NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. v. 21e Jaargang. No. 6302 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 JANUARI 1904 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ÊN: PEP DRIE MAANDEN: wipt. -*v L ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement vSS dea do'rpen'in'dm omtrek wair een Agent "gevestigd is (kom der" 1 Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel nteer/fttS. Reclames 30 Cent per regeL gemeente) 1.30 j/ff'nGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1-65 (Py Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02>£ V «£a{ V' u e Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemo.37)f Jj[ Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoon Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit mummer bestaat uit tien bladzijde». lidi et-ei-1 •t is ver- Haarlem's Dagblad van 18 Januari bevat o. a. Blad A. en B. Buitenlandsch ►verzicht, Nieuws uit Haarlem en ►mstreken. Binnenl.- Gemengd en [erknieuws. De ZATERDAGAVOND, als derde Blad, met Zondagsbrieven, Haar lemmer Halletjes, Rubriek voor roor Dames, Reisverhalen, Diverse jclietsjes eu Allerlei. Buïteiilandsch Overzicht Mart \ye geven hier weer de berichten en i plseruchten betreffende OOST-AZIE. v'^De Tsaar heeft Donderdag in de erniaarde Witte Zaal van het Win- m 'jrpaleis, ter gelegenheid van het fcussische) nieuwjaar, het diploma- oenl ncorps ontvangen, ig v^Toen de Tsaar binnenkwam, waren lllen aanwezig. De Tsaar sprak met en ^lk van de diplomaten, met verschei- jene onderhield hij zich geruimen rJjjd. Er kwam srroote belangstelling Wa ider de aanwezigen, toen de Tsaar wafe Japanschen gezant Koerino na- merde, en hem zeer hartelijk toe prak. De Tsaar legde nadruk op de -oote waarde, die hij hecht aan goe roe^ buurschap met Japan, niet alleen i dit oogenhlik, maar ook in de toe- 0 mist, en zeide, dat zijn hoop op een 01 or heide natiën bevredigende schik- en, hig ongeschokt bleef. dofKoerino was diep getroffen door de ,p hoorden van den Tsaar. Deze verze- Zo^rde Mc Cormick, den Amerikaan- m hen gezant, dat hij geen bezwaar id tegen het pas gesloten Chineesch- v0%ierikaansche handelsverdrag, en gerika's rechten en belangen in antsjoeriie niets in den weg zou s enigen. aaiesZich tot alle diplomaten gezamen- afZ0 k wendende, zeide de Tsaar nog traa wensch, en zal doen wat ik kan, den vrede in het Verre Oosten te l0rh naren. maUapan's antwoord, dat reeds aan te Tokio overhandigd is, zal in schrift door Koerino aan Lamsdorff 14 ga- hand gesteld worden. ?°lsens een telegram uit Washing- JjOaan de Daily Telegraph" hebben Amerikaansche staatslieden, na ii onderhoud met den Britschen and zant. zich ongunstig uitgelaten over kans op behoud van den vrede in )st-Azië. De gezant verklaarde, dat Ie pogingen tot bemiddelin~ vruch- oos zijn. De correspondent van de „Times' Tokio seint ook dat Japan's maat- gelen schijnen te wijzen op .een oedig uitbreken van den oorlog. jN'aar de „Daily Telegraph" uit To- o verneemt, zijn de geruchten over p&ïi ministerieele crisis in Japan ver ledelijk onjuist. lapan heeft in Engeland een nieuw van 16,000 ton besteld. Vaderlandslievende Japanners bie- vöj; n den minister van financiën bij- aan voor een oorlogsfonds. e „Daily Mail" verneemt uit Sjang- t. dat duizenden Chineesche solda- n, goed gewapend en onder leiding n modern ontwikkelde officieren ordwaarts oprukken. Twee machti- aanvoerders van bandieten uit trits joeri je hebben zich bij de Chi- esche troepen aangesloten om te- a Rusland te strijden. _cj lan