H a a r 1 e m's j e u g d. Men schrijft ons Maandagavond omstreeks acht uur werd alhier op het Verwulft een heer op een rijwiel door jongens, die met sneeuwballen wierpen, zoodanig in het nauw gebracht, dat men de hulp van een politieagent moest inroepen, om hém uit zijn benarde positie te redden. De Directeur van het Ko loniaal Museum verzocht onze Red. onder de aandacht van het Haar- lemsch publiek te willen brengen, dat eene goedkoope cacao-poeder, die hier ter stede op groote schaal, in bussen van kilogram, zonder naam van den fabrikant, verkocht wordt met het opschrift: Beste Poeder-Cho- colaad. Zuiver extract van cacao", blijkens de analyse geenszins recht heeft op de betitelingen „best" en „rui ver". Deze „cacao" bestaat n.l. voor bijna de helft uit aardappelmeel, ter wijl de daaronder gemengde cacao, blijkens het gehalte aan cacaoschil- len, van inférieure qualiteit te ach ten is. Uitgesloten en. Het oude steun-comité voor de uit- geslotenen is ontbonden en een nieuw opgericht. Een en ander als gevolg der sa menwerking met het H. A. S. en het P. A. S. Secretaris is de heer Blaauw, pen ningmeester de heer Akkerman. Behalve deze mededeeling zendt men ons de opmerking, dat het steun comité H. A. S. en P. A. S. zich w e 1 voor de uitgeslotenen interesseerde, getuige de veelvuldige conferenties en briefwisselingen, welke tusschen bei de comité's plaats gehad hebben. Benoemd1 Dec. tot leerliug-tele- phoniste M. van Gesse! te Haarlem. Gisterenavond 8 dezer haa- den eenige jongens de brutaliteit met sneeuwballen een spiegelruit in te gooien bij den heer Os, sigarenhande laar, Korte Begijnestraat, hoek Bake- nessergracht. In de Raadszaal ten Stadhuize te Amsterdam werd gisteren de winter vergadering gehouden door de leden der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Een viertal nieuwe leden trad toe. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer jhr. mr. J. \V. G. Boreel van Hogelanden. Biuueuland Staten-Generaal Kameroverzicht, Tot groote verwondering van het publiek ging 'Hoofdstuk II er door zonder een debat over de „lintjes". Bij hoofdstuk III, Buitenlandsche Zaken, werd het algemeen debat ge opend door prof. van der Vlugt, die een betoog hield over de noodzakelijk heid van sterker band tusschen diplo- matie en consulairen dienst. Hoewel j voorstander van het in acht nemen van zekere vormen in liet wereldver keer, meende hij dat de diplomatie tegenwoordig meer gericht moest we zen op het zoeken van nieuwe débou- che's. Vandaar zijn aandrang om van beide diensten een twee-eenheid te maken, met uitwisseling van perso neel. Zoo achtte hij een goed diplo maat noodig te Pretoria, doch een consul-generaal te Buckarest en te Konstantinopel .eerder een consul uit het Oosten dan een diplomaat uit het Westen. De positie van den gezant, over wien de Hollanders ontevreden waren, acht te spr. niet ongedeerd gebleven. Voorts betoogde hij, dat in Z. A., met name wat de op grond van het vol kenrecht onrechtmatige confiscatie van de bezettingen der Z. A. S. M. betrof, de Ned. Reg. .was tekort ge schoten. Zij had moeten waken voor de rechten der Ned. crediteuren. De zaak had voor het Hof van Arbitrage gebracht moeten worden. Spr. hoopte er alsnog het beste van. De heer van der Vlugt drong er ten slotte op aan. dat wij het voorbeeld zouden volgen van België en Zwitserland. De heer van W'ijck wees omstandig op de nadeelen die voor den handel in tuinbouwproducten te verwachten waren van het nieuwe Duitsche tol tarief, dat zeer ten nadeele zou zijn van onzen uitvoer van aardappelen en vruchten. Hij meende dat wij recht hadden op de positie van meest be gunstigde natie en konden wij dat niet gedaan krijgen dan moesten wij in ons tarief op Duitsche artikelen compensatie zoeken. Spr. vroeg ten slotte lo. Wat heeft de Ned. Reg. gedaan om de te verwachten nadeelige ge volgen van 't nieuwe Duitsche tolta rief, speciaal voor den Ned. tuinbouw, af te weren? 