gen en het ook niet wenschelijk is, de stoomtram op den Wagenweg te brengen. De door B. en W. voorge stelde communicatie is voldoende en over de tarieven zullen de twee maat schappijen het wel eens worden. Er werd bezwaar gemaakt tegen het brengen van de tram door de Gier straat. Vrij algemeen is men tegen stop plaatsen op het traject Station—Dreef, daar zij in deze winkelstraten niet zijn in het belang van het publiek. Gevraagd werd, of de bepaling om trent het onderhoud niet kan worden uitgebreid tot de overige lijnen van de E. N. E. T., maar men was het er vrij algemeen over 6ens, dat het niet aanging van deze gelegenheid gebruik te maken om een vroeger verzuim te herstellen. Aanbevolen werd overweging van het denkbeeld om een bepaling te maken omtrent naasting der gecon- cessioneerde lijnen, hetzij vóór, hetzij na afloop der concessie. Verder besprak men in de afdee- lingen een paar punten van onderge schikt belang. Kinderbal. Wij vestigen hiermede de aandacht van de abonnë's op het gekostumeer de kinderbal, dat den 20en Januari a.s. zal gegeven worden in de groote zaai van het Brongebouw. Evenals vorige jaren worden we der vanwege de Directie prijzen uit geloofd voor de mooiste en geestig ste kostuums, zoowel voor jongens als meisjes. Naar wij vernemen bestaat er veel animo voor dit feest en twijfelen wij er niet aan of evenals vorige feesten van dien aard, zal ook dit weder goed slagen. De leiding is opgedragen aan de heeren Martin. De heeren P. van Looij, I. K. Prent en P. Clausing Jr. hebben zich zeer welwillend bereid verklaard om als jury te fungeeren. Het kinderbal vangt aan ten 7 uur, terwijl na afloop, gelegenheid tot dan sen voor de abonné's zal bestaan. Kantongerecht Haarlem. Statistiek 1903. In het afgeloopen jaar werden voor het kantongerecht behandeld 3215 strafzaken. Terecht stonden 3624 be klaagden, waarvan 3319 beklaagden veroordeeld werden tot verschillend^ straffen, terwijl 167 beklaagden wer den vrijgesproken, 9 beklaagden ont slagen van rechtsvervolging en op 23 beklaagden geen straf werd toege past. daar dezen gehandeld hadden zonder oordeel des onderscheids. Voorts werden nog behandeld 385 burgerlijke procedures. Centrale Werkplaats. Men meldt ons Door den assistent-opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier is gisterenmiddag te circa 5 uur persoonlijk aan een zeventigtal werklieden aangezegd dat zij tegen 1 Maart a.s. worden overgeplaatst naar Amersfoort ten einde aan de werk plaatsen daar werkzaam te zijn. De ingenieur, zoo werd meegedeeld, ver wacht geen brieven of verzoekschrif ten om wijziging in die overplaatsing en kan daartoe ook geen audiëntie toestaan, maar ruiling tusschen de genen die ongaarne naar Amersfoort gaan en anderen die daar niet op tegen hebben, is onder nadere goed keuring toegestaan. De aangewezenen zijn28 wagen makers, 11 schilders, 12 wagenschil ders, 15 bankwerkers en eenige vuur werkers. Kippendiefstal? Het schijnt dat de kippendieven, die gedurende eenigen tijd de om streken van Haarlem onveilig hebben gemaakt, het terrein hunner werk zaamheden naar Haarlem hebben verplaatst. Althans hedenmorgen ont dekte een bewoner der Emmastraat, dat zijn kippenhok openstond en vond hij tot zijn niet geringe verbazing in den tuin een zak waarin een twee tal uit het hok ontvreemde kippen waren. Blijkbaar is de dief dus in het vol voeren van zijn plan gestoord en heeft hij met achterlating van zijn buit het hazenpad moeten kiezen. Men zij dus op zijn hoede 1 Aangehouden. De persoon, die vóór eenige dagen bij een schoenhandelaar eenige bot tines stal, is door de recherche opge spoord, en heeft eene volledige beken tenis afgelegd. Het is een lS-jarige jongeling, die juist vóór eenige dagen uit de gevangenis was ontslagen, waar hij zijn straf heeft ondergaan voor diefstal van een paard en wa gen, in het vorige jaar gepleegd. Gevonden voorwerpen: