Een nieuwe Amerikaansche Vliegmachine. Nieuwe Reinigingsmeiho.en. tenzijden, met een weinig lanolin en verwijdert het overtollige met een handdoek. De eenigszins onaangena me lucht van de uit schaapswol ver vaardigde lanolin is gemakkelijk te verwijderen, door een toevoegsel van vanille en rozenolie (op 50 gr. lanolin gr. vanille en een druppel rozen olie). Na iedere wassching moet de inwrijving herhaald worden en zeer zorgvuldig, opdat de lanolin goed in de huid dringt. Zelfs handen, welke jaren lang vuurrood waren, krijgen door het gebruik van lanolin hare normale kleur terug. Ook vochtige en zweetende handen kunnen met suc ces door deze lanolinaanwending be streden worden, zonder de noodige uitwaseming te verhinderen. Uit het waschgoed is lanolin zeer gemakkelijk te verwijderen. P» «AT gebracht, dat de schroefpas horizon taal en evenwijdig aan de vliegrich ting ligt. Het drijven der schroeven geschiedt door een kleinen stoommo tor. Het aantal omwentelingen be draagt 800 tot 1200 per minuut. De motor zelf is een wonder van licht heid. Ilij weegt met toebehooren, ke tel en verwarmingstoestel slechts 3 K.G. en levert daarbij l'/« paarde- kracht. Motor, ketel, enz. zijn geslo ten in een bootvormig omhulsel met het doel, den winddruk tegen den romp van het toestel zooveel mogelijk te verminderen. Verder moet het boot vormig lichaam het zinken van de „Aerodrom" bij nederdaling in het water beletten. Met dit model heeft prof. Langley gunstige resultaten gekregen. Bij een proefneming vloog de. „Aerodrom" 550 meter ver, hield het 3/4 minuut in JAGATOWP. Tot de meest gevreesde dieren in Indië behoort de kaaiman. Daar deze monsters jaarlijks honderde menschen opeten, werd een premie uitgeloofd voor elk ei dezer gevaarlijke gasten, dat ingeleverd werd. Men ging uit van de redeneering, dat elk ei een kaaiman zou worden vernielde men dus de eieren dan moesten de kroko dillen langzamerhand uitsterven. Maar jawelVan vermindering was niets te bespeuren. Men stelde een onderzoek in en wat bleek nu? Men vond inlanders, die er een for- meelen krokodillenvijver op na hiel den, waarin de beesten zorgvuldig ge voed werden om veel eieren te krij gen. De premie werd nu natuurlijk af geschaft. Vöïïr liet Sooden van tijgers bestaat de premie nog ,maar daarbij kan De vliegmachine van professor Langley. (Bij de platen). Een beroemd Amerikaansch natuur kundige en onvermoeibaar vorscher in de quaestie van de bestuurbare luchtvaart, professor Langley, werkt te Widcwater, nabij Washington, ijve rig aan de voltooiing van een nieuw, volgens zijn eigen plannen geconstru eerd luchtschip zonder ballon, dat bin nenkort practisch beproefd zal wor den. Om vóór de beslissende proeven met het kostbare stuk nog zooveel mogelijk klaarheid te brengen in eeni- gü vraagstukken met betrekking tot het in evenwicht brengen van het toe stel in de lucht, neemt prof. Langley te voren proeven met een groot mi niatuur-model van zijn luchtschip. Dit model „Aerodrom" genaamd, is het eenige toestel van dien aard, dat tot dusver zonder behulp van een ballon, uitsluitend door eigen kracht gedreven, een vrije vlucht van eeni- gen duur heeft uitgevoerd. De zwaar te van de volledig uitgeruste „Aero drom" evenaart die van de grootste vogels zij bedraagt ruim 13'/' K.G. De spanwijdte der twee paren vleugels is 4 meter, terwijl de breedte van iede- ren vleugel 0.6 meter bedraagt.De vier vleugels zijn bevestigd op een in de vliegrichting liggende, horizontale overlangsche buis, die tegelijkertijd do ruggegraat van liet toestel vormt, en in horizontale richting uitge spreid als de vleugels van een zonder vleugelslag zwevendon vogel. De grootste lengte van de „Aerodrom", van de punt tot aan het achterste uit einde van het roer, bedraagt ruim 5| meter. De vleugels