NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. DeErfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6295 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 9 JANUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland v 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën ■i en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'net Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. ■r Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. IBij dit nummer behoort een Bijvoegsel. U Haarlem's Dagblad van 9 Januari bevat o.a. Nabetrachting eu vervolg Ge ineenteraad, Buitenlandscb Over - ïicht, Staten-Generaal, Binnenl.- Bport- en Stadsberichten. NABETRACHTING «Van den Gemeenteraad. Een streepje aan den balk 5' Eindelijk zijn c^an de gelden voor —de zesde tusschenschool toegestaan Maar nóg niet zonder discussie. De Commissie van Bijstand in het beheer der Openbare Werken haspelde nog over een verschil van duizend dat den beer Modoo tot een eenigszins onduidelijk betoog aanlei ding gaf. Het toegestaan bedrag is immers maar een ramingcijfer en wat ..daarvan niet noodig is, zal ook niet worden uitgegeven. De Raad trok er ^ich dan "ook weinig van aan. Had bet gemeentebestuur nu maar een jtooverstaf, zooals de toovenaars uit de 'Duizend en één Nacht, om met éen ge baar het nieuwe gebouw kant en klaar __iuit den grond te laten oprijzen. Al —loopt nu alles mee, dan kan het toch voor 1 Mei, wanneer de toevloed van jnieuwe kinderen komt opzetten, niet igereed wezen. Wel de houten plaats vervanger, die voorloopig een plaats- IJ'je zal vinden bij de Keij- en van Zom- pelstraten, in het zoogenaamde Ro- zenprieel. Als een belastingbetaler denkt aan al het geld, dat er voor goed onderwijs noodig is en in de eerste jaren nog wezen zal, omdat, ons onder- wijs nog lang niet is waar het wezen moet, dan loopen hem dè tranen over de wangen. Gelukkig dat daartegen- Jover een flinke "winst van de gasfa- te verwachten is. En toch, wa ren de Directeur van de Lichtfabrie- Iken en de Commissie er gezamenlijk voor. om een bedrag van f71000.— van die winst te bestemmen voor den lbouw van vier nieuwe ovens. Zij re- M deneerden aldus het geld is er, laat y[ ons dat besteden voor uitbreiding van het bedrijf. Maar gelukkig dachten B. en W. en de meerderheid van den Raad er anders over. Was hier sprake van een particuliere onderneming, dan zou zoo redeneerden zij de behaalde winst verdeeld worden on- i der de aandeelhouders en voor uit- j breiding van bedrijf het kapitaal wor- l den vergroot. Ditzelfde beginsel hier toepassende besloot 's Raads meerder- j heid. dat de winst ten goede zal ko- ■s men aan onze belasting voor 't vol- 3 gende jaar en dat voor den iwuwvan 3 de nieuwe ovens geld zal worden ge- i; leend. En toen kwam het werkliedenregle- ment. De heer Van de Kamp betuigde door dit gezond stuk werk B. en W. hulde en de Raad applaudisseerde, j maar niet eenparig. De democrati- sche fractie, hoewel dankbaar, was b, niet voldaan. Het bleek uit een reeks - van amendementen, die de heeren Hugenholtz en Hofland erop hadden ingediend. Veel nieuwe denkbeelden brachten deze amendementen niet en konden zij ook niet brengen. Immers nadat B. en W. hun voorstel gemotiveerd hadden ingediend, werd het bespro ken in de afdeelingen en beantwoord den B. en W. weer de daar gemaakte opmerkingen. Na dit alles wist men dus precies van elkaar wat men wou. De voorstellers van de amendemen ten konden op hun vingers natellen, dat dezen geen kans van slagen zou den hebben. Het was nu toch wel duidelijk geworden, dat B. en W., dit reglement als een proef beschouwen de, in de hoofdlijnen daarvan geen verandering wenschten en iedereen wist, dat de overgroote meerderheid van den Raad het College daarin steunen zou. Ik geloof dan ook, dat de heeren Hugenholtz en Hofland zich over het lot van hunne amendemen ten geen illusiën hebben gemaakt. De verwerping daarvan was zeker. Waarom hebben zij dan dezen