altijd nog kan worden aangevuld en is dus tegen uitstel. De heer BIJVOET "wijst erop, dat de Comm. voor de pensioenen de lijst zelf niet heeft willen vaststellen, omdat B- en W. beter op de hoogte waren. Wil de Raad nu deze lijst beoordeelen, dan dien hij ook de lijst te hebben van hen. die volgens B. en W. niet in aanmerking komen. Spr. is dus vóór aanhouden. Verandering zal wel in verloop van tijd eens noodig blijken, maar thans moet de lijst zoo goed mogelijk worden vastgesteld. De heer KLEIJNENBERG vraagt of dan niemand meer dan 35 jaar mag zijn en iedereen, zonder onderscheid, ge keurd zal moeten worden. De heer KRUSEMAN zegt. dat de Raad alle ambtenaren in de toelichting op de begrooting kan vinden. Tegen uitstel heeft spr. bezwaar, omdat de verorde ning 1 Januari in werking moet treden. De heer GROOT geeft in overweging, dat wanneer liet amendement voor uit stel wordt aangenomen, de heer Thijs- sen een voorstel zal doen tot uitbreiding. Het voorstel tot uitstel wordt, aange nomen. Punt 4. Adres van F. J. T. van Keeken te 's-Gravenhage aan den Raad. om goed te keuren, dat hij de hier door hem gevestigde kiosken wegneemt daar hem na een exploitatie van drie jaar ge bleken is, dat daaraan in Haarlem geen behoefte bestaat. (Reeds vroeger door ons medegedeeld. Red. H.'s D.) Adressant wenscht de kiosken weg te nemen na 31 Sept., in elk geval vóór 31 December en zal de kosten dragen voor het in hun vroegeren toe stand terugbrengen van de gronden. Mocht de Raad onverhoopt dit ver zoek niet inwilligen, dan behoudt adressant zich het recht voor. om zonder 's Raads goedkeuring de uit oefening der vergunning te laten varen. B. en W. stellen voor aan het ver zoek te voldoen. De vergunning was ingegaan 2 Mei 1900, voor een tijd van tien jaar. De heer GROOT vraagt, waarom de Raad hierover zal beslissen. Van Keeken zal toch doen wat hij wil. De VOORZ. zegt dat Van Keeken kan zeggen wat hij wil, maar dat, als de Raad dit voorstel niet aan neemt. B. en W. ook zullen weten, wat zij doen. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 5. Voorstel van B. en W. om f 250 be schikbaar te stellen voor uitbreiding van de waterleiding in het Stads- Armen- en Ziekenhuis. De heer VAN DE KAMP raadt af, nog een cent aan dit gebouw te besteden. De heer STOLP raadt het voorstel aan. daar het noodig is, dat de wa terleiding niet bevrieze. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen de heer Van de Kamp. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het aan- schaffen van schoolmeubelen en het maken van een rijwielbergplaats. Kosten 600. De heer MODOO acht het niet noodig. dat leerlingen der H. B. S. hun fiets meebrengen. Een gegoed scholier zou met een rijpaard kun nen komen of met een automobiel. Spr. stelt voor, den post te vermin deren met 285 voor de fietsenberg plaats. De lieer N. KRUSEMAN zegt, dat er maar 60 fietsen zijn, van jongens namelijk, die van buiten komen. Vierspannen en automobielen zullen belet worden. De.heer GROOT wil er dan bij bepaald hebben, dat bet alleen is voor jongens van buiten. Anders zal men allengs aan alle scholen fietsenbe- waarplaatsen moeten bouwen. De heer MODOO meent, dat er ook voor jongens van buiten geen motief voor is. Aan die jongens legt de ge meente geld bij. De jongens moeten hun fietsen dan maar bij particulie ren bergen. Het voorstéi-Modoo wordt onder-: steund. De heer HUGENHOLTZ acht het wel wat overdreven. Men moet bui ten-leerling geweest zijn om te we ten, hoe moeilijk het is een particu liere bergplaats te vinden. Spr. weet dat