NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het Huwelijk van Sylviane. 21e Jaargang. No. 6256 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1903. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEP DRIE MAANDEN: |pjfr ^an 1—rege's 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor deaadoerpen*in'den omtrek wair 'een Agent gevestigd i's (kom der' f Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente)1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland^1.65 fajy m*' vVd Kleine advertentiën3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X 1 ^Sk rv n -. *T Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemo.3i% Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan. het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicifé Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad vat» 21 Nov bevat o.a. Bniteulaudseh Overzicht, Too- neelcritiek van Frans Net.scher. Kameroverzichtftiimenlaudsehe berichten, Nieuws oit Haarlem en Omstreken. Bu lenlancisch Overzicht Het schijnt, dat de eenige moeilijk heid bij de algemeene erkenning van de jonge Panama-republiek zal be staan in een financieele kwestie. De es-provincie Panama, deel van de republiek Columbia, is natuurlijk mede aansprakelijk voor de schuld dier republiek en kans zou bestaan, dat Columbia gaat weigeren zijnbui- tenlandsche schuld te betalen als Panama daarvan niet een evenredig deel op zich neemt. D&arvoor zouden dan de 10 millioen, die de Vereenigde Staten aan Panama zouden betalen, goed zijn. De Morning Post verneemt dienaan gaande uit Washington De aarzeling van Engeland om de nieuwe republiek Panama te erkennen vloeit voort uit de overweging, dat Columbië alsdan haar buitenlandsche. schulden zal wraken. Engeland heeft Amerika dien aangaande raad gevraagd. Amerika antwoordde, dat het Panama niet kan nopen een deel van. Columbië's schuld j te aanvaarden, maar Amerika ver klaarde zich bereid Panama aan te j raden de koopsom voor bet Panama- kanaal gedeeltelijk aan Columbië af! te dragen ten bate van Columbië's' buitenlandsche schuldhouders. Pana ma's vertegenwoordiger te Washing ton verklaarde echter, dat Panama niets zal betalen. Gemeld wordt nog, dat het Panama- kanaal-tractaat bepaalt, dat de Ver. Staten de volkomen souvereiniteit krijgen over de Kanaal-strook. Het kanaal wordt dus, ook politiek, Noord- Amerikaansch. Het ITALIAANSCH KONINGSPAAR 8 te Londen ontvangen. De Lord-mayor, sprekende uit naam der burgers van Londen, dankte H.H. M.M. voor het bezoek, dat zij aan de oude City hebben gebracht. Hij her- ;innerde aan het bezoek van wijlen koning Victor Emanuel en den ko ninklijken Gasten het welkom toero - pend, wijdt hij een dronk op hunne gezondheid. De Koning deen lord-mayor beant woordend dankte hem voor de pracn- ontvangst en voor zijn gastvrij heid. Hij dankte ook den prins van Wales, de leden van het City-bestuur en alle anderen voor hun aanwezig heid aan het banket, en spreekt zijn diepe erkentelijkheid uit voor de har telijke ontvangst der bewoners van Londen, die toonen te begrijpen welk eeu gevoel van ernstige genegenheid Victor Emanuel aan het Engelsche volk en zijn welbeminden Souverein toedraagt. Deze gevoelens tusschen beide landen zijn reeds van ouden datum Het waren tijden van beroering toen mijn doorluchtige grootvader hier voor vijftig jaren gesproken heeft;het Italiaansche volk begon toen den strijd voor de eenheid en de onafhan kelijkheid. De sympathieke steun, diem hei in de dagen van beproeving vond jbij het vrije Engelsche volk, werd de oorzaak van een wederzijdsch vertrou wen, dat sedert dien tijd nooit heeft opgehouden de goede betrekkingen tusschen beide landen te bezielen. Heden leven wij onder het gelukkige bestuur van internationalen vrede, waarvan Italië, evenals Engeland, een beslist en werkzaam voorstander is geworden. Ik ben er zeker van. dat