DE ZATERDAGAVOND. Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Een aardige voorstelling is 't, die F. Caran d'Ache de geestige Fransche artist .geeft naar aanleiding van het ook in Frankrijk telkens meer aan- P HZ A T R DAGAVOND. Het Vredes-ldeaal wakkerend streven naar wereldvrede, ijsperiode. Parijs is onder die eeuwi- Hij heeft geholpen door een clair- ge sneeuw bedolven voyante een blik geworpen in Je verste toekomst. De wereld is in de Drie menschelijke wezensde laatste spelen kaart. Tot de twee, die 't slechtst gekleed zijn den pels van den ander hem gaan benijden. Dan komt de hebzucht boven, die ondanks alle vredesidealen alleen het recht erkent van den sterkste. En de pelsjager wordt vermoord en beroofd. jf 8? ii 4 Doch dan krijgen de beide laatste menschen ruzie om den buit en weer volgt een strijd, die eindigt met den dood van den zwakkere. geen zout is, kan geen kanker zijn. ■r; De vraag is nu maarKan het raenschelijk organisme buiten zout? Alvorens die vraag beslist ontkennend te beantwoorden, bedenke men, dat alle overdrijving schaadt. Wie op grond van de schadelijke werkingen van te veel zout tot een zouteloos diëet zou besluiten, zou alle kans loopen zijn gezondheid in de waag schaal te stellen. Eenmaal aan sterk gezouten spijzen gewoon geworden, komt de maag er ten slotte toe al leen door den zoutprikkel tot slijm- "fscheiding over te gaan. Bleef dus die prikkel plotseling uit. dan zou de siijmafscheiding tijdelijk worden gestaakt. En vooral voor hen, die tot een vegetarische voeding wenschen over te gaan, is een langzame vermindering van zout gewenscht, want door veel zout in het eten zijn de smaakzenu wen dermate afgestompt, dat de een voudige, natuurlijke smaak der ge rechten den mensch niet meer kan voldoen te weinig zout ineens zou daarom een tegenzin voor de nieuwe voeding doen ontstaan. Ten slotte is een matig gebruik van keukenzout, althans in den beginne, gewenscht voor hen, die het wittebrood vaarwel hebben gezegd en tot het bruin brood zijn overgegaan. Bruinbrood is rijk aan kali en kali ontneemt aan de organen, bij omzetting, natrium en chloorhet zout belet, dat de organen aan een natrium- en chloorverarming gaan lijden. Matigheid is het wachtwoord ook voor het gebruik van zout. Men ge- wenne er do kinderen jong aan slechts weinig zout le gebruikenten slotte zijn zij niet anders gewoon en zullen zij geen last hebben van den te hau wen smaak der spijzen. En in de leege wereldruimte staat begeerigen te beschermen. daar de laatste mensch, gewapend, om zijn dour roof verkregen bezit tegen Het gebruik van Zout. In bijna al onze voedingsmiddelen van plantaardigen oorsprong bevinden zich voedingezouten, welke voor den opbouw en de in-stand-houding van ons organisme van het hoogste be lang zijn. Zonder die zouten zou ons lichaam aan een jammerlyk verval ten prooi worden cn niet genoeg kan dan ook ook worden gewaarschuwd, dat men do groenten niet moet laten alkoken, waardoor deze voedingszouten mot het weggeworpen water verloren gaan, en dat men zich niet moet be palen tot het gebruik van wittebrood, waarin geen der in de graankorrel voorkomende zouten is overgebleven. Daarentegen make men een ruim ge bruik van onnfgekookte groenten, salade, ooft cn bruinbrood. Misschien klinkt het voor velen vreemd, na deze inleiding een waar schuwing te vernemen tegen het misbruik maken van zout. Toch is deze waarschuwing daarmee niet in strijd, want wat men algemeen onder den naam begrijpt, is ons keukenzout of chloornatrium, dat wij bij de be reiding der spijzen gebruiken en daf al onder de bovenbedoeldo voedings zouten is vertegenwoordigd. Vandaar dan ook, dat wij voor hot kruiden der spijzen Blechts