1 VEREKNÏ6IN6". looli concerten zullen gegeven worden door het 2de, 3de, 4de en 7de Reg. In- Vrijdagavond had in de Vereeni-fanterie, en door dat der Huzaren uit ging voor een goed bezette zaal een 1 Den Haag. Verder de bekende Strauss- tooneel- en specialiteitenvoorstelling avonden op 6 Febr. en 16 Nov. en plaats, onder directie van den heer gecostumeerd kinderbal op 20 Jan. en T f Streneholt het 8ewone °P 24 December. Een 'Deze eerste voorstelling in het nieu-1gPcectacle Concert op 24 Febr' en 14 we jaar mag in alle opzichten uitne-Qp Zondag 26 Juni te half acht ko mend geslaagd heeten, hetgeen ten men de Grenadiers en Jagers eencon- tooneele werd opgevoerd was bijzon-1 cert geven. der goed en alles kon den toets der critiek gemakkelijk doorstaan. De hoofdschotel van de voorstel- Op 31 Aug. is er concert van „Har monie" met vuurwerk en bal. Van 8 Juni tot- 10 September des ling was de opvoering van het Oud-1 Woensdags en Zaterdags, speelt de Hollandsche Nieuwjaarsblijspel met .welbekende Bronkapel. i Men ziet hieruit dus, dat er dit jaar zang en dans, getiteld^ „De 1 voor de leden van het Brongebouw we- van Kloris en Roosje waarin de ^er zeer veej genjeten valt. Onge- Nieuwjaarswensch werd uitgespro- twijfeld zullen niet-leden hierdoor wor- ken door Thomasvaer en Pieternel. i den opgewekt zoo spoedig mogelijk als Dit aardige kluchtspel, en vooral de lid toe te treden. Nieuwjaarswensch, welke laatste heel voor Haarlem bewerkt was, en waarvan wij hier eenige stukjes laten volgen, werd zeer toegejuicht. Ze zeggen maar: de drank is schuld Dat de gevang'nis wordt gevuld. Wonderspin. „De wonderen zijn de wereld nog niet uit", zoo hoort men vaak bewe ren, en wij hebben de waarheid van 00dit gezegde Donderdagavond weer eens Maar ik zeg: 't zal zoo'n vaart nieti voor de zooveelste keer ondervonden. [loopen. i 't Was n.l. toen wij gebruik maakten In Haarlem blijft wel een plekje van de uitnoodiging om eens een [open, En daar zit je op je gemak Onder een prachtig koepeldak. En naderhand Pietern. Zwijg van de staking Thomasvaer, Als 'k daaraan denk dan word ik kijkje te komen nemen in St. Bavo, waar een waarzeggende wonderspin, met levend sprekend menschenkoofd, te zien was. In een der benedenzalen had de voorstelling plaats; het scherm werd weggetrokkenen daar hing te mid den van een aardige en smaakvolle versiering de ongeveer een halve me ter groote spin, met een menschen- Ze zullen zich tweemaal verzinnen Voordat ze zoo iets weer beginnen. Thomasv. Ja ja, 't waren slechte tijden, [naar. i hoofd als kop, omgeven door een net van draden, zoo dik als touw. Verbaasde deze aanblik ons reeds nog merkwaardiger werd de voorstelling toen de spin opgaf het aantal oogen door een persoon uitliet publiek met eenige dobbelsteenen ge- Daardoor moet meengeen nu nog lij-1 £ooid de gpin verteide zelfs welk Eu daarbij komt in Nederland [den geidstuk men in de hand had en ook ««t niot finriccant nummer van een bankbiljet, zon- Gaan d'zaken ook niet florissant. Er zijn in Aam'rikaansche sporen Millioenen hollandsch geld verloren. Pietern. Schei uit, ik weet wat je bedoelt Dat is in Haarlem ook gevoeld Diverse Bankfaillissementen Die kosten menigeen zijn centen. Vooral die zaak van de LanOv Gaf meen'geen d'armóede ten prooi. Thomasv. Maar zie je, voor Weldadigheid, Vindt men in Haarlem geld altijd Daar heb je voorhoe heet die [vrijer"? Pietern. O, jij bedoelt vast Blinde Meijer, Ja ja, die is op zijn gemak Nu voor zijn leven onderdak. Hij heeft, door 't werken van 2 hee- Zes gulden week'lijks te verteren, [ren Liefdadigheid