de „Standard" wordt uit iatsin gemeld, dat de Russische «epen te Hsin-ming-ting versterkt n|j|)rdeu, oefeningen houden en maga- nen oprichten en invullen; blijkbaar et de bedoeling, in geval van oor- - S den spoorweg naar Sjan-hai-kwan bezetten. Naar 'theet, wacht de Japansche gering met haar oorlogsverklaring kei op de behouden aankomst der 'ee Japansche kruisers. De Koreaansche bladen te Sëoel tten de bevolking aan (volgens den respondent van de „Daily Mail") -.'w i alle vreemdelingen te vermoor- yS i. De Amerikaansche gezant aldaar tót de blanke vrouwen en kinderen u, thuis te blijven. Naar de alge- ene overtuiging is te Sëoel een Jdaten-oproer op handen. iDe Fransche gezant heeft tevergeefs tracht, den Keizer te bewegen, in Fransche legatie bescherming te ken. - )e Keizer vaardigt nog steeds be- 'fm hen uit waarin hij het volle aan- i'ili l0r^' misbruiken af te -schaffen, de verschillende Europee- ie en Amerikaansche legatie-wacht- >ten moet de verhouding alles he lve vriendschappelijk zijn. Uit Odessa wordt aan de „Stan dard" gemeld, dat de Porte een drin gend verzoek van Rusland heeft af gewezen, om aan de Zwartezee-vloot te vergunnen, den Bosporus door te varen. De Russische regeering hoopt ech ter, met medewerking van den Duit- schen Keizer en met eenige vergoe ding voor den Sultan, diens toestem ming alsnog te verkrijgen, want de Russische vloot ligt te Sebastopol geheel uitgerust en zeilklaar. Aan de „Wosotsjni Westnik" wordt uit Mozji (bij Sjimonoseki) geseind, dat twee Japansche stoombooten die vandaag of morgen van daar te Wla- diwostok verwacht werden, op last van de Japansche regeering niet ver trokken zijn. Japan heeft 40.000 ton Pocahontas- kolen besteld bij een firma in De troit. De kolen moeten te Norfolk (Virginia) ingescheept worden. Tegenover de verzoenende toespra ken van den Tsaar op de nieuwjaars receptie seint de correspondent van de New-York Herald" te Petersburg dat men daar zeer pessimistisch is. Hij geeft redenen op. De eerste is, dat de houding van de Chineesche regeering, die handelstractaten met Japan en Amerika gesloten heeft, zon der Rusland daarin te kennen, den toestand naar het oordeel der Russen veel ernstiger gemaakt heeft. Men houdt zich overtuigd, dat China aldus de beslissing heeft verhaast. Ten twee de gelooft men in Rusland algemeen, dat het jongste antwoord uit Peters burg in Japan onaannemelijk geacht zal worden. En ten derde, zegt de correspondent, heeft men den indruk, in weerwil van de verzekeringen van het tegendeel en de zucht naar vrede, dat het einde van de crisis veel spoe diger zal komen dan men nog denkt. Te Berlijn wordt ..uit goede bron" verzekerd, dat Japan aan Rusland ge antwoord heeft, de onzijdigverklaring van noordelijk Korea niet te kunnen overwegen. Japan doet echter een tegenvoorstel. De onzijdigheid van de noordelijke strook van het land zou wel aannemelijk zijn, indien te gelijk een strook langs den Mantsjoer- sclien oever van de J aloe onzij dig werd verklaard, zoodat die grensrivier het midden zou vormen van de onzijdige strook. Men erkent echter te Berlijn, dat Rusland dat tegenvoorstel niet zal aannemen. Japan, hoewel geen ulti matum stellende, verlangt tevens een afdoende verklaring van Russische zijde ten aanzien van het geschil, een verklaring, die niet in vage bewoor dingen gesteld zal mogen zijn, waar uit de Russische regeering zich elk oogenhlik weer kan losmaken. Wei gert Rusland dat, dan behoudt Japan zich voor, de onderhandelingen af te breken. Berichten uit Sëoel maken melding van de