DE NIEUWE R.K. WESTMINSTER KATHEDRAAL TE LONDEN. Na zeven jaren bon wens is onlangs te Londen de nieuwe R.-K. Westmin- ster-kathedraal plechtiglijk ingewijd en hiermede het zegel gedrukt op den arbeid van den architect Bentley, die met den kardinaal Vaughan dit grootste bouwwerk ontwierp. Als basis voor zijn studie nam de architect de oud-Christelijke bouw kunst en door langdurige studierei zen naar Italië en het Oosten bereid de hij zich voor tot zijn taak. Dat zijn werk echter allerminst een slaafsche navolging is van de door hem bestudeerde Byzantijnsche en andere architecturen, hebben zelfs MOPPENTROMMEL. OUDE KENNISSEN. Redacteur (nadat hij tw^e schrij vers van ingezonden stukken aan elkaar op het redactiebureau heeft voorgesteld De heeren hebben elkaar reeds in de snippermand leeren kennen. EEN RAKKER. Jantje moet vijftigmaal schrijven „Ik moet stil zitten op mijn bank." Den volgenden morgen heeft hij den verlangden zin vijfmaal op de lei staan. Je moest het 50 maal schrijven, zegt de meester. Ik schreef het vijftig maal, maar 't ging er niet allemaal op en toen heb ik 't weer uitgeveegd, om plaats te krijgen voor nieuwe. Dit zijn al léén de vijf laatste. GIJ EN NIET IK. Een professor houdt een voordracht over het delirium tremens en zegt daarbij, dat de lijders aan die ziekte de eigenschap hebben, allerhande die ren te zien, die er niet zijn. Om dat duidelijker te demonstree- ren, heeft hij een lijder aan delirium tremens laten halen, die de voor dracht zoover aangehoord heeft. Zie je daar die muis loopen? vroeg de professor hem. Neen. Ze is er toch, kijk daar loopt ze weer. Zie je ze nu? Neen, ziet u er een? Ja, zeker. Nou, dan zal u aan delirium tremens lijden, niet ik. RAAK. Spreek luider, riep iemand in een vergadering, tegen een spreker, die een klankvolle stem had. Ik zou anders zoo denken, was de repliek, dat de ooren van den on derbreker lang genoeg zijn. EEN TEHUIS YOOR WINKELJUFFROUWEN. In de fijne winkels van Londen, waar de upper ten" der Engelsche wereld haar inkoopen doet, zijn veelal jongedames van goede familie als winkelbedienden werkzaam. En daar deze jongedames, meestal ver van haar familie, weinig gelegen heid vonden tot gezellig verkeer in de enkele vrije uren, die haar over blijven in de week, zoowel als 's Zon dags, heeft een rijke en voorname dame, lady Hope, voor haar een te huis gesticht naar den trant der in Engeland zoo geliefde clubs. De club, die naar de stichtster ver noemd werd, is een soort sociëteit, doch veel ruimer opgevat, daar ze: nevens salons en werkkamers ookeenftyi ruim voorzien restaurant bevat metj. een daaraan verbonden hotel. Jh Men wordt van deze damesclub lid Je op dezelfde wijze als dit bij sociëtei ten gewoonte is. i De club welke nog maar kort is 1 geopend bevalt den leden uitmun-p« tend en de nobele stichtvrouwe ver-L. wacht veel van haar instelling. Onze afbeelding geeft kijkjes inhetfOt gebouw. jej zijn heftigste tegenstanders erkennen. Alleen reeds de plattegrond onder scheidt zich van de bekendste typen der Byzantijnsche architectuur. Zij toch vertoont niet den centralen vorm', welke leidt tot den alles beheerschen- den koepel. Juist deze wilde de archi tect vermijden. De koepel toch over dekt in den regel de kerkruimte en verheft deze uitwendig tot aan de altaar-ruimte. Plaatst men nu het altaar onder den koepel, dan dwingt het verlies van alle achter het altaar gelegen ruimte tot het vergrooten van de kerk door middel van een schip. In dat o-eval verkeert bijv. de St. Pieter te Rome, waar het oor spronkelijke centrale plan van. Michel- Angelo