gedaan. Over dit interessante punt heeft pleiter geen jurisprudentie ge vonden. Dat een directeur strafrech terlijk wordt vervolgd voor verduiste ring. door zijn Bank gepleegd, is niet voorgekomen. Wat hier gebeurd is heeft de Bank gedaan pi. tart! het O. M. waar te maken dat de Lanoy zich iets heeft toegeeigend. En wanneer de recht bank de Lanoy moet vrijspreken op dezen grond dan zal dit. sensatie ma ken daar ieder den directeur wil aan spreken voor wat een Bank doet, maar we hebben hier met de wet te maken en deze is op pleiters hand. Het is een leemte in de wet, die men in Duitsehland heeft ingezien en se dert '96 aangevuld. Op grond van de onvolledigheid van onze wet moet bekl. worden vrijgesproken. Een voorziening in de wet in die richting acht ook pl. wenschelijk. PI. is dus van oordeel dat de La noy moet worden vrijgesproken. Al voelt de heer de Lanoy zich schuldig, tie vraag isacht de wet hem schul dig én dat is het geval niet. Vrij spraak zal het publiek, dat de Lanoy als schuldige veroordeeld wil zien, vreemd in de ooren klinken, maar met publieke opinie hebben we niet te maken. Opzettelijke, wederrechtelijke toe- eigening is niet bewezen en acht men die wèl bewezen dan kan bekl. niet worden veroordeeld daar niet hij maar de Bank heeft verduisterd. Pl. wil geen verzachtende omstan digheden pleiten. Hij wijst er nog op dat bekl. geen schurk is, maar zwak was, en verzoekt, zoo bekl. veroor deeld wordt, dat hem een veel lichter straf wordt opgelegd dan geëischt is. Pl. meent dat hier alle termen aan wezig zijn om bek!, onmiddellijk in vrijheid te stellen, waarop pl. met het oog op zijn conclusie tot vrij spraak, krachtig aandringt. REPLIEK. liet O. M. wijst erop dat bij een andere inrichting der dagvaarding, bij het noemen van de plaats zelf van het misdrijf, er altijd een achterdeur tje zou gevonden worden- De wijze van noeming der effecten acht spr. niet te vaag en verdedigt voorts de dagvaarding tegen de kwalificatie Van te vaag en onbepaald. Ook spr. brengt hulde aan de royale houding van de Lanoy, maar merkt op dat alles bewezen is. Spr. geeft toe dat de zaak-Peper- koorn niet sterk is, maar toch heeft P. herhaaldelijk de stukken terugge vraagd. Het toe-éigenen is beschikken als heer en meester, het vonnis van de rechtbank, door pleiter aangehaald, is over de geheele linie veroordeeld. De kwestie van het opzet is altijd moeilijk aan te toonen, maar 't is in dit geval aangetoond spr. wijst op de verklaring van accountants, die zeiden dat bekl. het geweten heeft, hij is gewaarschuwd geworden, maar ging toch door. De persoonlijke aansprakelijkheid van De Lanoy. De Bank was de heer De Lanoy zelf, dus eigende hij liet wel degelijk zichzelf toe. Bovendien heeft beklaagde zich als heer en mees ter van de effecten gedragen. Spreker komt er tegen op, dat zou worden ge zocht naar een slachtoffer, waarnaar het publiek verlangt. Invrijheidstelling zou zijn praenia- tuur en wreed. Spreker houdt liet er voor, dat beklaagde niet wordt vrij gesproken en acht het dus beter, dat beklaagde zijn straf achtereen uitzit. De VERDEDIGER heeft slechts die kleinigheden aangestipt, maar zal het er nu niet meer over hebben. 