steeds erger wordende onrust in die hoofdplaats. Zoo erg als een der hierboven vermelde telegram men het voorstelt, schijnt het echter niet te zijn volgens een anderen berichtgever spoort de inlandsche pers niet tot een algemeenen moord, maar tot het wegjagen van al de vreemdelingen aan. Bij de uitvoering van dezen raad zou het verschil misschien niet in acht genomen worden. In elk geval staat het vast, dat men een grooten opstand vreest. De Fransche kruiser „Pascal" heeft te Tsjemoelpo 100 ma riniers en twee kanonnen aan wal gezet. De Amerikaansche generaal Allen, commandant van de gendarmerie op de Filippijnsche eilanden, is te Peking aangekomen, ten einde, als het tot vijandelijkheden komt. den veldtocht aan den Russischen kant mee te maken. Reuter verneemt, dat de voorgeno men reizen van stoombooten der Nip pon Joesen Ivaisj a-Maatschappij niet zullen doorgaan. Een schip, de „Tam- bamarée", heeft op telegrafischen last te Singapore gestopt en moest naar Japan terugkeeren. De Japansche re geering heeft de twee snelste schepen der maatschappij gecharterd. De Japansche gezant te Londen, Hajasji heeft aan een vertegenwoordi ger van Reuter verklaard, dat de be richten betreffende pogingen van Rusland om verlof te krijgen voor het varen van de Zwarte-Zee-vloot door de Dardanellen en de vertoogen dienaangaande van Engelsche zijde bij Turkije ongegrond zijn. Algemeen wordt aangenomen, dat zulk een schending van de bestaande verdrags bepalingen niet gemakkelijk door te drijven zou zijn. De gezant verklaarde verder niets vernomen te hebben van eenige tusschenkomst en te vreezen, dat de zaken een hoogte bereikt heb ben, waarop het te laat zou zijn voor tusschenkomst. Hay en Cassini hebben een lang bevredigend onderhoud gehad op het departement van buitenlandsche za ken te Washington, over de toestan den in het Verre Oosten. Cassini gaf opnieuw de nadrukke lijke verzekering, dat de rechten der Vereenigde Staten in Mantsjoerijebij wat er ook gebeuren moge, zullen worden geëerbiedigd, daar Rusland gelooft, dat de belangen van Amerika daar uitsluitend een handelskarakter hebben. De sedert gisterenmiddag ontvan gen telegrammen zijn van zulk een omvang, dat we ons van commenta ren moeten onthouden. Uit LONDEN wordt geseind Bij de opening der eerste vergade ring van zijn tarief-commissie heeft Chamberlain vandaag een overzicht gegeven van de geschiedenis der laat ste zestig jaren. Hij somde de argu menten op ten gunste eener belasting hervorming en stak den draak met de staatkunde zijner tegenstanders. Inzonderheid legde hij er nadruk op dat de den Engelschnian voor- deeligste handel die is met de Engel sche onderdanen in de koloniën. Deze moet. dus bevorderd worden, 'tls het belang der Engelschen de welvaart der koloniën te vermeerderen, im mers, daardoor zullen deze betere af nemers van het moederland worden. De band van sympathie tusschen moe derland en koloniën heeft waarde, maar hij moet versterkt worden door banden van materieel belang, tenein de het voortbestaan er van te verze keren. De spreker ontkende, dat er eenig tarief zou kunnen worden in gesteld, dat, gelijk de tegenstanders beweren, de rijken rijker en de armen armer zou maken. Bij de parlementsverkiezing te Nor wich ten gevolge van het overlijden van Sir Henry Bullard (conservatief), is de liberaal Tillett gekozen met 8576 stemmen, tegen 6756 stemmen op den conservatief Wild en 2444 op dencan- didaat der werkliedenpartij Roberts. In de FRANSCHE Kamer heeft gisteren Bagnol de regee ring geïnterpelleerd over den inval van