NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6257 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. MAANDAG 23 NOVEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummersn 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Q - Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdakten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubüciié Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Montmartrc. Eerste Blad. DU nummer bestaat uit acht bladzijden. Nov. Haarlem's Dagblad van icvat Blad A. Buitenlandscli Overzicht, regen schandaal colportage, Ka- aeroverzicht, Binnenl., Stads en ierknieuws. Blad B. Rusland, Japan en China Jen Sportpraatje, Rubriek voor Dames, Binnenl. en Gemengde be- icliten. Bovendien behoort bij dit nummer van blad no. 168 van „De Zaterdagavond" evattende o.a.Een geheimzinnige riefkaartHaarlemmer Halletjes Mop- lentrommelFeuilleton Buiteiilaudscli Overzicht Een telegram uit Petersburg meldt dat e Russische gezant te Parijs, Ourous- overgeplaatst naar Rome, terwijl elidol Rome voor Parijs zal gaan ver- lisselen. Vermoedelijk is dit nog een [aartje van het af- of, zoo men liever ril, uitstel van) het bezoek van den iaar aan Rome. Door velen in ITALIë erd Nelidof beschouwd als de bewerker die teleurstelling voor het Italiaan- che volkhet is dus zeer wel mogelijk at koning Victor EmanueT den gezant Hinder vriendelijk aanzag en dat de zaar om aan een weasch van den aliaanschön koning tegemoet te komen elidof door Orroussof heeft vervangen verigens zal men zich herinneren dat akele dagen geleden reeds bekend was at Ouroussof naar Rome zou gaan. Van het bezoek der Italiaansche souve- ainen aan Engeland is nader niets van mig belang bekend geworden. Alleen igt „men" dat de Engelsche en Italiaan- die regeeringen het volkomen eens oeten zijn geworden over alle vraag- lukken van buiterüandsche staatkunde, ed bewering, die men kan hooren ver- ondigen bij elk vorstenbezoek. OOSTENRIJK en HONGARIJE. Een telegram uit Ween en deelt mede, at namens de Duitsche partijen uit de amer een deputatie bij von Koerber gekomen, om hem haar sympathie betuigen in verband met den aanval a Tisza in de Hongaarsche Kamer, ut Koerber antwoordde, dat hij de iele kwestie niet al te tragisch opvat- zijn woorden waren overigens vol- rekt niet vijandig aan Hongarije be leid Wat niet belette, dat hij op zijn mdpunt bleef staan, gelijk hij in de amer nader zou uiteenzetten Namens het clericale centrum kwam afgevaardigde Kathrein von Koerber la ergernis over Tisza's aanval betui- ffl, en hem opnieuw de verzekering lengen van den steun der partij. Von Koerber heeft ook reeds de ge- senheid gekregen en aangegrepen om het publiek op de onvriendelijke 'each van Tisza, die hem niet meer thtte dan een „hoog geplaatst vreem- iling", te antwoorden. In aatwoord op een interpellatie in t Huis van Afgevaardigden over deze lak zeide hijWij zullen ons onze toten niet laten betwisten, wij zullen in die rechten geen afstand doen, en dien het woord vreemdeling in zwang »am in de monarchie, zou men zich oeten herinneren, dat de Hongaar- hé minister er het eerste gebruik van «ft gemaakt. Hartstochtelijke blijken van instem- iog volgen, waarop het Huis overgaat it de beraadslaging over Koerber',s trblaring van den 17en. lotusschen is Tisza te Weenen aange ven, om met von Koerber en de we- toijdsche ministers van financiën de }l sgrooting voor de delegaties te ont- crpen. Hierbij zal wel aan 't licht ko to in hoever het incident de beide toniers op gespannen voet heeft ge acht. Voorloopig lijkt dat nog al niet 'O erg te zullen zijn want Tisza heeft sterenmorgen von Koerber een bezoek to een half uur gebracht, terwijl bei middags heel vreedzaam in het linisterie van buitenlandsche zaken 'derhandelden. Ook uit Boedapest komen, lezingen, Ie er op wijzen dat men daar de zaak et kalmer gaat opnemen. Waaruit blijkt dat de ministers zelf