NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. '21e Jaargang. No. 6272 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 DECEMBER 1903. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T IN H pER DRIE MAANDEN: ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 AV Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 (fry fF' nip lllilyiT Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02X |Bi|IfiBlffcflp V* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37}f Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. W&r' Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31^ Faubourg Montmartre. Bit Bummer bestaat uit zes bladzijden .E<©r»stej 3Bladi. ch Haarlem's Dagblad van 10 Dec. en[ievat: Leenen van Paul om Peter te letalen, Buitenlandscli Overzicht, [ameroverzicht, Muziekverslag van 'r" Pliilip Loots, Binnenland, Sport en n' itadsberichten. :il Leenen van Peter om Paul te betalen. Menschen die aan coöperatie doen, i,a. leden van coöperatieve bouwver enigingen in Haarlem, hebben eenige lagen geleden een circulaire gekre- jen, waarbij bun steun werd ingeroe- len. De zaak is deze dat een coöpera- ieve mandenmakerij te Schiedam be- angrijke geldelijke verliezen heeft ge- eden en het bedrijf heeft moeten sta an, zoodat de werklieden aan een lekend handelsman aldaar hebben erzocht het bedrijf te willen voort- etten. Hij is het nu, die aan men- Chen, die iets voor coöperatie gevoe- m (zonder twijfel is ook elders in Ne- lerland de circulaire verspreid) het erzoelc richt om nieuw manden- rerk van deze inrichting te betrekken if er reparatie te laten doen. Waarom de mandenmakerij tot dus- er niet marcheerde, zet de nieuwe eider uiteen. Wel waren de voorwaar- len voor welslagen kennis, kapitaal, ;oede organisatie aanwezig, maar de J ifzet was zeer onvoldoende, „het oude 'ledje hij productie-coöperaties" de nieuwe leider, maar ziet daar- lij o.i. over het hoofd, dat waar van aer onvoldoenden afzet moet worden [esproken, toch blijkbaar de organi satie niet voorbeeldig is geweest. Voor en goeden handelsman is immers het rerkrijgen van een flinken omzet een erste vereischte. Dit evenwel in het voorbijgaan. De raag is minder wat gebeurd is, dan pel wat gebeuren zal. En nu komt et ons voor, dat de onderteekenaar an de oproeping min of meer hinkt p twee gedachten. In weerwil van let klaarblijkelijk fiasco der onderne- 3- Ding wil hij het merkteeken der coó- eratie daarop blijven gestempeld len. „Om moeite en kosten te spa- y en", zegt hij, „zal de zaak voorloopig S ip mijn naam gedreven worden liettemin zullen reeds dadelijk de •eginselen der coöperatie worden toe- [epast en zoodra de levensvatbaarheid «wezen is, zal aan de zaak de wet- elijke vorm worden gegeven. Het treven zal daarbij zijn, de werklie- 3n tot zelfbestuur op te voeden." Wie deze volzinnen met aandacht eest, zal onmiddellijk opmerken, dat r een groote weifeling in opgesloten Igt. De nieuwe leider is zelf zoo wei van de mogelijkheid der onderne- Qing overtuigd, dat hij erkent, dat de evensvalbaarheid nog bewezen moet porden. Daar waar toch zeker de zaak liet begonnen had moeten zijn, vóór- at de deelnemers tot zelfbestuur aren opgevoéd, deelt hij mee dat iet plan is, om daarnaar te streven, het onze schuld dat wij dit lezen- dachten aan een man, gced van lart en goed van wil, die meer uit ihilantropie, dan wel uit coöperatieve leigingen, zich het lot heeft aange- rokken van deze mandenmakers die naar luid der circulaire, er inderdaad ilecht aan toe schijnen te wezen? „De Perklieden zouden", zoo staat er te ezen, „nog wel tegen den winter en jl tt bijzonder ongunstige omstandighe- len (er liggen twee slechte fruitoog- iten achter ons) broodeloos geworden ijn". Twee gedachten derhalvede eene len poging om toch nog te' trachten iet denkbeeld van een mandenmakerij lp coöperatieven