NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. u Prov. Staten van Noord-Holland. *ln Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6247 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TIN PEP DRIE MAANDEN: ^an re£e's ^ts. tedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorden in" den omtrek waar 'een Agent gevestigd is (kom der f Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente)1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco per post door Nederland1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02>£ V SvV -4 7v/ u tJ. rv SJ n -x Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemo.37>| Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <6^ Bijkantoor. Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31'W* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 11 Nov itat o. a. Buitenl. Overzicht, Prov. Staten, laten-Generaal, BinnenlSporfc- Stadsberichten. Officieele Berichten. OïJBEWOONBAARVERKLARING. Burgemeester en Wethouders van, larlem brengen, ter voldoening aan C voorschrift van art. 197 der Alge- eene Poiitie-verordening voor deze ge il eente, ter openbare kennis dat dooi ra Raad der (gemeente bij besluit van November j.l. No. 17, is verklaard, dal 1 perceel aan de De Witstraat No. 48 lüer, toebeboorende aan de wed. A. G. alters, ongeschikt tot bewming is. Haarlem. 9 November 1905. Burgemeester en Wetb. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-b. De Secretaris, PIJNACKER. üitenlandsch Overzicht to de republiek SAN DOMINGO erscht revolutie. Dat is een heel iwoon verschijnsel in oen Ameri- lanschem staat en we zouden er ons iuwelijks mee bemoeien, onverscbil- jals bet ons zijn kan of Jan dan el Piet er de r.egeering in handen Maar bet geval wordt nu an- daar er verschillende mogend- Jn bij betrokken kunnen worden. In de eerste plaats de Vereenigde -) atener wordt bericht, dat de di- illl smatieke betrekkingen tusscben !ide republieken reeds zijn verbro- UB li. gf, Het plaatsje Maooris is door een ai iminicaansche kanonneerboot be- 0 hoten, bij welk bombardement veel W hade werd aangericht. Natuurlijk 8S apen de levens en eigendommen van )0j eemdelingen bij zoo'n gelegenheid i., vaar en Duitscliland is dan ook al jonnen met zijn vloot in die wa- L' ren naar bet eiland te dirigeeren itl waarschijnlijk zullen anderen wel Igen. Wanneer de ,,Frankf. Ztg." van ml New-York goed is ingelicht, zal Czaak tusscben Columbia en zijn jestaan gebied, de nieuwe REPUBLICA DEL ISTHMA 1 op vredelievende wijze in 't reine aen. Dit blad toch meldt, dat Co- r: obia den generaal Reyes beeft ne- ?md tot gevolmachtigd commissa- met opdracht te onderbandelen den grondslag van redding der iionale eer". Dat wil dus zeggen, Columbia bereid is zich bij het te leggen, als maar een m gevonden wordt, dat de eer lOÖ ed is. Maar aangezien bet eerge- vj Ivan die staten nogal niet zoo i teer is, zal bet wel uitdraaien ..de schijven". CD leyes is zeer populair in Panama, dat zijn benoeming met groote gj, tnomenheid is vernomen. Dat be ft dus veel goeds bij het onder- delen. li )p een banket in Gildenhall, dat 8 t de ministers en diplomaten, Konder ook de Nederlandscbe ge- werd bijgewoond, heeft Balfour a rede gehouden, waarin hij zoo- alles de revue liet passeeren. o' ia hulde gebracht te hebben aan fd wijlen Lord Salisbury, zeide Balfour dat, hoewel men niet beweren non dat liet ministerie van buitenlandsche zaken, zich' over niets bezorgd behoef de te maken, er toch in den tegen- woordigen toestand) niets