Haarlem's Dagblad Amsterdamsche Bears INGEZONDEN i vaX; het was een zeer licht geval, in overfonan en de kinderen zijn weer uit barakken, waarin zij gehuisvest vertrokken. (Z. C.) terdamj n tijd,.1 Smokkelen. ?enTnder Wernhout (N. B.) is gisteren- mstrei..ht zekere j. uit Princenhage, door V0°® kbmmiezen op heeterdaad be- op het vervoer van 250 pond ge- Jdzake-okkelde suiker. Wagen en suiker iten dejden verbeurd verklaard. dew - ebod$it de Diamant werkers wereld. aingo Jit Amsterdam meldt men aar de-aar wy vernemen, bedraagt het US ''lerial leerlingen, dat de Amsterdam- gF voo^e Juweliersvereeniging in de dia- tocSntindustrie wenscht te zien toege- en waarover nu geschil is ont- met de diamantbewerkersorga- laties. 750. „oprtïoowel van de zijde der juweliers WaI van die der diamantbewerkers cerontfrdt groote geheimzinnigheid in vrijewit genomen, betreffende het ge- •oenterfokene. in de gisterenavond gehou- n mor-n conferentie. Het schijnt echter, xp kot het zoogenaamde conflict is voort- tegenfiproten uit de hooge eischen der meoveliers, in verband met het aantal toe te laten leerlingen, met m ze^ alsPe Antwerpsche correspondent van die hei Tel. schrijft d.d. 12 Januari hande£ooais ik u gisteravond nog met WOorden seinen kon, hebben VfJ versiellers besloten, de voorstellen n eei' patroons niet aan te nemen en Ie dilfs in staking te gaan, indien er edaanjrlingen-slijpers bij de molens ko- i reed^n. Een vijftig jongelieden heb- bazen% ziCh heden als leerjongens aan geven, doch slechts drie zonen van |jn vajjPers ziin daartusschen. Verstellers h-einel^ enkelem haHet bestuur van den Diamantbe- ïrkersbond heeft gisteravond op de eeting voor de verstellers den ar- liders" nog goed op het hart gedrukt jrgens het werk te laten staan al- &renfrens het bestendig bureel daartoe ziiQtt teeken heeft gegeven. g&fte leiders van den Bond willen 30rde|tarblijkelijk de leerlingen uit de el defj^ek weren door gedeeltelijke sta- kasteipggj! liever dan al met eens een en. Dfceraie staking uit te roepen. Beslo- grootfa js> dat in elke fabriek, waar leer- de dajjggns binnenkomen, de arbeid zal sten. j)rcien neergelegd. Natuurlijk zullen de patroons, van ïail! ün kant, géén middel ongebruikt len om dit opzet te verijdelen. In 11 .^n vergadering die zij hedenochtend "lelden werd besloten, dat zij géén neveerjorigens aan den arbeid stellen vooraleer zij er genoeg te rronner beschikking hebben om op 6 jn en denzelfden dag, al de fabrie- ervan te voorzien. srKaa(yag£ v00rnemens zijn zij ook, al de a ö°$rkhuizen stil te leggen, indien in enkel een staking uitbreekt. Elke .„,-iekseigenaar stort, te beginnen r anan heden, voor eiken molen dien hij xnaam^t - centiemen per dag in een enniïnds. dat tot bestrijding der kosten in dergelijk eventueel lock-out" is jstemd. vof??!Morgen zal naar alle waarschijn- ^a Ikheid een of- en defensief bondge- nootschap gesloten worden tusschen vaï drie patroonsvereenigingen welke r effbier bestaan, aurde, werd ;er of Een treurige toestand. l0r &eIn het „Utr. Dagblad" vindt men n ee*tet volgende verslagje van een terecht ""«filing: a zie!,,Hij kon er zor- bitter weinig aan r f3^en- Elf maanden geleden was zijn efsta^ouw - die met een klein winkeltje Ti groenten, hout, turf, enz. een tamei weekduitje in 't huishouden Nl' iracht gestorven en de kinderen jeven zoo goed als onverzorgd ach- er. Hij moest 's morgens kwart voor es naar de fabriek, waar hij drie n, feele rijksdaaldex-s in de week ver- Hiende. instel yj-Qgg toelage aan den wijk-pre- a' akant, aan de stad, om zich eenige kouwelijke hulp te verschaffen voor !r w^jn drie jonge kinderen, maar kreeg 1 3 jeen steun en deed zelf