NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6306 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 22 JANUARI 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER D5RIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) w 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers n 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem w 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofda^erden voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 22 Januari bevat o. a Nabetrachting van den Gemeen teraad. Buitenl. Overzicht, Muziek verslag van Philip Loots, Binnenl. en Gemengde Berichten, Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Monteurs in het machinevak heb ben een eigenaardig bestaan. Soms reizen ze uren of dagen lang en laten dan hunne handen natuurlijk rusten. Komen ze dan op 't werk, dan is het soms dubbel op. Er moet een nieuwe machine gesteld, een oude ge repareerd worden, de eischen van 't bedrijf laten niet toe, dat er dagen over gewerkt wordt er moet dus dag en nacht worden doorgewerkt. De goede monteur pruttelt dan niet tegen, hij weet, dat het zoo moet en niet anders kan. Welnu, hij werkt 24, 30, 36 uur aaneen met een kort slaapje nu en dan. En wanneer het werk af is en hij naar huis gaat zou hij verbaasd staan te kijken, als iemand hem daar over meende te moeten beklagen. De zeven werklieden van de gasfa briek, die 23i uur hebben gewerkt om een gebrek te herstellen, dat wan neer het niet zeer snel was geschied aanleiding zou hebben gegeven tot een tekort in de gasproductie, zijn in het geval geweest van den bovenbe doelden monteur. Er was dus geen reden om daarover nu in den Gemeen teraad te gaan klagen en des te min der, omdat het toch wel van zelf spreekt, dat speciaal werk maar niet kan worden toevertrouwd aan den eerste den beste, die toevallig werk loos is. De man kent het niet, zijn handen staan voor dat werk totaal verkeerd. Had men dus, zooals de heer Groot wilde, de zeven werklieden in gewonen werktijd laten arbeiden en hun zeven werkloozen er bij gege ven, ter assistentie, dan zouden zij van deze laatsten geen nut hebben gehad. Zoo is de redeneering van de Directie van de gasfabriek, waarbij de Commissie van bijstand zich heeft neergelegd, al betreurde zij het ook zooals iedereen doen zal dat daar voor zoo overmatig lang aaneen moest worden gewerkt. Toen ging de Raad weer voort met de behandeling van 't werkliedenre glement en van de amendementen reeks, die daarop door de heeren Hu- genholtz en Hofland was ingediend. Zooals wel te voorzien was, konden deze amendementen geen genade vin den in de oogen der meerderheid ik wees er in de vorige Nabetrachting reeds op, dat de voorstellers zelf uit de over dit reglement gewisselde stuk ken, het échec van hunne denkbeel den hadden kunnen voorzien Toch heeft ook de definitieve goed keuring van het reglement nog niet kunnen geschieden. Over een amen dement van de heeren Hugenholtz en Hofland aangaande de betaling van overwerk, staakten namelijk de stem men, zoodat die stemming in de vol gende vergadering opnieuw moet wor den gehouden. In verband hiermee werd ook de quaestie der betaling van Zondagsar- beid aangehouden. Het systeem van de voorstellers is, dat voor overwerk zal worden betaald 25 procent boven het gewone loon, voor nachtwerk (wat dan beteekent overwerk tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens) 50 procent en voor Zondagswerk 100 procent. Daargelaten de vraag, of de nacht inderdaad kan gerekend wor den 's avonds te 9 uur te beginnen, is /dit wel een goed en billijk tarief en bij zeer vele particuliere werkgevers al in zwang. Wanneer nu in de vol gende vergadering over deze punten niet al te breed wordt uitgeweid (iedereen komt nu toch met zijn stem kant en klaar ter vergadering) dan zal het werkliedenreglement aan het einde van zijn laatste phase zijn gekomen. En dat is goed ook, want op iedere Raadsagenda wordt een handvol stuk ken aangehouden, omdat er geen tijd meer is voor