een ieder en in 't bijzonder de hon- denliefhebbers durven aanraden deze tweede internationale tentoonstelling niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. In een volgend nummer deelen wij één en ander aangaknde de bekro ningen mede. Huishoud en Industrieschool. De Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool hield Donderdagmiddag in de bestuurskamer der inrichting een buitengewone algemeene verga dering. De directrice, Mej. de Clercq van Weel opende deze vergadering, daar bij haar teleurstelling uitende, dat zij niet meer leden kon welkom hee- ten. slechts één lid was ter verga dering aanwezig, benevens het be stuur. De presidente deelde mede dat in September van het vorige jaar de directrice Mej. Gallenkamp, als zoo danig is afgetreden, en dat zij in haar plaats is benoemd. Hierna wei-den de notulen voorge lezen en goedgekeurd. Deze vergadering was bijeen geroe pen om de goedkeuring te vragen, op het voorstel van het bestuur, om een particuliere leening te sluiten van 10.000, rentende 3 waarvan de aflossing a ƒ500 per jaar zal begin nen in 1906, terwijl de eerste rente betaling zal aatV'angen 1 Januari 1905 welke gelden noodig zijn voor delving van de onkosten van den bouw der inrichting. Toen men bij den bouw der school deze. gelden te kort kwam, heeft men bij het Gemeentebestuur van Haar lem aangeklopt, dit heeft het verzoek evenwel afgewezen, met toezegging van de betaling der meerdere kosten van het gebouw, boven de gemaakte raming. Hierop heeft men zich tot de Provinciale Staten en de Regeering gewend, evenwel zonder resultaat wel zal men binnenkort zeer waar schijnlijk een verhoogd subsidie van het Rijk krijgen. Toen al deze po gingen vruchteloos waren geweest, heeft men getracht om een particu liere leening te sluiten, wat gelukt is, zoodat een en ander slechts wacht op de toestemming der ledenverga dering. Het eenige aanwezige lid had hier tegen geen bezwaar, zoodat de lee ning gesloten zal worden. Voorts had de verkiezing van een bestuurslid plaats, op voorstel van het bestuur werd gekozen Mej. ter Gast. Als commissieleden tot het toezien op de financieele regeling van de in richting zullen uitgenoodigd worden de heeren Dr. H. D. Nieuwenhuizen, Kruseman, J. A. Fontein en H. M. Wijsman. Hierna werd de vergadering ge sloten. Binnenland Staten-Generaal Kameroverzicht. Dat de behandeling van het hoofd stuk Justitie in de Eerste Kamer gis teren nog niet ten einde liep is te wijten aan de uitbreiding die de be raadslaging over de organisatie der politie nam. Natuurlijk werden echter nog an dere onderwerpen aangeroerd. Zoo drong de heer van Weideren Ren- gers aan op een ruimer gebruik van het instituut der voorwaardelijke invrijheidstelling en betoogde hij, dat er groote ongelijkheid heerscht in de strafmaat voor vergrijpen tegen per sonen, in tegenstelling met die voor vergrijpen tegen den eigendom, waaruit zou volgen dat de opleiding onzer curators hen niet in staat stelt voldoende psychologische ervaring op te doen, terwijl z. i. ook de maxima tegen zware mishandeling te laag bleken. Zoo drong de heer Scholten andermaal aan op een wettelijke re geling van de bevoegdheden en de examens van accountants. De heer Hooft hoopte dat de Min. in staat zou zijn een regeling der administratieve rechtspraak tot stand te brengen, al moest dan ook veel blijven rusten en al vorderde z. i. het onderzoek naar de toepassing der voorwaarde lijke invrijheidstelling geen spoed een opmerking waarmede de heer van Zinnicq Bergmann het niet eens