-JBEiüS Tl "V 6 DE ZATERDAGAVOND. Er bestond geen voorrecht voor do oudsten en een geslacht stierf niet uit, ale het geheel uit meisjes be stond. De vrouw had haar eigen va derlijk erfdeel en beschikte er vrij over. En in liet huwelijkscontract we<rd haar jaarlijks een bepaalde som- en een schadeloosstelling, als zij ver laten werd, gewaarborgd. Heit beroep der moeder, de heersclic- res in huis. was de zorg voor het gez'ln e>n d<j 'in huis vervaardigde wa ren en de producten van haar werken kon zij, als zij wilde vrij ruilen, de koop- en verkoopswijze van dien tijd. Gedresseerde bijen. I/n het laatst der achttiende eeuw gaf zekere Wlldimann te Plymouth voorstellingen met gedresseerde bijen. Hij bracht de bijenzwermen op zijn gelaat, op zijn schouders of in zijn zakken mee en liet de bijenkorven in een aangrenzende kamer zetten. Als hij floot, vlogen al de bijen van hem af naar haar korf toe, en floot hij weder, dan namen zij weer haar plaats in op zijn lichaam of in zakken. Die vertooning werd ver scheidene keerert herhaald, zonder dat één der toeschouwers door een enkele bij werd gestoken. Ook bij den gouverneur gaf Wild- monn een voorstelling. Daar bi\. hij een korf vol bijen en Het de dier tjes in den tijd van twee minuten uit dien korf gaan. om zich op den hoed van één der toeschouwers neder te zetten en van daar weder op zijn blooten arm komen, welken een bonten mouw bedekten. Later lieu, hij de bijen zijn hoofd en aangezicht als een masker bedekken en ten slotte moesten zij op zijn bevel over de tafet hoen en weder loopen. Sterke geheugens. De overleden Engelsche klavier-vir tuoos, Charles Hallé, hij was van Duitsche afkomst en heette oorspron kelijk Karl Halle bezat een buiten gewoon sterk geheugen. Elk oogenbliK dat men er hem om vroeg, was hij in staat een geliefkoosde compositie van Bach, Beethoven of Chopin uit hel hoofd te spelen. Niet zelden droeg hij gedurende een concerten-cyclus alle 32 sonaten van Beethoven, afgewisseld met de 48 preludiën en figuren uit Bach's „Wohltemperlertem Klavier" voor. Bijna nog sterker staaltjes op dit ge bied verhaalt men van Rubinstein. Tij dens een enkel seizoen zou hij meer dan duizend verschillende composities heb ben gespeeld, zondier ook slechts één maal van de partituur igebruik te maken. Ook Paderewwki's geheugen is buiten gewoon, wat ook in zijn particulier le ven dikwijls uitkomt, want als hij een- maat iemand heeft leeren kennen ver goot hij hem nooit meer, naam noen gzlcht. Hij speelt ook alles uit het hoofd. BIJ oen gesprok over dergelijke kunst stukken van componisten, bood Mas- cagnl eens aan, een stuk van elk der zes componisten, die hij opgaf, uit het hoofd te spelen, welk stuk het ook was. Natuurlijk kreeg hij toen van de aan wezigen de meest onbekende of moeilijk ste stukken van bedoelde componisten te spelen, maar Mascagni vertoonde niet de minste verlegenheid en bracht het er glansrijk af. Hoe sterk het geheugen van Liszt was, zoowel voor groote als kleine dingen, daarvan levert do volgende anecdote een aardig bewijsToen hij nog jong was, had Ltszt door zijn goedmoedige vriendelijkheid dikwijls last van allerlei „componisten", die hem hun producten wilden voorspelen. Zoo kreeg hij ook eens van, oen dezer heeren een akelig droog „Klavlèrsttick" te hooren. Twee- weken later kwam do „toondichter" diep terneergeslagen bij den Jeugdigen maestro terughij vertelde hem dat hij bij ongeluk zijn compositie met andere in liet vuur