grondslag te verwe- lenlijken, de andere een poging om de Werklieden voor broodsgebrek te be hoeden door de medewerking van het publiek. Wanneer wij gevoelsargumenten een oogenblik laten rusten, dan mogen We zeggen, dat deze twee denkbeelden met elkaar niet in dezelfde lijn lig gen. Een koopman, wiens zaken slecht gaan, roept het medelijden van de menigte niet in hij zoekt maatre gelen om te verhelpen, wat er aan zijn onderneming ontbreekt. Wanneer hij voor zijn zaak niet geschikt is, zal hij dikwijls niet eens opmerken waar het hapert. Hier weet men het blijk baar preciesde omzet is niet vol doende. En de nieuwe leider tracht die door zijn circulaire dan ook te vergrooten, maar en hier schuilt o.i. de fout hij tracht dat te doen met een beroep op de liefdadigheid der menschen. Het heeft geen nut, in te gaan op het duidelijk bestaande gebrek aan zelfkennis, dat de deelnemers tot de stichting van deze coöperatie heeft gebracht. Twee bekende coöperatoren, die aan den achterkant van de cir culaire hunnerzijds het nemen van een proef aanbevelen, verklaren dat het den deelnemers ook aan admini stratieve kennis heeft ontbroken. Ons hoofdbezwaar is dan ook, dat wie voortaan te Schiedam zijn manden zou bestellen, of ter reparatie zenden, feitelijk leenen zou van Peter om Paul te betalen. "Om dat aan te toonen be hoeven wij maar aan te halen, wat in de circulaire zelve over het vak te lezen staat. ;,De sociale toestand van het vak is slechtlage loonen, lange werktijden, slechte werkplaatsen" Derhalve ook in Haarlem, althans wat de twee eerstgenoemde elementen aan gaat. En wat doen wij nu, coöperatoren of niet-coöperatoren, wanneer wij on ze bestellingen op mandengebied adresseeren naar Schiedam? Niets an ders dan onzen gewonen leverancier zijn arbeid onthouden, het werk waar van ook weer werklieden moeten leven en bestaan, zij het dan ook niet in associatie, werklieden vair wie de circulaire zelve zegt, dat zij reeds kampen met lage loonen en langen arbeidstijd. Vriendelijke zielen, die uit men- schenliefde de Schiedamsche manden makers zouden willen helpen, zullen naar wij ons kunnen voorstellen in weerwil daarvan bij hun gewonen leverancier blijven, omdat het immers niet baat, van Peter te leenen om Paul te betalen. Buitenlandscli Overzicht Dat de mogendheden niet tevreden zouden zijn over het antwoord van TURKIJE op de hervormingen-nota, wordt nu tegengesproken. Rusland en Oosten rijk moeten integendeel al een week geleden verklaard hebben, dat het Turksche antwoord voldoende was. Bovendien gaf de Russische Keizer gisteren telegraphisch door tusschen- komst van zijn gezant Sinowjef den Sultan zijn bijzondere tevredenheid te kennen over de principieele aan neming der nota, waaraan hij een hernieuwde verzekering toevoegde voor het in stand houden der Turk sche integriteit. Deze uitlating van den Tsaar maakt in Turksche regeeringskringen een zeer goeden indruk. Nu heeft Turkije weer onaange naamheden met de Vereenigde Sta ten. Daarvan wordt het volgende ge meld Davies, consul der Vereenigde Sta ten te Alexandretta, is door de poli tie aangevallen, terwijl hij een Ar meniër, met name Attarian, een ge- naturaliseerden Amerikaanschen bur ger, naar boord van een schip ver gezelde. Ondanks het verzet van den consul nam de politie Attarian in hechtenis en zette hem gevangen. Davies verbrak daarop de betrek kingen met de Turksche overheid en vertrok naar Beiroet. Leihsman, de Amerikaansche gezant, heeft de aan dacht der Porte op de zaak geves tigd. Een persbureau te New-York maakt thans een telegram bekend, meldende, dat de vrede tusschen Rusland sn Japan, naar men gelooft, verzekerd Is, dank zij den Tsaar, die te Tsarskoje Selo met Lamsdorf het antwoord op Japans voorstellen heeft overwogen. De samenkomst duurde anderhalf uur. Er werd besloten zekere wijzi gingen in