Binnenland Staton-Generaal Kameroverzicht. Een der sprekers in het debat over de Indische begrooting, die gisteren door de Eerste Kamer in enkele uren werd afgehandeld, maakte de opmer king dat in dit deel der vertegenwoor diging geen enkele Indische „specia liteit" meer zitting heeft, niemand die volledig bevoegd is om over Indi sche aangelegenheden te spreken. Aan de snelle afdoening is dit natuur lijk wel ten goede gekomen, maar het is een niet te ontkennen nadeelig en bedenkelijk verschijnsel. Zoo dan al niet als deskundigen po Beerend gaven enkele sprekers eenige wenken, die we in het antwoord van den Minister behandeld zullen vinden. Zoo bracht de heer van Alphen, ver heugd over den gang van zaken in Atjeh, een hulde aan gen. van Heutsz, aan dr. Snoeck Hurgronje, aan het geheele Indische leger een hulde waarbij de Min. Idenburg zich na tuurlijk van geheeler harte aansloot. Voorts spraken bepaaldelijk over de zending de heeren van der Does de Willebois, van der Biesen, Brouwers en Hovy, terwijl de heer Stork een paar quaesties van technischen aard behandelde en de heer van Leeuwen den algemeenen toestand, uit finan cieel oogpunt, dien hij geenszins als een déb&ele wilde zien voorgesteld. De heer van der Biesen had immers den toestand van Indië als zeer donker voorgesteld, het kwaad gezocht in de opdrijving der uitgaven, het eenig middel van herstel in den terugkeer tot gouvernementscultuur met verplich- ten, goed betaalden landarbeid van den Javaan, waarvoor werkkrachten en terrein ruimschoots aanwezig wa ren. Dit zou een hoorn des overvloeds over Java doen opengaan. Moreele en materieels belangen werden dus den Min. aanbevolen. Wat de zending betrof de bezwa ren der sprekers waren gericht tegen de beperking der Katholieke zending in de Minahassa verdedigde de Min. de meening, dat den Gouv.-Gen., die met de plaatselijke omstandighe den bekend was, vrijheid moest wor den gelaten in het al dan niet toelaten van tweeërlei zending op één terrein, opdat conflicten zouden uitblijven. Als de G. G. meende dat daarvoor be zwaar bestond, kon de Min. niet in grijpen. Politieke redenen konden mede gelden voor weigering van toe lating, als met een zendeling in Soe- rakarta was geschied. De Min. ver heugde zich over den steun van den heer van Alphen inzake de verlegging van de lijn van de „Nederland" naar Poeloe Web, de verlichting op Diamantpunt. het maken van een kabelschip, de haven van Soerabaja en 't uitstel der Solowerken. Op vermindering van de flottille- vaartuigen zou de aandacht worden gevestigd. De wenken van den heer Stork in zake de keuring van stoomketels in Indië zou de Min. overbrengen. Hij was den spreker dankbaar voor diens steun inzake maximum loon en mini mum acbeidsduurbepalingen in de bestekken, die de Min. niet uitvoer baar achtte in de practijk. De oeconomische toestand liet te wenschen over, doch men moest dit niet te zwart schilderen. Voor het welzijn van den inlander waren zor gen noodigdoor de regie werd ge streefd naar beteugeling van het opi umverbruik een onderzoek was in gang betreffende de speelzuchtbeteu- gelinghet tegengaan van de bede vaarten naar Mekka zou strijdig zijn met de godsdienstvrijheid en verkeer de politiek. Tegenover de stijging der uitgaven ook stond een gorote toene- ming van ontvangsten. Men was, de Min. gaf het den heer v. Leeuwen toe, door het vervallen van de producten inkomsten in een toestand van over gang. Er zouden nog moeilijkheden komen, maar er moest dan ook ge streefd worden naar beperking van uitgaven en uitbreiding van inkom sten. Wat de heer v. d. Biesen wilde was een ei van Columbus, want de cultures in Indië sukkelen. Er was geen onmetelijk terrein te bebouwen in de nabijheid van bewoonde plaat sen. En cultures waren dus geen uni verseel redmiddel. Over een even- tueele verhooging van 't