waar 't noodig zij Is de leus van Haarlem's burgerij. Thomasv. Als ik zoo Haarlem eens bekijk Dan zeg ikieder is hier rijk, Een groote electriekinrichting, Een magnifieke straatverlichting, Een schouwburg Pietern. Ja, ik heb vernomen Dat er een nieuwe hier zal komen. Maar vele burgers zijn er tegen. Thomasv. Er zijn bezwaren, die veel wegen. Waarom zou men een nieuwe schouw- [burg bouwen, Er komen haast geen menschen in [de «ouwe. Laat men het eerst maar eens pro- [beeren Met d'oude kast te restaureeren. Thomasv. Je hebt gelijk dat spaart het geld. Wie op komedie is gesteld Die kan in Haarlem toch voortaan Naar Schouwburg of Vereen'ging [gaan. Ook het tweede tooneelstukje, geti teld „Het geluk van een huwbare dochter te hebben", viel zeer in den smaak, zoodat de Rotterdamsche too- neelvereeniging „Kunst na Arbeid" met genoegen mag terugzien op deze welgeslaagde voorstelling. Brongebouw. Wij ontvingen heden ter inzage de lijst van concerten, welke in 1904 voor dc abonné's van het Brongebouw zul len worden gegeven. Daaruit blijkt, dat behalve het Haar- lcmsch Muziekkorps, dat 48 uitvoerin- gen (rnatinée's en soirée's) geeft, o. a. der dit zelfs te hebben gezien. Ook kon zij de kaarten, door personen getrok ken, raden, en gaf van de getrokken kaart een uitlegging, en voorspelde alzoo de toekomst. Ja, nóg meer werd door haar gedaan, te veel om op te noemen. 't Was wonderlijk, onbegrijpelijk, en wij kunnen dan ook een ieder aan raden om eens een kijkje te gaan nemen, waarlijk, 't is de moeite en de entreeprijs ruimschoots waard. Museum van Kunstnijver heid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd bezocht gedurende de maand December door 550, gedu rende 1903 door 8073 belangstellenden Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden in December 239, ge durende het afgeloopen jaar 2145 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen in ons land verzonden. Voordracht. De heer E. Th. M. Phlippeau, wer kend lid der H. F. C. „Haarlem" zal a.s. Woensdagavond in de beneden zaal van café Brinkmann een voor dracht houden over West-Afrika, toe gelicht met een 60-tal lichtbeelden. In het Douch e-B adhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 210 baden, in dat aan het Leidscheplein 51. De inbraak bij den heer Stolp. De daders van deze inbraak Möhrin- ger en Vermeer, die door de Haar- lerasche Rechtbank waren veroordeeld tot resp. 2'/= en 3 jaar gevangenisstraf zijn in hooger beroep door het Hof te Amsterdam veroordeeld ieder tot 4 jaar. Raadsverkiezing. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft op het stuk van raadsverkiezin gen weeviets nieuws uitgevonden. Zij zond namelijk visitekaartjes rond, waarop gedrukt was P. F. 1904. „Burgerplicht". N. B. Stemt 8 Januari a.s. VINCENT LOOSJES. P. F. 1904. „Burgerplicht". N.B. Stemt 8 Januari a.s. Mr. W. Th. PAHUD DE MORTANGES en B. E. C. SEIGNETTE. Uit de Omstreken GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. In ons vorig nummer konden wij nog met een enkel woord gewag ma ken van de Raadsvergadering van Bloemendaal op Donderdagmiddag. Het eerste punt van de agenda betrof de goedkeuring van een suppletoire begrooting, waarop ƒ5000 voorkwam voor aankoop van grond voor zes wonigen voor gemeente-beambten. De Kennemer Bouwmaatschappij hau daarvoor 750 M; beschikbaar gesteld a 6.per M\ Dit is nog maar een begin. Immers Bloemendaal munt wel door pracht van villa's, maar niet (en juist daar om) door overvloed van kleine wo ningen uit. Vandaar dan ook, dat niet minder dan tien gemeente-be ambten om een woning