bij ervaring, toen hij zijn fiets stallen moest op het Kennermerplein en schoolging op het Begijnhof. Voor leerlingen van buitenis een fiets on misbaar. ze bespaart tijd en is ge] ijk te stellen met schoenen en klompen van andere leerlingen, die wel in de gang worden neergezet. De lieer SCHRAM acht deze argu menten ook overdreven en meent, dat het aantal bergplaatsen zeer ver meerderd is. Spr. is dus voor het voorstel-Modoo. De heer MODOO vindt de bezwaren van den heer Hugenholtz niet steea- houdend. Bovendien heeft het ge bouw- der H. B. S. daar den langsten tijd gestaan. Het amend'ement-Modoo wordt aan genomen met 16 tegen 10 stemmen en daarna het aldus geamendeerde voorstel. Punt 7. Voorstel tot ontheffing van H. C. Caalen. van huur van walgrond aan liet Spaarne. Goedgekeurd. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling van de rooilijn voor per ceel Kleine Houtweg F No. 8943. Goedgekeurd. Punt 9. Voorstel van B. en W. om een adres van Roes en Goemans te Vo gelenzang. tot bebarding van een gedeelte weg langs de Leidschevaart, in hunne handen fp stellen ter af doening. In 1904, uiterlijk 1905, zal aan 't verzoek van adressanten zijn voldaan. Aldus besloten. Punt 10. Eenige bewoners en huiseigenaren van de Ruichaverstraat hebben een adres aan den Raad gericht, waarin zij ver zoeken dat bij de a.s. begrootmg gelden worden beschikbaar gesteld om de Ruich averstraat van de zoo noodige bestra ting te voorzien, daar sinds de opening van de melkinrichting „de Sierkan" hei verkeer met onbespannen en bespannen voertuigen in die straat zeer toegeno men is en dat dientengevolge de onge plaveide straat bij eenigszins ongunstig weder in zeer slechten toestand verkeert door het voortdurend omwoelen van den bodem en dat de riolen wegens het in vloeien van modder dikwijls ongeschikt worden voor het afvoeren van water, dat zeer nadeelig voor de gezondheid van de bewoners van die straat kan zijn. B. en W. stellen voor, aan adres santen te berichten, dat aan hun ver zoek thans niet kan worden voldaan, maar dat het bij de behandeling der begrooting voor 1905 nader in overwe ging zal worden genomen. Goedgekeurd. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot herzie ning van ©enige bepalingen aangaan de de gemeentereiniging. waarbij is overgenomen een amendement van den heer W. A. J. van de Kamp. Deze bepalingen betreffen veranderingen in het tarief. Goedgekeurd. Punt 12. Adres van 39 werkloozen. ten ge volge van de spoorwegstaking, die, wijzend op den geringen kans bij dien naderenden winter werk te bekomen, verzoeken de cokes voor hen gedu rende de wintermaanden beschikbaar te stellen tegen een gedeelte van den kostprijs. B. en W. adiviseeiren tot afwijzing van dit verzoek, omdat er misbruik door kan ontstaan en het inbreuk ma ken zou op het tarief van onderstand van hot Burgerl. Armbestuur. Reeds behandeld. Punt 13. Voonstel. tot onbewoonbaarverkia- rimg van heit perceel Begijnhof No. 7. Wordt van de agenda afgevoerd, daar aan de voorschriften is vol daan. Pumt 14. Voorstel tot- onbewo onbaarverkla- ring van perceel de Witstraat No 48. Goedgekeurd. Punt 15. Adres van het Bestuur van het Haarl. Arb. Secretariaat inzake voe ding en KTeeding voor behoeftige I schoolkinderen. Hierbij is gevoegd! een voorstel van; den heer F. W. N Hugenholtz, om voor de verschaffing van kleeding- stukken, door bemiddeling van de hoofden van scholen, een bedrag ter beschikking van B. en W. te stellen, groot 1700. Op voorstel van de heeren Thijssen c. s. gaat de vergadering in geheime zitting