Predikbeurten. Bericht aan onze Abonné's. Inschrijvingsbiljei. „Muzikale Bloemlezing" deze opsomming onvolledig is, maar meenen toch het merkwaardigste wat in 1903 te Haarlem voorviel, te heb ben in herinnering gebracht. NEDERLAND Van de lotgevallen van Nederland gedurende het afgeloopen jaar, valt in de eerste plaats, zoo uit een oog punt van chronologie als uit dat van belangrijkheid te vermelden de groo- te werkstaking in het begin van het jaar of, om met dr. Kuyper te spreken, de misdadige woeling, een gebeurtenis, die het land beroerd heeft zooals dat in lange jaren het geval niet was geweest en waarvan de ge volgen zich doen nagevoelen, niet alleen door en voor de slachtoffers, waarvan er nu nog verscheidenen zonder werk zijn, maar ook door de wetten en maatregelen, die de Regee ring heeft gemeend te moeten in 't leven roepen, opdat het land in het vervolg niet weer onvoorbereid kan komen te staan voor een zoo onge- hoorden aanslag op de maatschappe lijke orde. We behoeven zeker de bij zonderheden van die gebeurtenissen niet weer in het geheugen terug te roepen, ieder herinnert ze zich nog wel, evenals de volslagen mislukking van den toeleg. Het is trouwens een onderwerp, waarover men maar liefst zoo snel mogelijk heen glijdtwaar om een zóó onaangename periode op- gefrischt. Al zoo overgaand tot een ander on derwerp, schijnt het ons dat als twee de gebeurtenis in belangrijkheid dient genoemd te worden de onderwer ping van Panglima Polèm en andere voorname Atjehsche hoof den, dank zij het energieke optreden va ngeneraal van Heutsz en zijn on derhebbenden. De Atjeh-oorlog was reeds lang officieel geëindigd en herhaaldelijk f e i t e 1 ij k geëindigd verklaard, maar steeds is gebleken dat die verklaringen een al te opti- mistischen kijk op den stand van za ken gaven. Na het succes door van Heutsz en de zijnen, de laatste maanden be haald, kan men in werkelijkheid zeg gen dat de Atjeh-oorlog is afgeloopen en dat het nog slechts stroopende en recalcitrante benden zijn. klein in aantal, zooals in sterkte, die ons nog eenigen tijd hinderlijk kunnen zijn. Voorwaar een hoogst verblijdend denkbeeld na een dertig jarigen oor log, temeer daar alles erop wijst, dat de voornaamste tegenstander, Polèm namelijk, een loyaal onderdaan zal worden. Merkwaardig was nog voor ons land dit jaar de behandeling der be grootingen en meer in 't bijzonder de algemeene Beraadslagingen in de Tweede Kamer. Meermalen werd het tegenwoordig ministerie gebrek aan voortvarendheid, niets doen, verwe ten op dat verwijt antwoordde dit maal de premier, dr. Kuyper, met het ontwikkelen van een program, met de opsomming van zóóveel wets ontwerpen, waarvan de indiening óf voor de deur staat, óf betrekkelijk spoedig verwacht kan worden, óf in voorbereiding is, dat zelfs de tegen standers erdoor, waren overbluft en erkenden dat men, als dat alles tot stand kwam, reden had tot tevreden heid. Minder reden tot tevredenheid gaf de financieele toestand van verschillende banken en lichamen, wier faillissement een soort paniek over Nederland bracht. Laat ons ho pen dat, eenmaal de opruiming ge houden, ons land voor langen tijd voor dergelijke financieele rampen van grooten omvang bewaard moge blijven. Vernielden we ten slotte met dank baarheid dat de gezondheid van onze Koningin, die vorig jaar wel eens zorg baarde, gelukkig gedurende 1904 goed was, evenals die van de andere leden van het Vorstelijk Huis. BUITENLAND Overgaande tot het buitenland, zou den we eigenlijk dienen te beginnen met de aardbol geluk te wenschen met de geboorte van twee Staten.Ver- moedelijk begrijpt ieder welke we be doelen. driii knaap, maar bij hern maakte dat een anderen indruk dan hij den slan ken, knappen jongen, die voor hem zat Bij hem was alles hard, onregel matig en afstootend. Het dikke, blon de haar viel tot ver over het voor hoofd. zoodat het er bijna geheel door bedekt werd -en de blauwe oogen ke ken dreigend en vijandig rond. Bo vendien sprak de jonge Hohenfels een zeer eigenaardig Duitsch met harden, vreemden tongval. Men kon hooren, dat hij aan de taal niet gewoon was, al sprak hij haar ook vloeiend. I Je kunt niet eens fatsoenlijk Duitsch spreken! spotte Koert. Ik kan je bijna niet vei-staan en je bent toch hit.