naderhand om meerdere ruim te te verkrijgen is prijs gegeven. De architect Bentley koos een plan- aanleg. die overeenkomt met den vroeg-Romaanschen. De volle aan dacht wordt daarbij reeds bij het betreden van de kerk geleid naar het, onder een oud-Christelijk baldakijn opgesteld altaar, waarheen alle hoofd lijnen convergeeren. Zelfs geen open dwarsschip doet den blik afdwalen. Naar het voorbeeld van de kathedraal ie Pisa zijn ook de zijgalerijen ter versterking van dit effect over de dwarsschepen doorgetrokken. Zijde lings wordt de altaarruimte gevat tus- schen een dubbele zuilenhal, een rii- ker uitgewerkten vorm der galerijen, aan de zijde van het schip wordt zii door den zwaarderen tromfboog afge- teekendoostelijk eindigt de kerk in moeten een halfronde absis. Is de planvorm dus in hoofdzaak Romaansch, de constructie, bouw- en siervormen herinneren in de eerste plaats aan de Byzantijnen. Toen de architect'den kardinaal Vaughan de keuze liet tusschen ,een overwelfd of een met vier vlakke koepels overdekt schip, gaf hij de voorkeur aan liet laatste stelsel. De uitwendig zichtbare koepels, waarvan die boven het altaar bijzonder gemar keerd is, zijn het meest sprekend By zantijnsche motief van den bouw. De Westminster-kathedraal is ech ter geen in starre eenheid van stijl doorgevoerd werk. Velerlei, met na me Romaansehe, invloeden deden zich gevoelen. De hoog opschietende campanile, wier forsche, vierkante romp naar boven toe luchtiger wordt en eindigt in een rijk gelede lantaarn staat in werkzaam contrast tot de den medaille van het Koninklijk In stituut van Britsche Architecten het hoogste eerbewijs zou ten deel val len, dat zijn landgenooten een archi tect kunnen verleenen. Uitwendig was de kerk toen vol tooid inwendig stond zij daarentegen nog geheel in de grondvormen. Met marmer en mozaiek zullen de eenvou dige hoofdvormen met een even schit terende als monumentale decoratie bekleed worden, welke volgens het geen bekend werd, geheel het karak ter zou vertoonen van de Byzantijn sche basilieken te Ravenna. De inwendige decoratie zal in rijk dom culmineeren aan de wanden der absis, welke achter het altaar, boven de krypta eenige treden hooger dan de kerkvloer, gelegen "is. Het interieur heeft zeer eenvoudigp grondvormen. De architect heeft één machtige, imposante hal ontworpen eenigszins gedrukte, veelal vlak af-waarin"geen bouwkundige kunststuk- gesloten hoofdmassa s van de kerk, jes de aandacht afleiden. die ondanks haar levendige afwisse ling van vorm en kleur het verwijt van zwaar en plomp te wezen, nauwe lijks ontgaan kunnen De kerk ligt niet zeer gunstigal leen de voorzijde ligt vrij, de beide langszij den zijn ingebouwd en ook aan de koorzijde verrijzen op gerin- gen afstand hooge huizen. De bouw meester zelf hechtte voornamelijk waarde aan de oplossing van het interieur en dubbel te bejammeren is dan ook zijn ontijdig overlijden, plot seling aan den vooravond van den dag, waarop hem met de groote gou-1 Ten einde dat schip zoo ruim en wijd mogelijk te maken en daardoor het grootste getal hoorders in staat te stellen den dienst te volgen, wer den geen zijschepen aangelegd. Voor de circulatie dienen breede o-alerijen. die de zware pijlers doorbreken waar uit zich de dwarsbogen ontwikkelen en de gewelven, die aan de langszii- den van het middenschip reeksen van diepe nissen doen ontstaan. Onze afbeelding geeft een interes santen kijk op het imponeerende front rlar ]r»*r»o/JraaJ. CRITIEK. Recensent (tot den dichter). Een zekere originaliteit is in uwe gedich ten waar te nemen. De schoonste denkbeelden namelijk