vanwege de gemeente hebben gevraagd. Deze eer ste zes, zei de Voorzitter, zouden bij de Kleverlaan kunnen verrijzen, de andere vier die mettertijd aan de beurt komen, door de gemeente ver spreid kunnen worden opgericht. Goedkooper grond hadden B. en W. niet kunnen vinden, de weduwe Gehiels vroeg 8.voor grond aan het Binnenpad, elders vroeg men nog meer en de Kennemer Bouwmij. ver langde aanvankelijk 7.maar is afgekomen tot 6.Weet de Raad andere terreinen voor lageren prijs, dan zullen B. en W. dat gaarne ver nemen. Wat de woningen zelf aan gaat, die zullen ƒ2000.a f2500. kosten. De heer Rouwens achtte het, wegens de nabijheid van den spoorweg, niet gewenscht, voor den beltwerker een woning te bouwen op de belt, de heer Koolhoven evenmin, maar we gens redenen van hygiène. Dit raads lid vroeg, welke huur de beambten zullen hebben te betalen. De bedoeling is 2.per week, zei de voorzitterde rest kan hun ge schonken worden als tegemoetkoming, waarop de heer Tideman in een van de deftige redevoeringen, die we in dezen Raad van hem hooren, het voorstel aanprees, omdat anders tot oneer van Bloemendaal de be ambten wel haast te Haarlem zouden moeten gaan wonen. Het mocht in- tusschen niet baten. Op voorstel van den heer ter Hoffsteede, die het ver keerd achtte zes woningen dicht bij elkaar te bouwen en bovendien den prijs van den grond te hoog vond, besloot de Raad met 6 tegen 4 stem men (die van de heeren Koolhoven, Tideman en de wethouders) de zaak aan te houden. De burgemeester, hierover slecht te spreken, opperde de waarschijnlijk heid, dat de heer ter Hoffsteede hier meer was gedreven door de zucht tot uitstellen, dan door de verwachting dat inderdaad goedkooper grond te vinden zou wezen en noemde een uit stel van 14 dagen voor de volgende behandeling, maar dit vond de heer Ant. Roozen te kort en zei, onder hi lariteit van de vergadering„U is ook niet altijd zoo vóór de haast", waarop de voorzitter er een maand van maakte. Inmiddels gaan de Raadsleden dus zoeken naar goed kooper grond. De gewijzigde suppletoire begroo ting werd aangenomen- Zeer belangrijk was het volgende punt. Na vrijwat schrijven en wrijven is men gekomen tot een convenant met de bouwmaatschappij Hartenlust aangaande wegenverbetering, aanleg van waterleiding enz. over hoog en laag Hartenlust. Deze maatschappij zal daarvoor 32.500 storten. De voor zitter slaakte een dankbee, dat hier mee de nare quaesties waren opge lost en bracht hulde aan de Com missie voor de parken en plantsoenen bestaande uit de heeren Hoffsteede, Tideman en Bijvoet, die de onderha vige regeling tot stand hebben ge bracht. De Raad nam eenparig het voorstel aan en dankte door applaus de Commissie voor haar werk. Deze dankbaarheid was evenwel zoo groot niet, of er kwam verzet toen dezelfde Commissie verzocht om uit breiding van hare bevoegdheid in dien zin dat zij zelfstandig voorstellen zal kunnen doen en zich technische voor lichting verschaffen. De heer Koolhoven vond dat te in grijpend. Werd dit toegestaan, dan zou de Commissie een tweede college van -B. en W. worden. Deze opmer king bolde den heer Tideman niet, die min of meer dreigend verzekerde, dat de Commissie, als men het voor stel afwees, zou overwegen wat haar te doen stond. Een Park- enPlantsoen- crisis daagde duidelijk aan den ho rizon. De voorzitter was evenmin voor de gevraagde machtsuitbreiding, cfi® hij onnoodig vond, maar nadat de heeren Tideman en ter Hoffsteede het voorstel nog eens hadden aanbevo len, ging het er glad door en vond de heer Koolhoven den heer N. C. Roo zen als eenig medeopposant. Uitgeloot werd een aandeel groot ƒ500.