Haarlemmer Halletjes. 4 DE ZATERDAGAVOND. te voet gaan en nog nooit nan het .records verbeteren" hebben gedaan. De scène wordt afgespeeld tusschen een automobielfaTbrikant en een sports man. De sportsman ..Meneer, ik h»eb mij uit mijne drukke zaken teruggetrok ken, ik heb mijn schaapjes op het droge, en nu is rniijn vurigste wensch, alle tot nu toe besltaande records te slaan. U moet mij daarom een auto mobiel leveren, die 180 K.M. in het uur aflegt." De fabrikant..Drommels! ik..." De sportsman ..Op den prijs kom! 't niet aan Wat moet zoon renner kosten De fabrikant: ..Nu, laten we zeggen 50.000 frahcs. Maar u moet. toch eens even nadenken. Met zulk een. automobiel zult u niet alleen het re cord, van elke snelheid slaan, maar ook heit record van alle ongelukken De sportsman..Dat is hijzaak!" De fabrikant..Meneer u moet u de zaak goed voorstellen. Naar onze berekening ligt liet geval zoo Rijdt men 30 K.M. in een uur. met de snel- Varkenstransport te Cork. dige, philosofische en letterkundige werken, welke in China waren ver schenen en handelden over astronomie astrologie, aardrijkskunde, geheime wetenschappen, medicijnen, gods dienst, geschiedenis, biographic en i kunst. In liet jaar 1502 werden honderd schrijvtrs aan het werk gezet om twee afschriften van het werk te maken; zij kwamen daarmee klaar in 1567. Een van deze afschriften en het origineel verbrandden, toon in 1664 Pekingingenomen en de Ming-dynastie I omvergeworpen werd.Toendeorde was hersteld, bleek, dat2422 boeken, ontbra- j ken welker inhoud voor altijd verloren was. De 20455 overgebleven boeken werden geborgen in de keizerlijke academie, den 1-Ianlin-Yuan, die aan den noordkant van het Engelsche gezantschap in Peking lag. Tijdens het beleg der gezantschappen in 1900 staken do Chiueeschc soldaten dit hooge gebouw in brand, hopende zoo doende do vreemdelingen te kunnen dwingen het Engelsche gezantschap te verlaten, en zoo werd de grootste I verzameling van de Chineesche litte ratuur, daaronder ook de ,,Kncyclo- En Ierland. (Bij de platen). Een Zaterdag a?on dpi aatjo. Do welwillende lezer zal zich kunnen verplaatsen in de verbazing die som uiige onzer medeburgers beving, toen Woensdagmorgen een rijtuig voor hun deur stilhield', de koetsier van den bok klom en. nadat hem op zijn bellen dc deur was geopend, aan de dienstbode vroeg of hier de versteende man ook was, want dien moest hij halen. Dat gebeurde in de Bloem hofstraat. Geen van do vlijf families, die daar wonen, kon den zoekenden koetsier don versteenden man leveren, noch lienx informatie geven over de vraag, waar dit natuurwonder dan wel we zen kou Hoe de koetsier op het denk beeld kwam, dat de man in dc Bloeni- hofstraaf moest verblijven, is niet duidelijk geworden Misschien achtte hij zoo'n natimrwonder wel op zijn plaats in zoo'n stille straat. Toen niemand hem aan den steenon man helpen kon, klom hij maar weer op zijn hok en reed weg. in een toe stand van blijkbaren wanhoop. Oog getuigen beweren zelfs, dat ook het paard in do war was en, uit moede loosheid, zijn linkerpooten rechts neer. zette en zijn rcchterpooten links. Naar ik hoor moeten we eigenlijk niet van een. versteenden, maar van een verbeenden man spreken. Mijn neef Wouter hoeft dat van eeai medi cus gehoord, die den man op een vergadering van Haarlemsche genees kundigen gezien hoeft, ,,Je altijd goed en precies uitdrukken, vriend", zei