bleek te wezen. Over de politie sprak de heer Kist. Hij meende den heer van Leeuwen te kunnen geruststellen in dezen zin, dat in niemands bedoeling lag, de ge- meente-politie op zijde te schuiven. Dat wilde ook de Min. nietdeze wil de het beginsel der gemeentewet handhaven. De spr. verdedigde ver volgens de houding des Min. inzake de bekende postenorder en het bestaansrecht van een zelfstandige preventieve politie, een Rijkspolitie, naast de tot handhaving van de orde en verordening aangewezen gemeen- richtingen in Atjeh op 28 November 1900, 20 Januari en 8 Maart 1901 b. de sergeant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië W. C. H. Engelbert van Bevervoorde (alge meen stamboek no. 43388) ter zake van zijne verrichtingen bij de beschie ting van het bivak te Samalanga (Atjeh) op 6 Augustus 1901. St.Crt. Academische Examens. Leiden. Het doctoraal examen rech ten is afgelegd door den heer J. H. de Sitter het candidaatsexamen wis- en natuurkunde door den heer E. F. Hardenberg. Cand.-ex. rechten G. H. L. Lam berts Hurrelbrinck van Amsterdam. Utrecht28 Jan. Cand. Theol. 2 A. H. Couvée en A. Goedhart. Groningen, 28 Jan. Bevorderd tot arts de heer H. Aldershoff, med. docts., geboren te Groningen, en de heer A. van RJeeteren, cand. arts, geboren te Amersfoort. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat in Februari I a.s. zal worden aangevangen met de opneming der veranderingen in de gebouwde- en ongebouwde eigendom- men onder deze gemeente gelegen en wel door den landmeter D. Vonk in de sectiën D tot en met K. Door de St. Elisabeth s- vereeniging hier ter stede zijn in het afgeloopen jaar aan 438 arme R. K. zieken uitgedeeld 1343 kan karnemelk 28787 kan zoe temelk 23065 eieren816 porties soep 48 K.G. rookvleesch51 halve fl. wijn102 halve fl. bouillon, benevens een aantal kleedingstukken en bed- benoodigdheden. Uit de Staatscourant. De Minister van Financiën brengt, naar aanleiding der Muntwet 1901 en het Koninklijk besluit van 17 Decem ber 1901 (Staatsblad No. 268), ter al gemeene kennis lo. als kantoren waar de Neder- landsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zil veren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijks daalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Am sterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. o.a. de navolgende kantoren dei- directe belastingen en der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen: Beverwijk, Haarlem (directe belas tingen), Haarlem (invoerrechten en accijnzen), Haarlem (buitengemeen ten), Haarlemmermeer, Uitgeest. Koningin Einina in Engeland. De Londensche correspondent van het „Hbld." schrijft d.d. 27 Januari. Ik meen goed te doen even een aanvulling 'te zenden van hetgeen ik w TT-- .gisteren telegrapheerde. Vroeger tepolitie. Hij betwistte dat de Rijks-1 meldde ik u reeds, dat er een plan politie enkel had toe te kijken en nietbestond om aan Koningin Emma bij te bandelen, al gaf hij toe dat zij niet Haar bezoek aan Engeland een adres steeds zelfstandig optrad. te .d°en aanbieden, namens De beer van Royen kwam op tegen het betoog van den heer Kist in wiens j H M de Koningin-Moeder zich be- stelsel de burgemeester als hoofd der reid iieeft verklaard, vertegenwoordi- politie een ondergeschikte rol zou ver- gers van de verschillende Nederland- vullen. Z. i. had de onder Justitie sche vereenigingen alhier in audien- ressorteerende rijkspolitie zich te ont-1 'w den dag van deze houden van optreden, zoolang zij audientie uog niets is vastgesteld, niet