Kleedermakerij en Confectie-Magazijn, tartten ie offiiaisst ier nieuwe Stoffen Yii Hajaars- en ff intersei Iv.Breemen&Co. Nieuwe üraÈ i. 11. WEVERS BOCHOVE Kleine Houtstraat no. 53. Bakenessergracht 78. Tel. 70. WERKSTAKINGEN. Brandverzekering- Ma atscliappij. Kruisstraat!). De Rente-Cassa, Neder landsche Credietbank. Telepboon No. 564. BRUINKOLEN BRIKETTEI merk „Union,1 Xaai- en Koeksoorteii J. SB KUIPER! Geldersche Worst. W. Th. P1ELAGE, Tl! It F ODD e> DR006 dat men van den beginne af met art. pen niets en bij eene gemeenteraads lid .Militiewet bet oog heeft gehad verkiezing verleden jaar. mochten hun op andere gevallen, dan djie. oedoeid in art. 185 Grondwet, en dat aat Grondwetsartikel, blijkens zijn te- woordingen en zijn geschiedenis, meer zou zien op maatregelen, noodig in verband met de verdediging des lands en om redenen van internatio- naal-staatkundigen aard. Voorts achtten verscheidene leden inconstitutioneel de in art. 110 voor gestelde bepaling, dat het ingediende wetsontwerp vervalt, indien de opge- roepenen huiswaarts zijn gezonden voordat over dat ontwerp is beslist. Tegen de regeling der vergoedin gen wegens het in dienst komen van kostwinners werden verschillende be zwaren geopperd, ofschoon algemeen werd toegejuicht, dat de minister ge tracht heeft deze materie beter te regelen. De billijkheid werd1 betoogd, dat het Rijk aan de gemeenten uitkeere het bedrag der vergoedingen van het loon van gemeenteambtenaren en be ambten. die voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen. In zijn hierboven vermelde nota geeft de heer Van Vlijmen velschil- lénde wijzigingen in verband met zijn denkbeeld. De schouwburg quaestfo iu Oen Haag. Door den heer W. van Boven, archi tect te 's-Gravenhage is den Gemeente raad toegezonden een schetsplan waar hij een gedeelte van den Hertenkamp in het Haagsche Bosch wordt voorge steld voor den bouw van een nieuwen schouwburg, in verband met het ma ken van eene ruimere entrée der stad en het verbeteren der verkeerswegen van af de Rijnstraat en het station der Staatsspoorwegen. Waar het zeer zou zijn te betreuren, dat een gebouw van zulke afmetingen als een schouwburg, op een ingesloten plein midden in de stad werd geplaatst, omdat toch dergelijke pleinen moeten worden in stand gehouden, zoowel in het belang der hygiëne als de schoon heid dier stad, kamt het den heer Van Boven voor, dat door eene eventueele uitvoering van dit plan, noch het een ncoh het ander wordt geschaaduit een oogpunt van veilig verkeer zelfs voor- deelen zijh te voorzien. Uit een aesthetisch oogpunt doet de heer Van Boven opmerken, dat le. een zeer monumentale entrée der stad wordt verkregen 2e. het uitzicht op het achterliggende hosch slechts voor een klein deel wordt benomen 3e. een klein deel van het Hertenkamp wordt opgeofferd 4e. voor een monumentaal fraai ge bouw, met als achtergrond het hoog- opgaand geboomte, is hier een plaats aangewezen, als In de geheele stad niet wordt gevonden. Het verkeer wordt door het plan ver beterd, doordat de bruggen van de Hee- rengracht en de Poten ontlast worden van overdrukte en een doorloopende verkeersweg wordt verkregen langs de overzijde der Prinsessegracht. Onder leiding van den heer D. E. C. Knuttel, Rijksbouwmeester, voorzitter van de Haagsche afdeeling van de Maat schappij Bouwkunst" kwamen in een candidaten, die vóór dansen waren, de meerderheid niet halen en daardoor den raad „omzetten". De moed is echter niet opgegeven, want nu hebben weer enkele caféhou ders, gesteund door andere neringdoen den, bij request aan den raad verzocht des Maandags dansmuziek te mogen houden met handharmonica's. Zou de volharding hier beloond worden? Werkstaking onder Diamant bewerkers. Op de diamantslijperij van den heer A. Litwer staande in de Dijkstraat te Amsterdam, is door ruim 120 man 't werk neergelegd. Omtrent de aanleiding