De nummers van een reeks effecten worden nagegaan en de wijze en da ta, waarop die verzonden en wegge bracht zijn Getuige worden eenige vragen ge daan betreffende usancen in den han del en op liet kantoor van de Bank. Het gebeurde wel op het kantoor.dat ter concersie aangeboden stukken tij delijk gebruikt werden. Voorliet con- verteeren van dergelijke stukken werd Êrovisie gerekend ten bate van de lank. (De zitting duurt voort.) Hedenavond is het vervolg van dit verslag te verkrijgen aan de volgende adressen: De heeren H. N. MUL, Kruisstraat 25. J. F. BE1JERS, Groote Houtstraat 94. B. DE MINK, Spaarnwouderstraat 73. L. Th. SWAALF, Berckheydestr. 17. J. UILENBURG, Oranjestraat 17. Aan onze Bureaux, Zuider-Buiten- Spaarne 6-en Groote Houtstraat 55. Buitenlanilsch Overzicht Stadsnieuws Binnenland i Evenals gisteren geven we hier een trosje berichten betreffende de zaken in het VERRE OOSTEN. Uit SeoelDe Keizer heeft last gege ven tot openstelling van Wi-tsjoe, bij aldien er telegrafisch bericht komt dat China zich daarbij neerlegt. Uit LondenMen meldt dat de Ja- pansche regeering te rade is gewor den, de laatste Russische nota niet te beantwoorden met een ultimatum, aangezien die nota, hoewel onbevre digend, een verzoenenden geest adem de en zoodoende uitnoodigde tot voort zetting van de onderhandelingen. De Engelsche correspondenten zijn het er niet over eens, of Japan's ant woord feitelijk gelijk staat met de afwijzing van de Russische eischen en al of niet gevolgd zal worden door een oorlogsverklaring. De Japansche volkspers dringt er op aan, dat de regeering spoedig consuls zal benoemen in plaatsen die voor den Japanschen handel geopend zijn, volgens het thans bekrachtigde Chi- neesch-Japansche handelstractaat. De Morning Post weet te vertellen dat Roosevelt reeds van zijn kant een paar consuls benoemd heeft voor Moekden en Antoeng. De Japansche gezant en minister Hay hebben lang durig gesproken over de nieuwe Rus sische toezeggingen voor Mantsjoerije Amerikaansche regeeringskringen zijn van oordeel dat Rusland's mon delinge beloften ontoereikend zijn, daar het vroeger zijn woord heeft ge broken. De Times verneemt uit Sjanghai dat de onderkoning Toen een contract heeft gesloten met een Duitsche firma voor een leening van een millioen (taëls?) tegen 7 percent, waarvoor de provinciale overheid in Kwantoeng zich aansprakelijk stelt. Het geld van de leening, dat binnen zestien maan den terugbetaald moet worden, zal dienen tot betaling van Krupp-kanon- nen. De Westminster Gazette heeft den bekenden financier Raffaliwits geïn terviewd. Deze verklaarde dat Rus land in geval van oorlog voldoende geldmiddelen beschikbaar had en geen leening behoefde ie sluiten. De schatkist beschikt over 25 millioen pd. st.. ongerekend het saldo van 500 mil lioen roebels in goud bij de Russische staatsbank. Raffaliwitz beweert dat de oorlog met Turkije Rusland ruim 125 millioen pd. st. heeft gekost. Maar een oorlog met Japan zou meer een inheemsche oorlog te land zijn en veel minder kostbaar zijn, omdat de re- geerirjg de kosten van het onderhoud van het leger in papieren geld zou betalen. De volgende berichten zijn iets meer dan een bloote opsomming waardoor zij feiten meedeelen. Te Port Said zijn aangekomen het Russische slagschip Aurora, de krui ser Dmitri Donskoj en zeven torpedo- booten. De kruiser is het Suez-kanaal reeds ingevaren en de overige schepen zouden volgen als de rest van het es kader óók aangekomen zal zijn. Dat beteekent dus een aanzienlijke ver sterking van de Russische zeemacht in Oost-Azië, een versterking die ech ter een kleine drie weken noodig zal hebben eer ze ter plaatse is aange komen. Hetzelfde geldt van de Kasoega, een der twee kruisers, die Japan aan de werf te Genua van Argentinië heeft overgenomen en die óók te Port Said