wat hij kon, e. W3vas zorgzaam, zette 's morgens brood s %i koffie klaar voor de kinderen en raschte ze zelf 's avonds, opdat ze len volgenden morgen eenigszins joonbaar naar school konden gaan. Maar de kinderen vereliepen zich dikwijls, omdat er niemand in huis of alleen het middelste kind /rouf^S naar school. Het oudste meisje at (faste dan op het jongste kindje van ren i jaar. Af en toe, maar heel zelden, xr dePam eens een buurvrouw kijken. rhaaFanrnorgen noS werden de drie kinde- 30tgfen gevonden, spelende aan de tafel naaf°et petroleum, vlak bij de heete ka- vafcel Het schoolhoofd van den Amster- öamschen straatweg te Utrecht ge loofde ook wel dat de man goeden wil had. Niettemin was de overtreding taatfcepleegd en moest het O M. f 3 boete i dag vragen. vei ,,'t Kan me niks schelen of ik een jendflag of een jaar in de kast moet", dragbarstte de beklagenswaardige man >»plepit, met woest wanhoopsgebaar. ,,Hoe r ocie met me reilen of zeilen is mé. het posjeender. Waar ik met m'n kinderen leteifceen moet weet ik niet'k Heb 't orwteoo lang volgehouden, maar nou is de göüioed en de lust er uit. 'k Drink nooit borreltje, daar kunnen ze naar in- jformeeren. 'k Pas altijd goed op (ÜMaar ik kan geen drie gulden beta- 5len „Zooveel krijg je ook niet", zeide lede kantonrechter alvast, die zelf me- betiüelijden met den man had en hem ?on aanspoorde niet den moed te laten yy. zakken en te trachten onderstand te Chrijgen. Maar de arme was ten einde raad en met een brok in de keel van Ingehouden smart, liep hij met een vaart de rechtzaal uit. Zware mishandeling. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht J. van Rooij al daar, die in den avond van 15 Augus tus j.l. Th. Vaessen met een mes zoo danig mishandelde, dat deze sedert dien tijd moest worden verpleegd in het Louisahuis. De oorzaak van den twist was, dat de verslagene bij den dader had aan gedrongen op betaling zijner reke ning. Door het O. M., waargenomen door mr. Mathon, werd de maximum-straf, zijnde 4 jaar gevangenisstraf, ge- ëischt. Beklaagde was in zijn optreden zeer brutaal, zonder eenig berouw, zoodat hij bij de rechtbank een slechten ik druk maakte. Ook daarom onthield de verdediger, mr. L. Verscheure, zich van een pleidooi, doch riep de cle mentie in voor zijne vrouw en kin deren. Kechtszaken De moord in de Celehes- straat te Amsterdam. Den lOden Februari a.s. zal voor de Amsterdamsche rechtbank wegens moord terecht staan Luije van dei- Laan, geboren te Uithuizen den 12en October 1883, van beroep schoenma ker, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. De tenlastelegging tegen den be klaagde luidt „dat hij in den namiddag van 25 Juli 1903, in het benedenhuis van per ceel 24 der Celebesstraat te Amster dam opzettelijk en piet voox-bedachten rade, met het oogmerk om haar daar voor van het leven te berooven, waar toe hij vooraf het plan had overlegd en bei-aamd, met een scherp schoen makersmes Geertruida Jongsma, echt- genoote van Hendrikus van der Laan, aan den hals herhaaldelijk heeft ge stoken en gesneden, zoodanig, dat daardoor ter linkerzijde de groote halsslagader (arteria carotis commu nis sinistra) bijna geheel werd door gesneden, tengevolge waarvan ge noemde Geertruida Jongsma onmid dellijk daarop aan verbloeding is overleden, zulks nadat beklaagde eene gevangenisstraf van 7 jaar ten deele had ondergaan, waartoe JijJ bij vonnis der rechtbank te Groningen van 29 Juli 1897 wegens doodslag werd veroordeeld, welke straf hij voor den tijd van 5 jaar van 13 Augustus 1897 tot 13 Augustus 1902 heeft uitgezeten, terwijl hem bij Koninklijk besluit van 4 Februari 1901, No. 69, bij wege van gratie, een