een vrouwenzak inhoudende een zakdoek, sleutel en vingerhoed een zakagendaeen koperen 2'/» Deca- gramgewichteen biezen koffertje, gemerkt Emma Moreel No. 20, in houdende eenige fleschjes, doosjes en handdoeken. Door de anti-rcvolutio- naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" wordt in district I de can- didatuur van den heer Lasschuit aan bevolen. Haarleïnsche Jongelings- Vereeniging Pred. 12la. Op den 21sten dezer hoopt deze ver- eeniging den feestavond te geven, die onlangs moest worden uitgesteld. Het programma is nieuw en goed voor zien. Men zie de advertentie. Binnenland Een uitspraak van de K. v. A. te Rotterdam. De werklieden van den heer P. Pon ders te Rotterdam hadden op den 28en Dec. j.l. het werk gestaakt, wijl zij in de houten loods niet langer kon den en wilden werken. (Deze werk staking is thans reeds weder opgehe ven twee der werklieden,- zijn niet weer in dienst teruggenomen). De stakende werklieden riepen den len dezer de tusschenkomst der Kamer van Arbeid voor de confectiebedrij ven in, die, gelijk is medegedeeld, eene commissie benoemde, die een onderzoek in loco instelde, en een laatste poging tot verzoening bij den heer Penders waagde, die echter to taal mislukte. De Kamer stelde in haar vergade ring van 7 dezer, naar aanleiding van het rapport der commissie, haar oordeel over dit geschil in de volgen de conclusie vast De Kamer van Arbeid voor de con fectiebedrijven te Rotterdam, consta- teerende, dat bedoelde werkplaats in een jaargetijde als het tegenwoordi ge en verkeerende in den toestand, waarin zij gekomen is, na het ver bod der bouwpolitie op 21 December, om er eene kachel te branden, te eenenmale ongeschikt is voor het doel waartoe zij bestemd is; in aanmer king nemende, dat deze houten loods na onderzoek door een harer leden, door de Gezondheidscommissie alhier in hare vergadering van 12 Januari eveneens ongeschikt voor het doel is verklaard, daar de loods allerminst tochtvrij is en van geen stookplaats kan voorzien wordenoordeelt, dat de vraag der werklieden om eene blijvend betere werkplaats al'eszins gerechtvaardigd wasspreekt het uit, dat de werklieden met bewijzen ge toond hebben, dat ze de belofte van den patroon, gedaan op 21 Dec. 1903, n.l. „dat ze na Kerstmis een betere werkplaats zouden hebben", ten volle geloofden, daar ze tot den 25en Dec. 1903 in de loods hebben gewerkt keurt ten zeerste af het niet houden dezer belofte door den patroon, die op 28 Dec. zijne werklieden afscheep te met de mededeeling, dat bij gebrek aan tijd, zijn meubelen niet uit de voorkamer hadden kunnen worden genomen en dus deze kamer toen niet als snijkamer kon worden inge richt en de snij(achter)kamer niet als werkplaats kon worden gebruikt; lettende voorts op de aanbieding der werklieden, die hun daggeld er voor over hadden, om den patroon in het verhuizen behulpzaam te zijn, en in aanmerking nemende het feit, dat het geheele pand Tollenstraat no. 57 den heer Penders in eigendom toebe hoort, zoodat met eenigen goeden wil wel plaatsruimte had kunnen worden gemaakt is van meening, dat onwil aan pa troonszijde zijne werklieden tot het uiterste heeft gedrevenredenen waarom de Kamer de daad der werk lieden, die na alles tevergeefs be proefd te hebben, op 28 December niet langer in die loods wilden werken, alleszins kan billijkenvoorts be schouwende de redenen, die de pa troon aangeeft voor de uitsluiting van een deel der werklieden, 5, van de 8 (als zou de snij(achter)kamer slechts ruimte voor 5 werklieden'bieden), als een gezocht voorwendsel, wijl het den inspecteur van den Arbeid na onder zoek is gebleken, dat, bijaldien de eischen der Veiligheidswet op het be drijf van den heer Penders van toe passing waren, in de bovenbedoelde achterkamer 7 personen arbeid zou den mogen verrichtenacht dan ook de bepalingen der werklieden, om in dit jaargetijde eene andere, betere