door de gemeentelijke autoriteiteVenmin ook omtrent de pla.ats, waar daartoe geroepen werd. j deze zal worden verleend, is het wel De Min. van Just, vreesde niet, dat j waarschijnlijk, dat Hare Majesteit de regeling der administratieve ziel" tot het ontvangen der^deputatiei. r m naar Londen, naar het N ederlanasuie rechtspraak m de klem zou geraken,„ezantschapsgebouw in GrosvenorGar- hij hoopte nog steeds die in deze pe-|dens zal begeven. riode tot stand te zien komen, vóór f)e vereenigingen, waarvan afge- 1905. Bij die regeling zou de afzonder- j vaardigden in audiëntie zullen "Voor lijke registratie-procedure worden op- j den ontvangen, zijn de Nederland- geheven. Overigens had de Min. voorbereiding van zijn zelfgekozen Nederlandsche Kamer van Koophan- werkprogram ten einde gebracht. In- dei te Londen, het Koning Willem- zake de voorwaardelijke invrijheid- fonds, de Vereeniging van Nederland stelling geloofde de Min. niet aan sche tuinlieden en de vereeniging groot verschil bij de .par- j gXfatt'b^bKrpSÏ 1|' tijen, hij zette echtei zijn onderzoek I ngrs enz. die hier in Londen werk- voort. zaam zijii, hebben vereenigd. De Min. was ten aanzien der hui- Toch zal ook nu een hulde-adres zen van ontucht tot de conclusie ge-worden aangeboden, gelijk ik reeds komen, dat ook koppelarij van meer- j seinde. Dit z^u^ti°^..feJen ^anv- M?" derjarigen moest worden strafbaar Vo^s van ImogachUng^ en hefde gesteld. Ook tegen misbruiken van t land Alle in Engelsche plaatsen ge- het Neo-Malthusianisme wenschte J vestigde consuls zullen hun bemidde- de Min. maatregelen te treffen. Hij 1 ling verleenen bij het verzamelen van zou de persoonlijke vrijheid daarbij i handteekeningen op het adres, zoo v J - - ook alle over Engeland verspreide Verbruikersbond. Heden is verschenen het eerste nummer van het Nationaal Weekblad orgaan van den Nederlandschen Verbruikersbond. Het blad staat onder de redactie van Mr. Dr. H. S. Veldman, le secre taris van den Bond, en .verschijnt lederen Woensdag. Zou men op het eerste gezicht (door 't vuurroode omslag) meenen te doen te hebben met een socialistisch orgaan men wordt beter ingelicht wanneer men het blad opent en dan ontwaart dat het bestaat uit bladen in de na tionale kleuren, rood, wit, blauw. Op de witte pagina komen voor de adressen van de verschillende fabrie ken, vanwelke, na een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat deze fir ma's of vennootschappen aan billijke en gezonde arbeidsvoorwaarden voor hunne werklieden voldoen. Op de blauwe pagina zijn de na men der firma's afgedrukt, die het publiek het recht geven, om de ar tikelen bij hen gekocht, op gratis en deugdelijke wijze te laten onderzoe ken. Waarvoor de roode pagina gebruikt zal worden is nog niet mede te dee len, wel zal door deze worden voor zien in een groote maatschappelijke behoefte. Op de witte pagina komen tevens eenige artikelen voor, betrekking hebbende op het doel der vereeniging. De Verbruikersbond noodigt ieder, die maatschappelijke verbeteringen wil bevorderen, uit om zijn inkoopen en bestellingen aan de adressen te doen, in het blad opgenomen. „N ede r land en Oranj e". Naar wij vernemen zijn de voorzit ter en de secretaris der Anti-Revolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" voornemens als zoodanig af te treden. Gevonden voorwerpen: een taschje met visitekaartjes ten name van Gunning-Coops, een knip mes]'e, een fox-terrier met lederen halsband. te zijn geweest, en geven het volgen de verhaal om de verwondingen van een der broeders