I DB ZATERDAGAVOND. komen, zijn dikwijls zijden kousen, waarop hooge invoerrechten geheven worden, gevonden. Een uit Neder land komende pot met boter1 bevatte eetn doos miet diamanten, welke op die wijze binnengesmokkeld zouden worden. Wegens ontduiking van vracht worden jaarlijks in Noord- Am erLka tegen de 25.000 postverzen dingen in beslag genomen. Drie goede daden. In zijn reisherinneringen vertelt do Engelsche predikant Hole de volgen de anecdote van een New-Yorksclren bankier, dien hij dadelijk bij zijn aankomst in Amerika had leeren. kennen De Yankee kwam den dag na mijn aankomst, terwijl ik nog aan mijn ontbfijt zat, met een van blijd schap stralend gezicht in mijn ka mer en ging, na mij de hand gedrukt te hebben, naast me zitten. Goedenmorgcfii. dominee goed geslapen Terwijl u nog sliep, heb ik reeds drie goede daden verricht. Mijn dokter heeft mij namelijk be volen. dagelijks vóór bet ontbijt de Vijfde Avenue in zijn geheele lengtfc af te loopen Ook heden volgde ik dit voorschrift op en dit stelde me, zooals ik gezegd heb, in staat de drie goede daden te doen. Ik trof namelijk bij de kerk een arme vrouw met een kind op den arm, dat vree- selijk huilde. Vol medelijden vroeg ik naar de reden van haar verdriet. Ze vertelde me toen, dat ze geen geld genoeg bezat, om haar kind te kun nen laten doopen. Ik nam daarop een tien dollar- banknoot uit mijn portefeuille en gaf die aan de. arme vrouw en zei haar, dat ze daar de kositen wel mee mocht betalen, de overschieten- do negen dollars moest ze me even wel teruggeven. Zoo geschiedde het, ze kwam bij me terug en gaf mij de negen dol lars. Ze weende nog, nu uit dnrik- bnarheid. Heb ik nu geen reden, om tevreden te zijn? Ik heb de tranen van een arme vrouw gedroogd, ik heb geholpen, dat haar kind gedoopt werd en eindelijk kreeg ik een vnl- sche banknoot gewisseld, die ik tot dusver niet kwiijt kon raken I Zonnewarmte en aardsch leven. In eene boeiende voordracht beeft de welbekende Fransche astronoom en metereoloog Camille Flammarion voor de Fransche astronomen-veree- niiging zijne ondervindingen van ja renlange studie medegedeeld, over de warmteverhoudingen gedurende ocnige jaren, het ontkiemen der eer ste bladeren, de terugkeer van trek vogels en eenige jaarlijks herhaalde natuurverschijnselen. Deze waarnemingen bevestigen wat men reeds betrekkelijk juist wist, dat de zonnewarmte des te grooter, en voor het leven op de aarde des te werkzamer ia, naarmate de zon meel vlekken vertoont. Dat kan voortaan als tegenspraak dienenwant men veronderstelde dat de donkere vlek ken op de zon opper vlakte eiene ver mindering der luchtkracht en oven eens der warmte van ons moederge- sterntc boteekenen. Het is immers gemakkelijk te begrijpen, dat. een groot aantal zonnevlekken een stij gend vermogen op de zon uitoefenen, en det de zon des te meer wermte moest afgeven, near do grootite der omwentelingen welko zonder haar geschieden. Inderdaad is de warmte op do aarde niet grooter, de vochtig heid niet geringer, nooit verschijnen de bladeren aan de boomen en strui ken vroeger en komen de trekvogels niet vroeger uit het Zuilen terug, dan wanneer de zon zeer vele vlekken ver toont. In het tegenovergestelde geval weerlegt een minimum van zonne vlekken eene vermeerdering van vochtigheid der lucht, en eene latere komst van de trekvogels. Van de uitgebreide waarnemingen en studies van Flammarion kan men aannemen, dat de broeitijd dermusch tegelijkertijd is met het