NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ■J Jaiirgang Nr. 6260. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1903. Bl HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„130 Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31** Faubourg Montmartrc. Tweede De Strijd om een Majoraat. Het proces tegen gravin Kwilicka en bare medebaschuldigen is in de laatste faze gekomen, en d i entenig e vol ge is de belangstelling nu op liet hoogste gespan nen. Een uiterlijk bewijs daarvan was de aanwezigheid van Schönstedt, den Pruisischen minister van justitie, die behandeling van het geding van een e uit volgde. Verschillende door het O. M. gedag- raarde getuigen uit Warschau en el ders waren verschenen. Alleen kapitein Ziegler, die als tertius comparationis lad moeten dienen bij de vergelijking nsschen de lichaamsvormen van het [raatje en den jongen Meyer, was niet [ekomen. Hij heeft het hof geschreven lat hij de eerste maal slechte ondervin- liflgen had opgedaan met het getuige- geld. Er had geld bij gemoeten, en de taak werd hem nu te duur. Met kapitein Ziegler blijft een getuige weg, Üe eigenlijk onmisbaar was voor het rergeiijkende onderzoek De reden van wegblijven is zeer pijnlijk, niet zoo voor den getuige als wel voor het lof, dat toch al aan veel critiek heeft blootgestaan tijdens de behandeding an de zaak. Het verhoor begon met het echtpaar Cvrell uit Warschau. Thomas Cwell, een »on van wijlen de vroedvrouw CweLl, lit Warschau, deelde mede dat zijn moe- Ier in 1897 in haar ambt naar Berlijn «poord is. Toen zij terugkwam, had gezegd zoo verkouden geweest te dat zij niet van dienst had kunnen Zij vond het jammer dat zij zoo lde niet meer had kunnen verdie- len. Het was mogelijk, zoo erkende ge- nige, dat zijne moeder dat gezegd had lij wijze van uitvlucht, om voor hare amilie .stil te houden dat zij veel ver- liend had. Toen zijn moeder op ster- ien lag, had zij hem laten halen, het B'Hs echter niet w.aar dat zij een be- ragrijk geheim had aangekondigd, oen Thomas bij zijn moeder kwam, pas zij ai dood. De getuige vertelt dan loe zekere Rittel een jaar later bij hem eweest is, die hem een verhaal deed j an een erfenis welke te Berlijn lag, hem wilde uithooren over de bewuste aak. Het echtpaar Koszorowski (getui- j en a décharge in bet proces) verklaar-1 e get. niet te kennen, hij had alleen j an den heer Koszorowski geschreven, toen hij in de kranten las dat zijn j loeder bij die gelegenheid geholpen I ad om hem mede te deelen, dat die j pvatting niet strookte met hetgeen zijn j loeder hem, Thomas, had medegedeeld order vertelde get. dat er van het voor-1 ar een hem onbekend, blond man, die e kracht van zijn leven was, bij I was gekomen, die hem 3000 roe-j voortelde en daarvoor „het geheim" an hem wilde weten. Hij had het aan-1 I echter moeten afslaan. Later was weer iemand bij Thomas geweest, ie zeide een neef van gravin Kwilicka zijn. Ook hij wilde van hem een ge- im los zien te krijgen. Thomas Cwell ad echter geantwoord dat hij alleen aar voor de rechtbank verklaringen Ju afleggen. Op een vraag van een van de gezwo- men, hoeveel er aan vrouw Cwell oor hare hulp is betaald, antwoordde raaf Kwilecki„Om en bij de acht tmderd mark", wat dr. Rossinski niet hoog vindt, in verband met de adel- ke families. Daarna wordt het getuigenverhoor «t goedvinden van de verdediging sloten. De president stelt nu de lijst van vra- op, die later aan de gezworenen it