ALLERLEI. lief grootste stoomschip ter wereld, de .Baltic" van de White Star Line, is te Belfast van stapel geloopen. Het is voor de vierde maal binnen vijfjaar dat een stoomschip, grooter dan zijn voorgangers ,voor rekening van deze stoomvaartlijn is gebouwd. De „Ocea nic" was de eerste van de vier en liep van stapel in Januari 1899, dan volgde de. „Celtic" in 1901, vervolgens de „Cndric" in 1902 en nu de „Baltic". De „Baltic" heeft een inhoud van 24,000 ton 'en overtreft in dit opzicht toen deed hij hem ten aanzien van de beide jonge liedeni bepaalde voor stellen. Zonder deze af te wijzen, antwoord de Seraine meit de gebruikelijke plicht plegingen en voegde erbij, dat het hem voorkwam, dat zijn pleegdochter nog erg jong was, maar dat hij haar in niets zou dwarsboomden. Dc heer Daubry durfde niet aan dringen en voor het oogenblik bleef de zaak zóó. Eenige dagen gingen voorbij, gedu rende welke de professor een ander mensch scheen. Hij had een onbegrij pelijke afwezigheid van geest, zelfs op het lyceum1. Ook gebeurde' heit hem wel, dat hij voor een spiegel ging staan en zijn eigen persoon monsterde als een rechter van instructie het een misdadiger doet. Wat zag hij dan? Een regelmatig gelaat onder een overvloedigen haardosch nog zonder grijze haren, bruine oogen, vol uit drukking een open, prettig gezicht. Maar zag hij zich wel zóó als hij was. de arme man, die geheel van streek was door dien stroom van teederheid. die soms de harten overrompelt van hen, die naar hun veertigste jaar loopen. Als ze het in 's hemelsnaam maar nooit vermoedtzuchtte hij een mid dag, dat hij van het lyceum naar huis terugkeerde. Een uur later lieit hij Santje ver zoeken bij hem in zijn werkkamer te komen en daar wachtte hij het meisje af. terwijl hij mompelde daar moet een eind aan komen. Santje kwam binnen, zingend als een lijster. Wilt u me spreken oompje? Ja, kind, en heel emgrtig. Nu. nu, u maakt me bang. -- Daar is geen reden voor, zei de professor terwijl hij poogde een vroo- lijken toon aan te «laan. En hij voegde er bij - Ziehier de zaak. Mijnheer Dau bry heeft me gespróken over zijn zoon. Die jongen heeft je lief en als je het goed vindt, zou hij e©n me vrouwtje Daubry van je willen ma ken. Zoo, werkelijk En wat heblt u geantwoord! Wel, dat het alléén van jou af hing. En u Ik? zei de arme professor. Ik? Wel, ik wensch alléén jou geluk, en het komt me voor... Het komt u voor, dat mijnheer B-Set grootste Stoomschip. reus, van niet-Engelsche nationaliteit, die haar het naaste komt is de „Kai ser Wilhelm II", die 20.000 tonnen meet. De drie grootste bestaande stoom schepen varen onder Britsche vlag, het vierde is een Duitsch schip, het vijfde weer een Engelsch en het zesde en het zevende behooren weer aan een Duitsclie lijn. Van deze zeven schepen bezitten de Duitsche de grootste snel heid ,dic door eenig schip op aarde wordt bereikt. Engelsche schepen ne men in dit opzicht de vijfde, de zesde en de zevende plaats in. De vierde be hoort aan een klein Duitsch schip. In 1872 liet de White Star Line een stoomschip bouwen, dat eveneens den naam „Baltic" kreeg en dat 3,880 ton mat. In dien tijd was zij bijna het grootste en het snelste stoomschip ter aarde, waaruit blijkt, welke geweldi ge vorderingen de scheepsbouw in de laatste 30 jaren heeft gemaakt. Etienne Daubry het geluk zal zijn O oom!Hoe hebt u ddt kunnen denken I En het arme Santje barstte in tra nen uit. Victor Serain© was verbaasd door deze smart en kon die niet verklaren. Wees bedaard, kindlief, zei hij. Als dat huwelijk je niet aanstaat wel, dan zullen we een andere gele genheid afwachtenMaar waarom ween je zoo? Met het gelaat in. de handen ver borgen, was het jonge meisje op een stoel neergevallen. Kóm, Santje, lieve kind, kom tot je zelf! Ik kon werkelijk niet 'veron derstellen., dat je zoo bedroefd zou zijn over een, voorstel, dat toch niets buitengewoons heeft. Temeer, omdat het ons vrij staat er niet op in te gaan Ach, oom. 