de politie in de Arbeidsbeurs. Combes erkende, dat agenten de Beurs zijn binnengedrongen, zonder reden de sabel getrokken en zich aan uiterst betreurenswaardige handelin gen schuldig gemaakt hebben. Maar de prefect van politie had geen be vel tot den inval in de Beurs gegeven. Cornbes keurde het gedrag der agen ten gestrengelijk af. Indien de schul digen bekend waren, zouden zij reeds gestraft zijn, maar het onderzoek heeft de schuldigen niet doen ken nen. Combes eindigde met te zeggen óf ik zal thans van uwe meerderheid het vertrouwen hebben óf mijn ont slag zal volgen. Ik vorder uw ver trouwen. Brisson deelde mede verscheidene motiën te hebben ontvangen. Die tot het eenvoudige overgaan tot de orde van den dag waarmede Combes genoegen namhad den voorrang. Deze motie werd met 295 tegen 234 stemmen aangenomen. Nader wordt gemeld In de couloirs der Kamer is het zeer levendig toegegaan. Toen daar de stemmen werden ge teld over de motie tot het overgaan tot de orde van den dag, bleek er staking van stemmen. Het aannemen van deze motie werd verschillend be oordeeld. Bij de heropening van de vergade ring las Brisson een motie voor van Sembat, Vaillant en Coutant, luiden de de Kamer noodigt de regeering uit den agenten, die met het handha- van van de orde zijn belast, eerbiedi- <*insr op te leggen van de wetten op samenscholing. Er ontstond beweging in de Kamer. Combes erkende, dat de wet niet is nageleefd bij den inval in de Arbeids beurs. Het ingestelde onderzoek heeft eeen uitslag opgeleverd. Ik erken, dat men op -ewelddadige wijze in de Arbeidsbeurs is binnen gedrongen. Ribot zeide, dat de regeering niet het recht had zich aan de verantwoor delijkheid in deze te onttrekken. De Kamer kan de ellendige middelen niet goedkeuren, door den voorzitter van den ministerraad gebruikt, die de beleediging, gelegen in een motie om eenvoudig over te gaan tot de or de van den dag. had moeten afwij zen. Hij vroeg het ontslag van den prefect van politie want zonder dat heeft de president van den minister raad geen gezag meer. SCHIP IN NOOD nabij /ANDVOORT Men seint ons uit Zandvoort om kwart voor twee Er is nabij het strand een schip in onmiddellijk gevaar van te stran den. De reddingsboot en een vuur pijltoestel zijn naar het strand ge bracht. Er staat een verbazend hooge zee. GESTRAND. Nader meldt men ons om half 3 Het schip is gestrand bij de 3e paal ten Noorden van Zandvoorthet zit hoog op 't strand. De reddingsboot is er heen om de equipage te redden. Nog onbekend tot welke nationali teit het behoort. GERED Om half vier seinde men ons Het schip is de gaffelschoener „Schou-wing II" uit Groningen, ge zagvoerder Mellema uit Veendam. Het schip, geladen met steenkool, kwam van Blijth (Engeland) en was bestemd voor Rotterdam. De bemanning is gered. gens een delict te Leiden iemand, van volkomen denzelfden naam als deze knecht, maar wiens leeftijd drie jaar met den zijne verschilde, nog eeni- gen tijd brommen moest. Of de man al zeide, dat hij bedoel de persoon niet was. noch kon zijn, de agent moest zijn plicht doen en hem meenemen, alleen stemde hij er na eenig onderhandelen in toe, dat hij zelf vooruit ging naar het politie bureau en de knecht alléén volgde. Aan het bureau volgde dezelfde ver tooning eindelijk besliste de kanton rechter, dat de man, na overlegging van zijn papieren, voorloopig op vrije voeten kon blijven en dat de betrok ken politie-agent uit Leiden naar hier zou worden geroepen om de identi teit van zijn arrestant vast te stellen. En zóó geschiedde en bleek de vergis