-)- op Guntersberg geboren en zult nu bij ons blijven. Dat wil ik niet herhaalde Ber nard koppig. Probeer maar eens mij vast re houdenIk ga toch. Wil je weg loopen? vroeg Koert, die door die woorden een geestver-1 want in hem herkende. Dat wil ik eigenlijk ook, maar eerst later, want nu nemen ze mij bij de Marine nog in 't geheel niet aan. Maar waarom wil jo eigenlijk absoluut weer weg?. Bevalt het je niet bij ons'? Neen, zoo klonk het ruwe ant woord. Het is hier niet uit te houden. Niets anders dan die zonnige velden met die vervelende akkers. Geen ber gen on bosschen, geen rotsen en geen zee, zooals thuis in mijn Noorwegen Met de eene, die van sinjeur Le- baudy, ach pardonZ. M. Jacobus I, het Keizei-rijk der Sahara, rekenen we af met een lach en een schouderop halen. De andere, PANAMA, of officieel de Republico del Isthma, is klein van heteekenis als Staat, van groot be lang daai'entegen omdat door zijn ontstaan verzekei'd is binnen betrek kelijk korten tijd de tot-stand-koming f\ an een reuzenwerk, dat den wereld handel in hooge mate ten goede zal komen het Panama-kanaal. Het is zoo kort geleden dat we hierover beschouwingen ten beste gaven, dat wij meenen daarover nu niet langer te behoeven uitweiden. De VEREKNIGDE STATEN hebben, men weet het, in het ontstaan dezer republiek een groote rol gespeeld, die niet van alle zijden even welwil lend is beoordeeld; zelfs werd hun houding unfair genoemd. De groote haast echter, waarmee alle mogend heden het nieuwe staatje Panama hebben erkend, bewijst wel, dat zij begrepen, dat hier het algemeen be lang is gediend en daaraan moet wel eens iets worden opgeofferd, in casu Columbia, welks uit baatzucht voort spruitende weifelende houding aller minst sympathie kon verwekken. Buitengewoon belangrijke gebeurte nissen hebben het afgeloopen jaar overigens in de groote Noord-Ameri- kaansche Republiek niet plaats gehad. Alleen begint zij zich hoe langer hoe meer in de algemeene politiek te doen gelden, een symptoom waarvan was het zenden van een escader moderne oorlogsschepen naar Europa, een tot dan ongekende gebeurtenis. In Europa zou men het afgeloopen jaar kunnen noemen dat der vorsten- bezoeken. Er is heel wat door de gekroonde hoofden afgereisd en bijna zou men kunnen zeggexx, dat de meest op den voorgrond tredendeix elkaar allen ont moet hebben. Alleen is het nog niet kunnen komen tot een ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en president Loubet, maar wat niet is kan ko men, misschien is dat évenement voor 1904 weggelegd. De buitenlandsche verhouding van FRANKRIJK kenmei-kte zich in hoofd zaak door de toenadering tot Enge land, waarvan ook alweer e.en visite van de hoofden van staat de apothe ose was. Ook met Italië werd zulk een bezoek gewisseld tot wedei-zijd- sche tevredenheid en bevestiging van de hartelijke verhouding, die van ouder datum is dan die tusschen Frankrijk en Engeland. De binnenlandsche politiek in Frank rijk draaide geheel om de afwikkeling van het program-Combes ten aanzien van de congi-egaties. Met medewer king van het zoogenaamde ,,bloc", de meerderheid, die hem trots alle voor spellingen trouw bleef, onttrok Com bes het onderwijs geheel aan de gees telijke scholen. Ook dit jaar had Frankrijk zijn schandaalwe noemen maar even den naam Humberts. Zal 1904 het land nu eindelijk