beantwoording zuil.en' worden voor- elegd'. Achtereenvolgens luiden dezelo. of aaf en gravin v. Wensierski-Kwilecki huldig zijn aan onderschuiving van ia kind (elk op zichzelf of te zamen) et het doel om geldelijke voordeelen verkrijgenaan het doen opnemen a valsche opgaven in een authentieke Ie aangaande een. feit, van welks aarheid die akte (het geboortebewijs) Bet doen blijkenen of er verzach- ade omstandigheden zijn 2. of vrouw sowska schuldig is aan begunstiging aa die onderschuiving en meineed ol de vrouwen Knoska en Chwiat- toska schuldig zijn aan medepliehtig- id, begunstiging van de daad en eineed. Ten aanzien van deze laatste rie beklaagden wordt nog de bijkom- vraag gesteld, of zij bij het getui- m van de waarheid in gevaar verkeer- 5Q, om zelf wegens een vergrijp of isdaad vervolgd te worden. Na een pauze vair een uur, houdt dan de procureur-generaal, dr. Miil- ler, onder grooten aandrang van het publiek, zijn requisitoir. Hij begint met de slechte verhou ding tusschen de twee echtgenooten in het licht te stellen, hun toene mende geldelijke moeilijkheden en de ongunstige positie, waarin die gravin en hare dochters zouden ge komen zijn, in geval de graaf kwam te overlijden. Reeds een aantal jaren geleden heeft de gravin daarop ge zinspeeld. Daarop volgde plotse ling de bevreemding wekkende ver trouwelijke omgang tusschen de twee echtgenooten te Montreux, latei gevolgd door de geboorte van den erf genaam van het majoraat. De procureur-generaal vestigt de aandacht op de zonderlinge houding van de gravin bij de geboorte van het kind, niettegenstaande haar be kend was, dat de agnaten argwaan koesterden. Daardoor vond de twij fel aan de echtheid van het kind nieuw voedsel. Deze twijfel is, naar de meening van het O. M., door het getuigenverhoor nic-t geschokt. De twijfel is nog versterkt, doordat de gravin zich noch na het ongeluk met haar rijtuig, noch later door een geneesheer heeft laten onder zoeken. Zeer opmerkelijk is ook de reis van de gravin naar Parijs, van waar zij het bekende telegram zond „Femme trouvée, mais demand© trop cher". De verklaring die de gravin hiervoor wil geven, is er duidelijk op berekend, om de waarheid te beman telen. Verder moet men in aanmer king nemen, dat de gravin de haar geheel onbekende vrouw Cwell voor hulp heeft aangenomen. Aller wegen is aan dei bevoegdheid van deze vrouw twlijfel geopperd en dr. Rosinski heeft kenschetsende inlicht tingen gegeven over de onzindelijk heid van het mensch. Voor een ver oordeeling is twijfel echter niet vol doende, daartoe zijn bev^ijzen noodig. Blijkens het .getuigenverhoor, lijdt het echter geen twijfel, dat de kleine graaf is de op. 22 December 1896 ge boren zoon van Cecilie Meyer. Wie twijfelt aan de verklaringen van Hedwig Andrusczewska, moet beden ken, dat deze onmogelijk alle bijzon derheden uit haar duim heeft kun nen zuigen. Bovendien, heeft zij alles laten opteekenen, eer de nasporingen door Hechelski begonnen, werden en het getuigenverhoor heeft al hare be weringen bevestigd. Verder is uitge maakt, dat de oude vrouw An drusczewska in 1886 herhaaldelijk weg is geweest. Hoe kan een getuige precies weten, dat z/ij een bepaalden dag niet afwezig is geweest De beweringen van het tegendeel zijn te verklaren uit de geringe ontwikke ling van de getuigen, die het vermo gen missen om onderscheid te maken tusschen hetgeen zij weten en hetgeen zij meenen te weten. Op de kwestie van de gelijkenis