parlementaire uitingen niet zoo log opnemen jammer maar dat de dementsleden dat goede voorbeeld niet volgen. Met een weinig toegevend heid van beide zijden kon Oostenrijk-Hon- garije een slaat zijn als een anderter wijl het er nu een is alsgeen ander! Combes heeft in den FRANSCHEN Senaat weer eens zijn zin gekregen, al was ditmaal de meerderheid maar ge ring. Het was hij de voortgezette behan deling-van de onderwijswet Falloux. We laten hier volgen wat daarvan ge meld wordt Combes zeide dat de vrijheid van on derwijs niet een natuurlijk recht is als de vrijheid van geweten, van denken en sprekenen getuigt van het gevaar dat de congregaties opleveren voor den staat, gevdar, waarvan het onderzoek naar het onderwijs hem den omvang heeft doen kennen. Hij verzocht het amendement-Delpech aan te nemen. Het is noodig in nauw keurige bewoordingen uit te maken dat het congregamistisch onderwijs een ein de moet nemenhet is noodig, dat het onmogelijk worde, dat eenige regeering het doe herleven. Waldeck-Rousseau besteeg de tribune onder teekenen van levendige belang stelling uit d.e zaal. Hij bestreed het amendement-Delpech, daar dit de con- greganistische kwestie ingewikkelder zou maken. Het. amendement werd met 147 tegen 136 stemmen aangenomen. Het neemt weg de woorden „non autorisé", ten ein de alle congregaties te treffen. Artikel 2 tregeeringsontwerp) werd daarop aan genomen en de vergadering gesloten. Berichten uit DUITSCH ZUID-WEST-AFRIKA. doen zien dat het gevaar van den op stand der Bondelzwarts, waarvan we voor eenigen tijd melding maakten en die Wannbad genomen hadden, bezwo ren is. Warmbad was later door een kleine Duitsche macht heroverd, maar men was er niet heel gerust op of het zich wel staande zou kunnen houden. Nu meldt de Duitsche gouverneur te Windhoek het volgende Het station Warmbad is tot de komst van kapitein von Koppy uit Keetmans- hoop door de bezetting en door vrijwil liger,s onder den oud-luitenant von Bu- sche verdedigd. Verdere verliezen zijn niet te betreuren. Het gevaar is voorbij. De vijand is onder een nieuw hoofd in zuidwestelijke richting teruggetrokken. De derde compagnie (Keetmanshoop) en de witboois trekken naar Warmbad op, terwijl de voorhoede der uit Windhoek vertrokken afdeeling te Keetmanshoop is aangekomen. Luitenant Jobst en sergeant Snay zijn in ópen gevecht gevallen bij de poging om het hoofd der Bondelzwarten gevan gen te nemen. Dit hoofd is eveneens ge sneuveld. Overdracht van grond. Tot de voorstellen die Woensdag in onzen gemeenteraad zijn aange houden, behoort ook dat van B. en W. om hen, die gronden aan de ge meente wenechen over te dragen, alle kosten van het gereedmaken vooi straat te laten betalen, dus niet alleen de bestrating en de rioleering, maar ook de beplanting en tevens nog 10 procent van die kosten van hen te vorderen voor onderhoud. De heer Rinkema, lid van den Raad, heeft nu in overweging gegeven, dat onder zekere bepalingen overdragers van gronden die verschillende werken voor eigen rekening zullen mogen uitvoeren. Om er eens iets meer van te vernemen, gingen wij den heer Rinkema opzoeken; en interviewden hem in zijn bed, waarin de dokter hem geconsigneerd heeft, daar hij na te zijn hersteld van een ingewands aandoening weer een kleine recidive had gehad. Evenwel „het hart was gezond" en de heer Rinkema lichtte ons dan»ook gaarne in. „Wanneer iemand gronden aan de gemeente wil overdoen," zoo zeide hij, „dan moet hij de kosten van bestrating en rioleering betalen en natuurlijk vooruit. De gemeente moet dus die kosten ramen en daar zij, zooals van zelf spreekt, geen schade kan lijden, zou die raming eer te hoog dan te laag kunnen zijn zoodat de overdragers van gronden, gaarne deze werken in eigen beheer zouden uitvoeren, omdat zij dan niets meer hebben te betalen dan den kostenden prijs. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat een overdrager van grond belangrijke bezuiniging op de kosten van het werk kan maken door gemakkelijken aanvoer van zand of doordat hij een groote partij stee- nen in koop heeft, of wel door het uitbesteden van het werk aan daar voor speciaal ingerichte firma's of door het in dienst hebben, van eigen, daarvo r geschikte, werklieden. Na tuurlijk onderwerpen de overdragers zich dan graag aan het toezicht van de gemeente en willen den specialen opzichter betalen, zoodat er voor het gemeentebelang niets tegen kan zijn om hen dat werk zelf te laten uit voeren. Het komt mij voor, dat de Wethouder van O. W. hier tegen geen bezwaar kan hebben." Op onze vragen wees de heer Rinke ma er uitdrukkelijk op. dat hij slechts groote werken bedoelt, niet het over dragen van een paar straatjes en ten slotte dat hij de beslissing over de vraag, of de overdrager al dan niet de werken zelf zal mogen uit voeren, overlaat aan het College van B. en W., dat dus alle gevallen af zonderlijk beschouwen kan. Stadsnieuws Haarlem, 21 November. FEESTVIERING. Trou moet Blycken." De festiviteiten op Vrijdagavond zijn niet minder ,goed geslaagd en genoeglijk geweest dan op Donderdagavond. Thans trad de luitenant der infanterie A. L. Vogel op, die eenige voordrachten ten beste gaf o.a. een fragment uit „Ko ning Oedipus"een gedeelte uit een jaarzang van „Trou" in de 18e eeuw twee moderne gedichten van Nouhuys en het bekende stukje „Jocbem Pezel". De 'heer Vogel, die reeds meermalen hier ter istede o.a. voor de R.K. Lees- vereeniging optrad, en toen getoond heeft een uitstekend declamator te zijn, had ook nu weder met al deze voor drachten een welverdiend succes. Een dames-kapel uit het Panopticum te Amsterdam luisterde de feestelijke bijeenkomst op en deed haar lieflijke mu ziek hooren. De feestavond was zeer geanimeerd. In de Rotonde vanlietMu- seum van Kunstnijverheid te Haarlem is thans de tentoonstelling van de Dames Reesema en Nierstrasz geopend. De Tentoonstelling geeft ons een over zicht op welke wijze het kunstnaald werk kan worden toegepast op aller lei benoodigdheden, bestemd voor de meubileering. Het is geen kunst naaldwerk, waarvan de techniek bij zonder moeilijk is of waarbij zeer kostbare grondstoffen werden ge bruikt, dat wij hier te zien krijgen, doch men heeft er naar gestreefd met weinig middelen, eenvoudige bewer king en juiste keuze van grondstof fen, allerhande werken te vervaardi gen, die nuttig en praktisch in ge bruik en tevens aangenaam voor het oog zijn, terwijl hooge kosten ver meden werden. Voor dames, die zich op het kunst naaldwerk toeleggen, biedt deze ten toonstelling eene bijzondere gelegen heid op dit gebied goede eenvoudige werken, die op gezonde beginselen berusten, te zien en er haar voordeel mede te doen. Zondag is de toegang kosteloos. Coöperatieve Broodbakke rij. Wederom vergaderde Vrijdag avond, in de bovenzaal van 't Nut, de coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging «Vooruitgang" ter verdere behandeling harer statuten. Uit de nog 20 te behandelen artikelen, waren art. 41, 44 en 4S de belangrijk ste. Op art. 4i was door de heeren Hugenholtz c.s. een amendement voor gesteld behelzende dat 25 procent der winst in de reserve kas worde gestort, 25 procent in een fonds tot steun voor de algemeene arbeiders-beweging en 50 procent voor de leden. Dit artikel aldus voorgesteld, werd metovergroote meerderheid van stemmen aangeno men. Op art. 44 was door dezelfde heeren een amendement ingediend waardoor het bestuur of 30 leden het recht verkrijgen voorstellen in te die nen tot bestemming der gelden uit het fonds, tot steun voor de algemeene arbeidersbeweging. Met dezelfde meer derheid werd ook dit art. aldus aan genomen. Art. 48 bevattende bepaling over het referendum werd verworpen. Bij de eindstemming over de gewij zigde statuten in haar geheel, bleek het dat er zich 105 voor, 28 tegen en 5 buiten stemming verklaarden. ONS