ter wereld was dat buitengewone ongerustheid verwekte. Van bet Verre Oosten spre kende, zeide Balfour dat er geen hartstochtelijker ijveraar voor den algemeenen vrede was dan de Tsaar. De minister was overtuigd, dat de Japansche bondgenooten matig en bescheiden in hun streven zouden zijn; men kon zonder angst de moei lijkheden aanzien, waarmede de di plomaten in het oosten van Azië te doen hebben. De Macedonische kwestie was, vol gens Balfour, ingewikkelder, maar het Europeesche concert kon zijn be doelingen niet beter ten uitvoer laten leggen dan door Oostenrijk en Rus land. Het Russisch-Oostenrijksche hervormingsplan mocht al niet vol maakt wezen, het was een minimum. en dat minimum, moest verkregen worden. Het was volstrekt onmoge lijk. dat Oostenrijk en Rusland, op tredende als gemachtigden van de mogendheden, die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben, zich zouden neerleggen bij een afwijzing of bij' een onbepaald uitstel van dat minimum. Het bezoek van den Koning aan Portugal, Italië en Frankrijk heeft meer gedaan om die natiën op het vasteland) van Europa te overtuigen van onze welwillende1 gevoelens, dan mogelijk geweest zou zijn met een heelen hoop telegrammen of stukken, door de kanselarijen gewisseld. Met een zinspeling op de gevaren, die den Europeeschen vrede bedreigen door het verval van Oostersche rijken gevaren, die dreigen van het oosten van Azië af tot aan het westen van. Afrika zeide Balfour ten slotte, dat daartegen geen betere middelen bestonden dan liet toenemende ge bruik van arbitrage tusschen de na tiën en een oprechte en vrijmoedige diplomatie. Men heeft in het nr. van gisteren onder de Telegrammen nog kunnen lezen, dat de keizer geheel onver wacht ten minste voor de groote menigte geopereetdi is aan den keel. Het kan geen verwondering wekken, dat men oorspronkelijk on gerust was, 's Keizers vader is over leden tengevolge van kanker aan het strottenhoofd) en het is bekend, dat zulke kwalen dikwijls een familie kwaal blijken te zijn. Vermoedelijk om alle praatjes te voorkomen is het bestaan dier poliepen en de mogelijk heid dat zij weggenomen zouden moeten worden geheim gehouden tot de operatie achter den rug was en nu worden van officieele en deskun dige zijden de meest geruststellende berichten gepubliceerd. Van deskundige zijde wordt aan de National-Zeitune gemeld, dat noch het voorkomen van de poliep, noch het microscopisch onderzoek eeniger- lei reden opleveren om. na de goed geslaagde operatie, eenige bezorgd heid te koesteren voor 's Keizers ge zondheid. De kunstbewerking zelf duurde niet veel langer dan een mi nuut. Het komt'bijna nooit voor, zegt het blad nog, dat zulke goedaardige poliepen, als ze radicaal weggenomen zijn. weer aangroeien, en een over gang in minder onschadelijke woeke ringen is onaannemelijk. Wolff's bureau verneemt uit de beste bron, dat de toestand van den Keizer uitstekend blijft. De Keizer heeft geruim en tijd gewerkt met den dienstdoenden generaal, en den ko- ning van Engeland, ter gelegenheid van diens verjaardag, met een lang telegram gelukgewenscht. Alleen mag de Keizer eenige dagen niet spreken, wat zeker voor een zoo spraakzaam en bedrijvig mensch een ware kwelling moet zijn. Om nog eens goed te laten zien, dat de zaak van weinig heteekenis ls, heeft men 's keizers oudsten zoon. den kroonprins, op jacht gezonden. 