afslag van twee jaren verleend werd." Ooi-spronkelijk was den beklaagde bij de beschikking van rechtsingang d.d. 12 Augustus 1903 nog meer ten laste gelegd dan hierboven vermeld is, doch aangezien tijdens de insti-uctie dat meerdere niet tot klaarheid is gekomen, is de beklaagde bij het bevel van verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting ter zake van dat meerdere buiten vervolging gesteld. Waarschijnlijk stond dat meerdere in verband met onzedelijke handelingen, welke beklaagde ver dacht werd ten opzichte van zijn slachtoffer te hebben fepleegd, doch de instructie heeft geen voldoende aanwijzingen opgeleverd om die ten lastelegging te handhaven. Dit proces is niet alleen een cause célèbre om het gruwelijke feit, dat gepleegd is, doch ook om den persoon van den beklaagde. Deze, een twintig jarig jongeling, geeft zelf toe, dat hij niet in de maatschappij thuis hoort, dat hij een gevaarlijk individu is, en geheel beheerscht wordt door de schrikkelijke neiging zijne medemen- schen naar het leven te staan. Het is in verband hiermede zeer de vraag of Van der Laan vei-oordeeld zal wor den tot gevangenisstraf, en veel zal ongetwijfeld afhangen van wat het rapport der deskundigen bevat, en dat wellicht aanleiding kan geven tot opzending van dezen jongen man naar een krankzinnigengesticht. i-espondenten verdringen zich voor zijn deur om hem te inteiwievven en de wereldpers wijdt hoofdartikelen aan hem en bespreekt de plannen, die hij niet heeft en nooit hebben üan. 't Is een gruwel, want zijn er in ons land niet eminente mannen te veel, die met al hun verzamelde dagblad artikelen, brochures, reisbeschrijvin gen en open brieven aan ge- en onge kroonde hoofden de grens kunnen ovei-trekken, zonder dat er ook maar één buitenlandsche haan naar kraait? Dat moest niet kunnen. Nederland- sche beroemdheid moest niet onge schikt zijn voor export en als mond en klauwzeer-vee aan de grenzen ach ter blijven. Dat dr. Kuyper daarop een uitzondering maakt, zal hem door hen die jax-enlang het monopolie van het nationale intellect hadden, nooit ver geven worden. Dit is erger halsmis daad, dan dat hij het liberalisme van het aardrijk zou hebben weggevaagd. Waarmede hij trouwens aardig be zig is. „Het Vaderland" wijdt onder den titel „Premierschap" een artikel aan dr. Kuyper's reis. Het Haagsche blad gaat niet in op de geruchten omtrent het doel van deze reis, maar vestigt er de aandacht op, dat dr. Kuyper herhaaldelijk met den Belgischen vorst een gesprek voerde en dat hii dit zeker niet deed als Minister van Binnenlandsche Za ken, maar als Eerste Minister. Men herinnert zich, zegt het „Vad." waaraan de huidige Minister van Binnenlandsche Zaken deze waardig heid danktaan het nieuwe Regle ment van Orde voor den Raad van Ministers, dat, reeds luttele maanden na de formatie van het Kabinet-Kuy- per, eerst bij geruchte vermeld, spoe dig daarop officieel werd bekend ge maakt. Daar is destijds tamelijk veel over te doen geweest en er is toen van de zijde der Regeering en van de met haar bevriende pers zóó hardnekkig het verschil tusschen het oude en het nieuwe Reglement als van weinig beteekenis voorgesteld, dat men ook ter linkerzijde zich ten deele in ge- rusten slaap heeft laten wiegen, men veelal de zaak en bagatelle leerde behandelen en eigenlijk de Eerste- Kamer-rede van den onvergeetlijken Fransen van de Putte, buiten een paar dagbladartikelen, de eenige for- sche aanval was, dien ten slotte deze staatsrechtelijke nieuwigheid te ver duren kreeg. Zal men zoetjes aan niet tot het inzicht komen, dat nu twee jaar ge leden voor alarmgeroep wel degelijk reden was? Een premierschap naar buiten- landsch