Binnenland Staten Generaal. Kameroverzicht. Het debat, den eersten dag van behan deling aan de Indische begrootiag ge wijd, laat zich in tweeën splitsenoor log en financiën. Het thema oorlog werd met voorliefde behandeld door den heer van Vlijmen die een historisch exposé gaf van het verloop van den Atjeh-oorlog, door hem ais noodzakelijk voorgesteld. Deze his torische uiteenzetting had niet wat men gewend is ,,het oor der Kamer" te noe men. De conclusie was, dat het geheeie stelsel van .generaal van Heutsz, in het ilcht der jongste gebeurtenissen be schouwd vooral, tot de algeheele pacifi catie zou leiden. En bij deze conclusie sloot zich natuurlijk aan een hulde aan het Indische leger en zijn aanvoerders. Wat Korinitji betrof, meende die spr. dat hel, noodzakelijk was, om de vreed zame middelen faalden, om de hoofden gewapenderhand aan ons beheer te on derwerpen. En ook wat "t binnenland van Borneo aanging, zag hij in een ex peditie nut. Dit bleef niet weersproken. De heer Troelstra kwam er tegen op dat men den Atjeh-oorlog als een rechtmatige en rechtvaardige daad voorstelde en be toogde dat wij ons juist trouweloos te genover Atjeh hadden gedragen onder voorwendsel van gevaar voor zeeroof of vreemde inmenging. En de heer Hugenholtz kwam, wat Korintji in het bijzonder aanging, op tegen het zenden van een veroverings expeditie tegen een onafhankelijke repu bliek, tegen een oorlog die gevoerd heet wegens het wreken van een moord, maar die met allerlei gruwelen is ge paard gegaan. Hij wraakte het imperia listisch drijven, dat daarbij voorzat en dat het best was uitgekomen in Djambi, waar 1600 jagers op mijnibouw-conces- Bies zijn neergestreken. De expeditie werd gevoerd om goud en daarom moest het opperbestuur beslissen of dergelijke expedities zouden geschieden. In de beschouwingen over het thema financiën, door de andere sprekers be handeld, trad het meest op den voor grond het renteloos voorschot van Ne derland aan Indië, dat de Min. van. Kol. heeft voorgesteld. Die maatregel kooi tot nu toe niemands goedkeuring verwer ven. De heer Pynacker Hordijk wees er op, dat het onderzoek naar de nooden op Java gebrekkig was geschied, dat over allerlei dingen gegevens ontbreken, dat men geen goed plan heeft van de meest noodzakelijke openbare werken en on voldoende inlichtingen over het Kistje dat de Ind. Reg. er wel van gegeven had. Voorts voerde hij aan dat beter dan mei een voorschot Indië geholpen zou zijn met een leening voor produc tieve werken, rente en aflossing door Nederland als voorschot te verstrekken. Den fmancieelen toestand achtte hij zorgwekkend. Ook de heer Fock vroeg dadenhij twijfelde aan ernst en voortvarendheid, noodig om spoedig en degelijk te hel pen. Men had 2 jaren in Indië zoek ge bracht aan het vaststellen van een leid draad voor een onderzoek naar den nood der inlajidsche bevolking. Wie zou het einde van dat onderzoek beleven? Die leiddraad stelt 700 vragen. Beter geen leiddraad maar onderzoek. Van den ergerlijken administratieven omslag in Indië gaf deze spr. meerdere staaltjes en hij vroeg dat 't daarmede uit zou zijn. De door den Min. aangegeven mid delen haatten niets zonder een betere werkwijze. Ging de sPr. het lijstje na van de werken die men wilde uitvoeren, dan vond hij dat niet gelukkig. Met den heer Hordijk oordeelde hij dat Neder land geheel of gedeeltelijk de uitgaven moest dragen tot bescherming van Java tegen een buitenlandsche® vijand. De heer Roëll noemde den toestand der Indische, geldmiddelen zorgelijk. Tin en koffie zijn middelen die gaandeweg uitgeput raken en de inlandsche be volking heeft geen draagkracht meer. Wat nu? Met 's Ministers middelen