't is niet alleen ddar- om, dat ik ween. Waarom dan nog 's Is't is, zei het jonge meis je, haar helderen blik tot den profes sor opheffend, 't is omdat u er een oogenblik aan hebt kunnen denken van uw Santje te scheiden Maar, ondeugend kindje, dót wensch ik ook nietNeendat wil ik niet. Maar eens zal liet. lu« van Santje voor iemand gaan klop penen dan En als mijn hart nu al eens ge sproken Md Op deze woorden verbleekte VicUw. daaröp zei hij met aangedane stom Maak je er dan een geheim van oor mij Santje lachte fijntjes. Ondeugende voogd - heb je dan niet geraden wie het is. die En zonder den zin 6e voleindigen, sloeg zij haar armen om 's professors hals. Mijn herniel!Zóó'n geluk! Kon deze slechts roepen., terwijl hij wankelde onder de onstuimige omhel zing van. Santje. Dit oogenblik van geluk ward al heel spoedig verstoord door de stem van de dienstmeid, die. plotseling de deur openend, zei Mijnheer Etienne Daubry wacht mijnheer ini den salon... Verrast keken Victor en het jonge meisje elkaar aan 't was hun duide lijk, wat de reden van het bezoek was. En toen traden ziij weer op elkaar toe, drukten elkaar de hand en lach ten elk andter toe. Victor Seraine wist, wat hij Etienne Daubry te antwoorden had. Een medium. Onlangs sprak een gezelschap in een groot hotel over spiritisme. Een jonkman betuigde te gelooven, dat er wel iets van aan was en dat hij zelf een soort van medium was. Ik kan, zoo vervolgde hij, toon allen hem ongeloovig aanzagen, heel Een oude afbeelding van een oud vermaak. Men zou zich thans tot een excursie als op de plaat is voorgesteld, niet licht laten verlokken. De bolderwagen zou ons te veel schudden en schokken, het bed van groen en van gra9 ten spijt. Maar onze 17de-eeuwsche voorouders namen 't zoo nauw niet, als ze uit wilden. Geen grooter genoegen voor de jon gelui dan zoo een ganschen dag te kunnen stoeien en vrijen in 't groene bosch of 't zandige duin, onder 't ge not van een goeden voorraad provisie. Want eten en drinken, dat konden re toen I Uit Spelevaren. En geen wonder, want voor etheri sche schepseltjes was 't toen geen tijd. Grapjes als de jongelui toen uithaal den kunnen alleen stevige menschon zich veroorloven.Zoo droegen,wanneer de tocht hen naar zeo had gevoerd, de jongens hun dames zoo ver ze kon den in zee en zagen er niets in haar eens kopje onder te plonsen. Uit de houding van 't meisje bij dit - in onze oogen twijfelachtig ge noegen voorspelde men dan haar ka rakter in 't huwelijk. Zoo uit zee droeg men de meisjes dan naar den top van een duin en rolde door 't mulle zand naar bene den. Bij die toeren konden de vrouwen zeker wei zien, of ze sterko mannen zouden krijgen, maar toch lijkt zoo'n pretje wat barbaarsch. Trouwens er waren nog andere ge noegens. Men schreef raadsels in 't zand of bond grasjes bijeen ,om uit do sterk te van den knoop die der liefde to voorspellen. Tn één woord, zoo'n toertje spele varen was voor onze voorouders één der grootste zomergenoegens en tot heel wat huwelijken gaf het aanlei ding. In het land van Confucius. (Bij de platen). Ontvangst in een Chineesch kamp. Merry dol Val, die daar, naar de briefschrijver van het Vaterland ver zekert, voorloopig slechts zijn intrek heeft genomen. „De kranten," zei de Paus, „hebben een groot geschreeuw aangeheven, omdat ik den staatsse cretaris deze ruimten in gebruik heb gegeven. Men zegt, dat zij daardoor voor het publiok ontoegankelijk zijn geworden. Maar juist het tegendeel is waarTot nu toe waren deze ver trekken slechts twee dagen per week gedurende eenige uren voor het pu bliek geopend nu zijn zij dengehee- len dag open, en zelfs 's avonds, als ze