behandeling. De achter stand wordt zoodoende hoe langer hoe grooter, ook al wordt er nu getrouw elke veertien dagen vergaderd. En zelfs wanneer, zooals de heer Van de Kamp wenschte, een extra vergade ring daar tusschen in werd gehouden, zou dat nog niet baten, tenzij elk lid van den Raad zich plechtig voornam om niet te zeggen, wat een ander vóór hem reeds in 't midden had ge bracht. Deze regel, toch zoo nuchter in zijn eenvoud, schijnt tot verschil lende Raadsleden niet te kunnen door dringen. En zoolang daarin geen ver betering komt, baat het niet, al ver gaderde men ook iederen week. Bij de rondvraag heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Toen in de vorige vergadering een voorstel van den heer Van de Kamp aangaan de den 10-urigen arbeidsdag in be stekken van Gemeente-werken was aangenomen, verwekte dat in den Raad en daarbuiten vrijwat verwon dering. Niemand had gedacht, dat er op dit oogenhlik in den Raad voor dat beginsel een meerderheid te vinden zou zijn geweest. Nu hebben gisteren de heeren Van den Berg en Loomeijer verklaard, dat zij vóór het voorstel-Van de Kamp stemmendedaarin niet een uit spraak over het beginsel van den 10- urigen arbeidsdag hebben gezien. De heer Loomeijer verklaarde, dat hij gemeend had, dat later die zaak zou worden overwogen. De heer Van de Kamp betoogde, dat met zijn voorstel wel degelijk het beginsel zelf was uitgemaakt en de heer Kleijnenberg voegde er aan toe, dat zoo ook de tegenstemmers het begrepen hadden. Op voorstel van den heer Van den Berg werd besloten Burgemeester en Wethouders te ver zoeken, mede te deelen hoe dezen de zaak hebben opgevat. Naar die ver klaring, die in de volgende vergade ring te wachten is zullen velen zeer zeker nieuwsgierig zijn. Buitenlandsch Overzicht Ditmaal komt uit Londen eens een vredelievend bericht ten aanzien van de onderhandelingen tusschen RUSLAND EN JAPAN. Het is de „Pall Mall Gazette", die uit Berlijn verneemt (wat een om weg heeft dat bericht dus gemaakt met beslistheid nog al wel, dat de vraag van oorlog of vrede ten gun ste van den vrede beslist is. Het is slechts de vraag of de Russische re geering haar verklaring, die het be houd van den vrede medebrengt, al leen zal afleggen tegenover Japan, tegenover alle mogendheden of de mogendheden die in het bijzonder bij de zaak zijn betrokken. Welken vorm de verklaring echter aanneme, er is te Petersburg besloten Japan's wen- schen te vervullen, zoodat de vrede volkomen verzekerd wordt. Dat te Petersburg besloten zou zijn Japan's wenschèn te vervullen kun nen we met de beste wil niet aanne men. Wèl dat Rusland eenige con cessies doet en Japan zich daarmede tevreden stelt en dèt zal de oplossing ook wel worden. Uit Tokio daarentegen wordt weer het .volgende gemeld, dat minder vredelievend klinkt Het bericht uit Berlijn, naar luidt waarvan Rusland besloten is zich op de mogendheden te beroepen ten ein de een oorlog af te wenden, wordt hier beschouwd als een bewijs, dat Rusland niet bereid is Japan in vol doende mate tegemoet te komen. De Geheime Raad heeft heden een uitvoerig verslag van Komoera over de onderhandelingen met Rusland aangehoord. De volgende berichten zijn uit En- gelsche bladen De correspondent van de Daily Mail te Port Arthur heeft een onder houd gehad met Alexejef, die de hoop uitsprak dat een schikking tus schen Rusland en Japan binnenkort tot stand za* komen. Daarna zou Alexejef op reis gaan naar Petersburg. De correspondent werd verder verwezen naar Plancon, vroe ger Russisch attaché te Peking, thans diplomatiek agent in Man- tsjoerije. Plancon zeide den correspondent, dat de Russen thans Mantsjoerije niet konden ontruimendat zou in het najaar geschied zijn, indien China destijds Rusland's voorstellen aan genomen had, maar Japan's kuipe rijen te Peking hebben dit belet. Plancon zeide dat de Russische re geering de nieuwbenoemde Ameri- kaansche consuls te Antoeng en Moekden niet zal toelaten, aangezien die benoeming plaats vond krach tens het