NIBUWS= en ADVERTENTIEBLAD. n DeErfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6302. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 JANUARI 1904. B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN pek drie maanden- Voos' Haarlem Voov de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.20 1.30 1.65 0.02% 0.37% - 0.45 ADVERTENT1ËN: Van 1 —5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanziènlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Efrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31<>'s Faubourg Montmartre. Hiiiirlemsclie Han- delsvereeniging. >Oru ioedgmtfeüïd bij Kon. Besluit van jaa 5o; 12 November No. 22, 1899. ro: De Haarlemsche Handelsvereeni- ing hier ter stede, opgericht 10 Mei ■902, heeft in .den loop van den tijd tel haar recht van bestaan bewezen, n zeer vele gevallen, zaken van ver- clfiflenden aard betreffende, is zij op- Retreden en dikwijls met groot suc- ès; Jammer echter, dat men alge neen niet meer blijk geeft, dit" te aardeeren door als lid der véreeni- ;ing toe te treden. Er zijn wel meer an 000 leden, maar dat is niet vol- ocnde. Elk handelaar, neringdoende, fa, zelfs particulieren moesten lid orden om ten minste te laten gevoc- >n, dat men het werk op prijs stelt, at de Haarlemsche Handelsvereeni- l_| tiug steeds opneemt als doende, wat re hand vindt om te doen. De voordèelen, die de Vereenigmg luiten hare bemoeiingeïi'van verschil- iflden aard haren leden aanbiedt, ijn zeer vele en zeer groot tegenover je geringe, jaarlijkse he contributie an f 2.50, die gevraagd wordt. eDc Haarlemsche Handelsvereeni ;ing bemoeit zich in de eerste plaats ir mede de belangen van hare leden tic bevorderen door onwillige betalers roor hen tot betaling aan te manen, li information voor lien in te winnen ióVtmdien hebben de .leden liet recht iet hun gratis te verstrekken advies ran de rechtsgeleerde adviseurs der rereeniging te vragen, die ook in iroccduren en faillissementen gratis [oor' hen optreden, natuurlijk alleen roor zaken, betreffende den handel in het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver eeriiging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hitgeniioltz en II. Pli. de Kan- er, Spaarue 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begljncnsti J Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht an 5 pCt. der vordering berekend. jBoveiidien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van orderingen door bemiddeling dei- advocaten te innen. De kosten van informatiën haar tuiten de stad woonachtige personen jbec'.ragen 60 et. per informatie plus ct. porto-vergoeding. Informatiën jnaar binnen de stad wonende perso- [rien worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo- InendQ personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- ergoedin'g is bijgevoegd. Tweede Blad. Stadsnieuws De hondententoonste Hing. Nu de datums waarop de groote internationale kampioenschaps-hon- dententoonstelling alhier zal worden gehouden (29, 30 en .31 Januari a.s.) al meeren meer beginnen te nade ren krijgt het comité handen vol werk. De inschrijvingen komen van alle kanten opzetten en Donderdagavond wallen reeds 350 honden met veel in schrijvingen opgegeven. De tentoonstelling belooft een van de belangrijkste te worden. Duitsch- land, Frankrijk en België zenden zeer fraaie exemplaren waaronder honden van groote waarde. Onder anderen komen er pracht exemplaren Sint-Bernards uit België door een combinatie van heeren uit Zwitserland geïmporteerd, die spe ciaal naai\ het land gingen om te zoeken naar het besté wat er was en ze waren zoo gelukkig het béste te kunnen knopen. Buitendien komen er zeer veel Bemardiners. Ook de dashond of tax is goed ver tegenwoordigd. tot nog toe zijn er 40 rigèschreven, even zoo is er een groot getal Hollandsche herdershonden, welk ras met 32 is. vertegenwoordigd. Doch over het geheel zal de show uitmunten door goede kwaliteit, wapt •assen die in jarenlang