Japan's- voorstellen betref fende Korea aan te bevelen. Dadelijk werd dat geseind naar Rosen, den Russischen gezant te Tokio, en Alexejef. De voorgestelde wijzigingen, die, naar liet heet, van minder be- teekenis zijn, zijn waarschijnlijk reeds informeel voor de Japansche onder handelaars gelegd. Keurt Japan ze goed, dan staat niets meer een vol ledige overeenstemming in den weg. Vermoedelijk zal Japan ze wel goed keuren en dan is de kwestie in het Verre Oosten alweer een stap nader tot oplossing, temeer daar China in zijn achteloosheid Rusland óók zijn zin wel zal geven. We vernamen reeds van onderhandelingen tusschen bei de rijken betreffende Mantsjoerije. Men verwacht, dat de overeenkomst de bewilliging van de meeste voor waarden zal behelzen, welke Rus land vroeger voor de ontruiming van Mantsjoerije gesteld heeft en in naam de souvereiniteit van China erken nen, terwijl dit land Rusland een adviseerende stem bij het bestuur geeft. In den loop van de kortgele den gehouden gedaclitenwisselingen op het paleis werden drie plannen ter sprake gebrachthet eerste wendde zicli tegen Rusland, het tweede wilde de hulp van bevriende naties vra gen, het derde raadde aan, met Rus land tot een accoord te komen op de beste voorwaarden die te krijgen wa ren. Het eerste plan werd verworpen, daar het gelijk stond met een zelf moord. Het tweede plan mislukte, doordat Japan en de Vereenigde Sta ten, tot wie China zich wendde, geen uitvoerbaren raad wisten te geven. Daarom nam het paleis het derde plan betreffende het tot stand bren-j gen van een vergelijk met Rusland I aan. De Somali's zijn een lastig volkje, j dat ondervond een paar dagen gele den Italië en nu óók Engeland. De Italiaansche luitenant Carlo Grabau, die het bevel voerde over een gewapende dhow (vaartuig) zette te Durbo in SOMALILAND op Italiaansch grondgebied een aan tal bevriende inlanders aan wal. Toen Grabau zag, dat er geen Ita liaansche vlag op het fort woei, ge lastte hij er alsnog een te hijschen. De commandant van het fort weiger- de tenzij hij bevel van den Sultan welke Sultan wordt hier bedoeld had. Luitenant Grabau gaf hem toen: twee uur bedenktijd en bemerkende, dat dat uitstel geen vruchten hadj opgeleverd, opende hij het vuur op; het fort. Vandaar werd geantwoord met een bom, die Grabau neervelde. De dhow koos onmiddellijk zee 311 werd opgepikt door het Italiaansche oorlogsschip Galileo, dat Grabau's lijk overnam en naar Aden transporteer de, waar het Zondag ter aarde is be steld. Dat was dus een échec. Nu wilden de Engelschen, vriende lijk als altijd, hun Italiaansche vrien den een handje helpen. De Engelschs kruiser Mohawk deed Durbo aan om een onderzoek in te stellen naar den dood van den Italiaanschen luitenant. De bevelhebber van de Mohawk land de met zestig man. Nadat een vruch teloos onderhoud met den Sultan had plaats gehad, trokken beide partij en zich terug en openden zij het vuur. De bevelhebber werd gewond en een zeeman sneuvelde. De Engelschen scheepten zich weer in en keerden te rug naar Aden. Dat heeft óók heel veel van een échec. mentatie-maximen om, niet voor zijne motieven het heerlijk-eenig coloriet zou hebben gevonden, dat aan die motieven eerst hun volle beteekenis geeft, mogen we toch als volkomen ze ker aannemen, dat de groote Fransch- man voor zijn nog grooteren Duit- schen kunstbroeder in dit opzicht den weg heeft geëffend en hem het be reiken van zijn doel heeft vergemak kelijkt. Trouwens, Berlioz dankt op zijn beurt de buitengewone ontwik keling van zijn zin voor klankkleuren aan de ijverige studie der werken van de uitstekendsten onder zijn voorgan gers en tijdgenooten, m.n. Glues, Beethoven en Weber. Dit tweede Bach-concert dan bracht ons ruimschoots gelegenheid ons te verlustigen in Berlioz' wonderbare begaving als muzikaal colorist. Op 't programma kwamen