de beide natiën steeds naast elkander zullen staan en vereenigd den weg van ontwikkeling en beschaving zul len afleggen. Met deze gedachte ledig ik mijn glas ter eere van den lord-! mayor en van de vertegenwoordigers 1 der City van Londen. Na afloop van het feestmaal keerden de Koning en Koningin naar Wind-J sor terug. Kort daarop had de Itali aansche minister van buitenlandsche zaken. Littoni een samen spreking met lord Lansdowne, die geruimen tijd duurde en daarna ging hij op audiën tie bij Koning Eduard. Er wordt dus zeker toch een beetje gepolitiseerd De FRANSCHE Senaat zet de beraadslagingen over 't ontwerp tot afschaffing der wet-Fal- loux voort. In antwoord op Thézard, die het toezicht, dat de regeering over het onderwijs der congregatiën wil instellen, onvoldoende acht. zeide mi nister Chaumié, dat hij tot het diepst van zijn hart de zaak der vrij heid en van den vooruitgang is toege daan. Ik wil zoo sprak hij het onderwijs plaatsen op een onaantast bare stelling op het terrein van recht en rechtvaardigheid. De minister ziet! met vertrouwen uw wetsvoorstel tege- moet. De Senaat heeft daarop artikel 2 van j de Commissie met 198 tegen 69 stem- j men verworpen. Men ging over tot de j beraadslaging over artikel 3, dat ge- j lijkluidenq is in de ontwerpen van; commissie en regeering. Er werd be- j sloten dit artikel naar de commissie! te zenden. Daarop werd de vergade- ring opgeheven. te nemen tot bescherming van de kust. opdat de vroeger begane misslagen vermeden worden. De ziekte van de RUSSISCHE KEIZERIN schijnt een gunstig verloop te zullen nemen. Het gisteren uitgegeven, bul letin, geteekend door de lijfartsen, de chirurgen Kirsch en dr. Benne, luidt aldus keizerin Alexandra Feodorow- na heeft niet den geheelen nacht door geslapen. 's Morgens was de tempera tuur 37.2, de pols 72 en goed van in tensiteit. Het ziekteproces in het oor is aan beterhand. HET TOONEEL. "DU TABTUFEE" vati de Kon. Ter. "Het Ned. Tooneel. TURKIJE kan zich maar niet schikken in de regeling die door de mogendheden is voorgesteld. Gisteren bracht de Groot vizier een bezoek aan de Oostenrijk- sche en Russische gezanten, waarvan het doel was nog eens-een poging te wagen om- verandering te krijgen in de twee eerste punten van het her vormingsprogramma, bepaaldelijk in de clausule over het toezicht. De ge zanten weigerden echter standvastig eenige verandering toe te staan. In het VERRE OOSTEN is het weer eens wat minder vrede lievend- Daarover wordt gemeld Het Russische telegrammenbureau verneemt uit Port. Arthur van eergis teren, dat de oorlogszuchtige toon der Japansche pers, dien men reeds dacht dat opgehouden had, zich weder laat hooren. De Japansche agenten in Chi na schijnen eenig resultaat te heb ben op hun bemoeiingen in het Noor den van China. De North China and Daily News meldt, dat de onderkonin gen en gouverneurs in geheel China telegrafisch de opdracht ontvangen hebben zoo spoedig mogelijk geld en troepen bijeen te brengen wegens de mogelijkheid, dat de diplomatieke be trekkingen met Rusland afgebroken worden. Eenige onder-koningen ont- vingen last om voorzorgsmaatregelen Wat er ook verdwijn© van ons too neel de werken van Shakespeare en Molière niet. Ze zijn klassiek gebleven door der ■eeuwen werkhun schoon is voor alle tijden geweesthet kenmerk van het ware schoon. Shakespeare en Molière leven met hun prachtige scheppingen nog aan onze zijen zij bevolken onze toonee. len nog. Nog pas een paar weken geleden kregen we immers den Shylock van Bouwmeester weer, en bracht de Ko ninklijke" te Amsterdam weer ander stuk van Shakespeare voorliet voetlicht. Het vorig jaar kwam Coquelin met Molière's „Avare" te Haarlem, ei nog geen twaalf maanden later heeft de Koninklijke" ons hier Mo lière's „Tartuffe" laten zien. En sinds dit werk van den grooten Franschen tooneelscbrijver in 1879 door wijlen