ontheffen van een schuld tegenover Dreyfus De verandering in de verhouding van ENGELAND tot Franki-ijk bespraken we reeds. In zijn buitenlandsche aangelegen heden hield Engeland zich in 1903 rustig. De gevolgen van den Zuid- Afrikaanschen oorlog doen zich nog gevoelen en een uitvloeisel van dien ooi-log is het streven tot verbetering van het Engelsche leger, waarvan de allerex-barmelijkste toestand,door dien oorlog en het door de daartoe be noemde commissie uitgebracht rap port, is aan den dag gekomen. De tarieven strijd en het daarmee in vei'hand staand ti'eden uit het mi nisterie van Chamberlain trokken, wat de binnenlandsche aangelegenhe den betreft, het meest de aandacht. Op het eind van het jaar heeft En geland zich geworpen in het Tibet- aansche avontuur, waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. ITALIË was het stiefkind op het gebied der voi'stenbezoeken, wantwèl werden deze met Frankrijk en Enge- Daar voel ik mij thuis en daarheen wil ik weer terug Dat moest je oom Hohenfels eexxs hooren, die zal het je wel leeren, waar je thuishoortJe behoort nu te Gun- tersbei'g, heeft hij gezegd, en wat hij wil, dat wil hij. Je kent hem nog niet. Mijn vader is ook vaak genoeg boos, maar daar trek ik mij niets van aan, ik weet wel, hoe ik hem hebben moet. Maar jou oom, dien kun je nergens toe krijgen, dat zal je gauw genoeg merken. Ik wil echter niets van hem we ten noch van hem noch van zijn Gun tersberg stoof de wilde knaap op. Ik haat het, evenals dit geheele, crbai- melijke Duitschland Houd je moixd zoo viel de an der hem boos in de rede. Je moest je schamen om op je eigen vaderland te schempen, en als je dat nog eens durft zeggen...... Hij stak di-eigend den vuist in de hoogte, maar Bernard keek hem ver achtelijk aan. Wil je soms met mij vechten Bedenk je dan nog eens tweemaal O zeker, dat zullen wij eenspi'o- beeren, klonk strijdlustig het ant woord. Waag het nog eens zoo schan delijk over je vaderland te spreken Erbarmelijk is het, je Duitsch land verder kwam Bernard niet, want nu viel Koert zonder verdere oorlogsvei'klaring op hem aan en het land gewisseld, maar het bezoek, waarop men zich vooral had verheugd, dat van den Czaar, ging niet door. Kort daarop volgde het aftredexx van het ministerie Zanardelli, door som migen beschouwd als een gevolg van die mislukking; het ministerie zélf gaf echter als reden Zanardelli's slechte gezondheid en die reden heeft wèl waarschijnlijkheid gekregen, nu Zanardelli een paar dagen geleden is overleden. Het belangrijkste, wat overigens in Italië is voorgevallen, een gebeurte nis voor de geheele wereld van be lang, is het overlijden van den te recht zoo bewonderden Paus Leo XIII en de benoeming tot Paus van kardi naai Sarto onder den titel Pius X. DUITSCHLAND ging met -reuzen schreden voort met de ontwikkeling van zijn handel en industrie en be waarde tegenover het buitenland een vriendschappelijke verhouding. Men herinnert zich nog den schrik, die zich van het Duitsche volk meester maakte, toen het vernam van de nood zakelijkheid eener keel-operatie bij den Keizer en hoe terstond de vrees voor de familie-kwaal boven kwam. Nóg is men niet geheel gerust, al schijnt het dat de keizer geheel her steld is. De vex-kiezingen voor den Rijksdag gaven den sociaal-democraten een overwinning, waarvan echter de glans geheel verduisterd is door het daarop gevolgd weinig verheffend gekrakeel op het partij-congres. In OOSTENRIJK-HONGARIJE stond, als naar gewoonte, kuxxnexx we wel zeggen, eveneens onderling gekibbel op 'tpi-ogram. Hongarije's eischen ten aanzien van legerhervorming, het gesukkel dientengevolge met de mi nisteries, de heftige uitlatingen van de Oostexxrijksche en Hongaarsclie premiers tegen elkaar, dat alles staat ons nog voor den geest. Onder het ministerie-Tisza is men nu den IIoix- gai'eix wat tegemoet gekomen. Of het helpen zal? Op het BALKAN-SCHIEREILAND was als gewoonlijk de Sultan het kind van de rekening en moest hij zich een sooi't van voogdij der mogendhe den laten welgevallen. 