— in de geldleening van 1868, toebehoorende aan de weduwe H. A. van Lennep. Naarmate de zon daalde, kreeg de Raad haast. Misschien ook wel omdat het zoo koud was in de vergaderzaal. In een sneltreintempo werden goed gekeurd een verzoek van A. H. Bredemeijer om te mogen afwijken van de politie verordening, inzake het bouwen van eene serre wijziging van den leeftijd waarop kinderen op de Vogelenzangsche school kunnen worden toegelaten, van 6 in 5'A. een redactiewijziging yan het Raadsbesluit aangaande den grond voor een nieuw post- en telegraaf kantoor een gratificatie van 50.te ver- leenen aan den tijdelijk onderwijzer Evers te Bloemendaal de 75, die tot dusver bestemd wa ren voor schoolprijzen te gebruiken voor onderhoud en uitbreiding der schoolbibliotheek te Overveen. De heer de Sturler heeft de benoe ming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aangeno men. In de plaats van den heer Bangert, die de benoeming afwees, is gekozen de heer J. Visser, van wien te hopen is, dat hij de Itenóeming maar aan neemt. omdat anders de Raad voor de zooveelste maal weer moet gaan stem men. Er schijnt niet veel liefhebberij voor die Commissie te zijn. De adressant H. Hessels die om wa ter vroeg, kreeg wel zijn zin, maar een standje daarbij omdat hij. een huis bouwende, zich niet aan de hem voorgeschreven rooilijn gehouden had. Niet onduidelijk gaf de voorz. te ver staan, dat wanneer zooiets weer ge beurde, de dader geen water krijgen zou. De heer P. J. Houbolt te Sandpoort verzocht, desnoods tegen extra ver goeding, toelating van zijn kind op de school te Bloemendaal. De voor zitter wees er op, dat indertijd wegens overbevolking kinderen van buiten op deze school waren geweerd. Nu is er wel plaats en de Raad kan elk geval afzonderlijk beoordeelen. Weliswaar is hetzelfde voor een paar arbeiders kinderen geweigerd. Daar er tijd genoeg was, wandelde de Raad om de moeilijkheid heen, m. a. w. hield de zaak aan. Ten slotte had de Raad nog een klein geschil over de vraag, of een adres van de Kennemer Bouwmaat schappij aangaande overneming van gronden, al dan niet gesteld moest worden in handen van de Commissie voor de Parken en Plantsoenen. „Daar heb jé t al", zei de heer Kool hoven met niet onbegrijpelijken triomf, maar de Raad stelde het re quest ten slotte toch in handen der Commissie. Binnenland Leerlingen in de diamantindustrie Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. De poging der Amsterdamsche en Antwerpsche juweliers, om voorioo- pig in vereeniging met de Diamant bewerkersorganisaties opheffing van het z.g. leerlingbesluit te verkrij gen, brengt vanzelf in herinnering een zeer fel bewogen tijdvak uit de ge schiedenis van den Algemeenen Ne- derlandschen Diamantbewerkersbond. Het besluit dateert van het Interna tionaal Diamantbewerkerscongres, dat in September 1897 te Antwerpen werd gehouden. Vrij algemeen stond de overtuiging vast (aldus lezen wij in het vroeger verschenen rapport der commissie tot doorvoering en controleering van het congresbesluit), dat, bijaldien geen paal en perk werd gesteld aan den steeds wassenden stroom van nieuwe leerlingen, welke de fabrieken over stroomde, de toen bestaande slijpers en verstellers, binnen niet al te lan- gen tijd, geheel of gedeeltelijk zouden verdrongen worden, en ook dat de overtollige werkkrachten in ons vak een blijvend beletsel zouden zijn, om de positie der diamantbewerkers te handhaven, laat staan te verbeteren. De Brillantslijpersbazen-Vereeniging nam onder leiding van haar