is aangekomen. Dat kan een heel ge zellige tocht naar Oost-Azië geven, zoolang ten minste de oorlog niet is verklaard, want gebeurt dat terwijl de schepen op reis zijn dan kun nen ze elkaar onderweg al aanpak ken. Het antwoord van Japan is gister middag aan den Russischen gezant overhandigd en daarin is geen ter mijn gesteld binnen welken een we- der-antwoord moet zijn ontvangen. DUITSCHLAND heeft weer te vechten in Zuid-West- Afrika tegen de oproerige stam der Herero's. Deze heeft de vijandelijk heden geopend door de insluiting van Okahandja, de vernieling van de spoorwegbrug bij Osono en het afsnij den der telegrafische verbinding met Windhoek en Swakopmond. Een af- deeling bestaande uit 56 manschap pen der reserve met 2 officieren en een dokter, uit Swakopmond naar Okahandja ter versterking gezonden, werd bij den post Waldau verhinderd, verder te reizen. Daarop volgde een aanval op Waldau. Het transport militairen dat den 6en uit Cuxhaven vertrokken is, zal vermoedelijk den 3en Februari Swa kopmond bereiken. Op verzoek van het Uitvoerend Co mité der Commissie, welke alhier voor het huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder is gevormd, deelen wij nader mede, dat. behalve eene later te houden inzameling van bijdragen, of) 22 en 23 Januari a.s. feestvoorstel- lingen zullen plaats hebben in de groote zaal van de sociëteit ..De Ver eeniging". Oj) beide feestavonden zal den be zoekers een verschillend programma aangeboden worden, bestaande uit. tooneelvoorstellingen, vocale en in strumentale voordrachten enz. Verschillende kunstenaars, zoo van hier als van elders, hebben belange loos hunne medewerking toegezegd. Onder meer noemen we slechts het kwartet Zalsman, Mr. Lamberts Hur- rclbrinck van Amsterdam, den heer Speenhof en den heer Abr. de Winter, terwijl de heeren Kriens enHofmeester met hunne orchesten voor het instru mentale gedeelte zullen zorg dragen. Zoowel hierdoor als door de hulp van tal van personen en corporaties, die gratis hunne diensten hebben aan geboden de zaal wordt tegen ver goeding alleen van de noodzakelijkste onkosten van verlichting, verwarming en bediening afgestaan wordt bij eenigszins goede opkomst van het publiek eene ruime bijdrage voor het huldeblijk als resultaat der tweedaag- schc feestviering tegemoet gezien. dat H. De Koningin-Hoeder. M. de Koningin-Moeder is voor nemens reeds den 7den Februari naar Engeland te vertrekken om de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van hertogin Alice van Albany bij te wo nen. H. M., die van uit Vlissingen met een der mailbooten van de Maat schappij Zeeland den overtocht zal doen, gaat allereerst naar Claremont, de verblijfplaats van haar zuster, H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany, bij wie zij eenige dagen zal logeercn. Tegen den dag der huwelijksvoltrek king zal H. M. in het Koninklijk Kas teel te Windsor logeeren als gast van koning Eduard en koningin Alexan dra. Men verneemt dat H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins tot dus ver geen plan hebben om gebruik te maken van de uitnoodiging om bij het huwelijksfeest van Hertogin Alice tegenwoordig te zijn. Noe kunnen wij mededeelen, de toegangsbewijzen voor de feestvoorstellingen van Zaterdag 16 dezer af te bekomen zijn bij de ver schillende boekhandelaars hier stede en dat het uitvoerend bestaat uit de heerenMr. Haan Hugenholtz, voorzitter ter comité Th. de Mr. B. J. N baron Mackay, secretaris; Mr J. E. Thijssen, penningmeester; A. G. M. J. baron van Oldenneel, F. R. Roesters van Lennep en J. Trimple. De Herstemming. In de gisteren gehouden vergade ring der kiesvereeniging „Liberale Unie" is de vraag uitvoerig besproken of men in district I bij de herstem ming zich verklaren zou voor een der beide candidaten. Bij groote meerder heid van stemmen is