over. De openbare vergadering wordt eerst te half vijf heropend. Punt 15 wordt wegens het vergevorder de uur aangehouden. Punt 16. Voonstel' totv vaststelling van den staat van te vellen boomen. Goedgekeurd. Punt 17. Naar aanleiding van ingekomen adressen van F. Oom, secretaris van het comité der 10-urige actie, houdende verzoek in de bestekken voor gemeen tewerken op te nemen den 10-urigen arbeidsdag van het houtbewerkersgilde ,,St. Jozef van dezelfde strekking met toe voeging van een verzoek het mini mum-loon op 25 ets. per uur vast te stellen en dit adres spoedig te be handelen wijzen B. en W. erop hoe kort het geleden Es (10 Oct. 1900) dat het be sluit werd genomen de door den Raad wenschelijk geachte bepalingen om trent minimum-loon en maximum ar beidsduur in de bestekken; voor ge meentewerken op te nemen. B. enW. zijn van oordeel dat sedert dien de levenseischen niet zóó veranderd zijn dat wijziging gewensebt moet worden geacht en dat bedoeld besluit te kort werkt om. daarin nu reeds verande ring te brengen. B. en W. stellen alzoo voor adres santen te kennen te geven, dat voor- loopig geen termen zijn gevonden om aan hun verzoek te voldoen. Wordt aangehouden. Punt 18- Voordracht voor comm. der Stads-Apotheek (vac. Sneltjes) J. J. Sneltjes, D. A. Swens. Benoemd wordt de heer Sneltjes, die deze benoeming aanneemt. Punt 19. Voordracht voor lid der gezond heidscommissie. in plaats van dr. J. Timmer, die bedankt heeftdr. W. G. Huet. G. Adrian, arts. Benoemd wordt Dr. Huet. Punt 20. i Benoeming van een igemeente-ge- neeskundige, in de plaats van wijlen den heer HÖogcarspel. De heer THIJSSEN stelt voor. deze voordracht aan te houden tot de vol gende vergadering, inmiddels kunnen B. en W. een voordracht doen. Spr. doet dit, omdat verschillende solli citanten in afwachting Van de voor dracht, pas ter elfder ure hunne sol licitatie hebben aanbevolen. Boven dien heeft de Raad in een voor dracht behoefte aan een leiddraad, die B. en W. beter kunnen geven, dan de individueele Raadsleden zei ven. De heer VAN DEN BERG doet. op merken. dat B. en W. evenmin des kundigen zijn als de Raadsleden en dus ook hunne capaciteiten niet kun nen beoordeelen, evenmin hun vrien delijkheid, geschiktheid of humani teit Deze eigenschappen moeten blij ken. Spr. vindt daarom goed, dat er geen voordracht is. De heer VAN DE KAMP is ook voor uitstel, omdat verschillende doc toren wachtten op een voordracht en daarom geen tijd hebben gehad de Raadsleden te bezoeken en verder om uit te maken of gemeentegeneeshee- ren voor pensioen in aanmerking ko men. Een voordracht wenscht spr. evenwel niet. De beer THIJSSEN is het niet met den heer Van den Berg eens. Ook bij andere betrekkingen lichten B. enW. den Raad voor, niet uit eigen we tenschap, maar door genomen infor maties. De heer HUGENHOLTZ sluit zich daar bij aan. B. en W. kunnen beter de dua liteiten der sollicitanten nagaan, zelfs de wetenschappelijke, maar vooral of de sollicitant met armenpatienten goed kan omgaan en dat getoond heeft. Het mo reels gemeentebelang staat op den voor grond en den doorslag mag niet geven, of de leden van den Raad een sollici tant kennen en hem het baantje gunnen. De heer BIJVOET wenscht deze benoe ming aan te houden, totdat de lijst, be doeld onder punt 3 der agenda, zal zijn vastgesteld en dient daaromtrent een, amendement in. De heer KLEIJNENBERG kan zich niet vereenigen met het voorstel-Thijssen, omdat B. en W. met een voordracht een soort van brevet geven aan drie be paalde personen. Het zou kunnen zijn, dat de beste die