werkplaats te hebben en indienstne ming van alle stakenden, gesteld als voorwaarden, waarop ze weder aan den arbeid zouden gaan, alleszins billijk kan niet scherp genoeg de houding van den patroon P. Penders veroor- deelen. die elke poging tot verzoening afwijst met de woorden„ik wil ner gens van weten en ziet zich genoodzaakt van haar oordeel publiek kennis te geven, ten einde de schoenmakers te dezer stede te waarschuwen zich niet als werk man bij den heer Penders aan te melden, wijl de wijze waarop deze patroon met zijn personeel omspringt, de werklieden aan de grootste wille keur overlevert en het loon daarbij niet van dien aard is (gemiddeld 10 per week, bij een arbeidsdag van 10'/» uur) dat dit tot aanmelding van werk zou kunnen uitlokken. N. R. C. Een Drankbestrijdster. Bekend is het zonderlinge optreden van de fanatieke Amerikaansche stxijdster voor de geheel-onthouding, miss Carrie Nation. Zij blijkt onuit puttelijk te zijn in het uitvinden van nieuwe „reclame" voor haar ideaal. Met een van haar volgelingen, de niet minder fanatieke miss Blanche Boies heeft zij zich naar een gebouw te Tojeka (Kansas) begeven, waar een historisch schilderij hing, voor stellende: „De laatste veldslag van generaal Custer tijdens den succes sieoorlog". Met bijlen gewapend, ver nielden de beide propagandisten het doek, als reden opgevend, dat het door een „rijken dronkaard" aan den staat Kansas ten geschenke was ge geven Een dergelijk feit was vol doende om de schilderij in de oogen der drankbestrijdsters voor goed zon dig te maken. De zonderlinge gehcel- onthoudsters worden door de politie nauwlettend bewaakt. Brandgevaar. De directeur Conried van de opera te New-York is, aangespoord door de rampzalige gevolgen van den schouw burgbrand in het Iroquois-theater te Chicago op het denkbeeld gekomen, op "ué plaatsbewijzen der toeschou wers aanwijzingen te laten drukken omtrent de ligging der nooddeuren. Op deze plaatsbewijzen zal de bezoe ker kunnen lezen, welke nooddeur hij het vlugst en het gemakkelijkst zal kunnen bereiken en tevens wordt hij uitgenoodigd, bij het verlaten van de zaal door bedoelde deur te gaan om er aan te wennen. De heer Con ried verwacht, dat deze eenvoudige maatregel voldoende zal zijn om het ontstaan van een paniek te voorko men. Het gevaar van een Dagboek. Te Kidderminster in Engeland werd in October een vrouw vermoord. Van den dader was geen spoor te vinden. Dezer dagen werd te Lincoln een land looper wegens bedelen tot gevange nisstraf veroordeeld. Een cipier zag nu hoe de gevangene een blaadje uit een boekje scheurde en het trachtte door te slikken. Dit werd hem belet en het papier kwam den cipier in handen. Er stond opgeschreven„Ik heb Zaterdagavond 1 October te Kid derminster, in Worcestershire, Swin- ford (zoo heette de vrouw) vermoord. God helpe mij. Een moord komt eens uit." De man staat nu wegens moord terecht. Koloniën Een Renzentocht. Van betrouwbare zijde vernemen wij omtrent den reeds eerder -verm el- den tocht dwars door het onbekende van Noord-Sumatra, dat thans de overste Van Daalten is aangewezen, om dien tocht aan te voeren. Wel licht gaat men van Bajeuën uit of Segli, vermoedelijk van eerstgenoem de plaats, dan via Serbödjadi in de Gajo Locos en door het gebied van Petiambang, om ten slotte nabij Bindjey in het Langkatsche uit te komen. Hadden wij onzen zin dan nam men dat stanknest van goed aardig barbarisme, de Pak-Pak-lan- den meteen mede en gingen er dwars door heen tot aan Singkel. Dan was dat verhaaltje van de vreeselijke gevaarlijkheid dier vuile menschenetersbende meteen uit. Met 100 man doet men ook in dat onbereikbare, undurchquerbare oord al heel wat, zouden >ve denken. (Deli Crt.) Rechtszaken Het schoolhoofd K. te Heerenveen, heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hij we gens overtreding tegen de zeden tot twee jaar hechtenis werd veroordeeld. Ook