ven, waarna enkel de kalkachtige z.g. polypeustok overblijft. De Koraaleilanden ontstaan door den gestadigen bloei van koraalpoly- pen. Deze diertjes, aanvankelijk in vrijen toestand in de keerkringszeeën omzwervend, hechten zich ergens aan den bodem en vormen door verme nigvuldiging eene kolonie, die zich met hare koraaltakken naar alle kanten uitbreidt en zich tevens tot dicht bij den waterspiegel verheft. Andere vormen der koraal-polypen zijn de kanaalriffen en de strandrif- fen. Rijzing en daling van den bodem hebben op de vorming dier koraalge wrochten een grooten invloed. In de koraalriffen en eilanden treft men eene geheele dierenwereld aan. Met verbazing aanschouwt men in de Indische Zee bij stil weder door het helder doorschijnende water eene onnoembare verscheidenheid van steenen, takken, buizen, stervormige, gekronkelde of tot platen, bladen en andere vormen verdeelde steenklom pen, alle met de heerlijkste rozen- of bloedroode, paarse, blauwe en andere kleuren prijkendeoveral vertoont zich leven en beweging, met den harden, levenloozen steenklomp ver bonden. Een algemeen gewemel van de zonderlingste gestalten doet zich overal op den bodem ontwaren. Doch wil men dit gewemel naderbij ko men, dan trekt alles zicli snel bin nen den steenen koker terug, leven en beweging verdwijnen en een vlies van dierlijk slijm fs alles, wat men nog ontdekt. Over die dierenwereld deelde spr. nog de volgende bijzonderheden me de De diertjes zijn goed gewapend te gen vijanden, in hoofdzaak doordat ze dezelfde kleur bezitten als de om geving en dus niet gemakkelijk zijn te onderscheiden. De inktvisch bijv. is hoogst moeilijk te bemachtigen, doordat ze de eigenschap bezit zich afwisselend licht en donker te kunnen maken, hetgeen op zichzelf reeds op den mensch een vreesachtigen in druk maakt. Doch wil men toch naar haar grijpen, dan kleurt ze op een gegeven oogenblik het water zoo zwart als inkt, waardoor ze aan het menschelijk oog wordt onttrokken. Behalve rif-koralen, zee-egels, zee anemonen, enz., treft men nog an dere meer of min voor den mensch gevaarlijke dieren aan, o.a. schelp dieren, die ook door andere organis men zeer worden gevreesd. Terugkomend op de koraal-eilan den, zeide spr. Als een bed van groen schijnen zij op een afstand den voorbijvarende toe. Het is alsof uit de diepte van de heldere zee plotseling een tuin te voorschijn treedt. Het verblijf aldaar is niet altijd aangenaam,vooral niet bij eb, wan neer een ondraaglijke koraalstank tengevolge der afsterving ontstaat. Hoe groot echter de afsterving moge zijn, de bloei is nog steeds grooter. De interessante rede werd met fraaie lichtbeelden verduidelijkt en door een groot aantal belangstellenden met veel aandacht aangehoord. Weten en Werken. Maandagavond hield de heer Dr. Joh. Dyserinck een voordracht over de oud- Hollandsche schilders, en wel in bij zonder over den beroemden Rubens. Petrus Paulus Rubens werd geDJ- ren 29 Juni 1577 te Siegen, waar zijn vader, een aanzienlijk man te Ant werpen, eene wijkplaats gevonden had. Rubens, die eerst neiging ge voelde om in de rechtsgeleerdheid le gaan studeeren, evenals zijn vader, kon deze studie niet doorzetten, door dat zijn moeder, weduwe geworden, niet bemiddeld was. In 1587 vertrok hij naar Antwerpen, waar hij eerst een plaatsje vond als page aan 't Hof van den Graaf de la Reine. Dit hofleven beviel hem echter in geheel niet en reeds spoedig zei hij 't vaarwel, en ging in de schilder kunst studeeren, wat reeds lang zijn innige wensch was geweest. In den beginne had hij drie leer meesters, waarvan de laatste, Otto van Veen. wel de meest