P I NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE RAMP IN BET IROQUOIS THEATRE. 21e Jaargang. No. 2690. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 JANUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: wit. Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vooi Haarlem f 1.20 a Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der a;aj«vv\^( i o i x n- *1 gemeente) 130 rA - 'k Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door'Nederland I 1.65 v> I Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02U f V' u n n -i m nu Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j| Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. I, ei Tweede Bind, Haarlemsche Han- delsrereeniging. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot, sue cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groot tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor lien in te winnen Bovendien hebben de leden het recht bet hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs dei Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naai buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af geloopen jaar gegeven. In Juni en Juli zijn 63 vorderingen tot een bedrag van 2091.03i betaald 16 vorderingen worden afbetaald, 2i vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven aanvragen, reclames, of-wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan bet bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens tot 1 uur, en 's namiddags van i tot 4 uur, waar dan ook verdere in lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. Byland, Ursulasteeg 12Me vrouw Schoo, Duvenvoordestraat 62 W. J. Doornekamp, Doelstraat 5 ol Projectstraat 2 Leidsche Vaart, zich om inlichtingen te vervoegen aan bet bureau. HET BESTUUR. SPORT PRAATJE. Stilstand van de Competities van den Nederl. Voetb. Bond. Hoe de voetballers zich met de Feestdagen amuseerden. De Franschen in ons land. Agenda voor Zondag. Jubileum van den Voorzitter van den N. V. B. Eindelijk ijs! Bandy-wedstrij- den te Davos. De competities van den Nedcrland- schen Voetbal Bond staan op dit oogenblik stil, het is de vacantietijd, waarin vele clubs onvolledig zijn. De ranglijstjës zijn dus onveranderd, ze zijn bij het einde van het jaar zooals ik ze in mijn vorig „praatje" heb ver meld. Sommige clubs benutten dezen vacantietijd door wedstrijden op eigen initiatief te spelen vooral de Kerst dagen bieden daar een schoone gele genheid voor. Dan toch komt veelal em builenlandsch elftal ons land be zoeken, om zich met de Hollandsche sportbroeders te meten. Ditnaal kwam met de feestdagen een eftal van de Association Sportive Internationale van Parijs ons een be zoek brengen, Deze club gaat door oor een sterke vereeniging, zij is het orige jaar tot de eerste klasse verhe en, en heeft zich deze plaats door goed spel wel waardig getoond. Den eersten Kerstdag speelde de club te gen de H. V. V. in 's-Gravenhage en werd daar door de kampioenen op lang geen zoetsappige wijze ontvan gen, maar kreeg er danig van langs, niet minder dan 81 was haar neder laag. Ook H. F. C., waartegen de club den tweeden Kerstdag speelde, ge bruikte. geen genade met haar, ja de blauw-witten oordeelden dat een over winning van 81 nog wel wat te wei nig was en slaagden er in de Fran schen met 8—0 klap te geven. Den derden dag waren de gasten eenigs- zins gelukkiger, toen verloren zij slechts met 4—0, tegen een gecombi neerd 11-tal van H. V. V. en H. B. S. in 's-Gravenhage. De Parijzenaars zijn dus niet erg gelukkig in ons land geweest, al de drie gespeelde wedstrijden