geworpen had. Liszt wist raad hij verzocht hem. den volgenden dag ©ons torug te komen en stelde den gelukkigen componist toen den tekst van do compositie ter hand. die hij uit het hoofd had opgeschreven. De rijkste Universiteit ter wereld. Onze Amerikaansche correspondent schrijft ons het volgende over de Le iand Stanford Junior University, die zich er op beroemen kau de rijkste universiteit ter wereld te zijn Ze ligt op de Palo Alto Ranch in de Santa Clara Vallei in Californië, 33 mijlen ten Z. O. van San Francisco. Zij werd in 1885 gesticht door Senator Leiand Stanford en zijn vrouw ter nagedach tenis aan hun eenigen zoon, die in'84 op 16-jarigen leeftijd gestorven was. Bij de oprichting verkreeg de Univer siteit het eigendomsrecht over drie groote ranches ter gezamenlijke grootte van ongeveer 85,000 acres (34,000 H.A.) Sinds den dood van Senator Stanford in 1893 heeft zijne weduwe bij tusschen- poozen van hare bezittingen aan de hoogeschool overgedragen,en deze ten slotte in 1899 begiftigd met landerijen, effecten en geld tot een totaal bedrag van 30,000,000 dollars (75 millioen gulden). Het spreekt dan ook vanzelf dat de inrichting van de gebouwen en de aanleg van de gronden daaromheen niets te wenschen overlaten. In 1891 werd de universiteit geopend en vóór 1904 hoopt men alle gebouwen voltooid te hebben. Zoowel in- als uitwendig zijn vele daarvan bezienswaardig enkele hebben groote bouwkundige waarde. De uitgestrekte gronden met hun verscheidenheid van bosschen en heuvels, goed aangelegde tuinen, boomgaarden en boerderijen het heerlijke klimaat en de ideëele inrich ting van studie-, ontspannings- en woongebouwen zullen de Stanford University zeker binnenkort tot een van de meest bezochte hoogescholen van Amerika maken. Het aantal studenten bedraagt nu reeds 1500, waaronder vele vrouwen. (Hbl.) m Geestverschijning. Een glazen deur, die twee kamers verbindt, kan dienst doen om een kleine aardigheid te vertoonen, die een gezelschap in de vroolijkste luim zal brengen. Op een stuk karton tee kent men een grappig beeld. b.v. een heks. die op een bezemsteel rijdt en knipt het daarna uit. Voor de glazen deur hangt men dan een wit gazon gordijn en drapeert dat met donkere stoffen echter zóó, dat een gedeelte van het gordijn open blijft voor de voorstelling. Nu laat men de toe schouwers in de eene kamer plaats nemen, terwijl men zichzelf in de andere begeeft, waar men het stuk karton ophangt. Laat men nu daarop het licht van een kaars vallen, dan zal de schaduw van de heks op het wit gazen gordijn geprojecteerd wor den en daarop, wanneer men de kaars heen en weder beweegt. een zeer vermakelijken dans uitvoeren. Algemsen gebruik van d<m Motorwagen. Dat een motorwagen niet alken dient tot snel vervoer van personen en lasten, maar in gebreke van eene andene machine gebruikt kan worden -voor allerlei verrichtingen, is nog onlangs door een Amerikaanschen pachter bewezen. De kleine stoom machine, waarmee hij op zijne boer derij de haksel- en botermachine dreef en waarmee hij water pompte, hout zaagde, enz. was onbruikbaar geworden. Er was geen tijd om die tc latc-n ropa.rceren of een nieuwe aan Ie schaffen; toen dacht de landm.i 1 aan zijn motorwagen. Hij liet den wagen zoo plaatsen en vastzetten, dn de wielen den grond niet raakten, bracht den drijfriem over een der wielen en stelde de machine in wer king. Zijn gelukkig idéé had zoo'n goed succes, dat een Amerikaansche mot-orfabriek nu