model het heette toen te mal om het in ernst te vreezen. En thans Ziet nu niet ieder in dr. Kuyper veeleer den premier dan het hoofd van het toch niet onbeduidend Departement van binnenlandsche za ken En merkt het blad dan op „Tegen een premierschap hadden en hebben wij, grondwettige en an dere, bezwaren. Wij zetten ze thans niet uiteen. Nu er eenmaal een pre mier is, ligt het in den aard der zaak dat hem ook wat te doen wordt ge geven. Maar dan moffele men ook niet lan ger de evidente waarheid weg. dat. in afwijking van Staatsrecht en Staats leven der laatste ruim-halve eeuw. thans dr. Kuyper èn feitelijk èn regle mentair in het Kabinet nummer één is en dat zijn ambtgenooten èn regle mentair èn feitelijk mogen figureeren als Ministers tweede klas." Uit de Pers Te Eminent. De Tel. schrijft onder den titel Te Eminent Toen dr. Kuyper verleden jaar de Tyroler Alpen beklom in kort broek je, spijkerschoenen, bloote knieën en een groen hoedje met een veertje er op, regende het in onze loyale oppo sitie-pers onvriendelijke schimpscheut- jes. De heeren van de Rede hadden blijkbaar verwacht, dat onze Premier met zijn hoogen hoed op en gekleeden jas aan, als een gems van rotsblok tot rotsblok zou zijn gesprongen. Dat was onredelijk in de heeren van de Rede. De vorige week heeft dr. Kuyper bij den koning van België gedineerd in rok en witte das, seinde de Brus- selsche correspondent der „N. R. Ct." er gelukkig bij, want men had andere eens kunnen denken, dat Z. E. in zijn Tyrolerpakje ten Hove was versche nen en weer is men hier te lande niet vriendelijk gestemd. Nu gooit men het niet op het costuum, maar op dr. Kuyper zelf. Hij brengt ons brave landje door al dat gereis maar noo- deloos in opspraak, zegt het beschei den Handelsblad en het liberale blad heeft gelijk. Hoe minder men over Nederland spreekt, hoe beterIs ons land in de vijftig jaar, dat de liberalen gere geerd hebben, ooit zoo op de tong geweest? Was er onder de schitteren de reeks van liberale ministers, wier namen nu nog voortleven in de dank bare herinnering onzes volks, ook maar één, die zijn incognito in het buitenland niet bewaren kon, die zijn „hooge stelling" het fraaie woord is van het Hdbl. zelf niet wist te verbergen Nog sterker mijnheer, zelfs in het eigen land werden ze on der den voet geloopen, zonder dat iemand om- of opkeek en zei„Daar ligt een liberale minister". Men wist eenvoudig niets van de heeren en de hun aangeboren bescheidenheid zorg de er voor, dat dit zoo bleef. Dat is het ware kenmerk des Grooten Mans. En het is voor hen, die in deze school der politieke bescheidenheid jarenlang zijn opgevoed en zalig geworden, een gruwel, dat een minister als dr. Kuy per zijn anti-liberale gelaat niet over de grens kan steken of Reuter, bij zondere, speciale en particuliere cor- nadenken en bekwaamheid in het be lang der fabriek te doen blijken, ver zekerd dat aan zijn opmerking aan dacht zal worden geschonken. Gebre. Stork, te Hengeloo, zullen volgens 't „Nieuws" een proef ne men met deze instelling. Aan de kern vergadering der werklieden van haar fabriek zal de firma daaromtrent eer lang een voorstel doen. Uit China., De „Echo de Chine" maakt melding van een hevig gevecht, dat in den omtrek van Sian-Tao (Koeang Si) tusschen opstandelingen en Chinee- sche troepen zou zijn geleverd, na tuurlijk eeruimen tijd geleden. Het gevecht duurde drie dagen en drie nachten en aan weerszijden vielen honderden dooden en gewondende overwinning bleef aan de zijde der geregelde troepen, die de rebellen te rugdreven tot aan de grenzen van Lon-Ngan. Een diefstal. Een rentenier te Weenen heeft een oogenblik van onbedachtzaamheid