uitvoerrecht op tabak uit Deli wilde de Min. nog geen beslist oordeel vellen. De Min. eindigde met te verklaren dat hij de finitieve voorstellen zou doen, bij vol ledig plan, om Indië te hulp te komen. De Kamer vereenigde zich met de vier hoofdstukken zonder stemming. Heden 11 uurBankwet, enz. ,,Op dit oogenblik is Volendam goed gevaccineerd en gerevaccineerd. Ik verrichtte op een bevolking van plin. 2500 zielen een 1800 vaccinaties en ra- vaccinaties binnen 14 dagen. „We moeten nu afwachtengeen verdachte gevallen zijn op 't oogen blik aanwezig." A. N. D. B. Het hoofdbestuur van den Algemee nen "Nederlandschen Diamantbewer kers Bond besloot in zijn Maandag avond gehouden vergadering, nog maals schriftelijk bij de Amsterdam- sche Juweliersvereeniging aan te dringen op medewerking tot invoering van den negenurigen arbeidsdag. Een geschil. Tusschen den schoenmakerspatroon P. Penders, in de Tollensstraat te Rot terdam, en zeven zijner werklieden is een geschil ontstaan. De werklieden weigeren langer te arbeiden in een loods, waar met briketten gestookt wordt, omdat, naar zij zeggen, het daar van den rook niet uit te houden is, terwijl het toch nog onvoldoende verwarmd is. De vakvereeniging „Nieuw Leven" doet pogingen den eisch, een betere werkplaats, ingewil ligd te krijgen. Gevangeniswetten. Men meldt aan de N. C. Op last van den minister van justi tie zullen zoo spoedig mogelijk in de meeste huizen van bewaring, naar ge lang der beschikbare ruimte, eenige cellen worden ingericht voor bijzon dere preventief gedetineerden. De ver andering zal hoofdzakelijk daarin be staan, dat er groote vensterramen in gemaakt zullen worden, alsmede in plaats van steenen, witgepleisterde muren en ander meubilair. dochters en 40 klein kinderen na. en achter-klein- Niet spek maar kaasschieten. Men leest in het Landbouw Week blad Kaas kogels. Het kaas-debat in de vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw gelezen hebbende, kwam het denk beeld in mij op, wanneer het gebruik aangenomen wordt, om centrifuge kaas in afwijkenden vorm te vervaar digen, daartoe den puntkogelvorm te kiezen, wat ook in het belang der ia- brikanten zal zijn. Immers als eindelijk de centrifuge kaas voor consumptie, onverkoopbaar zal geworden zijn, zou zij een debou* ché kunnen vinden voor projectielen bij de schietoefeningen der artillerie. Het zoude niet de eerste maal zijn, dat met kaas geschoten werd, want men kent het verhaal van den scheepska pitein, die door een kaper aangeval len zijnde, na al de kogels verschoten te hebben, zich verder verdedigd heeft door de kazen der lading in de ka nonnen te doen afvuren. Als dit met de toenmaals zachte ka zen, uitsluitend uit volle melk ver vaardigd, reeds met goed gevolg kon geschieden, dan zal men met de cen trifuge-kaas stellig wel een pantser plaat kunnen doorboren. Misschien zou men nog verder kunnen gaan, I door die kogels uit te boren en met margarine te vullen, waardoor zij de j rol van granaten konden vervullen en tevens een nieuw debouché voor de margarine openen, mits de granaten van het voorgeschreven wettelijk mera der margarine voorzien worden, om. aan de boterwet te voldoen. Intend ce en ammunitiedienst konden Jan missaris is van de naamlooze ven nootschap Het Volksdagblad en dit blad er zijn taak van maakt de S. D. A. P. en hare leiders te bezwadderen. vereenigd worden. PYROTECHNICUS. Een herinneringsdag. Met een enkel woord mag er op ge- wezen worden, dat de dag van giste-1 ren voor de stad Utrecht en voor| Vereenigmg voor Vrouwenkiesrecht heel Nederland een merkwaardige Gisteren werd de 10e algemeene hmuneringsdag was. Den 28n Dcc. jaarvergadering van „Vrouwenkies- dus v00^ 60 w recht" in Maison Prins te Leiden, door «eId? dienst tusschen Utrecht en Affi- ir evrouw Aietta Jacobs geopend met sterdam op den Rijnspoorweg geopend een hartelijk woord van welkom aan !