het O. M. is in appèl gegaan. Doodslag. In de zaak van den 29-jarigen kell- ner te 's-Gravenhage, door de recht bank aldaar veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf terzake van doodslag op een koetsier in de Vaillantlaan, ge pleegd door het afschieten in zijn ge zicht van een met scherp geladen re volver. overwoog het gerechtshof, dat bij de beraadslaging is gebleken, dat het onderzoek niet volledig is geweest ten aanzien van de vraag, in hoeverre de feiten, door bekl. gepleègd, hem wegens ziekelijke storing zijner ver standelijke vermogens kunnen wor den toegerekend. Met het oog hierop beval het Hof, dat te dezen aanzien het onderzoek zal worden heropend. Behalve prof. Winkler, hoogleeraar te Amsterdam, zullen als deskundigen worden gehoord dr. A. v. d. Scheer en dr. C. Vinkhuyzen jr., artsen te 's-Gra venhage. De deskundigen worden ge dagvaard ter terechtzitting van 28 dezer, ten ,01/4 uur. Het gerechtshof te Arnhem deed uit spraak iu de zaak van K. D., huis vrouw van J. T. te Zwolle, door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake, dat zij een juffrouw, die haar geld ge leend had, met geweld had gedwon gen een quitantie van ƒ900 te teeke nen. Het hof veroordeelde haar des wege tot zeven maanden gevangenis straf. In dit blad is indertijd van deze zaak melding gemaakt. De Moord te Woerden. Gisternamiddag stond voor de ar- rondissements-rechtbank te Utrecht terecht C. L. Hupsel, kermisreiziger, geboren te Altewedel, gedetineerd, be klaagd van in den avond van 19 Oc tober, na het sluitingsuur van de ker mis, in het koffiehuis van F. H. N., te Woerden M. v. d. End met een mes, dolk of eenig scherp gepunt voorwerp in den rug te hebben gesto ken, zóó dat de linkerlong en het hart gewond zijn, tengevolge waarvan ge noemde v. d. End het leven heeft verloren. Drie deskundigen, de arts Verkerk te Woerden, die het eerst bij den verslagene werd geroepen en de beide professoren Eykman en Spronck 'die het lijk in het ziekenhuis alhier hebben geschouwd, verklaren dat als 1 rechtstreeksche oorzaak van den dood inwendige verbloeding te beschou wen is. De verslagene stond gunstig bekend De moord vond plaats terwijl zes ker misreizigers in de herberg onderling en met de overige gasten ruzie maak ten. De bediende in het café heeft gezien dat bekl. eenige malen naar den verslagene stak, dat deze roche lend voor het buffet neerviel en na weinige oogenblikken stuiptrekkend den geest gaf. De doodelijke steek werd toegebracht, terwijl Van der End met een anderen kermisreiziger Gerritsen, aan het bakkeleien was. Hupsel nam, nadat hij den stoot had toegebracht, ijlings de vlucht. Beklaagde, die een zeer ongunstig uiterlijk heeft, ontkent ten stelligste in den avond van 19 October in die herberg, waar het misdrijf plaats vond, te zijn geweest Hij komt, ver zekert hij, slechts zeer zelden in zulke huizen en draagt nimmer een dolk mes bij zich, als waarmede de ver slagene v. d. End vermoedelijk ge troffen is. Andere getuigen zijn ech ter zoo pertinent in hunne verklarin gen, dat zij gezien hebben dat Hup sel van achteren op zijn slachtoffer is aangeslopen en hem den moordenden stoot heeft toegebracht, dat de offi cier van justitie zijn schuld als bewe zen aanneemt en zijne veroordeeling vordert tót 6 jaren gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdedi ger, mr. van Hoogenhuijze pleit schorsing der behandeling, vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak wordt bepaald op he den over 14 dagen. Sport en Wedstrijden Paardensporf. Het voornemen bestaat dezen zomer te Middelburg een harddraverij voor paarden te houden, waarvoor belang rijke prijzen, o. a. één van ƒ1000 en één van ƒ500, zouden worden uitge loofd. Bij een daarnaar ingesteld on derzoek moet een geschikt terrein voor dit doel gevonden zijn. Uit de Pers Dienstweigering. De Tijd schrijft onder meer Gemoedsbezwaren, vooral