vruchteloozen strijd aangebonden? Wat geeft het, voorstellen in te die nen, waarvan men vooraf weten kan, dat ze afgewezen zullen worden? Ik bewonder de volharding en de taai heid, waarmee de voorstellers hunne ondankbare taak om de amendemen ten te verdedigen, vervulden, maar zij zouden precies evenveel bereikt hebben, wanneer zij bij de algemeene beschouwingen hadden verklaard ,Wij zijn dankbaar, maar niet vol daan. De werkkring van de kern is ons te eng omschreven, wij zouden hare bevoegdheid willen uitbreiden, een normalen werkdag van tien uur willen vaststellen, omtrent de j aar lij ksche vacantie zekerheid geven en zoo meer. Wij zouden dit alles wen- schen, maar wij weten, na alles wat hierover geschreven en gesproken is, dat de Raad daarvoor niet te vinden zal zijn. Welnu, daarom en daarom alléén zullen wij geen amendemen ten indienen maar kondigen nu reeds aan, dat wij over een paar jaar voor stellen in dien geest zullen doen, wan neer die inmiddels niet van B. en W. zelf zullen zijn gekomen". Met een dergelijk betoog zou het beginsel der democraten zijn blootge legd en veel tijd bespaard, die nu ver loren is gegaan (en in de volgende vergadering nog zal gaan) aan dis cussion zonder nieuwe gezichtspun ten en stemmingen, waarbij regelma tig vijf, zes voorstemmers het afleggen tegen de overigen. Bovendien zouden de democratische Raadsleden, aldus handelende, de erkentelijkheid van de meerderheid hebben geoogst (wat uit een oogpunt van practische politiek ook iets waard is) en naderhand al licht meer kans gehad op wijziging van een en ander. Want het is, om maar iets te noemen, een zonderling iets, dat gemeente-werklieden de uren die zij 's winters, door de vroeg invallende duisternis niet kunnen werken, moeten inhalen in den zomer. We hebben nog maar een klein ge deelte van de amendementen achter den rug. Mochten de voorstellers, om de bovenvermelde redenen, er toe kun nen komen om de andere in te trek ken Voorwaar, op 't gebied van af werken zet het jaar zich slecht in. Wel mocht de heer Van de Kamp om een extra raadszitting vragen om eens door den achterstand heen te komen. Buitenlandsck Overzicht Men confereert en onderhandelt, zietdaar het resumé van de berichten uit OOST-AZIë. Woensdagmiddag hebben Komoera en. Rosen een conferentie gehouden in het Russische gezantschapshotel te Tokio, daar Rosen nog steeds onge steld is. Het antwoord van Rusland wordt nog geheim gehouden, maar is blijkens officieel bericht wèl reeds door Rosen aan de Japansche regee ring overhandigd. Gisteren heeft er een belangrijke zitting van den ministerraad plaats gehad, waarbij de premier, de mi nisters van oorlog en marine en an dere personen van gezag tegenwoor dig waren. Heden zou er waarschijn lijk een conferentie van meer bejaar de mannen van staat plaats hebben. De indruk is in de best ingelichte kringen, dat het antwoord van Rus land onvoldoende is. De fondsen her stelden zich een weinig, maar gingen later weer omlaag. De stemming on der het volk is ongerust. Te Tokio Ts in officieele kringen, in tegenstelling met in Europa rond gaande geruchten, noch van een lan ding van Japaneezen te Masampho, noch van een dergelijk plan iets be kend. Het bericht van de zoogenaam de bezetting van die haven door Ja pan is een verzinsel. Men heeft gisteren nog onder de telegrammen in dit blad kunnen lezen dat Rusland in Korea mariniers aan wal had gezet met bestemming naar Seoel om bet Russisch consulaatsge bouw aldaar ta. beschermen. Japan weigerde dezen troep gebruik te ma ken van den spoorweg en nu blijkt uit een nader bericht dat de Russen hun doel toch bereikt hebben al mar- .cheerend. Van vloot- of troepenbewegingen wordt overigens niet vernomen. Wèl zeggen de geruchten dat in de verschil lende Russische havens in Europa troepentransportschepen worden uit gerust, maar dat er reeds van onder weg zouden zijn wordt niet gemeld. Wanneer Japan onverwijld den oor log verklaart moeten die schepen