2o. Wat is zij voornemens in deze verder te doen De heer van Asch van Wijck drong aan op een arbitrage-contract met Frankrijk en op het voeren van de Nederlandsche ïaal in de correspon dentie met Nederland. De heer van Bylandt begon met twee vragen. Zou Amerika differentieelc rechten gaan heffen op onze suiker? Zullen er in Duitschland Rijnscheep vaartrechten komen? Ook deze spr. wees op de ondernemingsgeest van andere landen in het treffen van nieuwe handelsbetrekkingen en hij was het er eens mede dat de Britsche Reg. in Zuid-Afrika privaateigendom had aangetast door de confiscatie van de Z. A. S. M. Ook hij drong op ar bitrage aan. "De vele uitwijzingen uit de Rijnprovincie betreurde spr. en vroeg deswege de mogelijkheid van een tractaat. De heer van Kol handelde over de Macedonische quaestie. Zoo gauw, meende hij, als indertijd iets had moeten worden gedaan voor de arme Armeniërs, had een optreden ten gunste der Macedoniërs de plicht ge weest der Europeesche Staten. Spr. had van onze Reg. willen zien uitgaan het initiatief tot een gemeenschappe lijk optreden. Ook de heeren De Vries en Tvdeman spraken, o.m., over het Duitsche tol tarief, doch terwijl de eerste op com pensatierechten aandrong, scheen de ander niet veel hoop te hebben van een tarievenstrijd met Duitschland. Wanneer wij vroegen, zouden wij ook moeten geven. Daarom moesten wij niet te veel vragen. De heer van Raalte, de eerste spre ker in de avondzitting, behandelde den consulairen dienst, waarvan de reorganisatie z. i. van overwegend belang zou zijn voor de vertegenwoor diging onzer comrnercieele belangen in den vreemde. Het rapport der com missie voor de consulaire examens was 8 maanden in handen van den Min. die bovendien nog allerlei andere ad viezen zocht en kreeg, ten deele. Daar om zou spr. thans er niet nader op ingaan, mits een debat niet te lang werd uitgesteld. Hij wees er intus- schen op, dat een behoorlijke organi satie niet langer mocht uitblijven. De tweede spreker, de heer Pompe van Meerdervoort, wees er op, dat de ze Min. niet zoo spoedig kon voldoen aan het verlangen om een regeling van het consulaatwezen. Het was hem te doen om een goede, niet om een snelle regelingde zaak was moeilijk, daarop wezen de zeer uit- i eenloopende adviezen. Deze spr. kwam 1 voornamelijk op tegen hetgeen de j heer v. d. Vlugt over verschillende punten had aangevoerd. Hij betwijfel de of de Houding van Engeland tijdens den oorlog gunstig was geweest voor arbitrage inzake de Z. A. S. M. De heer Cremer sloot zich grooten- deels bij den heer van der Vlugt aan, behalve hetgeen ten aanzien van den gezant te Konstantinopel was gezegd. Deze gezant had z.i. steeds hart ge toond voor handel, nijverheid en scheepvaart, vooral als gezant te Washington, doch ook te Konstan tinopel, waar hij ijverig werkzaam was voor de belangen in Ned.