godsdien stige gemoedsbezwaren, behooren ont zien en geërbiedigd te worden. Zeer zekerDoch is daarmede gezegd, dat op dit gebied volstrekt geen gren zen bestaan en dat iedereen vrijheid moet hebben, de gehoorzaamheid aan de wet op te zeggen, zoodra hij zich- zelven werkelijk inbeeldt of zoodra hij slechts voorwendt (wie zal tusschen beide mogelijkheden uitspraak doen) dat de stem van het geweten hem al dus beveelt? Het zou inderdaad niet mogelijk zijn aan te toonen hoe indien eenmaal deze stelling moest worden toegegeven alle wettelijke verplichtingen even goed opgeheven konden verklaard worden en eene geordende maatschap pij welhaast onmogelijk zou wor den. Daar is niets zoo dwaas onder de zon, zegt men, wat niet door de eene of andere wijsbegeerte is geleeraard geworden en daar is geen zedelijke afdwaling zoo lomp of monsterachtig, welke niet op godsdienstige gronden of met Bijbelteksten is verdedigd. Evenals in de dagen van Jan van Leiden en der oudste Wederdoopers, heeft men tegenwoordig „christelijke anarchisten". Bij de Mormonen heet de grootste onzedelijkheid plicht, zoo genaamd op goddelijk voorschrift. De Naaktloopers in vorige eeuwen (tegen woordig schijnen „de Natuurmen- schen" op enkele plaatsen de sekte te doen herleven) beweerden „gemoeds bezwaar" te hebben tegen het dragen van kleederen, omdat Adam en Eva in het Paradijs ook geen kleederen ge dragen hebben. In Voor-Indië heeft men een gods dienstige sekte van „moordenaars" het levend verbranden van weduwen met het lijk van haar overleden echt genoot, het dooden van hoogbejaarde ouders door de kinderen wordt bij sommige volken gerekend tot de gods dienstige plichten te behooren, enz. enz. Het is duidelijk, dat in een Staat, als de onze, deze en veel andere prac- tijken niet kunnen geduld worden. Als bij ons een moordenaar, voor de recht bank gebracht, beweerde, dat hij de bloedwraak voor een gebiedenden ge wetensplicht hield en derhalve ernstig gemoedsbezwaar had tegen het artikel der strafwet, hetwelk hem verbood, zijn vijand te dooden, dan zou dit ze ker voor den rechter geen reden zijn tot vrijspraak terwijl een onderzoek naar de echtheid, het oprecht-gemeen de van het gemoedsbezwaar door den zelfden rechter vrij wel overbodig zou worden geacht. De plicht van den staat, der gehee le menschelijke maatschappij, om het eigen bestaan en de na zóóveel eeu wen verworven beschaving en zedelij ke goederen te verdedigen, gaat in dergelijke gevallen vóór alles. En het is geen overdrijving, indien men beweert, dat door de handeling van den dienstweigeraar het bestaan van de maatschappij zelve met de door haar bezeten en na eeuwenlan- gen en moeitevollen strijd verworven beschaving en zedelijke goederen wor den aangerand. Om slechts op één enkele en voor de hand liggende consequentie te wijzen! De dienstweigeraar, die beweert, dat zijn consciëntie hem verbiedt, zijn dienstplicht te vervullen en zich in den wapenhandel te oefenen, omdat hij het bestaan van legers en van een ge wapende macht in strijd acht met de leer des Evangelies of met de uitspra ken van zijn geweten, moet wil hij logisch zijn ook het betalen van be lasting weigeren. Immers een met gering gedeelte van de door nem be taalde belastingpenningen strekt tot betaling van de door hem verfoeide instellingen, leger, vloot en gewa pende politiemacht tot wier instand houding hij van zijn standpunt op geenerlei wijze mag bijdragen. Ieder begrijpt tto welke onzinnige en onmogelijke conserruenties het leiden moet, zou men beginnen met vrijstel ling te verleenen, aan elkeen, die be weerde, gemoedsbezwaar te hebben tegen het dragen van wapenen, om vervolgens door eene logica, waaraan men onmogelijk zou kunnen ontko men, ook gemoeds- of consciëntie bezwaren te erkennen tegen het be talen van belasting. Mocht van het laatste ooit sprake komen, ér zou zeer spoedig reden zijn zich