schitterend olectrisch verlicht zijn, waardoor de heerlijke oude schilder werken nog des te prachtiger uitko men. Het liefst zou men ook mij voorschrijven, waar ik moet wonen, en mij een of andere kamer in mijn eigen huis aanwijzen. Mon heeft ge zegd, dat ik als een grandseigneur wil wonen, omdat ik mij twee vertrekken heb laten inrichten. Ik heb evenwel nooit kunnen begrijpen, hoc Leo XIII zich meer dan 25 jaar lang tevreden kon stellen met zijn bescheiden ver blijf. Hij sliep, at en werkte in één kleine kamer. Maar ik heb behoefte aan een luchtig, ruim verblijf. Ook kan ik niet als Leo XIII 's nachts alleen slapen. Ik moet weten, dat er een priester in mijn onmiddellijke na bijheid is, die onder alle omstandig heden beschikbaar is, anders zou ik niet rustig kunnen slapen. En vóór alles moet ik lrissche lucht hebben." Toen een dor heeren van het ge zelschap, Hofrat Pastor, de opmerking maakte, dat dit vooral noodig was voor iemand, die aan het Vaticaan gebonden was, antwoordde de Paus „Wat het wandelen betreft, ben ik zeer tevreden, liet Vaticaan biedt de grootste wandelingen en mijn tuin is onbegrensd. Ook kan ik zeer goed tegen do lucht en zij, die de lucht rondom het Vaticaan voor ongezond houden, weten het niet. Een levend voorbeeld daarvan is do 86 jaar oude I)on Marcello (de ambtenaar Massa- ronti van den pauselijk en aalmoeze nier), die sedert 1866 in het Vaticaan woont en zich altijd best voelt." Een Tiroler in het gezelschap vroeg den Paus nog, of deze in zijn jeugd eens in Tirol was geweest, omdat zijn naam voorkwam in de registers der bezoekers van Fieberbrunn on Wörgl. Hij ontkende glimlachend dejuistheid daarvan en zeide, dat hij eens in zijn leven een berg vlak bij do grens had beklommen om het kleine bedevaarts- plaatsje Madonna della Corona te be> reiken. De China-oorlog heeft, zooal niet in alle, dan toch in velerlei op zichten, het oude wonderland voor de Europeanen opengesteld. Zoo heeft een hooggeplaatst En- gelschman onlangs een bezoek ge bracht aan den heiligen berg iriotde graven van den grooten Chineesehen wijsgeer en godsdienststichter Confu cius en zijn nakomelingen bezocht. Hij maakte daarbij tevens kennis met den eveneens dien berg howo- nenden nakomeling van Confucius, een Chineesch aristocraat, die nog nooit een Europeaan had ontmoet. Bereidwillig en vriendelijk werd de Engel8chman overal ontvangen en al datgene, wat op den Chineeschen heilige betrekking heeft, werd hem gaarne getoond. Onze afbeeldingen geren kijkjes bij dit merkwaardige bezoek. Het eerste is de ontvangst der rei zigers in een Chineesch kamphet tweede laat de bestijging van den heiligen berg zien, welke in draag stoelen geschiedde. Hoe do Paus leeft. Hoe Pius X in het Vaticaan leeft, heeft een gezelschap Duitsche archae- ologen en geschiedkundigen, die de vorige week een audiëntie bij den Paus gehad hebben, vernomen uit de mond van niemand minder dan den Heiligen Vader zelf. Bij het onderhoud, dat genoemde geleerden, waaronder zich ook een paar Oostenrijkers bevon den, met den Paus hadden, vertelde deze een en ander over zijn dagolijk- sche levenswijze en de manier waarop hij het Vaticaan bewoont. In een brief aan het Weensche Vaterland wordt hier en daar een greep uit dat onderhoud gedaan, en wij meenen op onze beurt hetzelfde te mogen doen, omdat de sympathieke karaktereigen schappen van het tegenwoordig hootd der tl. K. Kerk, vooral" zijn krachtig, maar gematigd breken met vele onder zijn zooveel oudere voorgangers vast geroeste gebruiken en denkbeelden, er weer eens zoo goed door uitkomen. Eerst sprak de Paus over het in richten van het beroemde Apparte- mento Borgia ten behoeve van den nieuwen kardinaal-staatssecretaris De bezoekers dalen van een heiligen berg.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6