sing. Voor den man, die zeer oppassend is en nooit met de politie in aanra king kwam, was het geen prettige his torie. Toen de jubilaris ter werkplaats kwam, werd hij door zijn mede-werk lieden ontvangen en door den oudsten onder hen hartelijk toegesproken, ter wijl deze hem namens zijn kameraads een groote klok aanbood, als bewijs van sympathie en achting voor den jubilaris. Hierna werd Misset op het kantoor ontboden, waar hij door de directie en het kantoorpersoneel geluk ge- wenscht werd, terwijl de jubilaris ook van dezen een blijvend aandenken aan dezen herdenkingsdag ontving. Hierna werd den feestvierende de dag vrijaf gegeven, om het feest te midden zijner huisgenooten en vrien den voort te zetten. BANDY. Maandag komt in den Haarlem- schen Schouwburg het gezelschap van den heer Van Eysden met „Een onbe schreven Blad" van Von Wolzogen. De voor ons liggende recensies zijn over het algemeen gunstig. Bijzonder geroemd wordt het spel van Mej. Elsa Mauhs, de nieuwe ingénue van dit gezelschap. Inbraken. Als vervolg op ons bericht in het nummer van gisteren aangaande de inbraken in den Aerdenhout, zij ge meld, dat reeds gebleken is, dat de aangehoudenen niet schuldig zijn aan voormelde inbraken, zoodat de ver dachten onverwijld weder op vrije voeten zijn gesteld. Wel is een van de voorwerpen, afkomstig van deze inbraken, bij een opkooper hier ter stede, in beslag genomen, zoodat hier door wellicht de mogelijkheid nog bestaat de ware daders te vinden. In den afgeloopen nacht is hier ter stede ingebroken in het kantoor der firma Grippeling Verkley aan het Donkere Spaarne, alhier. Door met een breekijzer één der ramen met geweld te openen, hebben de inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het lokaal, en vervol gens eenige lessenaars opengebroken. Lang hebben ze aldaar niet ver toefd, want door de komst van een politie-agent hebben ze het ijlings op een loopen gezet, zoodat niets is weg genomen en ook de brandkast onaan geroerd is gebleven. Op hun vlucht hebben de inbrekers hun breekijzer weggegooid en door de omstandigheden, dat de politie-man eenigszins de signalementen der mis dadigers heeft kunnen opnemen, zal uitkomen wie de daders zijn. Stadsnieuws Een vergissing. •Hen minder aangenaam avontuur overkwam gistermiddag den loop knecht van een firma hier ter stede. Terwijl hij bezig was aan eenige werk zaamheden in den kelder, werd hij daar opgezocht door een politie-man, die hem uitnoodigde mee te gaan daar hij nog zes maanden „zitten" tegoed had. De knecht, die zich niet bewust was iets met Justitia of Hermandad te vereffenen te hebben, protesteerde. Een proces-verbaal werd voor den dag gehaald, waaruit bleek, dat we- R. K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield in een der zalen van café Brinkmann de R. Kath. Kiesvereeniging hare jaarvergadering. Groot was bet aantal belangstel lenden. Aangenaam was het voor den voor zitter bij de intrede van dit nieuwe vereenigingsjaar ,tot een zeer groot aantal leden zijn gelukwensch te kunnen richten. Het jaarverslag van den secretaris werd met bijval begroet en gaf de voorzitter eenige wenken ter beharti ging. Rekening en verantwoording van den penningmeester werden ac- coord bevonden en werd den penning meester dank betuigd voor zijn zuinig beheer. Aangenaam was het voor de leden te vernemen, dat de Kiesveree niging zich in een groot batig saldo mocht verheugen. Betreurd werd zoowel door den voorzitter als door de leden, dat de volijverige penningmeester wegens drukke werkzaamheden die functie moest