op te leveren in goeden staat. De heer DE BRAAL zou willen dat het 't dal van Josaphat was, want daar was geen enkele gracht in. Kan het terrein niet open blijven liggen? Zoo neen, dan zijn paaltjes met ijzer- draad mogelijk. Zoolang zal het niet meer duren. De heer VAN DE KAMP wijst op art. 52 van de overeenkomst van 10 Maart 1875, dat gewaagt er van, dat de Imperial alle schade aan gemeente goederen moet betalen. Hebben B. en \Y. daarvoor een borgtocht, zooals in het art. staat vermeld? Zoo ja. dan heeft contractant ter andere zijde schade toegebracht aan gemeente goederen. De Imperial moet het ter rein in behoorlijken staat opleveren. De heer MODOO meende, dat dc ge meente buiten de schutting kan blij ven. Spr. heeft erover in de Commis sie van Bijstand gesproken en de heer de Breuk heeft gezegd, dat hij niet wist of de schade op de Imperial zou de kunnen worden verhaald. Van daar dat spr. voorstelt het stuk te zenden om advies naar de rechtsge leerde Commissie. De heer DE BREUK zegt, dat de Imperial als het terrein haar eigen dom nog was, het zou moeten af schutten, zoo ook de gemeente nu. Neemt zij deze schutting niet over, dan kost het nog veel meer. In de Commissie van Bijstand is verzocht, dat B. en W. zouden nagaan in wel ken toestand de terreinen moeten wor den overgedragen. Dat onderzoek is op dit oogenblik in gang, maar daar buiten om is de afscheiding noodig, daar 1 Januari het terrein aan d ge meente komt. De heer Modoo dient een amen dement in, overeenkomstig zijn denk beeld. Spr. is nog volstrekt niet zeker, dat de Gemeente het terrein moet ai- schutten. Hij zou gewenscht hebben, dat B. en W. deze zaak tijdig hadden onderzocht. Op de vraag of er cautie is, heeft de Raad nog geen antwoord. De heer VAN STYRUM zegt, dat de quaestie over de oplevering van het terrein niet aan de orde is. De rechts geleerde Comm. zal over de vraag, of de schutting voor 1000 moet worden gekocht, weinig licht kunnen ver spreiden. De heer THIJSSEN is het hiermee niet eens. Moet de Imperial het ter rein vlak opleveren, dan is een schut ting niet noodig. De heer BEIJNES dankt voor de in lichting, maar doet evenals de vorige spr. opmerken, dat een schutting al leen noodig is als het terrein onbe gaanbaar blijft, zooals het thans is, kan de Gemeente de Imp. niet dwin gen, desnoods door niet dadelijk te betalen (gelach) dan moet de Ge meente wel afschutten voor de vei ligheid. De heer BIJVOET is het met den heer Van Styrum eens, maar meent, dat de heer Modoo bedoelt de zaak aan te houden, in afwachting van een advies der rechtsgeleerde Comm. over de vraag of de Imp. de terreinen in goeden staat moet opleveren en wat de gevolgen zullen zijn als ze daaraan niet voldoet. De lieer MODOO geeft de minder juiste formuleering van zijn voorstel toe en wijzigt het zoo, dat de rechts geleerde Comm. worde gehoord over de vraag, hoe de Imp. de terreinen moet opleveren. B. en V. nemen dit voorstel over De heer GROOT vraagt nogmaals naar de waarborgsom. De VOORZ. gevoelt geen opgewekt heid dadelijk een antwoord te geven. Dit zal ter zijner tijd blijken. De heer VAN DE KAMP is hierover op zijn beurt nu eens verrast. Wat kan B. en W. beletten, op dit punt inlichting te geven. De VOORZ. antwoordt,, dat wanneer hij meent, dat een Gemeentebelang meebrengt te zwijgen, hij zich geen antwoord laat ontlokken. (De heer Van de Kamp ik hoor het al, 't is er niet). Punt 11. 