te verklaren, en te vens de omstandigheid dat zij niet thuis zijn geweest in den bewusten nacht. Zij waren uit geweest, hadden wat gedronken en kregen aan de De Ruy- terkade twist. Een van de broers trok een revolver en loste twee scho ten. De verwonding aan het hoofd zou zijn veroorzaakt door een slag met een stok, doch dit is in tegen spraak met het resultaat van het on derzoek, dat door de doctoren in het Gasthuis is ingesteld. Inbraak. Door in beslagneming door de po litie te 's-Gravenhage van een zilveren hengselmandje, vermoedelijk van diefstal afkomstig, is gebleken, dat er inbraak is gepleegd in de woning van de dames van Diepenbrugge aan het Nassauplein no. 17 aldaar, die sedert eenige maanden in Zwitser land verblijf houden. De inbrekers zijn in den laatsteu tijd in Den Haag duchtig in de weer. Deze inbraak is echter wel een van de ernstigste, die heeft plaats gehad. Met ongelooflijk ruw geweld zijn de inbrekers hier opgetreden. Het huis maakt den indruk van een ruï ne. De inbrekers zijn door verbre king van de keukendeur binnenge komen, hebben daarna de binnendeur van de keukenv vernield en een pa neel van de kelderdeur stukgeslagen. De meeste binnendeuren zijn ver der vernield, behangsels afgescheurd zelfs de muren zijn stukgehakt en houten roljalouzieën stukgeslagen. Alle meubels zijn zwaar beschadigd of vernield, terwijl in alle kamers de inhoud over den grond ligt verspreid. Wegens afwezigheid van de bewo ners kan nog niet met zekerheid worden geconstateerd, hoeveel en wat er gestolen is. Vermoedelijk is een kist met al het zilver door de inbrekers meegenomen. De schade wordt door verzekering bij de „Mercurius" gedekt. zijn groote mannen geweest, wier denkbeelden zullen voortleven en meer en meer ingang vinden. Ongeluk of Misdaad De officier van justitie te Heeren veen heeft een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar het geval te Gor- redijk, waar in een ondiepe sloot het lijk gevonden werd van den 20-jari- gen v. d. M. aldaar. Men dacht aan misdaad, wijl v. d. M. gezien was in gezelschap van eenige, niet gun stig bekend staande personen, met wie hij ruzie zou gehad hebben. De ze personen en nog anderen zijn ge hoord. Ook na dit onderzoek heeft de justitie nog geene termen gevon den tegen een of meer personen eene vervolging in te stellen. De verdron kene was dien avond onder den in vloed van sterken drank, wat hem wel meer overkwam. Ook hij stond niet gunstig bekend. Onder dak. Men meldt uit Wageningen Na hare kinderen heeft Grietje van Rooijen met haar vader thans ook een meer menschwaardig verblijf ge kregen. Door de gemeente is n.l. eene woning voor beiden gehuurd, terwijl hun luchtig verblijf aan den openba ren weg geslecht is. Met eenigen steun van het weldadigheidscomité betaalt de gemeente thans het ver- pleeggeld der 3 kinderen te Zetten (ƒ400 's jaars) en de huishuur voor moeder en grootvader. Moord. Men meldt uit Rozendaal (N. B.) Een der daders van den dubbelen moord te Strijpen, aan de Belgische grens, op den heer de Looze en zijne zuster gepleegd, is aangehouden. Aan vankelijk ontkende hij alle schuld, doch bij een tweede verhoor in het nauw gebracht, heeft hij bekend en ook zijn medeplichtige genoemd. onaangetast latenieder kon zoo on zedelijk blijven als hij wilde (gelach). Een nieuwe regeling der naaml. vennootschappen was in 's Min. werkplan opgenomen. De regeling van het accountancy moest nog na der onder de oogen worden gezien. Dat de rechtspraak een moeilijke taak was, gaf de Min. toe, al deelde hij