Prof. J. A. Alberdingk Thijm voor de Amsterdammers ver taald werd, dat is dus nu zoowat 24 jaar geleden is het bijna niet meer van het répertoire geweest. Natuurlijk zijn er in die 24 jaar wat veranderingen in de rolbezetting gekomende dood en tijd hebben ook onder de leden van de „Koninklijke" huis gehoudenMevrouw Kleine Gartman is gestorven. Bouwmeester is van het Leidsehe Plein te Am sterdam naar .den Jansweg alhier ver. huisden zoo meer. Van de medespelenden van 24 jaar geleden was gisteren alleen Mevr. Chr. Poolman nog in haar oude rol, nmldie van Dorine, het bijdehand kamermeisje van Marianne. En heeft men indertijd Sarah Bernhardt zoo bewonderd, omdat zij haar leef tijd zoo goed wist te verbergen en, men aan haar „Dame aux Camélias" niét zou zeggen een vrouw van bijna 60 jaar voor zich te hebben ook Mevr. Poolman weet een aardig spel met Va der Tijd te spelen. Wel heeft ze den leeftijd van haar Fransche kunstzus ter nog niet bereikt, maar de wijze, waarop zij na 24 jaar de Dorine nog speelt opgewekt, pittig, goed ge maskeerd, haar satirieke opmerkingen op den huichelaar, Tartuffe, als pij len afschietend schijnt de jaren tusschen haar eerste optreden in die rol en haar optreden van gisteren uit te wisscben. Zij had dan ook veel succes en werd herhaaldelijk bij open scherm mot applaus beloond. De vrome huichelaar Tartuffe wa9 in handen van Laroche. En 't dient ge zegd bij maakte er een goede creatie van. De vettige huichelachtigheid werd er niet te dik opgelegd, ook was zijn spreken niet te zalvend of tee- merig een verleiding, waarvoor op het tooneel zoo licht bezweken wordt, om, er wat meer succes uit te halen. Zijn overgangen van vroomheid tot zoogenaamde „menscbelijkheid" wer den evenmin te scherp gemarkeerd, (om toch maar heel duidelijk te laten zien, dat h&j toch heusch een huiche laar is) en de toon van zijn geheele spel kenmerkte zich door een beschei denheid, een niet niet geweld op den voorgrond willen treden om de aan dacht maar vooral op zich te vestigen en een applaus uit de zaal te halen, hetgeen aangenaam aandeed. Zeker, Coquelin of Possart hadden als oude tooneelrotten, met hun kennis van allerlei handigheden in hun métier, er met trucs en din sighed en mogelijk meer van „gemaakt" en daardoor hun medespelenden overbluft en op den achtergrond gedrongen, maar wij ge ven de voorkeur aan de soberheid en de meerdere ingetogenheid van La- roche, omdat die de denkbeeldige wer kelijkheid meer nabij komt. De Tartuffe en de Dorine werden wel 't best gespeeld; de Valèr© van Paul Urbin. de Marianne van Emma Morel, de Cléante van Holtrop (die gisteren-avond een vreemd geluid had), de Danis van Arbous en de Ma dame Pernelle van Mevr. v. Korlaar waren veel minder, soms op het kantje van het onvoldoende. Ook Mevr. Hol tropVan Gelder had een kilte in haar spel, bijna een onverschilligheid, die bij deze verdienstelijke artiste niet aangenaam aandeed en. eenigszins j verbaasdealleen in de scène als zij Tartuffe op de proef stelt, terwijl haar man onder de tafel verscholen zit, kwam er wat leven en reliëf in haar spel. Jan C. de Vos gaf eenige goede momenten als de bedrogen, goedgeloo- vige Orgon te zien Het bleek ook gisteren-avond weer, dat al is dit stuk ook meer dan twee honderd jaar oud, het nog steeds in staat is een twintig-eeuwsch publiek een geheelen avond bezig te houden en te amuseeren. Als nastukje, om den avond verder te vullen, ging„Zieleketens" van den Belg, Nestor de Ti-ere, een stukje met wat volkssentimentaliteit, een paar afgezaagde tooneelthema's en een speculatie op een dusgenaamd „lief" en „aandoenlijk" effect. La roche voor wien het alleen gegeven scheen te zijn speelde er een succes- rolletje van een ouden man in. FRANS NETSCHER. Maxifjaeren en de Stalboef cieteit Vereenigingde letterlievende van den directeur. Ave Maria van Hein- Vereeniging J. J. Cremer en de