hij vermanend en hoe pedant dat ook wezen mag, gelijk hoeft hij. Deden we dat allemaal, dan zou het Algem, Ne. dorlandsch Verbond da zaken wel gauwer klaarspelen, dan het haar nu mogelijk is. Hoe vindt de lezer het (om maar eons een enkel voorbeeld te noemen) dat het dividend van de Koninklijk Nederland sche Papierfa briek te Maastricht aangekondigd wordt infrancs? Misschien zal iemand antwoorden, dat deze fabriek aandeelhouders in België heeft, maar dat kan mij niet schelen. Die moeten dan manr uitrekenen, hoeveel francs gelijk zijn aan zóóveel guldens, maar de. Kon. Noderlandscho Papier fabriek behoorde alleen van I-Tolland- schc munt te spreken. Of zullen we voortaan gewagen van den Neder- landschen I.ion, als we het hebben over ons Rijkswapen Een Engelsche onderneming, die Hollandsche aan deelhouders had, zou er niet aan den keu om haar winstcijfer in guldens te noemen Wat dat betreft kunnen wij van de Engelschap hoe onsym pathiek zij als natie ons mogen wezen. nog heel wat Ie eren Niemand is te oud om to loeren, zei de beroemde schrijver Hoo-hoet-ie-ook- weer, niet den overweldigenden na druk dien we uit zijn verzamelde ge schriften zoogoed hebben loeren ken nen, Vandaar dan ook, dat ik mij gre tig tot luisteren zette, toen mijn edele neef Wouter miij oen Indiaan sche ge schiedenis wou vertellen. „Is het oen leerzaam verhaal vroeg ik v oorzichtigbeidshalve „Buitengewoon", zei hij. „en het is bovendien volkomen toepasselijk op bestaande toestanden." Begrijpende, dat ik deze overschoo- ne gelegenheid in belang van mijn opvoeding en ontwikkeling niet mocht laten voorbijgaan, luisterde ik aan dachtig toe. „Diep in dc prairieën van Amerika" aldus begon Wouter, „daar waar het wuivende gras zelfs den mensch ver bergt en de antilope in bevallige vlucht hare vijanden onttanelt, daa.r huist de stam der Apachen. Hun hart is fier, hun vuist is snel, hun oog is scherp. Teder hunner zou op het oogcnblik dat dit noodig mocht zijn. als aanvoerder kunnen optreden. En toch. daar zij weten, dat er orde moet zijn en ge zag. kiezen zij zich om de zes jaar een raad van wijzen, die in belangrijke aangelegenheden beslist en waaraan do andere leden van de.n stam zich moeten on dier werpen. Deze Raad der Wijzen moet om de zes jaar worden herbenoemd „Net ais onze Gemeenteraad", viel ik hem in de rede. ..Worden herbenoemd", herhaalde hij. „Nu waren er in den stam der Apachen twee partijen, de eenc die behoudens verbeteringen deal togen woordigen toestand nog zoo kwaad niet vond en dc. andere, d;ie opeen paar kleinigheden na den heelen tegen woordigen toestand Het onderste boven wou keeren „Wat lijken die prairie&n toch veel op onze eigen samenleving", merkte ik op. Wou keeren", herhaalde Wouter. leland., het door oeconomische mis standen uitgemergelde deel van het ri]k van Groot-Brittan je, heeft dezer dagen bezoek ontvangen van koning Edward en zijn gemalin. En feestelijk zijn ze er ontvangen, arm en rijk heeft als overal Iron wens bij zulke bezoeken luide go juicht, en de reis is een ware triomf tocht geweest. Dp tal van wlijzen heeft het konings paar, dat trouwens aan Ierlands el lende bitter weinig verbeteren kan, sympathie weten "te wekken. Kerken en hospitalen armhuizen en arbeiderswoningen werden bezocht, en vorstelijke giften aan de armen der verschillende plaatsen geschonken. Wij geven hierbij een paar kijkjes, één