't Is te hopen, dat alle geruststellen de berichten niet te optimistisch zui len blijken. In de HONGAARSCHE Kamer is de nieuwe premier Tisza gisteren slaags geweest met de op positie. Hij verklaarde zich bereid, toe te gewen aan zekere wenscben van de Kossuth-partij, betreffende achterstal lige belastingen en het kiesstelsel, maar de standaarden en militaire on der, scheidingsteekens moeten, zeide hij, dezelfde blijven voor het gemeen schappelijke leger. Ik begrijp zoo ging Tisza voort uw vijandschap tegen die gemeenschappelijke instel ling, en iedereen moet strijden voor de beginselen die bij voorstaat maar zonder de weldaden aan te tasten die wij te danken hebben aan die grond wet. Het volk zal oordeelien dat deze strijd, die toch onvruchtbaar moet blijven, reeds veel te lang duurt, want hij heeft aan de zedelijke en politieke heteekenis van ons land af breuk gedaan. Wij behooren die won den te heelen, in deze worsteling ge slagen, opdat wij, wat er ook gebeuren moge, ons kunnen handhaven in on zen rang. Indien het land mEjn raad niet volgt, zal ik mij met opgeheven hoofd terugtrekken, in het besef, mijn plicht gedaan te hebben, In weinig tegemoet kcmignd ant woord daarop heeft de Kossuth-partij eenstemmig besloten, de parlemen taire dwarsdrijverij voort te zetten. DE PAUS hield een toespraak tot het Consisto rie, waarin hij zeide. dat hij getracht heeft, niet met heit opperpriesterschap hekleed te worden, maar dat hij, zich gevoegd hebbende naar God's wil, er naar streven zal, het pand des geloofs ongeschonden te bewaren. Voor het heil der kerk is het noodig. dat de Paus vrij wordt, eir Pius X betreurt het, dat.de kerk op dit gebied ver drukt wordt. De Paus zeide, dat hij verrast was over het opzien, teweeg gebracht door de uiteenzetting zlijne,r regeeringsbeginselen hij zou immers geen weg volgen, afwijkend© van dien zijner voorgangers, en hij' komt op tegen de meening. dat de Paus zich niet met de politiek zou moeten in laten, immers het zou onmogelijk zijn, de .staatkunde af te scheiden van de opperpriesterlijke leiding van ge loof en zedenleer. De Paus moet be trekkingen blijven onderhouden met vorsten en regeer,ingen ten einde de veiligheid en vrijheid der katholieken te kunnen handhaven. Pius X geloof de niet dat hij de overwinning der waarheid en gerechtigheid nog zou aanschouwen, maar hij zal er naar trachten, de waarheid hechter te ves tigen en haar te verbreiden. De verkiezingen in SPANJE loopen weer af op de aldaar gebrui kelijke manier, namelijk met formeel e gevechten en groote ongeregeldheden. Te Malaga is hevig geschoten, er zijn verscheiden gekwetsten. Te Val-I ladolid en Torreno Campo is een man gedood en zijn er twee gewond. Te Rienconada is de burgemeester ge kwetst; men heeft daar getracht het Stadhuis in brand te steken. Ook te Santander hebben verscheiden perso nen kwetsuren opgeloopen, en nog komen er berichten over onlusten te Pampeluna en Bilbao. Een goede tijding komt uit Ma rokko. Volgens een telegram uit Melila heb ben de vechtende Mooren een minne lijke schikking aangegaande rust moet hersteld zijn. Stadsnieuws Haarlem, 10 November. Hedenmorgen te 11.15 werd de ver gadering onder voorzitterschap van mr. G. van Tienhoven voortgezet Aan de cxrde kwamen a. het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Noor der-stoomtram- vereeniging ten behoeve van den aan leg van een stoomtramweg Alkmaar Schagen, ten bedrage van 1/ü van de kosten van aanleg van den weg tot een maximum van 142.000 b. deel te nemen in het maatschappelijk ka pitaal der onderneming voor een be drag, gelijk staande met 1/6 der kos ten van aanleg van den1 weg, doch niet booger dan