kan de spreker zich niet vereenigen, want zij maakten de Indische financiën af hankelijk van de Nederlandsche. Aan den weg van voorschotten en sluitposten zou geen einde komen. Ten slotte drong deze 'spr. er bij den Min. op aan om het voorschot terug te nemen en de Staten- Generaal gelegenheid te geven tot een afzonderlijke beslissing daarover, los van de begrooting. Men zou dan kun nen nagaan welk stelsel het beste was, bijv. dat van den heer Hordijk. Ook de heer Cremer was 't met den Minister oneens over de wijze waarop deze hulp wilde verleenen. Het bleek dat van de 30 millioen 17 miliioen zou worden uitgegeven buiten Java, althans voor werken waarbij de bevolking van Java geen belang heeft. Het geheeie plan was te vaag en de Kamer be hoorde toch te weten welken weg zij op ging alvorens te beslissen over een zoo elangrijk beginsel. Er waren toch onder de voorgedragen werken sommige die schadelijk zouden blijken voor de finan ciën. Hoe kon dan ooit sprake zijn van teruggave der rentelooze voorschotten? Daarvan zou wel nooit iets komen. Als Nederland voor Indië Reende en, als er terugbetaling moest plaats hebben, naar Indië verwees, zou Indië op Nederland trekken. Dat noemde spr. geen finan cieel stelsel maar wisselruiterij. Ook de ze sPr. drong er bij den Min. op aan de vrienden van Indië het nemen een er den vriëhden van Indië het nemen eener onzuivere beslissing t© besparen. ST4ATSBEGR00TING voor 1904 Aanvulling en Terhooging van het IX Hoofdstak (Waterstaat) NOORDZEEKANAAL. Tegen het voorstel om voor de verbe tering van het Noordzeekanaal het werk plan op de in de Memorie van Toelich-' ting aangegeven wijze t© wijzigen en die verbetering aldus te bespoedigen, wer den geene bezwaren geopperd. Sommi gen brachten den Minister hulde voor de flinke wijze, waarop hij zich voor stelt dat voor de scheepvaart en den handel zoo belangrijke werk te voltooien Zij hoopten, dat het gelukken zou de werken nog in 1906 te doen afloopen en vertrouwden, dat de aanbesteding van den bovenbouw der brug bij Zaandam zoo spoedig mogelijk op die van den on derbouw zou volgen. Uitvoerig werd van gedachte gewisseld over de mededeelingen betreffende de proefnemingen met het stoompontveer te Velsen. Vele leden betwijfelden of die proefnemingen wel tot een goed resul- I taait zouden leiden, zelfs met toepassing van de door den ingenieur Kloos aan gegeven maatregelen. Men vertrouwde dat gehandeld zal worden overeenkomstig de verklaring des Ministers, dat de voetbrug niet zou worden afgebroken voordat een bevre digende regeling van het verkeer ver kregen. Machten de proefnemingen met de ponten, gewijzigd naar de denkbeelden van den ingenieur Kloos, aanvankelijk geacht worden bevredigende uitkomsten op te leveren, dan wenschte men dat de voetbrug gedurende een half jaar voor het verkeer zou worden afgesloten, op dat zou kunnen worden nagegaan of in derdaad het stoompontveer onder ver schillende omstandigheden van wind en weer aan de behoefte voldoet. Sommigen meenden dat het aanbeveling verdient' i de proefnemingen met de ponten te sta ken en op andere wijze in de zaak te voorzien. Terwijl enkelen vervanging van de voetbrug door een hooge brug wensche lijk achtten, werd door anderen opnieuw aanbevolen .gebruik te maken van een pont trans bordeur. gelijk te Londen. Andere leden wezen erop, dat de proef nemingen niet genomen zijn onder de omstandigheden, waaronder de ponten later dienst zullen doen. Afgewacht dient te worden welken uitslag de na dere proefnemingen zullen opleveren. Gevraagd werd lo. Is by de aanbesteding der ponten niet de bepaling gemaakt, dat de ponten goed stuurbaar moeten zijn? Zoo ja, hoe luidde dan die bepaling en waarom zijn dan de ponten goedgekeurd, ofschoon zij bleken niet goed stuurbaar te zijn? Wanneer zijn die ponten opgeleverd en goedgekeurd? 