Bijvoegsel van „Haarlem's Dagblad" van 4 Dec. Vervolg Gemeenteraad. Burnt 6. Voorstel van B. en W. om aan de buitengemeenten gas en electrische stroom van de gemeente-lichtfabrieken te leveren tgen denzelfden prijs als die binnen de gemeente geleverd worden. Hierbij wordt behandeld, een. voor stel van de raadsleden J. L. E. I. Rleyn en-berg, J. J. Sn eitjes en W. Stolp, strekkend om het voorstel van B. en W. in zake levering van gas en elteetrische istroiom bulten de gemeente zóó te wijzi gen dat de prijs voor de buitengemeen ten bedraagt 'anderhalf maal den prijs in de gemeente, behalve, wat het 6a9 betreft, pence el en gebouwd of te bou wen op terrein van het' voormalig land goed 't Klooster en een voorstel Modoo strekkend om aan d'e buitengemeenten gas en edectri- ische stroom te leveren tegen den thans in de gemeente geldenden prijs, en zoo deze mocht worden verhoogd tegen dien verhoogden prijs. De heer STOLP zegt dat de Com missie aanvankelijk buiten de ge meente geen electriscli licht wilde leveren. Naderhand heeft zij ge meend, dergelijke aanvragers daar mee te moeten gerieven en wel voor 11 maal den prijs voor Haarlem, wer gëns de hiilijkbeüdl jegens d'e mgeizete- men. Is die pnijs te hoog, zooals d.ei di recteur metent, de Comim. ineeirut d'at de prijs aan een herziening kan wor den onderworpen. De resultaten der lichtfabrieken jzijn aardig, maar de grens van het verbruik in de gemeente is nog niet bereikt. De heer VAN LENNEP wil buiten- wonenden gas en electrisch licht tot den prijs als in Haarlem. Elke in dustrieel moet zijn bedrijf zooveel mogelijk uitbreiden. De annexatie heeft er niets mee te maken. De heer MODOO begrijpt niet hoe de omwonenden zouden meedragen in de lasten. Zij zullen bijdragen in de winsten. Voor H; maal den prijs ko men geen lief hebber 9 en toch houdt men daaraan vast. Werd ook voor electriciteit H maal den prijs ge vergd, dan zuilten ook daarvoor geen liefhebbers komen. Beter is het, dan in 't geheel niet naar buiten te leve ren, Spr. hoopt behalve op verlaging voor electrisch licht, ook op verlaging van het gas. Hij beveelt zijn voor stel aan, dat de mogelijkheid open stelt omi, wanneer prijsverlaging voor Haarlem totstand komt,die niet e geven aan de bewoners der omliggende gemeenten. Dan bedriegt de gemeente niemand. Spr. dringt dus op aanne ming van zijn amendement aan. De hee,r VAN STYRUM heeft het voorstel van B. en W. anders be schouwd. Als iemand in Vogelenzang van Haarlem wenschte gas of elec triciteit tot maal den kostenden prijs, dan zou het onverstandig zijn, dat te doen. Spr. miee'nt, dat B. 011W. Ju elk speciaal geval de bevoegdheid hebben zullen te leveren tot den vast te stellen prijs, derhal ve niet aan iedereen die er om vraagt. Levering van gas em electriciteit staat niet gelijk, hét laatste is alleen voordeelig in beperkten kring en duur, wanneer het ver af wordt gele verd. Spr. wil dus onderscheid ma ken tusschen de twee en zou gelijk stelling onbillijk vinden voor die be woners van Haarlem. De heer KLEIJNENBERG zegt, dat deze vraag bij de Comm. ter sprake is gekomen. Vandaar dat de Comm. aanvankelijk geen electric i telt naar buiten wilde leveren. Naderhand heeft een inwoner van buiten, op de grens, electrisch licht gevraagd onder voor I deelige voorwaarden en ondier den indruk daarvan heeft die Comm. na der een besluit genomen. In 't Kloosterkwartlier zal mien geen 12 ct. per kub. Meter gas betalen en toch is er een groot voordeel voorde gasfabriek te behalen. Nu vreest men j wel voor nadeel als de fabriek gauw tot haar maximum van leverkracht komt, maar die vrees begrijpt spr. niet, daar immers dan de onkosten pas het rnlinste drukken. Wel zal er