MINISTERIE. Vrijdagavond hield de anti-revolu tionaire propaganda club «Mr. G. Groen van Prinsterfcr" een openbare ver gadering in 't Brongebouw. Als spreker trad op Ds. C. W. J. van Lummel van Delft. Nadat de voorzitter, de heer Gravensteijn, de samenkomst met gebed geopend had en in een korte rede 't doel van de vereeniging had uiteengezet, nam Ds. van Lummel 't woord. Spreker wil zijn voordracht in twee deelen splitsen, ten eerste wil hij behandelen wat een Christelijk ministerie is wat haar taak is, en ten tweede wil hij nagaan of het tegen woordige ministerie doet wat het doen moet. Eerst zette spr. uiteen .de onder scheidene wijze van regeering, en tevens waaraan onze constitutioneele regeeringsvorm zijn oorsprong dankt. De Koningin is 't hoofd van den Staat en regeert over allen; het Volk laat zich vertegenwoordigen door afgevaar digden te zenden naar de Kamers, terwijl de Ministers de Koningin ver tegenwoordigen. Hierna stond spr. stil, bij de rech ten des Volks en bij die der over heid die regeerende bij de gratie Gods, het gezag heeft hoog te houden, maar ook de rechten des Volks moet eer biedigen. Nog wees spr. er op dat ons Mini sterie wel een Christelijk, doch geen Antirevolutionair (in den zin van uit sluitend Calvinistisch) is, hetgeen ook niet kan. omdat het Ministerie niet een partij, maar het geheele land moet dienen. Daarna zette spr. uiteen wat het Ministerie Kuyper reeds heeft gedaan, 0. a. ernstige pogingen aangewend tot oplossing der school- en arbeiders kwestie. Voorts brengt spr. in herinnering de gebeurtenissen van 't voorjaar van i9o3, hoe het Ministerie toen de kroon heeft gehandhaafd, en al had het an ders niets gedaan dan dit alleen, reeds den naam van een Christelijk ministe rie waardig zou zijn. Vervolgens be handelde spr. de verschillende wets ontwerpen, die door het Ministerie Kuyper zijn ingediend, en komt tot de conslusie, dat nog geen enkel mi nisterie zooveel succes heeft gehad in de Kamers. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Reijne, Reijnders en Terstraaten. De eerste kon niet me degaan met de huldiging van het mi nisterie, als zou het zooveel tot stand hebben gebracht, en zooveel succes hebben gehad in de Kamers, slechts één wet is onder zijn bestuur tot stand gekomen, n.l. de beroepswet, maar anders waren het allemaal oude opgewarmde schotels, het tegenwoor dige ministerie brengt wel veel ont werpen in de Kamer, welke echter weer even spoedig verdwijnen, zoodat het alleen bij schoone beloften blijft. De heer Reijnders critiseerde de on gevallen-wet, de herziening der drank wet, het ontwerp ter beteugeling der speelzucht, de arbeidswet, ging na wat het ministerie voor de arbeiders klasse had gedaan, en wekte ten slotte op tot vakorganisatie. De heer Ter straaten kwam er den spreker dank voor brengen dat hij de anarchisten buiten de gemeenschap had gesloten. Het debat liep behoudens eenig schreeuwen en fluiten ordelijk af en de debaters werden door den spre ker beantwoord. Bij het verlaten der zaal werd door enkele aanwezigen het vrijheidslied aangeheven, dat echter overstemd werd door applaus. Men schrijft.ons: Naar wij vernemen, zijn 180 werk lieden van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier op 't rapport gekomen, om den chef der Werkplaats te spreken over de nieuwe loonrege-- ling. De chef wilde hen niet te woord staan, maar wenschte hunne bezwaren tegen de nieuwe loonregeling schrif telijk te ontvangen. Op het concert van Zondag 22 November door het Haarlemsch Muziekkorps, voor de leden van het Brongebouw, zal mejuffrouw Betsy van Greuningen, concertzangeres uit Amsterdam, zich doen hooren in com posities van Haydn, Verhulst, Zweers en Hol. De heer E. Cats speelt het 4e Concert voor Viool van Vieuxtemps. Het orkest voert onder meer uit de Italiaansche Symphonie van Mendels sohn en de Scènes Pittoresques van Massinet. Het Teekencollege „Kunst zij ons