trouwens te laat komen daar ze min stens drie weken te reizen hebben. Het zou dan der Japansche oorlogs vloot niet moeilijk vallen die schepen, zelfs geen oorlogsschepen en maar ge brekkig geëscorteerd daar het voor naamste deel der Russische oorlogs vloot reeds bij Korea is, te onder scheppen, tenzij vóór dien de Japan sche vloot reeds tegen de Russische een nederlaag heeft geleden, maar dan heeft Rusland deze versterkingen niet meer noodig. In Ruslands belang is 't dus om het uitbreken der vijande lijkheden nog een 3 a 4 weken te ver schuiven. Japan zal dat echter óók wel inzien en geen oorlog maken of spoedig. In den toestand in SPANJE is nog geen verbetering gekomen, in tegendeel neemt de werkstaking van 't zeevolk te Barcelona steeds grooter af metingen aan. Zoodra de schepen aankomen in de haven worden zij door de matrozen verlaten. De vreem de schepen worden door de stakers met rust gelaten, daar werkt men dan ook door. Veel stoombooten zijn verplicht in de haven te blijven lig gen. Zij" kunnen niet wegkomen bij gebrek aan personeel. De groote ree der Folch heeft zijn geheele personeel afgedankt en andere reederijen schij nen dit voorbeeld te zullen volgen. Het zeevolk uit andere havens van Spanje heeft steun aan de stakers toe gezegd. Maar van meedoen wordt nog weinig vernomen. Alleen te Sevilla waren ook drie stoombooten verlaten door de bemanning. Te Bilbao hebben de matrozen aan de reeders hun eischen voorgelegd met de boodschap, dat zij a.s. Maandag zouden gaan staken als die eischen niet werden in gewilligd. Men weet dat er door bemiddeling van den gouverneur onderhandelin gen werden gevoerd tusschen de ree derijen en de stakende zeelui, tever geefs, naar nader blijkt. Zij zijn dan ook weer afgebroken. Geen enkel schip heeft de haven verlaten. De partijen staan steeds feller tegenover elkaar. Het zeevolk van andere havensteden als Cadix, Aguilaz en Alicante is nu Zeven en twintig schepen zijn daar zonder bemanning, en 800 werklieden zonder werk. Er schijnt in TURKIJE weer iets aan de hand te zijn, maar wat het is, is nog niet duidelijk. Uit Saloniki toch wordt geseind dat er orders zijn ontvangen uit Konstanti- nopel, alle troepen van het derde le gercorps in gereedheid te houden. Te Serres heerscht groote bedrijvigheid onder de troepen. Ook de soldaten van Monastir gaan op stap, naar Uskub. Voor plezier zal men dat toch in den winter wel niet doen. Vreest men misschien een aanval van Bulgarije of zouden het voorbereidende maat regelen zijn tegen den opstand, waar mee tegen het voorjaar gedreigd is? Onderlinge trouw. Donderdagavond hield de in begin sel reeds opgerichte vereeniging van boden en agenten van levensverzeke ringmaatschappijen „Onderlinge Trouw" een vergadering in ..Weten en Werken". Om acht uur werd de vergadering door den voorloopigen voorzitter ge opend, nadat deze al de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroe pen. De notulen der voorgaande verga dering werden voorgelezen en goedge keurd, waarna voorlezing van het concept-reglement werd gedaan, welk reglement, na eenige kleine wijzigin gen werd goedgekeurd. Hierna werd de vereeniging opge richt. Staande de vergadering traden een 16-tal leden toe, terwijl door eeni ge aanwezigen nog een paar leden werden opgegeven. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Gekozen werden de vol gende heerenDe Wit, als 1ste voor zitter, Venema als 2de voorzitter,Zwa- lef als 1ste secretaris, J. P. Nobels als 2de secretaris, Van Emmerik alspen- vaarlijkhet tram- en rijtuigverkeer zoo goed als gestremd. Gelukkig wa ren er nog maar een tweetal trams, die de rit van den Hout naar het station moesten doen Voetje voor voetje werd deze weg afgelegd. De dampige, bevreesde paar den, liepen wel is waar voor de wa gens, maar trokken niet meer, zoodat conducteurs en voorbijgangers de wagens duwden, terwijl de koetsiers al hun aandacht moesten wijden aan de bevreesde paarden, opdat ze niet met den