ƒ142.000. II. het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot tot een maximum bedrag van ƒ680.000 of een altijd-durende rentegarantie tot een. jaarlijksch bedrag van ten hoogste 27.200, toe te zeggen aan de H. E. S. M. voor den aanleg van spoor- (tram)wegeu in die. Haarlemmermeer en'hare. omgeving. Ingekomen is een adres der H. E. S. M. en van Nieuwer-Amstel om de Haarlemmermeer-plannen nu niet langer aan te houden, doch de voor dracht van Ged. Staten, aan te ne men. Ook van andere zijden zijn nog adhaesiebetuigingen met bovenge noemde adressen ingekomen. Allereerst komt het eerstgenoemde voorstel in behandeling. De heer Feysser bespreekt de ver schillende onderdeelen van het plan, maakt enkele opmerkingen van tech- nischen aard en vraagt, verschillende inlichtingen- Ten slotte hoopt spr., dat de voor dracht. eenigszins gewijzigd, zal wor den aangenomen, waardoor weder een zeer groot gedeelte van N.-Hol- land uit zijn isolement zal worden verlost. Mr. Mouthaan beantwoordt, de be denkingen en vragen door den vori- gen spreker gesteld, en handhaaft de strekking van het rapport. De heer P. B. J. Ferf, lid van Ged- Staten, verklaart dat hij zich geheel blijft en kan aansluiten bij het rapport en bij de verdediging van den rapporteur, en deelde de door den heer Feysser geopperde bezwaren niet. De heer Feysser handhaaft zijne meening en dringt er nogmaals op aan, dat vooral aan de lijn Alkmaar Schagen de volle vrijheid worde gelaten om de- lijn aan de Oost- of Westzijde van het Kanaal aan te leggen. Mr. Mouthaan antwoordt, dateene aanlegging der lijn aan de Oostzijde van het Kanaal nabij Koedijk, veel grootere onkosten o. a. door zeer dure onteigening, zou ten gevolge hebben. De H. IJ, S. M. heeft om deze rer den maar ook met het oog op de ge wone snelheid, waarmede aan de Westzijde, en aan de Oostzijde niet steeds kan worden geredende West zijde van het Kanaal als conditie ge steld. En de Noorder Stoomtram-vereeni- g.ing kan zich met dit voorstel geheel vereenigen. De heer Feysser dient een.amende ment in om exploitanten vrij" te laten den weg aan te leggen aan de Oost- of Westzijde van het N. Hollandsch; Kanaal. De heer Ferf zegt. dat het Comité; het éénparig eens was, dat de West- zijde boven de Oostzijde te verkiezen' was. Ged. Staten zullen hoewel het amendement geen reden van bestaan heeft, zich er niet tegen verzetten, omdat ook ztij de vrijheid gaarne hul digen. Het amendeon ent-Feysser in stem ming gebracht, wordt verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Daarna wordt het voorstel artikels gewijs behandeld, en worden enkele kleine Wijzigingen daarin gebracht, zoodat de hoofdvoorwaarden nu luiden 1. De onderneming si verplicht vóór 1 Dec. 1904 zich tot eene raaamlooze vennootschap te constitueeren met een maatschappelijk kapitaal van ƒ300.000. 2. De exploitatie dezer lijn zal' ge schieden doojr de H. IJ. S. M. volgens contract door Ged. Staten goed te keuren, in hoofdzaak overeenkomstig de grondslagen aangegeven bij den brief van genoemde Maatschappij. Aan het Bestuur der Noorder Stoomtram-Vereeniging dd 22 Oct 1903 II Fo. no. 23 A/1419. 