bloeien der knstanjeboomen, der vlier, der pioe nen en glycinen terwijl het uitkrui pen der jonge musschen uit het el, Het zal ongeveer een halve eeuw geleden zijn, dat op een avond een kleine karavaan van goudgravers zich gereed maakte het kamp op te slaan in een schilderachtige kloof in 't Zuidwesten van het territorium. Ari zona. Een oude neger zon houthak ken voor de vuren en hij had nog maar een paar minuten geJoopen, toen hij bij een plek kwam, waar een groot aantal boomstammen dooreen- geworpen lagen, alsof ze bij een wa tervloed er heen waren gespoeld. Den voet op een der stammen zet tend, ging de zwart© met zijn büjl een. harden slag doen om het hout tie splij. ten. toen de. bijl afgleed en een regen van gloeiende vonken deed opspatten. In de mcening, dat iemand een spij ker in den boom had geslagen en dat bij dien juist getroffen had, zou de neger opnieuw slaan, maar de bijl gaf een luid klinkenden slag en werd in den grond gedreven. Verbaasd klopte de man op den boom en be tastte hem, om te bespeuren, dat die koud als ijs en hard ais steen was. Hij trachtte hem op'te heffen, maar meestal twee dagen na den vollen bloeitijd dezer planten gebeurt. Tot algemeen besluit van deze waarnemingen wordt door Flamma^ nion aan den dag gebracht, dat de gemiddelde temperatuur der maan den Maart en April bijna altijd ge lijk is aan de gemiddelde tempera tuur van dat jaar. DE RIJKE ERFDOCHTER. A. Vindt Je Juffrouw Anna mooi? B. Nog nietmaar zij wordt het als baar papa sterft I EEN T1NPB0EF. Een versteend woud. aijn krachten waren daarvoor niet toereikend. Hoofdschuddend wendde do neger zicli naar een anderen boom; •maar het was daarmee eveneens ge steld, en toen de goudgravers zich naar de plek begaven op 't bericht van den zwarte, dat hij een beheikat bosch had aangetroffen, vonden zo daar inderdaad tallooze hoornen en boomtakken, die niet uit hout maar uit staalhard gesteente, bestonden. Het op deze wijze ontdekte versteen de bosch is onder do vele belangwek kende natuurverschijnselen in Arizo na zeker een van do wonderbaarste. Er zijn wel op vele punten van do aarde versteende planten gevonden, maar of men ergens zo zoo talrijk en zoo opon cn bloot voor den dag ko mend vinden zal als in Arizona, in het Chalcedonepark, zooals de plek genoemd is. valt te betwijfelen. Bij duizenden bedekken zij er een terrein van 100 d 200 vierkante kilometer cn buiten de versteende hoornen vormt de leernhoudende grond er allerlei eigen aardige heuvels, door rejgen, vorst, hitte en wind uitgevreten tot vestin gen en burchten en allerlei wonder lijke vormingen. Een bijzondere merkwaardigheid van het versteende woud is een na tuurlijke brug, die door een enkelen tot doorschijnend agaat geworden boom van 36 M. lengte en' 3 M. mid dellijn gevormd wordt en over een 15 M. diepe kloof gespannen is. Zon der iwijfel is die brug veel ouder dan de kloof, welke moet zijn ontstaan, doordat de slam na zijn val een dam opwierp voor een klein, door de re gens ontstaan stroompje, Daar biet w ater dien bin die rp a al nieit kon d oor breken, groef het zich een weg er onder door, stroomde ee-rst als dun straaltje naar den anderen kant en vlooide verder naar het dal. Latere regens vergrootten de opening, woel den den grond onder den boom al .meer weg, tot in den loop der eeuwen een diep© kloof ontstond1, waarover de nog alleen met zijn uiteinden steu nende boom een natuurlijke brug vormde. Men verwarmt het einde van i n tinnen staaf in een