't Is zeker niet xioodig al de stiuxb- belingen in 't geheugen terug te roe pen, evenmin als den schandelijken vorstenmoord in Sei*vië, waaraan Pe ter I Karageorgewitsch zijn koning schap dankt. RUSLAND speèlde het laatste jaar de groote viool en concentreerde zijn j macht en invloed op Oost-Azië. We bespreken dagelijks zijn conflict met Japan in de Koreaansche en Mant- I schoerijsche kwesties en kunnen er hier dus verder over zwijgen. Een vlek op de Russische geschie denis is het gebeurde te Kisjenef en de noodelooze onderdrukking der Fin nen. Niettegenstaande allen goeden wil van den Czaar blijkt het onmoge lijk overal in het reuzenriik misbrui ken tegen te gaan. Wij eindigexx hiermee dit overzicht, allermixxst in de vex-heelding dat het volledig is, maar in de hoop, de voor naamste gebeurtenissen van het afge loopen jaar in het geheugen te heb ben teruggeroepen. Binnenland Postduivenverzorgers. ,,De Postduif" vestigt de aandacht van postduivenliefhebbers, die militie- plichtig zijn, op het Koninklijk Besluit van 26 November 1903, No. 38, waarbij eene voorloopige regeling vastgesteld is betreffende den Rijkspostduiven- dienst. Daarin wordt o.a. bepaald, dat jaar lijks een door den Minister van Oor log te bepalen aantal ingelijfden bij de Militie te land kan worden aangesteld als Verzorgers van den Rijkspostduivendierist. Om daartoe in aanmerking te kun nen komen, moet de milicien blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten, wat betreft de ver zorging en de behandeling van dui ven. enz. en eene vrijwillige verbin- volgende oogenbiik waren beiden handgemeen. Zij ranselden elkaar flink af, en de lenige, handige Koert hield duidelijk de overhand. Met blik semsnelle bewegingen wist hij telkens nog juist op tijd uit te wijken, ter wijl Bernard maar raak sloeg, meest al zoxxder te treffen, maar eindelijk v.erd hij toch de baas. Hij wist zijn tegenstander te pakken, en toen hij hem maar eenmaal had, hielp alle behendigheid niet meer. Koert maak te het hem wel zwaar genoeg enver- weerde zich dapper voor de eer van zijn vaderland, maar tegen de kolos sale kracht van den ander was hij xiiet opgewassen. Een korte, wilde worsteling, toen lag hij zoo lang als hij was op den grond en Bernard stond triomf eerend maar met hijgen de borst over hem heen. Hij had klaarblijkelijk al zijn krachten moe ten inspannen. Zoo nu heb jij je deelriep hij vol triomf, terwijl hij zijn tegen stander losliet, maar toch nog strijd vaardig ingeval hij lust toonen mocht opnieuw te beginnen. Koert ging vlug weer staan, brom mend over zijn nederlaag, maar toch keek hij met een soort van bewonde ring den vechtersbaas aan. Je hebt onmogelijk veel kracht in je vuisten. Nu weet ik ten minste, hoe een wildeman zich gedraagt. Bernard nam dat als een compliment tenis aangaan, waarbij hij de ver plichting aanvaardt onder de wape- xxeix te blijven totdat een doorloopend tijdvak van 12'/» maand verstreken zal zijn. Hij moet in zijn verderen diensttijd onder de wapenen komen in het ge heel voor 12 weken, verdeeld over ten hoogste 3 perioden, op zoodanige tijd stippen als in het belang van den Rijkspostduivendienst zal worden noo- dig geacht. Hij is vrijgesteld van alle verdere herhalingsoefeningen, voortvloeiende uit de militie en de landweerwet (de gewone hexdialingsoefeningen) en van de verplichting, om tot handhaving of herstel van de openbare rust en orde onder de wapenen te moeten blij ven of te komen. De geheele militie en landweerplicht bestaat dus feitelijk in vx'edestijd in het volbrengen