zeer duur, met 178.000 kronen, moe ten betalen. Hij was bezig zijn effecten na te zien en liet, toen hij zich even moest verwijderen, het kistje onbewaakt achter. Bij zijn terugkomst was het meeste van den inhoud verdwenen. Men vermoedt, dat een bedelares of koopvrouw, die, toen hij terugkeerde, juist de trap afging, de effecten heeft gestolen, maar tot dusver is geen spoor daaiwan ontdekt. Prettige gebruiken. Twee Maleiers, die in een prauw op weg waren naar een der Menta- wei-eilanden, om rotan te verzamelen, troffen op zee een vlot van pisang- stammen drijvende aan, waarop eeni ge stukken lijnwaad, een kist met ijzerwerk en twee kleine kinderen, die dadelijk aan boord werden geno men en liefderijk verpleegd. Nader bleek, dat de kleinen aan de golven waren prijs gegeven, omdat hun moe der gestorveix was en in dat geval bij de Mentaweiere de gewoonte in zwang is, zich van de overgebleven kinderen te ontdoen, teneinde den vader voor verdere ongelukken te behoeden. De bemannig van een ander Ma- leisch vaartuig vond in een lagune op eeix dier eilanden het lijk van een inlander, waaraan het hoofd ontbrak dat blijkbaar gesneld was. Het slachtoffer was gewoon geslacht, daar op het lichaam geen andere spo ren van geweld door menschenhan- den te bespeuren waren en men alleen kon zien, dat visschen hier en daar aan het lijk geknabbeld hadden. Schijnen deze eilanders evenals alle onbeschaafde volken om een men- schenleven geen oortje te geven, vol gens de Maleiers zal daarin geen ver betering komen, nu ze hebben erva ren, dat ook het Gouvernement er nieis tegen heeft, (Jat het leven van een vermoorden Maleier vergoed kan worden met een boete. OVERVEEN. De heer E. H. Amelung, onderwij zer aan de openbare school te Bloe- mendaal staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de school der le klasse No. 65 te Amsterdam. BENNEBROEK. De inwoners van ons dorp zullen zeker met genoegen zien. dat de boomen van de Bennebroekerlaan op de meest afdoende wijze worden ge snoeid, van dood hout worden gezui verd, kort-om, dat ze eens flink wor den onderhanden genomen. En dat is goed ook, want het werd hoog tijd, Jat geschiedde wat nu gebeurt. Mogen we trotsch zijn op „onze laan", die een waar sieraad is van het dorp en eene bezitting, waar maar weinig dorpen op kunnen bogen, in den laatsten tijd was zij ongetwijfeld gevaarlijk, door het vele doode hout dat zich in de boomen bevindt, en wat zich niet bepaalde tot een dun takje, maar zelfs tot zware armen. Beroepssnoeiers zijn nu bezig om voor rekening van den heer Willink, wien de boomen behooren, flink op xe knappen. Ten nadeele van jonkh. L. Boreel /an het Huis te Vogelenzang, heeft een belangrijke diefstal plaats gehad van fazanten op zijn jachtterrein on der Noordwijk. Pas had de heer B. 60 fazanten aangekregen om die latex- los te laten of 2 Noordwij kers waren zoo vriendelijk er 54 te ontvreemden en te Amsterdam van de hand te doen. Het gevogelte is in beslag en de dieven zijn in bewaring genomen. Wederom doet zich in de gemeente een geval van febris typhoïdea voor, maar thans niet aan de Leidsche Vaart, doch in de kom der gemeente. De gevaarlijke ziekte schijnt ons maar niet te willen verlaten, want telkens doet zich hier of daar een geval voor. Op 1 Januari j.l. waren in deze ge meente aanwezig 217 leerplichtige kinderen, waren van.kracht 7 vergun ningen, 6 arbeidskaarten van jon gens tusschen de 12 en 16 jaar en waren gedurende 1903 zes typhus-ge- -allen geconstateerd. Gemengd Nieuws Moorden. Er gaat tegenwoordig nagenoeg geen dag voorbij of de Engelsche bla den bevatten hetzij het verslag van een of meer processen tegen moorde naars