voorScène d'amour uit de dramatische Sym- phonie „Romeo et Juliette", Menuet des Follets, Danse des Sylphes en Marche Hongoise uit de dramatische legende „La Damnation de Faust". Het eerste, een droom van hartstoch telijke innigheidMenuet en Danse, twee kleine wondertjes van tooverach- tige subtiliteit en ragfijne bewerking de Marche een pittig, frisch opklin kend stuk van meesleepende rhyth- miek en met een climax van prachtig effect. Met voelbare voorliefde werden deze nummers door Mengelberg's schare gespeeld en hier vooral vonden wij nieuwe aanleiding ons in 't bezit j van een zoo voortreffelijk orkest on der zoo intelligente leiding te verheu gen. Maar behalve deze waardige Ber- lioz-hulde bood het programma nog een overvloed van belangrijks en schoons. Op de eerste plaats een tot geestdrift voerende vertolking van Beethovens Egmont-ouverture. Op de tweede plaats een Viool-concert (in E) van Bach, waarvan de solopartij werd voorgedragen door een buitengewoon, bij wijze van St. Niklaas-verras- sing optredend? solist, den heer Carl Flesch, hoofdleeraar aan hei Conservatorium te Amsterdam, die fen zullen worden. Natuurlijk vor men Haarlemsche namen de meer derheid, maar ook Haarlems omstre ken zijn er voor belangrijke cijfers in gemoeid. Wij hebben ons de moei te gegeven de cijfers op te tellen en zijn tot de slotsom gekomen, dat uit Haarlem een bedrag van 4l2,603,3ljr uit de omstreken en elders een som van 336,851,42^ op de lijst voor komt. Wanneer wij dus aannemen (zooals het bericht van den curator doet verwachten) dat in het gunstigste geval niet meer dan te zamen 40 procent zal worden uitgekeerd, dan is in dit faillissement door ingezete nen van Haarlem 247,561,99 en door bewoners van de omstreken en el ders 202,110,85^ verloren. De groote verliezen worden na tuurlijk geleden door de rekening- couranthouders, waaronder een op den staat voorkomt met een bedrag- van 182,703,50. Dat is de grootste crediteur, de kleinste is een coöpera tieve vereeniging, met een vordering van ƒ0,39. Deze laatste zal er dus niet arm van worden. WaarschijnlijK schuilen de ergste zorgen in de de posito's en rekening-couranten van enkele honderde guldens en van een paar duizend gulden, toebehoorende aan menschen in wier zaken dit het bedrijfskapitaal was. Toen de firma failleerde bedroeg het totaal der aanwezige gelden ruim ƒ13,000, waarbij evenwel ƒ7000 toebe hoorden aan een vereeniging waarvan de heer Laane penningmeester was en die dan ook, met machtiging van den rechter-commissaris, aan die veree niging teruggeven zijn. Naar men weet is de verificatie vergadering bepaald op Woensdag 16 dezer des voormiddags te 10 uur, in het Paleis van Justitie alhier. Een accoord is, naar de curator mede deelt, tot heden niet ter griffie neer- Intusschen ligt de lijst van baten en lasten voor een ieder ter inzage op de griffie. 2 de BACH CON CERT Met het oog op den honderdsten ver jaardag (11 Dec. 1803) van den groo- ten Franschen toondichter Hector Ber lioz, had men op het laatste Bach-pro- gramraa een belangrijke plaats aan de werke nvan dezen componist inge ruimd. Zeer zeker een schoone en al leszins billijke daad van piëteit. Ber lioz ofschoon ook de scheppingen van zijn fijnen geest het tot heden niet tot dien graad van populariteit hebben gebracht, als waarin zich het werk van velen onder zijn minder groote landgenooten mag verheugen heeft niettemin, door zijn muziek zoowel als door zijne geschriften, zóó ingrijpenden invloed uitgeoefend op de muzikale kunst van onze dagen dat het inmiddels „vereeuwde" nage slacht hem niet licht te groote dank baarheid zal kunnen betoonen. Wel voornamelijk door zijn vindin gen en hervorming op het gebied der instrumenteeringskunst heeft Berlioz zich zijn aanspraak op onze bewonde ring en vereering verworven. Want zonder te willen beweren dat b.v. een