motorwagens laat maken met een speciaal rad voor der gelijke verrichtingen. Bovendien worden motorwagens ge lever di. dlie tot vervoer van personen en lasten dienen, waaraan men ook al naar wil een zoden trapper of een grias-m a ai machine bevestigen kan. Om zijn kostbare orchideeën en andere kasplanten in den winter van- zijn landgoed naar Parijs over te brengen, heeft baron Edmond van Rothschild een motorwagen laten ma ken, die geheel met een glazen- kap, als hij een broeikas, overdekt is en die door den damp, welken de ma chine afgeeft, verwarmd wordt.. In Engeland en ook in Amerika ge bruikt men de motorwagens tegen woordig steeds meer als brandspuit wagens. Bij deze wagens kan de drijf kracht ook tot bet pompen van water gebruikt wordep. En eindelijk heeft men nog weer nieuwere motorwagens uitgevonden, die niet alTeen op den vasten grond, maar ook op kalm stroom end water bij rustig weer rijden. Deze wagens zijn van twee sigaorvormige, van boven platte pijpen van aluminium voorzien, die bij het rijden over land aan beide kanten van den wagen zijn vastgemaakt. Wil men over oen wa ter rijden, dan worden de pijpen in het water gelegd do wagen rijdt op de platte zijden der pijpen en wordt er met stalen knijpers op vast geknepen. De drijfketting wordt met een kleine vleu- gelschroef verbonden, een opstaande hevel staat met het roer in verbinding en een andere regelt de bewegingen der machine. Zulk een land- en wa- tervaartuig, dat in oen uur ongeveer 40 K.M. op het land aflegt, rijdt over het water 18 tot 20 K.M. per uur. De grootste veemarkt der wereld. Do Amerikaansche stad Chicago, d)ic ook wel de varkonsstad wordt ge noemd, kan zich er op beroemen do grootste veemarkt dei- aarde te be zitten, Op deze markt is plants voor 641.00Ö dieren, waaronder 75000 run deren, 800.000 varkens, 80.0000 schar pen en 6000 paarden. Over 't algemeen worden de beesten echter spoedig verkocht, zoodat zo zelden meer dan drie of vier dagen op de markt blij ven. Verleden jaar weden op die markt, naar gemeld wordt, niet min der dan 16 millioen dieren verhan deld, waarvan 298.000 per trein gear riveerd waren. Het jaar 1901 was ove rigens een record-jaar op het gebied van den vee-handel. Meer dan vier mi 1.10en schapen werden verhandeld, acht millioen varkens en ongeveer drie millioen runderen. Dikwijls wor den 4000 beesten van één soort ter markt gebracht en dc marktbeambten zijn soms genoodzaakt binnen 24uur aan honderdduizend verschillende dieren onderdak tc verschaffen. Tus- schen de 100 en 120.000 paarden wor den jaarlijks verhandeld. De totaal verkoop bedroeg het vorig jaar meer dan 1120 millioen Mark. Hier heb je wat aardappelen met groenten, dat is nog van vanmiddag overgebleven O, mevrouw, heeft u er soms geen stukje worst bij Dat wordt dan te zomen een gemoedelijk geheel I Jaap komt thuis ni-et een moand- rapport. waaruit blijkt, dat hij laag ste is van dc klas, Ik begrijp niet. hoe het mogelijk is! roept zijn verontwaardigde vader. 