besloten zich te onthouden. De vergadering overwoog of er misschien kans zou zijn, dat de heer Lasschuit meer in de richting der Liberale Unie zou stemmen dan de heer Pahud, indien er in den ge meenteraad vraagstukken aan de orde komen, welke de vergadering gaarne zou zien opgelost in vrijzinnigen geest. Men was eenparig van oordeel, dat beide heeren zouden stemmen in vol strekt conservatieve richting en er daarom voor de vereeniging geen en kele aanleiding was aan een der bei de heeren de voorkeur te geven. Door de A. R. kiesvereeniging al hier wordt reeds druk voor de her stemming gewerkt. Gisteren ver scheen een biljet, inhoudende een sa menspraak op rijmen heden een biljet getiteld „Allen tegen één", waarin op meer principieele gronden de candidatuur Florijn wordt aanbe volen. De Zeeland. Naar men verneemt heeft de com missie. die een onderzoek heeft inge steld naar den toestand der stoom ketels van het pantserdekschip Zee land. verschillende belangrijke repa ration aan werktuigen en ketels noo dig geoordeeld. Deze reparaties zijn, zoo wordt ons gemeld, opgedragen aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, alwaar het schip ook is gebouwd. De Zeeland, thans nog te Nieuwediep, zal nu bin nenkort naar Vlissingen worden over gebracht. Naar men zegt zal met de reparatiën een half jaar gemoeid zijn. die de leiding der zaken in handen' hebben, moeten sedert lang beseft heb ben, dat Nederland, wil het zijn plaats in den wereldhandel handhaven, moet streven naar nauwere aansluiting bij zijn buren. Ook daarbij wijzen de enkel-zakelij ke overwegingen in de eerste plaats in de richting van Duitschland. Maar men moet daarbij ook rekening hou den met de volksstemming. Onder 't Nederlandsche volk zijn er altijd nog die een hevige angst hebben voor elke innigere verhouding tot den grooten' buurman, met wien men toch door afstamming verwant is. Zij vreezen al tijd nog het zij dan, gelijk sedert lang ten duidelijkste bewezen is, ge heel ten onrechte dat Nederland dan langzaam maar zeker door den machtigen nabuur opgeslokt zal wor den. Deze spokenvrees is nog zoo sterk dat de staatslieden dien factor niet mogen verwaarloozen, en dus blijft voor Holland alweer slechts België over als de mogendheid, met welke men op het gebied der handelspolitiek hand aan hand zou kunnen gaan. Van welken aard de bedoelingen zijn die men, bij de zoo zorgvuldig geheim gehouden besprekingen te Brussel in het oog houdt, daarnaar is volstrekt niet te raden. Of men een formeel tol verbond wil sluiten, of zicli zal verge noegen met een handelsverdrag, zal de toekomst moeten leeren. De Post eindigt haar hoofdartikel aldusHoe dat zij, voor ons is het van belang, dat Nederland, door een nauwere aansluiting bij België op handelsgebied, ook met het Duitsche rijk zijdelings in dergelijke betrekkin gen zou geraken, aangezien Duitsch land binnenkort met België gaat on derhandelen over een nieuw Duitsch- Belgisch handels- en douaneverdrag. Op deze onderhandelingen zal de ver houding die op handelsgebied heerscht tusschen Nederland en België niet riteit al niet doen of zeggen kani Maar Oudegeest ook niet malsch, i antwoordt er dadelijk op dat Pet ter is een leugenaar, een nijdigaard, een wangunstige, die zich zelf zeer bekwaam acht, doch van wiens hulp het hoofdbestuur niet gediend isen die geld onder zich houdt dat bij een ander behoortdaarbij nog de ver moorde onschuld wil uithangen verdachtmaking pleegt en „ons (Oude geest) zoo onsympathiek is dat wij er geen oogenblik meer aan denken om te zamen met hem de belangen onzer organisatie te dienen." De lezer ziet derhalve de vriend schap is verbroken. Het klassieke Oudegeest Petter" is haastelijk afge sneden. Petter treedt van het tooneel, ge bonsd van den troon door denzelf den man die hem er op gezet had. Met gemengd