grond zouden kennis maken. Vooral bij de bruggen hadden de trampaarden het hard te verantwoor den. Niet minder was dit het geval met hun „collega's" voor huurrijtuigen. Ook deze hadden heel wat moeite zich ever de ijs-straten voort te bewegen, zoodat de koetsiers meermalen genood zaakt waren de paarden bij de teugels te nemen. En de menschen, de enkele huis- waarts-gangers, die bleken vaster ter been. Enkelen gingen op een drafje, mee- nende daardoor vaster te loopenan deren schuifelden langs den huizen- ningmeester, Uitendaal en Broekman kant; voorzichtig maar niet minder als commissarissen. zeker; paartjes hielden elkander ste vig gearmd vasten de luchthartige jongelingen, de echte sportmannen, ze lachten om deze gladheid, liepen vlug en gleden over de geverniste steenen. Zoo vervolgde een ieder op zijn ma nier zijn weg, en daar wij, behalve een hoogst enkele persoon, die met den grond kennis maakte, o. a. een dame in de Groote Houtstraat, die zich gelukkig niet bezeerde, van geen ongelukken vernamen, vermoeden wij dat een ieder goed is thuis gekomen. Daar het bijna den geheelen nacht bleef doorregenen, waren de straten hedenmorgen gelukkig minder glad en kon het verkeer weder gewoon plaats hebben. Stadsnieuws DE DOOI. Natuurlijk vallen door dezen onver- wachten dooi de wedstrijden in het schoonrijden om het Kampioenschap van Nederland, welke Zaterdag en Zondag gehouden zouden worden op de baan te Overveen, in duigen, als mede de daaraan verbonden festivi teiten. Voor de vele leden der IJsclub is dit bepaald jammer. De deelneming was bijzonder groot. Er hadden zich tot hedenmorgen 8 uur opgegeven 22 paren 19 dames en 35 heeren, komende uit Zwolle, Am sterdam, Utrecht, Arnhem, Groningen, Hoorn, Nijmegen, Delft, Wieringer- waard, Rotterdam, Gouwsluit, Alk- De donkere, zwarte wolken, de naarmaar, Zwijndregt, Purmerend, Nieuw- het Zuiden loopende wind, de achter-veen. Woerden, Dordrecht, Zutphen uitgang van den barometer, en de jen Gorinchem. stijging van den thermometer, dat al- j Hedenmorgen vóór 12 uur hadden les voorspelde Donderdagmiddag reeds zich ook nog verschillende Haarlem weinig goeds. {mers doen inschrijven. Wel vroor het toen nog ongeveer I Iniusschen blijft de wedstrijd tot 5 graden, wellicht ten gevolge vannader datum uitgesteld, j den zeer kouden wind, doch naarmate j Maar ook voor de vele liefhebbers het later op den avond werd, en deder ijs-sport, is de ingetreden dooi een wind ging liggen, rees de thermo-1 leelijke misrekening, meter. j Wat al p. -unen waren er voor a. s. En omstreeks half elf, toen deze nog Zondag gemaakt. Tochtjes naar Am- één graad vorst teekende, begonnensterdam, Monnikendam en Marken regendruppels te vallendikke, vette j of wel naar Spaarndam over de Mooie druppels, die de straten als 't ware j Nel en de Ringvaart naar Haarlem in gladde, weerspiegelende ijsvlakten!of verderop. veranderden. De banen waren nu juist overal zoo De wind was door het Zuiden heen mooi, effen en gladen het ijs zeer naar het Westen geloopen, naar den gezond en betrouwbaar. Daarom is De gekozenen namen alle hunne benoeming aan, alleen de heer Van Emmerik was afwezig en kon dus niet zijn benoeming aanvaarden, hem zal van zijn verkiezing kennis gege ven worden. Alg. Ned. Verbond. In het laatst van deze of het begin der volgende maand zal als spreker optreden Jhr. Graafland, terwijl ver der bet plan bestaat om daarna den heer Pol de Mont te vragen. Er be staat voor degenen, die /2,50 te duur vinden, gelegenheid om buitengewoon lid te worden b.v. voor /I of ƒ0,50. Men ontvangt dan geen „Neerlandia", maar kan zich daarop gezamenlijk, abonneeren. Wij vestigen de aandacht op den muziekavond, te geven door de dames Lizzie Wijsmuller en Nella Gunning in de sociëteit Vereeniging. De betreffende advertentie komt voor in dit nummer. Wie denkt Overwint. De vereeniging „Wie denkt Over wint" alhier houdt a.s. Zondagmorgen een bijeenkomst in de bovenzaal van het gebouw van den