0\erdracht concessie stoomtram- HaarlemBeverwijk. B. en W. stellen voor toestemming te verleenen, nadat de trambaan op den Schoterweg tussclien de Generaal Joubert- en de Kloosterstraat zal zijn omgelegd. Goedgekeurd. Punt 12. Financieele steun Holl. Electr. Spoorvv.-Maatsch. B. en W. stellen voor aan de Holl. Electrische Spoorweg-Maatsch. voor den aanleg van spoor(tram)wegen in Haarlemmermeer te verleenen een rente-garantie van 4 van een kap. groot f 100,000 gedurende 50 jaar. De heer VAN DE KAMP heeft be spreking in de afdeelingen verzocht in de vorige vergadering. Zijn B. en W. daartoe niet te vinden, dan stelt spr. een motie dienaangaande voor, ook ten aanzien van punt 13. De VOORZ. antwoordt, dat B. en VY. de zaak inderdaad rijp achtten voor behandeling in de afdeelingen. Het voorstel-Van de Kamp wordt afgewezen. De zaak komt in bespre king. De heer STOLP meent, dat de Raad goed doet het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Haarlem wordt er niet beter van en het is weer een last op de schouders der burgerij. Waar ook Amsterdam en Leiden eind punten zijn, ziet spr. er geen voor deel in. De heer KLEIJNENBERG noemt dit een zaak min of meer van geloof. Voor de Meer is de tram zeker van belang, maar de vraag is Haarlems belang. Velen zeggen, dat de lijnen er toch komen, zonder Haarlems sub sidie, maar daartegenover ontkennen verschillende personen dit ten stellig ste. Er is op belangrijke punten ce wijzen. Die streek van 17000 H.A. mist alle verkeer met. Haarlem. Neemt de Meer in bloei toe, dan zal Haarlem de vruchten plukken, daar Haarlem de mooiste gemeente is in haar om geving. Dan is er de snijlijn. Deskundigen zeggen, dat die geheel wordt wegge nomen door deze plannen. Haarlem is nu geen hoofdstation, maar zou, als deze lijnen er kwamen, internatio naal verkeer krijgen. De gemeente heeft belang bij bloeiende grensstre ken. Misschien is het een sprong in 't donker, maar spr. hoopt op aanne ming van het voorstel, in de ver wachting dat een bloeiende streek in onze nabijheid ontstaan zal. De heer BEIJNES herinnert er aan, hoe bang men indertijd was voor isolement van Haarlem. Zou men dan nu de Meer in haar isolement willen laten? (Gelach). Haarlem heeft even veel belang om in de Meer te komen als omgekeerd. De VOORZITTER oppert de wen- schelijkheid om de vergadering te verdagen, de Raad is wat onrustig. Teekenen van bijval). De heer SNELTJES, naar aanlei ding van een verzoek van den heer Van de Kamp, stelt voor deze zaak af te doen in de volgende vergadering, maar punt 13 te stellen in hinden der afdeelingen. De heer MODOO is voor voortzetting der behandeling van dit punt. (De Raad geeft hierover óók weer '.eekenen van bijval). De zaak zal dus iu weer wel behandeld worden. De heer GROOT was aanvankelijk vóór een zuider-station, maar is vóór den gevraagden steun, omdat de ster kere den zwakkere moet steunen. De heer SPOOR voelt in dit geval .iet veel voor dat argument. De vraag of subsidie in 't belang ïs van Haar lem, ja of neen. Zelfs de voorstan- Iers spreken van een sprong in 't Juister. De heer Kleijnenberg heeft geen enkel argument genoemd, waar om zij meer hier dan elders zullen heentrekken. Zij zoeken geen natuur schoon, maar een goede markt en die vinden zij in Leiden. Bij het vrij zwaar belaste budget is spr. tegen het sub sidie. De VOORZ. heeft andere