Doel" alhier houdt aanstaan den Woensdag in het Brongebouw een kunstbeschouwing, die inderdaad belangrijk zal kunnen zijn. De portefeuille bevat o.rn. werken van Apol. Arntzenius Van Anrooy, Bosboom, Gidding. Du Chattel, Fran ken, Gruppé, Haverman. Hoppe, F. Jansen. Jozef Israels, Rever, Kra mer, Lange, Martens. J. Maris, Mon driaan. F. Offermans, Pabst, Van Rliijnnen. Rip, Alb. Roelofs, W. Roelofs, Roermeester, Schregel. Van Waning, v. d. Weele, Windt, Win- tiers en IJzerdraat. Uit achterstaande adver- tentie blijkt, dat a.s. Woensdag het Kamerlid, de heer G. L. v. d. Zwaag, hier over de drankquaestie zal komen spreken. Gezwegen nog van de nuttigheid van 't onderwerp kan dit een druk bezochte vergadering worden, daar «Geert", zooals de vrienden hem noe men, wel in staat is zijn gehoor te boeien. PROTESTANTENBOND. Voor de afdeeling Haarlem van den Ned erlandschenProtestantenbond trad Vrijdagavond in het Bonds bouw voor een groot auditorium als spreker op de weleerw. heer Ds. A. D. Wempe. van 's Gravenhage. Alvorens de spreker van den avond het woord verkreeg, deelde mx. H. Pil de Kanter mede, dat Ds. Parée iederen Woensdagmiddag in het ge bouw op de Nieuwe Gracht voor de leden was te spreken, en wekte hij alle aanwezigen op flink de collecte te steunen, welke 11a afloop van iede re bijeenkomst ter bestrijding der kosten van de lezingen zou worden gehouden. Daarna verkreeg Ds. Wempe het woord, die in een rede, uitmuntend door schoone woorden en prachtigen vorm sprak over „De raadselen van het Wereldbestuur en het geloof in God." Na aanhaling van de bekende sage der Sphinx, die toen Koning Oedipus het raadsel oploste, zich in den afgrond stortte, waardoor de door haar afgesloten bergengte weer vrijkwam, zeide spr., dat deze Sphinx het beeld is van het raadselachtige in den loop van het Wereldbestuur. Zooals wïj_de Wereld aanschouwen is er heel veel raadselachtig. Om een voorbeeld te noemen. Waarom was in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog de zegepraal niet aan de zijde van recht en dapperheid, waarom moesten de Boeren bukken voor ruw geweld Dat zijn eenige raadselen in de wereldgeschiedenis. Maar ook in onze eigen geschiedenis rijzen de raadselen des levens op. Waarom toch moeten wij vaak zoo veel overmaat van smart en leed ver duren Waarom en waartoe? Daar omheen concentreert zich de theolo gie der leeken. De Sphinx nu treft een ieder op aijn levensweg aan. wij allen moe ten door de bergengte heen, om te komen tot een rustig, vredig huis van ons zieleleven. Maar ten onrechte wordt door deze raadselen in het Wereld- en Gods bestuur door velen een - aanklacht gericht tegen God want s t r ij d en leed zal er ten allen tijde moeten zijn. Wat heeft de geschiedenis geleerd Dat de volkeren, die den zwaarsten strijd hebben gestreden, de schoonste toekomst hebben gehad. En zoo zal het ook met het. Boerenvolk zijn. Neemt den strijd weg en ge ont neemt. het volk zijn heldenkracht, één zijner schoonste deugdenen de wereld zou weldra zijn een alle- daagsch tooneel. Juist door den strijd, waarin zich de macht van het kwade naast die van he|, goede verheft, komt het schoone en verhevene in den mensch boven ontwaart men de diepte van zijn zieleleven. Ware er geen leed, er was ook geen troost en liefde, zoo dat uit alles blijkt, dat uit strijd en leed de edelste deugden der men- schen groeien. Vele menschen zien dit echter niet in en zijn er te veel op bedacht om het goed te willen hebben beter zou het wezen, als zij zich meer er op toelegden goed te willen zijn. Men moet ook de gebeurtenissen niet over één dag of één jaar willen beoordeelen, maar over zoovele ja- ren, en dan lcomt men tot de over tuiging, dat on? oordeel kortzichtig is geweest en dat uit wat wij kwaad dachten, toch het goede is geboren, waardoor wij opgewekt worden om geloof te hebben aan en vertrouwen j te hebben in een liefderijk God. De schoone voordracht werd door de aanwezigen van het begin tot het einde met volle aandacht aange hoord. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 Nov. I, des namiddags van 1—2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma1. Fuga in (As moll), Joh. Brahms 2. Fantasie A. Hesse3. Sonate, No. 4, J. S. Bach; a. Adagia; b. Andante, c. ün poco Allegro4. Allegro Moderato, Niels W. Gade5. Aria uit StaJbat Mater, Rossini, Tuinbouw en Plantkunde. Woensdagavond vergadert de afd. Haarlem en Omstreken in Weten en Werken O.m. zal een voorstel tot wijziging van het Huishoudelijk Regle ment worden behandeld. ♦Doopsgezind Zangkoor". Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de advertentie van «Doopsgezind Zangkoor". Het Concert, dat a.s Donderdagavond in de Soc. «Vereeniging plaats heeft, belooft èn door de medewerking van Solisten als Mej. Dermout en den heer Joh. J. Rog mans èn het programma van het koor zelf veel kunstgenot. Het is de eerste maal, dat de heer Rogmans na zijne ernstige ongesteldheid te Haarlem als Concertzanger optreedt. «Het Witte Kruis". Gisterenavond vergaderde de afdee ling Haarlem van «Het Witte Kruis". Voor het begin der werkzaamheden herdacht de voorzitter de verdiensten van wijlen Dr. Hoogcarspel als be stuurslid der afdeekng. Medegedeeld werd 0. a. dat de koninklijke goed keuring verkregen was op eene wijzi ging der statuten, waardoor het be staan der vereeniging gedurende 29 jaar weer verzekerd is. Eene ingekomen missive van de Afd. Velsen met het doel verandering te brengen in de jaarlijksche bijdragen aan de alge meene kas, werd voor kennisgeving aangenomen. Als 2e punt van de agenda droeg de penningmeester, de heer de Clercq, de begrooting voor 1904 voor, die onveranderd onder dankzegging werd vastgesteld. Daarna werd be handeld de beschrijvingsbrief voorde Algemeene Vergadering op 24 Novem ber. Als afgevaardigde naar deze alg. vergadering werden gekozen Dr. v. d. Berg en tot zijne mede-afgevaardigde Dr. Fagee Schaeffer. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Rinkema, lid van den Gemeenteraad. Na behan deling van nog verschillende meer huis houdelijke zaken werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is de heer Luit.-Kolonel F. B. A. van Steenhardt Carré, Provinciaal-Adjudantalhier, be noemd tot Militair lid in het 2de Militie district in Noord-Holland, en tot plaatsvervangend lid de Kapitein V. H. Kleinsma van het 3de Bat. 4de Reg. Infanterie alhier. Door den Inspecteur van den Geneesk. dienst der Landmacht, is dr. F. Daniëls, chef van het Militair Hospitaal alhier, aangewezen om in 1904 Gedep. Staten bij te staan tot het keuren van lotelingen. De dader van de inbraak in het Koloniaal Museum, de timmerman Mol uit de Esschilderstraat schijnt, naar verschillende mededeelingen, welke wij ontvingen, geen gevolg gegeven te heb ben aan zijn voornemen om zich te ver drinken. Naar luidt zou hij aan zijne ouders een brief hebben geschreven. De politie blijft echter het stilzwijgen over deze zaak bewaren Gevonden voorwerpen. Drie sleutels, een roodharige trekhond (reu). In het Douche Badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloo- pen week genomen 447 baden en aan het Leidsche Plein 631. Oplichtster. Vrijdagmiddag kwa men in een manufacturenwinkel in de Spaarawouderstraat twee vrouwen en zochten daar lappen uit om die te be zorgen aan een perceel aan den Hee- rensingel, hetgeen is gebleken niet te bestaan. Na het vertrek van die vrou wen vermiste de winkelier lappen ja- ponstof, daarna zijn diezelfde vrouwen gegaan naar een schoenenwinkel even eens in de Spaarawouderstraat, heb ben daar eenige artikelen uitgezocht en zouden die even daarna komen halen, hetgeen nog moet gebeuren, doch de winkelier miste na het vertrek een paar damespantoffels. Wegens te late inzending moesten enkele advertentiën blijven liggen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1