neerleggen, en kon de voorzit ter daarom niet nalaten den heer Et- mans hartelijk dank te betuigen voor de vele goede diensten, die hij tal van jaren aan de vereeniging heeft be wezen. Een luid applaus was voor zeker voor den heer Etmans- wel het bewijs, dat ook de vergadering zich geheel bij de woorden van den voor zitter aansloot. Dc wijziging in het bestuur is als volgtpenningmeester is geworden de heer Th. van der Linden. Tweede secretaris de heer Th. Broekhuizen. Commissarissen de hee- ren Jac. Etmans en Alleman. Voor de a.s. herstemming werd een parig besloten met kracht de candida- tureii der heeren Mr. W. Th. Pahud de Mortanges en Vincent Loosjes tc steunen. Aanst. herstemming. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der afdeeling Haarlem van de S. D. A. P. is na langdurige be raadslaging besloten zich in district III te onthouden. J u b i 1 Heden herdacht de heer Willem Mis set den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de heeren Cohen en Van der Laan aan de Boterfabriek aan de Leidsche Vaart in dienst kwam. Aan het driemaandelijksch verslag van het H. A. S. over Octo ber, November en December ontlee- nen wij het volgende aan „De Wek ker" over „Vakorganisatie" De gevoelige slag. welke de Neder- landsche Vakbeweging heeft geleden in het begin van het vorige jaar, geraken wij langzamerhand weer te boven. Verschillende vereenigingen welke waren verdwenen, worden thans opnieuw weer opgericht. De Ned. Spoorweg-Vereeniging en de Vereeniging voor Gemeente-Werk lieden werden in de afgeloopen drie maanden opnieuw weer opgericht, terwijl de eerste zich weer aansloot bij het H. A. S. Meldde ik in mijn vorig verslag, dat er zeer waarschijnlijk een Veree niging van Kellners zou worden op gericht, thans kan ik u mededeelen dat de Kellners besloten zulks nog niet te doen, naar aanleiding van een advies van hun hoofdbestuur. Toch hadden wij een vereeniging te verliezen, namelijk de Kappers- en Barbiersbedienden-bond, welke we gens te weinig belangstelling is op geheven, terwijl de Burgersmeden zich hij ons aansloten. Een poging werd gedaan om een organisatie te stichten voor de grond werkers. welke echter mislukte. Door het heengaan van Wildschut en het bedanken van Nagtzaam, was Kaptein alleen overgebleven als voor zitter der organisatie-commissiein plaats van de twee eerstgenoemden werden benoemd J. G. N. v. d. Gevel en J. Timmer. Zooals de leden weten, is bij het bestuur ernstig in studie de mogelijk heid te onderzoeken om een Propa gandist voor de vakbeweging voor de aangesloten vereenigingen te verkrij gen. Zanggenot. A.s. Zondagmiddag half één zal de liedertafel „Haarlem's Zanggenot" directeur de heer N. H. Andriessen. een bijeenkomst houden in het ge bouw St. Bavo" in de Smedestraat alhier. Mededeeling zal gedaan worden van den aankoop van een eigen repetiti lokaal. Ook zal besproken worden het deel nemen aan den zangwedstrijd te Delft te houden op de Pinksterdagen en het aanvragen van de Koninklijke goedkeuring voor de vereeniging. 