van 12'/» maand eer sten oefeningstijd en 3 herhalings oefeningen van te zarnen 12 weken, alles vermoedelijk afgeloopen in de eerste 3 jaren na het tijdstip, waarop de milicien werd ingelijfd. Voor het meerendeel krijgexx de ver zorgers eene zelfstandige betrekking aan een der Rijkspostduivenstations, zoo mogelijk in de nabijheid hunner woonplaats, terwijl zij, die het beste voldoen, tot korporaal kunnen wordexx bevorderd. Aanstaande miliciens der lichting 1904, die in aanmerking wenschen te komen voor eene aanstelling als bo venbedoeld. moeten "daartoe vóór 25 Januax-i 1904 aan den Chef van den Generalen Staf te 's-Gravenhage, op ongezegeld papier, een verzoek indie nen, waarin duidelijk vermeld is xxaam en voornaam, beroep; leef tijd tot wanneer schoolgegaan, met opgave van de inrichtingen van on derwijstegenwoordige woonplaats; lotingsnummerdat de adspirant geen aanspraak maakt, om op gi-ond van het bepaalde bij Art. 104 der Mi- litiewet voor korte oefening (4 maan den) te wox*den ingelijfdnaam der gemeente, waaxwoor de adspirant zal worden opgei*oepen of het met grond te vei-wachten is, dat de adspirant tot het aangaan der vrijwillige verbinte nis de toestemming zal erlangen van hem of haar, die over hem de ouder lijke macht of de voogdij uitoefent en of de adspirant lid van eenige Postduivenvereeniging is, en zoo ja, van welke. In den loop der maand Februari zal in nader aan te geven plaatsen een onderzoek worden ingesteld naar de bekwaamheid inzake duivenbehan- deling enz. en naar de algemeene ontwikkeling van hen, die zich heb ben aangemeld, en die voor eene op roeping tot dat onderzoek in de ter- meix vallen. 24 miliciens zullen tot de opleiding worden toegelaten, en aanvankelijk bij het 7de Regiment Infanterie te Amsterdam worden ingedeeld, ter wijl 12 daarvan tot Verzorger kunnen worden aangesteld. De opleiding geschiedt voor deze lichting (1904) te Amsterdam, waarna de tot Verzorger aangewezenen zul len worden geplaatst op één der Rijks postduivenstations. De vrijwillige verbintenis vorenbe doeld wordt eerst aangegaan op het oogenbiik, dat de milicien, na de bij zondere opleiding, in aanmerking komt voor «aanstelling tot Verzorger. Zij, die na die opleiding niet worden benoemd, keeren naar hun korps te rug, (dus in April) en volbrengen den militiedienst op de gewone wijze. Tooneel. De ,,Intei*nationale Tournée Nacht- asyl" bestaat uit een Duitsch Too- neelgezelschap samengesteld uit de beste tooneelspelers van groote Duit sche Theaters onder directie van Frau- lein Melanie Dorny, de ster van het gezelschap. Dit Tooneelgezelschap dat eene reis van twee jaren oxxderneemt in geheel Europa en reeds sedert eenige maan den de grootere Duitsche steden be zoekt, geeft uitsluitend voorstellingen van Maxim Gorky's „Nachtasyl". In Nederland zullen van 6 tot en met 20 Januari a.s. 15 voorstellingen wor den gegevende te Haarlem te geven voorstelling zal plaats hebben op 9 Januari a.s. in den Schouwburg. op en die kx-achtoefening scheen be paald kalmeei-end op hem gewerkt te hebben, want hij antwoordde groot moedig Jij hebt er ook slag van Bijna heb je mij op den grond gekregen exx dat heeft tot nu toe nog niemand ge daan gekregen, zelfs Harald Thorvik xxiet, en die is toch veel ouder dan ik. Harald Thorvik wie is dat? vroeg Koert, terwijl hij zich het lin keroog wreef, waax-op een flinke vuist slag neergekomen was. Bernard streek zijn haar achteruit en bevoelde zijn voorhoofd, waarop het begin van een buil te bespeuren was. De familie Thorvik? Dat zijnon- ze buren. Van Harald heb ik het zei len op zee geleerd. Op zee Koert was als geëlectri- ceerd. Ik dacht, dat je in de bergen gewoond hadt. Aan het FjordDaar zijn zoowel bergen als bosschen, maar iix eexx paar uur waren wij met de boot op zee. O, daar moet je mij van vertel len riep Koert opgewonden uit. Ik wil ook naar zee. Papa zegt echter, dat ik landheer moet worden en ééns Ottendorf overnemen, en in dat oo- zicht is hij zoo koppig mogelijk. Er zal mij wel niets anders overblijven dan wegloopen. Jii bent dus aan de zee opgegroeid Heb je ook stormen op 31 December en i Januari Groote Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds *7 ure Ds. Barbas. Nieuwjaarsdag. Voorin. 