bekende was. In 1600 was hij reeds zoover geko men, dat hij naar Italië trok om daar zijn studiën verder voort te zetten. Hij had het geluk in hetzelfde hotel in Venetië te logeeren, als een hofheer van den hertog van Mantua, waar mede hij in kennis kwam. De hoveling die door jeugdigen talent van den Ne derlander bekoord werd, vond voor dezen een plaatsje aan 't hof als schilder. Aan dit hof bracht hij ge- ruimen tijd door en bekleedde daar een groote plaats. In 1608 vertrok hij evenwel weder, daardoor genoodzaakt door de sterfte zijner moeder. In Antwerpen teruggekomen vond hij daar ruimschoots werk. Wel had de stad veel geleden door den beel denstorm enz., maar langzamerhand herstelde zich de handel weder, en herleefde de kunstzin. Voor een man als Rubens was nu overvloed van werk, vooral in de ker ken, door den beeldenstorm verwoest. Veel stukken werden door den genia- len schilder afgewerkt. Men stond verbaasd over de groote werkkracht van den kunste naar. In de 40 jaren, die hij zich aan de schilderkunst wijdde, moet hij min stens 1000 of 1200 doeken afgewerkt hebben, en alle groote stukken ook, vele van eenige meters hoogte. Dit kon Rubens doen, doordat hij zijn leerlingen eerst aan de stukken liet werken, zoodat hij er slechts de laatste hand aan had te leggen, als 't ware alleen zijn stempel er op had te drukken. Een der meest beroemde schilderij en van Rubens is de ..Kruisafneming", welk stuk door een ieder wordt ge- Rubens was ook een groote meester in het naakt schilderen. Wanneer hij een naakte figuur schilderde, viel daarin alleen het schoone van vorm op. In tegenstelling met zoovele andere schilders van zijn tijd was Rubens een zeer matig man van strikt zede lijk gedrag, en een goed financier. Toch is deze kunstenaar ellendig ge storven, den laatsten tijd zijns levens toch werd hij zeer door de rheuma- tiek geteisterd, waardoor hij ook zijn handen niet meer kon gebruiken. Men heeft Rubens vaak verweten, dat hij uitsluitend decoratief schilderde, dit was ook eensdeel zoo, daar hij al leen op de portretten, die hij schil derde, het schoone wedergafmaar men miste de diepte van het gemoeds leven in zijn schilderijen, evenzoo met de heilige werken, doch onze beken de Hollandsche schilder Jozeph Israels zei eens ook decoratief is een kunst. Tot slot werd door den heer Dyse rinck een luimig stukje gegeven in beeldspraak, dat de hoorders deed schudden van 't lachen en dat tel kens door applaus onderbroken werd. Tijdmeters. Op de Centrale Werkplaats der ïi. IJ. S. M. werden onlangs, zooals wij mededeelden, tijdmeters ingevoerd om te controleeren of de werklieden hun werktijd niet op de een of an dere wijze verbeuzelden. Voorloopig zijn ze nog slechts al leen voor de Ketelmakerij, de versi afgelegen afdeeling van den ingang der werkplaats, in gebruik genomen. Wat echter een tijdmeter is, en hoe deze werkt, zullen wij hieronder traen ten te beschrijven. De tijdmeter is een groot uurwerk, waarboven een klok is aangebracht, en voorts veel gelijkende op een per ronkaartjes - automaat. Alle werk lieden (der ketelmakerij voorloopig alleen) zijn voorzien van een kaart, bestemd voor deze automaat. Wanneer de werklieden nu b.v. om zeven uur des ochtends de werk plaats betreden, staat er een bepaal de tijd voor, om naar hun afdeeling te loopen. Vóór de werklieden hunne afdeeling betreden, moeten zij hun kaart door den tijdmeter laten af stempelen, welke er datum, uur, mi nuut en alles nauwkeurig op aan geeft. Men kan dus later zien of ds werkman over den afstand van den ingang tot zijn afdeeling langer ge- loopen heeft dan de aangegeven tijd. Wanneer