Chineesch-Amerikaansche handelsverdrag, dat buiten Rusland's voorkennis en goedkeuring gesloten is, wat de Russische regeering on vriendelijk en on-diplomatiek oor deelt. Ten aanzien van Nioe-tsjwang gaf Plancon te kennen, dat de Russen alleen toezicht uitoefenen over het bestuur van de stad en het verkeer op de rivier, maar zich niet bemoei en met de Chineesche douane. Overi gens ligt Nioe-tsjwang's haven In-kou op Mantsjoerijsch grondgebied. Plan con ontkende dat Rusland Korea zou willen inpalmen. Het wil alleen de Russische belangen aan de Jaloe en elders waarborgen. De Russen zullen zich niet verzetten tegen Japan's handelingen in Korea, mits de ande re mogendheden die goedvinden, want Rusland heeft ook Japan's toe stemming niet noodig ter zake van Mantsjoerije. Noord-Amerika en an dere mogendheden hebben meer be lang bij Korea dan Rusland. Devrilof, Russisch financieel agent te Tokio, is uit Petersburg, te Port Arthur aangekomen op zijn doorreis naar Tokio. Hij is belast met een geheime zending. De Daily Mail verneemt uit Peking dat uit Japan 31 millioen patronen naar China gezonden zijn. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Tokio worden daar telkens kabinetsraden gehouden. ZUID WEST-AFRIK A zal, zoo snel als de overtocht met snelvarende booten te volbrengen is, versterkingen uit het moederland ontvangen, die het legertje daar ginds zoozeer noodig heeft. De Rijksdag heeft zonder beraad slaging de aanvullingscredieten be treffende de expeditie naar Duitsch Zuidwest-Afrika goedgekeurd. Daar na is hij begonnen met de behande ling van het wetsontwerp over de op richting van koopmans rechtbanken. Lozin. maar hun rollen gaven weinig gelegenheid op den voorgrond te tre den. Ten laatste dient ook het orkest, onder leiding van den heer R. Hage- man, genoemd als een en niet de minste der factoren tot het welsla gen van deze opvoering. PHILIP LOOfS. Stadsnieuws RIGOLETTO. De Nederlandsche Opera had voor haar optreden in onzen Schouwburg nogmaals een keuze gedaan uit haar Italiaansch. repertoire Van de ontelbare opvoeringen, die Verdi's Rigoletto in alle voorna me steden van Europa beleefde, is aan Haarlem maar een uiterst be scheiden deel te beurt gevallen. Ik herinner mij, behalve die van Woens dag 1.1., nog maar één voorstelling van dit werk namelijk door hel Italiaaüsch Opera-gezelschap, vóór drie of vier jaren. De Italianen be schikten over enkele zeer goede krachten, maar de groote aantrekke lijkheid van hun werk lag toch hier in, dat ieder der medewerkenden, ook koristen en figuranten, zoo geheel bij de zaak waren. Daardoor ontstond een ensemble, dat, ondanks vee.l ruws in de uitvoering en veel onbeholpens in de monteering. toch een beduiden den indruk maakte. De hoofdverdien sten van de reproductie der Neder], Opera moeten daarentegen minder in het imposante geheel, dan wel in het mooi zingen en goed spelen van eeni- gen worden gezocht. Onder het goede wat de voor stelling van Woensdag betreft be hoort allereerst de in één woord prachtige uitbeelding van de titelrol door den heer S. Hecker. Deze zanger heeft een warm, week en buigzaam barytongeluid tot zijn wil dit laat ste in de volste beteekenis van de uit drukking, want zijn omvangrijk or gaan veroorlooft hem al wat zijn ge- passioneerd-muzikale natuur en zijn voorliefde voor het Italiaansch bel canto hem ingeven. Hij heeft de srelukkige eigenschap, zich geheel te kunnen geven, zonder de belemmerende berekening van een of ander beoogd effect. Zijn zang is, pf schijnt te zijn, de geheel vrije, natuurlijke uiting van een sterk inner lijk voelen, en juist dat schijnbaar onbedoelde in zijn voordracht doet hem des te zekerder zijn doel berei ken en zijn toehoorders in zijn eigen gevoelsstemming meêléven. Ik meen te mogen beweren, dat aan de inter pretatie van den heer Hecker deze „Rigoletto"-opvoering nagenoeg haar geheele beteekenis ontleende. Toch werd ook door andere medewerkenden verdienstelijk en mooi werk geleverd Mevrouw HagemanVan