op 't platteland en één in Cork, de stad, welke het koningspaar hei laatst bezocht. Dat Ierland groalcudeels van vee teelt bestaat, doen beide plaatjes ver moeden, en terecht. Een vreemd ge zicht moet het voord rij ven van een kudde varkens zijn vooral voor een Hollander, die meer gewend is een kudde menschen bezig te zien. als er één varken te voet moet worden ge transporteerd. Het grootste boekwerk van de wereld. Het officieele rapport over den Amerikaanschen burgeroorlog, samen gesteld en uitgegeven in opdracht van het congres der Vereenigde Staten, is een zéér groot werk: het bestaat uit 130 deelen ieder van 1000 pagina's, met 2000 illustraties en een atlas met 178 kaarten. Maar er heeft een nog veel grooter werk bestaan in China, Het was de „Encyclopaedia Maxima", de „Yung-lo-Tatien" die uit 22,788 boeken bestond, samengevat, in 11,100 deelen. Dit werk werd op bevel van den tweeden keizer der Ming-dynastie, Kunglo, voorbereid, onder leiding van den groot,en geleerde Hsieh Chin. Hij zette het werk op met verscheidene onder directeuren cn een staf van 2169 personen, critici, lezers en kopi isten. Het werd in het jaar 1303 begonnen en in 1407 voltooid. Na dien tijd werd er niets meer uan toegevoegd. De encyclopedie bevatte een bloem lezing uit alle klassieke, geschiedkun- Veemarkt tejGalway. paedia Maxima", door het vuur ver nield. Honderden deelen werden later tusschen de puinhoopen gevonden eenige vreemdelingen wisten enkele deelen machtig te worden, maar de „Yungol-Tatlen"is voor altijd verloren. Een record. De „Figaro" geeft in een amusante dialoog een bespotting op de telkens grooter wordende zucht records to slaan, zonder ook maar eenlgszins re kening te hou den met do passanten, die in den eenvoud huns harten, nog held van een achtbaar familievader, dan riskeert men hoogstens de kans, dat men bij eene aanrijding een paar kleine 0nitvellangen_opl0opt. Rijdt men 60—80 K.M.. dan breekt men bij een aanrijding armen en hemen." De sportsmanIs 't andere niet De fabrikant„Rlijdt u evenwel 180 K.M. per uur, dan komt een tot nu toe geheel onbekende soort van onge lukken. het. automobiel on gel uk. Het geviolg van deze snelheid kan alleen zijn afgerukte ledematen en een on herkenbaar verminkt lichaam." Curieu83 Verzameling. 't Is een vroolijke tafelronde, die daar in de hut op dc terp bijeenzit. Lustig gaan de drinkhoreas rond en onderwijl vertellen de gasten hun jachtavonturen. Hoe zij den rutgen, grim magen beer met hun st.rijdak.st te 'Vieillen wisten en. hoe zij d'en wilden oeros doodden met één speerworp. En straks, als het bier de drinkers wat moer heeft ver- |Bij^de Germanen. hit en opgewonden, zullen de dobbel steen en rollen over de ruwe tafel en zullen ze alles op 't spel zetten tot hun vrouwen cn kinderen toe. Maar daar opeens treedt een jongeling, 's gastheers oudste zoon, de woning binnen Eu dat brengt do gasten tot andere gedachten. Zij vertellen nu van hun jeugd en van hun eigen jon gens en ten slotte kan de gastheer '1 niet langer liooren. Ook zijn jongsten zoon moeten ze zien. En blij toont de moeder het blanke, blonde knaapje. Vol trots staart papa op zijn telg en vriendelijk kijken ook de drink-, jacht- en krijgsmakkers, op één na, die 't heerlijk brouwsel sr.dt boven allo kinderen ter wereld. De spoilsman„Voor den duive», dat is waar ook I Maar rijden wil ik toch De fabrikant„Bravo Bravo Maar ik