tot deze staking vernemen wij, dat de heer Litwer aan zijne snijders en snijdsters geen over gewicht wilde betalen, terwijl hij zulks volgens de overeenkomst tusschen de Amsterdamsche Juweliersvereeniging. waarvan hij lid is, en den Algemeenen Nederlandschen Diamantwerkersbond, wel verplcht was en hetgeen hij onge veer 2 jaar geleden ook schriftelijk had beloofd. Sedert 12 October hebben de werklie den het geschil door middel van het bestuur van den A. N. D. B. aanhangig gemaakt bij de A. J. V., die zich in deze kwestie aan de zijde van den A. N. D. B. schaarde. Intusschen hadden ook eenige onder handelingen plaats tusschen het bestuur van den A. N. D. B. en den heer Litwer, welke laatste zich wel genegen toonde de overeenkomst tusschen den A. N. D. B. en de A. J. V. na te komen, doch niet om den door de werklieden gestelden eisch om schadevergoeding in te willi gen. Daarop is Zaterdag 1.1. door het bestuur van den A. N. D. B. de staking geproclameerd. Er wordt evenwel een spoedige oplos sing verwacht. De Tel. Letteren en Kunst. Aiiti-semitisme in de kHnst In de vergadering van aandeelhouders van het antisemitisch theater te Wee- nen werd den nieuwen directeur o.a. verweten, dat hij muziek van den Jood Mendelssohn had doen uitvoeren. Dat waren van die speldeprikken, waarvan hij zich te onthouden had. Na een storm achtige vergadtring, waarin de aan deelhouders elkaar bijna in de haren vlogen, werd den nieuwen direc teur de schouwburg voor een half jaar gratis gegeven. Na de vergadering wera een nog niet gekalmeerde aandeelhou der wegens zijn heftig optreden op straat door de politie ingerekend. Totdat thans de moeder terugkwam, het kind als haar kind erkende en het van de pleegouders terugvorderde. De pleeg vader was met het oog op die eventuali teit kort te voren' door den kantonrechter als voogd over het kind benoemd. En toen nu de moeder in rechte baar kind terugvorderde, werd zij door de recht bank te Den Haag in die vordering niet ontvankelijk verklaard, op grond dat zij in haar dagvaarding van den pleegva der tot afgifte van het kind alleen had gesteld dat zij moeder was van een na tuurlijk, door haar erkend, kïhir, maar niet ook dat zij over dat kind voogdes was. Tegen die beslissing voerde mr. Ed. Belinfante namens de moeder voor het Hof aan, dat deze als moeder krachtens art. 361 jo. 335 B. W. het recht toekomt om haar kind op te vorderen, maar bo vendien was zij door de erkenning van het kind van rechtswege daarover voog des geworden en was de voogdij, dooi den kantonrechter opgedragen, verval len. Mr. J. C. L. M. van Gils, advocaat van den pleegvader, betoogde daartegen dat art. 361, waar dit spreekt van „ouder lijke macht", nooit kan slaan op het geval dat slechts één der ouders het kind erkend heeften pl. meende ver der, dat uit de door de eischeres gestel de feiten niet bleek, dat eischeres voog des was, daar zij niet gesteld had dat het kind niet door den vader was er kend welk laatste feit, naar mr. Belin fante meende, door dep, pleegvader ten processe was toegegeven. Conclusie O. M. over 3 weken. Ke-aiublijk Oudheidkundig Genootschap. Maandagavond hield het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap zijn eerste bijeenkomst in dezen winter. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris voorlezing deed van de notulen. Drie zijner leden heeft het Genootschap gedurende het afgeloo- - - - .pen jaar door den dood verloren, waar der lokalen van den Haagschen Kunst- onder één eere-lid, den vice-president kring bijeen afgevaardigden uit de be- Van den Raad van State, den heer J. W. sturen van eenige vereenigingen op bouwkundig en kunstgebied, ter bespre king van een gezamenlijke actie tegen het voorstel van de Schouwburgcoon- missie uit den Haagschen Gemeenteraad om een nieuwen schouwburg in het Voorhout te stichten. Vertegenwoordigd waren de afdeeling Den