zijn onbeweeglijk en hebben alleen ten doel, het toestel in de lucht zwevende te houden. Voor uit gedreven in horizontale richting, wordt de „Aerodrom" door twee lucht- schroeven van ieder 1 meter middel lijn deze zijn tusschen de beide paren vleugels naast elkander zoodanig aan de lucht uit en kwam langs een half cirkelvormige baan terug. Het dalen gescheiedde, overeenkomstig het voor nemen, in een rivier. Een proef met het eigenlijke lucht schip, in October genomen, gelukte niet. liet verloor bet evenwicht, on viel in de rivier. Er moeten nu verde re verbeteringen worden aangebracht, om de gebleken feiten te verhelpen. In opdracht van het Amerikaansche departement van marine laat Langley nu een zeer groot luchtschip bouwen, naar dezelfde plannen, voor militaire doeleinden. De bouw geschiedt in «jen bark, die in de Potomac-rivier voor anker ligt, om aldus later de proeven te vergemakkelijken. niet gesmokkeld worden, want men is verplicht de huid van het dier in te leveren ,en een tijger, die nog leefde nadat fïïj gestroopt was, is nooit ver toond. De baard. De geschiedenis van onze baarden is zoo oud, als wij zalven en dus heeft de menschheid er zich altijd vc or geïn teresscerd In de oudheid schreven bijna alle dichters over den baard. De beste bron voor de vroegere baarddracht vindt men echter op munten en medailles. Volgens de overlevering voerde A'ci- biades de mode in, om zich te sche- in, zich te laten scheren en dit ge bruik duurde voort tot het jaar 600. Plutarches vertelt van de Gothen en Franken, dat deze alleen baarden droegen, om moedig te schijnen in de otgen van hunne vijanden. In den tijd van Karei den Groote werd de baard tot op de borst gedragen La ter en wel tot aan de negende eeuw trachtte men er meer een breeder; vorm aan te geven. Daarna verdwijnt hij geheel, om later dooi- de Span jaarden weer in de mode te worden g( bracht. In geen enkel land heeft men zooveel waarde aan den baard gehecht als in Spanje. Onder Jean III van Portugal bood Jean de Castro de helft van zijn baard als losprijs. Zijne vijanden waren hierdoor zoo getroffen,dat ze hem zijn baard lieten behouden en in vrijheid stolden. Philips V was het, die in Spanje het gebruik om zich te sche ien invoerde. In Frankrijk droeg men sedert Lodewijk XIII snorren. Het toppunt bereikte het dragen van een snor in Frankrijk onder de regeering van ,,Le Roi Soleil", Lo dewijk XIV. Van 1680 af, toen Lode wijk XIV grijs begon te worden, en madame de Maintenon hem dwong zijnen baard af te scheren, verdween deze geheel van het tooneel. In Enge land hield de baard zich tot 1066 staande. Met de komst der Noorman nen verdwijnt de baard daar. Tegen woordig zijn net de Engelschen, die het meeste geven om een glad ge schoren gezicht. Clean shaved (net ge schoren) beteekent daar bijna ev.-n- voel als gentlemanlike; aan den snor besteedt cle Engelschman niet veel zorg. In Rusland voerde Pot- r de Groote een belasting in op den baard, honderd roebel voor de rijken en een kopeke voor de armen. Bij d'i katho lieke geestelijken was de baardgroei aan veel verandering on.lerhtvig. Leo III was de eerste geschoren Paus. Lenige Pausen verboden het scheren, i nderen lieten den baard buitenge woon lang dragen. Als een historisch (cit wordt verteld, dat koning Robert, de tegenstander van Karei den Een voudige, zijn soldaten, indien zij wil den vluchten, tot staan bracht, door zijn vijf voet lange baard uit het ku ras te trekken. Nog dient te worden vermeld, dat in het museum te Stutt gart het portret van eene dame, Bar- tbel Gratje genaamd, hangt, datee rend van het jaar 1587, die een lan gen baard draagt. En in het Zuiden van Frankrijk treft men werkelijk vele vrouwen aan met sterken baard groei. De baard blijft echter speciaal een sieraad voor den