weinig zout meer noodig hebben; het bovonmatigzouten der spijzen, zooals dit meestal ge schiedt, is nadeel ig voor de gezond heid, schaadt de nieren en verarmt het bloed. Enkele grammen keuken zout zijn voldoendo om het voedsel geschikt te maken voor een normale bloedvorming. In plaats daarvan ge bruiken dc meeste menschen 20 tot 30 gram zout per dag en nog meer. Al dat overtollige keukenzout ver laat het lichaam onveranderd door de uitscheiding der nieron. Dat is wel het besto bewijs, dat bet lichaam er niet van gediend is. Door dio afscheiding moeten de nieren oon veol le grooten arbeid verrichtenzij kunnen daarom op den duur de schadelijke gevolgen, daaruit voortspruilend, niet ontgaan. Geen orgaan wordt zoo onbarmhartig als de nieren l-ehandeld. De maag protesteert al heel gauw tegen over lading, de nioren moeten zich alles laten welgevallen en het gevaar wordt gewoonlijk pas gemerkt, als het te jaat is en ue nieren reeds ziek zijn. Bovendien ontstaat door zoutmis- bruik dorst, daar het do instinctmatige taak van het organisme is, door water hot ovortollige zout uit hot lichaam te verwijderen. Maar wie weet hoe weinig water gebruikt wordt tot les- Sching van don dorst, zal begrijpen, dat daardoor het alcoholisme in het bijzonder het misbruik van bier, wordt in de band gewerkt. Niet allen op de nieren, doch ook op maag en ingewanden heoft het keukenzout hij te groote hoeveelheden een nadeeligen invloed. Proeven, op dieren genomen, hebben doen zien, dat in de ingewanden van runderen en varkens, die veel zout gebruikt hadden, bij bot schoonmaken spoedig gaten gestootcn werdendc darmen dezer dieren deugden zelfs niet voor de worstbereiding. En dat de invloed op de maag al even nadeclig is, kan men nagaan bij iemand, die een sterke zoutoplossing heeft ingenomen: ge woonlijk volgt braking, verhoogde siijmafscheiding en afgang. Zelfs is het gebruik van keukon- zout al medeplichtig geheeten aan het ontstaan van kanker. In een artikel van hetEngolsche geneeskun dige blad „The Lancet" werd gezegd, naar aanleiding van de behandeling van kanker met Röntgenstralen door prof. Ilutchiusde oorzaken van den kanker zijn in de eerste en voor naamste plaats het zout in de voeding, in de tweede plaats een overvloedige vleeschvoeding, in de derde plaats het gebruik van meer voedsel dan tot onderhoud van het lichaam noodig is, en ten vierde het binnendringen van microben in het lichaam. Tot de conclusiën van het artikel behoort de stelling„If zalt were absent, cancer would be absent," dus waar Kapitein Arends houdt er van steeds van zichzelven als „wij" te spreken. Wel Jan, zegt hij op zekeren keer tot zijn bediende, dien hij nog niet lang geleden heeft aangesteld, hoeveel flesschen wijn hebben wij nog in den kelder? Twee flesschen, kapitein, antwoordt dezd. Wat I roept Arends, en drie weken geleden was er op zijn minst een anker. Juist, kapitein. U zei toen nog NietwaaT Jan, dat is een lekker wijntje I Dat zullen wij ons eens heerlijk laten smaken, en toen Nu, wat toén? Toen hebben wij het ons heerlijk laten smaken, kapitein. TRIUMF DER DRESSUUR. In eene kleine stad kwam een tent met allerlei bezienswaardigheden. Met groote letters werd den eersten dag na aan komst aangekondigdOm 12 uur pre cies voedering deT menscheneters. Hoe verbaasd echter waren de bezoe kers toen zij de „menscheneters" heel gemoedelijk kooii met aardappelen zagen nuttigen. De spullebaas, die zich „directeur" noemde, gaf met onbevangenheid den verbaasden bezoekers ten antwoord Maar heeren, dat is Juist de triumf van mijn dressuur, dat ik van die kerels vegetariërs gemaakt heb. Kan Je zusje al praten? vroeg een vriend des huizes aan kleinen Willem. - Neen, was het