Ned. Protestan ten-Bond, Nieuwe Gracht 3. Deze ver gaderingen zullen geregeld om de veertien dagen wederom worden ge houden in bovengenoemd gebouw. Men zie verder desbetreffende ad vertentie in dit blad. Regenhoek. Gestadig aan, sneller en sneller, vie len de regendruppels, nu niet meer in kleinen getale, maar als één flinke regenbui, op den kouden, bevroren grond, welke spoedig in één glad ijs- vlak was herschapen. Het loopen op straat werd zeer ge- deze weers-verandering dubbel te be-' treuren. Of de dooi echter van langen duur zal zijn, dat betwijfelen wij met het oog op den toestand van de atmosfeer. En met deze schrale troost aan de vele teleurgestelde liefhebbers van schaatsenrijden, willen wij eindigen. Aanbestedingen. Naar wij vernemen is het tweejarig onderhoud van de strafgevangenis, het huis van bewaring en het rechtsgebouw alhier opgedragen aan onzen stadgenoot den heer P. van Duuren. Door den Minister van Oorlog is het uitstoomen der lakensche kleding stukken van de Militairen, te Amster dam in garnizoen, gedurende 1904, opgedragen aan de firma J. Wulff en Co. alhier. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft het bouwen van een tweede schutsluis bewesten Utrecht, op het Merwedekanaal, met toelatingskanalen en verdere werken, toegewezen aan den laagsten inschrij ver, den heer W. Blankevoort Czn. te Haarlem voor f 494.850. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 10) Philip bloosde van genoegen. Hij had natuurlijk geen idéé van de vrij heden, die de tolk zich veroorloofde. Hij legde zijn hand op het hart en boog mot een zeer opgehelderd gelaat. De lange mijnheer Hansen luisterde intusschen met onverholen tegenzin naar dit gesprek, waarvan hij alleen het Noorsche gedeelte begreep, en waagde het toch niet tusschenbeiden te komen. Hij had nog steeds respect voor de parasol, maar hij was duide lijk zeer in zijn schik, toen de jonge zeeman met een buiging afscheid nam. Nu moet ik mij verontschuldigen, mejuffrouw. Ik zal eens naar mijn bagage kijken, want ik ga hier aan wal, ik ga naar Raansdal. Inga keek verbaasd op bij hethoo- ren van dien naam en wierp den spre ker een zeer vragenden blik toe, toen echter groette z,j met een vluchtige beweging van het hoofd en keerde naar haar zitplaats terug, waarheen Hansen haar spoedig volgde. - Spreek jij Noorsch vroeg Roder op jaloerschen toon. Hoeveel talen spreek je toch eigenlijk wel? - Voorloopig slechts drie. Engelsch is voor ons noodzakelijk, als wij in de overzeesche koloniën komen, en Noorsch heb ik natuurlijk van Ber nard geleerd. Hij nam mij als leer ling aan om toch maar met iemand zijn Noorsch te kunnen spreken. Wij hebben dat vaak genoeg samen ge daan en die oefening komt mij nu goed te stade. Maar daar wordt mijn bagage al boven gebrachtWij zullen direct ophouden. De boot,'die alleen bij de groote sta tions aanlegde, had een signaal naar het land gezonden en verminderde nu haar vaart om het bootje af te wach ten, dat van de kust naderde. Koert wierp een blik, die van spijt getuig de naar de andere zijde van de boot, - Eigenlijk is het jammer, dat ik nu juist weg moet. De tocht begon nu juist interessant te worden met deze kennismaking. Ze schijnt wel een soort van kemphaantje te zijn, dat direct de veeren opstak, toen ik mij verstoutte, de vaart langs de kust vervelend te vinden, en toen werd ik zonder plichtplegingen tot tolk aan gesteld, maar die kleine heeft tempe rament En ze heet Inga, wat een mooie naam riep Philip met sentimenteelen blik uit. En zij is niet verloofdvoltooide Koert. De baan is dus voor je vrij en je hebt nog de geheele vaart tot Drontheim voor je om den goeden in druk te versterken, want je verachting voor het geheele vrouwelijk geslacht schijnt toch uitzonderingen toe te laten. Roder schudde met sombere berus ting het hoofd. Dat is weer als altijd mijn noodlotIk kan mij niet eens begrijpelijk maken voor haar, en jij bent er niet meer om on» te helpen. Mijn