kan men niet afgaan „daar een knaap, die opgroeit in de omgeving van mooie zusters, zich na tuurlijk met dezen assimileert." Een ander bewijs voor de waarheid van de verklaringen van Hedwig An drusczewska is gelegen in de onbe vooroordeelde mededeeling van hare schoonzuster over den door deze openden brief, die voor hare schoon moeder. vrouw Andrusczewska, be stemd wasverder in het feit, dat Hedwig zeide, dat haar moeder te Krakau vertoefd heeft onder den naam Bonczkowska, en dat daar werkelijk een vrouw van dien naam in een hotel heeft gelogeerden in de over eenkomst tusschen het handschrift in brieven van de oude Andruczewska en het biljet, waarbij vrouw „Boncz kowska", als vreemdeling, aan de politie te Krakau hare aankomst heeft medegedeeld. Deze bewijzen zijn, naar het oordeel van het O. M., zoo door slaand en overtuigend, dat de gezwo renen, als zlij nog meer bewijzen noo dig oordeelen, onmiddellijk het dood vonnis zouden vellen over het reeds van vele zijden bestreden jury-Stelsel. (Beweging op de bank van de gezwo renen.) De procureur-generaal besloot dus zijn requisitoir met de gezwore nen te verzoeken, het schuldig uit te spreken. Stadsnieuws Vergunning. Door de Vereeniging „VeTgunning", waarvan op verschillende plaatsen, ook te Haarlem, afdeelingen zijn ge vestigd, is het volgende adres aan de Tweede Kamer gericht. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekendenG. J. Bartman, voorzitterW. F. Ris, vice- voorzitterA. C. N. Schmidt, secre taris, allen te Amsterdam, en F. L. W. Brouwer, penningmeester, te Bot terdam, samen vormende liet Dage- lijksch Bestuur der Vereeniging „Ver gunning" te Amsterdam, goedgekeurd bij Kon. Besl. d.d. 3 Nov, 1894, 27 Mei 1898 en 7 Juli 1902, waarvan afdeelin gen gevestigd aijn te Alkmaar, Am sterdam,. Apeldoorn, Arnhem, Breda, Delft, Deventer, Dordrecht, Gorinchem Gouda, Groningen, Haarlem, Den Helder, 's Hertogenbosch, Leiden, Ren- kum-Oosterbeek, Purmerend, Rotter dam, Schiedam. Tilburg, Ulft, Val burg, Vlissingen, Winschoten, Zaan dam en Zwolle, ten deze domicilie kiezende ten huizen van den derden ongeteckende aan de Noordermarkt no. 30 te Amsterdam; dat zij ten opzichte van het bij U ingekomen Ontwerp van wet tot her ziening den- Drankwet de volgende ernstige bezwaren hebben lo. de bepalingen, in het Ontwerp neergelegd, waardoor verbinding van tapperij en slijterij voortaan onmo gelijk zal wezen, en slechts één ver gunning, hetzij voor den verkoop per glas, hetzij voor den verkoop per flesch. inhoudende minstens L liter zal worden uitgereikt, dienen uit het Ontwerp te worden verwijderd, zulke bepalingen zouden eensdeels groote schade aan (Je vergunninghouders be rokkenen, en anderdeels ten opzichte van 't misbruik van sterken drank een resultaat geven geiheel tegenoverge steld dan hetgeen er mee bedoeld wordt 2o. overdracht van vergunningen en alzoo de verkoop der zaken met ver gunning aan anderen dient mogelijk te zijn 3o. de bepaling van art. 25d strekke zich uit over alle vergunningen voor Mei 1904 of ingevolge art. 26, eerste lid, letter b, aan weduwen van ver gunninghouders verleend"; 4o. het art. 26, eerste lid, letter b, wo.rde zoodanig gewijzigd, dat het jadrtal 1909 gewijzigd worde in 1935; 5o. alle bepalingen betrekking heb bende op het in het leven roepen en bevoorrechten van vereenigingen, be doeld in art. 5d van het Ontwerp, ge grondvest alzoo op het Gothenburger stelsel, dienen uit de wet geweerd 