kaarsvlam en houdt het andere einde aan 't oor. Men zal dan een reeks geluiden hoo- ren, die, voortgeplant door het metaal, bijzonder intens schijnen en de il lusie geven van een over de keien ra- telenden wagen. Ook bij bei. afkoelen zijn dezelfde geluiden waar te nemen, Maar nog veel krachtiger worden die' geluiden, als men op de warme staaf druppels kond water vallen laat. Ze zijn dan zelfs op cenigen afstand waar te nemen. TIJDSBEPALING. Heer (tot zijn barbier). Je komt te* genwoordig erg vroeg; vroeger kwam Je later. Barbier. Ik kan er niets aan doen, mijnheer later zal ik waarschijnlijk nog vroeger moeten komen. Winkelier. Heeft u onze geruisch- looze kinderwagentjes gezien, mijnheer! Vader. Och, zoo'n beetje geruisch van oen wagentje kan er best bij. Dat beteekent niemendal bij het spektakel van den jongen. Boekhouder (die in hot park met die dochter van zijn patroon wandelt en haar vader ontmoet. Ach, mijnheer geef mij uwe dochterik zaj haar op de banden dragen! Bankier. Zij ig veel te zwaar voor u, jongmensch ze weegttwee ton Boer (de courant lezende). Lieve deugd, wat zijn er toch tegenwoordig een ziekten, waar je vroeger nooit van hoor de Daar staat, dat de schoolmeester van Loenen „aan de Vecht" gestorven is I Moeder (tot den leoraar, die zich over haar verstrooiden zoon beklaagd heeft). Ja, God, wat kan die bongel er aan doen, dat hij schrijft als een dokter en verstrooid is als een professor! Hij moet toch we] zoo iets worden. A. (dichter tot zijn vriend). Ho© zou ik mijne lyrische gedichten 't best naar den uitgever kunnen zenden? B. Zend ze per post als monsters zonder waarde. Uit bet proces-verbaal van een gemeen te-veldwachter ,,Ik zeide tegen den be klaagde, dat hij mede zou gaan, waarop hij antwoorddeval doodNadat dit ge beurd was, heb ik hem gearresteerd." (Historisch.) Vind jij Peperman niet een over tuigend redenaar? Ja; hij houdt nooit op, eer hij zijn gehoor heeft overtuigd, dat hij 't heele- maal mis heeft. AAN 'T STATION. Generaal (in groot tenue) tot kranten- Jongen in uniform). Wel kereltje, nu nog één streep meer op Je broek en dan ben Je .generaal. Krantenjongen. En u één streep min der, dan is u krantenjongen. Bedelaar. Ik vraag om een kleine ondersteuning. Parvenu. Brutale kerelBij mij moet je komen als je 'n groote ondersteu ning noodig hebt I ONTGOOCHELING. Zanger (gevleid). Zóó verrukt is het publiek over mijn zLngen, dat ze tel kens weer een nieuw lied vragen Directeur (van 't concertgebouw) Kun je begrijpen, t regent zoo hard dat ze er niet uit kunnen Jantje: Pa, zijn er olifanten in Afrika7 Papa Ja zeker jongen. JantjeEn zijn er ook circussen? PapaNee, dat geloof ik niet. JantjeMaar pa, wat doen ze dan met olifanten als ze geen circussen hebben? DE ZATERDAGAVOND. Gelukkig echter''(luren die?beslommeringen niet eeuwig. En breekt bet jachtseizoen aan, dan trekt (.Wilhelm er?op uit,rde?Nimrodpijp in den mond. En 's avonds na de jacht, bij 't rustig dommelen na't diner steekt de keizer de pyp op, versierd met de kopTvari Coquelin inleen rol van Molière. Want Coquelin is 'skoizers vriend, en van zyn gansch niet moderne kunst geniet hy nog vaak in zyn droomen. Het laten (bevriezen van levende viaschen. Amerikaanisehe bladen maken melding dat men in Tacoma begonnen is met het kunstmatig laten bevriezen der vi.ssch.en ze dan in dezen toestand naar Ooist- Amerikaansche markten te brengen cn daar de visschen door langzame ontdooi ing weder in het leven terug te