van den Arend. Ingeschreven was door de heeren F. Zwaan en O. Schrikkema te Zand- voo.rt 14489 Gebrs. Groen te Zand voort f 16448van 't Woud, te Haarlem, 16771 Zuïfchof en Zoon te Haarlem, f 16985 Beccari te Haarlem f 17320. Door de politiebeambten J. J. van den Berg en W. van Duijn is zekere G. K. alhier geverbaliseerd wegens het zetten van veldstrikken in de duinen. Dinsdagnamiddag is in bijzijn van enkele belangstellenden, door onzen vroegeren predikant ds. G. Hulsman van Groningen het nieuwe gebouw, gedeelte van „Ons Huis", waarin de Christelijke naai- en breischool zal gevestigd worden, met een plechtige toespraak geopend en in gebruik ge nomen. Ook de consulent ds. J. A. Gerth van Wijk, predikant te Bennebroek, hield een rede. Door de rederijkerskamer ..Sande- voorde" werd hare jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat d)e vereeniging constant bleef wat aangaat het aan tal leden en kunstlievende leden. De rekening van den penningmeester werd akkoord bevonden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. W. van Toombergen en J. Tli. Schumacher, welke laatste evenwel de benoeming niet aannam. Binnenland. De Koningin te Hamburg. De Koningin zal 5 dezer, na de inspec tie van het Regiment te Wandsbeck aan het station Hamburg de begroeting der nieuw opgerichte Hollandsche Sociëteit en der Nederlandsche Vereeniging in ontvangst nemen. Hierover werd nu d.d. 2 Nov. na der uit Hamburg geschreven Het bestuur van de Hollandsche So ciëteit ontving heden door den Neder- landschen consul te Hamburg mededee- ling, dat hij bericht van Hare Majesteit ontvangen had, dat het Haar aangenaam zal zijn, naar aanleiding van een vroe ger desbetreffend verzoek van het be stuur van voornoemde Sociëteit, den le den gelegenheid te geven, H. M. en Z. K. H. Prins Hendrik, bij Hoogstderzelver reis van Wandsbeck naar Arolsen te mogen helgroeten. Deze begroeting zal plaats vinden des middags na de inspectie van H. M.'s Hu- zarenregiment te Wandsbeck, aan een der stations te Hamburg (het juiste nog nader op te geven). Eene zelfde mededeeling mocht ook het bestuur der Nederlandsche Vereeni ging ontvangen. Dus Donderdag 5 November zal het groot feest voor de hier vertoevende landgenooten zijn. Niet alleen dat zij hunne Koningin en Z. K. H. den Prins hulde kunnen betui gen, maar 's avonds zal ook de feeste lijke opening der gezellig ingerichte lo kalen der nieuw opgerichte Hollandsche Sociëteit in de Grosse Reichenstrasse 65/67 plaats vinden. Genoeg zij het, dat de deelname voor de nieuwe Sociëteit buitengewoon groot is, zoowel te Hamburg als in Nederland. Verkiezing Tweede Kamer. Daar geen andere tegen-candidaat te Rotterdam gesteld was, As mr. E. E. van R&alte als lid der Tweede Kamer herko zen. Verduistering door een postbeambte. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht stond gisteren terecht L. H. P.. oud 36 jaar, gewezen post beambte, te Maastricht en aldaar ge detineerd. beschuldigd van verduiste ring van gelden, die bij uit hoofde van zijn ambt onder zich had. Door het O., M. werd een gevangenisstraf van 3 jaren geëischt. Acad. examens. Leidien. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechtswetenschap de heer P. G. Bijdendijkvoor het doctoraal examen in de pharmacie de heer W. H. Bloemendaal. Niet naar Zuid-Alrika. Men schrijft uit den Haag aan de N. R. Crt. In den laatsten tijd worden in de Kaapkolonie pogingen aangewend om Zwitsersche arbeiders daarheen te trek ken. Ook hier te lande schijnt men niet ongeneigd te zijn de emigratie van boe renarbeiders naar genoemde kolonie door het verstrekken van Teiskosten of voorschot aan te moedigen. Men zal in- tusschen goed doen alvorens in die rich ting te handelen, zich wei rekenschap te geven van de eigenaardige verhou dingen daar te lande tusschen werkge ver en arbeider. In verband daarmede schrijft men Behalve andere bezwaren (zooals on geschiktheid van het klimaat bij zwaren arbeid in de zon) aan het uitkomen van Europeesche arbeiders verbonden, is er één groot bezwaar n.l. de zonderlinge positie waarin zoodanig arbeider zich maatschappelijk geplaatst zal vinden. De boer als de landheer acht zich ver verheven boven den arbeider, niet alleen omdat deze laatste tot nu toe tot ©en ander ras behoorde, maar meer nog door zijne positie als eigenaar van den grond. De Europeesche arbeider zal zich dus bevinden tusschen den boer en den ge- kleurden, zeer laag staanden, arbeider; hij vindt (geen stand waarbij hij zich kan aansluiten, en zeer spoedig zal hij tot de overtuiging komen dat het leven voor hem in die omstandigheden niet mogelijk is. Hij zal naar de steden trekken dit is vroeger steeds de opgedane cmdervin- diog geweest, en daar trachten, met meer of minder succes, een anderen werkkring te vinden, of het land weder verlaten. Doet hij dit niet, en al de besten zullen het dotn. dan zal hij maatschap pelijk en zedelijk afdalen en zich op eene lijn bevinden met de dekleurde bevol king, misschien zelfs zich daarmede ver mengen. De emigranten gaan een leven van ellende tegemoet, zonder dat zij in de behoefte aan arbeid zullen voorzien. Zonder twijfel is het te verwachten dat het Plan om door Euporeesche arbeiders in het gebrek aan arbeid in de Kaap kolonie tegemoet te komen, volkomen schipbreuk zal lijden. De Haagsche Pletterij. Men schrijft uit Den Haag aan de „N. R. CL": De directie der Pletterij (voorheen firma L. J. Enthoven en Zn.) alhier, om inlichtingen gevraagd over het gesprokene in een gisterenavond ge houden bijeenkomst van een klein gedeelte van werklieden der fabriek, was zoo welwillend die te verstrek ken. al meende zij ook dat het niet in haai" belang was op. wat zij noem de, lasterlijke aantijgingen in te gaan. Te minder waar het publiek later, wel in de gelegenheid zal zijn over de toestanden in de fabriek zich een juist denkbeeld te vormen. Intusschen, uit mededeelingen der directie over enkele in de vergade ring ter sprake gekomen feiten, kan het volgende blijken Er bestaat aan. de fabriek een boetestelsel. Alle boeten (straffen met boeten van ƒ2.50 komen niet voor) worden gestort in het pensioenfonds. Wat aangaat, het wegzenden van werklieden voor een geheel en dag, omdat zij te laat kwamen, een om standigheid, die aanleiding gaf tot het houden der vergadering, de di rectie deelde daaromtrent het volgen de mede Maandag j.l. zond de opzichter Fis- scher werkelijk ongeveer 40 arbeiders naar huis, een maatregel, die tot voorbeeld van anderen moest strek ken. Het was toch vooi:gekomen een paar weken te voren en ook op Maandag dat niet minder dan 90 arbeiders te laat op het werk kwa men, een feit dat ook vroeger op Maandagen herhaaldelijk moest ge constateerd worden. Voor de goede orde in een groote fabriek als de Pletterij is. mochten maatregelen als de heer Fisscher, na verscheidene waarschuwingen. Maandag j.l. nam. niet uitblijven. Slechts 7 arbeiders wonen buiten de stad. in omliggende plaatsen. Hen is herhaaldelijk in 't algemeen werd dit aan werklieden buiten de stad woonachtig gedaan aangezegd te zorgen op tijd te zijn, opdat de arbeidiers uit Den Haag zich niet op hun te laat-komen zou den kunnen beroepen. Overigens