6o. Het artikel 15a ©n wat daar mee samenhangt, betreffende de com missies van toezicht op de naleving van deze wet, worde uit de wet ver wijderd gehouden; 7o. van de verbodsbepaling, vervat in art. 15k, worden uitgezonderd de localiteiten waarvoor een vergunning is verleendof, zoo de wetgever deze bepaling wenscht te behouden, breide hij haar uit ook tot sociëteiten, waarvoor een vergunning is verleend; 8o. de bepaling van art. 15m, om trent de uren gedurende welke ver koop van sterken drank ïn het klein niet geoorloofd is, worde uit de wet verwijderdof, zoo de wetgever deze wil behouden, breide hij haar uit ook tot sociëteiten, waarvoor vergunning is verleend 9o. van art. 3 worden de nummers 2, 3, 5, 17 en 20 geheel gewijzigd, ter voorkoming van allerlei misstanden, die ze anders in het leven zullen roa- pen lOo. het Wetsontwerp bevatte een beteren grondslag voor de berekenin van het vergunningsrechthet bepale dat de winst van het bedrijf, waar voor de vergunning strekt, tot grond slag wordt genomen voorts geve het een regeling van de wijze, waarop het hooger beroep tegen, den aanslag be handeld wordt. I-Iet zijn deze bezwaren, die onderge teekenden onder Uw aandacht willen brengen, en die zij in een hiernevens aangeboden geschrift nader toelich ten. Redenen, waarom adressanten eer biedig verzoeken wel aan hun recht matige grieven tegemoet te willen ko. men." In een hoekje van 25 pagina's druk wordt, eene duidelijke toelichting ge geven op bovenstaand adres, waarin alle grieven tegen het bewuste wets- ontwerp worden uiteengezet. Kamp, n.m.l. Burgerplicht, Katholieke Kiesver. &ix de Protestantsche Kiesver. zullen dit drietal waarschijnlijk wel overnemen, althans de heer en Loosjes en Seignette (Katholiek). De Liberale Unie zal wel de heeren De Mortanges en Loosjes stellen." De eeniige kiezers zijn, er, moet men weten, 58, waaronder niet „een enkele" winkelier", maar zeven, I De heer Pahud is geen hoofd-com- j mies aan de Prov Griffie meer en zal 1 ook zeker niet gesteld worden door de Liberale Unie, daar zijn naam niet eens op haar lijstje van voorloopige candid aten voorkomt. Als „De Wekker" op deze manier zijn lezers over de Raadsverkiezing wil blijven voorlichten, dan belooft bet wat. Wij vestigen de aandacht op de i in dit nr. voorkomende advertentie be- j treffende verzekering tegen gevolgen j van besmettelijke ziekte. Het is werkeliijk gebleken, zelfs bij gegoede families, dat deze verzekering véél nut doet, omdat er gewoonlijk bij- omstandigheden zijn, die maken, dat zoo'n ziekte veel teweeg brengt, öf de patiënt moet buitenshuis verpleegd worden, óf de andere familieleden moe ten tijdelijk en pension wonen of uit logeeren gaan. Dit alles geeft meer onkosten, dan menigeen denkt. Voor zulke gevallen nu is bedoelde verzekering aan t°. bevelen. vreemde gewesten. Daarin .staat woor delijk het volgende ,Het doel der vereeniging is de ves tiging te bevorderen van Nederlanders tot den handelsstand behoorende in het buitenland en inzonderheid in vreem de gewesten, ten einde de handelsbewe ging van ons land zich uitbreide en aan onze nationale nijverheid nieuwe débouchés geopend worden. Dit laatste is haar eigenlijke oogmerk." Intusschen, mocht eene vereeni ging worden opgericht, zich ten doel stellend speciaal industri&elen of jonge handwerkslieden naar het buitenland te zenden, dan zal de Minister gaarne overwegen in hoeverre ook aan eene dergelijke vereeniging subsidie