3. Bij art. 3, bepalende, dat de lijn moet worden aangesloten1 aan den Stoomtramweg EgmondAlkmaar- Bergen, en een contract over het me degebruik van 't baanvak langs den Westelijken oever van 't Kanaal moet gesloten worden, stelt de heer Kraak man een art. 3 bis voor, bepalende, dat bij de contracten onder 2 en 3 bedoeld, moet worden bepaald, dat alle daaruit voortspruitende geschil len door Ged. Staten moeten beslist worden. Mr. de Kanter acht de Staten niet competent om dergelijke bepalingen op te nemen. Mr. Motuthaan meent, dat Ged. Staten zich toch eerst zullen moeten uilt spr eken, of zij bereid zijn als scheidsrechters op te treden. Daar zij echter niet in de gelegen heid zijn geweest hierover van ge dachten te wisselen, verzoekt spr. den heer Kraakman zijn amendement in te trekken. Deze geeft hieraan nu ge volg. Tegen de overige artikelen werden geen bemerkingen gemaakt en daarna de geheele voordracht goedgekeurd. Voordracht Gedeputeerden, inzake Noorder-stoomtram aangenomen. (Slot in 't volgend nummer). Vrije en ordeoef eniagen. Haarlem, 9 Nov. Geslaagd de dames E. Vas Dias, A. E. van Voorthuizen, J. H. G. VuurbergM. P. Waag© en A. H. Warning van Amsterdam, C. J. Vermeu len J. van Vladeracken van Haarlem, H. E. Uurbanus van Den Helder. A. de Waal van Alkmaar, M. Water van Hoorn. Gewond. Op de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebrs. Figee kreeg Maandag één der voorslaanders een gloeiend stuk ijzer, doordat men dit niet stevig genoeg vastklemde, tegen de onderkin, met het gevolg dat dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gewond. In het Gasthuis werd de man verbon den. Heden zijn alhier doorM. Nijssen van de tuinderij „De Hofgeest" te Sandpoort nog jonge heereboon en aan de groantenmarkt gebracht en opge kocht door de commissionairs in groen ten en vruchten Tienus van Leeuwen en Jac. Huijboom. Zondag 8 November had eene onderlinge schietwedstrijd plaats in de duinen' der schietvereeniging Clau dius Civilis en waren prijswinners 1. J. M. A. M. Bots 2. P. Smit-; 3. K. BLan- I kenvoort4. H. ten Brink 5. E. B. Moole- naars 6. A. Mooienaars 7. T. Blei8. F. W. Gebimg9. J. F. Borghouts10. J. A. Cr Pruimboom11. J. Ivetman12. G. M. van Maas13. H. J. Burgers Poedelprijs P. Kelderman kampioens medaille hoogste schutter der vereeniging Duinen 1903, E. B. Moolenaars. Des avonds werden de prijzen met een toepasselijk, woord door den voorzitter uitgereikt in de schietzaal van den heer H. J. Burgers, Schotprweg. I Zondag wist onze stadge noot H. Schroeder in het kampioenschap uitgeschreven door de A. A. C. de Bataaf over 3 K.M. snelwandelen met circa 60 M. eerste aan te komen van d- 16 deel nemers. Goed afgeloopen. Hedenmorgen brak een der ladders van de glazenwasscherij der firma Hulse bosch door midden, juist op het oo>gen- hlik dat een glazenwasscher daarop be zig was de ruiten van een perceel in de Groote Houtstraat te wasschen. Wonder boven wonder kwam de man op een daaronder staanden ladder neer, gleed daarlangs en kwam ongedeerd op de straat. Het bovenste gedeelte van den gebroken ladder viel gelijktijdig op de steenen. De man was zeer geschrokken. Maarten Luther. Maandagavond hield de Christelijke w er kli ed en-ver eenig ing „Maarten Lu ther" haar vierde jaarvergadering in de kerk d®r Broedergemeente op de Park- laan. I Om 8 uur opende de eere-voorzitter Ds. P .van Wijk de samenkomst met ge- j bed, waarna de aanwezigen lied 28 1 uit den Luther-bundea zongen. Hierna bracht de Chr. Zangvereeni- ging „Excelsior" het bekende Lutherlied i „Een vaste burcht is onze God" ten ge- hoore, waarna Ds. H. C. Zwahler een rede hield over het onderwerp „Wat God voor Luther was. Na deze rede werd door de vergadering een lied gezongen waarna de zangver- eeniging op zeer verdienstelijke wijze het schoone „de Echo" ten gehoore bracht. Vervolgens sprak Ds. P. van Wijk over het onderwerp „Wat wij als volgers van Luther voor