2o. Zijn de bezwaren, bij het gebruik der ponten ondervonden, niet voor een deel het gevolg van het spuien op het kanaal? Zoo ja, zal dan dit bezwaar ko men te vervallen, als de voetbrug opge ruimd is? Nog werd gevraagd hoe het komt dat de brug nog niet gereed is en of met de H. IJ. S. M. reeds overeenstemming ig verkregen met de bediening der brug, zoo ja, op welke voorwaarden? De nieuwe vice-president van den Raad van State. Naar aanleiding van de benoeming van jhr. mr. Van Swinderen tot com missaris in Drente schreef ,,De Stan daard" „Jhr. Van Swinderen behoort tot de antirevolutionaire partij en werd nog in de vorige maand (Juni iSSS) van onze zijde in twee districten candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Provinciale Staten van Gro ningen." De „Asser Courant" meldde dat deze benoeming door allen, dien zij om in lichtingen vroeg, „een gelukkige werd geacht". In het feit dat de bakermat der familie Van Swinderen in Drente moet gezocht worden (zijn voorouders woonden in het gehucht Zwinderen, gem. Oosterhesselen), zag de „Asser Ct." „een omstandigheid, welke de toenadering tusschen den nieuwen commissaris en de ingezetenen niet moeilijker zal maken." Het „Handelsblad" voegt hieraan toe De heer Van Swinderen staat sedert i Aug. 1S88 aan het hoofd der provincie Drente; hij was tijdens zijn benoeming kantonrechter te Gronin gen. Gedurende de 15 jaren van zijn com missarisschap heeft de heer Van Swin deren het met de Staten van Drente, die grootendeels uit liberalen bestaan, zeer wel kunnen vinden. Op den voorgrond is hij echter ge durende zijn ambtelijk leven nooit getreden, zoodat zijn benoeming tot het zeer hooge ambt, waartoe bij thans is geroepen, afgescheiden van zijn staatkundige richting, allicht eenige bevreemding zal wekken. Een ellendeling. Een tuinderszoon te Loosduinen werd Woensdag boos op een grooten karhond eigendom van een oudglas-opkooper, om dat zijn eigen hondje daarij bleef staan. De driftkop trok zijn mes en stak dit den grooten hond, die gemuilband en vastgebonden was, tot viermaal in het lijf. Het dier was terstond dood, maar den tuinder zal zijn drift duur te staan komen. D© Oude Beurs. Die nu een kijkje neemt op het terrein van het in slooping zijnde Beursgebouw, zegt het Hbld. zal bemerken dat er in de laatste weken hard is gewerkt. Voor belangstellenden die willen we ten wanneer het terrein vrij zal komen, hebben wij inlichtingen gewonnen bij den heer Goudriaan, die nu de werk zaamheden regelt. Hij verzekerde ons dat vermoedelijk 1 Januari alles weg zaï zijn, in elk geval in de eerste week van Januari. Waarschijnlijk zal in dien tijd ook van wege de gemeente het groote riool, dat onder dit gedeelte van het Damrak loopt, overwelfd worden, zoodat er dan de noodige ruimte zal zijn voor tram- verkeer, rijtuigen en voetgangers. Snelruurkauonnen. In de Voss. Ztg. lezen wij dat de firma Krupp uit ons land een bestelling heeft gekregen van 204 isnelvuurka'Qonnen (Rohrrücklauf) tot een bedrag van 6'/«, millioen Mark. Deze bestelling kan uit- teraard slechts voorwaardelijk zijn ge-, daan, nu het ontwerp van wet omtrent snelvuurgeschut wel bij de Tweede Ka mer is ingediend, maar nog niet t°t wet is geworden. Hbld. Wr Geertseraa. Da commissaris der Koningin, mr. c. C. Geertsema, is gisterenavond t© Gro ningen om zes uur per rijtuig van het ziekenhuis naar huis vervoerd. N. Gr. Ct. Alweder postdiefstal. Te Utrecht is de hand gelegd op een postbeambte, verdacht vau het verval- schen van