man. Hoe men premies ontvangt, Tn een Russisch plaatsje word een premie uitgeloofd ter verdelging van muizen. Voor eiken staart van dat voor de veldgewassen zoo schadelijk knaagdier .werden eenige centen uit betaald. Hoewel er duizenden satarten inge leverd werden vermeerderden de veld muizen voortdurend. Een onderzoek werd ingesteld en men ontdekte, dat de nmizonvangers de gevangen mui zen alleen den staart afsneden om dien in te leveren en dan de dieren lieten loopon, opdat ze zich mochten vermenigvuldigen, en zoo de premie nog lang een bron van inkomsten voor de vangers kon zijn. ven. Ook Alexander de Groote Met zich in 331 vóór Clir. voor den veld slag zijnen baard afscheren en beval zijnen soldaten hetzelfde te doen. Deze mode bleef in zwang, tot ui- der keizer Justinianus lange baarden in de mode kwamen. De Ronioir.or bleven vijfhondcid jaar getrouw aan dtn baardgroei. Daarna namen ze \rn Griekenland liet gebruik over, om zicli te scheren. Scipio Afrikanus was de eerste, die zich eiken dag liet scheren. Van toen af werd het gebruik, zich tot, zijn een-en vecv- ligste jaar te laten scheren en op ouderen leeftijd den baard te laten staan. Onder de Romeinsche keizers was Hadrianus de ee.-ste, die -«en baard droeg. In 312 voerde Constan- tijn de Groote opnieuw het gebruik De chrysanth «als voedingsmiddel. Het is niet nieuw, <lat voorwerpen, die ons oo.gu bekoren, vaak ook eigenschap pen bezitten, die tot d'e maag spreken; do voorbeelden liggen voor het grijpen. Wat wellicht minder bekend is, ook chrysanthen, de onvolprezen November- I bloemen, vormen een voedingsmiddel. De Japanner, die deze bloem populari- seerde en zijn Kikoe tot nationaal- wa pen- en onderscheidlngsbloem verhief, de poëtische zoon van het bloememland bij uitnemendheid, weet van den chry santh een smakelijkcn schotel te berei den. De Japansche bondgenoot, Enge land, nam. „pour acquit de conscience" èn mode èn gerecht over en men wordt tegenwoordig in sommige Engelsche restaurants onthaald op het klinkt wat zonderling en ontheiligend I op chrysantenisalade. De bonte bloemen, bij voorkeur de gele, worden in water geweekt, dan ge kookt en verder als salade toebereid. In Japan is het mienu nog uitgebreiderde losse, sierlijke bloemisllppen worden in meel gebakken en voorgediend als des sertschotel, ovenstrooid met fijne ui- ker. Al komen die chrysanthen nog zeld zaam op onze menu's voor, toch kan men zich voorstellen, dat zij, evenals salade, andijvie, artisjok, ook kropge- wassen, smakelijk kunnen zijn om hun bitterstoffen en harzen, die deze groen ten haar eigenaardige smaak verleenen. Zoo vergaat idealisten den zin naar dweep-motieven, als zij hun liefste bloem „aangemaakt" ter tafel zien ver schijnen. En wi.-t men wel, dat een fa- miliegenoot van den chrysanth de ora- kelbLoem, de liefde en toekomst voor spellende, in Italië met veel smaak ter vervanging van sla genuttigd wordt? wat geheimzinnige dingen doen. Bij voorbeeld ik kan een schel laten overgaan zonder er aan te raken. Een van het gezelschap wilde wed den, dat hij liet niet kon. De jonk man hield vol en zij wedden om 60, dat het „medium" binnen twee mi nuten minstens twaalf schellen zou laten luiden, zonder van zijn stoel op te staan. Daarop keerde de jonkman zich om op zijn stoel, opende een kastje in den muur en draaide den gasmeter der bovenverdieping van liet hotel dicht. Binnen een minuut werd nu aan alle kanten hard gescheld in de bo venkamers door logeergasten, wier licht plotseling was uitgegaan. En zoo had de snaak zijn wedden schap met glans gewonnen. (Bij de platen). Het uitblazen der kasten, d. \v. met behulp van een blaasbalg de >'-ot uit de bakken met letters verwijderen Van een andere reinigingsmethode wordt uit Engeland bericht Men zou daar jj.l. instee