hij over zijn tijd is, krijgt hij boete. Ook wanneer de werkman de afdeeling om de een of andere reden even moet verlaten, is hij verplicht zijn kaart te doen afstempelen op wagenmakerij" ,,bankwerkerij". enz al naar gelang waarheen hij zich be geeft, terwijl precies het moment van vertrek wordt aangegeven. Als hij we der terug komt, moet hij de kaart an dermaal laten afstempelen, zoodat de tijd, welke hij noodig heeft gehad om naar andere afdeelingen te gaan, aan gegeven is op deze kaart. Dezen tijd moet hij steeds kunnen verantwoor den. Op het terrein loopen enkele contro leurs, die als zij een werkman buitm zijn afdeeling zien, hem moeten vra gen naar zijn kaart. Wanneer deza nu b.v. afgestempeld staat op privaat, en de persoon is op weg naar een andere afdeeling, dan volgt evengoed een bekeuring en boete, 'als wanneer hij te lang wegblijft. Bij dit systeem is van zelf tijdsce- lerij uitgesloten. Krankzinnig. Hedenmorgen vervoegde zich aan de Politie-post aan de Houtpoort een vrouw, die zooals weldra bleek, krank zinnig was. Zij is naar het Hoofdbu reau van Politie overgebracht, waar men gewaar werd, dat de ongelukki ge te Heemstede woonachtig was. De Burgemeester dezer plaats is hiermede in kennis gesteld. Maandagmiddag had de werkman J. Elswijk aan de Centrale Werkplaats het ongeluk een drilklap van den stoomhamer te krijgen, waar door zijn hand verwond werd, en hij zijn werk moest staken. P.. K. V o 1 k s b o n d. Maandagavond vergaderde de Af deeling Haarlem van bovengenoemden Bond in het Vincentiusgebouw. De Voorzitter, de heer W. B. Gua- kens, opende de bijeenkomst met eeni ge hartelijke woorden, waarna de se cretaris, de heer Broekhuijzen, de notulen las van de vorige vergadering en tevens verslag gaf van de op 16 December 1.1. gehouden Centrale ver gadering te Rotterdam. Hierna kreeg de spreker van den avond het woord, de heer S. de Groen van Voorschoten, die tot onderwerp had gekozen..De gevolgen van het ongeloof op stoffelijk en geestelijk ge bied", welke lezing door de talrijk op gekomen leden met groote aandacht werd gevolgd en dan ook bij het einde met luid applaus toegejuicht. Hierna werden door den Voorzitter met eenige kernachtige woorden 32 nieuwe leden geïnstalleerd en zij tevens aangespoord om toe te tre den tot hun vakafdeeling, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met dank aan de leden voor hun flinke op komst. Verhooging. Naar men ons mededeelt, hebben enkele werklieden op de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, die bij de nieuwe loonregeling nadeel hebben ondervonden, j.l. Zaterdag een en twee centen loon per uur meer ontvangen, terwijl hun is toegezegd de uitbetaling van de schade, sinds 1 November geleden. Voorwerpen opgespoord. De recherche heeft de door zekere Kruishaar gestolen timmermansge reedschappen bij den opkooper Velle- man in beslag genomen. De dader is naar het Huis van Be waring overgebracht. Op verzoek willen wij nog even de aandacht vestigen op het concert, dat Woensdagavond in De Kroon wordt gegeven door Raoul Pugno en Maria Gay. I Binnenhuid Stateii-Geueraal Kameroverzicht. De behandeling van de artikelen der Oorlogsbegrooting gaf, althans in üe dagzittiug, geen aanleiding tot een debat van eenige beteekenis. Nu de Minister tractementsverhou- ging voor de onderofficieren had af gewezen, zouden, verklaarde de lieer Ter Laan, de socialisten ook niet me- degaan met de tractementsverhooging der officieren, ofschoon zij niet o\ei eiken post stemming zouden vragen. De nieuwe indeeling der begrooting heeft tengevolge gehad, dat het aan tal artikelen bijna verdubbeld