roepen. J. Parker Whitney maakt in een rap port, ingevolge een ambtelijke opdracht van de regeering van den staat Oregon opgemaakt, bekend, dat het hem ge lukt .ie visschen stijf te laten bevriezen, in eene koude tot 12 gr. C. zonder dat zij gedood werden. Als aanvulling tot deze Amerikaansche mededeelingen doet W. Riegler in het eerste nummer van de nieuw opgerichte Ooistenrljksche Visschers-Courant, het orgaan, van de Oostenrijksche visschers- vereeniging, de volgende bevestigende mededeelingen uit eigen ervaring. Gedu rende niijne jongelingsjaren, zoo schrijft hij, heb ik zoo menigmaal goudvisschen in kuipen en andere bewaarplaatsen in gevroren gezien, dat ik die gelegenheid had een geheele reeks ongezochte waar nemingen te doen. In vele gevallen waren de visschen, ook als zij maar één. nacht in het ijs waren ingevroren, niet in het leven te rug to roepen. Menigmaal heb ik daar entegen mij daarover verwonderd, dat zij weken lang vastgevroren in een ijsblok vastzaten en bij eene langzame ontdooi ing weder begonnen te leven. Merkwaar dig was het daarbij, dat vele van de „ge redden", ik geloof de meesten, een blij vende ruggegraatsverkromming daarvan overhielden. Alle visschen, welke ik door spoedige of geweld dad tge, al was het ook door zulk eene voorzichtige, verbre king van het ijs wilde verlossen, kwa men niet weder in leven of gingen dood als zij teekenen daarvan vertoonden. Door dit feit aangemoedigd, heb ik na derhand menig witvischje met sneeuw omhuld en. in deze verpakking bij vrie zend weer laten liggen. Ik heb mij er over moeten verwonde ren, dat deze weeke vischjes de sneeuw- v er pakking menigmaal meerdere dagen zonder eemige schade voor hunne ge zondheid doorstonden, en werden zij dan weder in hot water gebracht, soms dadelijk wegzwommen, alsof zij het nog geen minuut geleden hadden ver laten. Het sneeuwomhulsel, dat over vloedig lucht doorlaat, schijnt voor de visschen vee], minder gevaarlijk te zijn dan het harde Dis, dat zich, hen herme tisch insluitend, om hun lichaam vormt. Wanneer er daarom na verloop van tijd proeven worden genomen met bet laten bevriezen van levende visschen, met het doel om ze levend te kunnen verzenden, zou het mijn wensch zijn, dat de sineeuw als inwikkelingsmiddel bij het transport werd beproefd. De zaak is niet zonder practisch nut en zou mogelijk een nieuwe en doel matige methode voor 't transporteeren van levende visschen in het leven roepen. Wat zulk9 voor de gemakkelij ke verzending van visschen beteekent, behoeft niet te worden gezegd, lieden ton dage, waar reeds overal ijsfabrie ken zijn. welke sneeuw evengoed als ijs kunnen fabriceoren, is deze vraag cone ernstige studie waard. Een woordenboek voor blinden. Door de Maryland School voor Blin den is thans een compleet Kngelsch woordenboek voor blinden uitgegeven, dat 40.000 woorden bevat en 18 deelen beslaat. Er is nu juist 119 jaar voor noodig geweest om tot dit gewichtige punt in de opvoeding der blinden te komen, want in 1784 gaf de abbé Honuv te Parijs zijn eerste relief boeken uit, door zijn eigen leerlingen gedrukt. liet feit dat de leerlingen van den abbó voor het Hof werden gebracht om te lezen, verwekte groote sensatie, en het gevolg was dat onderscheidene boeken voor de blinden gedrukt wer den. Deze waren zoo kostbaar, dat slechts weinigen ze konden koopen cn nog kleiner was het aantal van hen, die ze konden lezen als ze gekocht waren. Toen daarop deze dure uit gaven voor scheurpapier waren ver