hetzij een verhaal van een nieuwen moord. Een bizondere tragi sche misdaad is te Dundee gepleegd. Men had daar in een huis in Tod- barn-lane een familiefeestje gehad en zou omstreeks één uur uit elkaar gaan. Een der feestvierenden, een zekeren Alexander Philips, werd toen hij zijn pijp aanstak, door zijn moe der een opmerking gemaakt. Als ant woord trok de man zijn zakmes en stootte dit de oude vrouw in den hals. Het slachtoffer zonk hevig bloe dend neer en was onmiddellijk dood. De moedei'-moorder is gehuwd en heeft 13 kinderen. Een verkochte vronw. Een zeldzaam geval kwam voor den politierechter in Staffordshire. Een mijnwerker stond daar terecht we gens rustverstooring. Dat is ook in Engeland niets bijzondere. Maar uit het getuigenis van den politieagent kwam de zonderlinge oorzaak van het wangedrag van beklaagde aan 't licht. Hij was verliefd geworden op de vrouw van een ander en de vrouw beantwoordde de teedere gevoelens. De bedrogen echtgenoot, waarschijn lijk geen kans ziende, een andere op lossing te vinden, besloot zijn vrouw voor f 9 aan den minnaar over te doen. De koop werd gesloten, het geld betaald en de vrouw zou ten slotte naar haar nieuwen eigenaar trekken. Maar toen kreeg de verkooper spijt van den koop en hield de verkochte vast. De minnaar trachtte zich daar op met geweld van zijn koopje mees ter te maken. Maar toen kwam de politie tusschenbeiden, en de rechter maakte kennis met het achtenswaar dige drietal. Een goed idee. In de Amerikaansche fabriek der „Cash-Registers", van den heer Pat terson ,zijn op verschillende punten gesloten bussen geplaatst, waarbij velletjes papier met potlooden liggen, waarop ieder, die daartoe aanleiding vindt, een naar zijn meening belang rijke opmerking kan schrijven of eenig voorstel doen omtrent het werk in de fabriek. De opmerkingen worden door een commissie verzameld en eens in de zes maanden bepaalt deze, na ad vies van een commissie uit de afdee- ling der fabriek waarop de opmerking betrekking heeft, welke wenken de meeste waarde hebben. Voor de beste worden prijzen uitgeloofd. Zoo heeft ieder gelegenheid, zijn rordt ln allel ikriugen In Haar-I en Oïiistre-j |ken gelezen. Vervolg Stadsnieuws Heden ontvingen wij in druk de rapporten aangaande de be sprekingen in de afdeelingen van dan Raad, betreffende de tramplannen, waarop wij wegens het vergevorderde uur in ons volgend nummer terugko men. Prof. Mielke. Woensdagavond heeft de heer Miel ke zijn derde en laatste soiree in de bovenzaal van de sociëteit „Vereeni- ging" gegeven, die door zeer velen werd bijgewoond. Na eerst zijn gewone rede over sug gestie gehouden te hebben, noodigde hij personen uit om zich onder sug gestie te laten brengen. Onder dezen waren er eenigen, die voor suggestie vatbaar warenzoo liet hij een jongeling op een stoel plaats nemen, waarop hij hem zóó suggereerde, dat hij ging zitten trap pen, alsof hij op een fiets zat. Onder de aanwezige dames was er geen één, op wie de heer Mielke vol doenden invloed kon uitoefenen, slechts één kon hij tot klavierspelen brengen. Voor het succès-stuk had hij twee personen noodig, die hij liet knielen en grimassen tegen elkaar maken. De derde soiree van Prof. Mielke is goed geslaagd, dank zij de aanwezig heid en het zich beschikbaar stellen van een voldoend aantal voor sug gestie vatbare personen. Woensdagavond omstreeks 7 uur heeft een man op het Stations plein een toeval gekregen. Hij werd in de politie-post gedragen, waar alle pogingen in het werk gesteld werden om hem bij te brengen, en geneeskun dige hulp van Dr. Prins werd ingeroe pen, doch geruimen tijd daarna was de persoon nog niet bijgebracht. Gisterenavond