God moeten zijn." Door den voorzitter der vereeniging I werden tea slotte de sprekers en de zang- vereeniging hartelijk dank betuigd. I Nadat door Excelsior nog waren ge zongen „Wederzien" en Gezang 7 vers 12 werd de samenkomst, die door '150-tal personen werd bijgewoond, door Ds. H. C. Zwahler met gebed gesloten. Tijdens de vergaderinig en bij het ver laten der kerk werd gecollecteerd. F«iill ieton. Naar het B/ngelech van ROBERT MACHRAY. Dj ih- hel K -En wat beloof je nu voor hen te feu doen Wat wenscht u, dat ik beloven Dat j'e haar levenslang drie pond Inweek betaalt, en dat. als zij vóór u kind sterft, den jongen tot zijn j S evenveel ontvangt. 'I-Ja. ik beloof dat op voorwaarde. Zeker, op voorwaarde, dat je het krijgt natuurlijk. Vraag nu s één van de doctoren om hier te idelijk kwam er één bij zijn leger. Doctor, zei Silwood, wil u even mijn vrouw, Mrs James Russell, ergens in een tent ligt. vragen of a den sleutel wil geven, die lint om haar hals hangt? Wil eggen, dat ik u zenddat ik haar Helijk laat groeten, en dat ik het goed maak. frwijL hij de laatste woorden sprak ünen er tranen in Silwood's oogen. iert zag het en verwonderde zich over de vreemde samenstelling der menschelijke ziel, maar hüj hield zich kalm. Uw vrouw zendt u haar groeten terug, zei de doctor, toen hij terug kwam, en verzoekt u zich niet onge rust te maken over haar. Hier is de sleutel. Dank u, doctor Wil u den sleu tel aan dien mijnheer daar geven, en Silwood keek in de richting van Gil bert. Toen ging de doctor weer aan zijn werk. Die sleutel, vervolgde Silwood. past in het slot van e^p box in de Minnesota Safety Deposit Vaults, waarin je mi et alleen al bet geld in den vorm van banknoten, en andere gemakkelijk te réaliseeren papieren, alles wat ik schuldig ben aan de firma Eversleigh, Silwood en Eversleigh, zult vinden, maar nog heel wat meer. Waar is de Minnesota Safety De posit Vaults vroeg Gilbert. In St. Paul, fluisterde Hankey. Ja, in St. Paul, zei Silwood, die de woorden van den detectieve ook gehoord had. En al het geld is daar in effecten en andere papieren van waarde? vroeg Gilbert. Alles en nog mieer, want ik heb geld gemaakt. Altijd, altijd, mijn ge heele leven door heb ik verlangd een groote som gelds te bezittendat was mijn hartstocht geld. altijd geld, steeds meer, zei Silwood met een voor- bUïgaanden glans in zijn oogen toen ontsnapte hem een diepe zucht-. Je zult zien, dat er meer dan genoeg is om de firma weer op de heen te hel pen. voegde hij erbij. Gilbert luisterde verbaasd toe, zich afvragende wat voor een wonderlijk soort man die Silwood was om jaren lang zoo in stilte te handelen. En meer dan genoeg omi aan mijn vrouw en kind dat jaargeld te be talen. ging Silwood voort. Nu moet je mij nog eens beloven, dat je hun betalen zult. wat ik gevraagd heb. en dan zal ik je de geheele geschie denis vertellen. Beloof je het. mij op je eerewoord? Ja, op mijn eerewoord, zei1 Gil bert. Dan ben ik gerust wat hun be treft. Ik weet niet precies, wanneer het denkbeeld bij mij opkwam om mij persoonlijk meester te maken van het geld van de cliënten, begon Silwood, maar ik brandde van verlangen om rijk te zijn. Je vader was zoo gemak kelijk. zoo argeloos en bij vertrouwde mij zoo volkomen, dat het denkbeeld spoedig ingang bij mij vond. Maar wat mij meer dan iets anders er toe bracht, was het feit, dat ik al een dubbel leven leidde. Ik was getrouwd beneden mijn stand, zooals men zou zeggen, maar de eenige momenten van geluk, die ik ooit in mijn leven heb