quitanties, betreffende de betaling van vergoeding voor verhuis kosten van Zutphen naar Utrecht. De man is reeds uit 's Rijks dienst ontslagen. Yalsehe handteekeniag. Men schrijft uit Slochteren aan „Het Volk" Bij de gemeenteraadsverkiezing te Slochteren is de candidaatstelling van Sijtsema bijna mislukt. Om, daar het de laatste dag was, toch maar zeker te zijn, dat het vereischt aantal hand- teekeningen (37) er kwam, plaatste een lid der Volkskiesvereeniging te Sidde- buren er eenige bij op. Dit werd op de secretarie ontdekt, doordat een der namen verkeerd gespeld en de hand te duidelijk gelijk was. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Daar de lijst meer dan 40 namen bevatte en er 3 werden geschrapt, is Sijtsema toch nog candidaat gewor den. Naar het „Hbld." verneemt zal het meesterlijk geslaagd portret van Mes- schaert, van Veth's hand, de volgen de maand in het Rijksmuseum wor den geplaatst. St. Nicolaas pakketten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om verschillende pakketten aan het zelfde adres van slechts éene adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangebodenpakket eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overeenkomst der pakket ten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voe ge, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn; 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het ver loren gaan daarvan, tijdens het ver voer, geen vrees behoeft te bestaan 30. in de pakketten een tweede, los adres, te sluiten. („St.-Ct.") Zeldzaam geval. Onlangs werd meegedeeld, dat een matroos der Koninklijke Nederland- sche marine wilde huwen met ©ene dochter uit een ander huwelijk des vaders. (Die vader had hem n.l. er kend, hoewel hij de vader niet was). Genoemde persoon heeft zich gewend tot Hare Majesteit de Koningin om hulp in deze aangelegenheid. Naar wij vernemen,, is aan adressant te kennen gegeven, dat de Koningin niet kan beslissen. (N. R. Ct.) Met vereende kracht. Uit Dinxperlo wordt dd. 18 Novem ber aan de Arnh. Ct. gemeld Heden waren de meeste arbeiders al hier door den boetedag die in Pruisen gevierd werd, van hun fabriekswerk vrij. Van bun vrijen tijd heeft een aantal hunner hedenmorgen een nut tig gebruik gemaakt. De klompenma ker ter H. wilde zijn werkplaats ver plaatsen in de nabijheid zijner wo ning. Daar het hem te kostbaar was deze af te breken en weder op te bou wen, zag men hedenmorgen een 20-, tal arbeiders bedoelde werkplaats al dragende vervoeren, daar ze te groot is om op een wagen te laden. Een heele tijd ging hiermee gepaard, doch zonder ongeluk kreeg de klompenma ker zijn werkplaats thuisgebracht, wa,, geheel op Amerikaamsche wijze ge schiedde. Een harde moeder. Door dd gemeentepolitie te Rheden, is proces-verbaal opgemaakt tegen de wed. te L. aldaar, die weigert hare 18-jarige dochter met een kind van 6 weken in hare woning op te nemen, zoodat deze dochter, die reeds eenige .nachtèn met haar kind in een hooi berg heeft doorgebracht, thans van gemeentewege is uitbesteed. Zij kan zelf niet in haar onderhoud voorzien, dlaar zij een hand mist (Arnh. Ct.) Tegen de drankwet. Uit Utrecht meldt men van gisteren Onder voorzitterschap van den heer J. J. G. Kappelhof, van Amsterdam, is hedenmiddag alhier een goed be zochte openbare vergadering gehouden van de Vereeniging van eigenaren van huizen met vergunning, te Amster dam. Aanwezig was ook het bestuur van den Frieschen Bond van hótel-, café- en societeithouders. Door den rechtskundigen adviseur der vereeniging, mr. M. A. H. L. van Lier, te Amsterdam, werd het door de Vereeniging in de voorgaande week aan de Tweede Kamer tegen het nieu we drankwet-ontwerp