motieven, dan do heeren Beijnes en Groot. De bewoners van de Meer zullen meer naar hier komen, omdat Hoofddorp het dichtst bij Haarlem is gelegen. Amsterdam heeft geen subsidie gege ven, wat zij als groote Gemeente laten kan. Leiden geeft die wel en het zou daarom geen goeden indruk ma ken, als Haarlem zich onthield. Deze lijnen geven Haarlem een verbinding met het Zuidernet, buiten Amsterdam om, ook een belang voor Haarlem. Wat de fameuse snijlijn Amsterdam - Leiden betreft, wanneer deze lijnen totstand komen, is Haarlem voorgoed van die snijlijn af, omdat al legde men er een stuk in de rest van den weg niet geschikt is om er snel treinen over te laten loopen. Komt er door de tram in de Meer een koopkrachtige bevolking, dan is de naastbijgelegen stad zeker die :r het meest van profiteert. Er is door de Prov. Staten reeds f 180,000 minder verleend, dan ge vraagd werd. De rest moet worden gevonden bij de belanghebbenden zei ven. Alleen bij de kleine Gemeenten en dc waterschappen is dat cijfer, be halve wat er overigens nog noodig is, niet te vinden. Haarlem heeft dus nu om zoo te zeggen, de zaak in han den. Spr. raadt de aanneming van 't voorstel aan. (Applaus). De heer STOLP bestrijdt die meenin- gen. De Meer is een eigenaardige streek. Het goederenvervoer zal voor Haarlem geen belang hebben, omdat liet maar tramverkeer blijft. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ is de minderheid in het College van B. en W., die aan het subsidie twee voorwaarden wenschte te verbinden vooreerst een station aan den over kant van 't Spaarne, vlak bij de Zo- mervaart. Dit kon evenwel niet. De tweede voorwaarde was een directe verbinding van Haarlem met Nieu- wersluis, aansluitende bij de Staats spoor, wat ook niet ging. Spr. gunt de Meer haar tramwegen, maar ziet er voor Haarlem geen belang meer in en zal tegen het voorstel stemmen Dc heer VAN DE KAMP is warm voorstander geworden van de plan nen door de discussieën in de Pro,'. Staten. De heer TOL ziet voordeel in het vervoer tussclien de Meer en Bever wijk en de nijvere landbouwstreken in Noord-Holland. De heer SPOOR stelt voor een ren- tegarantie van een kapitaal van ƒ50.000. Dit wordt ondersteund. De heer SPOOR meent, dat Haar lem er wel eenig belang bij heeft, maar niet zóóveel, dat een groote som gewettigd is. De heer RASCH wil, als men helpt, goed helpen. Spr. vroeg zich af, of B. en W. wel genoeg hielpen en Ie veelt het voorstel van B. en W. warm bij den Raad aan. De heer VAN DEN BERG brengt den bloei van Haarlem in verband met de droogmaking van de Haar lemmermeer. Wordt nu door een sub sidie de belasting iets hooger daar staat verhooging van inkomsten te genover. Het debat wordt gesloten. Het amen dement-Spoor wordt verworpen met 6 stemmen voor. Tegen waren de heeren Van Len- nep, Groot, Hofland, Rasch,Loomeijer' De Braai Hugenholtz, Kleijnenberg, Tliijssen, Van den Berg, Tol, de vier wethouders, De Breuk, Bijvoet, Beij nes, Modoo, Schram en Van de Kamp. Voor de heeren Stolp, Sneltjes, Leu- pen, Spoor, Sabelis en Van Styrum. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 stemmen tegen. Voor waren de heeren Van Lennep, Groot, Hofland, Rasch, Loomeijer, De Braai, Hugenholtz, Kleijnenberg, Thijssen, Van den Berg, Tol, Nieu- wenhuijzen Kruseman, Kruseman. Bijvoet, Beijnes, Modoo, Schram en Van de Kamp. Tegen de heeren Stolp, Sneltjes, Leupen, Spoor, Sabelis, De Haan Hu genholtz, De Breuk en Van Styrum. Punt 13. Overdracht concessiën van de paar dentram aan de E. N. E. T. en wij ziging der beweegkracht. (Voordracht van B. en W. en ver schillende de zaak betreffende adres sen zijn reeds uitvoerig in ,,Haarl. Dagblad'' meegedeeld.) Zal worden behandeld in de afdee lingen. Punt 14. Werkliedenreglement. ,Ook de bepalingen van het ont worpen reglement zijn in dit blad medegedeeld.) Aangehouden worden tevens punt 14 tot en met punt 20. Punt 21. Voordracht van Regenten van het St. Elisabeth's of Gr. Gasthuis, ter' vervulling van-de vacature, ontstaan door aftreding van den regent Jhr. F. Teding van Berkhout. Op de voor dracht staanJhr. F. Teding van Berkhout en mr. W. H. Pahud de Mortanges. Herbenoemd wordt Jhr. Teding van Berkhout. Punt 22. Benoeming van Commissarissen der Stads-Apotheek. Herbenoemd wor den Dr. Proot en Dr. H. D. Kruseman. Punt 23. Voordracht van het college van cu ratoren van het Gymnasium ter voor ziening in de vacature, ontstaan door Ie periodieke aftreding van mr. A. A. van der Mersch. Op de voordracht komen voor de heerendr. J. Nieuwenliuijzen Kru seman en mr. C. M. Rasch. Wordt benoemd Dr. Nieuwenliuij zen Kruseman. Punt 24. Verkiezing van een lid voor de Commissie van Toezicht op hetHaar- lemsch Muziekkorps. (Aftredend lid Mr. W. Jager Gerlings.) Wordt herbenoemd. Punt 25. Voordracht van B. en W. om op daartoe ingekomen verzoeken te be noemen tot makelaars de heeren T. C. Niephaus en J W. G. Droste, bei den in assurantiën, J. G. Cobelens, in mobilaire goederen en bouwmateria len, J. Oolgaardt, in effecten, hypo theken en assurantiën, A. A. M. Bril ning, in mobilaire goederen en assu rantiën, J. J. Guldemond, in bouw materialen en C. J. Cramer, in mobi laire goederen. Al de voorgedragenen worden be noemd.' Punt 26. Voordracht van de Plaatselijke Con: missie van Toezicht op liet L. O. te vervulling van de drie vacatures ontstaan door de periodieke aftredin van de heeren Mr. W. Cnoop Kooj mans, R. Zuidema en H. Bussems ker. Voorgedragen worden de heerer voor vac. IP. H. v. d. Ley en J. C Joekes, vac. IIJ. Merens en dr. h Dinger en vac. IllA. F. A. Schei penberg en dr. J. B. Schepers. en in de vac.-A. C. Laane, die on slag nam de heeren J. J. Beynes Ji en A. J. Schmier. Benoemd worden de heeren Va der Ley, Merens, Van Scherpenber en Beijnes. Punt 27. Gekozen worden de stembureau voor de verkiezing van drie Raad leden. Punt 16. Voordracht van B. en W. om aa J. van der Wateren, onder-keurmee: ter van het geslacht voor de gemeei te Haarlem, evenals vorige jaren, oo over 1903 een gratificatie te verleene van 250. Zonder stemming goedgekeurd. Rondvraag. De heer MODOO heeft in de vorif vergadering naar het staken di schoolbaden gevraagd. Spr. had c een antwoord gehoopt en herhaa zijn vraag. De heer DE HAAN IIUGENHOLT antwoordt, dat er iets waars is va dat bericht. Na het bezoek der schoo opzieners is order gegeven die schoo baden te staken, 't Was maar ee proef. Thans is verzocht een regiemei te ontwerpen. De heer HUGENHOLTZ vraagt, c dus het bericht in de couranten oi juist was. De VOORZITTER kan zich niet b< geven in het weerleggen van alle coi rantenberichten. De heer GROOT verzoekt bij d heerschende werkloosheid, geen mer schen 36 uur achtereen te laten wei ken, zooals is geschied aan de ga: fabriek.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2