10 ure, Ds. Montijn. Nieuwe Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. St. Silvestre. 7'/» heures du soir. Mr. Martin Dupont. Collecte pour l'église. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oude Gracht). Oudejaarsavond. 's Avonds 7'/» ure, Ds. Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Eben-H aëzer Kerk. (Klein Heiligland). Oudejaarsavond. 's Avonds 8 ure, Ds. Tibben. Nieuwjaarsdag. Voomi. 10 ure Ds. Tibben. Chr. Geref. Gemeente. (Zuideratraat). Oude j aarsavond. 's Avonds 8 ure Ds. Schotel. Nieirwj aarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure Ds. van Bakel. Kerk der Ver. Doopsgez. Oudej aarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Plantenga. R e m.-G ereformeerden. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor Kerk der Broedergemeente Oudejaarsavond. 's Avonds 11'/» if-e, Ds. de Block v. Scheltinga. Sluiting des jaars. Baptiste Gemeente. Oudejaax*savond. 's Av. 8'/» ure. Openbare vex*gadering Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Openbare verg. Evangelisatiegebouw Brouwersvaart 112. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 uur H. J. Bosch. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur H. J. Bosch. BENNEBROEK. Oudejaarsavond, 's Av. 7 uur Ds. Gerth van Wijk. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure Ds. Gerth v. Wijk. BLOEMENDAAL. Oudej aarsavond, 's Av. 7 ure Ds. van Leeuwen. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur Ds. van Leeuwen. HEEMSTEDE. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure Ds. Jonker. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure Ds. Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure Ds. Heeringa. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure Ds. Heeringa. SANTPOORT. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure Ds. Kutsch Lojenga. ZANDVOORT. Oudejaarsavond. 's Avonds 6'/» ure Ds. Veen, Voorm. 10 ure Ds. Kampstra. Direct, v. h. Diaconessenhuis te Haarlem, pred. te Haarlem. IJMUIDEN. Oudejaarsavond. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond 's av. 6'/» uur in hotel Nomrner Een ds. H. de Lang, em. pred. te Haarlem. Apostolische Zendinggemeente, 's Av. 7 uur. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur J. de Vries. Apostolische Zendinggemeente, yoorcn. 10 uur. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. Ondertrouwd G. P. Koopen en E. M. van Tongeren. Bevallen C. van der Aar—van der Vossen d. C. M. van Deursen Stijnman z. C. M. DeenValbracht z. G. P. BoelhouwerMeijer z. J. de MuinckKeur z. Overleden G. J. Willemse 24 j. meegemaakt Vertel mij eens wat Plotseling was hij allen wrok over zijn nederlaag vergeten. Bovendien was het niet te ontkennen, dat het voorafgaande meten der krachten een wederzijdsche hoogachting had ach tergelaten. De sombere vijandig ge zinde Bernard verwaardigde zich wer kelijk te spx*eken en antwoord te ge ven. Eerst ging dat nog aarzelend en met horten en stooten, maar Koert hing aan zijn lippen en vroeg onop houdelijk en daardoor werd zijn eigen zinnig terughouding overwonnen. Ein delijk schenen zij elkaar te begrijpen. Een uurtje later ongeveer verscheen Bernstein, die zich toch eenigszins be- zorgd maakte over die eerste ontmoe ting. Hij kende den overmoed van zijn zoon, die zeker lust zou hebben den ander te prikkelen. Tot