genie als Richard Wagner, ook bui ten zijn kennÏB ran Berlioz' Instru hiermede te Haarlem en in de Bach- vereeniging een schitterende entrée maakte. Hoe kernachtig, mannelijk-1 forsch wist hij en niet min- 1 der het begeleidende strijkorkest j het stoere hoofdmotief van dit werk te doen spreken en hoe onweerstaan baar wist hij te boeien in het breed uitgesponnen, machtige stuk muzi- kale lyriek, dat de tweede sats van dit concert vormt. Dit debuut van den heer Flesch was in één woord grootsch. Later ontwikkelde hij in een concert van Paganini een duize lingwekkende techniek en besloot zijn programma even waardig als hij 't geopend hadmet een meesterlijke voordracht van het bekende Bachsche ir op de G-snaar. De eigenlijke solist van den avond, Mevr. Blanche Marchesi, uit Londen, zou ik nog nagenietende in de herinnering aan zooveel heerlijks liever onbesproken laten. Deze dame, voor wier eigenaardig muzikaal tem perament en onmiskenbare keelvaar- digheid ik passenden eerbied koester, was in deze illustre omgeving beslist niet op haar plaats. Om mijn verslag niet met een schrille dissonant te ein digen, wil ik alleen zeggen dat een eenvoudig liedje van Brahms en een minder eenvoudig, (maar des te lee- lijker) lied van Chaminade tot het beste behoorden wat Mevr. Marchesi ons had te geven. PHILIP LOOTS. Stadsnieuws Haarlem, 9 December. Cijfers uit het Faillissement LAANE EN TAN HUMMEL Nu verschillende weekblaadjes van informatiebureaux de lijst der cre diteuren in het faillissement-Laane Van Bemmel afdrukken, blijkt welk een groot aantal personen daarbij betrokken is. Behalve 39 kassiers- firma's vinden wij 118 schuldeischers voor in depositos gegeven geldenen 114 crediteuren in rekening courant. Derhalve meer dan 230 personen of stichtingen, die min of meer getrof St. Nicolaasfeest. Voor de ruim honderd verpleegden in het Stads-Armen- en Ziekenhuis is het hedenavond feest. Deze prettige avond wordt hun ieder jaar eenige dagen na St. Nico- laas bereid door de stamgasten van het Rotterdamsch Café van den heer Bottelier, die daarmede, zooals ons terecht werd opgemerkt, getuigenis afleggen dat café-bezoekers toch nog niet zulke slechte menschen zijn, als het nieuwe ontwerp-Drankwet zou doen vermoeden. Heden waren de verschillende ge schenken in het Rotterdamsch Café uitgestald, en konden wij zien, welk eene heerlijke smulpartij derï ver pleegden wacht. Daar lagen versche roomsoezen voorts chocolade-voorwerpen, borst platen, banket, speculaas etc., ook worst, saucis, sinaasappelen en voor de mannen bovendien sigaren, ter wijl de Phoenix Brouwerij een vaatje bier ten geschenke gaf. Voor den oudsten man was er nog een extra kistje fijne sigaren en een buitengewoon groote sigaar, waarbij deze regelen „Dit presentje, Is voor het oudste ventje En de oudste vrouw krijgt nog een rol chocolade met dit opschrift „Dit is voor het oudste vrouwtje, Die liever bijt op chocolade, dan op [een houtje Vermelden wij ten slotte nog, dat onze bekende declamator, de heer Hartog, hedenavond verschillende voordrachten zal ten beste geven, dan kan een ieder nagaan, dat het voor de verpleegden een prettig feest zal worden. Zang en Vriendschap. Aanstaanden Woensdag geeft de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap haar eerste concert, met niet minder dan drie solisten, de dames Jacque line Stok, sopraan, C. Hinlopen, pia niste en den heer Max Oberstadt, vio list, allen uit den Haag. Het koor zingt: Fern im Osten wird es helle, van W. Heijdt, les Esprits de la Nuit, het bekende groote werk van Riga, le Chant des Matelots, van Radoux en het „pelgrimskoor uit Tannhauser. cape en verwijderde zich eenige oogen- blikken later daarmede. De diefstal was echter opgemerkt door eene andere winkeljuffrouw, die de vrouw achterna ging en een politie agent waarschuwde, die haar het