ware te verleenen. Hij heeft, na nauwkeurige overwe- gng der hem door de vereeniging „Het Buitenland" omtrent haren financieelen toestand verstrekte inlichtingen, ge meend dat voorloopig met de voorge stelde verhooging van het subsidie kon worden volstaan. Intusschen zal hij, vooral na kennisneming van een opmer- king in het Voorloopig Verslag, niet j aarzelen in het vervolg zoodra hem daar- I toe de noodzakelijkheid zal zijn geble- 1 Een inbreker. Binnenland Een wonderlijke Yoorlicliter Een van de Haarlemsche bladen licht zijn lezers over de a.s. Raadsverkiezing op de navolgende manier in: „De a.s. gemeenteraadsverkiezing. Er komt leven in de brouwerij. Eenige deftige kiezers, waaronder om den middenstand te paaien een enkele winkelier, heeft reeds definitieve candidaten gesteld. In district 1 Mr. W. Th. Pahud de Mortanges en B. E. C. Seignettein district III den heer Vincent. Loosjes. De eerste is hoofd-commies aan de provinciale griffie, de tweede notaris en de derde de bekende firmant her uitgevers-firma. De combinatie van mijnheer Van de De Arrestatie te Delft. De Deutsche correspondent van, de „N. R. Ct." bericht: In de geruchtmakende zaak van de arrestatie van mr. J. M. van M., op ver moeden van verduistering, gepleegd als curator in de faillissementen-Van Meer- ten, komen steeds meer dingen aan het licht, die den omvang van, het kwaad vergrooten. Om b.v. iets te noemen, dat ohs m.et zekerheid bekend is Vóór enkele jaren failleerde alhier een firma-meubel-fabrikante (O.), in welk faillissement mr. van M. curator was. Het accoord werd gehomologeerd, maar de boeken, der zaak, door de failliete aan den curator ter hand gesteld, zijn firmanten, op het laatst vragensmoede, zijn destijds geëindigd met, na hunne homologatie, nieuwe boeken aan te leggen. Vóór ongeveer twee jaar ging een koopman in leder en winkelier in schoe nen, D., failliet; ook in dezen boedel was mr. van M. curator. In deze zaak werd een accoord van 10 gehomolo geerd, waarna het faillissement op ï5 Nov. 1902 een einde nam. De gefailleerde had te dien einde, zoo voor preferente als concurrente vorderingen, in han den van mr. v. M. eene som van f2300 gestort-. En thans wordt deze gehomo logeerde lastig gevallen door crediteu ren, uit het faillissement, met vorderin gen van verschillend bedrag, waaronder zelfs een van /300. De gehomologeerde verwijst deze teleurgestelden naar mr. van M., of m. a. w. naar de justitie. De justitie zal buiten twijfel een zeer ingewikkeld kluwen van in-elkander- venvarde zaken hebben af te wikkelen. Dat de instructie in vollen gang is, wordt bewezen door het steeds uitgebrei der wordend onderzoek en door het feit, dat Maandagmiddag te 2 uur de Haagsche justitie alhier arriveerde en een onderzoek in de woning van den gearresteerde insteldewelk onderzoek eerst betrekkelijk laat eindigde met me deneming naar den Haag van een koffer en twee groote valiezen met, stukken en brieven: onder welke laatsten een groot aantal aart mr. van M. gericht, maar ongeopend. ken, het voorstel te doen tot het ver leenen van nog krachtiger bijstand aan genoemde vereeniging. Ontploffing te Hillegersberg. Men meldt ons uit Hillegersberg Weder had een ongeluk plaats in eene vuurwerkloods van den heer Gall in den Berg en Broekschen plas alhier. Na de vorige ontploffing waren, op advies van een door het ministerie, van oorlog daartoe aangewezen hoofd officier der artillerie, uitgebreide maatregelen van