in Holland niet wérden geëxposeerd krijgen we te Haarlem te zien. Schotsche "herdershonden komen er ook veel, enfin men zal goed doen om een kijkje te gaan nemen, want daar waar buiten de gewone tentoon- stellingsprijzen. het nooit gekende getal van 200 speciale prijzen in kwam, zal menig 'exposant verlekkerd worden om met iets goeds voor den dag te komen, wat de tentoonstelling en het publiek ten goede komt. Er vordeu 400 honden verwacht Jvorderingen zijn uitgesteld. v 9 'olgens art. 7 dient het geheim der {lijsten van wanbetalers ongeschonden (bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan liet bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens .9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. By]and,- Ursulasleeg 12Me vrouw Schoo, Duvenvoordestraat 6i W. J. Doornekamp. Doelstraat 5 of Projectstraat 2 Leidsche Vaart, zich om inlichtingen te vervoegen aan het bureau. HET BESTUUR. De Hers te m m i n g. De Afdeeliug Haarlem van het Alg. Ned. Werkl. Verbond heeft in hare vergadering van 15 Jan. besloten bij de herstemming op Dinsdag 19 dezer de candidaturen van de heeren V. Loosjes en J. B. Lasschuit, te steunen. Door het bestuur werd aan de vier in herstemming komende heeren een 8- tal vragen en wel de meest urgente voor de Gemeentelijke politiek, ge steld. De vragen waren de navolgende 1. regeling loon en arbeidsduur; 2. progessieve Gemeente-belasting 3. oprichting Arbeidsbeurs; 4. Steun werkeloosheid-verzekering5. evenre dige schoolgeldheffing(5. schoolart sen 7. kléinere klassen bij het Lager onderwijs8. exploitatie van mono polies. Uit de antwoorden op deze vragen ingekomen bleek, dat én de heer Loos jes én de lieer Lasschuit meer naderen het Gemeente-Program van de Vrijzin nig Dem.-Partij, dan hunne respectie velijke tegencandidaten. Vrijdagavond half negen uur werd een oude juffrouw in de j Gasthuisstraat aangereden door een handwagenzij werd aan haar heen erg bezeerd en werd door een vrouw naar haar woning gebracht in de Drossesteeg. Later bleek dat de vrouw doof was. Uit do Omstreken Haarlemmermeer. Vergadering, van den gemeenteraad ui Haarlemmermeer op den 14 Ja nuari j.l. des voormiddags ten 10% uur ten Raadhuize. Tegenwoordig 16 leden, afwezig de ?er A. J. G. Timmermans. Voorzitter de Burgemeester, de heer J. \V. Lanizendorffer. 1. De notuleh* der vorige vergade ring worden na voorlezing goedge keurd. 2 Wordt aangeboden het verslag ir Commissie tot wering van Scjfool- rzuim. 3 Adressen van de heeren L. J. adersma, M. Kramer. A. J. van Gelder en van Mej. M. J. G. Rinke- waarbij verzocht wordt, om eer- 1 ontslag resp. als onderwijzers en onderwijzeres aan de scholen no. 3 en 4 te Haarlemmermeer. Wordt besloten aan adressanten lervol ontslag als zoodanig te verleu nen, tegen 1 Maart a.s. of vroeger, indien in de verschillende vacatures is voorzien. 4. Het adres der schoolhoofden, waarbij verzocht wordt om bélooning voor hét aanmaken der schoolkachels wordt nogmaals aangehouden. 5. Komt nogmaals in stemming het verzoek om bijdrage voor de bewaar school te Hoofddorp, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten. Welk verzoek met 9 tegen 7 stem men wordt verworpen. Wordt vastgesteld het bestek der schoolbelioeften en dat van het on derhoud der dorpswegen, dienst 1904, 7. Wordt medegedeeld door den voorzitter, dat het adres van den heer F. Timmer, om te worden benoemd tot Makelaar niet ter tafel zal worden gebracht, daar door adressant diens verzoek is ingetrokken. 8. Wordt besloten de begrooting der beplanting op de begraafplaats te Hoofddorp on N. Vennep in handen te stellen van de commissie voor Ge meentewerken. Komt ter tafela. een adres betref fende de aanhangige tramplannen. Wordt besloten dat adres in eene volgende vergadering te behandelen. b. een adres inzake tijdrekening. Wordt/besloten adhaesie te betuigen voor de invoering der nieuwe tijdre kening voor alle gemeenten. c. Adressen van ingezetenen, om lantaarns in Lisserbroek en bij Lccghwater te doen plaatsen, welke adressen tot eene volgende vergade ring worden aangehouden. d. het -bestek van aanbouw school no. 6. Welk bestek wordt vastgesteld en tevens wordt besloten, dat geen hei werk zal uitgevoerd worden bij den aanbouw van school no. 5. 