gevoel zal nu deze ,vrije socialist" allicht terugdenken aan de vergadering in „Tivoli" te Utrecht, Zondagmiddag 10 Febr. toen Oudegeest hem de kroon opzette, ook al zorgde hij overigens wel dat hem zeiven de kroon niet ontviel. Volgens het verslag in „Het Volk" „begon (toen) Oudegeest met te ver zoeken een hoera aan te heffen ter eere van Petter en v. d. Berg die zoo wakker gestreden hadden. (Een drie werf luid hoerah-) Die mannen die zoolang tegenover ons stonden, waren nu onze trouwe strijdmakkers en aan hun hulp is het in hooge mate te danken dat de overwinning zoo schitterend was." En nu, nog geen elf maanden later schreef diezelfde Oudegeest van Petter „De ervaring in het vorig jaar door ons bestuur met hem opgedaan lokte ons waarlijk niet aan om ook voor het vervolg met hem in nauwe vaX: Schiedam om half zeven Dordrecht eerst om vijf minuten over" zeven te Rotterdam. Ook hier dus voor den De heer Van Kol. Het Vad. vernam, dat de toestand van den heer Van Kol ernstiger moet zijn, dan het (door ons medegedeelde) bericht van Het Volk zou doen ver moeden. Academische Examens. Leiden. Geslaagd zijnvoor het the oretisch examen C. J. Lumkeman en J. L. P. H. Knoppert. Uit de Staatscourant. De „St.-Ct" No. 11 bevat de statu ten van de navolgende vereenigingen: .,De Ilaarlemsche Pers", te Haar lem Afd. Haarlemmermeer der Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", te Haarlemmermeer. (Wijziging in de statuten)vereeni ging voor inwendige zending te Noord- Holland, te Haarlem. Aanvaring. In het perceel No. 12 inde Spekstraat, een bierhuis, had heden morgen een vechtpartij plaats, waarbij de ruiten het ontgelden moesten. De politie kwam eraan te pas, een der vechtersbazen werd de denr uitge bonjourd en door de politie ingere kend. Bij beschikking van Ge- dep. Staten is bepaald dat het aandeel van de gemeente Haarlem in de lich ting 1904 te dragen, bedraagt: 160 lotelingen voor volledige oefening en 68 lotelingen voor korte oefening. Voor de lichting 1903 bedroeg dat aandeel resp. 148 en 62 man. Zaterdag a.s., hoopt Willem Misset den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij de heeren Cohen en van der Laan aan de Boterfabriek aan de Leidsche vaart in dienst kwam. Woest r ij d e n. Men schrijft ons Woensdagavond om half 9 uur kwam een fietsrijder met zoo'n vaart van de nieuwe brug aan den Kouden- horn afrijden dat hij bij zijn draai, om den hoek van de Valkensteeg, een bejaard man omverreed. Nadat de man door een paar omstanders op geholpen was, bleek dat hij een bloe dende wond aan het achterhoofd be komen had. Van den fietsrijder was geen spoor te vinden. n hechtenis. Woensdag is een horlogemakersbediende, die zich bij het opwinden van uurwerken ten hui van enkele ingezetenen, schuldig maakte aan diefstal, gearresteerd De gearresteerde is een jongmensch uit Amsterdam, genaamd P., en werk zaam bij den horlogemaker, den heer Ten Boom alhier. Men schrijft ons Aan boord van de „Roon" (Noord- Duitsche Lloyd) 8 uur 's avonds 12 Ja nuari 1904. Op weg zijnde naar Nederlandsch- Indië (Java) wil ik U een ongeval schrijven dat wij hedenavond circa 7'l' uur hebben beleefd. Dicht bij Do ver Engelsch kanaal (wij waren juist klaar met het diner) voelden we een schok, het schip draaide en we lagen stil. Wat was er gebeurd? Een En gelsch stoomschip, hoogstwaarschijn lijk op weg naar Dover werd door de „Roon" in het midden aangevaren. Natuurlijk direct geschreeuw om hulp an het ongelukkige schip. Alleen een paar kleine lichtjes toonden ons aan waar het ongelukkige schip zich be vond. Dadelijk werd door onzen ka pitein een reddingssloep uitgezet. Door de hooge golven dachten we dat er niets van de sloep zou terecht komen, doch de wakkere kerels sloegen er zich doorheen en bereikten het schip. Ge lukkig waren ze heel dicht bij