-Indië. De oppositie kwam z. i. van de afd. van het Ned. Verbond te Konstanti nopel, die het liefst alle ambten van onzentwege in het Ottomaansche Rijk te vergeven. door Nederlanders zag bezetten. Onze gezanten hebben blijkbaar nooit de geschikte personen kunnen vinden en zij konden het toch het best beoordeelen. Een lid van de Kamer kon dat niet. Onder dezen ge zant zijn er echter juist meer Neder landers benoemd. Men had hier blijk baar te doen met persoonlijke grie ven. Spr. meende ook dat het gezag van onzen gezant te Konstantinopel niets had geleden. Den heer van Idsinga leek een sa mensmelting van consulairen en di- plomaiieken dienst niet den juisten weg. Hij wilde een strenge scheiding houden. Noodig was z. i. omtrent den consulairen dienst een onderzoek te doen instellen door enkele gezanten. En ook vroeg hij den Min. geen be slissing te nemen zonder de Kamer in de gelegenheid te stellen er over te oordeelen. 'De heer Fock oefende critiek op het Kon. Besl. betreffende de pensioneering van diplomatieke ambtenaren op 65-jarigen leeftijd, die leeftijd kon z. i. hooger zijn. Ook moest het ontslag op dien leeftijd im peratief zijn, niet facultatief, zooals de nieuwe regeling is. Daarna kwam de Minister aan het woord. Wij bepalen ons tot een zt kelijke mededeeling van de voornaam ste punten zijner rede. De Min. zeide dat men verkeerd deed ons land een klein land te noemenlette men op onze positie in Oost-Azië, dan waren wij ongetwijfeld een groote Mogend heid en daarmede moest ook bij onze vertegenwoordiging in den vreemde worden gerekend. Z. i. was er groot verschil tusschen den diplomatieken dienst en den consulairen. Elks taak was een andere. Consulaire voorberei ding was z. i. voor een diplomaat on- noodig. Uitwisseling van dignitaris sen tusschen beide diensten kwam hem verkeerd voor, samensmelting was af te keuren. In zake de Z. A. S. M. kan de Min. in het openbaar niet anders dan zeer omzichtig antwoorden. Engeland be weerde dat de Maatsch. de neutrali teit had geschonden. Dezerzijds was nimmer toegegeven dat die Maatsch. belligerent was. Een arbitrage-contract met Frankrijk van ruime strekking behoorde op dit oogenblik tot de pia vota, doch men zou liever een minder ruim moeten aanvaarden, dan in het geheel niet. Nederlandsche briefwisseling met Bel gië kwam hem moeilijk voor,waar men in België het Vlaamsch zoo rad braakte. De leeftijd van 65 jaren voor het aftreden der diplomaten was ge kozen in overeenstemming met het gebruik elders. Onze stem te doen hooren ten gunste der Macedoniërs de Min. achtte het minder op onzen weg te liggen. Inzake de erkenning van Panama was nog geen beslissing genomen. (Het is best mogelijk dat het een en ander ons ontgaan is, want de Min. behoort tot de alleronduidelijk- ste sprekers). Hij zegde een voorstel betreffende den consulairen dienst toe, zoo spoe dig het personeel aan zijn departe ment was vermeerderd. De Min. vereenigde zich met de reeds vernomen verdediging van den gezant te Konstantinopel. Het Duitsche toltarief. Dit laat uit zonderingen toe bij handelstractaat. Met eenige Staten onderhandelde Duitschland, maar niet met ons, want voor ons geldt sedert meer dan een halve eeuw het stelsel der meest be gunstigde natie. En onzerzijds is juist een nieuw tarief in bewerking. Men moet dus voor onderhandelingen een geschikten tijd afwachten er is nog niets gedaan, maar er wordt op onze belangen gelet. Daarna volgden de replieken en werd het algemeen deba tgesloten. Tegen half 12 begon de behandeling der artikelen. Daarbij kwam de heer v. Nispen bij den post van ƒ5000 voor een gezant- schaps-secretaris voor Konstantinopel terug op de grieven der Ned. Kolonie. Waarom wordt de post van vice-con sul opgeheven vroeg hij. Ook pro- testeerde hij tegen de tijdelijke ver vanging van onzen gezant door een Armeniër, een drogman. De Min. antwoordde dat meerdere mogendheden Turksche onderdanen, Armeniërs, als drogman in dienst hadden. Vervanging van den gezant, bij diens afwezigheid, door den lsten drogman, was geheel