Haag van „Bouwkunst", de „Haag- M. Schorer. Ook hebben een paar leden hun lidmaatschap opgezegd wegens ver andering van woonplaats. Aan de ge vers van verscheiden ingekomen ge schenken werd door htt bestuur dank gebracht. Na afloop van eenige besprekingen van huishoudelijken aard gaf de heer E. W. Moes reproducties van teekenin- sche Kunstkring", de Vereenigi'ng „Arti gen naar Rembrandt en andere oude et Industrialen de Vereeniging „die meesters, vervaardigd door de firma Emrik en Binger te Haarlem, ter bezich tiging, gaf daarbij, zoo noodig, verkla ringen en beantwoordde de opmerkin gen der leden. Daarna sloot de voorzitter, onder dankbetuiging aan den beer Moes, de bijeenkomst. Haghe". Pulchri Studio had reeds een zelf standig adres tot den Raad te dezer zake gericht, vóór dit Genootschap kennis kreeg van het voornemen tot een ge combineerde vergadering. Na eenige besprekingen, waarbij bleek, dat men er zich toe wilde bepalen uit sluitend te protesteeren tegen de voor gestane schending van het Voorhout en niet wenschte aan te geven een «ge schikter plek voor scfiouwburgbouw, werd uit eenige voorgestelde middelen Keil Oplichtster. van actie, zooalseen openbare mee- voor de rechtbank te Utrecht stond ting, een reuzen-petitie van residentie- terecht A. C., een 36-jarige vrouw, die bewoners en dergelijken. gekozen het net begin van dit jaar te Amersfoort zenden van een adres aan den Raad, zooveel van zich deed spreken door de waarbij geprotesteerd wordt tegen het sluwe wijze, waarop zij de echtelieden Voorhout als plaats voor schouwburg- Kraan, die daar een winkel hadden en Rechtszaken. bouw, en welk adres zal onderteekend worden door de besturen van bovenge noemde, ter vergadering vertegenwoor digde besturen. Ben concept, door den heer Knuttel ter tafel gebracht, verwierf algemeene instemming. Nog werd besloten de Verfraaiings- commissie en de Commissie voor het Vreemdelingenverkeer, beide uit de Ver eeniging voor Handel, Nijverheid en Ge meentebelangen, tot welkë, door een on. willekeurig verzuim, igeen oproeping was gericht alsnog uit te noodiigen, zich bij deze actie tegen het schouwburg- bouwplan aan te sluiten. De aanhouder wint? Op de wekelijksche marktdagen te Hulst, des Maandags komen zeer veel buitenlieden, vooral in den naherfst en winter. Winkeliers en kasteleins maken dan goede zaken. Voor enkele jaren nam de gemeente raad het besluit, dat op die marktdagen geens dansmuziek mocht gegeven wor den. Verzoeken der betrokken herber giers, om 't besluit in te trekken, biel als zeer godsdienstig bekend stonden, had opgelicht. Zij liet deze echtelieden o.a. brieven van haren broeder uit Steen- wijkerwold lezen, die zij echter zelf ge schreven en waarop zij den poststem pel Steenwijkerwold nagebootst had. De inhoud van deze brieven moest doen veronderstellen, dat zij bemiddeld was. Zij bleef bij de echtelieden 3 4 maan den in den kost zonder te betalen en leende daarenboven.' nog geld van hen. Beklaagde bekende alles volmondig, wat do ambtenaar van het O. M. de eenige lichtzijde noemde. Haar verdedi ger, mr. van Heist, vond haar zulk een geraffineerde oplichtster, dat hij de door het O. M. geëischte straf van 2 ja ren gevangenis, met aftrek der 7 maan den preventieve hechtenis, nog zeer cle ment achtte. Voor het gerechtshof in Den Haag werd gepleit in een zaak, die men zou kun nen noemen „de strijd om een kind." Nu ruim 12 jaar geleden was het kind door de ongehuwde moeder afgestaan aan menschen die het als hun eigen kind wilden groot brengen en dit ook deden. De Mijnwerkers te BILBAO De strijd te Bilbao is uitgevochten. Maandag zouden alle mijnwerkers weer aan den arbeid gaan op voor waarde. dat te rekenen van 1 Janua ri het loon per week, zal worden uit betaald, dat nadrukkelijk verboden zal zijn voortaan d'e arbeiders te ver plichten hun. levensmiddelen in zeke re winkels te koopen