van de stof uit te blazen, ze er uit zuigen. Toestellen als deze worden in Engel sche hotels en op de groote stoomsche pen gebruikt. Daar echter blaas- en zuig-in- richtingen beide zeer kostbaar zijn, zullen wij Hollanders het voor- loopig wel met stofdoeken en plu- meaux blijven doen. Drukfouten. Een werkje, dat veel nauwkeurig heid en oplettendheid vereischt van den zetter, die daarmede op een druk kerij belast is, is het z.g. „opmaken", het in goede volgorde plaatsen van de verschillende gezette artikelen, be richten enz. in een courant. Vaak moeten een aantal regels van de eene kolom overgebracht worden naar een andere en men kan gemak kelijk begrijpen, wat het gevolg als zulk een „greepje" niet op de juiste plaats komt. Elk blad kan in is in 't zettersbedrijf een alledaagsciie! zijf1 geschiedenis wel een dag gewoonte. En het uitblazen van spoor- j™™», eeiy oets baU"(. wagens werd in Amerika ook reeds hsm' dingen liet vertellen, de i! lang toegepast. lezers deden vragen of het den schrij- Thans echter zijn daar in de groote.Ver van het artikel die natuurlijk hotels en paleizen toestellen in ge-'zoo onschuldig als een lam daaraan Het uitstoffen van draperieën. Tapijtreiniger. bruik, berustend op hetzelfde systeem maar zoodanig verbeterd, dat de uit geblazen stof zich niet in de omge ving verspreidt, maar in een reser voir opgevangen wordt. De installatie is uiteraard kostbaar, daar vrij hooge druk vereischt wordt, doch de reiniging is volkomen. Een onzer afbeeldingen geeft het reinigen van een tapijt te zien, waar op een baal bloem is leeggegooid en de zwarte banen wijzen de plaatsen aan, waar de reiniger zijn werk vol bracht. Op een andere afbeelding is de ma chine te zien voor het reinigen van bekleede meubelen, welke op '1 zelfde systeem berust als die voor tapijtrei niging. Voor het schoonmaken van drape rieën bestaat ook een toestel, zooals onze derde afbeelding te zien geeft. Dit werkt echter zonder reservoir voor de uitgeblazen stof. Daar men echter gewoonlijk eerst in de hoogte de dra- periëen reinigt en de stof dus gele- gffrflveld heeft op de meubels en het tapijt tot rust te komen ,is het daar aan verbonden bezwaar gering, wijl niet zooals bij de alledaagsche reini gingsmethode bij het stofvrijmaken van meubels en kleeden, de 9tof weer op de draperieën gejaagd wordt. Zoo we al zeiden is de installatie kostbaar en daarom heeft men in Amerika thans rijdende machines, die gedurende eenige uren in huur kun nen worden genomen zoodat ook de bewoners van villa's en kleine stads woningen van de nieuwe reinigings methode profiteeren kunnen. was soms ook in zijn bovenkamer geslagen was. Een kluchtig staaltje daarvan deed zich onlangs voor bij een blad, waai de verslagen van een concert en van haar de schoonste veeverzamcling van de gansche landstreek noemden. Enkelen zijn van een rijke bruine kleur, maar de meesten zijn bruin en wit gevlekt. De behandeling der schrijf- en pianokramp. Er zijn heel wat beklagenswaardi- gen, die in hun beroep slachtoffers ziji. geworden van bovengenoemde kv\ aal. Nu wordt in de Duitsche Medizinal Zlg. door Dr. Ohleniann oen eenvou dig middel aan de hand gedaan, om ze met goed gevolg te bestrijden. Het hestaat in een soort van strekbewe- g'-ng der door kramp aangegrepen I spierbundels, waardoor het mogelijk is, om zonder eigenlijke kuur. werk te doen, waarbij de grootst mogelijke vingervlugheid wordt vereischt. Dr. Ohlemann maakt ook gewag van een zelfde verschijnsel aan hel been. dat dikwijls plotseling opkomt, de zoo genaamde kuitkramp. Door het been te strekken en sterke tl cpbewegingen te maken op den grond of tegen den beddenwand kan men er mechanisch een eind aan nu.ken. In dit uitstrekken nu schijnt ook bij de schrijfkramp de hoofdfac tor voor een gunstige