overeenkomstig het gebruik. Maar het zou niet meer i gebeuren. Over de weder-bezetting van het consulaat-generaal te Pretoria sprak de heer Hubrecht. De toestand van thans mocht niet worden bestendigd. Doch waar men de benoeming wilde koppelen aan een reorganisatie van den dienst in Zuid-Afrika, vreesde spr. dat de benoeming nog wel een tijd zou uitblijven. Spr. betreurde het dat een jong en onervaren ambtenaar was uitgezonden om die reorganisatie ter plaatse te onderzoeken. Was zijn rapport nu te verwachten? Een En- gelsch rapport was er reeds. De Mi nister zeide dat hij op het oogenblik geen geschikter ambtenaar beschik baar had voor het bedoelde onder zoek. Het rapport zou zoo spoedig mo- kelijk gepubliceerd worden. Spoedig daarna zal de reorganisatie van den consulairen dienst volgen. Tien minuten na 12 ging Buiten landsche zaken er geheel door. (Per telegraaf). De Tweede Kamer nam na een kort debat het tractaat aan met Frankrijk betreffende den wederzijdschen invoer van koloniale producten. Daarna begon de Kamer het alge meen debat over de begrooting van Justitie. De heer Van Nispen vroeg wet telijke regeling van liet accountant wezen. Tweede Kamer. De Memorie van Antwoord op de Begrooting van Binnenlandsche Za ken is verschenen. Overweging wordt toegezegd van splitsing van het provinciale kiesdis trict "s-Gravenhage. De burgemeester van Marurn is gewaarschuwd zich te onthouden van politieke vergaderin gen te bemoeilijken. Beslist weigert de Minister af te keuren het optre den van den burgemeester van Arn hem bij de uitvoering eener zangver- eeniging. Een regeling betreffende openbare inzamelingen is gereed. Hot onderwerp banken van leening wordt onderzocht. De invoering der crema tie wenscht het kabinet niet te bevor deren. Plannen tot oprichting van een Rijksleprozenhuis worden voor bereid. De regeering is bedacht op maatregelen tegen mijnwormziekte. Voor den centralen gezondheidsraad beperkt de Minister zich tot den bouw van een laboratorium's Minis ters voorstellen, rakende het onder wijs, zullen de bestaande inrichtingj zooveel mogelijk intact laten en zich bepalen tot urgente wijzigingen.Over- wogen wordt te Leiden een leerstoel voor geschiedenis en geographie der geneeskunde te estigen.Aangevraagd worden nog 2000 voor subsidiever- hooging van de industriescholen voor meisjes te Haarlem en Utrecht; voor de ambachtsscholen te Brielle en Til burg subsidieverhoogingen voor de teekenscholen te Amsterdam van Pa trimonium eu de „Eenheid", en van het'Patronaat voor jeugdige werklie den te Maastricht. Aan wijziging van de Leerplichtwet zal niet te ontkomen zijn; maar de regeering wil eerst nog over hare resultaten oordeelen. Maat- i regelen tegen indringing van vreemd onderwijzend personeel door vreemde kloosterlingen acht de regeering niet noodig. Buiten de'school moeten naar 's Ministers inzien, de openbare on derwijzers worden vrijgelaten in liet uitkomen voor hunne politieke belij denis, waaraan zij echter geen vrij- held ontleenen om deel te nemen aan een actie als bijvoorbeeld van het Comité van Verweer. Bij den nood- stand der gemeentefinanciën dringt de Minister niet aan op aanstelling van schoolartsen. Overwogen wordt I opheffing in 1904 van 5 Rijksnor maallessen. Uitgetrokken wordt ƒ850 subsidie voor het schoolfonds voor schipperskinderen. Het ontwerp nieu we Arbeidswet zal waken tegen arbeid van jonge kinderen buiten de school tijden zoomede maatregelen bevat ten tot meerdere beveiliging van werklieden in loodwitfabrieken. Voor onderzoek naar de slachtoffers dei- stakingen acht de Minister geen re den. In het