had een ongeval plaats in de Gemeentelicht fabrieken, doordat een voorman-sto ker het ongeluk had ruggelingsch te vallen. De ontboden geneesheer con stateerde eenige builen doch kon ver der niets bepalen. Tot verdér onder zoek werd de man per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Den 3Isten Januari a. zal voor de Haarlemsche Jongelings- vereenïging Pred. 12 vrs. 1 A in haar gebouw Lange Annastraat 11 alhier, optreden als spreker Ds. de Blocq van Scheltinga van hier, met het onder werp „De zending onder de koelies op Suriname". Uit de Omstreken Het gevolg hiervan was dat de ge zellen in December hun ontslag briefje kregen, alzoo uitgesloten zijn door onwil van de patroons. Naar aanleiding daarvan is hier uit de behangersgezellen een steun comité gevormd, om gelden voor die uitgeslotenen te verkrijgen, en ik voeg hier een opwekking bij 't zij werk man of niet, steunt deze menschen die door hun patroons gedwongen wor den om armoede te lijden. Ik verzoek hen die iets af willen dragen, of met een lijst willen wer ken, om Zaterdagsavonds te komen in het H. A. S., Smedestraat, waar de commissie van 810 zitting heeft. U mijnheer de Redacteur dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte teeken ik, hoogachtend, Namens de Commissie, W. J. BOESMANS, Secr. der afd. Haarlem van den Ned. Behangers- en Stoffeerders- en Beddenma- kersbond. HILLEGOM. Gisteren was alhier de heer Sprin ger van Haarlem, daartoe aange zocht door Burg. en Wethouders, om na te gaan of de iepen op de v. d. Endelaan geschikt zouden zijn om te blijven -staan. Het onderzoek zal waarschijnlijk het gevolg hebben, dat de boomen blijven staan. ZANDVOORT. Gedurende de maanden Januari en Februari zal door den Rijks-Ontvanger alhier geene zitting worden gehouden. Haarlem, 14 Januari 1904. Geachte Redactie In het verslag Uwer courant over de hier ter stede gehouden volksverga dering, in zake Drankwet-actie, legt Uw verslaggever een der sprekers Ds. Montijn de volgende woorden in den mond „In deze nieuwe drankwet is echter veel goeds, hetgeen blijkt uit het feit, dat vele tegenstanders daarvan boos zijn gewordendat bij de tappers, bierhandelaars enz. enz. eene vijan dige stemming tegen deze drankwet is ontstaan." Ter wille van Ds. Montijn neem ik aan dat Uw verslaggever in dit op zicht ZEds. woorden verkeerd heeft weergegeven. Eene dergelijke insinua tie toch, als bewijs bedoeld, is van zoo grievenden aard voor de genoem de tappers en bierhandelaars, dat de ze henevens de enz. enz. waartoe on- dergeteekende als tegenstander van het ontwerp in zijn geheel zich rekent, waarschijnlijk met verlangen eene rectificatie of anders eene nadere toe lichting der aangehaalde woorden te gemoet zien. Hoogachtend, E. LEVERT. De collecte voor de Unie, school met den Bijbel, heeft alhier opgebracht 5. Door het College van B. en W. is aan den heer P. Saaf, boekdrukker alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een boekdrukkerij met een petroleummotor van vijf p.k. in het perceel aan de Burgemeester En- gelbertsstraat no. 9, waarbij eenige voorwaarden zijn verbonden. De in richting moet voltooid en in werking zijn gebracht vóór of op 1 Februari aanstaande. HAARLEMMERMEER. Tot post- en telegraafbeambten te Haarlemmermeer zijn benoemd: A. Iluysman en H. A. Lieuwes. Op 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Rinck, tot gemeente-opzichter van Haarlem mermeer werd benoemd. D. Meijst te Haarlemmermeer is ge slaagd voor surnumerair bij de Staatsspoorwegen. Door de Kinder-Dorkas te Hoofd dorp zijn voor 't afgeloopen jaar 380 kleedingstukken vervaardigd en aan armen uitgereikt. Nog altijd is K. A. Vermooij, wo