een eilandje voor Dover gekomen zoodat zij daar geland zijn. Van boord was het natuurlijk onmogelijk te zien of ongelukken zijn gebeurd. We willen hopen van niet. Daar wij geen averij hadden beko men zijn we een klein uur na het ongeval naar Southampton vertrok ken. zonder invloed zijn. Mocht men spoe dig komen tot het sluiten van zulk I relatie te treden." een Nederlandsch-Belgisch tolverbond Sic transit dan zou Duitschland zelfs, in plaats van met België alleen, rechtstreeks met dat verbond moeten onderhande len en een overeenkomst sluiten, want al hetgeen aan en door België wordt verleend zou dan ook aan en door Nederland verleend moeten worden al zouden overigens natuurlijk de wederzijdsche tegemoetkomingen van Nederland en België op de verhou ding tot Duitschland natuurlijk geen invloed hebben. Over het bezoek van dr. Kuyper te Gent meldt de Petit Bleu nog, dat er geen officieele ontvangst was voorbe reid. De minister werd in de verga derzaal der Vlaamsche Academie ont vangen door den heer Sermon, den nieuwen nog niet geïnstalleerden voor zitter, die hem welkom heette. Aan wezig waren een 15-tal leden en de heer^Van Ackere, Nederlandsch con sul te Gent. Er werd champagne ge schonken en de leden onderhielden zich met den minister over de Neder landsche spelling en in het bijzonder over de methode Kollewijn, waarvan dr. Kuyper volstrekt niet wil weten. Tegen 4 uur hief de heer Prayon van Zuylen zijn glas op ter eere van Nederland en dronk op Koningin Wil li elmina. Daarna nam de minister af scheid en begaf zich naar het spoor wegstation, vergezeld door de heeren Prayon van Zuylen en Van Ackere. Hij vertrok met den trein van 4 u. 39. In 1793 waren Robespierre, Danton en Marat ook vrienden. Maar Robespierre werd door Dan ton, en deze door Marat afgemaakt. De actie, zij het gelukkig in minder bloedigen zin, begint zich te repetee- ren. Van het driemanschap uit het anarchistisch avontuuf Petter, Oudegeest, v. d. Berg is no .1 door no. 2 al verdreven, de tijd zal leeren wat no. 3 met no. 2 zal doen. werkmanL, geen kans om ver buiten Rotterdamf te wonen. ordt het nu niet meer dan. tijd,} dat wij hier in Holland ook eens: trachten te verkrijgen werkmanstreTP nen in het vroege morgenuur voorp goedkooper prijs je Wat baat het theorieën te verkoo-apt pen over het nut, over de noodzake-bk lijkheid om den werkman buiten derd groote steden te lokken, als den. werkman geen gelegenheid geboden-, wordt buiten de stad zijne woning opR1 te slaan. TL En dat er velen hunkeren naar deL woning buiten de stad, zegt ons hiel, duidelijk de gemeente Watergraafsr meer, waarin heele wijken voofr werklieden gebouwd zijn, die toebto1 alles behalve volkomen beantwoordend aan het doel, waarom de werkmap liever buiten woont. jgl Wil men met de daad het volk naat buiten lokken, om het daar goed?0 woningen volgens de komende WoJ ningwet te geven, met een stuk gromf*1 waarop de werkman in zijn vrijenbt tijd wat aardappelen en groenterfo winnen kan, dan moet er in den mor-n gen een heel andere treinenloop kot men, dan moet men juist het tegenep overgestelde doen van hetgeen meur* gedaan heeft tot heden. r Want van de stad uit kan men vroeg genoeg weggaan om half ze; reeds vertrekt de eerste trein van he: Weesper-Station te Amsterdam als^É of Amsterdamsche menschen, die het 1 land intrekken voor negotie of handefcc de eenigen waren, die belang hebben", bij een vroegen morgentrein. Maar voor den werkman, die vaö die vroege treinen om meer dan eee1" reden behoefte heeft, is door de diif: recties onzer sporen nog niets gedaanjrl terwijl de landen om ons heen reec%i zooveel deden, en met zoo verbazeni, veel succès. l. Op den langen duur zeker zijn ooB? deze werkmanstreinen, treinen vanp filantropie niet alleen, maar treinen®1 waaruit zelfs geldelijk gewin te hap' len