ontwerp-Arbeidswet wordt tegen dubbele aangiften van ongeval len gewaakt. De Koningin naar Brabant. Naar met zekerheid kan worden gemeld, bestaat bij H. M. de Konin gin het ernstige voornemen, in den loop van den volgenden Zomer, een bezoek te brengen aan de provincie Noordbrabant. („Avondpost".) Korte vreugde. In een dorp in den Bommelerwaard is een inwoner gestorven, die reeds 10 dagen te voren door zijne huisvrouw werd dood gewaand. Toch was het geen geval van een gewonen schijn- doodede patiënt lag in een rustigen slaap en door de groote zwakte was de ademhaling niet hoorbaar, waar om de vrouw in allerijl den kinderen liet bekend maken, dat hun vader overleden was. Toen allen huilende om het bed stonden stel u de schrik en daarna de blijdschap voor ont waakte de vader. Nu, tien dagen daarna, is de man werkelijk overle den. Geld zoek. Door den heer G. te Bennekom werd dezer dagen een brief, inhou dende 125, als rente van een hypo theek, bij den heer mr. A. C. v. D., aldaar bezorgd. De brief werd in ontvangst genomen door de werk vrouw, die bij afwezigheid van den heer v. D., den brief op diens kamer heeft gelegd. Bij thuiskomst vond de heer v. D. wel den brief, maar de inhoud was verdwenen. Hoewel spoedig de verdenking op de werkvrouw viel, is tot nu toe niets aan het licht gekomen. Treurig eind van een dwaas leven Van den millioenen-heer, waarover in dit blad ook wel eens iets is mee gedeeld, meldt het „Hbld." In de laatste maanden was in Amsterdam een eigenaardig man het onderwerp van vele gesprekken. Een jonge man, die gezegd werd van goede familie te zijn, deed in vele winkels en vooral koffiehuizen, tin geltangels, e. d., niet altijd van het beste soort, de rnenschen verbaasd staan door de wijze, waarop hij let terlijk met liet geld smeet. Hij was daarom de lieveling van de kellners van de kellnerinnen in de „sociëtei ten" van de dames, die optreden in de tingeltangels van de Nes. Geld terugvragen deed hij nooit, zijn potje bier betaalde hij met bank biljetten van vijf-en-twintig gulden en meerwat hij meer gaf dan zijn ge lag, liet hij „houden Hoe de man aan al de schatten kwam, die hij dikwerf op de allerdolste wijze weg smeet, begreep niemand. De millioenen-jufrouw was er niets; bij en de millioenen-heer had dit op' haar vooruit, dat hij zijn schatten liet ziensteeds liep hij met pakken bankpapier in zijn portefeuille, gou den tientjes en rijksdaalders liet hij rinkelen in zijn zak. Op een gegeven oogenblik was hij onlangs verdwenen en thans verne men wij, dat hij te Parijs een eind heeft gemaakt aan zijn verkwistend bestaan. Of aan zijn schatten een einde was gekomen, of dat een ande re reden hem het leven ondragelijk deed zijn, hij heeft zich in het vreem de land een kogel door het hoofd ge jaagd en is niet meer. In vijf jaar tijd, dus deelt men ons mede, heeft hij kans gezien een millioen goede Hollandsche guldens te vergooien op één enkelen dag verteerde hij, of beter versmeet hij in een eerste rangs-hotel te Amsterdam een bedrag van ƒ3600. Op een goeden dag kreeg iiij den zonderlingen inval allen,aap jes-koetsiers, die met hun rijtuigen voor het Paleis op den Dam stonden, de hoeden af te slaanhevige ver ontwaardiging onder de koetsiers, die hij luwde door voor ieder hunner bij een hoedenmaker in de buurt een hoog-zije te koopen voor tien gulden per stuk, wat hem voor de twaalf koetsiers dus eventjes ƒ120 kostte. Degenen, die berd, hier en daar meer „aan 'twerk" zagen, zouden tal van staaltjes van 's mans roekelooze verspilzucht kunnen verhalen. Hij is thans niet meerdoor nie mand betreurd, dan allicht door de genen, die