voorzorg toegepast. Hedennamiddag was nu de heer Gall met tw;ee jongelieden in de werkplaats bezig met het gereed mak en van knal. .signalen, toen eensklaps een dusda nig voorwerp, dat gereed, gemaakt werd, ontplofte en daardoor brand', veroorzaakte, Een werkman vlood de deur uit en bleef ongedeerd. Met een zwaren slag vloog de inrichting uit elkander en alles brandde af. De lieer Gall werd eenigszins gekwetst, ter wijl de andere werkman brandwon den aan armen, lenden en aangezicht kreeg. De heer Gall deed met werk lieden direct alle pogingen tot blus- sching. De burgemeester was spoedig aanwezig op het. terrein, onderzocht, de andere kruitloodsen om te zien of daarop soms brandend© voorwerpen waren terechtgekomen, en hield on middellijk eene instructie, waarna hij den gewonden jongeman naar het- ziekenhuis te Rotterdam zond. De oorzaak van het ongeluk is on bekend de mogelijkheid bestaat, dat het te stijf aandrukken van onder- en bovenstuk van een signaal dit heeft doen ontbranden. De politie waakte tot alle gevaar geweken was. (N. R. Ct) j Zondagavond was de familie V. aan het Kasperspad te Dordrecht uit ge- j weest. Daar het al wat laat was ge worden toen men thuiskwam, werden I een horloge met ketting ,een ring en andere lijfsieraden, alsmede de por- i teinonaaies op tafel gelegd, en gingen j de echtelieden naar bed. 's Nachts, toen de vrouw wakker werd om een kindje te helpen, meende zij bij het schemerlicht van een nachtlampje een manspersoon in de keuken ie zien. In plaats van haar man te wekken, ver school de beangste vrouw zich met liaar kindje onder de dekens en viel weer in slaap. Bij het ontwaken kwam men tot de ontdekking, dat alLe kostbaaijheden van de tafel verdwenen waren en dat een raam aan de achterzijde der wo ning met geweld geopend was. Het horloge van den man werd in de gang naast de woning teruggevonden; blijkbaar had de dief dat niet durven meenemen, omdat de naam van den eigenaar erin stond gegrift. Dadelijk werd van het gebeurde mededeeling gedaan aan de politie, die een onder, zoek instelde, dat echter tot dusver geen resultaat heeft opgeleverd. Zijn wij goed ingelicht, dan had V. Zater- avond te voren een vrij aanzienlijk bedrag in geld ontvangen, dat ech- tar niet in de gestolen portemonnaie was geborgen zoodat de dief aange nomen. dat hij met eerstgenoemde om standigheden bekend was. bedrogen is uitgekomen (D. C.) Zaken gaan yóór. In het N. v. Almelo leest men In het plaatsje Olst kon men dezer dagen getuize zijn van een ergerlijk schouwspel. De begrafenis had plaats van den op zoo treurige wijze om het leven geko men exportslagersknecht Het lijk werd vervoerd op een boe renwagen een lijkwagen heeft men er niet daarachter een boeren- kï eed wagen, en dan volgde de stoet; bestaande inexportslagersknechts, allen gekleed in hun werkpakken blauwe, bebloede_ kleederen. klom pen en pet. Had dit laatste een bijzon dere beteekenis? Was het een of an der oud gebruik, eene traditie, gelijk men die op kleine plaatsen meer" ont moet'? Was het misschien „de laat ste_ wil van den overledene" Niets dat allesOp ons vragen daarnaar kregen we ten antwoord ..'t Is druk aan den winkel en de baas kon z'n personeel geen tijd geven voor omkleeden Vereeniging "Het Buitenland." Naar aanleiding van het voorstel tot verhooging van het tot dusver aan de vereeniging ,.Het Buitenland" verstrekte subsidie is door eenige leden der Twee de Kamer de vraag gesteld of het