antwoord, dat Is ook niet noodig. Is dat niet noodig? Waarom nleit? Zij behoeft maar te hullen of te schreeuwen", en zij krijgt alles, wat zij maar hebben wil. i ■o. ITO, Zatardau 9 December. SUM Meest gelezen Dag-blad in Haarlem on Omstreker SANTJE. Geleund uit zijn venster ademde! Victor Seraine, professor aan hfi't lyceum van Macon, met volle teugen de heerlijke Meilucht in, waaraan de bloesemis een aange.namen geur mee deelden Plotseling bleef zijn blik. die eerst over het omringend groen had ge dwaald, met welgevallen rusten op een heel eenvoudig stroohoedje, dat het hoofd dekte van een jong meisje dat gezeten was op een bank tegen het huis. Victor Seraine bleef er lang naar kijken. Op dat oogenhlik boog het meisje het hoofd1 een weinig en nu kon hij de rijkdom van bruine lokken zien, die van onder den hoed over den rug golfden.. Het roode lint. dat ze bij elkaar hield, deed de blankheid van den hals nog meer uitkomen. Het was een bekoorlijk schouwspel. En de professor bleef naar Suisanne, of kortweg Santje, zien, het mooie meis je, dat hij in zijn huis had gekregen na den dood van zijn zuster, mejuf frouw Serain. Hoe zij bij hem in huis gekomen waa? H Is heel eenvoudig. Zij was wees van moederskant en eenige doch ter van den zoogbroeder van mejuf frouw Seraine een beste vent, voor zoover dat een hardnekkig strooper en visschetr kan wezen. Zij stond dus alleen op de wereld. Haar vader werd bij een jacht-ongeluk gedood en liet als eenige erfenis slechts na zijn huisje aan de zoom van het bosch bij de rivier, een bootje, zijn netten cn een geweer. Victor Seraine was voogd van de kleine, zijn zuster Charlotte voogdes. Beiden gedreven door dezelfde edel moedige gedachte, namen zij de klei ne in huis, waarvan zij de vreugde werd. De goede juffrouw Seraine noemde haar ,,hun zonnetje", dc professor sprak altijd van „Santje". Het kind groeide op en beloofde een mooi meisje te zullen worden, toen haar beste tante Charlotte hei fijdelij ke met 't eeuwige verwisselde tenge volge van een longontsteking. Santje was nu negenitien jaar en de professor acht en dertig. Zoo hij ongetrouwd gebleven was, dan was dit niet, omdiat goede partij en hadden ontbroken, want de mama's hadden alle mogelijke geoorloofde kunstmiddelen aangewend om hem een harer dochters te doen kiezen. Maar Victor Seraine voelde zich gelukkig zóó in zijn huisje. Na zijn lessen aan het lyceum, ziijai conferentie in de stad en de lectuur van zijn lievelings schrijvers verlustigde hij zich in het aardig gebabbel van Santje. Djjg oompje, zei het jonge meisje, want zoó noemde zij hem altijd, ik moet naar moeder Blot gaan om versche eieren te halen. Maar zoo Victor niet aan het huwe lijk dacht voor zich, hij dacht er wél aan voor Santje. Nadat hij met haar en de oude dienstmeid alleen wasj --B|, De Vercenigdc Staten van Amerika hebben ter bereiking van hun doel, dc doorgraving van de landengte van Panama, toen de Coluinbiannxehe Se naat weigerde het voorloopig kanaal plan goed te keuren, hun toevlucht genomen tot een soort staatsgreep. Zij stookten in het geheim dé ge- zagvoerenden der provincie Panama, arin het kanaalgebied ligt. op zich digen door moe le deelcn, dat deze oplossing hem zeer docd. Santje getrouwd Die schat van ge zonde jeugd en vroo];ijkhcid uit het. huis verliezen En' dat voor wie? Voor dien kleinen fatterigen en ge- maakten mijnheer, gemankt vooraJ De professor zuchtte, terwijl hij van het venster wegging cn voor zijn werktafel ging zitten. Zijn geliefkoos de hoeken lagen daar, maar hij open de ze niet. Nu schenen ze hem niet aan te trekken. Een geluid' van snelle voetstappen deed zich iii de gang hooren, daar na drie stevige tikjes op de