't Gaat anders makkelijk genoeg, papa, verzekert 'f. koelbloedige jong. mcnsch. A.Dokter, mijn vrouw lijdt vreoselijk aan slapeloosheid. DoktorZoo, hoe weet ge dat? A.lederen keer ais ik 's nachts om twee of drie uur thuiskom, is zU wakker. MINDER GEWAAGD. Wij moeten zuinig wezen, lieve ling. zei eeii man tot zijn vrouwtje. Al9 je eens beproefdet zelf je ja ponnen te maken? Ach, lieve George, was het ant woord. dat zou ik niet kunnen. Maar als ik eens begon met te beproeven uwe kleederen temaken? VOOR DE GEZWORENEN. Verdediger: Mijrig Heeren, hebt de goedheid, een oogenblik den eenen beklaagde aan te zien en ziet dan den anderen aangij zult het dan met mij oenS zijn. als eene verzachtende omstandigheid aan te nemen, dat beiden in zulk slecht gezelschap zijn geweest. Oude juffrouw (in een winkel van physische instrumenten)Kan u mij oolc helpen aan een meter, mijn heer ik meen zoo'n ding voor de warmte in een kamer, ziet u Een thermometer meent u? Ja, mijnheer, zoo heet het. En wil u dan zoo goed zijn, mijnheer, hem op 65 te zetten, want de dokiter heeft gezegd, dat hij daarop moet staan. Vriendelijke dame (tot weenend knaapje op straat)Ben je verdwaald, kereltje Knaapje: Nneen, maar ik heb een straat gevonden, die ik niet ken Ik ben bang, dat ik de koorts krijg, zei mijnheer Schraalhans, trachtend een gratis medisch advies te krijgen. Ik voel voortïïurehd een prikkeling in mijn neus en dan moet ik niezen. Wat zou u in zoö'n geval doen, dokter? Wel antwoordde dr. Scherp, ik zou ook niezen, denk ik. Waarom spreken we van moe dertaal Omdat vader toch niet aan het woord komt. Apotheker (het recept van een nieuwein arts lezend). Neen, wat schrijft die duidelijk I Dat kan geen mensch lezen 1 Schuldeischer. Meneer, ik heb de eer Schuldenaar. Ik ook, en verder heb ik absoluut niet6. VARIATIE. Professor (komt thuis en bekijkt aan dachtig zijn parapluie). Hm I vandaag heb ik hem niet vergeten, maar er schijnt een vreemde knop aan te zijn- Klaas Zeg, wat is eigenlijk delirium? PietDat is, ais Je zooveel drinkt, dat je je verstand verliest daarvoor be hoef j ij dus niet bang te wezen. NIEUWE MAAT. Kleermaker (tot parvenu)Verlangt mijnheer de overjas weer zoo lang als de vorige HeerNeen, maak haar een paar cou ponbreedten langer. JuffrouwZie eens, mijnheer, ge hebt veTleden Jaar mijn papegaai opgezet en nu vallen zijn veeren al uit. VogelopzetterDat is Juist het ware, juffrouw ik zet de vogels zoo natuur lijk op, dat zij even goed ruien, als wan neer ze nog leven. ZOMERSEIZOEN 1903. A. Waar heb jij eigenlijk de laat ste mooie zonsopgang gezien B. Onder ons gezegd verleden maand in den Stadsschouwburg. KoopmanIk weet wel, dat die schoenen een beetje groot zijn, maar ze zijn toch goed' voor u. Ik zal u wat zeggen lk zal er u een paar dikke sokken bij verkoopen en dan passen ze u perfect. Befje Zeg. waarom ben jij weer uit jc betrekking? Ik dacht, dat je volk nogal goed was? Keetje Dat waren ze ook, maar je moet nooit te lang blijven dan worden ze brutaal. DE ZATERDAG AVOND. maar mr, Oldacre was zeer eenzelvig en ontmoette alléén menscben voor zaken. Zij had de knoopen gezien en en was er zeker van. dat zlij behoor den tot de kleeren, die hij gisteren avond gedragen heeft. De houtstapel was zeer droog, want het heeft m een maand niet geregend. Het brand de als stroo en op het oogenblik, dat zij ter plaatse kwam, zag men slechts vlammen. Zij en al do brandweer mannen roken de geur van brandend vleesch. Van de papieren en van de zaken van mr. Oldacre wist zeniets. Ziezoo, beste Watson, dat is nu mijn rapport van ons fiasco. En toch... en toch mett oen uitdrukking van overtuiging op zijn gelaat ik weet dat het zoo niiet is. Ik voel het. Eir is iets, dat niet is uitgekomen en die huishoudster wéét heit. Er was een soort wantrouwen in haar oogen, dat wijst op schuld. Maar er over praten geeft niets, Wntlson als oetn of ander gelukje ons niet te hulp komt, vrees ik. dat het