ook de bezwaren van den heer Rengers niet. De rechter had zelf controle noodig maar aan de onge lijkheid van straffen was niets te doen. Wat de postenorder en de politie betrof, de heer van Leeuwen had gis teren als Amsterdam's burgemeester gesproken, niet als Kamerlid. Daar op kon de Min. niet ingaan. Het de bat over de postenorder was verleden jaar ten einde gebracht. (De heer van Leeuwen antwoordde bij repliek Dat was de dag van Durgerdam toen was ik op mijn post De Min. gaf toe dat de bestaande regeling der politie niet de beste was. Er behoorde te wezen een zelfstan dige rijks- en een zelfstandige gemeente-politie. Aan opheffing van de laatste had de Min. nooit gedacht. De Min. was dan ook inzake de postenorder zuiver gebleven op het terrein der rijkspolitie het gold daar bij geen toepassing van de gemeente wet. Er had meer samenwerking moeten zijn en er was inzake de postenorder veel gebeurt wat de Min. betreurde, maar hij bleef dan ook streven naar samenwerking tusschen beide takken van politie. Overigens beantwoordde de Min. nog enkele andere punten meerdere financieele onafhankelijkheid voorde deurwaarders toezeggend. Heden 11 uur worden de replieken voortgezet. De heer van Leeuwen deed reeds, in het begin eener, af gebroken repliek, protest hooren tegen elke politiewet die den burgemeester .;..aergeschikt zou maken aan de Rijkspolitie. Militaire Willemsorde. Bij K. B. zijn alsnog benoemd tot ridder der 4e klasse in de Militaire Willemsorde a. de kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië L. F. Schroder, ter zake van zijne ver Nederlandsche kolonies. Het is wel waarschijnlijk, dat dit adres bij monde van den Nederland schen gezant alhier, als eersten ver tegenwoordiger der Nederlandsche na tie in Engeland, zal worden aange boden. Dr. Kuyper geen boterboer. I-Iet verhaal van de Tijd over een bezoek van minister Kuyper aan de Botermijn te Maastricht, wordt dooi de Limburger Koerier tegengesproken. Naar de directie der Botermijn ver zekert, is gedurende de gebeele maand December geen officieel persoon, hetzij incognito óf openlijk een bezoek we zen brengen aan de Botermijn. In Januari echter, ongeveer 14 dagen geleden, heeft, vergezeld van het be stuur van den Zuivelbond, de heer J. II. Lovink, directeur-generaal van de afdeeling landbouw, een bezoek gebracht aan de Mijn. Deze heeft eenige aanmerkingen gemaakt op 't chemisch laboratorium van de Boter mijn, en de waarschijnlijkheid uitge sproken, dat een subsidie van rijks wege zou gegeven worden tot verbe tering van dit laboratorium in ver band met een mogelijk later te Maastricht te vestigen rijks-chemisch cor tróle-station. Ziedaar de heele geschiedenis 't Was dus de heer Lovink en niet minister Kuyper. Het verdere verhaal in de Tijd over 't zich onder de koopers bewegen is totaal verzonnen. Dom en wreed. Men meldt uit Zeeland Er gaat haast geen dag voorbij of men verneemt dat op het platteland hier of daar in dit gedeelte van het jaar eene vergadering wordt gehou den door een „musschengilde", eene vereeniging die zich ten doel stelt de musch, de brutale straatjongen on der de vogels, uit te roeien, of het getal dezer vogels te decimeeren. Se dert 1892 is, na een twaalfjarige be scherming, ten onzent de musch weer vogelvrij verklaard en bij duizenden worden ze gedood, vooral daar velen er een eer in stellen tot koning, of kan 't zijn tot keizer (dezen titel ver werft men, als men meermalen ach- tot elkander koning is geweest) van 'fc gilde te worden gepromoveerd, 't welk afhangt van 