is, doch dit gaf over het geheel niet tot meer debat aanleiding. Het waren meestal „oude bekenden", die op de proppen kwamen. Een bespoediging van de regeling der pensioenen van weduwen en wee. zen van onderofficieren zegde de Mi nister den lieeren Ter Laan en Duy maer van Twist toe. Met den heer Helsdingen verschilde de Minister van opinie over de posiüe der thuiswerkende militaire kleedei- makers. Rijkswerkplaatsen te duur uit. De Minister beloolde ech ter eenige verbeteringen, o.a op liet stuk van de uitschotten, mits men hein daarvoor tijd liet. In antwoord op wenken van de lieeren Van Vlijmen en Tydemaii, bc- treffende oefeningen en onderwijs, herhaalde de Minister, wat hij reeds bij het algemeen debat zeide, dat hij van de organisatie der landweei het beste verwacht van meerdere lief hebberij in de vooroefeningen. Hel opleggen van het maken van schiet banen aan de gemeenten, ging z. niet aan subsidies voor dit doel aan vereenigingen, mits met het recht van mede-gebruik, achtte de Minister wel geoorloofd. Den heer Schaper, die opkwar.r ve gen 't misbruiken van jonge kinderen die opgeleid worden voor tamboer en hoornblazer, antwoordde de Minister, dat hij, als 't kon, in de bestaande regeling, die nadeelen had, wel ver andering wilde brengen. De lieeren Van Karnebeek en Ver- hey waren van oordeel, dat aan de opleiding onzer officieren, in verge lijking met Duitscbland, bijv. te lioo- ge eischen werden gesteld. De laatste wilde het eindexamen H. B. S. als voldoende rekenen voor toelating tot de Academie en achtte ook de exa mens te zwaar. Terwijl de heer Ter Laan het mil. onderwijs te duur vond en de geheele cadettenschool overbo dig. De Minister deelde mede, dat nog onderzocht wordt, waaraan de ongun stige resultaten van het toelatings examen Cadettenschool (die hij on misbaar bleef achten) te wijten zijn. Hij wilde ten aanzien der officiers opleiding geen toezeggingen doen, doch beloofde dat hij naar een ande ren weg zou zoeken. De kosten waren hoog maar dat niet iedereen den weg openstond officier te worden, dat was nu eenmaal zoo, gelijk met de advocaten, doctoren enz. De Kamer had inmiddels besloten, met 36 tegen 32 stemmen, na de be grooting van Oorlog ook nog de sup- pletoire begrooting te behandelen be treffende den aanmaak van snelvuur- geschut, hoewel de heer Van Raalte er op gewezen had, dat voldoend on derzoek onmogelijk was geweest. De Voorzitter achtte evenwel geen nader uitstel mogelijk tenzij de Kamer 5 Januari wilde terugkomen met het oog op het afsluiten van het contract met de firma Krupp. De heer Melchers zeide nog, dat de Kamer niets met Krupp te maken had. Was er zoo'n haast bij de zaak, dan had de Minister er maar eerder mee moe ten komen. Maar de Kamer besliste tot behan deling. In de avondzitting werd de behan deling der Begrooting van Oorlog voortgezet. Allerlei kleinigheden kwamen daar bij ter sprake, over de positie der ar beiders aan de Hembrug, waarover de lieeren Helsdingen en Nolting tal van grieven in *t midden brachten.. De Minister gaf er in hoofdzaak over te kennen dat hij 't volgend jaar hoopte de zaak geregeld te hebben de heer Duymaer van Twist vroeg vergoeding van reiskosten voor offi cieren, die zich moeten verplaatsen om voor den militairen rechter te verschijnende heer Smeenge dankte den Min. voor de verbetering in de posities der marechausées gebracht, maar hij vroeg nog een en ander in hun belangvoor 't eerste vond de Minister geen aanleiding, maar op de belangen der marechaussees zou hij letten. Wat die marechaussee betreft kwam de heer van der Zwaag op tegen de uitbreiding met drie