zijn vei-rassing vond hij bei den vreedzaam en vriendelijk naast elkaar zitten in levendig gesprek. Nu, hebben jeiui kennis gemaakt? vroeg hij. Koert sprong vroolijk op. Ja, papa, wij zijn al de beste vrienden Zoo En wat is dat daar in je gezicht? vroeg zijn vader, terwijl hij vol argwaan van den een naar den ander keek. Om het linker oog van Koert was al een blauwe kring te zien, terwijl op het voorhoofd van Bei'nard de buil een duidelijken vorm INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cents per regel. Eene verwaai loosde hoest kan de ergste gevolgen na zich sleepen en het is van belang dezelve van af het begin te doen verdwijnen. Dr. Faculter stemt er in toe te erkennen dat er geen beter genees middel is tegen hoest en keelziekten dan de Keatings Pastilles, zij ge ven eene onmiddellijke verlichting en kunnen zonder inconvenient door de delicaatste personen ge nomen worden. De Echte Quina-Laroche is geene alledaagsche toebereiding en niet eene der talrijke namaakingen waarvan zij het voorwerp is zou met ham* vergeleken kunnen worden. Het steeds toenemend succes van dit uitstekend geneesmiddel is ver schuldigd aan de merkwaardige eigenschappen, die alleen de Echte Quina-Laroche bezit om de maag zwakte, kwijnende ziekten tegen te gaan en de trage herstellingen te bespoedigen. De ijzerhoudende Quina-Laroche wordt aangewend tegen Bloedar moede, bleekzucht, gevolgen van bevallingen, enz. Men eische de Echte Quina- Laroche, eenvoudige of echte, voor zien met de handteekening Laroche en het adres: ÜO, rue des Fossés- Saint-Jacques, Paris. Door de ondernemers van de Muzikale Bloemlezing: zal de door hen in uitzicht gestelde ver loting voor de abonné's op dat tijdschrift, van Een prachtige Pianino. Vijf en twintig: Kunstplaten- Honderd rijk geïllustreerde Boek werken, worden gehouden in den loop van de maand Mei 1904. Deze verloting is geheel koste loos. zoodat geen enkele inleg wordt gevorderd; dezelve zal plaats heb ben ingevolge de gedane aankon diging, onder de abonné's die dat zullen zijn op het tijdstip der ver loting. Wie ophoudt abonné te zijn beeft daardoor zelf de gelegenheid om daaraan mee te doen prijs geven. Tijdig zal een Bewijs van Aan deel in deze GRATIS-VERLOTING worden uitgereikt. Wie zieh alsnog- abonneert ont vangt dus eveneens een Bewijs van Aandeel. Niemand verzuimt in te teekenen op dit tijdschrift, 'twelk voor de lezers van onze Courant tegen de geringe vergueding van 60 cent per drie maanden verkrijgbaar is. Men vuile ten spoedigste het inteekenbiljet in en zeude bet terug aan het Bureau van dit Blad. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending vaa de tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 60 Cts. per drie maanden, (franco per post 85 Cts.) Naam s Woonplaats had aangenomen. Ja, eerst hebben wij natuurlijk elkaar afgeranseld, zei Koert, als be hoorde dat er bij. Maar vanmiddag gaan wij samen naar den vijver om te visschen. Bernard wil dat hierbij ons ook eens probeeren en hij blijft nu ook op Ottendorf, hij heeft het mij beloofd. Zoolang Koert hier blijft, beves tigde Bernard. Maar langer niet. Nu, dat zal wel in orde komen, meende Fernstein, die blij was, dat er nu van wegwillen geen sprake meer was. Over een poosje kwam Hohen fels terug en die moest dan maar we ten, hoe hij het met zijn wilden neef klaar zou spelen. En ga nu mee, het is etenstijd. Ja kom dan, Bernard Koert nam zijn nieuwen vriend onder den arm en deze volgde bereidwillig, tex*wijl hij tot nu toe niet anders dan morrend en brommend aan tafel gekomen was en daar alleen het hoogstnoodzake lijke gesproken had. Fernstein schudde het hoofd en toen zij buiten de kamer waren, wenkte hij zijn zoon en hield hem nog even te rug. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6