is. Sr rtd irj Moord. Het weeshuis te Almelo. W erkmans-treinen. Pastoor Kaag uit Duivendrecht schrijft in het „Kath. Soc. Wbld."het| volgende zeer behartenswaardige stukje Om de overbevolking in de steden weg te nemen, waar deze ramp reeds bestaat, of te voorkomen waar ze in aantocht is, heeft men o. a. in En geland reeds vóór jaren in den vroe gen morgen en in den avond treinen laten loopen, waarmede de arbeiders voor weinig geld in den morgen naar de stad gebracht worden en in den avond daaruit worden teruggehaald. Ook in België bestaan sedert 1870 speciale treinen, wier dienstregeling voeling houdt met de arbeidstijden en in hooge mate goedkoop zijn. De week abonnementen der werklieden nu op deze goedkoope treinen zijn ontzaglijk toegenomen. Waren er in 1870 veer tien duizend week-abonnementen, thans zijn er ongeveer vier en een half millioen, zoodat naar schatting dage lijks negentig tot honderd duizend werklieden zich per Staatsspoortrein verplaatsen. Reeds in 1897 waren er in België vierhonderd werklieden, die Men meldt uit Almelo Al de oud-weezen, genoemd in de rapporten van den inspecteur van po-1111 Jöeigie viernuiiueru weiuioucu, uiC litie in zake het weeshuis alhier, uit-1 tweemaal per dag meer dan lOOkilo- gezonderd misschien één, zijn voor- ~4 A nemens een verweerschrift samen te stellen tegen hét hun in het rapport van regenten van genoemd weeshuis ten laste gelegde. Typhus. Men meldt uit Tiel Het is na een scheikundig-bacterio logisch onderzoek gebleken, dat het pompwater van den melkleverancier der gezinnen, waarin zich typhus voordoet, tvphus-bacillen bevat ente vens, dat de melk aldaar ongekookt werd genuttigd. Liefdadigheids v oor st elling Door het Haarlemsche dilettanten genootschap „Melpomene en Thalia" is Woensdagavond een liefdadigheids voorstelling gegeven in den Schouw burg, die door zeer velen bezocht was. Opgevoerd werd het drama „Jeanne de Gevloekte", welk stuk zeer in den smaak viel, waartoe ook het spel in hooge mate meewerkte. Na elk bedrijf volgde dan ook een warm applaus. Het doelde weduwe van David Antonisse, die in Augustus is overle den, zijn vrouw met zes jonge kinde ren in zorgvolle omstandigheden ach terlatend, financieel te helpen zal, dank zij het drukke bezoek, wel be reikt zijn. Veroordeelingen. De inbrekers L. Verwoert en C. van Nieuwkerk, werden heden veroordeeld ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. Voorting en Van Aken, wegens rij wieldiefstal ieder tot 1 maandG. Kruishaar, wegens diefstal van reedschap tot 6 maanden. De reis van Dr. Kuyper. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint aan dat blad Tot dusver hadden de Berlijnsche bladen zich in hun hoofdartikel nog niet ingelaten met dr. Kuyper's Brus- selsche reis, maar het woord gelaten aan hun correspondenten te Amster dam en te Brussel. Vandaag echter bevat de „Post" een hoofdartikel over de zaak. Het blad acht een militair-politiek verbond tusschen België en Nederland onwaarschijnlijk wegens de door de groote mogendheden gewaarborgde on zijdigheid van België. Dat de garan- deerende mogendheden zoo maar zou den toelaten, dat de beide Nederland sche staten, door een militair-staat kundig verbond te sluiten, iets als een groote mogendheid zouden gaan vormen, valt te betwijfelen. Ook zou de werkzaamheid van zulk een ver bond begrensd zijn. In Nederland hou den vooral de tegenstanders van een engere aansluiting bij het Duitsche rijk de oogen op België gericht, want alléén is Nederland niet zoo sterk, als zijn internationale beteekenis wegens zijn belangrijk koloniaal rijk wen- schelijk zou maken.. Of nu echter juist met het oog op de overzeesche belan gen het aanzien van het land door een eventueel Nederlandsch-Belgisch verbond zou stijgen, is meer dan twijfelachtig. Om deze redenen ligt het vermoeden, dat