geval van deze verdwijning te Norwood niet in de1 reeks onzer successen zal kunnen1 worden opgenomen, die zeker vroeg of laat door het geduldig publiek zal moeten worden gelezen. Zeker zou het uiterlijk van den man wel indruk maken op de jury, zei ik. Dat is een gevaartijk argument, Watson. Herinner je je wel dien ver schrikkelijken moordenaar Bert Ste vens, wiens zaak ons in '87 bezig hield? Was e.r ooit een beter gema nierd en zachter man, wat zijn uiter lijk betreft? Dat is waar. Als we er niet in slagen een aan nemelijke veronderstelling op te bouwen is deze man verloren. In de geheele zaak is nauwelijks een scha kel te vinden, die niet tegen hem ge tuigt. In elk geval is er één merk waardig punt ten aanzien van die papieren, dat ons al» uitgangspunt voor een onderzoek kan dienen. Toen ik liet kasboek inkeek, zag ik, dat het lage cijfer van d'o balan» voorna melijk een gevolg is van groote wis sels, die gedurende» het laatste jaar zijn overgemaakt aan mr. Corne>- lins. Ik moet bekennen, dat ik wel zou willen weten wie die mr. Corne lius zlijn kan, met wien een rustend architect zulk groote zaken kan te doen hebben. Is het mogellijk, dat li ij de hand in de zaak heeft gehad Cor nellus kan een makelaar geweest zijn, maar we hebben geen posten gevon den. die nvet deze groote betalingen, correspondeeren. Bij gebrek aan na dere aanwijzingen moeten mijn na sporingen nu bestaan in een onder zoek aan de bank naar den heer, die deze wisselg geïncasseerd heeft. Maar ik vroes, boste jongen, dat onze zaak roemloos daarmee zal eindigen, dat Lestrade onzen cliënt laat ophangen, wat zeker een groote triomf zal zijn voor die lui van Scot land1 Yard. Ik weet niet 0 f Sherlock Hol mes dien nacht sliet), maar toon ik beneden kwam. voor het ontbijt, vond ik hem bleek en vermoeid, terwijl zijui schitterende oogen nog meer schenen te schitteren door de donke re kringen eronder. Het karpet rond om zijn stoel was bezaaid met eind jes cigaretten en met de eerste edi ties der ochtendbladen. Een telegram lag geopend op tafel. Wat denk je daarvan. Watson, vroeg hij, het mij toereikend. Het was van Norwood en luidde aldus „Belangrijk nieuw vermoeden. De schuld van Mc Farlane is onomstoo- telijk vastgesteld. Raad u het geval op te geven. Lestrade." Dat klinkt zeer ernstig, zei ik. I-Iet is een victorie-kreet van Lestrade. antwoordde Holmes met een bitteren lach. En toch kan het nog voorbarig zij:n de zaak op te geven. Ten slotte is een belangrijk nieuw vermoeden een tweesnijdend diing en zou het wel eens i:n geheel andere richting kunnen snijden dan Lestrade denkt Ontbijt. Watson en dan zullen we samen gaan en zien wat we kunnen doen. Ik heb een ge voel alsof ik je gezelschap en je op beuring vandaag noodig zal hebben. Mijn vriend ontbeet niethet was één van zijn eigenaardigheden, dat hij op critieke oogonblikken niet at. Nu kan ik geen kracht verspil len aan de spijsvertering, was hij gewoon te zeggen in antwoord' op mijn vertoogen. We vonden een hoop nieuwsgieri gen te Norwood om Deep Dene Hou se staan. Aan den ingang tot de villa kwam Lestrade ons tegemoet met zegevierend gezicht en uiterlijk. Wel. mijnheer Holmes, heeft u al bewezen, dat we ongelijk hebben Heeft u een oplossing gevonden? Ik heb in 't geheel geen conclu sie genomen, antwoordde mijn met gezel. Maar wij namen d'e onze giste ren en nu blijkt die juist te zijn. Nu moet u toch toegeven, dat we het u ditmaal een weiiiig hebben afge snoept. Je