10. Wordt benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer M. J. Jagt, inzake Hondenbelasting, daar de tijd voor reclame voorbij is. 11. Wordt afwijzend beschikt op een reclame van J. J. Opmeer. Alvorens over te gaan in eene ge heime vergadering brengt de voorzit ter in herinnering, dat het den 22en Januari a.s. 25 jaren zal geleden zijn dat H. M. de Koningin-Moeder haar intocht, in ons land deed en hij derhal ve den Raad voorstelt dien dag een hulde-adres aan H. M. te zenden. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Niets meer aan de orde zijnd, wordt de openbare vergadering gesloten. ZANDVOORT. <)p de Internationale Kurorte^Aus- lellung" te Weenen. in het jaar 1903 gehouden, is liet „Ehren-Diplom mit der Berechtigung zur Führung dei- grossen goldenen Medaille und des Ehrenzeiciiens der Ausstellung" uit gereikt aan den beer J. Beeckman, Burgemeester van Zandvoort, oud- officier der Marine, lid van liet Inter nationale Eere-comité der tentoon stelling. Door Mej. de Wed. C. Kraaijenoord is tegen 1 April a. s. eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekking van schoonmaakster van school B aan het Schoolplein. IJMUIDEN. In de Prins Hendrikstraat alhier ontstond Vrijdagavond een begin van brand, dat gelukkig spoedig gebluscht werd, want met den feilen Zuid-Wes ten wfnd die er woei zou liet zeer noodlottige gevolgen geluid kunnen hebben. Op het luiden der brandbel was de spuit vlug op de plaats des onheiis en met behulp van de sleep boot Assistent, die als aanjager dienst deed waven de vlam pie n spoedig be dwongen. BEVERWIJK. Loop der bevolking in 1903 198 ge boorten. 81 overledenen, 620 ingeko men en 657 vertrokken personen vermeerdering alzoo van 80 perso nen. Bevolkingscijfer op 31 December 1903 58o6. In deze gemeente zijn door de eige naars ongeveer 600 woningen opgege ven die in de termen der Woning wet vallen, d.w.z. woningen met 3 of minder vertrekken. Alhier worden pogingen gedaan om met den Burgemeester als hoofd een dames-comité te vormen, hetwelk een collecte langs de huizen zal houden. De opbrengst is bestemd voor 't hul deblijk aan H. M. de Koningin-Moeder Zondag den 17 d e n dezer zal Ds. J. C. Boon Kzn. zijn veertig jarige dienst herdenken. De jubilaris werd candidaat in Zeeland in 1861. predikant, te Langerak bez. de Lek 17 Januari 1864. welke standplaats hij 26 Mei 1867 verwisselde met onze gemeente. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Onder voorzitterschap van den bur gemeester heeft zich alhier eene com missie gevormd, uitsluitend voor het inzamelen van bijdragen voor het hul deblijk aan H. M. de Koningin-Moe der die commissie bestaat uit de elf gemeenteraadsleden en vier particu lieren de collecte zal 22 Januari a.s. gehouden worden. Biniieiiliiiid Een Wetsartikel zoek gera ikt. „Dezer dagen kregen wij", schrijft de Dordr. Ct„ „het de vorige week openbaar gemaakte wetsontwerp om trent. de bepalingen tot bescherming, van den arbeid in handen en bij het loorlezen trof het ons, dat artikel 104 laaruifc ontbreekt. „Is dat een verzuim in de numme- ring, of .viel het artikel weg?" De X. Crt... herinnerende aan deze pmerkïng van de Dordr. Crt., schrijft naar aanleiding daarvan „Er is geen hinderlijk hiaat tus- scnen deze twee artikelen op te mer ken. Het eerste handelt over gelegen heden tot ontkoming en redding uit werklokalen, het tweede over brand- blusclimiddelen. Zoo doen eveneens :1e overeenkomstige - hoewel geheel anders luidende en doorloopend ge nummerde artikelen van het vóór- ontwerp. „Wat kan erin gestaan hebben, in rt. 104? F.r is géén grens voor het gissen. Het moet iets met vlucht, met brand of met ontploffing te maken hebben