hebben zij glansrijk verloren, en in 't geheel heb ben zij slechts één tegenpuntje kun nen maken. Toch waren de Franschen aiet bepaald slecht, hun samenspel was vrij goed, ja soms zeer vlug en gevaarlijk en hun keeper uitmuntend, ja deze was meer dan uitmuntend, ik zou haast zeggen bovennienschelijk Want zulk doelverdedigen heb ik nog an geen enkelen Hollandschen kee per gezien. Hij hield ballen, waarvan rnen zou moeten zeggen dat ze on houdbaar waren, en toch hij stopte op onbegrijpelijk vlugge wijze Hem komt dan ook alle eer toe, aan hem zijn in geen geval de nederlagen van zijn club toe te schrijven, want hij heeft meer dan zijn plicht gedaan, en als er een andere gewone keeper tusschen de palen had gestaan, wel licht, ja zeker zouden de ne derlagen veel grooter zijn geweest. De Hollanders, en vooral de Haar lemmers, hebben door deze wedstrij den weer eens getoond dat de Hol landsche sport in geen geval onder de Fransche behoeft te staan en heb ben de eer van Holland weder op voor treffelijke wijze hoog gehouden. Haarlem heeft met de feestdagen weinig van zich doen hooren, alleen heeft het Zondag met een gecombi neerd elftal van eerste en tweede en tailers gespeeld tegen de Amsterdam- sche tweede klassers A. V. V., van wien het won met 61. Op het programma van de eerste klasse competitie van den Nederland- schen Voetbal-Bond staan Zondag een tweetal ontmoetingen. Ten eerste speelt R. A. P. in Amsterdam tegen Quick uit Amersfoort, welke wedstrijd voorzeker spannend zal worden en waarvan ik geen voorspelling durf doen. In Utrecht ontvangt Hercules Rapi- ditas uit. Rotterdam, welke ontmoeting ook zeer spannend zal worden, voor al na de opflikkering van de Utrechte naren (Hercules—Volharding 60). Van wat de andere clubs Zondag zullen doen is mij nog weinig bekend alleen weet ik dat Haarlem de Adel borsten F. C. uit den Helder te gast krijgt. Tweeden Kerstdag herdacht de Bondsvoorzitter, cle heer Jasper War ner te Zwolle, den dag waarop hij voor 10 jaren als bestuurslid van den Bond werd gekozen. De jubilaris mocht dezen dag onder zeer veel be langstelling herdenken, behalve de commissie die zich voor deze hulde utt vele belangstellende leden en oud-le den van den Bond gevormd had, wa ren er ook tal van vrienden en ken nissen die den jubilaris kwamen ge- lukwenschen. Na afloop van het diner, waar de heer Warner en zijn eclitge- noote aanzaten, nam de heer Ch. J. Engelberts, 2e voorzitter van den Bond, het woord, om den jubilaris te feliciteeren, en hem tevens het eere lidmaatschap van den Bond aan te bieden. De heer mr. P. Drooglever Fortuijn sprak daarna namens de re gelingscommissie en overhandigde daarbij als geschenk een prachtig stel tafelzilver, benevens een fraaie, door Eindelijk is h gekomen, de lang verwachte en gewenschte vorst. Ein delijk zijn de wateren gedekt met een stevige ijskorst ,die steeds nog dikker dikker wordt door de aanhoudende vorst en weldra genoeg draagkracht zal bezitten om de schaatsenrijders overal heen te voeren. Als de vorst nu maar aanhoudt dan kunnen wij nog een geruimen tijd van het heerlijke ijsgenot profiteeren. Dit seizoen zullen er weder te Davos internationale bandy-wedstrijden ge houden worden en wel op 11, 12 en 13 Januari. Ook ditmaal zal weder een Haarlemsch elftal mededingen, dat zal bestaan uit de heeren L. H. Kool hoven (captein) Jhr. Mr. J. W. Schorer (2e captein) Jhr. H. van Sminia, J. G. Eldering, II. El dering, H. Menten, O. Menten, KI. Pander, Mr. J. Lieftinck, Fr. Eldering en A. A. Diemen Kool. Het zal spelen onder den naam van „Koolhoven's elftal". Verleden jaar