zijn er in ver zwegen. UIT EEN SMIDSREKENING. Voor een veer aan de kamer deur van Mevrouw, die lam was f 1.50 Een moer van de kachel van Mijnheer, die dol was -0.10 Het lakken van een fornuis van de keukenmeid, die verroest was - 0.90 Recht maken van een schroef in den pianostoel van de jongejuf frouw, die krom was -0.15 Voor het maken van een nieu wen draad aan de fiets van den jongenheer, die verloopen was -1.20 Totaal f3.85 Bewaren van eieren. Vele houders van hoenderparken doen hun voordeel met het bewaren van eieren uit den zomertijd, waarin zij goedkoop zijn, tot den winter, den tijd van dure eieren. Er zijn vele middelen om eieren te bewaren maar als een van de besté wordt beschouwd „waterglas" (sili caat van soda), eene kleurlooze, reuk- looze, strooperige vloeistof. In die vloeistof, met warm water hangehiengd, worden de eieren onder gedompeld. Wanneer dat een paar uren na het léggen geschiedt en de eieren blijven ondergedompeld, dan kan men ze een jaar lang goed houden. Het water glas dringt door de poriën van de schaal en vormt aan de binnenzijde een luchtdicht omkleedsel voor den ii-boud van het ei, waardoor bederf wordt geweerd. Verscheidene millioenen eieren, zegt 't Engelsche maandblad The World's Work, waaraan dit stukje ontleend is, zijn verleden jaar op die wijze be waard en worden nu aan de markt gebracht niet altijd als bewaarde eieren ,maar ook wel eens als versche. Een verloren Professor. Een verstrooid professor had dik wijls 's morgens veel moeite om zijne kleederen te vindenwant hij kon zich nooit herinneren, waar hij die den vorigen avond bij het ontkleeden had nedergelegd. Daarom besloot hij eiken avond op te schrijven, waar hij elk stuk nederlegde, en zoo noteerde hij op een stuk papier „Jas aan den derden spijker in den linkerhoek van de kamer; vest en pantalon op den stoel bij het bed boord op de deurkrukdas door den sleutelmanchetten op de knoppen van het ledikant overhemd aan den kapstok; sokken op het gasorgament; schoenen buiten de deurprofessor in bed." Den volgenden morgen ging alles uitmuntend. Met behulp van zijn lijstje vond hij al zijne kleederen terstond. Maar bij het laatste num mer was het mis. Toen hij naar bed ging, vond hij het ledig en hij riep mistroostig. „Ach I nu is de professor weg 1 Dat gaat dus óók al nietWat zal ik nu doen Uit de Oude Doos. In De Navorscher deelt dr. Mart Rudelsheim uit Antwerpen een plaer kaat van 1590 mee, door het Antwei sche Magistraat uitgevaardigd teg uitgeweken Antwerpenaars, die hi0 aandeel niet betaald hadden in leening van 300.000 gulden, die stad had uitgeschreven ter voldoeniigni van de onkosten van het beleg vi 1585. Onder „Oudheidkunde" vinden een amusant „Reglement waarna s jj* de coster en schoolmeester van W« 1( menhuyzen heeft te gedraagen", was !U uit blijkt, dat deze ongelukkige mjer den hondenslager op preekdagen morgens en 's middags driemaal f°' klok moest trekken dat hij voor# zer was in de kerk, op de klok moe )Q' passen, de kerk schoon houden o, de vogeldrek van de banken doen, boodschappen voor den predikant do omtrent kerkelijke zaken, op doopboek passen, 's winters op Zo dagmorgen vuur aanleggen om kerkstoven van kolen te kunnen vooE^ zien, vuur aanleggen voor de catecl satie van Maandagavond, driemajai per jaar de brandnetels, dorens enjgg op het kerkhof afsteken of maaie Zi de schapendrek van de straat afzoJk ken, „aUe weken de opgaande straa^ aan de Z. en Noordkant behoorli het gras afwieden". En de arme majg mocht volstrekt niet „in de schooosi tijd sig selve oeffenen in sijn bijsoi sc der werk", evenmin