een militair verbond en een nau were staatkundige aansluiting tus schen de beide staten weldra tot stand zou kómen, veel minder voor de hand dan de opvatting, dat te Brussel ge werkt is ten behoeve van een Neder landsch-Belgisch tolverbond. Wat voor Holland's staatkundige positie geldt, is ook waar voor zijn handelspolitiek. Op zichzelf is het land niet sterk ge noeg om aan alles wat gebeuren kan het hoofd te bieden. Ook de mannen Muur omgewaaid. In de Hasebroekstraat, een nieuwe verbindingstraat tusschen de Ten Kate- en J. P. Heijestraten te Amster dam, waar men thans bezig is met het bouwen van huizen, is een ged te van den zijmuur van de eerste ver dieping van een in aanbouw zijnd perceel door den sterken westenwind omgewaaid. Een der werklieden, een' 25-jarig metselaar, die aan den muur werkzaam was, geraakte onder de steenen bedolven en werd, ernstig aan hoofd en hals verwond, door zijne mede-werklieden uit zijne moeilijke positie verlost. Hij is ter verpleging naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. Het stuk omgewaaide muur was on geveer 4 bij H M. groot. Op last van de politie moest de arbeid aan dat perceel worden gestaakt. Tan drie vrienden. De „Zeeuw schrijft: Er waren eens drie vrienden. Zij heetten Petter, Oudegeest en d. Berg. Zij waren de leiders der spoorwegstaking. Vooral beide eer sten waren koek en ei. In de volks vergaderingen regende het hoera's voor Petter en v. d. Berg als Oude geest een toespraak hielden was het leve Oudegeestwanneer een der andere vrienden daartoe opwekte. Och, zij hadden elkander zoo lief. Och, zij waren zoo... zoo.., soli dair Helaas, lezer, wij moeten herhalen: er waren eens drie vrienden. Het drie voudig snoer ligt verbroken. Het is nu niet meer Petter, Oude geest en v. d. Bergwant Petter wil niet meer. In „Het Volk" plaatste Petter een manifest aan de Spoorwegmannen, waarin hij zijn broeders in Demos beschuldigt van misbruik van ver trouwen, diefstal, verraad en broeder- bedrog. Wat men onder de vlag der solida- meters aflegden om naar hun werk te gaan en van hun werk naar huis te lg te keeren. Van deze goedkoope treinen was echter het doel niet alleen de overbe volking in de steden weg te nemen, maai- vooral aan den werkman op het land een gezonder en goedkooper wo ning dan in de stad te geven. En dat hiermede het geestelijk leven niet wei nig gebaat werd, behoeft geen be toog. Dat ook in ons land werkmanskaar- ten door de spoordirectiën worden af-! gegeven is bekend genoeg, en elk die in de nabijheid van een groote stad woont, kan zich 's morgens en 's avonds overtuigen, dat van deze kaarten, door kantoorheeren, naaisters en modisten een tamelijk veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Maar dat deze werkmanskaarten ook door het werkvolk genomen wor den, daarvan zien wij hier, b.v. in den omtrek van Amsterdam, al zeer weinig bewijzen. Wat hiervan de reden is Ze ligt zoo voor de hand en is zoo gemakkelijk te vinden, dat wij ons grootelijks verwonderen, waarom men niet reeds herhaalde malen op die reden gewez en heeft om ze weg te nemen. Wanneer ge met mij eens uw spoor wegboekje in de hand neemt en, Am sterdam tot uitgangspunt kiezend, wilt weten op welke uren in den morgen men van buiten af in Amsterdam ko men kan, zult gij zien, dat gij van Haarlem komend, en niet verder dan van Haarlem, 's morgens om 6 uur te Amsterdam aan het Centraal station kunt zijn. In den zomerdag of in het najaar voor een werkman zeker te laat om bij tijds te Amster dam op zijn werk te zijn. Komt gij van Hilversum, dan is de toestand nog slechterdan kunt gij aan het Centraal-station te Amster dam niet voor 8 uur in den morgen zijn. Komt gij per Staatsspoor van Utrecht, dan is de toestand nog veel treurigerniet vóór negen minuten over half negen zult gij dan te Am sterdam