Kegel- ze met tenorsolo, accompagnement van club „de Kroon" alle te Haarlem, orgel en instrumentaal kwartet en Licht' Hierna werd de geschiedenis der So- van den heer C. Andriessen Jr., dat vijf cieteit voorgedragen op rijm door den jaar geleden als verplicht koorwerk in factor den heer H F. Waller, de daar- de eerste afdeeling van Zanggenots Na- mede een welverdiend succes inoogstte. tionaal concours heeft gediend. Het Het Muziekkorps van den heer Kriens werk draagt dan ook den stempel van.zorgde verder op den avond voor de het doel waarvoor het geschreven werd aoodige afwisseling en bracht een keu en stelt zeer hooge eischen, waaraan rig feestprogramma ten gehoore. met name de tenoren in het tweede ge- j Onder de aanwezigen was o.m. Mr. G. deelt©, iniet alijd konden voldoen, omdat van Tienhoven, commissaris der Ko* zij gerezen waren. De eigenschappenningicn in deze provincie. der vereeniging kwamen dan ook het Ten slotte zij nog vermeld dat aan alle best uit in de drie andere werken, vooral aanwezigen ter herinnering aan dit hem de twee compositiën van, den Directeur, gelijke feit eene zilveren medaille werd die het vuur van zijn leiding ook op zijn aangeboden waarop aan de ééne zijde zangers wist over te brengen. eene afdeeling van een pelikaan, aan de Solisten waren Mejuffrouw Anna Zur andere de jaartallen 1503—1903. alsmede Haar uit den Haag, die aanvankelijk de naam der Sociëteit waren aange- eenigszins onder den indruk van haar bracht. optreden naderhand vooral met de j Aan den kastelein, den heer S. van Villanelle van dell* Acqua, verdienstelijke Gendt, werd een gouden anker-horloge, coloratuur deed hoorenverder de heer en aan het overige personeel werden i J- van Steenacker, bariton uit Amsterdamzilveren horloges aangeboden, Ivan wien wij ook nu willen zeggen watl j wij enkele maanden geleden al eens neerschreven, namelijk dat hij een zeer mooi geluid heeft, maar dat studie be hoeft om het geheel tot zijn recht te la ten komen, en ten slotte de heer Carel Phlippeau, die zijn beste moment vond Stadsnieuws Haarlem, 20 November 1903. Subsidie Schouwburg. Naar wij vernemen zal zeer spoedig in de aria uit de Stalboef „Och loonejeen adres bij den Raad inkomen, uit- God uw Edelheid", welke hij met zoo-[gaande van het Comité Schouwburg veel gevoel voordroeg, dat een spontaan J ansstraat, om aan dien Schouwburg, applaus den overgang naar het slotkoor na flinke verbouwing, een jaarlijksch stoorde subsidie uit de gemeentekas te ver- Alle drie deze solisten traden In de rVan V00r den "id Tan Stalboef, de heer Phlippeau bovendien j nog in het Ave Maria op en allen gaven een tweetal liederen ten beste. Aan mej. Twee berichten uit de ar- beiderswereld alhier zijn, dat de bc- Stakman was de in dit concert zeer uit-! kende voorman der Vrije Socialisten, gebreide taak van het piano-accompag-de heer H. Blaauw, als conducteur in nement opgedragen, waarvan zij zich j dienst treedt bij de Holl. Spoor en dat zeer verdienstelijk kweet. In de pauze trad het Bestuur der lie dertafel naar voren en bood den voorzit- i ter, -de heer C. Heemskerk met een woord van hulde en waardeering den diTec- i teur een fraaien krans aan, dien de heer I Andriessen erkentelijk aanvaardde, on der het warm applaus van zangers en toehoorders. Moge deze lauwer het symbool zijn ook van de toekomst, van Haarlems Zanggenot Feestviering "Trou moet Blycken.' 