op den weg van den Staat kan liggen voor den handel meer te doen dan, bij voor beeld, voor de nijverheid. De Minister van Buitenlancbche Za ken merkt in zijn antwoord op, dat deze leden met het streven der Vereeniging minder bekend schijnen te zijn en hij meent dan ook te kunnen volstaan mei te verwijzen naar wat de Vereeniging zelf opmerkt in eene door haar uitgage- ven mededeeling aan hen, die door hare ebmiddeling eene plaatsing verlangen in Merkwaardig. Het volgende geval deed zich dezer dagen in een groot hotel te Amster dam voor. Een Engelschman, die daar 's morgens was afgestapt, werd aan gesproken door den tolk van het hotel, daar deze meende den reiziger reeds vroeger te hebben ontmoet. Docli het bleek, dat hij zich vergiste, want de Engelschman had vijf jaren te Ox ford aan de Hoogeschool gestudeerd, waar hem de tolk. die gedurende dien tijd in Amsterdam was, natuurlijk niet had kunnen zien. Toen men den volgenden dpg het Rijks-Museum bezichtigde en stilstond voor de schilderij van Pieneman de slag bij Waterloo, kwam de tolk tot een ontdekking een der figuren van de1 schilderij, generaal Unbridge. ge leek sprekend op dien Engelschman, en daar hij reeds een ontelbaar aan tal malen het werk van Pieneman had laten zien, speelden hem de verschil lende personages zoo door't hoofd, dat ze voor'hem bestaande personen wer den. Zoodoende had hlij gemeend een bekende te zien. Hij vertelde het geval aan den En gelschman. Deze scheen aangenaam verrast, hetgeen gemakkelijk te ver klaren was. toen hij zeide de klein zoon van den generaal te zijn en hij had zoo'n plezier in de ontdekking van den tolk, dat bij hem een dia manten dasspeld schonk. (N. v. N.) Een nachtportier aan het postkantoor te Amsterdam, zekere K., is gearres teerd, als verdacht van verduistering van brieven met geldswaardige papie ren Mr. Westenberg. Het stoffelijk overschot van wijlen den Nederlandschen gezant mr. Wes tenberg zal op verlangen van den overledene zonder godsdienstige plech tigheid ter aarde besteld worden te Rome op het Engelsche kerkhof. De Italiaansche Regeering zal vertegen woordigers zenden, terwijl een batal jon militaire eerbewijzen zal brengen. Het Giornale d'Italia stelt de ver diensten van den. overledene als ge zien diplomaat en deken van de ge volmachtigde ministersgezanten in 't licht. Een broeder en een neef van wijlen den gezant zullen aan de begrafenis deelnemen. Ongeluk. Uit Doetinchem meldt men J. V., uit Doesburg, die Zondagavond door de stoomtram is overreden, is vannacht aan de gevolgen daarvan overleden. Te H., in de provincie Groningen, heeft de kassier M. in z n bezit een accept door vier personen get,eekend. Alle viiier zijn evenwel 'dezer dagen failliet gegaan. Gisteravond is aan den Houtweg te Loosduinen de militair V.. door de duisternis misleid, naast de nieu we tramhrug t© water geraakt en voor de oogen zijner moeder ver dronken. Morgen (Woensdag) hoopt de oud ste ingezetene van Zwammerdam, de wed. I.. Sprey, geb. Neeltje van den Boogaard, haar lOOsten verjaardag te herdenken. Hoewel eenigszins ge. bogen, loopt zij nog door het huis of ook wel eens buiten, om gezellig met de buren te praten. Tot op den huidigen dag is zij krachtig van li chaam en helder van geest gebleven. Zelfs het kousen breien behoeft zij aan geen jonger krachten over te la ten. Hare oudste dochter heeft on langs de gouden bruiloft gevierd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5