'Ms spreker onverklaarbaar dat liet O. M. nog meent, dat hier twijfel mogeliik is in de zaak-Peeperkorn. Onmogelijk is dat de accountants zouden hebben verklaard, dat De La noy wist dat de zaak slecht stond. Het O. M. moet aantoonen, dat, hij t wist. De heer De Lanoy voelt zich schuldig, maar dat is niet de vraag uitgemaakt moet worden of de wet het strafbaar stelt. Pleiter, wijst er op, dat de juridi sche overwegingen van den Hoogen Raad in het aangehaalde g^val ge lijk waren aan die van de rechtbank, alleen de omstandigheden oordeelde de Haarlemsche rechtbank anders. De heer De Lanoy i s de Bank. Het1 onderscheidingsvermogen van het O. M. laat in dit geval te wenschen over. Hoe kan men beweren, dat een direc teur is een naaml. vennootschap. Pl. ontkend te hebben gezegd dat hij vrij spreking heeft gevraagd omdat de pu blieke opinie een slachtoffer eischt. Dat is zijn woorden omdraaien. Spr. bedoelt ge moet vrijspreken o n danks de publieke opinie een slachtoffer eischt. Naar spr. vaste overtuiging moet de zaak uitloopen op vrijspraak en daarom vroeg hij invrijheidstelling. Pl. wijst op hetgeen bekl. in preven tieve hechtenis heeft moeten lijden, hij heeft reeds veel geboet. BEKL. wenscht niets aan de verdediging toe te voegen, waarna de rechtbank zich in raadkamer terug trekt om te beraadslagen over liet ver zoek tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Nadat de Rechtbank is terugge keerd, deelt de VOORZ. mee, dat de rechtbank geen termen heeft gevon den, om dit verzoek in te willigen en de uitspraak bepaald heeft op heden over 14 dagen. Dc VOORZITTER vraagt nog, of de behoefte zóó groot was op dat. oogenblik, dat men er toe over ging de effecten te beleenen om kasgeld te krijgen BEKLAAGDE Er was geld noodirr. De overtuiging van beklaagde was, dat hij 1 Juli de effecten weer zou kunnen inlossen. Te zeven uur was de behandeling! der zaak afgeloopen. Uitspraken van de Arrondissements; Rechtbank te Haarlem in de Terecht zitting van 14 Januari 1904. G. P. Voorting en B. van Alien, de le. koetsier, de 2e. metselaar beiden) te Haarlem, diefstal door 2 personen, ieder een jaar gev. straf. C. van Nieuwkerk en L. Verwoerdt, de le. stucadoor, de 2e. kleermaker, beiden te Haarlem, diefstal door 2' personen bij nacht in e'ene woning met braak en inklimming, ieder 2 jaar gev. straf. H. Th. Janus, sigarenmaker te Haar lem. wederspannigheid, 10 dagen gev. straf. G. Kruishaar, timmerman te Haar lem, diefstal, 6 maanden gev.straf. E. K. Louwerse, bloemist te Neer-', bosch, diefstal, 5 dagen gev.'straf. L. Oolders, arbeider te Heemstede,- bedelarij, 12 dagen hechtenis. J. N. Bakker, koffiehuishouder te Schoten. Eenv. beleediging f 20 boete of 10 dagen hechtenis. C. van Vrede, vischknecht te IJmui- den, beleediging ambt. in functie, f 3 boete of 5 dagen hechtenis. M. L. Cornelissens huisvrouw J. Maas, zonder beroep, te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, diefstal 15 boete of 10 dagen hechtenis. C. Zethoven, vleesehhouwer te Wor- merveev, mishandeling 5 boete of 3 dagen hechtenis. H. van Duijn, G. Zwemmer en J. Zwemmer, arbeiders, de le. te Velsen, 2e. en 3e. te Zandvoort, beleed, ambt. in functiede le. wedersp., de 2e. en 3e. wedersp. door 2 pers. de le een week, de 2e en 3e. ieder 3 weken gev. straf. J. C. Graf, zonder beroep te Pur- merend, bedelarij, 12 dagen hechtenis. Kantongerecht. Uitspraken van 13 Januari 1904. Veroordeeld werden Tli. J. B. en N. K. beiden alhier wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren ieder tot zes dagen hechtenis. G. D., en P. S., te Wijk aan Zee en Duin, wegens op eene voor het pu bliek toegankelijke plaats een wapen bij zich hebben, ieder tot ƒ5 of 3 da gen hechtenis. A. H. de B. alhier, wegens niet zor gen dat een op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk ver licht is tot 0.50 subs. 1 dag hechtenis P. W. v. S. en H. J. R. alhier we gens idem ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. K. R. alhier en C. V. te "Spaarndam wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. L. G. te Heemskerk wegens stroo- perïj tot 1 boete of 1 dag hechtenis. J. v. D. alhier wegens straatschen derij tot 0.50 boete of 1 