traden de Haarlem mers als kampioenen ook in het strijd perk, laten wij hopen dat zij ook nu met een victorie huiswaarts keeren. AMATEUR. Nieuwjaar ten Hove. Ten 1 ure gistermiddag verleende H. M. de Koningin audiëntie aan de ministers, hoofden der departementen pleegde in zlJn fabriek, an algemeen bestuur, den vice-presi-1 nt van den Raad van State, de Vermist, oorzitters der beide Kamers van de Men maakt zich zeer ongerust over Staten-Generaal, en de leden van de i,0t lot van het transportschip Vienne. hooge collegos van Staat, tot het ont- Rel schip is den lOen December uit angen van de gelukwenschen bij de j Rochefort vertrokken, sedert heeft men aarwisseling. er niets van vernomen. Men vreest, Na afloop van deze receptie ontvingdat het schip op de Spaansche, Por- 11. M. de leden van Haar civiel- en tugeesche of Marokkaansche kust ver- militair Huis, benevens de leden van j gaan is. De kruiser Galilée is naar de IJSBERICHTEN. Te Spaarndam is bet schutten dooi de Groote of Nieuwe sluizen doorliet ijs gestaakt moeten worden; zulks ge schiedt thans alleen door de Kolk- sluizen. Op het Noordzeekanaal wordt liet vaste ijs langs den zuidwal breeder; IJsbreker II doet geregeld dienst. Aan het rijksoverze.tveer te Buiten buizen is de dienst gestaakt moeten w orden. In het Noordhollandscli kanaal veel ijs, zoodat de vaart voor kleine booten en vaartuigen geheel gestremd is. De booten uit Friesland en Gronin gen, die wegens het ijs in de Zuider zee den weg langs het Noordhol- landsch kanaal kozen, hadden reedt veel moeite om zich een doortocht te banen. Uit Slikkerveer en Bolnes De Maas is over de geheele breedte met tamelijk zwaar drijfijs bedekt. Zeilschepen ziet men niet. Een enkele btoornboot gaat er nog door. De legger der stoombooten van Fop Smit reeds weggenomen. Uit Zalt-Bommel Thans gaat de rivier de Waal voor ruim 1/8 overdekt met drijfijs. De gierpont. van het rijksveer al hier is van den kabel losgemaakt en in de haven gebracht, zoodat nu het overbrengen van rij- en voertuigen plaats heeft met de halve pont. welke door de veerstoomboot gesleept wordt. Uit Enkhuizen Het ijs in de Zuiderzee heeft zich vastgezetalle haven- en seinvuren zijn gebluscht. Uit Sleeuwijk De Boven-Merwede is overdekt met drijfijs van Maas en Waal. De over tocht met de veerboot op Gorinchem heeft nog plaats, hoewel met veel stoornis. Uit Arnhem De Rijn voor de stad is voor klein deel met ijs bedekt. De schipbrug is weggenomen. IJs ongelukken. Twee kinderen van den molenaar A. R. te Nes zijn door het ijs in de ringvaart gezakt, en verdronken. Uit Nijmegen meldt men Een knaapje te Weurt dat gisteren met schaatsen van huis ging, is niet teruggekeerd. Men vermoedt dat het kind verdron ken is. Te Nieuweschans is de 17 jarige landbouwerszoon W. bij het schaat senrijden verdronken. Grevenstuk uitgevoerde albiipi met Een 20-jarige zoon van den rijtuig- opdracht en namen der verschillende verhuurder R., te Beets, is in een wak gevers. gereden en verdronken. De heer Warner dankte in hartelij-1 ke woorden de sprekers en allen die Te Nieuwenlioorn is bij het schaat tot deze plechtigheid hadden bijge senrijden op de binnengracht van het dragen. for§ De Noorddijlc verdronken de 24- Ook ik wensch hierbij den heer jarige_ koopman in kippen en eieren Warner geluk met zijn jubeleum, daarbij den wensch uitsprekende dat de heer Jasper Warner nog vele jaren lig mag zijn van het Bondsbestuur. Arie Went. Binnenland Ingebroken in zijn eigen fabriek. Naar de gevangenis te Assen is over gebracht de sigarenfabrikant S„ te ateren, gem. Diever, die, in staat van faillissement verkeerende, inbraak dc hofhouding van H. M. de Koning in-Moeder. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was bij deze nieuwjaarsreceptie tegen woordig. Treurig. De N. C. schrijft De muren van het stedelijk zieken huis (in den Haag) kunnen droeve geschiedenissen verhalen. Zij was de dochter van een Amster- damsch geneesheer, vrij vermogend, maar ook onbekrompen vrijgevig. Nie mand ging van hem ongeholpen en ongetroost. Hij liet haar echter ge noeg na om te kunnen bestaan. Maar zij, luchthartig en vrijgevig als haar vader, stond haar erfdeel af aan een broeder die er zaken mee zou drijven. De zaken gingen echter fouthet geld was weg en zij zag zich gedwongen een pension te beginnen, waarvoor zij kapitaal opnam. Het was een gezellig, smaakvol in gericht home, en men gevoelde er zich in een beschaafde omgeving. Het pension werd een der eerste in de provinciestad het bloeide het op genomen geld werd langzamerhand afgelost. Doch ziekte kwam. Zij streed, zij worstelde zij liet zich niet op het ziekbed vallen, vóór zij waarlijk niet meer kon. Zij leed aan tubei-culose, die nu hier, dan daar optrad en operatie na operatie vorderde. Ten laatste ver kocht zij het pension en ging een tijd lang onder behandeling. Zij sterkte aan, durfde het wel weer wagen Niet als eigenares van een groot boarding-house evenwelmet de be scheiden betrekking van juffrouw van gezelschap stelde de vijftigjarige zich nu tevreden. Maar de zieke keerde terug. Een nieuwe operatie werd noodzakelijk En nu ligt zij in de betalende der- de-klas-afdeeling van het groote ge meente-ziekenhuis aan den Zuidwal zal daar niet kunnen blijven, want al haar spaarpenningen zijn verteerd. Zij ziet thans geen uitkomst meer, tenzij er onverwachts hulp opdaagt. De muren van het ziekenhuis ver tellen droevige verhalen kust van Marokko gestoomd om uit te kijken. Uit het laatste nummer van liet Mi- li tiir-Wochenblatt blijkt, dat er teFor- bach groote schoonmaak gehouden wordt. Alle officieren aldaar in garni- op twee na die niet door het proces tegen luitenant Bilse gecom promitteerd waren, hebben hun ont ij ag gekregen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. A. A. de Pinto. thans raadsheer in dat college. Dobbelen. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Niet in het geheim, doch openlijk zag men in een aantal plaatsen de zer streek aangekondigd, dat ter ge legenheid van de feesten om brood, gebak enz .zou worden gedobbeld. Dit dobbelen en loten, waaraan vooral jongelui deelnemen, is hier eenmaal in zwang en al bestaan er politiever ordeningen die het verbieden, het euvel bij de bevolking is zoo diep in geworteld. dat het moeilijk uit te roeien zou zijn. Wanneer een land- houwer of arbeider kippen en huis meubels kwijt wil zijn, die hij niet tegen goeden prijs verkoopen kan, dan zet hij maar een loterij op en met een 100 lootjes, van 2 tot 6 cent per stuk gaat hij bij zijn kennissen rond. Voor de aardigheid neemt zoowat ieder een lot. De loterij-ondernemer krijgt echter vaak voor hetgeen hij verkoopt het drievoudige der waarde. De kinderen die in de winkels reeds aan het dobbelen raken, kunnen het later niet meer laten, en de onder nemers van zoogenaamde markt- en provinciale loterijen vinden in onze landbouwers en arbeiders de beste klanten. Brandstichters. Uit Angerlo meldt men De geheimzinnige brand van den grooten hooimijt te Giesbeek, onder deze gemeente, waarbij 14 dagen ge leden 40.000 kilo hooi verloren ging, is thans verklaard. De twintigjarige knecht van den eigenaar heeft be kend den brand te hebben gesticht. Hij