van zijn dwaasheden hun zak spekten. Beklagenswaardige rijk aard, die, had hij gewild, met de schatten, die hij bezat, zóó veel goeds had kunnen doen Vroeg Rijp. Wij klagen hier te lande, dat het voortgezet onderwijs zich te spoedig splitst. Men weet nog niet, wat de 12- of 13-jarige knaap zal moeten wor den, voor welke studie hij den mees ten aanleg bezit, en staat dan reeds voor de keuze gymnasium of hoo- gere 'burgerschool In Indië schijnt voor dergelijke klacht geen reden te zijn. Daar we ten de ouders neen de jongens op zesjarigen leeftijd al wat zij willen Bij Gouvernementsbesluit van 15 October 1903 Nr. 14 („Javasche Cou rant" Nr. 84) wordt de directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid gemachtigd ...„bij wijze van proef jaarlijks hoogstens 60 inlandsche jongelieden, die den leeftijd van zes jaren hebben bereikt en die van acht jaren niet hebben overschreden, en die het ver langen hebben te kennen gegeven voor inlandsch ambtenaar te worden opgeleid, desverlangd gratis te doen toelaten tot de openbare Europeesche lagere scholen", enz. Die „jongelieden" van zes tot acht jaar zullen dan ongetwijfeld, volgens de ordonnantie op de zegelbelasting „hun verlangen" moeten „te kennen geven" op een zegeltje van een gul den vijftig? Of zijn jongelieden van 16 tot 18 jaar bedoeld? („Hbld.") Een eigenaardige lielliebbery Gisterenmorgen is op de Hoog-; straat 'e Zwolle een huzaar, in gar-1 nizoen te Deventer, zekere L. S., die i in beschonken toestand bij verschei den personen een aantal glasruiten met de vuisten stuk sloeg, door een tiental burgers vastgegrepen en daar op, ter voorkoming van erger, aan handen en voeten gebonden. De ma rechaussee werd gewaarschuwd en nu werd de man door den wacht meester, een marechaussee en een politieagent naar de marechaussee kazerne overgebracht. 'tBleek, dat hij had vernield: bij H. Tollenaar 4 glasruiten, elk ter i waarde van pl.m. ƒ2, en voorts nog voor pl.m. ƒ10 aan tinwerk; bij j. Vos 3 glasruiten, elk ter waarde van pl.m. ƒ2; bij Stil 1 glasruit ter waar de van pl.m. 2.50 en bij Chrisman 3 glasruiten, elk ter waarde van 0.40, zoodat deze woesteling in korte oogenblikken voor een aanzienlijk be drag aan schade heeft toegebracht. Daar hij geen verlofpas bij zich had. zal hij vermoedelijk ook nog als de serteur gestraft worden. („Zw. Ct.") Leentje buur. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct." het volgend staaltje van brutaliteit. Bij de stemming en herstemming voor een vertegenwoordiging in het bootwerkersbedrijf is gebruik gemaakt van een viertal nieuwe blikken bus sen, waarin de stembiljetten moesten worden geworpen. Zooals men weet, is deze zaak zooveel mogelijk door de scheep- en bootwerkersorganisatie „Recht en Plicht" tegengewerkt. Welnu, van dezelfde „Recht en Plichf'-heeren kwam deze week een schriftelijk verzoek in bij het bestuur der Werkgeversvereniging „om voor een te houden tombola van deze bus jes gebruik te mogen maken Eeu verstandig besluit. Uit 's Gravenhage meldt men Naar aanleiding van de manifesta ties voor de winkels van patroons, die weigerachtig blijven hun winkels op Zondag te sluiten ter bevordering van de Zondagsrust hunner knechts, hielden de Haagsche slagersgezellen gisteren een vergadering. Op voorstel van het bestuur werd besloten, het post vatten voor de winkels der on- willigen te staken, daar het van mee- ning was, dat de gezellen op aange- i namer wijze hun verkregen Zondags- I rust kunnen gebruiken. Verder werd besloten die patroons zooveel mogelijk schade te berokke nen door stille actie tegen hen te voeren en geen middel