gehad, staan in betrekking tot mijn vrouw en kind. Het doet er niet !toe- hoe ik er toe kwam haar te trouwenniemand uit onzen stand dacht dat ik iemand anders was dan Cooper Silwood. kassier Lincoln's Inn. Maar ik was ook James Russell, van Stepney. Ik ondervond geen moei lijkheden om dat vol te houden. Ik had mijn vermomming en de sleutels van de twee ijzeren poortjes, die van Stone Buildings toegang geven tot Chancery Lane, zoodoende was ik m staat mijzelf naar believen in- en uit te laten. Re zei dus. dat. het mij ge makkelijk viel zoo'n dubbel leven te leiden en bovendien hield ik er van. Toen het denkbeeld bij mij opkwam mij te verrijken ten koste van de cliënten der firma, toen begreep ik dat mijn dubbel leven daarvoor dien stig kon zijn. Be-grijp je? Jau maakte het plan de eigen dommen over te schrijven op jezelf als James Russell. Dat heb je feitelijk gedaanniet waar, ten minste in hoofdzaak vroeg Gilbert. Ja Cooper Silwood verkocht aan James Russell, stemde Silwood toe. Het plan werkte uitstekend jaren lang. Langzamerhand kreeg ik al het geld en de eigendommen van mijn cliënten in bezit, uitgezonderd die, welk© ik onmogelijk los kon maken. En al dat geld en die bezittingen had ik omgezet in soliede effecten en aan- deelen betaalbaar aan toonder, met één uitzondering een zeer belang rijke uitzondering, toen de brief van Morris Thornton kwam. waarin hij schreef, dat hij naar Engeland zou terugkeeren en va,u plan was een formeel onderzoek in te stellen naai" de effecten, die wij onder onze be rusting haddentoen was ik daarop niet voorbereid, toen werd ik ge-1 dwongen. Ik was nief van plan ge weest te verdwijnen totdat ik zekere transactie in orde had gemaakt de uitzondering, waarover ik zoo straks al sprak. Het was meer dan waar- j schijnlljk. dacht ik, dat Thornton zou komen, voordat dié zaak was afge handeld, en in dat geval zou ik in groot gevaar verkeeren. Hoe meer ik er over dacht, hoe gevaarlijker scheen! het mij toe. Daarom besloot ik aan j je vader te vertellen, dat ik met het1 geld der cliënten gespeculeerd hadj natuurlijk sprak ik tegen hem met geen woord over James Russell. Maar waarom ter wereld ver telde u dat aan mijn vader, zei Gil bert. Omdat ik hoopte, dat hij als groot vriend van Thornton in staat zou zijn hem nog wat tegen te hou den. totdat die zaak afgesloten was begrijp jé? Verondersteld, dat Thorn ton gekomen was. voomdat mijn plan nen in orde waren en hij om dat onderzoek gevraagd Dad. dan was al les verloren geweest ik meende nu, dat je vader wel in staat zou zijn hein op te houden, totdat ik met mijn zaakjes klaar was. Begrijp je? Ja, zei Gilbert droog, terwijl alle gevoel van medelijden voor Sil\tood verdween bij diens hartelooze verkla ring. Waarin bestond die belangrijke zaak, waarvan u spreekt? Ik had eenige landerijen ver kocht aan een aannemer, die er een hooge prijs voor betaalde, zei Sil wood. nu sprekende met onverschil ligheid van iemand, die iets vertelt, wat buiten hem omgaat, maar ik moest mij tevreden stellen met de helft van den prijs contant en de andere helft in den vorm van een schuldbekentenis te ontvangen het totaal bedrag was dertig duizend pond, de schuldbekentenis bedroeg vijftien duizend, en toen wij boorden van Thornton, moest er nog eenige tijd overheen loopen, voor ik ze kon ontvangen. Ik disconteerde de schuld vordering niet, maar legde ze in een vakje in die groote Japansche doos, die in mijn kamer stond, zooals je nog wel zult weten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1