te krijgen is boven de 35 jaar is of zich niet aan een keuring wil onderwerpen. De heer TOL wil ook een benoeming zonder voordracht. Hij is tegen uitstel, omdat de wijk die het betreft, een groote wijk is. Juist de quaestie van de pen- sioenlijsten maakt het wenschelijk den gemeente-geneesheer thans te benoe men. Misschien worden anders de meest geschikten op deze wijze juist verwij derd. De heer HUGENHOLTZ wijst er op, dat juist door de ruime keus het kiezen zon der leiddraad zoo moeilijk gaat. De be noeming door den Raad zou evengoed een brevet geven aan den benoemde, als vol gens den heer Kleijnenberg een voor dracht van B. en W. dat doet. De heer VAN DE KAMP meent, dat zijn voorstel geheel gelijk is aan dat van der. heer Bijvoet. Meent de Raad anders, dan wil spr. zijn voorstel wel terugnemen en dat van mr .Bijvoet overnemen. Het voorstel-Bijvoet wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de hee ren de Breuk, Kruseman, Loomeijer, Spoor, Winkler, Leupen, van Linden Tol en van den Berg. Aan de orde komt thans liet voorstel- Thijssen om een voordracht aan B. en W. te verzoeken. Dit wordt verworpen. Voor waren alleen de heeren Thijssen en Hugenholtz. Punt 21. Voorstel om W. de Vries Gz., op zijn verzoek, te benoemen tot ma kelaar in effecten. De heer De Vries wordt daartoe be noemd. Punt 22. Idem tot benoeming van een on derwijzeres aan de Tweede Burger school voor jongens en meisjes, no< dig door toeneming van het aanta leerlingen. Op de voordracht staa de damesM. S. Hoeksema, te Hi legom; M. P. J. Nellissen te Heen stede en J. L. van Dullemen te Haai lem. Benoemd wordt Mej. Hoekisema. Voordracht van B. en W. tot b< noeming van twee onderwijzers aa dc derde en vijfde Tusschenschool i plaats van de dames J- H. C. Stou: jesdijk en W. J. C. Zeeman, eervc ontslagen. Op de voordracht staan voor d derde Tusschenschool de heeren G. J Bettink, te RotterdamK. Tinholl en A. H. van Vreeningen. beiden t Alkmaar voor de vijfde Tusscher schoolK. Tinholt en A. H. va Vreeningen. beiden te Alkmaar en A Jonk, te Naarden. Benoemd worden de heeren Bettin en Tinholt, nadat de heer Rasch, op zij vraag of de heer Tinholt had verklaar niet in aanmerking te willen komen, te antwoord had ontvangen, dat daarva aan B. en W. niets bekend is. RONDVRAAG. De heer GROOT vraagt, niet na-a aanleiding van het geschrevene ii de couranten, maar uit eigen bewe ging of het onderhoud van de Kle verlaan. van de spoorlijn tot dei driesprong is voor rekening vai Haarlem of van Bloemendaal De heer DE BREUK antwoordt be vestigend. De lieer GROOT verzoekt dien toe stand dan te verbeteren, 'tls er, o men op d'e hei woont, men blijft ei in den modder steken. Spreker kat zich de verontwaardiging van de ge meente Bloemendaal begrijpen. De heer DE BREUK zegt dat B en W. dat ook willen doen, op d< begrooting is ƒ29000 uitgetrokken et in 't begin van 1904 zal de verbete ring geschieden. De heer GROOT wil geen weet langer wachten. De heer HUGENHOLTZ wil dezei aandrang ondersteunen en zou ei voor zijn. een weg te vinden om ei nu reeds mee te beginnen, ook om dat bet een uitstekende werkver schaffing is. De heer KRUSEMAN verzoekt aan de Raadsleden omdat de tijd zoo kort isi hun amendementen over d° pensioen- zaak ten spoedigste schriftelijk in te dienen. De heer DE BRAAL meent, dat de vol gende Raadsvergadering wel ZaterrtdS kan plaats hebben. De heer MODOO meent, dat in afwach ting vap ds lijst de andere werkzaam heden wei kimmen, voortgaan. De vergadering wordt gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6