deur, waarna een zilveren en lachende stem riep Mag ik binnen komen Zonder liet antwoord af te wach ten. snelde Santje binnen met een ruiker in de oeno hand en een brief ia de andere en dc professor zag twee blauwe, zachte oogen op zich geves- Een Staatsgreep. onafhankelijk te verklaren onder be lofte de revolutie te steunen. Deze volgde werkelijk, verliep bloedloos en de Unie krijgt zoodoende haar ka naal. De plaat stelt dit gedoe voor. Op de landengte staat een kleine Panamees, die iVrijheidavlag heeft geplant en nu bescherming zoekt en krijgt van een monster van een oorlogsschip, voorstelling van de groote Unie. De Amerikaansche staatssecretaris Hay heeft als loods het schip naar Panama gebracht, en president Roosevelt komt van boord met wapenen en gereed schappen, om Panama tegen even- tueele onderwerpingsplannen van de zijde van Columbië te beschermen en dadelijk aan te vangen met het gra ven van het begeerde kanaal. - Wel, Santje? De eerste seringen. ■■H mooie serin- achtergebleven, vond hij het behoor- gon voor oompje en de post lijk, zoo al niet aangenaam, zijn Dit zeggende, plaatste het meisje de aangenomen dochter uit te huwen. En bloemen in oen vaas en legde den daarom had hij niet ongaarne de hof- brief op tafel. makerij opgemerkt van EtienneDau Dank je Santje, zei de professor, bry, zoon van een groothandelaar van al-s uit een droom ontwakend, niaar Macon en zijn gewezen leerling. I zouden die bloomen niet meer op haar We moeten echter de waarheid hul- plaats zijn hl Jou kamer? Waarom oom? Kijk eens wat een goed figuur ze maken tegenover dat groote leelijko boek Waar heeft dat. monster hel, over? - Over de wijsbegeerte bij de Grieken. -- Afschuwelijk! Daarom keek u dan zeker zoo saai toen ik binnen kwam. Lees maar gauw uw brief en laten we dan gaan ontbijten. Seraine scheurde het envelop open. Kijk. een uitnoodiging om morgen bij d(j Daubry'fi te komen eten. Ai, riep Santje. Nu, wiat bet,eekent, die uitroep? Vindt je dat vervelend, juffertje? Nu, niet weinig I En mag ik ook weten waarom? 't Is de, moeite niet wnard, zei Santje. En den arm van haar voogd ne mend. zei ze Laten we gaan ontbijten, wantik rammel van honger. Hiermee t.rok ze den professor naar de eetkamer. De omgang tusschon de familie Dau- bry en Seraine was niet intiem. Me vrouw D ail bry en juffrouw Charlotte Seraine waren zeer groote vriendin nen geweest en na den dood van Charlotte wuren heido families elkaar blijven zien. Toen mevrouw Daubry de groote ge negenheid van haar zoon voor juf frouw Duquoy de familienaam van Santje opgemerkt had, was zij daarover niet bijzonder in haar schik met het oog op de afkomst, van het meisje, maar aangezien men het kind van den strooper algemeen als de aangenomen dochter van den profes sor beschouwde, had zij zicli gewend aan het denkbeeld van een huwelijk tuisschen haai- zoon -en Santje en dit temeer daar de heer Seraine een aar dig fortuin had, waarbij nog dat van zijn zuster gekomen was. Wat mijnr heer Daubry betreft, deze legde zich altijd neer hij hetgeen zijn vrouw be sliste. Etieuuie Daubry had allio gelegenheid om Santje het. hof to maken. Laat ons tot zijn eer zeggen, dat bij daarbij uiterst bescheiden was, een gevolg van eon onoverwinlijke schuch terheid. Maar toon hij eens of tweemaal een halve liefdesverklaring had gedaan, had Santje die met zulk een schater lach ontvangen, dat de arme jongen er geheel door was uit 't veld ge slagen. Zóó stonden de zaken op den dag, dat dc professor en zijn pleegkind te eten waren genood igd. Na den maal tijd had do handelsman Seraine mee naar don tuin genomen onder voor wendsel een sigaar t« gaan rookenen

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5