te verbazen over de groote tee- derheid van geweten, welke bij een aanzienlijk gedeelte van het Neder- landsche volk wordt aangetroffen en de bodem der schatkist zou in onge looflijk korten tijd zichtbaar worden. Het blad hoopt, dat aan echte of voor- gewende sentimentaliteit door de re geering allerminst concession zullen gedaan worden. Zij is geen voorstand ster van persoonlijken dienstplicht maar nu deze eenmaal werd inge voerd, behoort hij naar haar mee ning te worden gehandhaafd. Daarom ook zouden wij. zoo schriift het blad verder, ten sterkste ontraden het toepassen van hulpmiddeltjes, zooals thans door welmeenende, maar al te weekhartige gevoelsmensclien woi'den voorgesteld. Sommigen zou den de dienstplichtigen, wier teeder geweten hun het dragen van een ge weer verbiedt,, gedurende den gewo nen tijd, dien de overige miliciens onder de wapenen doorbrengen, wil len belast zien met handenarbeid, met het onderhoud van dijken of we gen, met heide-ontginning of wat ook. Hierop zij geantwoord het werk. hetwelk men in de plaats van dienst vervulling bij het leger wil stellen, zal öf voor den smaak en de bijzondere geaardheid van veel miliciens lichter en aangenamer wezen en vooral meer vrijheid schenken dan de militaire dienstin dit geval zal men het leger spoedig geheel zien verloopen öf wel om laatstgenoemd euvel te voorkomen zal men den burgerlijken dienst, wel ke voor den militairen dienst in de plaats treedt, zóó zwaar maken, dat alleen werkelijk ..gemoedsbezwaar den" daaraan de voorkeur zullen ge ven. Maar men voorziet nu reeds, welk een storm dan zou opgaande man, die gemoedsbezwaren heeft zou bet heeten wordt daarvoor met on- menschelijken dwangarbeid gestraft Hoe men de zaak ook beziet, er is voor de Overheid, wil zij overeenkom stig haren plicht, Staat en Maat schappij voor ernstig gevaar behoe den, maar één weg. Zij late de vij anden van orde en gezag tierenzij late overgevoelige dwepers schreien, maar zij trede zonder aarzeling dwin gend en straffend op tegen iedereen, die zich weerspannig toont, waar het aankomt op de vervulling van Iiem bij de wet opgelegde verplichtingen hetzij het geldt de vervulling van den militairen dienstplicht, hetzij het betalen van belastingen. Dit moge tegenover den eenen of anderen dwe per of zonderling in enkele gevallen hard wezenbet algemeen belang ge doogt niet anders. Wijziging der wet op het hooger on derwijs. Het Sociaal Weekblad is van mee ning, dat er een tijd zal komen, waar in men zich niet zal kunnen begrij pen, dat een wetsontwerp als wat thans over het hooger onderwijs aan hangig is. beschouwd is als van zóó groote politieke beteekenis, dat daar bij de politieke partijen fel tegen el kaar in het harnas zijn gejaagddat men zich verbaasd zal afvragen, hoe de toekenning van het jus promovendi aan universiteiten, waarvan de hoog leeraren niet van een rijksstempel zijn voorzien, ooit kan beschouwd zijn als het begin van het einde van den bloei van hét hooger onderwijs. Het blad oordeeltwanneer een gedeelte van bet Nederlaudsche volk van de open bare universiteiten niet is gediend, dan trachte men aan die grieven te gemoet te komen door ook aan bij zondere hoogescholen dezelfde rechten toe te kennen als aan de openbare. Natuurlijk, schrijft zij, dat er waar borgen moeten zijn, dat het onderwijs aan die bijzondere instellingen, zoo wel wat de hulpmiddelen als het on derwijzend personeel betreft, niet bij dat van de rijksacademies ten achter staat. Blijkens het kamerverslag nu vond men die waarborgen in het voor gestelde wetsontwerp niet voldoende aanwezig. Het was volgens de leden, die hier aan het woord waren, niet genoeg, dat in iedere faculteit min stens drie professoren zaten en dat iedere universiteit minstens drie facul teiten telde. Voor beide bezwaren gevoelen wij iets. Dat iedere faculteit voldoende voor alle vakken bezet is, als zij drie