>>et het vertrek van den eersten trein de leden en afgevaardigden, waarm tc 9 hur 20 min. uit Utrecht, aa.. zij tevens een terugblik wieri op het bomst te Amsterdam te,10 uur .8 tienjarig bestaan. Aanvankelijk een n"n' De tweede trein Utrecht A. kleine groep vrouwen, telt de veree- sterizm vertrok te 1 uur SCI min Zoo niging thans ruim 114 leden, verdeeld ''eden ook twee treinen dagelijks n over 18 afdeelingeu, waarvai er thans omgekeerde richting te 11 uur 20 min. 14 waren vertegenwoordigd. Zij wees en te 4 uur J mm' -rj D op verschillende feiten, waaruit bleek, j dat de vereeniging niet te vergeefs T had gewerkt en spoorde hare mede-Prettig Land. strijdsters aan tot volharding, opdat: Het is enorm hoeveel in de laatste de strijd aan het einde met de over- j weken gestolen wordt in het Noord winning zal worden gekroond. oostelijk deel van Friesland, met na- Na enkele mededeelingen door de nie aan de Groninger grenzen. De presidente, werd het jaarverslag door Friesche bladen maken in elk num- de secretaresse uitgebracht, waaruit mer melding van verschillende feiten bleek, dat het aantal leden met 64 is één hunner verzamelt ze zelfs on- toegenomen, er kwamen drie nieuwe der eene aparte rubriek en wij dach- afdeelingen bij, nl. Breda, IJmuiden ten, dat er wat overdrijving school en Meppel, terwijl Utrecht, dat een jn de beschrijving van den toestand, tijd lang een kwijnend bestaan leed, Wij gingen eens op onderzoek uit en weder tot nieuw leven is ontwaakt. 0nze inlichtingen bewezen, dat feite- Te Roordahuizum, waar zich reeds 15 hjk de toestand nog erger is. leden hebben aangesloten, zal spoe-. ,.Alle diefstallen komen lang niet dig een afdeeling verrijzen. in de krant", zoo luidde de uitspraak Wegens afwezigheid van de pen- Van een der bewoners, want er gaat ningmeesteres ten gevolge van onge- geeu nacht om, of er wordt op meer steldheid, kon het financieel verslag dan éen plaats gestolen. Zeer waar- niet worden uitgebracht. schijnlijk heeft men hier met eene Tot plaats der volgende algemeene wijdvertakte bende te doen, die zich vergadering werd 's-Gravenhage aan- jn troepjes verdeelt en er aldus op gewezen. uittrekt, om alles weg te kapen. Het bedrag, dat het volgend jaar Men steelt gewoon allesspek, kip door de afdeelingen aan het Hoofd- pen, kaas. boeren-gereedschappen, bestuur moet worden afgedragen, werd boomen, palen, emmers, kopergoed, bepaald op ƒ0.50 per lid. enz. Tot afgevaardigde naar het Lande- Voor eenigen tijd hielden marechaua- lijk Onderwijs-Comité werd benoemd sees der brigades Drachten en Marum, mej. Kooiman te Amsterdam, terwijl gesteund door rijks- en gemeente- de benoeming van een secretaresse van veidwacht, eene razzia in het dorpje het Internationaal Vrouwenkiesrecht- Houtigehage, waar men meende, dat comité aan het Hoofdbestuur werd wel een gedeelte der gestolen goede- overgelaten. ren zou worden gevonden. Er werd Hoewel warm verdedigd, werd het huiszoeking gedaan in verschillende voorstel-Amsterdam, om een vaandel perceelen, doch zonder succes. Bij een voor de vereeniging aan te schaffen, deel der bevolking zit de schrik er in verworpen en een tweede voorstel, om en zwijgt men liever over diefstallen een betaalde propagandiste aan te stel- te hunnen nadeele gepleegd, bevreesd len, aangehouden tot een volgende VOor wraakneming van de zijde der vergadering. dieven. De vergadering sprak daarna bij Worden enkelen betrapt, dan bedrei- meerderheid van stemmen als hare gen zij met „afrekenen", wanneer men meening uit, dat het voldoende is, aangifte bij de justitie doet. Op de dat het Hoofdbestuur is aangesloten strafzitting der rechtbank te Heeren bij het Nationaal Kindercongres, en veen bleek dit nog verleden week. dat niet de afdeelingen afzonderlijk Qok daar een getuige charge, die zich