1508 1908. Haarlems Zauggeuot. Ter gelegenheid van Haar 35-jarig be staan gaf de liedertafel Haarlems Zang genot, onder directie van den heer N. H. Andriessen, Donderdagavond een j feestconcert in de groote zaal der Socië teit Vereeniging. Het spreekt dus als van zelf, dat de aandacht in 't bijzonder aan het koor mag worden gewijd. De leef tijd dirukt het niet, integendeel merk ten wij op, dat de liedertafel veel zan gers onder haar banier vereenigt, waar bij ook veel tenoren. De klank en de kracht van deze in ons natte land an ders wel eens slecht bedeelde partij wa ren dan ook verrassend. - Vier nummers, waarvan drie uitge breide, had het koor voor zijn rekening Daar de feesten ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van bovengenoemde Sociëteit worden gegeven o p Trou, door Trou en voor Trou m. a. w. een zeer intiem karakter dragen, zullen wij met een zeer kort overzicht van de festiviteiten op Donderdagavond vol staan. De avond werd geopend door den Kei zer, den heer Fr. Lieftin-ck, die den aan wezigen een hartelijk welkom toeriep en er o.m. op wees dat door getrouw te blijven aan het embleem der vroegere Rhetorijkkamer der Pelikanisten. de zde voorzitter van het H. A. S., de heer W. Koppen, eenmaal candidaat voor het lidmaatschap van den Raad, emigreert naar Transvaal. Een zetfout maakt een zinsnede in ons verslagje van de voordracht van Dr. Dubois in Teyler tot onzin Het komt voor. dat waar men plus 1 A. P. zoet water vindt, men het óók vindt 4 2 beneden A. P. zóó gunstig is de veidiouding echter niet altijd. Het getal 42 was in het verslag uit gevallen. Gevonden: i zakje tabak, 1 zilveren broche, i licht blauw kinderschoentje. 1 beige kap van een Wintermantel, i pakje waarin een slinger en 2 sleutels van een pendule. Geheel-onthouding. In de Donderdag-avond in het Bron gebouw gehouden on door ruim 100 personen bijgewoonde propaganda- vergadering der afd. Haarlem van den Nat. Chr. Geh. Onthoudersbond trad als spreekster op Mej. Crommelin van Utrecht. In eene breedvoerige rede schetst» spreekster de vele ellende, welke door het drankmisbruik ontstaat, verdedig de het goede recht der gehcel-onthou- aI _VHH|V| ding, en wekte allen op zich solidair een pelikaan, die hare jongen voedt ver^'ar€m strijd tegen Ko- 1 ni-n-, AlArtKnl Trou moet Blycken gedurende 4 eeuwen alles heeft kunnen, trotseeren en nog krachtig kan blijven voortbestaan. Na deze toegejuichte openingsrede, werd mededeeling gedaan, dat ingeko men waren gelukwenschen van de So ciëteit „Doctrina" te Amsterdam, de So-. ning Alcohol. Staakt, allen om hem te dienen, en de gevolgen daarvan zullen niet nar deelig, maar wel voordeelig voor u zijn aldus besloot spr. haar rede. Aan den uitgang werd eene collecte gehouden. &?e ai-li o si, Naar het Engeisch van I ARNOLD BENNETT. Schrijf maar wat ik u voorzeg, &i dr. Colpus, terwijl hij plotseling fflevrouw Cavalossi aankeek. Ik hen ■aak getuige geweest bij testamenten a ken den vorm. dus goed. Zijt gij gereed ,- Al klaar, zei Arthur, met opge ieven pen. - Dit is de laatst© wil van mij, -bthur Clinton Forrest. Ik vermaak mijn bezittingen, hoe ook genaamd, mijn vrouw' Svlviane. Gedateerd -a 20sten Juni 1893. Is dat alles? vroeg de erflater, eer veirwonderd. - Dat is alles, zei de dokter, be- tfve de verklaringen 'van de getui- n, wat zeer belangrijk is. Wees zoo ed. het stuk eerst te teekenen. scheen alsof dn Colpüs de lei- 'g had overgenomen. Luister eens. Sylviane, riep Ar thur een oogenblik later, toen zijn schoone vrouw, gereed om te vertrek ken, de kamer binnenkwam. Luister naar mijn testament. ,,Ik, Arthur Clinton Forrest, vermaak al mijn be zittingen, hoe ook genaamd, aan mijn vrouw Sylviane". Zoodat. wan. neer ik morgen mocht komen te ster ven Hij hield plotseling op, begrijpen de wat hij gedaan had. Met een zachten kreet was Sylviane op een stoel neergevallen. Hoe kon je nu zoo iets zeggen, Arthur, fluisterde Mrs. Cavalossi. Is u vergeten, dat di% arme Drew stierf den dag, nadat zij ge trouwd waren vroeg dr. Colpus ui terst bedaard. Vergeef het mij, Sylviane- riep Arthur uit en nam haar in z.ijn ar men. Even later was het weer, alsof er niets gebeurd was, Sylviane was zooals gewoonlijk. Hoe dom van mijzei ze glim lachend. Toch scheen er iets sombers in de lucht te hangen, toen het jonge paar opstond, om afscheid te nemen. Te gen