wil u een voorstel doen, waarbij alle zwarigheden uit den weg zullen worden geruimd, Ik zal u een auto mei 180 K.M. snelheid; leveren. Als u( nu 180 K.M. per uur rijdt, is dit 90 per half uur, 45 per kwartier, en 3 K.M. per minuut, I' behoeft dus maar j een seconde te rijden, dan hebt u elk 1 record geslagen en behoeft u niet bang te zijn voor ongelukken." De vrouw van een boekverkooper 1 Toen de elfde kwam noemde hij dien schonk hem elf zonen. De goede man'Finis, noemde hen achtereenvolgens Primus, Maar het was de laatste niet, er kwam Secundus, Tertius enz. tot Decimus, ring een dochter en die noemde hij Errata Het museum van onbestelbare brie ven zal op de wereldtentoonstelling te St. Louis (1904) te bezichtigen zijn. Hel zal bestaan uit de voorraden van de afdeeling voor onbestelbaar ge bleven postzaken, welke door de pos terijen der Vereenigde Staten tot een leerrijke verzameling zijn bijeenge- gegaard. Hiertoe bchooren niet alleen verschillende postverzendingen, die, voorzien van onvoldoende adressen, verzonden zijn, doch ook dezulke, die als gevaarlijk voor de verzending of wegens ontduiking van d vracht in beslag genomen werden. Daarbij voe gen zich d:e voo-rwerpen die uit onvol doende gesloten brieven of pakketten te voorschijn zijn gekomen. Zoo kan men hij voorbeeld drie geprepareerde ratelslangen te zien krijgen, die le vend over dg post verzonden werden. Onderweg gelukte het evenwel aan de ratelslangen uit de nauwe ruimte te ontsnappen en met de grootste moeite slaagden de beambten erin, de dieren te dooden, voordat groot on heil was aangericht Belangwekkende onderafdelingen zijn die voor zak uurwerken van do heel oude antieke koperen ..knol" tof en met hef nieu- werwetsche gouden remontoirhorloge met juweel en afgezet, een verzame ling poppen, opgezette dieren, waar onder zich exemplaren bevinden, die de zoölogen zelfs niet thuis kunnen brengen, een verzameling van mu ziekinstrumenten on van Chineesche curiositeiten. Onder de laatste bevin den zich smokkelverzendingen zooals met oen kruisband verzonden couran ten. waarin zijden doeken verborgen waren In couranten die uit Frankrijk EEN .TEUGDIÜ CRITICUS. Kijk een.s Moritz, daar Is bet nieuwe broertjie, dat de ooievaar vannacht heeft gebracht Maar vader, 't heeft, heeleraaai geen haar O, dat groeit wel, als hij maar wat grooter wordt Vader, 't heeft ook nog geen tanden! Die krijgt hij wel, als hij ze noodig heeft om te bijten Maar vader, 't heeft heelemaal een gezichtje met rimpels Och, dat komt omdat hij nog een beetje mager is, dat zijn kleine kin deren altijd I Zoo zeg vaderIk geloof dat ze ons dien leelijk hebben aangesmeerd dat is al een ouwe I De vernielde Brug. Wij deelden reeds mede, dat tlo I stoomschip gedeeltelijk is vernield, I Dc brug, die 450 M. lang is en zeer vermaarde brug over don Gouden Hierbij geven we een afbeelding van breed, is een ijzeren pontonbrug en Hoorn (e Konstontinopel door eengenoemde brug. I in 1877 gebouwd. „Bij de laatste volkskeus, waaraan behalve de squaws en do zuigelingen allen hadden meegedaan „Wat zijn squaws?" vroeg ik. „Weet je dat niet? Man, wat ben jii.j je Indiaaasch vergeten, Squaws zijn vrouwen. Nu dan, bij die volks keus was ook verkozen een jong op perhoofd, genaamd de Krullende Bol, omdat een overvloed van krullend haar zijn scalp versierde." „Scalp", zei ik, „jawel, ik herinner 111e, dat beduidt