nende op B. ringdijk, Haarlemmer meer, die onverwachts verdwenen is, niet gevonden, trots alle naspoi-ingen. Het algemeen gevoelen wint meer en meer veld, dat bedoelde persoon is verdronken. Wanneer de Ringvaart het dreggen toelaat, zal hiertoe wor den overgegaan. door bemiddeling tou de firma VAN VLOTEN DK VRIES Gieter. Heden. Wd-13 Jan Dd. 14 lai- middenk. openingsk. Cert Intern. Lendeijudicaat Aand Koninki. Petroleum 470 Moeara Enira 89 Sumatra Palembanj; Cert Preferente Peruvian Corp 18«/ie 181J/ia Cm Atchison Topeka 66'/* 66t/8 Denver Rio Grande 20i/. 20»/ Erie 27J1/JJ 28 K. C. Southern 19 19»/l8 pref do. 85S/i 35*/* Om Missouri Kansas Texas l"9/s« 175/ia New York Ontario Western 21 2H/a Norfolk en Western 57*/g Southern Pacific 48'/« 48'/« Southern Rails 19sl/si 20t/4 Union Pacific 77«/u78»/« Wabash i9»/8 pre. 377/p Cm Steel Corporation lO'Vss U8/« Rock Island 217/g 217/K Mexican National 17i/4 New Orleans 91 9»/t 4°/o Conv Union bonds 94*/g Aand.Ned. Indische mijnbouw Gew Shell Trading Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 14 Januari 1904. Geachte Redactie I In uw veelgelezen blad is reeds ver meld dat de Behangers van Gronin gen in staking, of liever uitgesloten zijn. Dat in dit geval de patroons alle schuld hebben, is genoeg bekend, en voor hen die twijfelen, dienen de vol gende feiten. In Groningen bestaat nog de ge woonte om zich uit te besteden voor een jaar, ingaande 1 Januari en ein digende 31 December. Dit nu wen- schen de gezellen veranderd te zien van Maart tot Maart In October 1903 werden door de ge zellen eenige veranderingen verlangd in de bestedingsvoorwaarden, wat aan de patroons werd geschreven. Dit had geen uitwerking, waarna om een conferentie werd verzocht, die werd geweigerd. Toen ons hoofdbestuur dit verzoek tot de patroons richtte werd ook dit afgewezen, waarna verschil lenden notabelen van Groningen werd verzocht om te trachten een confe rentie met de patroons te verkrijgen. Ook dit mocht niet baten, waarna werd besloten zich niet op de oude voorwaarden te besteden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd 14 Jan. J. R. de Jonc- heere en Jhvr. J. P. M. Teding van Berkhout. A. van de Leur en E. M. C. van Stralen. Getrouwd: 14 Jan. H. Vasen en M. Snijders. Bevallen13 Jan. L. F. Robinde Reus d. M. J. E. Duif—Mudfe d. A. E. Hoffvan Roon d. Overleden: 12 Jan. A. EvertsGlas bergen, 70 j. Wilhelmstr. J 13 Jan. H. Duin 7 m. z. Oostvest. Faillissementen. Door de Haarlemsche Recht bank is heden het faillissement uitge sproken over G. W. Schardam, koop man te Edam. Rechter-Commissaris is Mr. A. v. d. Koppel. Curator Mr. Tjeenk Willink. Failliet verklaard 12 Jan. M. L. Maessen te 's Hage. Mr. C. W. Vollgraff Rechter-comm. G. Sjaardema, huisschilder te Am sterdam. Rechter-comm. Mr. H. M. Witsen. A. van Tilburg, metselaar en stu kadoor te Leidschendam. Rechter- comm. Mr. R. O. van Holthe tot Ech ten. Opgeheven de faillissementen J. C. B. Kalff te AmsterdamT. J. Snel te Amsterdam H. Denekamp te Apel doorn. Geëindigdhet faillissement J. Walstra, te Leeuwarden wegens het verbindend worden der eenige uidee- lingslijst. Stoomyaartberichten. Kurfurst (thuisreis) vertrok 11 Jan. van Durban. Prinses Sophie vertrok 11 Jan. van Sabang naar Amsterdam. Sindoro, van Rotterdam naar Bata via, vertrok 13 Jan. van Southamp ton. Kanzier (uitreis) vertrok 12 Januari van Marseille. Kiel arriveerdé 14 Jan. van Java te Amsterdam. Java axriv. 14 Jan. van Java te Am sterdam. Prins Willem IV arriveerde 14 Jan. van West-Indië te Amsterdam. Sindoro van Rotterdam naar Bata via, passeerde 14 Jan. nam. Ouessant

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3