meer dan 14 dc gen vacantie nemen (in den hooitijr of buiten verlof van burgemeester uf1 gaan. Zoo stond het met den platteland za schoolmeester in 1728. Iets over thee. De schadelijkste stof in de thee is de tannine, looistofdoor koken wordt deze opgelost. Wie nu de grootste hoe veelheid tannine wenscht te verkrij- JOHN BULL EN AMEBI- KAANSCHE GELEERDHEID. John Buil staat hier in spijtige ver bazing dat Jonathan hem zoo de loef afsteekt op 't gebied van de industrie. Maar hij ziet er nu de verklaring gen en de wanden der vertermgsorga- van immers zelfs machinaal wordt nen geheel wil bederven, die moet de J in Amerika de kennis in de hoofden MOEDER EUROPA EN JAPAN. Moeder Europa is voor eenige ja ren naar het Uiterste Oosten getogen, met al haar kinderen, naar China, maar alleen Rusland heeft er profijt van gehad, want het door den Rus- sischen beer bezette Mantsjoerijsche gebied laat die schrok-op niet meer los. Japan, dat toen voor 'teerst mee mocht doen met de groote mogendhe den, heeft echter aan die inslokkerij van den Russischen bruin een broer tje dood en verzet er zich geweldig tegen. En moeder Europa, na haar Chi- neesche avontuur weer teruggekeerd tot haar breikous, juicht den dappe ren Japannees toe. Maar daar zal 'twel bij blijven, als 'tvan dreigen eens tot slaan kwam in 't Uiterste Oosten. De Europeesche grootmachten ha ten den Russischen schrok-op wel, maar om des algemeenen vredes wille zullen zeden dapperen Japanner niet helpen. thee op of voor het vuur koken. Dure thee is lang niet de gezondste. Goede middelmatige soorten, niet te geurig, zijn het best voor dagelijksch gebruik. Goedkoope thee moet met groote zorg en kennis worden bereid. Te sterke thee is slechts drinkbaar met veel melk en suiker. Thee moest eigenlijk zonder melk en met weinig suiker worden gebruikt. Nooit moet thee gedronken worden onder het eten. Dit belet, dat het voed sel goed wordt gekauwd en bevordert de gisting in de maag. Een kop thee na een dag van hard werken doet vermoeidheid verdwij nen. Het zenuwgestel wórdt opgewekt. Van eene dergelijke opwekking mag echter geen te veelvuldig gebruik ge maakt worden. Thee bereiden is eene kunst. Eerst moet de trekpot met warm water om gespoeld. Voor iederen persoon moet één theelepeltje thee (niet te vol) wor den gerekend, plus één voor den pot. Het water moet in den trekpot ge goten, zoodra het kookt. Drie minu ten onder de cosy en dan wordt inge schonken. Nooit een metalen trekpot gebruikten. Russische thee wordt goed klaar ge maakt mét citroen en suiker voorge- diend, doch zonder melk. Namiddagthee kan als volgt worden bereidden trekpot met heet water omspoelendrie niet volle lepeltjes Oranje Pecco; kokend water opgieten, vijf minuten onder de „cosy" trekken; tien druppels vanille toevoegen; met suiker, room of citroen voordienen. gebracht. Af te gaan op den omvang v^nhet hoofd van den patiënt op deze teeke- ning, moet er al heel wat zijn inge pompt. VEILIGHEID DER TORSTEN. *Een komische voorstelling van de veiligheidsmaatregelen, die genomen worden wanneer de Russische keizer bij een anderen coeverein een bezoek brengt. Links ziet men de voorberei ding, alle ramen worden met dikke balken geblindeerd, zoodat van de huizen uit een aanslag onmogelijk is. Rechts is de aankomst voorgesteld. De eerbewijzende troepen zijn in zóó diepe gelederen opgesteld, dat er geen ruimte is voor de toejuichende be volking, die achter de dichtgespijker de vensters niets ziet, maar tenmin ste het wapengekletter kan hooren. Dat is tenminste wat.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 10