wordt voor te laat komen 10 cents boete geheven. Andere maatregelen in de ver gadering „plagerijen" genoemd waren mede voor de goede orde in de werkplaatsen noodig. Zoo mogen de arbeiders in schafttijden niet de fabriek uit en worden de open hek ken die tot afsluiting dienden van de werkplaatsen, dichtgemaakt om ver binding met de openbare straat er loopt een publieke verkeersweg tusschen de "fabrieksterreinen te voorkomen. Dat deze maatregelen noodig waren is der directie over tuigend gebleken. Zij hebben er toe bijgedragen walgelijke tooneelen, die vroeger als gevolg van de gemak kelijke communicatie met de buiten wereld voorkwamen, geheel te be letten. De betere afsluiting heeft o. a. het gevolg gehad, dat de terreinen rond de werkplaatsen ook vooral des Maandags niet meer langer op „Miniatuur-markten" geleken, waar haringen, bokkingen en andere eet- en drinkwaren ten verkoop werden aangeboden. En bet in schafttijden blijven binnen de fabriek, heeft bij de verleiding waaraan de werk lieden vooral in de onmiddellijke na bijheid de<r werkplaatsen door aan wezigheid van drankgelegenheid bloot staan voor velen hunner heilzame gevolgen gehad. In dit verband merkte de directie op, dat natuurlijk op een fabriek, waar 600 mannen werken, onder deze goede en slechte elementen voor komen. Dit laatste heeft ten gevolge, dat ook de loonen zeer verschillend zijn. Maar in afwachting van hetgeen te dien aanzien later zal blijken, kan nu reeds worden medegedeeld, dat een blik in de loonlijsten de overtui ging schenkt, dat wterklieden, die hun vak verstaan en werken willen zeer voldoende loonen varieerende tusschen ƒ11 en 19 verdienen. Van die categorie 'van werklieden, de be kwamen en ijverigen dus een zeer groot aantal wordt dan ook geen werk afgekeurd. De directie gaf 't spreekt vanzelf toe, dat er werk lieden zijn, die minder verdienen. Maar die zijn dan ook niet ijverig en niet bekwiaam. De directie ontkende beslist onge vallen te verzwijgen. Onmiddellijk wordt van elk ongeval aan de be trokken autoriteiten kennis gegeven. Iets anders is, dat sedert het in wer king treden van de Ongevallenwet het aantal ongelukken verbazend toe nam. De directie daarop opmerkzaam gemaakt., vaardigde strenge voor schriften uilt ter voorkoming van on gevallen door eigen onvoorzichtig heid. Wat de houding der directie bij verkiezingen aangaat, zij heeft wanneer dit haar verzocht werd nimmer geweigerd het aanplakken, van biljetten tegen fabrieksmuren. En verspreiding van verkiezingsmanifes ten op de openbare straat in het Voorburgstraatje, tusschen de fabriek inloopende kon de directie natuur lijk niet beletten. De eenige maatre gel die ten opzichte der verkiezingen werd genomen was dezealleen de kiezers krijgen tegenwoordig ver lof volgens wettelijk voorschrift om te gaan stemmen, terwijl vroeger in die uren ook de niet-kiezers vrijaf kregen. Met het verstrekken van deze in lichtingen meende de directie, na nog opgemerkt te hebben, dat er in ver houding volstrekt niet te veel jon gens in de fabriek werken te kunnen volstaan. Een ontslag-quaestie. Het beroep op het scheidsgerecht der H. IJ. S. M. heeft den heer M. Kraan, opzichter van den weg baan vak AmersfoortApeldoorn, niet mo gen baten. Het ontslag, hem vei'r leend in verband met het spoorweg- ongeval op 13 September te Barne- veld, blijft gehandhaafd. Zakkenrollers. Een Amsterdamsche dame vertrok gisterenavond rut den express-trein No. 39 naar Parijszij had plaats genomen in een niet-rook-coupé, waarin ook eenige heeren gezeten waren. Te Haarlem vertrok één hun ner. Met