Ophemert o.a. wist, ondanks haar voor 't oogen hlik wat onwillige stembanden, van de Gil da-partij veel te maken. De heer Dalarno als Hertog had mede zeer goede oogenblikken. Waarom zong hij zijn partij maar niet liever in 'tDuitsch? Met één taal kwamen we dezen avond toch niet toe. Verder zou ik nog kunnen noemen de heeren Van Duinen en Bovendeert, en mej. Klavier avond. In de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging" gaf Lizzie Wijsmuller gisterenavond een klavieravond, met medewerking van Mej. Nella Gunning, violiste uit Den Haag. In den schouwburg ging Rigoletto, vandaar waarschijnlijk dat slechts een klein publiek was opgekomen, meest uit dames bestaande. 't Was een afwisselend programma. Waar nu eens, bij een Sonate van Beethoven de ernst aan het woord was, waarnaar aandachtig geluisterd werd, trachtte men dan weder geen enkelen toon te missen van Joh. Brahms' vroolijke en karakteristieken Ungarische Tanz. Zoo brengt elk stuk zijn eigenaar dige bekoring mede. Mej. Wijsmuller is een zeer begaaf de pianiste. Alleen zij opgemerkt, dat ze onder 't spelen iets onrustigs had, vermoeiend om naar te zien. Haar hoofd knikt onafgebroken; werktui gelijk het aanslaan volgend. Samenspel van viool en piano is altijd bekorend. Vooral in de lage tonen klinkt het instrument van Mej. Gunning mooi. In 't Allemande en Adagio van Loca- telli's Sonate,heeft men 't meest van, haar spel genoten. Telkens weder bracht men den da mes Wijsmuller en Gunning een wel verdiend en luid applaus. Tuinbouw. De afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal op 25 Januari een verga dering houden in Weten en Werken. De agenda voor deze vergadering is als volgt vastgesteldingekomen stukkenrekening en verantwoor ding van den penningmeester over 190 verslag over het fonds der we duwe Winkellezing van den heer J. Sturing over „ziekte ónzer vrucht- boomen", toegelicht met lantaarn- beelden onderlinge tentoonstelling. In brand geraakt. Woensdagmiddag had op de be schuitfabriek van den heer Van Dijk aan den Spaarndammer weg een ongeval plaats. Een jongen, die te dicht met zijn kleeren bij het vuur kwam. geraakte in brand. Door het tijdig toeschieten van zijn kamera den, die hem de kleeren van het lijf trokken, kwam de jongen er met lichte brandwonden en een hevigen schrik af. Chr. Nat. Werkmansbond. Voor de Afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond hoopt de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. J. Lam- merts van Bueren, van Rotterdam eene lezing te houden op Maandag 15 Februari a. s. in de groote zaal van het Brongebouw. Het onderwerp van den gevierden spreker zal zijn Ar beid - Arbeiders. Het kwartet „Onder Ons", bestaan de uit de heeren N. Kerkhoven, H. C. v. Dijk, G. Mes en H. Oostwald, zal ter opluistering eenige nummers ten gehoore geven Brongebouw. Woensdagavond werd in de groote zaal van het Brongebouw voor de kinderen der leden een gecostumeerd kinderhal gegeven. Er waren in de met groen versier de zaal een 40 a 50 gecostumeerden eneen veel grooter aantal niet gecostumeerden. Dit laatste was na tuurlijk noch de bedoeling der Di rectie, noch die der Jury, welke be stond uit de heeren P. van Looy, J. R. Prent en P. Clausing Jr. Bij eene volgende gelegenheid zal er dan ook op gelet worden, dat al len zooveel mogelijk gecostumeerd komen. Na afloop van het zeer geanimeerd kinderbal, dat stond onder leiding van den heer Joh. Martin, had de prijsuitreiking plaats. Dit geschiedde bij monde van den heer P. van Looy. Eerst spr^r hij op aardige wijze het jonge volkje toe, en daarna werden prijzen uit gereikt voor het meest historische costuum, en voor de mooiste en zon derlingste jongens- en meisjescos- tuums. De heer van Looy zeide o.m. dat door de groote verscheidenheid van aardige costuums het voor de jury eene moeilijke taak was uit spraak te doen. Heeft de Jury ge meend evenals het vorige jaar voor aardige costuums prijzen beschik baar te moeten stellen, bijzonder heeft zij ook gelet of