manteltje weder afnam. Hoewel door den winkelier niet de minste schade is geleden, zal. nu de Politie er mede in kennis is gesteld, de zaak toch worden vervolgd. Vooruitgaande. Met genoegen kunnen wij mede- deelen, dat in den toestand van den heer Theophile de Bock groote voor uitgang merkbaar is. De nachten verloopen rustig en de krachten van den patiënt nemen we der geleidelijk toe. R. Kat h. Kerk. De Paus heeft benoemd tot kanun nik van het Kathedraal kapittel van Haarlem den heer W. G. F. Snickers, regent van het Seminarie Hageveld. Toegevoegd. Aan den beklaagde E. de Lanoy, wiens zaak h e d e n naar de terecht zitting is verwezen, is als verdediger toegevoegd Jhr. Mr. J. W. Schorer alhier. Zooals men weet heeft beklaagde reeds zelf als verdediger gekozen Mr. Jolles uit Amsterdam. Dienstweigeraar. Hedenmorgen werd onder militair geleide van Amsterdam naar hier overgebracht de dienstweigeraar Jan Terwey, die krachtens zijn overtui ging als christen-anarchist weigert zijn militairen dienstplicht te vervul len. Terwey is dienstplichtige van dit jaar, en heeft in het voorjaar reeds vier maanden .gediend,maar werd, toen tijdens de werkstaking de lich tingen werden opgeroepen met ande re ongeoefenden met verlof gezonden. Onze zegsman, een geestverwant van Terwey, deelde op onze opmerking over deze inconsequentie mee, dat T. zich toen niet sterk genoeg gevoelde om den strijd aan te binden. Nu schijnt dat wèl het geval te zijn en weigert hij zijn dienst te doen. Zelfs zou hij weigeren als hospitaal-soldaat te die nen. Voor zijn vertrek uit Amsterdam werd T. door een der militaire auto riteiten gevraagd of hij dan niets voor den Staat wilde doen, waarop hij antwoordde, dat hij al les voor den Staat wil doen mits net nuttig is en niet in strijd met zijn geweten. Terwey is nu in de strafgevangenis alhier opgenomen. Diefstal. Voor eenige dagen .vervoegde zich bij een winkelier in de Groote Hout straat eene vrouw met 2 kinderen en vroeg eenige kindermanteltjes te mogen zien. Op het oogenblik. dat de juffrouw nog eenige manteltjes ging halen, nam de vrouw van de toonbank een manteltje weg, stopte dit onder haar Nut. Maandag vergadert het departe ment Haarlem der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, tot het aanhooren van het verslag der Commissie tot het nazien der rekening en verant woording over 1902/3 en tot het stellen van candidaten voor het hoofd bestuur. Aanbevolen worden, voor de eene vacature de heeren J. F. L. Blan kenberg en Mr. II. J. Tasman, en voor de andere Mr. H. J. van Leeu wen en Jhr. Mr. D. O. Engelen. In vier vacatures in het Spaarbank- bestuur, ontstaan door het aftreden van de heeren P. J. L. Huet, Mr. H. Ph. 't Hooft, Mr. S. H. Bloembergen en Mr. E. A. A. S. van Stralen, wor den de navolgende tweetallen voor gesteld, namelijk de heeren P. Dyserinck en Mr. D. Talma. B. Braat en M. Loosjes. N. J. Dardenne Ankringa en J. Schreuders. M. Lugt en L. P. Bienfait. Kerstfeestviering. Op 21, 22, 23, 24 en 25 December zal in het Brongebouw het Kerstfeest wor den gevierd resp. door de kinderen van de Zondagsscholen van den Ned. Prot. Bondvan die onder leiding van Ds. Veen, Ds. Barbas en Ds. Moe- ton, en door de Haarlemsche Jonga- lings-Vereeniging. Op 28 Dec. wordt aldaar het Kerst feest gevierd door de leerlingen der Zondagsschool „de Zaaijer". Werd gisteren gemeld dat de werklieden van de C W. S. der H. IJ. S. M. alhier aanzegging gekregen hebben, op hun tijdplankje hun woonplaats te melden, thans brengt men dit ln verband met de overplaatsing van volk naar de nieuwe werkplaatsen te Amersfoort. Deze overplaatsing kan tegen Maart ver wacht worden. Zij, die door een zaak, winkel of agentschap bij Haarlem ge ïnteresseerd zijn, worden dan waar- schijnlijk zoo min mogelijk overge plaatst.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1