dag hecht. J. B. en A. H. J. de G. alhier we gens idem, ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis en T. G. alhier wegens idem tot 10 boete of 3 dagen hechtenis. E. A. W. alhier wegens met een handwagen op eén voetpad te rijden tot ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis. M. R. huisvrouw van L. A. de R., alhier wegens twee overtredingen van als tapper zijne tapperij na besloten tijd voor het publiek geopend hebben tot eene boete van 2 en eene van 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. J. J. V., te Haarlem, wegens idem lot /2 boete of 2 dagen hechtenis. E. W. te Haarlem wegens idem tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. K. te Haarlem, wegens de Kerk straat van de richting van af het ho tel Driehuizen berijden tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis. G. K. te Haarlem, wegens na be sloten tijd zich in een tapperij bevin den tot 1 boete of 1 dag hechtenis A. v. N. en A. B. alhier wegens idem ieder tot 0.50 boete of 1 dag hecht. It I L. de N.. P. v. d. B.. E. M H. allenalhier wegens idem ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. P. S. en A. A. v. d. B., alhier we gens zonder vergunning van B. en W. een mestverzameling houden ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. W. v. B. te Bloemendaal wegens een stookplaats gebruiken die niet; van een schoorsteen is voorzien.. 2o. de kachelpijp waar die door een wand gaat. niet voorzien van een dubbele metalen bus tot 2 maal 3 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. H. v. d. P. en Th. J. T.. alhier we gens rijden met een rijtuig zonder licht ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. C. E.. Th. H.. G. H„ G. J. S., H. W. D. en J. R. allen te Schoten, wegens te Schoten na besloten tijd zich in eene tapperij ophouden ieder tot fl boete of 1 dag hechtenis. E. K. te Heemskerk wegens te Be verwijk den openbaren weg berijden in strijd met het bevel van den burge meester tot 1 boete of 1 dag hecht. I. M. D. te Beverwijk wegens al daar buiten de bakken wateren tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Th. N. L. te W ijk aan Duin, wegens te Beverwijk rijden met een rijwiel zonder licht tot 1 boete of 1 dag hechtenis. D. v. E. te Beverwijk, wegens al daar op een hondenkar zitten tot 1 boete of 1 dag hechtenis. C. H. N. T. te Zandvoort, wegens aldaar rijden met een rijwiel zonder licht tot ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. Viijgesproken werden P. v. B. en J. v. H. alhier van straatschenderij. J. N. te Schoten, van door een trekdier doen trekken een last die kenlijk zijne krachten te boven gaat. W. v. B. te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, van zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen op weiland. A. J. S. alhier van te Bloemendaal zonder vergunning binnen tien Me ter van huizen een verzameling van secreetvuil aanleggen. Biimeulaiid Prins Hendrik. In de Dnitsche bladen leest mende volgende plechtige bekendmaking De Keizer heeft als souverein en hoofd van de orde van den Zwarten Ade laar besloten op Vrijdag den 15den Januari 1904, met de aanwezige tot het kapittel behoorende ridders in het koninklijk paleis alhier over te gaan tot de investituur van den Prins der Nederlanden, den erfprins van Hohen- zollern, zoomede van den werkelijkcn geheimraad von Koelier, en tevens een kapittel te houden. De heer Van Kol. Men meldt aan de N. C., dat het bericht in liet Vad., volgens hetwelk de toestand van den heer Van Kol ernstiger zou zijn, dan het bericht van Het Volk zou doen vermoeden, on juist is. De lieer Van Kol lijdt aan sla peloosheid, doch hij is overigens ge zond. Hij is naar Zuid-Zwitserland