brigades. Was er meer politie noodig, dan mqest men daarvoor geen militairen gebruiken; de politie behoort bij justitie of bin- nenlandsche zaken te huis, niet bij Oorlog. De Minister verdedigde intus- schen de uitbreiding van 't wapen dat in sommige streken zeer g^ede dien sten bewees. Hij hoopte alleen dat geen belangrijke uitbreidingen meer noodig zullen zijn. Het artikel, waar bij de gelden voor die nieuwe briga des waren aangevraagd, werd op ver zoek van den heer v. d. Zwaag in stemming gebracht en met 62 tegen 8 stemmen goedgekeurd. De heer Krap bracht 't gebrek aan ruimte voor publieke gebouwen en verkeerswegen in den Haag ter sprake in verband met de wenschelijkheid tot verplaatisng der kazernes naar buiten de stad. De Reg. kon in deze 't initiatief niet nemen, maar als er aanbiedingen kwamen, zou de Min. ze dan ernstig overwegen? De Minis ter, die de Haagsche kazernes niet zoo kwaad vond, had geen aanleiding om in deze 't initiatief te nemen doch hij was bereid een particulier aan bod, onlangs ingekomen, of latere aanbiedingen van de gemeente, ern stig te overwegen. Over een rijbaan te Assen, waar voor 46000 is aangevraagd, gaf de heer Verhey eenige wenken in ver band met de uitbreiding der artillerie, die echter, volgens den Minister, te Ede komt. Voorts gaf de Minister dien spreker eenige opheldering over den bouw der nieuwe Oranje-kazerne te Amsterdam, samen voor infanterie en artillerie. Bij de vestingbegrooting kwam de heer Van Kol nader met kracht op tegen de enorme uitgaven voor de stelling van Amsterdam. Hij wees op de enorme uitgaven zonder doel, op de vernietiging in ons land door de inundatiën, op de onmogelijkheid om ons land bij een oorlog tusschen groote Mogendheden te beschermen en onze neutraliteit te handhaven. Hij beval daarom een militair bond genootschap met België aan. nïaar spr. stelde vooral in het licht dat wij alleen een polderoorlog voeren kun nen, maar .dan is het geld aan de stelling Amsterdam ook verspild. De heer Van Vlijmen en de Minister be streden dit standpunt en stelden de doelmatigheid en kracht van de stel ling Amsterdam in 't licht. De heer van Karnebeek was daarvan niet al leen overtuigd, maar achtte zich niet langer verantwoord door op de tra ge wijze van thans aan de afwerking voort te gaande heer v. Vlijmen vond evenwel dat we niet meer kon den doen, èn om de kosten, èn om de mogelijkheid van "t werk zelf. De heer Hennequin bepleitte de ontmanteling van Terneuzen als onnoodig en een belemmering voor de ontwikkeling der ctreek zonder nut voor de defensie. De Minister onderhandelde over de zaak, in verband met de kosten der ontman teling en de opbrengst van de ves- tinggronden. Behalve dit debat leverde de ves tingbegrooting nog een gewichtig mo ment op. De heeren Bos, Drucker, Fock, Borgesius, Roessingh en Smidt stelden n.l. voor de f 300000 aange vraagd voor nieuwe forten bij Mar- ken-Binnen en Aalsmeer voorloopig te schrappen, omdat de financiën het niet toelaten en er noch omtrent de kosten, noch over den tijd van afwer king der stelling van Amsterdam ze kerheid bestaat. De heer Seret be streed dit amend, met kracht omdat wij de Amsterdamsche stelling moe ten voltooien zoo goed en zoo spoe dig wij kunnen. Daarentegen begroet te de heer Troelstra 't amend, met genoegen (meer dan de toelichting) want er was geen consequentie bij de voorstellers, gelijk de heer Seret zei en vooral den oud-Min. Borgesius ver weet de eerste dat hij na zijn minister schap anti-militarist werd. Hij wilde de zaak principieel behandelen niet om de onzekerheid van de uitgaaf, maar omdat hij tegen de stelling Am sterdam