hoogleeraren telt, zal niemand vol mondig durven erkennen, al zal men moeten toegeven, dat werkelijk veel zijdige mannen stellig meer dan één onderdeel van een wetenschap kunnen doceeren. Dat de academie slechts uit drie faculteiten zal behoeven te be staan. zou op zich zelf tegen het daar verstrekte onderwijs nog geen steek houdend argument zijn. Immers het onderwijs in die drie faculteiten zou even uitstekend kunnen zijn als ware de universiteit met een volledig vijftal faculteiten toegerust. Alleen valt niet te ontkennen, dat het wetenschappe lijk leven aan een academie met vijf faculteiten breeder en ïn voller bloei kan zijn dan aan een afgeknotte uni versiteit. Wij zeggen met opzetkan zijn. omdat men in Nederland nu in de laatste jaren bij de studenten niet heeft te klagen over wat de premier eens noemde intellectueele hypertro fie. De wisselwerking van de eene fa culteit op de andere is, voor zoover de studenten betreft, tot nog toe niet zóó groot, dat men een universiteit, die niet alle faculteiten bevat, voor een misgeboorte zou moeten houden. Voor dien enkelen student die in meer dan een faculteit de colleges volgt be hoeft men de geheele organisatie van het hooger onderwijs niet in te rich ten. Er is echter een ander bezwaar een bezwaar, dat zich juist in de toekomst scherper zal doen gevoelen. Het kan niet uitblijven, of voor juristen zal op den duur het studeeren van verschil lende vakken, die thans tot de medi sche faculteit behooren, een eisch des tïjds worden. Voeg daarbij, dat ook aan de bespiegelende wijsbegee- te door hen een veel te lang ge weigerde tol zal moeten worden be taald, en men zal moeten erkennen, dat in de toekomst een universiteit, die wel een juridische, maar geene medische en litterarische faculteit be zit, bepaald onvolledig zal moeten wor den genoemd. En juist die medische faculteit is het, die waarschijnlijk aan de toekomstige bijzondere hoogescho len zal ontbreken, omdat de kosten daarvan te groot zullen zijn voor de draagkracht van hen, op wie de uni versiteit moet steunen. Ziehier bezwa ren, die door het regeerings-antwoord niet worden weggenomen. Verder wijst het blad er op, dat het subsidie-stelsel gehandhaafd blijft dat er zelfs in dc wijze, waarop de staatsbijdrage kan woraen toegekend, geen verandering is gebracht. Zoo blijft het dus een feit, schrijft zij, dat op eens voor de oprichting van een universiteit een som van 100,000' uit de schatkist kan worden beschik- j baar gesteld, terwijl misschien na j eenige jaren die universiteit wegens j gebrek aan levenskracht wegkwijnt. Een dergelijk omspringen met de I, staatsgelden is waarlijk niet in 's lands belang. n Het Sociaal Weekblad meent, dat het L zich laat voorzien, dat ook van hen, die in beginsel niet tegen het geven van jus promovendi aan bijzondere I universiteiten gekant zijn, de regee- ring de stem zal moeten missen, nu j zij aan het systeem van de rijkssub- I sidie heeft vastgehouden. h Gemengd Nieuws De Yooruitgaug. j; De firma Siemens en Halske te Ber- P lijn heeft een nieuw typedruk-tele- l graaftoestel vervaardigd, dat in staat is 2000 teekens in de minuut over te i seinen. Het Duitsche Rijks-postbestuur heeft lange lijnen, voor de beproeving Ij van het toestel, ter beschikking van L de firma gesteld en er moet reeds ge- bleken zijn, dat de aangekondigde j] snelheid van 2000 teekens in de mi- fi nuut gemakkelijk en zeker te berei- ken is. Een hinderlijke reclame. Het voorbeeld, door een Engelsch weekblad gegeven, om aanzienlijke sommen gelds ergens te verbergen en de lezers door duistere aanwijzingen op het spoor te brengen, is door an dere bladen gevolgd. De kans om op die manier ineens ,een klein kapitaal machtig te worden, vermeerderde de oplaag van het blad zoo sterk, dat dit er dubbel en dwars de uitgave f door vergoed kreeg. Op het oogenblik zijn er vele duizenden die in Londen en de