is naar Arnhem gebracht. Volgens de laatste opgaven het is aantal dooden 561. De brand in het Iroquois Theatre is op het tooneel ontstaan. De toeschou wers snelden naar de uitgangen, wan hopig vechtende in de gangen. Vrou wen werden vertrapt door de massa vluchtelingen. Zij die op de eerste galerij zaten vonden de uitgangen versperd, eenigen verbrandden levend, anderen stikten. Later vond men de 1 ken tusschen de stoelen inge klemd. Sommigen sprongen naar beneden in de stalles en werden daar door de vlammen verteerd. De brandweermannen zetten ladders te gen de bovenste balkons, waar de menschen opeengestapeld lagen. Men vond aan den voet van de trap naai de galerij de lijken bij hoopen van twaalf op elkander. Er waren veel jonge vrouwen en meisjes en kinde ren van acht en tien jaar bij. Ambtelijk wordt het aantal dooden opgegeven als 392. Nader wordt gemeld Bij nadere schatting komt het aan tal dooden dicht bij de 550. Het pu bliek telde 1300 menschen, voor een groot deel vrouwen en kinderen. Bij het begin van den brand werd het asbestscherm neergelaten, maar hal verwege bleef het steken, aldus een trekgat vormende, waardoor de vlam men met schrikwekkend geloei uit schoten en aanstonds, over de hoof den van de menschen in de stalles heen, de menschen in het le balkon bereikten. De redenen, die men als de oorzaak van den brand opgeeft, zijn met elkaar in strijd. Sommigen beweren, dat er een electrische geleiddraad onklaar raak te, de directeuren spreken van het springen van een vat calcium (-car- bled?). Alle tooneelspelers hebben zich gered. Een nog later bericht meldt Volgens de laatste raming zijn ar 564 dooden, die in verschillende lijken huizen liggen. Er liggen 157 gekwet sten in de hospitalen, waarvan mis schien een derde zal bezwijken. Er worden nog driehonderd perso nen vermist. Voor een deel bevinden zij zich waarschijnlijk onder de niet herkende dooden en gewonden. Een aantal leden van het personeel van den Iroquois-schouwburg is in hechtenis genomen, o. a. de regisseur en onder-regisseur, op de beschuldi ging van medeplichtigheid aan dood slag. Een aantal koristen worden als getuigen aangehouden. Nieuwjaar is kalm gevierd, en er was geen klokge lui, in overeenstemming met een pro clamatie van den burgemeester, die ook voorstelde lieden als teeken van rouw, geen zaken te doen. De burgemeester heeft de sluiting gelast van negentien schouwburgen, welke niet voldaan hebben aan de voorschriften in het belang der vei ligheid. Dc telegrammen uit Chicago geven over den brand ook nog veel bizonder- heden,gedeeltelijk reeds meegedeeld, in welken toestand de lijken gevon den zijn, hoe sommige menschen ver brand, anderen doodgedrukt, weer an deren gestikt zijn. Er waren lijken, die tot onkenbaar wordens verminkt wa door den stroom van radeloos naar een uitgang dringende en woest om een doortocht vechtende menschen die over hen heen waren gegaan en op de plaats zelf of een eind verder zelf den dood vonden. Ofschoon er, volgens een bericht, veertig uitgangen waren, drong alles zich naar een drietal uitgangen, waar liet licht was. Al wie op het tooneel waren een 240 menschen hebben zich weten te todden door de achterdeuren uit te gaan. Maar juist doordat deze deuren opengezet werden, ontstond de sterke tocht, die de vlammen als een vurige vloedgolf de zaal indreef. Hoe de Paniek ontstond. Een der geredde toeschouwers geeft een beschrijving, hoe het aanvankelijk met den brand toeging. Men weet dat er een pantomime werd vertoond, Blauwbaard, dat een paar jaar gele den te Londen in het Drury-Lane- theater gegeven is. Het