vertrokken, om aldaar zonnebaden te gebruiken. Het brandt maar. De „N. Limb. Koerier" meldt uit He'erïen Vader en moeder waren druk bezig, de één met zijn dagelijksche bezighe den, de ander in de huishouding. Hunne drie kindertjes van zes, vijf en drie jaar waren al spelende on opgemerkt op"5-zolder terecht gekomen, waar zij zich op hun manier ver maakten. Opeens hoorden de ouders één der kinderen roepen Vader, moeder komt toch eens kijken, hoe goed het brandt Op het woord ..brandt" vlogen va der en moeder de trap op, en wat kregen ze te zien? De kinderen hadden een op zolder buiten gebruik staande kachel met allerlei brandbare voor werpen gevuld en deze in brand ge stoken, omdat het... zoo koud was op zolder, zeiden ze leukweg. Het vyur werd spoedig gebluscht eude kinde ren kregen natuurlijk een strenge be risping. Een rare Spaarkas. Men meldt ons uit W'ormerveerj dd. 13 dezer Eenïge ingezetenen dezer gemeente hebben zich bij de politie alhier ver voegd, zich beklagende over een han delwijze van de Weesper Spaarkas. Deze Spaarkas heeft ten doel een ieder m de gelegenheid te stellen alle benoodigde goederen aan te schaffen. Deze goederen bevinden zich in haar magazijnen te Weesp. Door boden wordt het wekelijksch bedrag afge haald, terwijl het ook kan gestort worden ten kantore der W. S. Telkens worden zegels afgegeven die onderteekend zijn door W. Ver burg Co. en die geplakt wotfden in een boekje; 52 zegels geven het recht hiervoor goederen aan te schaffen. Op- of aanmerkingen aangaande boden of agenten moeten rechtstreeks gewend worden aan den directeur der W. S. te Weesp, Lange Midden straat 152. Daar de bode nu eenige keeren niet is verschenen', gingen eenige leden al hier zich daarover beklagen bij den directeur, maar ze kregen taal noch teeken. Er meer van willende weten, «endden ze zich tot den burgemees ter der gemeente Weesp. Een hunner kreeg tot antwoord, dat- bij hem reeds meerdere klachten waren inge komen omtrent den ondefteekenanr der zegels. Zijn raad was, zich tot de politie hunner gemeente te wenden, wat nu gebeurd is. Lang kon daar mee ook niet gewacht worden, aan gezien in het reglement de bepaling staat, dat, als gedurende vier weken niet betaald is, men geroyeerd wordt als lid en alle aanspraak op de ge storte gelden verloren is. „N. R. Ct." OpToeding en Onderwijs. AVij ontvingen heden een circulaire van de vereeniging ,,Oost en West", waarin het doel en streven van deze vereeniging duidelijk wordt uiteen gezet. Niet zelden komt het voor. dat ouders en voogden in Oost- of West- Indië kinderen naar hef moederland zenden of wel, naar de tropen terug- keerende, ten behoeve van de opvoe ding hen moeten achterlaten. Moeilijk is dikwerf de keuze vooral in het eerstbedoeld geval. En toch. hoeveel is er aan gelegen, dat do leerlingen een deugdelijke inrichting van onderwijs bezoeken, daar de on derscheidene scholen volstrekt niet op ééne lijn gesteld kunnen worden daarenboven, van hoe overwegend be lang is het, dat de kinderen in een volkomen betrouwbare omgeving ko men, wat lichamelijke ontwikkeling, wat karaktervorming betreft. Ook het. ,.te huis" laat dikwijls veel, zéér veel te wenschen overal mogen dan voe ding en verpleging aan billijke eischen beantwoorden, die echter evenzeer soms gansch onvoldoende bleken te zijn. De vereeniging ,,Oost en West" is opgericht met het doel om aan de ouders of voogden inlichtingen dien aangaande te verstrekken. De vereeniging heeft in eenige plaatsen afdeelingen, in andere cor respondenten, zooals te Haarlem is de heer E von Saher, directeur der school voor Kunst-Nijverheid cor respondent.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6