kocht, geraakte deze kunst een veertig tal jaren in onbruik. Daarop her leefde zo weer min of meer voor ge ruimen tijd door toedoen van Gall to Edinburgh doch er werd niets gedrukt dan de Bijbel, daar men wel geld kon los krijgen om den Bijbel te drukken, maar niet voor eenig ander boek. In de laatste tien jaren zijn er meer boeken voor blinden gedrukt, dan in al de voorafgaande jaren. Dit is vooral te danken aan de snelle ver breiding van het Nevv-Yorksche punt- systeem. Het nieuwe woordenboek is dan ook, evenals alle boeken van de drukkerij der Maryland School, in New-Yorksclie punt gedrukt. Het „American Printing House" voor blinden te Louisville, dat een jaarlijksch subsidie van f 25.000 van het gouvernement ontvangt voor het drukken van tekstboeken voor blinden, besteedt deze som geheel aan New- Yorksche puntdruk. (Jok de meeste andere uitgaven voor blinden in do Vereenigde Staten zijn daarin gedrukt zoo bijv. een drietal tijdschriften en een uitmuntende muziek-bibliotheek, met inbegrip van een woordenboek met 6000 muziektermen. De Vereeni- ging van den H. Franciscus Xaverius gebruikt dit systeem in hare uitgaven voor blinden. De lectuur voor blinden bestond jaren lang uit een eerste leesboek en voorts den Bijbel, het „Verloren Pa radijs", Lardner's Wereldgeschiedenis en een heel gering aantal striktpopu- laire werkjes. De gaping daartusschen was open gelaten, behalve dat er nu en dan eeri godsdienstig boek in werd geworpen, daar men meende dat de blinden zich meer aangetrokken ge voelden tot godsdienstige lectuur dan andere menschen. In de allerlaatste jaren, sedert de in relief gedrukte literatuur met sprongen is aangegroeid, is een wereld vun genot onder tiet bereik van de gevoelige vingers der Engelsch lezende blinden gebracht. Zij kunnen nu voor zichzclven Shakespeare lezen, Home rus, Dante, Schiller, reisverhalen, avonturen, levensbeschrijvingen, ge schiedenis, poëzie, romans en kinder verhalen. De reden van de vroegere schaarschte lag niet voornamelijk in 't gemis aan belangstelling of aan fondsen, maar eenvoudig in het feit dat de blinden slechts in geririgen omvang de boeken lazen welke zij hadden. De omkeer hierin is teweeggebracht door'tNew- Yorksche Instituut voor Blinden. Het gehoor speelt eene zoo groote rol bij de blinden, dat hun geheugen buitengewoon vasthoudend wordt, 't Is een feit bijv., dat het aantai blin den, die. bij het oude lijnsysteem ge makkelijk en vlug lezen, niet groot is. De lijn der letters, die altijd min of meer overeenkwam met het gewone alphabet, vorderde eene te groote in spanning voor het gevoelszintuig om eene uitgebreide gemeenzaamheid met die kunst mogelijk te maken. De sa menstellingen waren niet tastbaar. De waarheid hiervan wordt aange toond door de verbazende toename van boeken in het New-Yorksche sy steem, dat in een werkelijke behoefte is komen voorzien. Dit systeem is gebaseerd op het Brailleschrift, het Fransche puntsysteem, maar veel eenvoudiger te leeren, bespaart veel meer ruimte, wat van het hoogste belang is bij de enorme uitgebreid heid, gevorderd door het drukwerk voor blinden. I Kijk, dat lis Het portret van mijn grootmoeder. Ze zeggen dat er .gelijkenis tusschen ons is. Kun jij dat ook vinden? Mm, haar wenkbrauwen hebben wel iets van jou knevel. Turksche Hervormingen U ziet, mynhoor de gezant, dat we de hervormingen met de mccsto onpartijdigheid invoeren. De .Sultan vermaakt zich.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7