behoeven aan te sluiten, welver- door twee houtdieven bedreigd was, dient het overweging, dat de leden in- z00 hij voor de rechtbank begon te dividueel zich hierbij aansluiten. klappen. Het voorstel-Breda „De vereeniging j)e officier van justitie beloofde de make zich los van het Algemeen Kies- bedreigers, dat hij hen tusschen ie rechtcomité", vond warme verdedigers paarden der marechaussee naar Hee- in de afgevaardigden van Breda zelf renveen zou laten opbrengen, wanneer en in de dames Haver en Drucker ie den getuige één haar mochten Amsterdam, en werd voornamelijk be- krenken. streden door de afgevaardigde van Meppel, die zelfs voorstelde, dat de vereeniging zich zou uitspreken vóór algemeen kiesrecht. De debatten hier over dreigden bijna al te warm ie worden. Gelukkig bracht de pauze, die daarna werd aangekondigd, raad. (N. R. Ct.) Wederzydsehe Waardeering. De chef van de firma Peek en Clop- penburg te Groningen, de heer A. Kreymborg, vierde dezer dagen zijn Toen toch werd het voorstel-Meppsl koperen bruiloft en nam tevens af- mot op twee na algemeene stemmen schei(, van hct personeci daar de heer verworpen en dat van Breda tot de werkzaam te zijn volgende jaarvergadering aangehou-; a J. „i den. Voorloopig moest men, meende geweest, zich in een eigen zaak el" ijr i-lnro (root vriciifTPTl Na nat. OPII nfiPl De Pokken. Over den loop der pokziekte te Vo lendam ontving 't „Nieuws" het vol gende. belangrijke schrijven van den heer J. A. de Graaff, arts, te Edam „Een berichtje omtrent de pokkj.i te Volendam wil ik nader toelichten, omdat anders de conclusiën, die cr uit waren te trekken, verkeerd kon den zijn. „Er staat in, dat van de 5 bezwe ken lijders 1 niet was ingeënt en Me andere 4 wel, terwijl van deze laat- sten 2 waren gerevaccineerd. „Deze revaccinatiën zijn door mij echter verricht een paar dagen voor dat de pokken bij de lijders uitbra ken en men zal toegeven, dat zulk een revacclnatie geheel nutteloos ?s geweest De vaccinaties van deze twee en nog een derde volwassen lijderes zijn ongeveer 25 30 jaren geleden verricht „De vaccinatie van het jonge kind, dat gestorven is, geschiedde oor slechts korten tijd, 10 dagen, vóórdat de ziekte zich openbaardemen kon de koepokken op den arm en de kin- derpokken op gelaat en andere li-j chaamsdeelen naast elkaar zien. de vergadering, het standpunt neutraliteit handhaven. Op voorstel van Leeuwarden werd besloten dat de afdeelingen gezamen lijk de reis- en verblijfkosten der af gevaardigden zullen moeten betalen, die echter aanspraak op vergoeding verliezen, indien zij de vergadering zonder wettige redenen binnentijds verlaten. Uit de Staatscourant» Bij Koninklijk besluit is aan W. D. Haitsma Muiier, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1904 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Schoten. Bust verdiend. De clown John Momson is op den eerbiedwaard igen leeftijd van 102 jaar te Perth, in Schotland, overle den. Talrijke generaties, bij wie hij een groote vermaardheid had, ver maakte hij met zijne grappen. Voor George IV, koning van Engeland, ea zijn dochter Victoria, trad hij o. a. op. Hij bezat indertijd een eigen cir cus waarvan hij het voornaamste sieraad was. Hij laat negen zoons cn ders gaat vestigen. Nadat den heer K. onder waardeerende woorden een geschenk was aangeboden bleek dat deze de aardige gedachte had gehad aan 10 van de oudste werklieden, die niet meer konden werken of niet meer met de jongeren konden opwerken, een douceurtje aan te bieden. Hij was daarbij uitgegaan van 't getal levensjaren en 't geen ieder nog kon presteeren. Zoo kregen tien werklie den geschenken van resp. 354, 295, 690. 