aan het Centraal-Station Te Strijpen, aan de Belgische grenL heeft men den heer K. de L. en zijn^t zuster vermoord in hunne woning gep vonden. Beiden waren met koordeik, geworgd. Diefstal is het doel dei^ booswichten geweest, daar alle kaste^j, en laden opengebroken waren. DL, heer De L. had Zaterdag een groot^ som geld ontvangen, hetgeen de da^,, ders vermoedelijk hebben geweten. or ïs Prettig voor een eerlijk man! ui Dezer dagen vervoegde zich een Amr sterdamsche rechercheur bij een ine, gezetene van Zaandam met een beveei tot inhechtenisneming. De man was ii betrekking bij den heer Severijn, d/ recteur van den rijstpelmolen De Phé nix aldaar, als knecht en vond eenigT weken geleden aan de De Ruyterkadfy te Amsterdam,, toen hij met de booL naar Zaandam terug wilde gaan, eet pakje obligatiën. Niet wetende, waL er mede te doen, stelde hij ze ter hanU aan den notaris De Haan te Zaandai^ die de politie met de zaak in kenniL stelde en deze dacht daarmede ee^r spoor gevonden te hebben van eeijs inbraak in Augustus van het vorigf^ jaar te Sloten gepleegd. De obligatiëk toch bleken van dezen diefstal afkonL( stig te zijn. Vandaar het bezoek vat den rechercheur, gevolgd door eet huiszoeking, die een paar uur duurda doch niets opleverde. De man werj bovendien gelukkig spoedig weer oi vrije voeten gesteld, daar hij door gej tuigenis van zijn directeur en eeig, dokter kon bewijzen, dat hij juist de£, dag voor den diefstal te Sloten zie( te bed lag. Tot nu toe is nog niets naj, ders uitgelekt omtrent den diefsta^ ook niet hoe die obligatiën aan dj. De Ruyterkade terecht zijn gekomenki (N. v. N.) L le zijn. De uren van deze laatste richtin gen zijn goed voor kantoorheeren, modisten, maar voor den werkman niet. Het gevolg hiervan is dan ook, dat ik hier te Duivendrecht, grenzend aan Amsterdam, werklieden heb wo nen, die zich bij al hun arbeid nog de groote moeite getroosten, om twee uren per dag in weer en wind te loopen, terwijl zij bij een beteren treinenloop in zes minuten te Amster dam konden zijn. Dat het te Rotterdam niet veel be ter gesteld is.kan u hetzelfde spoor boekje zeggen want van Gouda zijt 'gij eerst om kwart voor zeven, van Er Tan door. er Een 20-jarig bediende van een d«je"j handelsinrichtingen te Amsterdam werd gisteren naar een bankinsteL ling gezonden om f 500 te storten. Hij geld werd niet gedeponeerd en dr bediende is tot nu zoek. Ook is verdwe nen de bediende van een firma aaT het Haarlemmerplein aldaar, die wat_ uitgezonden tot het in ontvangst ni men van gelden. HNH' Misdaad! Te Delfzijl is opgegraven en ter gerechtelijk onderzoek naar Gronii? gen vervoerd het lijk van J. B., vrouf1 van H. S. Vermoed wordt, dat <#a vrouw 20 December j.l. gestorven f tengevolge van mishandeling door d<r inwonenden zoon. Zij heeft herhaaf1 delijk aan mishandeling blootgfe staan. Evenals de huisgenooten maaf3 te zij een ergerlijk misbruik var sterkedrank. fle Onze wakkere postbesteilers jj Een hoofdconducteur van de Staa%{ spoor te Arnhem ontving dezer dagftf van een naar een buitenpost vei plaatsten wegwerker de volgen®! briefkaart, die een waardige bijdraai vormen kan voor de rubriek„pUtij dooien voor den leerplicht", maar one van de schranderheid van onze pofte „Aan meheer Piet, hoov kollete»! bij de staspoor sjeerv op de spoorwfo ges, waar hij op rijje moet af te ge® fen bij tezzelhov in het kavee Spooiei zig op hijjeoort te Arnhem. fo Vrind jullie suit wel dinke as je <ÜId printje siet nauw hij sit taar ook Üe een neegrij, mar dat fait zat mee* die boeremijde zijn nog niet soo leffl lik. Ik bin blei dat hent wat bettfd wordt 't was zonde alsl ook dood gon|« GAARTJAN. Alemaal dag hoor." (N. A. Q* Pokken. v De poklijdster in het Sophia-zij kenhuls te Zwolle is geheel buiten gl

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2