er volkomen overeenstemming bestond met het geen men heeft willen voorstellen. Dit is ten zeerste bereikt. Hoewel echter niet allen prijzen kunnen krijgen, moeten de overigen zich maar niet ontmoedigd gevoelen, en het volgende jaar met dezelfde op gewektheid terugkomen. Ten slotte stelde spr. voor om voor den heer Koolhoven, die zooveel voor de kinderen overhèeft, en zooveel van hen houdt, aan te heffen een „Leve de heer Koolhoven, leve de Directie van het Brongebouw", waar aan door allen welwillend werd vol daan. Nadat spr. nog den wensch had geuit dat het aantal gecostumeer den het volgende jaar grooter moge zijn, werden de prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, als volgt toe gekend Historisch costuum 1. Napoleon I. 2. Luitenant ter zee ten tijde Lode- wijk XVI. Mooiste heerencostuum 1. Roover; 2. Engelschman3. Beerenleider. Mooiste dames-costuum1. Rose (Fin de Siècle); 2. Bloemenmeisje; 3. Zigeunerin. Zonderlingste heeren-costuum 1. Beer; 2. Pierrot; 3. Gloeilicht- costuum. Zonderlingste meisjes-costuum 1. Klimop2. Visscherinnetje3. Pier rette (rood en blauw). Na afloop van het welgeslaagde kinderbal, bleven de ouderen nog eenigen tijd gezellig bijeen, en werd nog menig dansje gemaakt. Ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan van de ontvreemding van een writ konijn uit een hok, staande op een erf aan de Nassaulaan, hetwelk van buiten af door een poort was te bereiken. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Het duizelde Philip Roder, maar die duizeling was hem alles behalve on aangenaam. Uit de wildernis was hij gekomen en had hier ook niets an ders verwacht te vinden, en nu doken in alle hoeken en gaten landslieden op, nu bleken geheel onverwachte maar lang niet ongewenschte betrek kingen met de pastorie te bestaan, nu kwam zelfs de „Zeeadelaar" met rijn voornamen inhoud. Raansdal ver scheen hem plotseling in een roos kleurig licht, hij zou vooreerst hier niet weer vandaan gaan. Over den stillen door de zon be schenen waterspiegel kwam de „Zee adelaar" nader. Slank en blank als een reusachtige zwaan dreef hij met bijna onzichtbare bewegingen over den vloed, een breede, zilverkleurige lijn daarin achterlatend. De schijn baar langzame vaart ging in werke lijkheid buitengewoon snel. Rotsenen bochten, bosschen aan den oever do ken op en verdwenen weer, als vluch tige schilderijen en bij iederen bocht van het Fjord werden deze schilde rijen mooier en meer indrukwekkend. Het jacht was inderdaad een klein, zwemmend paleis, zoo mooi en com fortabel, als de moderne techniek maar met eenige mogelijkheid kan bedenken, en van binnen ingericht met een weelde, die zelfs den meest verwende moest bevredigen. De man schappen in hun vlugge, knappe matrozenpakjes, waren op het dek en de kapitein sprak juist met den stuur man, die op zijn post stond. De laatste beantwoordde de ontvan gen aanwijzing over het landen slechts met een kort knikje, maar daarop lette niemand. Men wist het al op net schip, dat de Noor een gesloten, wei nig spraakzame gezel was, die, of schoon hij het Duitsch tamelijk goed verstond en sprak, slechts het hoog- noodige beweerde en iedere poging tot toenadering kort en bondig van de hand wees. Het bovendek, dat gewoonlijk door de bemanning niet betreden werd, was ingericht als buitenverblijf voor de passagiers. Vandaar had men naar alle kanten een mooi uitzicht en werd men door een groote zonnetent be schut. Kleine stoelen en tafels, lichte bamboesstoelen met donkerrood# kus sens stonden overal verspreid en een veelkleurig tapijt bedekte den bodem. Het was een soort van open salon, die aan gemak niets te wenschen over liet en bij mooi weer bijna den ge- heelen dag gebruikt werd. Op dit oogenhlik waren alleen de eigenaar van dit schip en Freiherr von Hohenfels, hierboven. De man, die tot minister was opgeklommen, was weinig veranderd in de laatste tien jaren. Wel was zijn haar volkomen grijs geworden en in het voorhoofd hadden zich diepe rimpels gegroefd, maar