120, 128, 124, 504, 118, 552, en 222 gulden. Bovendien werd nog aan den 28- jarigen W. v. E. die sukkelend is, een cadeau gegeven van 140. Totaal ƒ3247. Deze daad van den heer Kreijm- borg, welke een voorbeeld-ter-navol ging voor tal van patroons is werd met groote instemming vernomen. Verdraagt elkander zoo min mogelijk. Het Volk meldt, dat de afd. Amster dam I der S. D. A. P. haar lid H. J. Scheuldernian geroyeerd heeft, op grond dat hij geheel vrijwillig com- Dit alles te zomen genomen stelt het gebeurde in de laatste vergade ring van den Rahd in een eigenaardig licht. Of er echter op die wijze veel terecht komt van „de geest van toe nadering 'bij de verschillende richtin gen en standen", waarom bij den heer Heemskerk in September 1902 meende niettegenstaande zijn Kamer lidmaatschap, het wethouderschap te Amsterdam te moeten aanvaarden, is een andere vraag. In alle geval, het incident van 23 December 1903 heeft een diepen grondslag en ingewijden meenen dat het ter eenigertijd tot een crisis moet komen. Er moge dan ge waakt worden, dat de oplossing van die crisis niet ten nadeele zal strek ken van Amsterdam, dat vooral in deze dagen in alle opzichten een krachtig bestuur behoeft. Een wonderdokter. Men schrijft aan het Vaderland Aan de tramlijn Drachten—Veen- Een Crisis in den Amsterdamsclien Baad? Onder het opschrift „Het incident" schrijft het Hbld. Men herinnert zich dat in de avond zitting van den Gemeenteraad, gehou den tot afhandeling van het voorstel, om Gemeente-subsidie te verleenen voor voeding en kleeding aan de be hoeftige schooljeugd, een heftige woordenwisseling plaats heeft gehad tusschen den Burgemeester en den leider der kerkelijke fracties in den Raad, den heer Fabius. Wij vernemen dat dit incident een dieper beteeke- nis had dan daaraan door velen werd toegekend en misschien voor de Ge meente belangrijke gevolgen na zich kan sleepen. Er schijnen n.l. sedert eenigen tijd ernstige bezwaren te zijn gerezen te gen het gelijktijdig bekleeden van het wethouderschap voor de gemeente bedrijven en financiën en het lidmaat schap der Tweede Kamer. Herhaalde lijk is het voorgekomen dat personen, die den wethouder over dienstzaken hadden te spreken en daartoe in het begin der week op het Stadhuis kwa men, tot bescheid kregen dat de wet houder naar de Kamerzitting in Den Haag was en niet vóór Zaterdag te rugkwam. Men herinnert zich den uit val van den Burgemeester in de voor laatste Raadsvergadering, toen hij zeide niet het voorbeeld te zullen vol gen van de Tweede Kamer, waar men den natiönalen tijd vermorst, waarop de heer Fabius scherp antwoordde, dat het niet verstandig was, zich al dus uit te laten over de Tweede Ka mer, want dat anderen dan wel eens aanleiding zouden kunnen hebben tot kritiek op hetgeen in de Eerste Ka mer wordt gesproken, wat blijkbaar doelde op den Burgemeester, die in laatstgenoemd college zijn maiden speech had gehouden bij het. wets ontwerp in zake de tuchtscholen. De uitval van den burgemeester wordt in'verband gebracht met het feit dat de wethouder voor de bedrij ven zijn werkzaamheden te Amster dam aan anderen moest overlaten om te Den Haag deel te nemen aan de beraadslagingen over de Staatsbegroo ting, o.a. over de vraag of de Premier hoofd kan blijven der anti-revolutio naire partij, zoolang hij Premier was. die, dikwijls van verre gekomen, Toen in de laatst gehouden avond- j soms uren moesten wachten, voor zitting de heer Heemskerk op niet hun beurt gekomen was. zeer handige wijze het voorstel-Jitta lederen dag des Zondags rust c.s. bestreed en daarbij blijk gaf de de „dokter" zonder uitzondering toelichting tot het voorstel nog niet, wanneer de trein het station binnen- althans niet nauwkeurig te hebben j komt en er geen tram rijdt, staat een gelezen, kreeg dit voorstel hoe lan- j rijtuig gereed, om hen, die „hetBoer- ger hoe meer kans te worden aange- ke" willen bezoeken, daar heen te nomen. Er zijn raadsleden, die verze- j vervoeren. Vroeger, toen deze dienst keren dat juist