vertaling is je zeker best bevallen vroeg de jonge zeeman met een verdacht trekken der mondhoe ken. Probeer het met gebaren, inge val van nood gaat dat ook. Maar daar is het bootje, ik moet weg. Vaarwel, PhilipMisschien ontmoeten wij el kaar nog wel eens onderweg. Ik ga met Bernard een reisje naar het Noor den maken, en jij gaat immers ook daarheen? Goede reis! Hij drukte den schoolkameraad de hand en ging naar de bootstrap, die juist naar beneden gelaten was. De stoomboot stopte en het bootje legde aan om de passagiers, die hier aan land gingen, op te nemen. Dicht bij de trap stond Juffrouw Inga, zij had haai1 reisdeken over den arm en een reistaschje in de hand en naast haar stond de onvermijdelijke mijnheer Hansen. Hij zag met een behagelijke uitdrukking op zijn gelaat toe, hoe de bagage ingepakt werd, op eens ech ter schoot hij toe en riep den matroos aan ,die juist een grooteren koffer in het bootje liet zakken Hola Dat is verkeerd De koffer blijft hier, hij gaat immers naar Drontheim. Hij wilde tusschenbeide komen, maar een kleine hand hield hem met kracht tegen. - Geef u geen moeite, het is volko men in orde. Ik heb het reeds bij de afreis zoo besteld. Maar maar het is immers uw koffer, juffrouw Inga Ja, dat weet ik wel, ik ga ook hier van de boot Ik ga naar Raans dal. Raansdal herhaalde Hansen, die het klaarblijkelijk niet begreep. Met open mond staarde hij zijn reisgezel lin aan, die rustig voortging. Ja, naar mijn oom, den predikant Erik- sen. Mijn ouders weten er al van, ik heb van uit Bergen geschreven. Het spijt mij, maar u moet alleen naar Drontheim. De koffer was intusschen goed en wel beneden aangeland. Koert, die al op de trapstond, bleef verrast 9taan, maar hij was vlugger van begrip dan de blonde beschermgeest. Hij ging snel naar beneden om plaats te makenen bood de jonge dame, die hem spoe dig volgde, de hand bij 't instappen. Zij sprong in het bootje, ging zitten en zag er uiterst vergenoegd uit Hansen stond daar nog altijd als versteend, eerst toen hij zag dat 't touw losgemaakt werd, kwam er weer be weging in hem. Hij snelde naar de trap en riep op vertwijfelden toon Maar Juffrouw Inga Om Gods wil Zij keek hem vernietigend vriende lijk toe. Adieu Amuseert u goed in Drontheim, het is heel prettig bij ons. Ik denk pas over vier weken terug te komen, of nog later en dan is u al lang weer weg. Groet mijn ouders Goede reis Philip Roder, die er natuurlijk geen syllabe van verstond, en van de ge heele scène niets begreep, stond ook over de borstwering te kijken en riep nu Koert, zeg mij toch, wat betee- kent dat'alles? Koert keek naar hem op, ook al izeer vergenoegd. Die jonge dame gaat ook naar Raansdal, wij zullen samen dat boot tochtje maken. Adieu, Philip 1 Goede reis! De scheepstrap was al weer in de hoogte gehaald, de stoomboot stoom de weer verder en in de golven, die zij opwierp, begon het kleine bootje vroolijk te dansen. Inga was zoo on deugend haar zakdoek te voorschijn te halen en te wuiven als gold het een teeder afscheid, en Koert volgde haar voorbeeld. Hij wuifde ook met zijn zakdoek, terwijl het bootje langzaam den oever naderde. Boven op het dek stonden de beide veriatenen en tuurden het bootje na, zoolang het zichtbaar was, toen ech ter streek Hansen zich met beide han den door de strooblonde haren en wan kelde terug naar zijn zitplaats, Philip Roder echter verzonk in sombere zwaarmoedigheid. Dat was weer zijn noodlot, dat hem onophouielijk veevolgdeDaar voer die Koert Fernstein heen, dat geluks kind, met eene Inga, die nog niet ver loofd was en hij hij zat hier, een zaam en verlaten en ging naar Dront heim, dat alle aantrekkelijkheid voor hem verloren had. In stille woede sloeg hij zijn reisgids open en zocht naar Raansdal. Juist, dat plaatsje lag geheel vergeten ergens in een hoek van het Fjorr, diep in de bergen. Maar er moest toch van Drontheim uit een reisgelegenheid daarheen zijn. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1