zijn houding was nog kaars recht en de blik nog even trotsch, zelf bewust en doordringend als altijd. Het zenuwlijden, waardoor hij tot de ze reis naar het Noorden besloten was, was bijna niet in zijn uiterlijk te bespeuren, de geestelijke discipli ne, hem tot een tweede natuur ge worden, beheerschte nog altijd het lichaam. Prins Sassenburg, die tegenover hem in half liggende houding op een der bamboesstoelen rustte, scheen on geveer zes of zevenenveertig jaar te zijn. Het was een slanke, voorname verschijning, in het bruine haar wa ren nog geen zilverdraden te zien maar de talrijke lijnen op voorhoofd •n slapen verrieden toch zijn leef tijd. Het ietwat bleeke aangezicht had fijne, geestige trekken en een paar droomerige, donkerklamwe oogen, die mooi geweest zouden zijn zonder de uitdrukking van groote vermoeidheid die erin lagdiezelfde vermoeidheid en afmatting lagen op 't gelaat en over de geheele gestalte. Daaruit sprak geen kracht en leven meer, niets van die energieke, trotsche rust, die het uiterlijk van den minister kenmerkte en de laatste was toch minstens zes of zeven jaar ouder. Het gesprek der beide heeren was gevolgd door een lange pauze, zij waren beiden verdiept in beschou wing van het landschap. Juist werd de laatste bocht van het Fjord zicht baar, men kon Raansdal zien liggen op zijn groenen ondergrond met mach tige bergen als achterdoek. Hohenfels was geheel onder den indruk van dat schouwspel. Zeer schoon, zei hij op halfluiden toon. Daarboven in die bergen ligt dus uw Noorscb Tusculum Het schijnt mij eenzaam en verlaten tot in den hoogsten graad. Ja, daar kan men nog droomen en vergeten, dat er een wereld is, antwoordde Sassenburg, zonder van houding te veranderen. In Alfheim zijn wij nog veilig voor de toeristen, die de geheele wereld overstroomen. De slechte wegen daarboven en de nog veel slechter gelegenheden om on der dak te komen beschutten one daar voor. Nu komen alleen enkele berg beklimmers zoo nu en das, die spoe dig weer vertrekken. Raansdal ligt van hier uit gezien zeer schilderach tig, niet waar? En het landgoed op dien kleinen landtong daar, die juist te voorschijn komt, is Edsviken, de bezitting van uw neef. Hohenfels nam den verrekijker, die voor hem op de tafel lag en richtte hem op de aangeduide plek, toen leg de hij hem weer neer, zonder een woord te spreken. Ik ben bij u in ongenade, Excel lentie. sinds die bekentenis van heden morgen, ik zie het, ving de prins weer aan. Mijn God, het was niets anders dan een brief aan den Heer Von Ho henfels, waarvoor ik alleen de ver antwoordelijkheid draag. Wie weet, of hij wel eens komt Hij zal komenHet antwoord klonk werkelijk alles behalve vrien delijk. U heeft hem immers geen keus gelaten en zoo geheel zal hij de vormen toch wel niet verleerd zijn in dat ééne jaar, om weg te blijven, nu u hem zelf onze aankomst gemeld heeft. Het was stellig niet gebeurd, als Sylvia er niet de hand in gehad had. Het idéé ging werkelijk van Ba rones Sylvia uit, maar ik moet mij als medeschuldige aangeven,want ik voel nu eenmaal belangstelling voor uw neef. Hij gedroeg zich het vorige jaar, toen ik hem opzocht, allerminet toeechietelijk. maar toch, die Bernard is een karakter, een man uit één stuk en dergelijken ontmoet men zoo zel den. Een onzinnige stijfkop is hij, an ders nietOf beschouwt u zijn trots en eigenzinnigheid werkelijk als ka rakter Nu, die eigenzinnigheid is dan toch lang niet van energie ontbloot. Jongenstrots alleen zou niet jaren lang volgehouden hebben. U heeft het mij zelf verteld, hoe woest hij zich eerst verzette, tot hij inzag, dat hij zich buigen moest, toen boog hij stom maar met tegenzin en wachtte zijn tijd af. Maar toen u geen macht meer over hem had, toen verscheurde hij met een enkelen krachtigen ruk alle banden, die hem nog vasthielden en keerde terug tot het leven, dat voor hem nu eenmaal het ideaal der vrijheid is. Daartoe had hij welbe schouwd het recht. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1