de rede des heeren j niet bestond, zag men velé dergelijke Heemskerk hen bewoog vóór het passagiers zich haasten, om van den voorstel-Jitta te stemmen. De heer j trein zoo snel mogelijk naar Suameer Fabius wilde er toen den Burgemees- j te loopen, elkaar de loef af te steken ter voor spannen, om het standpunt en een volgnummer bij den dokter te van de meerderheid van het Dage- veroveren, dat het vooruitzicht gaf op lijksch Bestuur te verdedigen, vóór een minder langdurig wachten in de tot stemmen zou worden overgegaan. ontvangkamer. Op sommige dagen Maar de Burgemeester reeds niet toch is het aantal bezoekers zoo groot, aangenaam gestemd wegens den dat de laatsten niet vóór 's avonds triomf der minderheid van het Dage- j 7 uur geholpen zijn. Den laatsten lijksch Bestuur (zijnde alleen de heer tijd wordt het den ouden man te druk Heemskerk) toen dien zelfden middag en hij denkt er érnstig over zijn prak- het salaris van den Gemeente-Secre- j tijk neer te leggen en rust te gaan taris weder met 1000 was vermm- nemen. Natuurlijk doen tal van won- derd liet zich door den heer Fa-derlijke verhalen over het Boerke de bius niet dwingen. J ronde. Maar zeer velen houden vol In de geheime zitting, die tot twee hun genezing aan hem te danken te malen toe over die salaris-quaestie 1 hebben. was gehouden, was door den Burge- j meester medegedeeld, dat terugko- j Ongelukken, men op het besluit om het tractementHeden is te Hoom de rijder der voor den secretaris op ƒ6000 te bren- j zware petroleumwagens van de Am. gen, gelijk zou staan met de benoe-Petr Comp bjj het inri]-den van den ming van den waarnemend-secreta-1 gjal bekneld geraakt. Inwendig zwaar wouden ligt, halverwegen ongeveer, het onaanzienlijke plaatsje Suameer. (Semèr zeggen de Friezen.) Toch heeft het een bekendheid gekregen, niet al leen in 't noorden des lands, maar tot zelfs in Holland en Zeeland, die menige groote plaats 't zou benijden. I Dat hebben de wonderen van „het Boerke" gedaan. Stel u niet voor een klein, nietig persoontje, maar een grooten, flinken, krassen, zeventiger, op en top het type van een Frieschen boer. Ons boerke speelt voor dokter. Hoe hij daartoe gekomen is? Hij zelf vertelt, dat hij in de boerderij zijner ouders al vroeg geraadpleegd werd bij gewone ziekten onder het vee en j dat zijn waarnemingsvermogen, zijn gezond verstand en eenige algemeene kennis hem daarbij zooveel succes schonken, dat weldra ook buren, ken- j nissen enz. baat zochten bij hem, den veedokter, wiens naam spoedig ook in ruimer kring gevestigd was. In deze oefenschool jarenlang ge vormd, waagde hij het ook al eens voor lichte ongesteldheden van huis- genooten raad te schaffenook dit gaf hem naameerst in de plaats, spoedig daarbuiten ook en eindelijk de geheele provincie door. De boer derij werd bijzaakde dagelijksche bezoeken van patiënten namen toe, de consulten namen spoedig al zijn tijd in beslag. De boerenwoning zelf was niet meer een geschikte plaats, voor de bezoekerser werd een afzonder- j lijke wachtkamer gebouwd, doelma- i tig ingericht voor de vele patiënten, pen tijd (van Augustus tot MaartJ voor zijne rekening zou hebben, leder patroon was verplicht een ontslag briefje te geven, dat diende als oe- wijs voor een anderen patroon, dat de gezel zijne verplichtingen was na gekomen. De patroons verbonden zich bij onderling contract, dat ze gedu rende het seizoen geen knechten aan namen zonder ontslagbriefje. Deze bepaling werd gemaakt, om den kleinen patroons garantie te gi ven, dat hun de knechten, die ze had den, niet afgehaald werden. Het mi nimumloon werd toen bepaald op 16 c. maar van die bepaling werd afgewe ken in zooverre, dat er thans knechta zijn, die 16, 17 en 18 ct. verdienen. De gezellen hebben de garantie van de patroons dat ze wekelijks 60 werk uren als minimum hebben. De meer dere