gericht adres nader toegelicht. De volgende moti? werd met algemeene stemmen aan genomen „De vergadering van eigenaars van huizen met vergunning ©n van eige naars-exploitanten, gehouden op 19 November 1903, te Utrechtbelegd door de Vereeniging van eigenaar® van huizen met vergunning, te Am sterdam, en o. a. bijgewoond door ge lijke vereenigingen te Zutphen en te Leiden, en den Frieechen Bond van hótel-, café- en societeit-houders. te Leeuwarden, keurt af de bepalingen van het ontwerp-drankwet, betreffende de spLitsing der tapperijen, slijterijen; de verplaatsbaarheid der vergunning zonder rekening te houden met de eigenaars der porceelen de invoering van het Gothenburger stelselde be nadeeling der weduwen en kinderen der vergunninghouders de overdreven bepalingen omtrent het inzicht in lo- caliteiten met vergunning en de slui tingsuren en spreekt den wensch uit, dat deze bepalingen zullen worden vervangen door bepalingen, die meer rekening houden met de werkelijke toestanden en eischen der practijk, en niet geheel onnoodig 23000 Nederland sche huisgezinnen schromelijk bena- deelen, zoo niet ten gronde richten, en een groot gedeelte van het nationaal kapitaal zoek maken en die in elk ge val de vergunning op het perceel handhaven." In beginsel werd besloten, in het geheeie land eene adres-beweging te gen het drank wet-ontwerp op touw te zetten. (N. R. Ct.) Aead. examens. Leiden. Geslaagd candidaats-ex. Ne derlandsche letteren mejuffrouw E. Ch. Scheffercandidaats-ex. rechtsweten schap de heer L. Cohen. Groningen. Cand.-examen godgeleerd heid, 2e gied. J. J. van de Pol. Bevorderd tot arts J. H. A. T. Tres- ling, medisch doctor,and, geboren te Nieuwe Schans, INGEZONDEN Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. HAARLEM, 19 Nov. 1903. Geachte Redactie! In verband met de verschillende beschouwingen in de pers, naar aan leiding van 't Sinterklaasfeest voor de kinderen van de uitgeslotenen, verzoek ik U beleefd bijgaand nog even te willen opnemen. Zeer gaarne willen wij gehoor geven aan de verschillende wenken, die ons gewerden om n.l. dezen feestavond niet alleen te bestemmen voor de kinderen der uitgeslotenen, maar er een feest van te maken voor de kinderen van de werkeloozen in 't algemeen. Natuurlijk is echter deze voorwaarde hieraan verbonden, dat de giften nu zóó rijkelijk zullen toevloeien, dat wij tot het uitvoeren van dit laatste plan worden in staat gesteld. Nogmaals doen wij dus een beroep op ieders welwillendheid in dezen, terwijl aan onderstaande adressen de gaven gaarne in ontvangst worden genomen. Mej. Maks, Kenaupark 11. Buijs, Coltermanstraat lOr. Mevr. Maas, Aerdenhout. Kerckhove, Aerdenhout. Tiel, Frans Halsstraat 2. Roorda, Zijlweg 21 F. Mej. Bremer. KI. Houtstraat 38. Klok, Duvenvoordestraat 15. Bodegraven, Gen. de Wetstr. 24. Westendorp, Schotersingel 141. v. Everdingen, Gn. Cronjestr59. Peereboom, Ampsinghstraat. de Hr. J. Timmer, Smedestraat 43. Het Vrouwen-comité heeft in hare vergadering van Donderdag j.l. beslo ten naar aanleiding van eene opmer king van het Haarl. Dagbl. hare be moeiingen uit ite strekken ook tot de kinderen der wierkloofzen, mlüts de giften in zoodanige mate inkomen. Ik verzoek derhalve de vakvereeni- gingen of andere corpratiën, die werkloozen in hun midden hebben, binnen den kortst mogelijken tijd op gave tg willen doen van de woonplaats het geital jongens en meisjes en ouderdom,, en gedurende welken tijd hij werkloos is. aan het adres van on- dergeteékemde. Dit besluit is tevens voor de werken de arbeiders eene aansporing om ook een penningske te offeren naast de genen die meer met aardsche goede ren zijn bedeeld en van wie wij