groote1 ontsteltenis bemerk te onze reizigster, da met den heer haar goed gevulde beurs verdwenen was. Haar bleef niets anders over dan haar man te seinen om geld na te- zenden. Ougelakken. Men schrijft aan de „Tel.": Gisteren is het nieuwe spoorbaan- ij e op de tramlijn LeidenRijnsburg in gebruik genomen. Daardoor is vervallen de gevaarlij ke bocht nabij dat dorjj. waaraan heel wat ongelukken te wijten zijn. Eene groote verbetering kwam hier mede tot stand. Zaterdag j.l. had op deze lijn (tusschen Rijnsburg en Katwijk-bin- nen) een ernstig ongeluk plaats. Een jongmensch, die onder het riidenvan het eene rijtuig in het andere wilde stappen, viel op den weg en kwam daarbij in aanraking met een boom. Zwaar gewond werd hij denzelfden dag van zijne woonplaats Katwijk aan Zee naai* het ziekenhuis te Lei den gebracht. Groote roekeloosheid was bij dit ongeval in 't spel. Gisteren is te Winters wiik in de buurtschap Ratum, een 2^-jarig meis je in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water gevallen en verdron ken. De Oude Beurs De sloopers van de oude Beurs te Amsterdam zijn er toe overgegaan het nog resteerende werk onder de werklieden tachtig in getal uit te besteden en het is de moeite waard te zien met hoeveel ijver nu de werk lui op de stevige steenen muren los hakken. De oplevering van het terrein was aanvankelijk vastgesteld op 5 Decem ber, doch door verschillende omstan digheden het verplaatsen van de schutting, de regendagen, waarop niet gewerkt kan worden is dit einde December geworden. Men hoopt nu vast tegen dien tijd klaar te we zen. Dat er geen gebruik mag gemaakt worden van dynamiet, schijnt geen groot nadeel te zijn. Het eenige min der goede er van is, dat de proef nemingen een weinig het werk heb ben vertraagd. N. v. N. In een woning op de De Wittenkade te Amsterdam is een kind, dat in de wieg lag, zoo verschrikkelijk door een kat toegetakeld, dat men zich in allerijl naar het gasthuis moest spoeden om hulp voor het arme wicht. De kat werd door een buurman met een bijl afge maakt. N. v. N.) Mevr. de barones van Harinxma thoe Slooten, gedelegeerde van Nederland bij de te Petersburg te houden tentoonstel ling, betreffende het leven van het kind, zal in het laatst dezer week naar de Russische hoofdstad vertrekken. De aan de gedelegeerde toegevoegde secretaresse, mej. Kuyper, dochter vaa den minister van Binnenl. Zaken, zal haar vergezellen. Een ontrouw beambte. Maandagavond omstreeks half twaall verliet de controleur in een der groote hotels te 's-Gravenhage zijn post. Des nachts werd hij in een toestand van verregaanden staat van dronken, schap aangetroffen en naar een der po litiebureaux gebracht, waar hij in 't bezi werd gevonden van een som van ruin ƒ950 Dit wekte argwaan en een ingesteld onderzoek bracht, uit, dat hij die sou had ontvreemd uit een lessenaar van de boekhouder van het hotel, even vooi hij het hotel verliet. Hij had den les» naar daartoe opengebroken, en nam ooi mede een geldzakje waarin zich 'n ƒ6 aan zilvergeld bevond. De ontrouwe beambte, die eerst veen tien dagen geleden in 't hotel in diens trad, is in hechtenis gehouden. De dl rectie van 't hotel lijdt geen schadj daar het geheele bedrag nog in 't bea van den dief was. Woord te Neeritter, De rechtbank te Roermond veroordeé de gisteren conform den eisch van hf O. M., A. H. Sentjens, oud 32 jaar, Neeritter, die in den avond zekeren Verhagen aldaar door een revolverschc doodde, tot 10 jaar gevangenisstraf. Koloniën. Panglima Polèm. Uis een Aijeh-brief aan de Deli-Crt.: Polèm is een klein, doch flink uitziei ventje, die