is zou hij voor 't amend, stemmen. De Minister bestreed 't amend, krachtig om de noodzakelijk heid van het werk en hij betoogde dat de kosten van het vestingwezen niet hooger waren dan in 't jongste verleden. Het amend, werd. na langdurig de bat verworpen met 44 tegen 25 stem men. De overige artikelen van de vestingbegrooting werden goedge keurd en deze aangenomen zonder stemming waarvan de heer Drucker verklaarde dat men ter besparing van tijd afzag. De oorlogsbegrooting werd ten slot te aangenomen met 49 tegen 21 stem men. Even na middernacht en nadat nog een paar suppletoire aanvragen voor oorlog voor 1902 en 1903 waren goed gekeurd, werd de vergadering tot morgen te 10 uur verdaagd. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende, voor ziening in het kas-tekort van den In- dischen dienst in 1904 en voor be krachtiging eener provinciale heffing in Overijsel de heeren van Limburg Stirum, Cremer, Roessingh, Ketelaar en Pijnacker Hordijk. Voor Visschers. Men meldt uit Tholen Zaterdagavond zijn de visschers en verdere belangstellenden samengeroe pen door het bestuur van de Thool- sche visscherijvereeniging tot bespre king van een in concept opgemaakt reglement voor een fonds, dat voort aan zooveel mogelijk zou moeten voorzien in treurige gevallen als dit najaar de visschersvloot is overkomen waarbij dan voorkomen zou worden dat de liefdadigheid ihoSt ingeroepen worden. Het is nu aan de visschers om te toonen dat het streven van het bestuur wordt gewaardeerd en men eendrachtelijk de hanü zal toesteken. Voor de beide gezinnen, die broo- deloós nableven toen hun echtgenoo- ten en vaders zoo droevig omkwamen op de Zuiderzee is f 3000 op de spaar bank geplaatst, terwijl circa J 300 aan kasgeld den eersten tijd de weduwen helpt. Omtrent de schipbreuk bij Vlissin- gen wordt nader gemeld Zaterdagavond is bij Nieuwesluis door mist het van Antwerpen komen de stoomschip Finland der Red. Star Line op een der strandhoofden geloo- peu. Zondag met den dag kon de po sitie van het schip heter gezien wor den. Met laag water kon men onder het voorschip loopen, terwijl bij het achterschip ongeveer 30 voet water staat. Met behulp vau een zestal sleepboo- ten en met eigen stoom heeft men Zondag getracht het schip .vlot te krijgen, doch er was geen beweging te bemerken. Men is daarop begonnen met de lossing der lading in een drie tal lichters. Aan boord van de Finland zijn ruim 500 passagiers, zoodat het niet te ver wonderen is, dat er hier eene groote agitatie heerscht. Echter werd verze kerd, dat voorshands voor het schip geen gevaar bestaat. Geruimen tijd heeft uw correspon dent zich op den dijk bij Nieuwesluis opgehouden, het was daar een buiten gewone drukte. Duizenden personen uit alle deelen van Zeeuwsch Vlaan deren waren overgekomen om het ko lossale schip te zien. Men deelde me de dat, aangezien het zich niet laat aanzien dat het schip vlot te krijgen zal zijn, een andere boot uit Antwer pen zotr~xvorden afgezonden om de passagiers over te nemen. Volgens latere berichten zullen de passagiers hedenavond of morgen ochtend per extratrein naar Antwer pen terugkeeren. N. R. Ct. Voor de feestdagen. De Kamer van Arbeid voor de voe- dings- en genotmiddelen te 's-Graven- hage besloot adhaesie te betuigen aan het adres der K. v. A. voor de tabak industrie te Rotterdam, waarin den patroons io de tabakindustrie werd verzocht aan hunne werklieden, die door de regeling van hun loon op de erkende christelijke feestdagen, scha de lijden, eenige vergoeding, zoo mo gelijk het volle loon, te schenken. De Kamer sprak hierbij tevens den wensch uit, dat niet alleen