daarvoor on beproefd te laten. Treurig Aan de De Ruijterkade te Ainster- dam ontmoette een politieagent een beschonken jongen van 13 jaar. Aan het politiebureau werd een flesch bij hem gevonden, waarin nog jenever was. Hij gaf op met drie andere jon gens, die later wegliepen, eene volle flesch bijna geheel geledigd te heb ben. Waar zij de jenever gekocht had den, wist hij zich niet meer te herin neren. De knaap werd door zijne moeder afgehaald. Post-ontevredeubeid. Men meldt uit Den Haag aan ,,Het Volk" Voor eenige dagen kon men in de burgerlijke pers lezen, dat de heer Mahieu, inspecteur der posterijen in algeraeenen dienst aan het hoofdbe stuur, voornemens was, zijn eervol ontslag aan te vragen. Wekte dit bericht begrijpelijkerwijze onder het personeel der post eenige bevreem ding, omdat de heer Mahieu nog be trekkelijk jong is en als degelijk en humaan chef bekend staat, achteraf blijkt nu, dat deze aanvraag om ont slag in verband staat met een grove beleediging, dezen hoofdambtenaar aangedaan. Nog kortelings heette het, dat de verhouding tusschen den nieu wen directeur-generaal Pop en den administrateur De Bloeme, die onder de zwakke leiding van den heer Ha- velaar oppermachtig was, ook al gespannen was. Dit werd toen tegen gesproken. Uit het bovenstaande zou men nu anders toch wel mogen aflei den, dat de zoo zeer gewenschte har monie veel te wenschen overlaat. Volgens een gerucht heeft de minis ter het aangevraagd ontslag niet ingewilligd, doch een onderzoek be volen. Brand in een trein. Men meldt uit Grouw Hedenmorgen omstreeks zes uur arriveerde alhier de eerste goederen trein. Bij aankomst bleek een dei- wagens in brand te staan. De wagen, geladen met verschillende goederen als boter, olie, een verhuisboel enz., geleek in minder dan geen tijd een kolossale vuurzee. De stationschef stuurde onmiddellijk bericht naar de brandspuitenfabriek van de firmaVan der Ploeg, op korten afstand van het station, met verzoek een brandspuit met het noodigê personeel te willen zenden. Aan dit verzoek werd spoe dig voldaan, en in korten tijd was men den brand meester. Besmettelijke ziekte. Het 6de geval van pokken is te Volendam aangegevendrie andere zieken zijn nog verdacht. Deze perso nen zijn allen in liet huis geweest, waar de eerste poklijder kwam. De burgemeester heeft weder eene R.-K. liefdezuster uitAlkmaar aangevraagd. Een tweede barak is aangewezen. Ongelukken. Op den Sint-Nicolaasavond is te Brielle een ruim'zestigjarig man, die de Kaaiebrug over moest om zich naar zijn woning te begeven, in de haven gevallen en verdronken. Te Onstwedde (Gr.) is bij de fami lie Wijgers het bericht ontvangen. dat hun zoon Barthold, stuurman oj de „Hihemia", een vrachtboot van d< heeren Müller Co., alhier, op rei: van Spanje naar Nederland, over boord is geslagen en verdronken. Een Ernstig Ongeluk Een gezin te Edam werd gisterer in diepen rouw gedompeld. De gemeente-architect, een mai van 47-jarigen leeftijd, hield toezich; bij het vellen van hoornen, op d< begraafplaats aldaar. Een hoorn, wel ke onverwachts viel, trof hem aan he; hoofd. Vreeselijk verminkt werd d( ongelukkige opgenomen. De inmiddels geroepen geneesheei kon slechts den dood constateeren. De stoomweverij van de firma H en B. Scholten te Almelo wordt bin nenkort stop gezet. Aan de ongehuw de arbeiders is reeds ontslag aange zegd. De fabriek wordt vermoedelijk verkocht. Een surprise. Op het politiebureau in de Hoflaan te Rotterdam werd Zaterdag dooreen bewoonster dier straat kennis gegeven dat te harent een kind van omstreeks 2 jaren te vondeling was gelegd. Dal kind was daar gebracht