ver wachten, dat zij diep in den zak zul len tasten. Allen meegewerkt, opdat het Comité moge slagen. U mijn dank, Redactie. JAN TIMMER, Voorzitter. Smedestraat 43. Geachte Redactie. Het Steuncomité verzoekt UEd. be leefd deze regelen te plaatsen. Zij stel len hierbij het geachte Haarlemsche publiek in kennis, dat zij zich de vrij heid zullen veroorlooven de volgende week een inteekeningsbiljet aan te bie den; daar zij van den Reorganiseerden werkman hoegenaamd geen steun voor vrouw en kinderen meer ontvangen, doen zij nog een beroep op het wel willend© publiek. Er zijn nog 19 uit geslotenen met 79 kinderen, die in ruim 7^ maand niets verdiend hebben zoodat steun hoog noodig is. Hoogachtend. UEd. dw. Dn. Het Steuncomité voor de uitgeslote nen en kinderen. Rechlszaken. Te Groningen stond gisteren terecht Elze Schut, ontslagen politieagent, laat stelijk stalknecht in de dresseerschool, die den 22sten September met een re volver op den directeur der school, Van Zeelst, schoot en zich daarna met onge veer 100 der school trachtte te verwij deren. Van Zeelst werd ernstig verwond is echter geheel hersteld. Wegens Po ging tot moord en verduistering elsehte het O. M. 5 en 1 Jaar. Mr. A. W. Koch, verdediger, pleitte voor het eerste feit vrij stelling, subs, ontslag van rechts vervolging en riep voor het laatste de clementie der Rechtbank in. Gemengd Nieuws Gelijkenis. In het geruchtmakend rechtsgeding dat thans te Berlijn al drie weken voor dp jury aanhangig is en nog wel een week zal duren, is voor eenige dagen door eeange deskundigen twee artsen, een kunstenaar en een commissaris van po litie verslag uitgebracht over het hun opgedragen onderzoek naar de gelijke nis van het „graafje", hetzij met gravin Kwllecki en hare kinderen en verwan ten, 't zij met de burgervrouw die de werkelijke moeder zou zijn en haar oude ren zoon. De commissaris van politie deelde daarbij het volgend geval mede, ten be wijze hoe bedri egel ijk een vermeende ge lijkenis kan zijn. Een zijner ambtge- nooten bevond zich achter op een tram wagen, toen hij een lang gezochten mis dadiger voor een winkel zag staan. Ijlings isprong hij va®' de® wagen, greep den ma® bij die® kraag met de woorden: „Eindelijk heb ik jeDe man vroeg heel kalm„Wat wil u van mij, mijn heer de commissaris?" „Dat zal je wel op de Melkmarkt hooren", antwoord de de commissaris. En op de Melkmarkt aan het politiebureau kwam spoe dig uit, dat de aangehoudene een „stille" agent van politie was Sernm tegen taberccilose. In de Akademi© van Geneeskunde te, Parijis heeft deze week dr. Marmorek mededeeling gedaan van het door hem bereid serum tegen tuberculose. Men zal zich herinneren dat hij, alvorens dit te! doen, ontslag heeft genomen als mede werker aan het Instituut Pasteur, om- |dat zijn ambtgenootem aldaar in som mige opzichten niet met hem instemden en de openbaarmaking voorbarig ach ten. Volgens 2Ün meening is het „tuber- culine" van prof. Robert Koch niet de werkelijke toxin© van den, bacil welke hij zelf nu gelooft gevonden te hebben door een andere bereiding. Bij konijnen heeft de inspuiting zeer gunstige resultaten gegeven. Sedert ruim een jaar heeft hij dit ook op mens che® toegepast, bij niet ver gevorderde gevallen eenige genezin gen verkregen en bij zeer oude gevallen verbetering. Uitteraard is ook tegenover deze ont dekking voorbehoud noodig, vooral we gen s de gereserveerde houding der ove rige deskundigen va® het instituut Pas teur. Een uitvinding. Men schrijft ons Ee® uitvinding en wel een verrassende van eenvoud wordt door de Antwerpsche: Venaootschap in den handel gebracht: „De kachelaansteker door middel van gas". Het is een driedeelig