en te wonen in bepaalde door de patroons aan te wijzen huizen, afschaffing van het trucstelsél dus. Ten derde zal de gezondheidscommissie een onderzoek instellen naar de waren, die den ar- beidens tot eerste levensbehoeften strekken en naar de huisvesting der arbeidersgezinnen. De regeering heeft deze bemidde lingsvoorstellen aan de hand gedaan en oogenblikkelijk hebben de stakers toegebeten. De patroons waren er aanvankelijk volstrekt niet op gesteld voor sommige wenschen der arbeiders het hoofd te buigen, maar het schijnt dat generaal Zappino hun te verstaan heeft gegeven, dat hij zeer besliste ordei's van de regeertng had ontvan gen en dat als de patroons hieven vol harden bij hun weigering om toe te geven aan de verlangens van hun volk. de troepen uit het gebied van de mijnen zouden worden weggenomen om. to worden samengebracht te Bilbao. Is dit bericht juist, dan is er dus druk uitgeoefend van overheidswege op een der partijen. De patroons hebben moeten toegeven, want als zij dat niet deden, dan zouden hun bezittingen aan moge lijke geweldplegingen van de stakers zijn overgeleverd. Voorloopig is dit mis schien wel de eenvoudigste manier om Bilbao tot rust te krijgen, maar dat de patroons aan een op diergelijke wijze afgedwongen overeenkomst zich niet zwaar gebonden zullen achten, zou niet onbegrijpelijk zijn. Met deze snelle op lossing van de moeilijkheden zou in dat geval echter niets bereikt zijn. Voorloopig schijnt het echter, dat men de crisis te boven is. Het bestuur der vereenigde vakvereeniginigen heeft de algemeene werkstaking weer opgeheven. De soldaten hebben de in hechtenis ge nomen mannen igrootendeels weer in vrijheid gesteld, maar de staat van be leg zal nog eenigen tijd voortduren. Een commissie uit de arbeiders is naar generaal Zappino gegaan om hem te bedanken, dat hij de staking tot een goed einde had gebracht. Zij verzocht den krijgsman de gevangen genomen stakers hun vrijheid terug te geven en de verzekering te verschaffen dat ei geen arbeider zou worden weggezonden, De generaal heeft beloofd dat hij zou spreken met de patroons ten gunste van de werklieden. Het gebeurt niet dikwijls, dat een he vige werkstaking eindigt tot de glorie van den bevelhebber der troepen in de oogen der stakers, tot wier bewaking die troepen gezonden waren. Do Wevers te ARMANTIÈRE8 De werkstaking onder de wevers te Armentières is nu geheel afgeloopen. Op enkele punten hebben de stakers hun zin gekregen, maar zij zullen aan het werk gaan voordat over de hoofdzaak, de verhooging vaai het loon een beslis sing gevallen zal zijn. Vooreerst zal het in 1889 vastgestelde loontarief overal worden toegepastten tweede hebben de arbeiders wat zij wilden gedaan ge kregen ten aanzien van den voorberei denden arbeid, die aan bet weven voor afgaat en ten derde zal er een gemeng de commissie benoemd worden belast met het bepalen van de loonsverhooging welke noodig is geworden om het 'na deel op te heffen dat er voor de arbei ders voortvloeit uit de inkorting van het aantal arbeidsuren per dag. Een onmiddellijke loonsverhooging hebben de stakers evenwel niet kunnen bedingen. Dien eisch hebben zij dan ook laten vallen, al was dan ook, op 't laatst zelfs 50 pet. verhooging van loon tegen 1 April een eisch geworden zonder welks inwilliging de arbeid onmogelijk hervat zou kunnen worden. De prefect van het Noorderdepartement, Vincent, heeft het ondanks die scherpe uitspraken, er toch maar op gewaagd een voorstel tot com promis te doen en het is hem gelukt dat voorstel bij beide partijen ingang te doen vinden. Scheidsrechters zullen nu uitmaken of er termen bestaan aan de arbeiders een onmiddellijke verhooging van loon toe te staan <en zoo ja, zullen de scheidsrechters bepalen hoe hoog die vermeerdering van loon zal zijn- De arbeiders hebben toegegeven uit eigen vrije wil, door hun officieele aan voerders