hoofdhuid." „Precies. Nu dan, deze Krullende Bol was gekozen, omdat hij zoo gord ter tong was en daarbij zoo geweldig met zijn tomahawk zwaaien kon." „Dat was gevaarlijk", zei Ik. „Ja, maar hij raakte niemand. Nu dan, wanneer hi j in den Raad der Wij zen aan 't woord was, dan zei er me niigoen „Ugh", wat zooals je weel b'ij de Indianen een uitroep van verwon, dering is." Ik verklaarde, dat ik er meer van gehoord had en het woord zelf wel eens gebruikte als ik toevallig geen beter bij dc hand had. Dit scheen Wou ter niet te bevallen, want hij viel me in de rede en ging mot verheffing van stem verder „Op zekeren rustdag gingen er ul Indianen met hunne hoofden naar oen vergadering, die op een andere plaats In do prairie gehouden zou worden, over belangrijke aangelegenheden. Terwijl zij op den trein stonden te, wachten „Wat blief je? vroeg ik. „Een trein midden in de prairieën „Zei ik trein?" vroeg Wouter. „Wel. ik bedoelde natuurlijk wagentrein,11 iet waar? een stoet buff el wagens, begrijp je. Terwijl ze dus op de buffelwagons wachtten en ook de Krullende Bol daar rustig bijstond, kwam er iemand naar hein toe en zei „Onowatopee milartska „Wat beduidt dat?" vroeg ik. „Dat weeit ik'niet", zei Wouter, „en ik heb hot ook niet kunnen nazien, want mijn vrouw heeft juist de In- dilaansche dictionnaire uitgeleend. Zóóveel is zeker, dat de Krullende Bol het als een beleediging beschouw de en een oneenigheid ontstond, die pos uitraakte, toen allen in de buf fel wagens gestapt waren. Let nu op want nu komt de hoofdzaak. De Krul. lende Bol verlangde satisfactie voor het hem w-eêrvaren leed, maar kon die niet krijgen zooals hij die wensohte, Hij besloot toen zich te wreken en de grootc vergaderingen van den Raad dor Wijzen niet meer bij te wonen. Wel verscheen hij nog in de kleine bijeenkomsten, wanneer er een paar leden van den Raad der Wijzen ver gaderden. maar in den Grooten Raad, liet hij zijn strijdkreet niet meer hoo- ren en rookte li ij zijn calumet niet meer." „Waarom bedankte hij dan niet vroeg ik „Omdat, dan de andere partij, je. weet wel, die den toestand behoudens enkele wijzigingen, nog zoo slecht, niet vond, waarschijnlijk zijn zetel in den Raad dier W,ijzen voor een der hunnen zou hebben veroverd." „En wat gebeurt er nu?' vroeg ik, „Niets", zei Wouter. „De andere partij, die den toestand op enkele kleinigheden na, zoo slecht, vindt?" „Die wacht." „En de Raad der Wijzen?" „Wacht ook." „En de Krullende Bol?" „Wacht ook." „Wouter", zei ik, „als je niet sprak van squaw en calumet em Ugh en. prairie, dan zou ik zeggendie histo rie kon wel in Europa gebeurd we zen I" „Ja", zei hij, „dat zou je zoo zeggen, maar je. weet: de mensch blijft zich zelf gelijk in 1 die prairie en in de stad." „Dat mag je wel zeggen. Als ik den Krullonden Bol ontmoettemaar daar is geen kans op, niet waar." „Nee", zei hij, „dat zou ik niet denken. Zoo heel ver, in de prairieën, niet waar?" „Ja juist, do kans is niet heel groot. Maar verondersteld, dat het gebeurde, dan zou ik tegen hem zeggen Krul lende Bol, hani gro sim me kani „Wat beduidt dat? vroeg hij. „Dat beduidt Krullende Bol, ik vind je wel wat kinderachtig. ..Wat een prachtige taal is dat In- diaansch toch, zei hij, maar hou me nu ten goede, ik moet naar huis. Ge- giToet. Lari te fa." „Wat wil dat zeggen „Eet ze met. smaak", zei hij. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 8