ziet er zeker uit, alsof iets zeldzaams je is overkomen, zei Hol mes. Lestrade lachte luid. U houdt er evenmin als één van ons van geslagen te worden, zei hij. Men kan niet verwachten altijd) te zullen slagen, nietwaar, mijnheer Watson? Hierlangs, als 'tu belieft, heeren. en ik denk dat ik u voorgoed kan overtuigen, dat John Mc Farlane deze misdaad1 heeft begaan. Hij leidde ons door de gang in een donkere ruimte daarbij. Hier moet de jonge Mc Farlane gekomen zijn om zijn hoed te halen, nadat hij de misdaad! gepleegd had, zei hij. Kijk hier nu eens naar. Met een dramatisch gebaar streek hij plot seling een lucfier aan en bij het licht daarvan zag men een bloedvlek op den witten muur. Toen hij dc lucifer dichter bij hield, zag ik dat het meer dan een vlek, maar dc duidelijke afdruk van een duim was. Kijk er eens met uw vergroot glas naar, mijnheer Holmes. Ja. dat doe ik. U weet wel, dat geen twee af drukken van duimen volkomen gelijk zijn. Dat heb ik meer gehoord, Welnu dan, wil u dien afdTuk vergelijken met dezen in was van den jongen Mc Farlane, vanoch tend op mijn bevel genomen. Toen hij den afdruk bij den muur hiedd, had men geen vergrootglas noodig omi te zien dat de beide af drukken volkomen gelijk waren. Het werdi me duidelijk, dat onzo ongelukkige cliënt verloren was. Dat is beslissend, zei Lestrade. Ja. dat is beslissend, zei ik hem onwillekeurig na. Het is beslissend, zei Holmes. Iets in zijn toon trof mijn oor en ik koerde mij 0111. ten einde hem aan te zien. Een bijzondere voranac- ring had in zijn gelaatsuitdrukking \W4Wikbfyjlfe, vil %!r/ <1\ .-. Hf Cïiederne Leeuurendressuur. De leeuwen worden goedkoo - oven-1 als andere wilde dieren lazen we onlangs en dit is zeker wel één der oorzaken, dat de stoutmoedige temmers en temsters steeds meer van die fraaie en woeste dierenkoningen het publiek in gewillige onderwor penheid laten zien. Was een groep van twaalf leeu wen, waarmee een jongedame on langs in verschillende variëteiten- theaters optrad, al een respectabel getal, de wereldberoemde temmer Seeth, de vriend1 van Menelik. negus van Abessinië. laat er thans te Ber lijn 25 tegelijk zien. Seeth neemt onder de moderne temmers een eerste plaats in, niet' zoozeer door de schitterende nieuw hieid! zijner producties, dan wel door den brutalen trots, waarmee hij over weldigende groepen van reuzenleeu-. wen tot stipte gehoorzaamheid) dwingt. De toer op onze afbeelding is ech ter wel één zijner buitengewoonste de reuzenlecuwcn over de ponies tc zien springen, gewillig als honden zelfs al zijn er op de rueeen der paardjes brandende hoepels geplaatst zooals dat In zijn glansnummer ge beurt., is gewoon overbluffend. En 't getuigt voor Seoth's macht over de woeste reuzen, ze toeren te laten doen, die, als deze geheel teven hun vuur en vlammen schuwende natuur indruischen. zijn, die makolaar wenschen te worden, in het 'een of ander. Nu de notarissen een/ nieuwen toestand ten aanzien van. de veilingen van onroerende goederen hebben geschapen, zijn er verschillen- do Ingezetenen, die den titel van ma kelaar wenschen om door do notarissen to kunnen worden toegelaten in den Gouden Leeuw. Deze titel is namelijk een voorwaarde, die de notarissen stellen en nu de igemocnteraiwl geen makelaars in vaste goederen benoemt, behelpt men zich met een anderen titel en wordt men makolaar in meubilair of andere zaken. Zoo zou men ook makelaar kun nen worden in olifanten of kameelen, al bestaat er niet de