't grootste getal in geleverde musschen. Hierbij wordt met weinig onderscheid te werk ge gaan en toch is, volgens deskundigen de huismusch nuttig als insecteneter terwijl de ringmusch, met den witten dwarsband, veel schadelijker is, vooral omdat zij. tot groote vluch ten vereenigd, in de graanvelden valt. De gewone musch, die tevens als zaadeter gevreesd wordt, doet voor al in het voorjaar, als insecteneter groot nut en het aantal gedoode in secten is zoo verbazend, dat deze diensten zeker niet te duur betaald zijn met het vernielde koren. De schade springt niet in het oog maar de verdiensten worden niet op gemerkt, waarom bijna alle landbou wers de musschengilden steunen. De heer Yan Kol. Naar het Vad. verneemt, is de toe stand van den heer Van Kol sterk vooruitgaande, zoo zelfs, dat hij het internationaal congres dat den 7en Februari te Brussel geopend wordt, hoopt te kunnen bijwonen. De inbraak te Abcoude. Ook de derde inbreker in de R. K. kerk te Abcoude is aangehouden en in arrest gesteld. Het is een familie lid van de twee andere aangehoude nen. Hij heeft tot zijn kameraad, die de revolver droeg, voordat er een schot was gevallen, geroepen „Piet! schiet maar raak waarop het schot volgde in de richting van den veld wachter Oudekker. Nog verneemt het Hblad het vol gende Wat den laatst aangehoudene be treft, deze geeft op te heeten Geiser, tot de familie van de Raffi's te be- hooren, en te wonen in hetzelfde per ceel in de St. Nicolaasstraat. Allen blijven ontkennen te Abcoude Windthorst en Schaepman. In de N. Arnh. Crt. komt voor een verslag van de rede, door dr. Ba- chem te Kleef gehouden over Windt horst en Schaepman. Wij ontleenen daaraan het volgende Dr. Schaepmen, den grooten rede naar en staatsman, den innig geloo- vigen priester, den vurigen Neder lander en vereerder van het Oranje huis, gold het tweede gedeelte zij ner rede. Veel overeenkomst, ook groot verschil. Overeenkomstevenals Windthorst modern katholiek staatsman, tevens zoon zijner kerk, vurig vaderlander, onverzettelijk in hetgeen hij meende dat recht en waar was, niet licht afwijkend van een eenmaal ingeno men standpunt, niet uitziend naar de gunst of vreezend voor de ongunst der menschen, pal staand voor zijn overtuiging. Verschilgrooter, machtiger, bezie- lender redenaar, reuzenlichaamsbouw tegenover dwergenbestaan, minder staatsman, niet zoo bekwaam als de bater. Miskenning was ook Windthorst niet vreemd gebleven, maar Schaep man had ze in veel sterkere mate ondervonden. Gesmaad en gehoond door velen zijner geloofsgenooten, ook in de pers, overkwam hem veel bitters. Het duurde lang eer men het hem vergaf, dat hij voor persoonlijken dienstplicht en leerplicht stemde. Hij beleefde ook triumfen. Het thans re- geerend christelijk ministerig was Schaepman's werk. Men koos hem als president der katholieke Kamer club. Hij stierf helaas te vroeg, te Rome, de stad des Pausen, welke hij zoo lief bad. Hij was de intieme vriend van Paus Leo XIII, de in hooge achting staande Kamerafgevaardigde zijner Koningin, wier trouwe dienaar hij was. Die hem beoordeelen kon den, vereerden hem. Beiden, Windthorst en Schaepman, Royaal. De gemeenteraad van Dinxperlo heeft besloten aan alle personen, die bij het oefenen met de brandblusch- middelen tegenwoordig moeten zijn. een schadevergoeding van... 10 cent voor eiken keer te geven. Ongelukken. Te Zegge bij Rozendaal (N.