apparaatje n.l. een soort gaskraantje, een gasslang, waaraan bevestigd een gebogen hol ijzer met gaatjes. Het gaskraantje kan aa®i elke gaslamp ien door iedereen gemakke lijk en) blijvend aangebracht worden. Moet nu een kachel aangestoke® worden dan sluit men met een enkele handbe weging de gasslang aan genoemd kraantje, hetwelk dan geopend wordt. Het gas komt nu door den slang in het gebogen ijzer, ontsnapt door de vele kleine gaatjes en wordt daar met een lucifer aangestoke®. Het zoo brandend gas-pookijzer wordt dam door de® rooster onder in de ka chel gestoken, waarna de brandstof di rect ontbrand! Is de kachel aan dan verwijdere men den gas-pook, sluite het kraantje en neme de slang af. De geheeie bewerking geschiedt in en kele oogenblikken, is hoogst eenvoudig, absoluut veilig, zindelijk en va® groot gemak. Ook in het Oostenrijksch© leger blij ken ruwheid ie® ommemschelijkheid van militairen tegenover hu® minderen niet onbekend te zijn. Een korporaal, te Praag in garnizoen, doorstak een re-; cruut, omdat deze tijdens de oefeningen zijn lachen niet inhouden kon. Bij de teraardebestelling van den on gelukkige verzekerde de majoor van het regiment der moeder, dat haar zoon een eerlijk man en het slachtoffer van een moord geworden was. Waarschijnlijk zal deze gebeurtenis i® de Kamer wor den besproken. Vervolg Stadsnieuws Arrond. Rechtbank Zitting van Donderdag 19 November 1903 Rustverstoring. In den nacht van 3 op 4 Oct. j.l. werden Simon de Rooy en Johannia Th. Wijngaarden, die te Hillegom door zingen en schreeuwen, do nachtrust verstoorden, door den po- litie-beambte Pardoem gewaarschuwd dit na te late®. Het gevolg hiervan was dat een volks oploop ontstond en een schreeuwende menigte den politieman omringde. Toen deze ruim baan wilde maken, werd hij door De Rooy, die zich tegen hem bleef opdringen, daarin verhinderd, terwijl hij en Johanna van Wijngaarden den veld wachter bovendien uitmaakten voor al wat leelijk was. Ter zake van beleediging en weder span nigheid vorderde het O. M. tegen de Rooy 5 weken en wegens beleediging tegen Johanna Th. Wijngaarden 2 we ken gevangenisstraf. Mishandeling. In verband met bovengenoemde zaak stond die van C. H. van Berkei te Hillegom, beschuldigd va® mishandeling van den veldwachter Pardoem in denzelfden nacht. Beki. was na afloop va® de bovenver melde wanordelijkheden onverwachts op den veldwachter toeg©lo°Pen, en had hem bij de keel gegrepen en eenige stom pen op de borst toegebracht. Bekl. beweerde dat hij gehoord had dat Pardoem zijn vrouw had mishandeld en da thij, hierover drift ontstoken, den politiediëhaar te lijf was gegaan. Het O. M. vorderde 1 maand gevange nisstraf. Diefstal. C. Scholte te Hillegom had zich op 5 Oct. j.l. schuldig gemaakt aa® diefstal van een konijn ten nadeele van Willem v. d. Pijl. De subst. off. van Justitie vorderde tegen beklaagde die niet was versche nen, 3 maanden gevangenisstraf. Gaarne verwijzen wij onze lezeis naar de in dit blad voor komende advertentie der Ned. Vereen, van oudstrijders >Het Vaderland Ge trouw». De geheeie opbrengst der te houden collecte op 23, 24 en 25 November komt ten voordeele dar Weduwen en Weezen van leden van bovengenoem de vereeniging en bevelen deze col lecte gaarne aan in de mildheid van onze geabonneerden. De lezing van Mej. Dr. J. A! Nijland op Woensdag 25 Nov. a.s. in het Brongebouw te houden vanwege deAfd. Haarlem en Omstreken van het Alg. Nederl. Verbond belooft bijzon der belangrijk te worden. Spreekster was, om dit even in de herinnering terug te roepen, een van de meest bewonderden op het Nederlandsch Congres te Kortrijk. Welluidend en krachtig pakte haar woord het ge heeie