door een vrouw. Terstond werd een onderzoek ingesteld, doch de alleen thuis zijnde juffrouw kon geen inlichtingen geven en kende het kind heelemaal niet. Toevallig kwam juist haar zoon thuis, die, toen hij hoorde van waar hei kind kwam en nadat hij het eenigen tijd bekeken had, tot de overtuiging moest komen, dat het zijn eigen kind was, wegens familieomstandigheden, uitbesteed bij de brengster, die nu, omdat zij niet langer betaald werd, niet beter wist te doen dan het kind te brengen bij de grootmoeder en den vader. uT?ostent* De sigarenfabrikant W. Krol, te Oude-Pekela, ontsloeg alle sigarenma kers. Dezen, allen lid van den „Siga- renmakersbond", ontvangen nu hun weekgeld uit de weerstandskas van den bond. Teneinde zooveel mogelijk te verhinderen, dat nieuw personeel wordt aangenomen, wordt van 's mor gens 8 tot 's avonds 10 uur bij de fa briek gepost. Om de twee uur heeft de aflossing plaats. De „wacht" be staat uit 2 personen, en 10 nemen aan het „posten" deel. Aead. examens. Utrecht. Kerkel. voorber. ex. W. J. Kan en J. Booy. Cand. Rechten li. \Y. j. M. Keuls en J. G. Holsteijn Cand. Theol. 1S. J. H. van Leeu wen. Amsterdam. Doctoraal examen in de Nederlandsche letteren door den heer H. W. E. Möller. Een Woesteling. Zondagmiddag heeft de schilder J. C. Heij, wonende in de Oude Eem- nesserstraat te Hilversum, bij een twist zijn buurman W. Methorst met een klewang den linkerpols nagenoeg doorgehakt en van de rechterhand eenige vingertoppen afgesneden. Dr. F. William Adrian verleende de eerste geneeskundige hulp. M. werd naar het R.-K. ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. Sport en Wedstrijden Hockey. Competitie-wedstrijd 1ste kl. Haar lemAmsterdam, te Heemstede. Ge wonnen door Haarlem met 102. Stand hij de rust60. Het veld verkeerde in goeden toestand, maar na de pauze maakte een hagelbui het spel wat zwaar. Aan het samenspel der Amsterdammers ontbrak veel. Yoetb&L De volgende uitslagen vallen nog te vermeldenHaarlem II won van R. A. P. II met 6—0Haarlem Hl won van Kinheim met 5—2; Edo—H. F. C. speelden gelijk 3—3. Vrijdag j.l. werd de algemeene ver gadering van den Haarlemschen Voet bal Bond gehouden, voor het kiezen van een tweetal bestuursleden voor de opengevallen plaatsen, ontstaan door het bedanken van de heeren Her bert en Lucas. Gekozen werden de heeren Philippeau en v. d. Woude, ter wijl de vice-voorz. de heer J. A. Rij- kens werd benoemd tot voorz. en de heer Philippeau in diens plaats tot vice-voorz. Ingekomen was een schrijven om advies van den N. V. B. aangaande het voorstel tot een nieuwe competitie- indeeling. waarop het navolgende werd geantwoord de H. V. B. na rij'- pelijk al het voor en tegen besproken te hebben is tot de conclusie gekomen dat eene competitie van 8 le klasse vereenigingen over het geheele land warme aanbeveling verdient, echter mag zijn inziens alleen langs een ge leidelijken weg, in den loop der ja ren, op proefondervindelijke manier tot dit besluit overgegaan worden, want in één jaar uit te maken welke de acht sterkste vereenigingen zijn uit geheel Nederland, zou niet alleen onmogelijk, maar tegenover verschil lende vereenigingen tevens een groote onbillijkheid zijn." De Bond achtte het evenwel wen- schelijk den N. V. B. voor te stellen het getal van 8 vereenigingen op tien te brengen. Korfbal. Zondag had op het terrein aan de Schouwtjeslaan alhier de eerste ont moeting plaats tusschen een 12-tal Amsterdammers en een gelijk aantal Haarlemsche spelers. Reeds spoedig bleek dat Haarlem kranige vangers en goede doelwer-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2