behandeling te liggen en bij intuitie drukken velen nun vingers tegen den tafelrand. Maar de zoo ontstane beterschap verdwijnt spoedig weer, als men niet met het strekken voortgaat. De ge- bëele arm moet worden gestrekt. On middellijk daarop bespeurt men een Linger aanhoudende beterschap. In ernstige gevallen moet men hiervan een kuur maken en dagelijks drie. vier maal den arm strekken, telkens vijf tot tien minuten. buigspieren, waardoor de kramp ont slaat, te bedwingen. Duurt de behan deling eenige weken, dan moet het schrijven of het bespelen van insiru- n enten zoolang worden onderbroken. Volgens ds. Ohlemann is, bij de noo dige rust, deze kuur de eenige die doeltreffend is. Stoelen stofvrij rnalcen een veetentoonstelling op deze wijze werden dooreengehaspold. Toen kreeg men het volgende te lezen Het concert van de lieve jongeda mes werd ten zeerste gewaardeerd. Zij zongen heerlijk en wonnen de toe juichingen van alle aanwezigen, die He tradicaalste is beide armen de lx wegingen te laten maken, 's mor gens in bed te beginnen en dan zoo energisch mogelijk, de hand met den rug naar boven gekeerd, om zoo dooi de meest krachtdadige inspanning der strekspieren het overwicht der Een belangrijke commissie. Ia Londen beslaat nog tegenwoordig een Koninklijke Commissie voor de tentoonstelling van 1851. De geschie denis dier commissie is zeer merk waardig. Oorspronkelijk zou zij al leen de leiding hebben der expositie; maar zij kreeg na afloop d<er tentoon stelling de opdracht, het overschot in geld 'te besturen, een som van meer dan anderhalf millioen guldens. Het geld werd belegd in grondeigendom men, die degelijke winst afwierpen, zoodat het kapitaal behouden bleef. De waarde van den grond nam sedert 1851 enorm toe, en daardoor steeg de beteeken is der c.ommissie, en in het jaar 1870 werd aan den toeiumoligen Prins van Wales het voorzitterschap opgedragen, dat nu door den tegen- woordigen troonopvolger wordt waar genomen. De renten van het overschot dier eerste wereldtentoonstelling wor den tegenwoordig nog ter bevordering van wetenschap c-n kunst aangewend. en er is al veel goeds mee tot stond gebracht. De commissie staat soms aan nulttige philantropische' stichtin gen grond af tegen matige prijzen, ver leent subsidies, deelt studiebeurzen uit en moer van dien aard, en werkt dus achterna nog nuttig. Zooveel landen, zooveel zedon. Bij de Mokies, een, Indiaansche volksstam in N. Amerika, bouwen de vrouwen de huizen, terwijl de mannen zich belasten met weren van wollen dekens, vrouwenkloedingstukken, enz. De Moki-vrouw is de ziel van het huis dat haar volgens de wet ook toebe hoort. De meisjes zijn over liet alge meen mooi en (trouwen dikwijls op haar elfde jaar. gewoonlijk evenwel ojp haar zostiemde. Zij zelvlon doen haar huwelijksaanzoek, door den. jon geling barer keuze een mandje mot zelfgebakken brood te zendien. Neeint h(ij met het aanzoek genoegen, dan komt hij naar het huia der uitverko rene met geschenken van zelf gewe ven huwielijksdekens voor het bruids bed en onderhandelt met de ouders der bruid. Op den trouwdag heeft er een groote feestmaaltijd plaats met de bloedverwanten van bruid en brui degom, waarbij de genoodigdem ge schenken meebrengen. Vóór helt eten moet hot paar een bad nemen en worden dan door de ouders der bruid in een nieuw pak gestoken. De huwelijksceremonie in het huis der bruid en in tegenwoor digheid der verwanten, bestaat in het afleggen van eene gelofte, welke luidt: „Wij verbinden ons heden in tegenwoordigheid van al onze vrien den voor het leven, in naam van den grooten geest, die ons vercenigt." Hierna bezegelen kus en handdruk den hand voor het leven. De hruidsouders binden de klecren der jonggehuwden aan elkaar met

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7