dan uitbreiding noodig zijn, maar daarop is immers het be drijf gebaseerd. Spr. voelt iets voor de levering van gas aan de huiten- genieenten, maar wil niet maar da delijk leveren aan alle villabewoners in den omtrek, die aan onze belas tingen ontkomen. In die grootte ar beiderswijk is voordeel voor de ge meente, dat is wat anders. De heer DE BRAAL is het eens met den heer Van Lennep en zal het gaarne zien verleend aan het Scho terkwartier, dat zich voortdurend nog uitbreidt. Bij het voorstel-Modoo blijft nog een achterdeurtje voor on gelijkheid open. Spr. voorziet belang rijke levering in het Schoterkwartier bij gelijken prijs in Haarlem. Dat kwartier behoort feitelijk al tot Haar lem, als is het gemeente Schoten. Al de bewoners verteren hun inkomen in Haarlem. De heer VAN DE KAMP noemt het voorstel van B. en W. het slechtste ook geen der andere voorstellen lacht hem toe. Men wil ten spoedigste de fabriek op haar maximum brengen en dan komen er voorstellen tot dure uitbreiding, alleen om aan de bui tengemeenten gas te kunnen leveren. Willen wij Schoten van gas voorzien, dan is er een crediet noodig van 80.000 en daarom acht spr. de te maken winst denkbeeldig. Men is benauwd, dat, als we niet ingaan op dit voorstel, deze of gene op de grens een fabriekje zal oprichten, die de gemeente dan hij annexatie zal moe ten overnemen. Spr. had gewenscht, dat de Comm. haar voorstel niet zoo rauwelijks had gedaan. De heer STOLP zegt, dat de Comm. de voorstellen van B. en W. moet afwachten. Overigens sluit spr. zich bij de opmerkingen van den heer Kle ij nenberg aan. De heer N. KRUSEMAN raadt aan de zaak van handelsstandpunt te be schouwen. Dat is de hoofdzaak. Le veren we meer gas, dan wordt er meer verdiend. In de buitengemeen- ten wordt thans, tot 11/2 maal den prijs, aan ƒ3000 totaal geleverd. Brengt men den pi'ijs daar op dien van Haarlem, dan is een groote toe neming te wachten. Wordt nader hand de prijs voor Haarlem verlaagd, dan kan de Raad altijd nog zien, wat hij doet ten opzichte van de buiten gemeenten. Vroeger was de forensen-quaestie er altijd tusschen. Die kan nu blij ven rusten, omdat alles, wat de an nexatie aangaat, is uit de handen der gemeente en niemand kan daar aan meer iets doen. Die forensen worden altijd voorgesteld als kwaad willigen, maar er zijn er immers ve len, die voor hun bedrijf te Heemste de of te Bloemendaal moeten wonen. Vrees voor het bereiken van het maxi mum moet de gemeente niet weerhou den, al kost dat ook uitbreiding. De heer Van de Kamp vreest voor aan stelling van nieuwe geldophalers, maar dat is juist het goede van de zaak (gelach). Spr. beantwoordt verder den heer Van Sty rum. De heer HUGENHOLTZ is voor het voorstel van B. en W. wegens de be langen van het uitgebreide Schoter kwartier. De heer THIJSSEN zegt, dat men te veel zich beschouwt als exploitant van een gasfabriek, te weinig als beheerder eener gemeente. Anders ware het, als men een particulier gas- fabrikant was. Weliswaar kan men niet meer spreken over den omvang der annexatie, maar aan die heele annexatie is de Raad nog niet toe en de zaak is in wijde zakken. Daarom wil spr. de omgéving van Haarlem niet al te aantrekkelijk maken, daar hij meent, dat wel degelijk tal van menschen buiten wonen en betrekking of bediening in Haarlem hebben, of wel in Amsterdam en op de grens wonen om 'te profiteeren van de voor- deelen van Haarlem. Zulk een para sietenbevolking wil spr. niet aan- kweeken (gemompel). De heer VAN DEN BERG kent de voordeelen van het muntgas en be groet daarom met sympathie het voor stel van B. en W. Spr. wil meten met gelijke maat en is daarom tegen het voorstel van de heeren Stolp c.s. Ook omdat hij de vestiging van fabrieken aan 't Spaarne wil bevorderen. De heer SCHRAM protesteert tegen de uitdrukking van den heer Thijssen over parasieten deze omwonenden 1 besteden menigen gulden in Haarlem. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, omdat het in 't belang is van hen, die zich op de grens vestigen, maar deelt niet het denk beeld van den heer Van Styrum, dat B. en W. zouden beslissen.' wanneer wel en wanneer niet zou worden ge leverd. Alleen bij hooge uitzondering zouden, meent spr., bijzondere bepa lingen kunnen worden getroffen. Nu al tegen de omliggen den te zeggen,dat zij bij prijsverlaging daar in niet deelen, acht spr. niet koop- mansachtig. De heer MODOO heeft zeker niet bedoeld aan eiken buitenwonende die het vroeg, maar te leveren. Spr. ver dedigt nader zijn amendement. Hij zou allengs willen berekenen aan in gezetenen den kostenden prijs, maar niet aan omwonenden. Zoo zou het saldo der gasfabriek geen indirecte belasting meer wezen, vooral voor hen, die zooals groote winkeliers veel gas moeten gebruiken, terwijl de rentenier zijn pijpje rookt bij één pit. Van verlaging spreekt het amende ment niet, wel moet verhooging mo gelijk zijn. b.v. bij hoogen kolen- prijs. De VOORZ. zegt, dat wanneer een uitbreiding noodig is, dit uit mer cantiel standpunt geen schade aan de fabriek zal berokkenen. Op het standpunt van 't belang der gemeente meent spr. dat, als liet den omwonen den goed gaat, de Haarlemmers daar van profiteeren. Spr. zou niet wen- schen, dat de vergadering bleef onder den indruk van de woorden van den heer Thijssen, die hij niet volkomen consequent acht. Wie zich te Bloe mendaal en Aerdenhout vestigen, doen voor 3/4 hun inkoopen te Haar lem. Hoeveel huizen staan er in Haarlem leeg, wegens het vertrekken van Haarlemmers naar buiten Zeer weinige. Men kan zelfs moeilijk hui zén vinden. Het aantal inwoners is hier in het laatste jaar ver meerderd met 2 pCt., dat van het belastbaar inkomen met 3 pCt. Veel beter is 't voor Haarlem, als gegoede personen zich vestigen huiten Haar lem, dan in Bussum of elders. De heer SCHRAM gaat met geen levering mee huiten Haarlem, da©in i den vorm van machtiging aan B. en W. waarvan züj kunnen' gebruik ma ken al dan niet. De VOORZ. antwoordt, dat dat de bedoeling Is. Het voorstel Stolp, Sneltj es, Kleij- nenberg wordt verworpen- Vóór de heeren Thyssen. Beijnies, Sneltjes, Stolp, Sabel is, Klei j nenberg, Van Sty rum en Loomijer. Het amenderoent-Modloo wordt ver worpen. Vóór de heeren Loomeijer en. Modoo. Het voorste] van B. en W. wordt aangenomen. Tegen' d'e heeren Loo meijer, Van de Kamp, Sneltjes en Stolp. Punt 7. Voorstel van de comm. tot het ontwer pen en herzien vain, verordeningen, teig-em wier overtreding straf Ls bedreigd om eemri'ge partieele wijzigingen te maken-in de Alg. Politieverord., wijzigingen die beoogen-tegen- te gaan bet verstoren der openbare orde door de schandaal colporteurs, den overlast die wordt on dervonden door het blaffen van hon den in den nacht, een betere regeling van de bescherming van vogels, wijzi ging van de bouwverordening en aan vulling der bepalingen omtrent de hooi- keu-ring. De heer HUGENHOLTZ is dankbaar voor den spoed' der Comim., maar had er gaarne' nog een zaak bij opgeno men, n,. 