wil en dank beschouwde Arthur dat kleine incident als een slecht voorteeken. Goedendag, Sylviane. goeden dag, zei Mrs. Cavalossi, haar doch ter tweemaal op de wangen- kussend. Goedendag, Arthur. Wees gelukkig eu schrijf allebei eens gauw denk er aan, dat ik alleen ben. Vaarwel Bonjour en hef. beste ge- wenscht Dr. Colpus drukte béiden de hand- Sylviane daarmee riep Mrs. Ca valossi haar dochter apart. Eén en kel woordje fluisterde zij het meisje in 't oorden brief krijg je te Montreux. Ik zal Sims er mee zen den één moet dramatisch zijn. Be- grijp je? Als eenig antwoord sloot het meis je even haar oogen. Toen vertrokken de jonge echtge- nooten; de wittebroodsweken waren be_ gonnen. Heb ik niet goed voor alles ge zorgd zei Mrs Cavalossi daarna tot Dr. Colpus. Uitstekend, antwoordde de Dokter Zal ik verder zorg dragen voor- het testament van den jongenman? Ik zal u er niet mee lastigvallen, ik dank u voor den. goeden wil, zei Mrs Cavalossi, ik kan het veilig be waren. Waarom liet u hen in een regis tratiebureau trouwen vroeg de Doctor. O dat weet ik niet, zei Mrs Ca valossi. Ilc had daar zeker mijn re denen wel voor, U is altijd gevoelig geweest, spotte Dr. Colpus. Ik ben alleen gevoelig in gevoels- zaken. antwoordde aij. Dus u beschouwt dit huwelijk als een gevoelszaak Ik beschouw de eigenaardige wij ze. waarop het gevierd werd als een gevoelszaak. Ja, zei hij, met moeite een geeuw verbergend, zoo zijn alle vrouwen. Een merkwaardig ietszoo'n vrouwe- ziel Daarover kan u niet oordeelen, u is nooit getrouwd geweest. Ik was er niet op gesteld mijn dochter in een kerk te laten trouwendat kwam in dit geval niet te pas. U voelt daar eenmaal niets voor. De betreurde Mr. Drew trouwde kerkelijk met uw dochter. Ja; maar dat spijt mij nog. Een huwelijk begon de Doctor. Och beste Colpus, viel Mrs Cava lossi hem in de rede, waarom wil u op dit onderwerp doorgaan? Kan u dat niet raden, zei hiij. Neen omdat de zaak beklon ken is. Dan zal ik het u zeggen. Hij1 stond op en wandelde zenuwachtig de kamer op en neer. Heb je nietdikl "Wijls opgemerkt. Marie, dat van ten huwelijk dikwijls een huwelijk komt? Wat meent u daarmee Ik bedoel ging hij voort, dat het aanschouwen van het huwelijksgeluk van Mr. Forrest mij jaloersch beeft gemaakt. En dan Marie, ga voort met je gevoel te laten spreken. Trouw met mij ik bemin je om je schoonheid en je zon den. Heb ik niet lang genoeg zonder belooning naar je pijpen gedanst. Dus dat was zeker uit liefdé voor mij, dat je van morgen met mij schacherde als een Jood, merkte zij sarcastisch op. Niemand schache-rt over een half millioen, lieve meid. Dat doet men over een halve kroonwaar een half millioen op 't spel staat, spreekt men over handel. Bovendien, schacherde ik alleen om mijzelf aan te toonen, dat Wat? Dat ik je om mijn pink kan win den en hij stak dat lichaamsdeel in de hoogte en schudde het heen en I weer. Je steekt jezelf een veer op den hoed, Colpusniemand heeft invloed op mij. Ik wel. eenvoudig omdat je mij bemint Sinds je zestiende jaar heb je mij bemind. Marie, sinds ik jc voor 't eerst in Berlijn ontmoette bij dien weelderigen gezant aan huis. wiens kinderen aan je zorgen waren toever trouwd. Toen was ik arm nu beni ik nog niet heel rijk. Maar je verwacht toch spoedig rijk te zijn, viel zij hem scherp in de rede. Ik was toen arm, .ging hij mert iets ernstigs in zijn stem voort. En- het was werkelijk heel ridderlijk en onzelfzuchtig van miij om je te helpen je huwelijk tot stand te brengen met den tweeden secretaris van de Italiaan sche legatie. Ik weet werkelijk niet, waarom ik het deed in die dagen was ik zeker volmaakt een heilige. Ik had even goed zelf met je kunnen trou wen. En ons beiden veroordeelden tot een leven van armoede, voegde zij er bij. Wij zouden gauw rijk geworden zijn, wij samen, zei hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1