voorsteden zoeken naar de schatten, die de Weekly Dispatch ter J gezamenlijke waarde van 12,000 hier en ginds in den grond heeft gestopt. Men kan dag en nacht op de plekken, die men meent, dat aangeduid zijn, menschen zien snuffelen en spitten. Ofschoon er in het blad gezegd is dat men nergens steenen behoeft op te breken of hekken vernielen of bloem bedden omwroeten, verschoonen de schatdelvers in hun begeerte niets. De gemeenteraad van Luton heeft zich Dinsdagavond dan ook bezig gehou den met de schade, die die fortuinzoe kers aan de openbare wegen toebren gen. De politie zal in 't vervolg eiken overtreder inrekenen. Rechtspraak Tan een Jury. De Coroner en zijn gezworenen te Shoreditch, een wijk van Londen, hadden gisteren een gruwelijk geval te behandelen. Een lantaarnopsteker die aan den drank was, sarde zijn vrouw sedert lang met hun jongste kind, een meisje van anderhalf jaar, dat, beweerde hij, niet van hem was; ook van den achtjarigen zoon zei hij dat. Verleden week Donderdagavond werd de zoon uitgestuurd om wat visch en aardappelen te halen. Toen hij er mee thuis kwam, zei de vader, die gedronken had en ruzie met zijn vrouw had weer noemde hij het meisje de dochter van een ander dat de zoon er niets van aan het kleine kind mocht geven. De móéder nam toen het kind, opende het raam en gooide het er uit. Het was een tweede verdiepinghet kind viel op straat voor een wandelaar neer. Deze liep er mee naar een dokter, maar kort daarop stierf het wicht. De moe der bekende voor den Coroner. De gezworenen beslisten, dat zij tot hun spijt de vrouw schuldig moesten ver klaren, maar niet aan moord, slechts aan doodslag onder groote uittarting van haren man, dien zij als mede plichtige in de zaak betrokken wilden zien. De Coroner merkte op, dat de man niet vervolgd kon worden al3 medeplichtige aan doodslag, wel aan moord. Zij behoefden niet bang te wezen, dat de vrouw de doodstraf zou krijgen. Een der gezworenen Wij houden de arme vrouw in het geheel niet voorschuldig. De CoronerDan zou 't een geval van tijdelijke krank zinnigheid wezen, en daarover heb ben de gezworenen van een Coroner niet te oordeelen. De gezworenen be slisten daarop, dat de vrouw schuldig stond aan moord en de man haar medeplichtige was. De Coroner ver wees daarop beiden naar den straf rechter. Het is wonderlijk, dat de ge zworenen liever de vrouw aan een zwaarder straf blootstelden dan zij haar gunden, dan den man buiten schot te laten. Reclame. De „Daily Mail" bevat een bericht van 1/3 pagina, waarin het blad aan kondigt, dat voortaan eiken morgen uit Londen een speciale „dagblad- trein" zal loopen naar het Westen van Engeland. Deze „Daily Mailtrein" zal getrokken worden door de snelste locomotief van de Great Western Rail way de waggons worden van boven tot onder volgeladen met „Daily Mails" en nog eens „Daily Mails". Te 5.30 in den morgen is de express-trein te Bristol. Op zichzelf lijkt dit een grootsche, der „Daily Mail" waar dige onderneming. Maar nu kondigt de „Daily News" iets dergelijks aan. Een „Daily News"-trein, getrokken door de snelste locomotief van de G. W. Railway zal eiken morgen naar het Westen van Engeland vertrekken en te 5.30 in Bristol aankomen. De „Daily Express" laat eveneens eiken morgen een „Daily-Express-trein" in dezelfde richting vertrekken en even eens om 5.30 te Bristol binnenvliegen. Zonderlinge plannenHoe zal dat in zijn werk gaan, zegt de ..Westminster Gazette". De directeurs der bladen zul len hun lezers niet voor den gek hou den dus zullen de treinen zeker op elkaar gestapeld worden, als dit bij de bochten maar niet te gevaarlijk wordt! Maar daar zal de spoorweg maatschappij wel rekening mee hou den in elk geval zal bet een buiten gewoon belangwekkend gezicht zijn, dien zonderlingen trein in den vroe gen morgen uit Londen te zien ver trekken.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2