'Het Haarlemsche Elftal inDavos. Men schrijft uit Davos, dd. 13 Ja nuari aan de N. R. Ct Heden was het de groote en goede dag voor de Haarlemmers. Na eer gisteren door de Prince's Club van Londen verslagen te zijn, die op hare beurt weer door Davos geklopt werd, gelukte het vandaag aan het Haar lemsche team, thans weer onder lei ding van captain Koolhoven, met 4—2 op Davos de overwinning te behalen. Deze uitslag werd u reeds geseind. Het publiek was Haarlem goedge zind en de Hollandsche Davosers heb ben zeker door hun aanmoedigingen tot het succes bijgedragen. Een klein ongeluk, een botsing van den heer H. Menten en met een lid der B. C. Davos, gaf voor de rust een vrij langdurig incident.Drie van de vier punten der Hollanders werden ge maakt door den heer Otto Menten, die schitterende rushes en keurig spel te zien gaf. Ook de heer Sminia, die voor de rust zelfstandig na een rush over het geheele veld een punt maak te. gaf vandaag eerste-klas-spel te zien. Mede schitterde de heer Elde- ring. Ook doelverdediger Kool werkte vandaag uitstekend. Toch is het spel der Hollanders, hoewel individueel zeer goed en door hun snelle rijden zeer kansrijk, vergeleken bij dat der Engelschen nog te wild en te weinig overlegd. Morgen speelt Haarlem een vriend schappelijk spel tegen All England. De corr. van het H.bld. schrijft uit Davos Zooals ik u reeds seinde, is gisteren Davos, dat zich met zijn mannetjes dit jaar onoverwinnelijk achtte, door de Haarlemmers geslagen, en wel met 42. Het was een mooie wedstrijd, die onder een onbeschrijfelijk enthousias me van het groote publiek werd ge speeld. De leden van de Prince's Club te Londen, vele Franschen, Belgen en anderen, vuurden de Hollandsche spe lers aan, terwijl weer bij iederen goe den slag of mooien overzet der Da- voser spelers, de echte Davoser En gelschen luide juichkreten aanhieven. Bij de Hollandsche spelers waren O. Menten en H. Eldering de besten. Ook Van Sminia, nu als links voor, was in goeden vorm en doelpuntte één maal, terwijl de andere doelpunten door O. Menten werden gemaakt Wanneer in de voorhoede Schorer vlugger had kunnen medekomen, dan zouden er zeker nog eenige doelpun ten aan de Hollandsche reeks zijn toe gevoegd maar hoewel goed combina tie-spel te zien gevend, was hij niet snel genoeg achter den bal. Reeds in het begin van den strijd werd de rech ter achterspeler van Davos door eene botsing met H. Menten buiten gevecht gesteld. Na voorloopig door den aan wezigen dr. Rutgers van der Loeff uit Amsterdam, die overigens in alles van zijne groote belangstelling blijk geeft, behandeld te zijn, werd de Engelsche speler naar zijn hotel getransporteerd. Menten kwam er beter af, maar kon toch niet meer spelen, zooals hij dit anders zoude hebben gedaan. Toen de stand op vier tegen twee was, trachtte capt. Wyngard het spel te forceeren, maar steeds stuitte hij reeds bij de middenlinie op het krachtige spel van Van de Poll en Eldering, ter wijl ook de Hollandsche doelverdedi ger eenige ballen zeer verdienstelijk weg werkte. Een groote ovatie werd na afloop den Hollandschen spelers gebracht door het publiek, en het Hollandsch team is bepaald populair te Davos. Een voorbeeld van groote welwillend heid is wel dit„Morgen wordt ver reden de,.Manchester cup", die uitge loofd wordt door den hertog van Man chester voor de bob-steigh-race van Wolfgang naar Klosters. Een Hol landsche bemanning heeft zich ge vormd onder den naam Harlemia, en is nu door den president der Tobog- gan-club, mr. Freeman, en den secre taris mr. Mullins, tot de mededinging toegelaten als gast, dus zonder de groote entréegelden te betalen, die anders onvermijdelijk zouden moeten worden gestort. Schaatsenrijden. In de heden te Davos aanvangende wedstrijden om het Kampioenschap van Europa in hardrijden op schaat sen zullen de navolgende amateurs te gen elkaar uitkomen. Greve tegen De Koning De Stoppa- ni (Franschm.) tegen Gïindersen (Noor) en Bouma tegen Edgington (Engelschm.). Gündersen is de houder van het Kampioenschap.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1