toenma- ligen voorzitter, J. A. van Zutphen, het eerst het initiatief om een verga dering te beleggen met de besturen der zuster-organisaties, waarop het alles beheerschende vraagstuk der leerling regeling zou worden besproken. Het resultaat was dat inderdaad een besluit werd genomen tot regeling de zer quaestie, en het congres bekrach tigde deze beslissing. Bepaald werd a. Dat op 1 November 1897 alle kin deren bij het diamantvak werkzaam, die op 1 September 1897 den leeftijd van 14 jaar niet bereikt hebben, zul len worden ontslagen. b. Dat op 1 November 1897 alle loop- en potjongens van de fabrieken zullen worden verwijderd. c. Dat leerlingen boven de 14 jaar op de fabrieken zullen mogen blijven, mits zij een bewijs kunnen overleggen j verstrekt door een oogarts, dat hunne oogen geschikt zijn tot uitoefening van de diamant-industrie. d. Dat onder leerlingen verstaan worden, zij die op 1 November 1897 I minstens 3 maanden als leerling werk- I zaam waren dat wil zeggen als leerling-slijper gedurende drie maan- I den voor of achter den molen hebben gezeten of als leerling-snijder aan den bak hebben gewerkt of als leerling versteller in staat blijken te zijn min stens voor een molen te kunnen ver- i tellen zonder te observeeren. I e. Dat niet als leerlingen zullen be- j schouwd worden, die diamantbewer kers, welke van de eene branche tot I de andere overgaan, j f. en dat de betrokkene plaatselijke organisaties toezicht moeten houden j op de leerlingen in de diamant-nijver heid, totdat deze zich tot zelfstandige j werklieden hebben bekwaamd. Toen deze internationale, overeen- stemming was verkregen, zette de A. I N. D. B. zich hier ter stede met alle j kracht aan het werk, om het besluit ook doorgevoerd en gehandhaafd te I krijgen. En er was veel krachtsin spanning noodig. Het eerste manifest van het bonds- bestuur bracht op de fabrieken heel wat beroering. Vele bazen wisten eigenlijk niet wat zij doen moesten aan den eenen kant sprak het mani fest van den A. N. D. B„ aan den an deren kant waren het de loop- en pot jongens, de knechten en verstellers, en de vaders en moeders van eerstge- noemden, welke alles in het werk stel den om aan den drang van het in dit manifest vervatte te ontkomen. Want i in het diamantvak waren en zijn mee- rendeels Israëlieten wei-kzaam. Vooral i destijds was het, met de sigarenma- I kerij, het handvak dat op groote schaal door de Israëlieten werd be oefend. Geheele families leefden er- van, en 't volgende geslacht zoo jongens als meisjes werd er steeds weder voor opgeleid. Toen kwam op eens dat leerlingbesluit15 a 16 hon derd jongens meldden zich aan voor de keuring, die in het bondsgebouw plaats had onder leiding van dr. S. van Dantzich. Het grootste gedeelte werd onmiddellijk afgewezen, daar de meesten nog geen twaalf jaar waren, en het slot was, dat slechts 585 aan de eischen voldeden en dus een leer ling-diploma ontvingen. Zij mochten doorwerken, de anderen moesten naar huis gaan en konden trachten in een ander handwerk een broodwinning te vinden. Men begrijpt, dat de moeilijk: heden niet uit konden blijven. Zóó talrijk werden de verwikkelingen waarin de organisatie geraakte, dat eene commissie van geschillen werd gekozen, die al spoedig handen vol werk had. Het rapport geeft daar tal van staaltjes van. Eenerzijds weigeringen om zich aan het besluit van den bond te onderwerpen, anderszijds valsche èn vervalschte geboortebewijzen, „frau duleus ingevulde formulieren, gefin- I geerde contracten (tusschen de leer- I meesters en de ouders van een min- I der jarigen of