tooneel was donker gemaakt en de maan moest opkomen. Daarbij zou een lied worden gezongen, waarin het zachte maan licht geprezen werd. Toen, eensklaps, werd een vonk gezien en eenig liclit [lüoneelraad vatte vuur. „Kijk, de maan riep een kind. Iemand op het tooneel wendde zich tot de toeschouwers en verzocht de menschen te blijven zitten. Dat deed men. En met belangstelling volgde men, de -kinderen vooral, het kleine vuurwerk. Toen opeens schreeuwde achter in den schouwburg iemand het uitbrand En daar brak te paniek los. Op het tooneel greep het vuur on gelooflijk snel om zich heen. En zoo onverhoeds en met zoo'n geweld tast ten de vlammen de toeschouwers aan, dat, volgens een bericht, in de voorste rijen der stalles en ook op de bal kons lijken zijn gevonden van men schen, die gedood waren zooals zij daar zaten. Wat de vernielende kracht van het vuur nog verhoogde was de ontploffing van twee groote gashou ders. Misschien heeft dit den plotse- lingen dood van velen veroorzaakt De brandweer heeft zich flink ge weerd om halfvijf 's middags was zij den brand al meester. Men weet, dat de ramp gebeurde tijdens een middag voorstelling. Vandaar, dat er zooveel vrouwen met kinderen in de zaal wa ren. De lijken en de gewonden wer den eerst buiten in de sneeuw gelegd. Vijftig doktoren waren binnen het kwartier ter plaatse. Maar ook zakken rollers begonnen aanstouds hun be drijf op de slachtoffers uit te oefenen. Een goed dozijn werd er gepakt. Van de vertooners kwamen velen in tricot op straat. Enkele zijn er ge wond. Nordenskiöld's expeditie. Dr. Otto Nordenskiöld schrijft in de Times uitvoerig over zijn expeditie naar het Zuidpoolgebied, ter hoogte van kaap Hoorn, van 1901—1903. Aan zijn verhaal zijn de volgende belang rijke bijzonderheden ontleend Op den sledetoclit van het kamp bij kaap Seymour uit, ontdekte Nor denskiöld dat er een tot dusver onbe kende verbinding bestaat tusschen Louis-Philippe land en Koning Os kar land. Hij volgde de kust van dit land Zuidwestwaarts tot aan het door Larens ontdekte eiland Christenen en bevond toen tot zijn verwondering, dat de kust, in plaats van Zuid-Zuid- vveslwaarts, bijna Westwaarts liep, zoodat op 21 October 1902 een punfcbc- •eikt werd op 66 gr. ZBr. en 62 gr. WL„ dat volgens de vroegere kaarten midden in 't land zou liggen, maar ten Oosten waarvan de zee zich uit strekt. Hieruit schijnt te volgen, dat Danco-land geheel van Grahamland afgescheiden is. Langs de kust vonden de Zweed- sche reizigers een ijsvorming die het meest- geleek op de ijsbarrière, welke Ross in het midden van de vorige eeuw bij Victorialand, ten Zuiden van Niéuw-Hólland ontdekte. Van de uitkomsten der expeditie op ander gebied, zij vermeld, dat talrijke fossiele beenderen, waaronder van groote dieren, gevonden werden, be nevens rijke lagen van overblijfselen van voorhistorische planten. Men wist reeds dat in de Noordpoolstreek voor heen een klimaat geheerscht moet hebben, waarin groote wouden en al lerlei dieren konden bestaan, nu is dit ook voor een deel van het Zuid poolgebied vastgesteld. Tegenwoordig is. gelijk bekend, het Zuidpoolgebied nog ongelijk, veel armer aan dierlijk en plantaardig leven dan het Noord poolgebied. De zomer van 1902 was buitengewoon koud met een gemiddelde tempera tuur van 2.2 C is het de koudste zomer, tot dusver ooit op aarde waar genomen. Dc snelheid van den wind was meestal zeer aanzienlijk in het. eerste jaar gemiddeld 20 mijlen in t uur's winters stormde het buiten gewoon hard, de windrichting was meestal Zuidwestelijk.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5