-B.) is de landbouwer J. van der Westen van den hooizolder gevallen en zoo ongelukkig met het hoofd op den rand van een ijzeren voederbak terecht gekomen, dat hij gisteren aan de ge volgen is overleden. Donderdagnacht na twaalf uur is op het rangeerterrein nabij het Cen traalstation te Utrecht de 64-jarige treinsmid A. v. H. door een locomotief aangereden. De raderen gingen over zijn beide beenen en over zijn linker hand, waardoor de dood bijna on middellijk intrad. (Utr. Dbl.) De politie te Leeuwarden heeft den jongen opgespoord, die verleden Vrij dagnamiddag op de Nieuwestad een stuk vuurwerk met een lucifer in brand stak. Het is een dertienjarige knaap. De zaak wordt gerechtelijk vervolgd. Sport en Wedstrijden. Wereldkampioenschap. Schaatsenry den. Het is zeker wel overbodig nog mee te deelen dat bij den tegenwoordigen weerstoestand de wereldkampioen schappen op de schaats te Groningen niet doorgaan. Zij zijn „uitgesteld." Letteren en Knust van beide opera's onder ene leiding. De heer Hommes, administr der Ned. Opera, deelde aan de B desgevraagd mee, dat deze geruclj zeer overdreven en alleszins vooji rig zijn. Een feit is het, zeide hij.l de borgen, die na October de op het Leidscheplein gesteund heb; opgezegd hebben en dat dientenge ge bij de laatste gage-uitbetaling? bedragen, waarvoor gecontract|_ was, niet geheel zijn voldaan. Erfcant er geen sprake van ophouden met Slfrransch. nuari. jiaansch De kapelmeester Rothwell, die &e Pra^ slag genomen heeft, gaf als rar^ jno daarvoor op het gebrek aan disci# onlan dat bij de Opera heerscht, de i I der executanten en de get heid, waarin dezen verkeeren leege zalen en felle concurrentie. Gemengd Nieuws Een ontvluchting. In Augustus 1902 werd de 26-jaareer o: Antoine Vandenvegaete, bijgenas reed. P'tit mon onque", door de rechtbi te Douai (in Frankrijk) wegens zoowel scheidene diefstallen met braak ^ne tien jaar dwangarbeid veroorde ®eaïd"( Hij werd naar het eiland Ré ovei^,°at bracht, om daar ingescheept te v zwakkc den naar Guyana. M.aar toen intus bekende, nog veel meer op zijn k( rijwiel een mi hof te hebben dan waarvoor veroordeeld was, werd hij terug schapi bracht naar Rijssel, waar hij rechter van instructie heel nauwk rig heeft verteld, hoe hij te To menscl uen, v len be- toor. hebbei En niet n een g( Naa ding ei ren I Louw: Houts de wi coing verscheidene brandkasten h< ^uie geplunderd. In 't geheel had hij voor meer 100.000 francs aan geldswaardig pier gestolen. Intusschen gaf hij kennen, dat het niet zou baten h op te sluiten „Op een goeden ontvlucht ik toch en dan zal ik e in jou brandkast kijken, kameraa En de man is ontvluchtDinsd avond bleek zijn cel in de gevan straal nis te Rijssel leeg te zijn. Met behulp van valsche sleuti die hij gemaakt had van een tim bordje, heeft hij de deur opengei gen. Verder is hij over een hoos muur geklommen, vermoedelijk lai een waterpijp. En den avond zijn ontvluchting zijn uit een hi niet ver van de gevangenis, een kleedingstukken gestolen. Het wordt zeer waarschijnlijk acht dat Vandenvegaete daarin roi loopt. Het Voc maar tuur! uitvii sprek weg der uit t< geïnt kome I n 'den rapp Yergiftiging in een Kookschoo In de Kookschool van de Alice-Vri wenvereeniging te Darmstadt he zich een ernstig geval van vergi! ging door het eten van ingemaal boonen voorgedaan. De 34-jarige rectrice der school, mej. Goering, zelf de boonen gekocht en ingernas en er met een leerlinge boonensa de van gemaakt had, nog een j frouw, een kind en een dienstboi zijn reeds overleden. En verschel ne menschen, die ook van de boon hebben gebruikt, liggen ernstig zie Niet alleen menschen, die in kookschool hebben gegeten, maar