ondergeschikten leer ling), „doktersverklaringen en dreig- brieven." Van dezen tijd herinnert men zich wellicht ook het optreden van den bond tegen de „overtreders" van dat leerling-besluit, die zij, door middel van het z.g. „postenstelsel" onder be- I waking stelden. Zelfs moest de justi- j tie er bij te pas komen toen er klap- i pen vielen tusschen de posten en de vervolgden. Eindelijk gelukte het ech ter toch den Alg. Ned. Diamantbewer- I kersbond het congres-besluit doorge- j voerd te krijgen, en het is niet te vei"- wachten, dat zij de met zooveel moeite bevochte voordeelen nu opeens zullen prijs geven. Tenzij een nieuw interna tionaal congres anders zou beslissen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEJr* 80 cents per regel. Eene nieuwe Pendule Voor eenigen tijd geleden heeft mead a -j. te Genéve nieir a jwe Pendules •N& vervaardigd, [e! /v| waarvan heic- nuttige en heL, praktische aa^_ 'niemand ont" jglippen zal.p (Deze pendules /zijn gemaakt^ volgens het sy« steem der beie kende wekkertjes. Bovendien is ereenx phonograaf op aangebracht. Deze phon: nograaf herhaalt op het uur, dat gijij wilt de woorden die u gesproken hebt c U zegt bijvoorbeeld in de phonograaf ie „Ik heb heden om 5 uur een rende» vous met den heer X." U zet de wijzer op half vijf en juist om half vijf her,1^ zegt de phonograaf„Ik heb hederf^ om 5 uur een rendez-vous met derf heer X." Op die wijze kunt gij uwremj dez-vous niet missen. ti Onze verslaggever bevond zich dezer^i zomer te Vlissingen en bracht een be-g zoek aan den heer A. C. van CampenT{ Kolendrager der Mij. Zeeland, 1ste Dwarsstraat No. 99 te i Heer vin Campen (volgens portret).! Vlissingen, aan wien hij in den loopj van het gesprek deze nieuwe uitvin-ii ding mededeelde. De heer Van Campen antwoordde^ daarop, welnu men moest door deze^ pendules verscheidene malen doen herhalen en door deze phonografen,, indien gij verzwakt zijt enz. neemt dea Pink Pillen. Waarom zegt ge dat, 6' vroeg hij hem. a Omdat ik overtuigd ben, dat de Pink[. Pillen het beste geneesmiddel zijn om bloedarmoede, algemeene zwakte enz. E enz. te genezen, en ik er met lof over^ gewagen kan. De kwaal die mij reeds drie jaren' mijne werkzaamheden verhinderde, bestond in hevige pijnen in den rug3 en lendenen, ik kon niets meer ver-B richten, eenmaal gezeten zijnde, kon u ik met moeite opstaan en ik was een kind gelijk, niettegenstaande ik het E voorkomen van een Hercules heb. Ik e was ten einde raad, en ben toen ook tot de Pink Pillen overgegaan. Ik kan thans verklaren, dat zij mijne pijnen F hebben doen verdwijnen en thans kan ik weder gelijk voorheen tot geluk van t mijn huisgezin mijn zwaar werk ver-1 richten. Mijn oprechten dank aan de Pink r Pillen en zal ze een ieder ten zeerste i aanbevelen en zoo gewenscht een ieder de gewenschte inlichtingen verschaf- fen. 1-Iet is bekend, dat zij onovertreffe- lijk zijn voor de gevolgen en met de ziekten, Bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, scheele hoofdpijn, ze- r nuwpijnen, heupjicht, rheumatiek enz. Prijs 1.75 de doos, 9 per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij. Wed. \V. PLAAT- ZER v. d. HULL, Drogerijen, .lans straat 28. Rechtszaken Moord te Berkel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij C. Uit- denbogert tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wegens diefstal door twee vereeuïgde personen, voorafge gaan van geweld, te Berkel gepleegd, met oogmerk om dien diefstal gemak kelijk te maken, welk feit den dood van Ripping en diens huishoudster te Berkel ten gevolge heeft