in elk geval iets gevaarlijks. Maar wai „En waar kan het gebleven zijn Nam de minister van Binnenlandsche Zaken het mee naar Brussel en brei igt hij liet Zaterdag terug? Liet li ij het achter aan zijn koninklijken vriend Leopold als een waardevolle kiem, waaruit - wie weet? eenmaal gansch een plantage van sociale wet ten voor den Ivongostaat kan op bloeien? Ileeft hij het wellicht --ge lijk een vorst een kostbare doekspeld pleegt te schenken - als pand van waardeertng overhandigd aan den opperhofmaarschalk, graaf Jean d'Oul- tvemont, die hem vergezelde op zijn wandelingen Of ligt liet. als een juweel van wettenstijl, opgeborgen in de archieven der Vlaamsche Academie te Gent „Bleef het in het Torentje en slooft liet korps ambtenaren zich uit om het te vinden „Werd het met voorbedachten rade in de Parkstraat (afdeeliug Arbeid) teruggehouden en spiedt men van daaruit met loerenden blik naar den stand der publieke opinie „in ver band met", „ten aanzien van", of „met het oog op" de verdwijning van arti kel 104? Verdween het ter Landsdrukkerij Wekte het bij den heer Van Woerden „gewetensbezwaren" (dat excuseert veelof liet een zetter het onopge merkt „Is hier royaliteit, verzuim, list, in trige, misdaad, omkooperïj. in het spel „Wie zal het zeggen? „Dagelijks speurt zoekend ons oog de lijst der gevonden voorwerpen na. HOUTRIJK EN POLANEN. Tot organist in de Ncd. Herv. Kerk is benoemd de heer J. Kion alhier. Een Schoolkwestie. In het Christelijk Schoolblad leest men „Donderdagochtend ontvingen we nog een bericht uit Heusdèn. dat we niet zóó konden opnemen, dewijl de berichtgever zijn naam niet gemeld heeft. Bedoeling' er van is allen bevoegden ten ernstigste te ontraden naar de vacante betrekking van hoofd der Chv. school aldaar te solliciteeren. Kwes ties tusschen deu eersten bestuurder der school, ds. Laatsman, en de on derwijzers, die zich telkens weer laten verlokken om de vertrokkene of v jaagde onderwijzers op te volgen, zijn daar chronisch. Den laatsten zomer moesten het hoofd en de onderwijze ressen door tnsschenkomst van den deurwaarder hun traktement zien te krijgen, 't Hoofd heeft nu gestaakt ook al wegens te vergeefs gevraagde betaling over Deceniber en is nu ont slagen, enz. eiiz. Een plaatsvervanger was er al den volgenden morgen Zal thans de waarschuwing baten De Heusdensche schoolzaak is ee i schande voor ons Christelijk onder wijs." Bloedvergiftiging. Te Ede prikte zich de 20-jarige R. v. d. W. met een vork in de onderlip. Er kwam een zweertje op, dat hij met ■en rooden zakdoek afwischte. Waar schijnlijk zijn daardoor smetstoffen in de wonde gebracht, want spoedig zwollen hoofd en borst geweldig op. Na ruim negen dagen volslagen be wusteloos tc zijn geweest, is v. d. W. overleden. Een operatie op '1 laatst gaf geen hulp riteer. Een oplossing. Gistermiddag zijn de drie kinderen iler meermalen vermelde Grietje van Rooyen te Wagèningen naar Zetten gebracht, om daar in de Heldring- gestichten opgenomen te worden. Het geschiedde op last van den voogd en den toezienden voogd, beiden dooi den kantonrechter benoemd in ver hand met art. 420 B. W. Vooraf waren de kinderen in de barak gereinigd en van nieuwe kleeren voorzien. Grietje zal nu weder moeten werken daar zij nu niet langer door de kin deren van de openbare liefdadigheid kan leven. Het comité van wel dadigheid draagt met het burgerlijk armbestuur de verpleegkosten. Een kwestie. Te Winschoten is het personeel der naamlooze vennootschap Winschoter Stoommeubelfabriek, voorheen G. Strating. ontslagen, op gronci van groven laster door een or meer der werklieden tegen den directeur uit gestrooid. Hun is gelegenheid gege-' ven zich te verantwoorden tot heden. Geschiedt dit niet. dan blijft het ont slag definitief en wordt de fabriek gesloten. Ongelukken. Gisternacht is de schippersknecht S. Z. Gies te Bussum, varende met. een motorschuit op Amsterdam nabij Mui den, verdronken. Hij laat een wedu we met 8 kinderen achter. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cent per regel. Bestaat er eene ergere marteling dan iemand die u lief is te hooren hoesten, dat men zich onmachtig meent te verlichten. Wij onder strepen »aat men zich onmachtig meent«, want het is bewezen dat de Keatings Borst Pastilles de hevigste hoestbuien doen ophou den, aan de uitgeputte zieken ter stond verlichting verschaffen en zijne bepaalde genezing verzekeren. Het is een werkdadig en goedkoop geneesmiddel; een ieder moet er voor zich zelf en zijne naasten den proef mede nemen. De Keatings Pastilles zijn in alle Apotheken verkrijgbaar. F e u i 11 o t o ii. Naar hel Duitsch van E. V O N WtRN E K. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 16. Het scheen zooeven geland te zijn. want twee matrozen waren nog met het ankertouw bezig en een derde, die reeds aan land was, nam de rnuts af om te groeten, toen hij zijn meester van verre gewaar werd. Je „Freia" 1 riep Koert levendig uit. Die moet ik zien Stel mij toch dadelijk aan die Noorsche schoonheid voor. Ja, zeker. Het is maar een klein schip, drie stuks bemanning en ik al? kapitein, maar je moest eens zien, als het op volle zee zijn krachten loont. Dan schiet het als een storm vogel door de branding en gehoor zaamt aan de kleinste beweging van het roer. Ik ruil het niet in voor den zoo geroemden „Zeeadelaar". Die sleept bovendien al die overbodige weelde mee. die Prins Sassenburg zelfs voor een tocht naar Noorwegen niet schijnt te kunnen ontberen. Ja, het" is een klein, drijvend paleisstemde Koert toe. Ik heb in Hamburg van de gelegenheid ge-' bruik gemaakt óm het stoomjacht- eens te bekijken. Zoo iets kan alleen een vorst zich veroorloven. Ken je hem -persoonlijk Maar vluchtig, den vorigen zo mer heeft hij mij eens opgezocht als een llohenfels had ik natuurlijk aanspraak op die eer en dat be zoek heb ik beantwoord, om te too- nen. dat ik de vormen der beleefd heid niet geheel en al verleerd ben. Daarmee was onze omgang afgeloo- pen en ik ben ook niet van plan ze verder voort te zetten. - Beviel prins Alfred je niet? Hij gaat voor geestig door, papa was zeer met hem ingenomen. Het is mogelijk, dat hij geestig is. Wij hebben eigenlijk alleen over de jacht en over Alfheim gesproken, het huis, dat hij daarboven voor zich heeft laten bouwen. Ik heb nu een maal geen sympathie voor menseden, die oververzadigd zijn, die van alles genoeg hebben en nu enkel nog zoe ken naar een of ander, dat hun af gestompte zenuwen weer eens prikke len kan. Hij kwam ook alleen maar uit nieuwsgierigheid, om te zien. hoe ik mij hier eigenlijk onder de boeren wel gedroeg. Dat was weer eens iets nieuws, een andere sensatie Ik heb echter geen lust als een soort verma kelijkheid voor hem dienst te doen en zal daarom nu zijn omgang mij den. Als je het maar kóut! bracht de jonge zeeman hiertegen in. llohenfels zag hem verbaasd aan. W aarom zou ik het niet kun nen? Ik behoef mij toch niet aan Sassenburg te storen Koert was op 't punt te antwoor den, maar zij waren nu bij het jacht gekomen en de- matroos, die ben al begroet liad. kwam hen tegemoet. Hij wist zeker al. wie de gast van zijn meester was. want toen hij hem zag, richtte hij zich stram op, maakte front en salueerde. Wel, wel, heb je dat op de „Freia" ingevoerd? vroeg Koert lachend. De jongen neemt de .hon neurs geheel volgens voorschrift waar! Dat is nu heelemaal niet. Noorsch Neen, hij is een echte Holsteincr, antwoordde Bernard. Zoo Christiaan. ben je daar! Je bent laat gekomen, zeker een slechte reis gehad? De aangesprokene was een sterke jongen van zeventien of achttien jaar. met een frisch, open gezicht en trouw hartig blauwe 'oogen, die met" een soort van eerbied op den vreemden, jongen marine-officier rustten. Allerbedroevendst, mijnheer de kapitein antwoordde hij in plat Holsteinseh dialiecl. Niet het minste briesje onderweg, -v- was bijna geen voortgang in té zien. Dat dacht ik al knikte Bernard. Ga ons nu