o leden van gezinnen, die gewoon w ren hun maaltijden uit de gunst bekend staande inrichting te lat halen. De inmaakbus wordt door pi fessor Gaffky te Gieszen onderzocl kt 1 V: oefe; omti fort den het H Reg Nederlandsche Opera Stadsschouwburg Men schrijft ons Dat de opvoering van de opera „A bassa porto" op Dinsdag 26 dezer niet heeft plaats gehad is veroor zaakt door ongesteldheid van me vrouw van Hulzen-Bakels die de par tij van „Maria" moest vertolken. Zelfs moeten wij er tot ons leedwe zen bijvoegen, dat die ongesteldheid zoodanig verergerd is, dat aan eene opvoering in de eerstvolgende dagen niet gedacht kan worden. Daarom gaat a.s. Vrijdag 29 Jan. „Herodiade" met de dames Bosse- Sommer (Salome) Irma Lozin (He rodiade) Bierlee (Een jonge Baby- loonsche) en de heeren de Vos (Jo hannes) van Duinen (Phanuel) Hel- voirt-Pel (Vitellius) Alexanders (He rodes) Heidkamp (de Hoogepriester) Mees-Boogaarts (Tempelzanger) met groot Ballet in het 2e en 3e en 4e bedrijf. De Nederlandsche Opera. Er duiken wederom geruchten op, die het blijven voortbestaan van de Ned. Opera op het Leidscheplein in ernstigen twijfel doen trekken. Men mompelt zelfs, dat na 31 Januari door de tegenwoordige combinatie niet meer zal gespeeld worden, nadat ver schillende moeilijkheden van finan- cieelen en artistieken aard zich had den voorgedaan. En tegelijk, natuur lijk, duikt daarmee weer op de wen- schelijkheid omtrent een combinatie Brauden. Wederom een groote brand in No< wegen Volgens een te Kopenhagen ontv gen telegram staat de voorstad i Narvik in lichtelaaie. Trydenland, zoo heet dit stadje, te 1000 inwoners en is geheel uit hoi opgebouwd. Een vreeselijke brand heeft Woen dagnacht te Verviers vijf slachtoffe gemaakt". In een pand van de Hamerstraat daar wonen verschillende arbeider gezinnen. Op de tweede verdieping voor w nen de echtgenooten De Kerff een dochtertje van drie jaar e dezelfde verdieping achter de gebro ders Henrion. Woensdagnacht omstreeks 's morgens bemerkte een buurman ef verdachten lichtglans; hij stond en zag, dat het huis naast het ziji in volle vlam stond. Haastig maakte hij alarm en we dra waren alle bewoners op de beei De gebroeders Henrion wierpen zie van de 2de verdieping op een pla form dat ter hoogte der eerste ui steekt. De een kwam tamelijk goedterech maar de ander had zijn vaart slech berekend en viel bewusteloos op steenen van een binnenplaatsje. Tevergeefs had hij zich pogen v te houden aan den rand van h< platform, waartegen hij met gewei was neergesmakt. Inmiddels woedde het vuur onverminderd geweld, ondanks uiterste krachtsinspanning der bram weer. Reeds meende men intusschen, da verdere onheilen waren uitgesloten toen men omstreeks zes uur de fami lie De Kerff miste. Twee brandwachts drongp^ dewo ning binnen en langs de h vi verkool de trap bereikten zij de tweede dieping waar een verschrikkelijk ta fereel zich aan hunne oogen voordeed Op het vloerkleed lagen drie lijkei uitgestrekt, half overdekt door rookende puinen van het ingestor dak. De Kerff gekleed in een pantaloi met de schoenen aan de voeten, las in de half openstaande deur, ziji vrouw met haar kind nog in de men lag naast hem. De lijken werden in een naburi) huis gebracht, waar een dokter reed bezig was, de gebroeders Henrion verbinden. De geneesheer kon slechts den dooi der drie ongelukkigen constateeren die aan verstikking waren bezweken De oorzaak van de ramp is onbe kend. wor 10e T D ,D< Zor eer op mei r wij ker voc zar

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2