1 herziening van de bouwver ordeningen op het stuk van goed drinkwater en privaten op in aan bouw zijnde bouwwerken. Spr. vraagt, of de Comm. hierover nog een wijzi ging zou willen voorstellen en of de Com-m. het advies van 'die bouwvakar beiders over de bepaling aangaande de steigers beeft ingewonnen. Dan een opmerking over de colpor tage. Spr. legt zich neer bij dien wenscli van den Raad; om daarover straks e spreken. De heer VAN STYRUM zegt, diat de Comm. speciaal deze wtijziging in de bouwverordening heeft aangebracht, op verzoek van het Alg. Ned. Werkl. Verbond. D© werklieden zijn er dus op gehoord. De heer SCHRAM meent, dat reeds in de bestekken hier is- bepaald, dat zuiver drinkwater op d'e werken aan wezig zal zijn. Een speciale bepaling in de politieverordening is dus niet noodig. De VOORZ. zegt. dat het punt van privaten en drinkwater dikwijls in de vergadering ter sprake i.s geweest en misschien voor de algemeene her ziening nog zal worden, ter sprake gebracht. Art. I (straatmuzikanten enz.) Goedgekeurd. Art. II. (schandaalcolportage). De heer HUGENHOLTZ zegt, dat de orde kan worden verstoord buiten de schuld van den colporteur. Wat zal men dan doen? Als zijn verschijning alleen reeds tien gevolge heeft, dat het publiek zich achter hem verza melt, dan zal de openbare orde zoo niet verstoord, dan toch bedreigd wer den, Alleen zijn verschijning kan dat teweeg brengen. De interpretatie op een gegeven moment moet worden toe vertrouwd aan onbevoegden, poli :e- agenten die niet juridisch geschoold zijn. Dit kan voorden colporteur zeer onaangenaam/ zijn en hem veel last bezorgen, voordat die Comantiissaris of andere chef een betere interpretatie heeft gegeven. Spr. zou in overweging geven, düt artikel achterwege te laten, o. a. om dat de Minis er van Justitie een arti kel voorbereidt over de schandaalcol portage. De heer VAN STYRUM zegt, dat de soort van reclame aanleiding moet geven' (of verstoring der orde. Aan geoorloofde colportage wordt dus geen stroohreed ia den weg gelegd. Wel heeft de Minister van Justitie een voornemen om een artikel in de wet op te nemen, maar dat kan nog lang duren. De lieer MODOO zal tegen di t arti kel stemmen, Op deze manier zal elke colporteur overgeleverd zijn aan een. kleinen groep mlenschen, die dat colporteeren niet dulden wil en zich daarom samenpakt. Spr. loopt een voudig door als er iemand colpor teert nfe-t eien artikel, diat spr. be treurt. Men moest d'e menschen straf fen, die achter -hem aanloopen. Met dit artikel kan ook de Wekker niet gecolporteerd worden. De heer GROOT is het hiermee eens, hij heeft vaak een opstootje ge zien om colporteurs, die alleen Recht voor Allen of de Wekker uitriepen. De heer VAN STYRUM zegt, dat de wijze van roepen en de aard en soort van het reclamemdddel moeten beslissen. De heer SCHRAM zegt, dat de poli tieagent in elk geval zal hebben te beslissen over de wijze van de colpor tage. Daarom is hij er tegen, mee- nende, dat het doel niet zal worden bereikt. De heer SPOOR ze/gt, dat de politie agenten niet onze rechtsprekende ma gistraten zijn. De kantonrechter beoor deelt. De heer HUGENHOLTZ spreekt uit, dat zijn vrees niet geldt den kanton rechter, maar den politieagent, die ter plaatse het artikel moet interpreteeren. Het kan een colporteur weinig schelen of luj later ten parkatte moet komen, maar het colporteeren zelf wordt belet., wanneer de politieagent den colpor teur naar -het bureau brengt en de zaak daar onderzocht wordt. De VOORZITTER zegit, dat hij de toe passing vani dte geheele verordening de zaak i/n eerste instantie komt. ter beoordeeilinig van den agent. De politie krijgt behoorlijk onderwüs in de toe passing en doet een agent het niet goed, dan wordt hij daarop gewezen. Dat kan geen reden wezen 0111 iets, dat praktisch noodzakelijk blijkt, ach terwege te laten. De overheid moet de orde handhaven. De he,er GROOT zegt, dat de politie agenten- niét altijd staan voor een geval als hier. Dikwijls wordt de verkeerde bij den kop gevat ©n de colporteur zal er altijd voor worden aangekeken.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5