werkuren werden extra betaald. De knechts hebben nu gevraagd het ontslagbriefje af te schaffen, den be- stedingstijd te verplaatsen op 1 Febru ari en de indiensttreding te bepalen op 1 Maart. Deze bepaling zou ten ge volge hebben, dat de oude patroon dea gezel, die van patroon veranderen wil de, den heelen slappen tijd moest hou den. Voorts vragen ze een standaardloon van 20 ets., terwijl ze de 60 werkuren wekelijks willen behoudenverder wil len ze de overuren verhoogd zien met 50 pet., het werken op Zondag met 100 pet. en een schafttijd in plaats van IJ uur, van 2 uur 's middags zien ingevoerd. De patroons zijn niet geneigd c*» deze eischen in te gaan. Wel zijn er patroons, die een uurloon van 20 ets. willen betalen, maar zij willen zich dan niet verbinden de werklieden ge durende den slappen tijd in 't werk te houden. Blijven de gezellen bij hunnen eisch dan zijn ze met 1 Januari werkeloos. Koord. Omtrent den vermoedelijken moord te Schijndel meldt de Ndbr. nog De ongelukkige schijnt met knup pels te zijn aangevallen en vervol gens met messteken te zijn afgemaakt. Mogelijk is een en ander het gevug van een vechtpartij, die wederom ha ren oorsprong vindt in 't bovenmatig gebruik, of liever misbruik van ster kedrank. Vijf personen, gedeeltelijk uit Schijndel, gedeeltelijk uit Gemon de, zijn gearresteerd, en een streng onderzoek heeft voorloopig reeds plaats gehad. De vermoorde persoon stond niet in den besten reuk en moet, naar men zegt, tengevolge van drankmisbruik, vechtpartijen etc., meermalen met politie, justitie en gevangenis zijn in aanraking geweest. De winter. Uit Hoorn wordt gemeld De strenge vorst der laatste dagen heeft reeds veel grondijs in de Zuider zee doen loopen. Daardoor ondervindt de scheepvaart veel belemmering. De stoombootdienst Hoorn—Amsterdam wordt bij voortgezet vriezend weer morgen gestaakt. Voor de stad is een breede ijsstrooktot ver in zee ziet men slechts enkele open gedeelten. De havenlichten aan de Zuiderzee te Edam zijn gebluscht. De zee iigt daar dicht. Uit Enkhuizen In zeer korten tijd heeft zich inde Zuiderzee een massa ijs gevormd de vaart van hier om de Zuid is voor zeilschepen reeds gestremd. Eenige stoombooten van Kampen naar Amsterdam hebben door het vele ijs in de Zuiderzee den dienst ge staakt. De stoomboot ..Meppel I" is gisteren nog van Amsterdam aange komen. Ook de „Minister Havelaar" deed nog den tocht naar Urk en Enk- huizen. De IJsel was Dinsdagavond nog vrij van ijs. thans hoofd-commies bij finan cien, omdat op de jaarwedde van ƒ5000 geen gewenschte personen bui ten de stedelijke ambtenaren voor het ambt van secretaris zouden sollicitee- ren. De meerderheid van B. en W. gewond, is hij niet lang daarna over leden. Aanranding. Uit De Steeg wordt van 28 Decem- ontried daarom den Raad het salaris aan de „A. C.' gemeld op 5000 te brengen, doch de meerder- j Gisterenavond werd een heer door beid van den Raad volgde, zooalstwee manspersonen aangevallen en men weet het advies der minderheid 1 zoodanig mishandeld, dat zijn gelaat van het Dag. Bestuur. j onkenbaar was en hij een diepe won- Niet vreemd aan de stemming in het j de in het achterhoofd kreeg. Nadat Dag. Bestuur schijnt ook te zijn het-hem op den grond had gewor- geen de N. R. Crt. onlangs schreef, dat pen, werd hij eenige malen op het de regeling voor de financieele za- hoofd getrapt ken ten Stadhuize een gevoelig punt i He, js de Iiüe lukt om de beide is van ons Gemeentel.]k beheer. D. werd gezegd met het oog o.a. op het vcrb„al is „namaakt niet tijdig gereed zijn van de veror- dening tot heffing van leges van de directe belanghebbenden, ter gemoet- koming in de kosten van het bouw toezicht. Maar wij meenen dat er ook ontevredenheid bestaat over het jaren lang uitblijven eener herziening van de pensioenverordening, niettegen staande tal van