de werk gevers in de tabakindustrie, maar zooveel mogelijk alle patroons der on der de Kamer ressorteerende bedrij ven, tot een dergelijken maatregel zullen overgaan. Tevens besloot de Kanier om te on derzoeken in hoeverre een regeling als bovenbedoeld door de patroons wordt toegepast. Reinbrandt-Theater. Wij vernemen, dat men den heer Heuri de Vries had aangezocht direc teur te worden van het Rembrandt- theater. De heer De Vries heeft aan de aanvaarding dezer benoeming de voorwaarde vastgeknoopt, dat in het Rembrandt-theater uitsluitend too neelstukken en operetten zullen wor den gegeven en de specialiteiten daar uit dus geheel zouden verdwijnen wat wij zooals wij onlangs gezegd hebben gaarne zullen zien. Wij zien met belangstelling het besluit van commissarissen tegemoet. H.bld. Veel Kasteleins. Werd kort geleden gemeld, dat te Echt (L.) met 6000 inwoners, niet min der dan 139 herbergen enz. werden aangetroffen, de Zeeuwsche gemeente Sas van Gent wint het nog verre. Met een bevolking van ongeveer 2000 zie len worden daar niet minder dan 123 dergelijke gelegenheden gevonden, dat is dus ongeveer 1 op elke 16 inwoners. De beweging onder de Diamantbewerkers. De bijzondere correspondent ie Antwerpen van het H.bld. seint Het bestuur yan de Amsterdamse h« juweliersvereeniging vergaderde met de besturen van de eigenwerkmakers en de fabrikanten in het diamantvak. Geruchten loopen, dat een verbond ls gesloten. Sport en Wedstrijden Hockey. Te 's-Gravenhage speelde Zondag voor de 2e klasse competitie van den N. II. en B. B. P. I. O. D. tegen het 2e elftal van de Haarl. Hockey Club, welke wedstrijd gewonnen werd door de Hagenaars met 5—2. De Haarlem mers waren slechts met 9 man opge komen. Ie. klasse competities. Te Leiden speelden Zondag Ajax en H. B. S. (Leiden), welke wedstrijd eindigde in een overwinning van de laatste, van 42, met de rust was de stand 1—0. De wedstrijd SpartaQuick te Amersfoort werd gewonnen door de Rotterdammers met 6—0. De ontmoeting HerculesVelocitas eindigde zeker boven veler verwach ting in gelijk spel (2—2), met de rust was de stand 21 voor Hercules. 3e klasse competie. De wedstrijd Haarlem II—H. F. C. II voor de 3e klasse van den N. V. B. werd Zondag onder veel belangstel ling gespeeld op het terrein aan de Spanjaardslaan. Het resultaat van deze ontmoeting was, dat H. F. C. II won met 32. Vervolg Stadsnieuws J. t. d. Wateren, f Maandagmiddag is in het Diaco- nessenhuis alhier overleden in den ouderdom van 6,9 jaren, de heer Jan van de Wateren, in leven gemeente keurmeester van het slachtvee, vleesch en spek, welke betrekking de overledene ruim 16 jaren tot ieders groote tevredenheid vervulde. Van de Wateren was een uitstekend deskun dige. Hij behoefde slechts een stuk vleesch te zien of te betasten, om de hoedanigheid daarvan vast te stellen. Hij vervulde deze meermalen lastige betrekking met groote nauwgezetheid en dat hij de functie ook tot groote tevredenheid van het gemeentebestuui vervulde, spreekt uit het feit, dal hem jaarlijks eene gratificatie van twee-honderd-vijftig gulden werd toe gekend. Dit voorstel werd in de j.l, gehouden Raadszitting, toen de voor zitter, alhoewel de behandeling reeds was uitgesteld, op verzoek van een Raadslid, welke den toestand van Var de Wateren kende, alsnog behandelt en aangenomen. De overledene zou met 1 Januari a.s. van gemeentewege worden ge pensioneerd. Dit heeft helaas niet mogen zijn Sshermen. De Haarlemsclie Schermbond ver gaderde Maandagavond onder lei ding van zijnen voorzitter, den hee H. A. v. Abs, om te bespreken de dooi de commissie voorgestelde technischi bepalingen betreffende de a.s. te hou den kampioenschaps-wedstrijden o) degen en sabel. Het technisch regie ment en eenige huishoudelijke bepa lingen betreffende deze wedstrijden werden met kleine wijzigingen aan genomen. Vooral werden de volgende puntei druk besproken. Ie. De stand van elke partij za worden geheim gehouden tot na al loop van eiken kamp en eerst dai zal de geheele uitslag worden bekent gemaakt. 