tot toegeven aangespoord. Daudrimez, die burgemeester van Armen, tlères en Sohier, burgemeester van Hou- plines, allebei socialisten', hebben zelf voor het voorstel gesproken. Zelfs De- lory, de burgemeester van Rijssel, so cialist van de partij van Guesde, beslist revolutionnair dus, heeft Zaterdagmid dag in een redevoering in de open lucht gehouden vóór het volkshuis te Houpli- ne3, aanbevolen den vrede te sluiten op de gegeven voorwaarden. De instelling er permanente gemengde commissie, te belasten met hef bepalen van 'de loonsverhooging, welke den tienurigen arbeidsdag wenschelijk maakt, achtte deze spreker een grooter overwinning voor die arbeiders dan elke loonsverhoo ging. Als zulk een commissie in 1889 was opgericht, zeidie hij, en als het ta rief van toen aan vroede mannen was voorgelegd zooals nu, dan zoudt gij u geen loonsvermindering hebben behoe ven te laten welgevallen. De guesdisti- sche burgemeester zag in deze oplossing een begin vam arbeidswetgeving, dat hij met vreugde begroette. Revolutionair is deze vreugde over een oplossing door de werking van een gemengde commissie stellig niet. Sohier, die anders ook guesdistisch is bijgewerkt en ndet altijd in zijn woorden voor bedreiging met geweld terug schrikt, raadde oo-k sterk aan de voor waarden aan te nemen. Hij vreesde van een halsstarrige houding der stakers den ondergang van de nijverheid van de streek. de vergaderingen waar Sohier deze bedachtzame taai sprak, wekte zij dan ook de verontwaardiging van een der aanwezigen. Maar Sohier snauwde den tegenspreker terug met de woorden: Heb je liever, dat ik jullie de millloenen der patroons beloof? Die geven ze im mers toch niet. Sohier was kwaad om dat men hem in de rede gevallen was, en wilde niet meer spreken. Met algemeene stemmen is het voor- stel om de vraag van de loonsverhoo ging aan een/ scheidsgerecht over te la ten ten slotte aangenomen. Mvert«ntlën. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premien alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen bet Ko ninkrijk. der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en bet ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. te SPAARHDAtt. leveren franco Haarlem, puike Winter-Aardappelen Zeenwsche Jammen i3.75 p. 11.L. Heerengrachft 179. geb. Associatie-Cassa) Amsterdam. Rentevergoeding voor gelden a deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot 5000 2'/, pCt direet te ontvangen.) Met 10 dagen opzegging Voor 4 maand fixe 2 of 3 maanden fixe 1 jaar fixe (tot een bedrag van ƒ5000) 3 pCt. Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) pCt. onder den Prolongatiekoers. pCt 3l/*pCt Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. Werkplaatsen: Donkere bpaanie. Het «taken van GA8COKE! vermengd met voorkomt het Sintelen en do< ven der GASCOKES, geeft ee flinke hitte en is hef S P A A i Z A AM ST voor de huisvroui Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenhe van Haarlem naar le kl. 2e kL! HEEMSTEDE15 Cents 12'/, Cel BENNEBROEK 20 17'/, i HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, ÜEGSTGEEST of LEIDEN30 25 i Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij i goederenagenten, geven voor korte afstand/ veel besparing. Oodergeteekende bericht dat bij hem evenals bij zijn voorgan den Heer VOORN, alle benevens STROOIMOPPEN verkrijgbaar zj Prima geurige Speculaas 30 tot 50 ct. de 5 ons. firma G. VOORN, Brood- en Koekbakker, ANTHONIESTRAAT H.H. Wederverkoopers voordeelige conditiën. De echte GELDERSCHE WORSTEN, de fijns zijn heden verkrijgbaar bij Lange Heerstraat No. 17. TELEPHOON 272. ELEGANTE COUPE. SOLIDE AFWERKING. Demi-Saisons f 16, f20, f24, f 28 en tiooger Kostumes i'22, f26, f30, f34 en hoo Winterjassen f20, f24, f28, f34 Pantalons f 8, f 10, f12, f14. Beleefd aanbevelend, WEVERS BOCHOVE.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6