gehoor. In de letterkundige geschiedenis heeft zij menige boeiende geestdrif tige beschouwing geleverd, zooals laatst nog in de Gids over Jacques Perk. Tevens behoort Vondel wegens zijn kracht als mensch en zijn rijk dom van taal tot haar meest geliefde schrijvers. Zondag a. s. wordt op het terrein aan de Spanjaardslaan een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de ie kl. clubs Quick uit Amersfoort en H. F. C., te Haarlem. Woensdag hield de Post- duivenvereeniging *de Zwaluw» een algemeene vergadering tot het kiezen van een bestuur. Gekozen werden de heeren P. Trak- sel, Voorzitter. II. van Leen, Pen ningmeester, H. Balm, Commissaris en A. Kamp, Secretaris. Een goed saldo van het vorige jaar bleef in kas. V oor uitgaande. De toestand van den i7-jarigen Masthof is eenigzins vooruitgaande. De kans op behoud van zijn leven is veel grooter, hoewel er nog ernstige afwijkingen bestaan. De welbekende Noord-Bra- bantsche schoenencompagnie Bartel- jorisstraat 16, biedt dit jaar hare clien tèle wederom een aardig souvenir aan. Het is een zeer fraaie brievenhanger van licht grijs carton, waar op eene fotografie van het winkelhuis is aan gebracht. Het is een praktisch ge schenk, dat door zijne fraaie afwer king voorzeker een plaatsje in de huiskamer overwaard is. Gevonden voorwerpen Een keeshondje met halsband, een bril in houten étui, een jong bruinharigen hond, een gele pelkip, een rijwielbe! een rijwieltrapper, een jongensjas, een broodmand. Proces-verbaal is opgemaakt tegen: een wielrijder rijdende op een trottoir; een 17-jarigen jongen wegenis ate enen werpen ee® meikverkoop er, die reed miet een wagen zonder licht een timmerman verdacht van diefstal van gereedschappen. Uit de Omstreken. Heemstede. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de R.K. Vereeniging »Door Vriendschap Bloeiende» alhier, zal Maandagavond a.s. in Café «Land zicht» door de leden met hunne Dames eene bijeenkomst worden gehouden, waarbij als spreker zal optreden d« Heer Jansen uit Haarlem. Bennebroek. Omtrent de le openbare uitvoerig van het Harmonie-gezelschap »Kuns na Arbeid» zij nog vermeld dat bij d( opening een toespraak werd gehouder door den president den heer S. D Kohier, die daarbij allen dankte voo: hun opkomst en in de eerste plaats di contribuanten, van wie de zoo noodigi financieele steun wordt ontvangen. In het bijzonder richtte spreker eet dankbetuiging tot twee hunner, en vre de heeren J. H. Willink van Bennebroel en Mr. B. J. D. Zubli. De eerste toch schonk de vereenigifll bij haar oprichting een mooie son gelds om de instrumenten a contan te koopen, en later een vaandelter wijl de vereeniging van den tweed insignes ontving en hij de Harmoni nu als souvenir aan haar le optredei een artistiek uitgevoerden dirigeerstol aanbood, voorwaar zeer zeker eei hoogst aangename, maar niet minde vriendelijke verrassing. De werkend leden waren dan ook zeer met he geschenk ingenomen. Zandroort. In de Donderdagavond gehouden opei bare raadsvergadering, waarbij alle if da® tegenwoordig waren, dieelde d voorzitter, de heer J. Beeckma®, burgi meester, mede, lo. dat Gedeputeerde Staten de goec keuring hadden verleend aan het raadi besluit tot het aangaan van de geldla ning, groot 120000 en aa® de suppletoii begroot ing voor 1903 2o. dat mej. Schoppen de benoemifl tot onderwijzeres in de nuttige ham werke® bij het herhalingsonderwiJs hü aangenomen, en 3o. dat mej. Rasen te Haarlem de cursua in de handwerken niet mei wenschte voort' te zette®. Naar aanleiding van laatetgenoeim mededeeling werd aan mëj". C. Melchii te Haarlem vergunning verleend d«

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2