gehad, en zulks nadat bekl. reeds vroeger was veroordeeld. Een dokter beklaagde. In de zaak tegen dr. L. B., practi- seerend arts te Groningen, zijn op nieuw voor de rechtbank aldaar ge- hoord de vijf deskundigen de apo- hiertegen in. Hij moet als „vrij mensch" opgroeien, zonder alle sla venketenen der traditie en opvoeding. Dat is hem dagelijks voorgehouden. Ik ben blij, dat ik hem je weer heel huids overleveren kan, hij brengt zich zelf en anderen voortdurend in ge vaar met zijn dollemansstreken. Als Koert er toevallig niet geweest was, had ik hem heelemaal niet kunnen beteugelen. De jongens zijn dus vrienden ge worden? Dat hoopte ik. Ja, maar ze zijn daar op merk waardige wijze mee begonr.on. In liet eerste uur al ranselden zij elkaar af. zoodat de een een blauw oog en de ander een groote buil opliep en toen werden zij vrienden op leven en dood. Koert heeft onbegrijpelijk veel invloed op den wilden jongen. Hij alleen kan hem kalmeeren, als hij een van zijn dolle aanvallen heeft, en ter wille van hem is hij ook op Ottendorf gebleven. Tien jaar geleden zag ik hem voor 't laatst, zei Hohenfels. Hij lijkt immers niet op zijn vader, wel? Niet in 't minst, Joachim was op dien leeftijd een beeldschoone jon gen. Bernard is eerder afstootend. En zijn geestelijke ontwikkeling? Daarin komt hij ook zeker ten ach teren Fernstein fronsde de wenkbrauwen. Zooals men het nemen wilIn menig opzicht is hij bijzonder vroeg rijp. Zijn vader schijnt hem als een j soort vriend behandeld en dingen be- sproken te hebben, die nog heelemaal niet voor zijn ooren pasten. Geleerd heeft hij al heel weinig. De predikant i van Raansdal heeft hem onderwijs ge geven en dat schijnt niet slecht ge weest te zijn, maar de jongen hield het niet uit. Hij zwierf den geheelen I dag in de bergen rond en zeilde op I het Fjord en van dwang was natuur- lijk geen sprake. Hij deed, wat in zijn I smaak viel. Dat alles ben ik lang zamerhand van Koert te weten geko men en hem heb ik ook heden moeten meenemen, anders zou uw heer neef heelemaal niet gekomen zijn. Hij wil- i de volstrekt niet naar Guntersberg. Wilde niet als i k hem riep I vroeg llohenfels scherp. Hij schijnt op Ottendorf erg verwend te zijn. Wat zou ik doen bromde Fern- i stein. De dolle jongen is tot alles in staat, als men zijn zin niet doet, en ik had nu eenmaal de verantwoorde- .lijkheid op mij genomen, j En nu heb ik ze zei de Freiherr koel. Vóór alles moet ik hem nu zien. I Hij belde en gaf den binnentreden- I den bediende de noodige orders. Vol komen kalm gebeurde dat, maar Fern- J stein scheen toch bezorgd te zijn, toen hij zijn vriend aankeek, want hij zei Wees niet te hard tegenover hem. Ik vrees, dat hij gestrengheid <ii even weinig verdraagt als zijn vader en ten slotte kan hij ook niet helpen, dat hij zoo opgevoed is. Wat denk je toch eigenlijk met hem te doen Wil je hem meenemen naar Berlijn j Neen, jou brief en een bericht van I mijn secretaris hadden mij al over- 1 tuigd, dat hier een grondige opvoe ding gewenscht is, en ik heb meer te doen, dan een verwaarloosden, lasti- gen knaap aan banden te leggen. Hij moet naar Rotenbach evenals Koert. Die inrichting geniet een uitstekende reputatie. I Heerscht er strenge discipline Zeer strenge, geheel naar mili-j taire voorschriften. j Voor mijn woelwater hin dert dat niet en hij heeft er zich ook volkomen in geschikt zooals in alles, maar voor Bernard is het wat anders ik kan je vooruit wel1 zeggen, wat er gebeuren zal. De jou- gen loopt in de eerste acht dagen al weg al moest hij uit een venster op de derde verdieping