minste kans, dat er in die artikelen in Haarlem ooit zaken van eentge beteekeni» zullen woTden gedreven. Maar een ander raadsel cn dat niet zoo gemakkelijk kan worden opgelost, is de voortdurende afwezigheid van den heer Hofland in de vergaderingen van den gemeenteraad. Woensdag was hij er ook al weer niet, in de afdeelings- vergadorinigen ontbrak hij tot tweemaal toe en in vorige TaadsbiJ eenkomst/en I schitterde hij evenzeer door afwezig- j held. Ia dit nu do man, die eertijds als ragebol van den gemeenteraad den kie zers wed aangeprezen? De heer Hof land zal natuurlijk wei een goede reden voor zijn wegblijven hebben, namelijk dat zijn drukker wordende zaken hem geen tijd meer over laten, maar wan neer iemand geen tijd meer heeft om iets goed waar te nemen, dan moet hij bedanken en zijn plaats inruimen aan een ander, die daartoe beter de gelegen heid heeft. Zoo heeft ook de heer Van Keeken met zijn kiosken erover gedacht, die toen hij eenmaal bespeurde dat zijn stichting hier geen nut kon stichten, den knoop heeft doorgehakt, en geen halfbakken toestand bestendigen wil. Wij wijdien met den hoer Schrum, van wien Van Kceken's kiosken troetelkinderen waren, een traan van gemberbier aan hun. kort stondig bestaan. Ben ik wel ingelicht, dan zijn do handelaars in minerale wa teren alhier met van plan, den rouw over het verdwijnen van hun collega aan te nemen. Evenmin als de commissionairs in ffecten dat hebben gedaan, toen ervan hun vakgcnootcn een paar van het too- neei verdwenen. En ik denk daarbij ook aan de Lissesche Bank, waarover wij de zer dagen zoo'n dramatisch verhaal in de couranten hebben gelezen Wanneer wo :n een boek het relaas hadden gevonden van den stervenden vriend, die den chef van hei kantoor verzocht om, daar hij toch ging sterven zijn debetsaldo op zijn (des chefs) rekening over te boe ken en die zoodra de man de deur uit is weer springlevend wordt omdat het allemaal maar komedie is geweest, ter- wijd die chei op zijn beurt in do tro' .st rijke gedachte, dat dooden niet meer kunnen klagen, precies het omge keerde doet van wat hem gevraagd werd er do rekening van zijn vriend belast rnet zijn schudden dan zouden we zeggen „zooiets komt in 't werkelijke leven mlei voor. Dat zijn romanverha len." En we zouden den directeur, die dat niet oemerkte, een romandirecteur noemen. Helaas, dat aJJes is werkelijkheid, 't Is waar gebeurd en al zit nu do directeur ook achter slot en grendol, daarmee komen de verloren! geldsommen nietj weerom. Het is voor velen nog een ge luk, dat een familielid, geheel onver plicht, sommige van do „meest bescha digde" kle/lno crediteuren te gemoet komt En wat den heer do Lanoy zelf betreft, hij moet in den laatsten tijd bij zonder bittere oogonblikken hebben doorgemaakt. Dagen achtereen werd hij morgens op het Heiligland met den govangenwagon door de poort in den tuin en zoo in zijn vorig huis gebracht, om behulpzaam te zijn bij het maken van een inventaris. Daar zat hij dan in die welbekende omgeving, met zijn cu rator overleggende ovor zaken, misschien nil en dan in staat zijn toestand te ver geten, totdat zijn oog weer viel op den .•brigadier van de rijksveldwacht, die hem volgde als zijn schaduw, hem geen oogenblik uit hefi oog verloor, totdat hij hem over enkele uren weer in djo gevangenis zou hebben teruggebracht. Als we ons daar goed in donken, mijno vrienden, dan worden we er koud van I

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7