adressen daarover bij den Raad inkwamen. De herzie ning was steeds uitgesteld met het oog op de te verwachten wetenschappe lijke balans, maar deze is nu toch al een paar jaar geleden overgelegd eveneens moet de pensioen-herzie ning reeds lang gereed liggen. Ge vraagd is ook waar blijven de voor drachten tot herziening der Beursbe- lasting en de belasting op de publieke vermakelijkheden, welke laatste men schijnt te willen gaan heffen per vier kanten meter der gebouwen, waarin vermakelijkheden worden gegeven. Beweerd wordt ook dat prof. v. d. Waals reeds tijdig de afdeeling Ge meente-bedrijven had gewezen op de overwegende Bezwaren, die de nabij heid van electrische tramgeleidingen voor zijn laboratorium zou hebben op deze waarschuwingen werd niet tijdig gelet, waarvan het gevolg mis schien zal moeten zijn het omleggen der tramlijn of bouw van een nieuw physisch laboratorium op grooter af stand van een traingeleiding. Zeldzaam. Uit perceel 201 Egelantiersgracht te Amsterdam wapperde gisteren de drie kleur bij de familie Weverink. De dienstbode, Anna Elisabeth Chris tina Jaburg, herdacht namelijk den dag, dat zij vóór 50 jaar bij de fami lie in dienst trad. Van alle zijden on dervond de jubilaresse blijken van belangstelling. In de eerste plaats van H. M. de Koningin, die haar de zil veren medaille der Oranje Nassau- orde schonkdan van de familie in allerlei vorm, en ook de buren zon den bewijzen van deelneming op haar feest. („Tijd"). Een geschil. Tusschen behangerspatroons en ge zellen te Groningen is een geschil ont staan over een contract, dat partijen vóór jaren reeds met elkaar gesloten hebben en ook over het loon. Bij ge noemd contract namelijk verbonden de gezellen zich van 1 Januari31 December. Wilde een gezel of patroon veranderen, dan diende opzegging vóór 1 Dec. te geschiedenhet ontslag ging dan in op 31 Dec. d. a. v. Het contract was gemaakt, opdat do pa troon, dien de gezel verliet en de pa troon, dien de gezel weer in 't werk nam, elk de helft van den z. g. slap- Hondentrouw. In den Kerstnacht overleed in de Oostenburgerdwarsstraat te Amster dam een arme weduwe, die aldaar al leen woonde en reeds eenigen tijd zie kelijk was geweest. Toch was het moe dertje niet geheel eenzaam gestorven. Zij had een hond, die haar niet ver laten had, de buren vonden het trou we dier op het lijk van zijn meeste res zitten waarvan het niet dan met moeite te verwijderen was. Uit de Pers In de giseren ontvangen mailbladen Tweede Kamer, in Februari weer bij eenkomend, het sectieonderzoek zal moeten aanvangen van de 25 gereed liggende wetsontwerpen, waar dan inmiddels althans de Arbeidswet en het Arbeidscontract nog bij zullen ko men. Dit zal twee weken op zijn minst vorderen en dan zal het wetsontwerp op 't Hooger Onderwijs wel in open bare beraadslaging komen, allicht tot in Maart. Doch hoe moet het dan met de Drankwet? vraagt de „Standaard" en zij redeneert dan aldus verder De drankwet moet 1 Mei in het Staatsblad staan, en dient dus in de eerste week van April bij de Eerste Kamer in te komen. Rekent men nu de openbare behandeling in de Twee de Kamer op drie weken, dan zal de beraadslaging uiterlijk half Maart moeten beginnen. Maar zal dit kunnen Er is nog geen Voorloopig Verslag. Dit zal stellig zeer uitvoerig zijn, en de Memorie van Antwoord zal het Verslag in uitgebreidheid moeten evenaren. Doch wanneer vindt Binnenland- sche Zaken daarvoor tijd? De tweede helft van Januari gaat weg met de Memorie van Antwoord op de begrootingsnota van de Eerste Kamer. Hangende de beraadslaging over het wetsontwerp Hooger Onder wijs kan zulk een Memorie in zake de Drankwet niet gereed komen. Het is uit dien hoofde volstrekt niet onmogelijk, dat het toch noodzakelijk zal blijken den termijn van 1 Mei 1904 te verschuiven.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2