ontvluchten. Dat zal men wel verhinderen, antwoordde Hohenfels droog. Boven dien zou hij niet ver komen. Hier zijn geen bergen en bosschen om in te vluchten zooals in Raansdal. O, daar zijn ze. De beide jongens kwamen binnen, I en Koert begroette zijn oom met de hem eigene openhartigheid. Deze reik te hem de hand en wendde zich toen tot zijn neef, die voor de deur was blijven staan. Kom binnen, Bernard Die uitnoodiging bleef zonder ge volg, de knaap bewoog zich niet. Bernard scheen inderdaad niet te hooren, want hij bleef op dezelfde plaats staan, gelukkig kwam Koert tusschenbeide. Hij greep zijn vriend bij den arm en trok hem krachtig mee terwijl hij hem toefluisterde Houd toch je fatsoenJe hebt het mij immers beloofd Dat hielp eenigszins, ten minsts Bernard stribbelde niet meer tegen. Hij stond nu voor zijn oom, die hem zwijgend scherp opnam, maar hij reik te hem niet de hand. Misschien zag hij de vijandige uitdrukking in den i blik van den knaap, die zijn blik onvervaard beantwoordde. Ik heb tot nu toe de vriendelijke gastvrijheid op Ottendorf voor je moe ten inroepen, begon hij. Nu denk iki echter een poos hier te blijven en ver- wacht spoedig mijn vrouw en doch ter Daarom zal je nu je verblijf bij ons op Guntersberg houden. Neen. Ik wil niet hier zijn, luid-1 de het eigenzinnige antwoord. Zoo, en waar dan wel Thuis In Raansdal Je behoort niet meer in Raans dal thuis, zei Hohenfels met ijzige kalmte. Voortaan is Guntersberg je tehuis. Ik wil hier vandaan bleef Ber- nard volhouden. Ik blijf slechts, zoo- lang Koert daar is, als zijn vacantie voorbij is. dan ga ik ook heen. Zie je wel daar blijft hij maar 'bij zei Fernstein zacht tot zijn vriend die de wenkbrauwen optrok. Laat ons alsjeblieft even alleen Excuseer mij voor een half uurtje. j Ga mee Koert I Fernstein wenkte zijn zoon, maar hij keek nog even bezorgd om, toen hij de kamer verliet. Nu barst het onweer los jam- mer, dat ik er niet bij kan zijnzei Koert, toen zij buiten de kamer wa ren. Oom had mij liever niet weg moe ten sturen. Ik doe toch immers altijd als kalmeerend geneesmiddel dienst, als Bernard één van zijn dollemans buien heeft. Dat zal er flink op los gaan, als die twee handgemeen wor den Wat zijn dat voor oneerbiedige uitdrukkingen riep Fernstein. Hand gemeen worden Dat zal je boezem vriend nu eindelijk wel aan 't ver stand gebracht worden. Maar eerst slaat hij half Gunters berg nog kort en klein, hield Koert vol. In een half uur wil oom met hem klaar zijn Dat zal hij gewaar wor den. Zoo gemakkelijk zal het niet gaan. Wijsneusriep de vader boos. Ik vrees, dat het daar ernst worden zal. Hohenfels laat niet met zich spot ten in zulke zaken. Neen, hij begrijpt heelemaal geen spot, stemde de knaap toe. Ik zou het nooit met hem eens worden, als hij toevallig mijn vader was. Zoo, dat is weer iets nieuws, wor den tegenwoordig de heeren zoons het met hun vaders eenszei Fernstein boos, maar zijn zoon nam hem onder den arm en antwoordde gemoedelijk Wordt nu niet kwaad, papa Als Bernard uw zoon was, zou u er nog erger aan toe zijn. Met mij kan u volkomen tevreden zijn en ik ben het over 't geheel ook wel met u Die woorden kwamen er zoo grap pig uit en hij keek daarbij zijn vader zoo vergenoegd aan, dat deze begon te lachen, en daarmee had de ondeu gende jongen het spel gewonnen zoo als gewoonlijk. Karei Fernstein dacht in stilte, dat zijn zoon toch een leuke jongen was. Hij was een voorbeeldig landheer, maar als opvoeder betee- kende hij helaas niets, dat bleek nu ook weer. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2