2e. Uit andere plaatsen zullen goe de hoofdsecondanten worden gs vraagd. 3e. de commissie, welke het regit ment voor de technische zaken in diende, zal gedurende de wedstrijd© advies uitbrengen. 4e. Na afloop van de kampioens wedstrijden zullen eenige personeel wedstrijden en een 2e graads korps wedstrijd op sabel worden gehouder Candidatuur aangenomei De heer J. B. Lasschuit heeft hede bericht gezonden, dat hij de Candida tuur der Protestantsche Iviesvereen ging in district I (vacature-De La noy) aanneemt. Nieuwe trouwzaal. Wegens de herstellingen in d trouwzaal van het Stadhuis zulle morgen de huwelijksvoltrekkinge plaats hébben in het Prinsenhof, i de vergaderzaal der Provinciale Sb ten. N. O. G. Maandagavond vergaderde de aft „Haarlem" van het N. O. G. De gi wone jaarlijksche verslagen van di len penningmeester en len secretar werden uitgebracht, waaruit blijk dat de afd. een 70-tal leden telt. Als bestuursleden werden herkoze de heeren Chr. Somers, Voorzitter, e J. H. W. Habermehl, penningmee ter. De afdeeling bracht verder stemmen uit op den heer J. Porte Schagen, als hoofdbestuurslid en P. G. Appelboom 5 stemmen. Na behandeling dezer punten tra de heer W. C. Goteling Vinnis, c Den Haag, als redenaar op. Aan i hand van zijne vertaling van Mauri Maeterlinck's Monna Vanna deed spi ker zijne hoorders kennis nemen va dit schoone drama. Vertaling envoc dracht voldeden ten zeerste, zood den heer Goteling Vinnis een luid a plaus ten deel viel. Nog vergastte l zijn toehoorders op„Waar is m ma van Johanna van Woude, f „Schouwburgkabaal", van Van Ze gelen. Het was een hoogst genoeglij! avond. Gevonden voorwerpen. Een dameshandschoen, een zwa kinderkousje met blauw sokje. Bekeurd. Twee bierhuishouders zijn bekeui wegens overtreding der drankwetf een tapper wegens het later openho den zijner tapperij dan geoorloofd i Begrafenis. Onder zeer veel belangstelling lis hedenmiddag om 12 uur de begrai nis plaats van het stoffelijk overscb van den heer De Vrieze, in leven po tier van de Centrale Werkplaats dl H. IJ. S. M. alhier. Vele zijner kameraden en nied werklieden, alsmede tal van ledi van de afdeeling Haarlem van dl Christel. Nationalen Werkmansbod hadden zich om de groeve geschaar terwijl de muziekvereeniging „Ha monie" ook tegenwoordig was om ai den overledene de laatste eer te wijzen. Droef-plechtig was de indruk, d deze begrafenis bood... de omgevinj wegdoezelend in de dichte nevelslui ren... de zachte treurmuziek, die stj plechtig klonk over de sombere, alld reeds droef stemmende omgeving, en aan de groeve zoovelen vergadei om hun kameraad en vriend de laq ste eer te bewijzen... de aanblik wi treffend... en alles getuigde er va hoezeer de overledene werd bemind Aan het graf werd gesproken do den voorzitter van den Werkman bond, die in treffende woorden bj droeve en plotselinge heengaan va den overledene herdacht. Voorts schetste spr. de verdiensté van dezen als lid van den Werkman bond, en bracht hierbij tevens de ffl beurtenissen van het voorjaar in ba innering, welk een zware taak D Vrieze toen heeft gehad, en hoe H kracht heeft ontvangen van zijn Goj Ook als huisvader missen de achtej

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2