voor, Christiaan, mijnheer de luitenant wil de ..Freia" eens be kijken. Alles is toch in orde? Om u te dienenantwoordde Christiaan en marcheerde vooruit Koert keek hem met welgevallen na. Een flinke, knappe jongen! Waar heb je hem opgedoken In Kiel, waar ik nog eenige we ken blijven moest, alvorens Duitseh- land te verlaten. Er waren nog aller lei dingen te doen, o.a. ook het aan- koopen en uitrusten van de „Freia" die mij zoo mogelijk heel spoedig vol gen zou._Toen werd ik dagelijks door Christiaan Kunz geroeid en de vroo- lijkc, opgewekte knaap viel in mijn smaak. Zijn oudere broeder dient als matroos bij de Marine en hij had plan spoedig als scheepsjongen dienst te gaan doen, want als kind van een schipper wilde lui natuurlijk ook naar zee. De jongen scheen buitenge woon op mij gesteld te zijn en toen liet tot een scheiding zou komen, was hij daarover zoo troosteloos, dat ik hem voorstelde mee te gaan en bij mij in dienst te komen. Natuurlijk greep hij dat met beide handen aan. Bij mij heeft hij hef. toch veel gemak kelijker, moest dadelijk het werk van een matroos doen en kreeg èen loon, evenredig daarmee, ook zijn ouders waren er zeer mee ingenomen. En hij kon liet uithouden hier in Raansdal Waarom zou hij niet? Hij heeft in dat ééne jaar reeds tamelijk goed Noorsch geleerd en kan zich tegen over iedereen begrijpelijk maken. Als de ..Freia" voor anker ligt,, wat dik wijls weken lang liet geval is, gebruik ik hém voor allerlei persoonlijke diensten in huis. De flinke, handige jongen kan van alles, ik kan mij volkomen op hem verlaten. Die hon neurs heeft hij zich al in Kiel aange wend .en daar is hij niet meer af te brengen, evenmin als van het „kapi tein". wal ik als eigenaar van oen schip in zijn oogen nu eenmaal ben en blijf. In 't begin verbood ik het hem, maar hij was daarover zoo doodongelukkig, dat ik hem nu maal laat begaan. Intussclien waren zij langs den steiger bij bet dek van het schip ge komen. waar Christiaan Kunz hen al opwachtte. De „Freia" was inderdaad maar- een klein vaartuig, maar van oen slanken, sierlijken vorm meteen uiterst behagelijk ingerichte kajuit en bovendien voorzien van olies, wat men op een lange zeereis noodig beeft. Men kon zich vooretellen, dat zij opgetuigd er mooi moest uitzien. Bernards oogen straalden van vroo- lijke genoegdoening, terwijl hij het schip in al zijn bijzonderheden liet ki jken en van zijn kruisen in de Noor delijke zeeën vertelde, maar Koert maakte in stilte de opmerking, dat zijn vriend in den loop van het laat stc jaar Keer rusteloos feworden was. Hij scheen wel bijna altijd op zee te zijn en liet in zijn Edsviken nau welijks een paar weken uit te houden. Dat zou toch wel moeten veranderen, als daar een jonge huisvrouw haar entrée deed. De beide Noorsche matrozen be kommerden zich niet veel om liet be zoek zij groetten, beantwoordden eenige vragen, die Koert tot hen richt te. op hun ernstige korte wijze en gingen toen weer aan 'twerk. Chris liaan Kunz daarentegen voelde zich blijkbaar verplicht, zijnerzijds ook de honneurs van de ..Freia" waar li- nemen. Hij bleef de beide heeren steeds ter zijde, ruimde de touwen uit den weg, opende iedere deur in de benedenvertrekken en trok een tri omfantelijk gezicht, toen de jonge officier het schip prees, dat hem even «na aan 't harte scheen té liggen als zijn kapitein. Het beviel hem klaarblijkelijk heelemaal niet, toen do Kameradëh hem riepen om hen aan 't werk te helpen. l)e heeren stonden nog samen op liet dek te praten. Bernard sprak over zijn plan om te zamen een reisje naar het Noorden tc maken, maar Koert scheen andere dingen in 't hoofd te hebben. ïlii gaf slechts verstrooid antwoord en plotseling vroeg bij go heel onverwacht Hoe is de verhouding eigenlijk met je oom? Ik meen, boe hij het opvatte, toen jij den dienst verliet Je schreef hem immers vanuit Wost- indië. maar je hebt mij nooit laten zien, hoe zijn antwoord was. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5