wellicht na eenige dagen vj onhandigheid in een voor hem zoo ty taal onbekende omgeving, zal blijke een goed bestuurshoofd te zijn. Reet thans toonde hij zich weetgierig 1 schrander in zijn opmerkingen. Nog enkele verhalen van Polèm h ik u schuldig en wel van den toe door de colonnes Colijn en Christof! van 17—28 Augustus naar de Oostelij! hellingen van de Geureudong ondert men, waarbij 59 vijanden het levi lieten. Van vier zijden trachtte men de scha plaats, die ongeveer bekend was, in sluiten en werkelijk vielen aan eene zer afdeelingen onder luit. Brewer 0 zestal dooden met zes geweren in kt den. Verdrietig over dit geringe succ werd tot den terugtocht besloten, wai bij echter door Colijn gebruik gemas werd van een pad, dat nog niet te 1 ren gevolgd was. Het geluk diende be nabij de Aloée Singah zag hij een roe kolom boven de boomen uit, hij m cheerde er op af en stuitte op een 1 derzetting, waarvan overhaast een bi de Atjehers de vlucht nam. Negen di den met drie geweren, w. 0. één ie) teergeweer M. '95, bleven liggen, e vrouw werd gevangen genomen. Di verklaarde pertinent dat het een bei van T. Radja Meukoeta was. En wat is nu later gebleken? Dat m beide malen op Polèm zelf gestuit \i en dat hij de laatste maal, door zi in een ravijn te laten vallen, ternauw nood aan de vervolging ontkomen w Colijn herinnerde zich later zeer go die diepte gezien te hebben, doch was er om heen geloopen, omdat de l lingen, volgens zijn idee, voor geen m schelijk wezen bruikbaar waren. Is het wonder dat het Polèm met zijn vlugheid en den steun van de volking, toch te benauwd werd en 1 hij op het bericht, dat vele Atjeha hoofden zijn komst te Lhö Seuma verbeidden, besloot tot den stap, die trotsche lid van de 't beroemde Polè geslacht als de moeilijkste moet vo komen. En zoo kwam dan te Telok het ben dat men Poièm en de zijnen op Zom den 6en September xe Boeloeh kamp: Teungoh zou kunnen ontmoeten. Om 8 u. v.m. van dien dag vertrok! daarop de Atjehsche hoofden. geës< teerd door luit. Brewer met twaalf bi netten via Kandang (trein halte) 11 genoemde kampong. Ongemerkt, wai drie groepen onder luit, Draayer waarts van Boeloek Teungoh in terrein opgesteld met opdracht Poli hetzij dood of levend, in handen krijgen. Tot 1 uur haddien de hoofden bed£ tijd, tot zoolang zou Brewer buiten kampong op hen wachten. Toen ecl op dat uur niemand verscheen, be Brewer zich alleen en te paard, d ongewapend derwaarts om een bes slng uit te lokken. Hier stelde zich stoet juist in beweging. Panglima lèm op een paard gezeten, doch dit was lastig en trachtte zijn berijder te werpen, waarop men het. paard den tengel wilde vatten. Dit was ed geenszins de bedoeling van Polèm, als zijn meening ten beste gaf, dat Polèm niet geholpen wilde worden paardrijden. Om 4 uur 's middags waren allen Lho Seumawé terug, waar de ouden penen den volgenden dag in tegenwi digheid van alle Europeesche ingei nen door den kapitein Colijn ontvan werden. Men dronk een glas champa en Polèm, eerst schuchter en verlet kwam langzamerhand meer los en formeerde naar allerlei o.a. naar t phoon en telegraaf, wat bijzonder-zi bewondering opwekte. Tijdens het gesprek vroeg Polèm hulp van den dokter om een zijner' gelingen, die eenige kogelwonden 1 te genezen, doch voegde hij er bij,1 wat zacht met hem omgaan en 1 geen pijn doen." Dit wekte den lacbl van den pretendent-sultan op, waa Polèm hem trotsch toevoegde, dat Polèm zich niet laat uitlachen en a! minst door Toeankoe Mahmoed Dav Dit doelde vermoedelijk op het nik

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2