NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Het Costuum bij Oude Volken. 21e Jaargang. No. 6314 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 FEBRUARI 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER D>RIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 0 o n 1.30 Franco per post 'door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maai betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Februari bevat o.a. Blad A. Jubilé Dr. Brongersma, {nitenlandscli Overzicht, Kamer verzicht. Muziekverlsag van Philip loots, Hondententoonstelling, [ieuws nit Haarlem en Omstreken. Blad B. Binnenlandsch Nieuws ■Iportpraatje, Ingezonden Stukken n Stadsnieuws. De ZATERDAGAVOND, als der ive Blad, met Zondagsbrieven, Halletjes, Avonturen |§n Reisverhalen, Rubriek voor r lames en Allerlei. i. {uitenlandsch Overzicht 't Wordt recbt-af vervelend dat da- m èlijksch gezeur van „men ver- «j lacht" en „de Daily verneemt dit H dat". Eigenlijk vertelt niemand /at en men behoeft waarlijk geen r elaties te hebben te Tokio of St. Pe om zulke berichten te fabri- eer en. Wanneer we, rustig op ons edactie-bureau zittend, eens iets op- cheppen als„Haarlem's Dagblad erneemt uit Petersburg, dat Rusland apan nog wat aan de praat houdt, laar toch niet lang meer zal dralen iet zijn antwoord", dan zijn we er eker niet verder van af dan bijv. de Daily Graphic", die vertelt, dat het ntwoord Woensdag gereed was,maar og niet naar Japan verzonden is. Berichten dat er in Russisch OOST-AZIE •üt&rukke troepen-bewegingen plaats lebben en dat bij bet uitbreken van en oorlog de Japansche admiraal level zal krijgen met de vloot in zee 12 e steken, zijn al niet moeilijker te zfabiiceeren. Niet onaardig is bijv. wat Reuter's ,eigen", jammer dat er niet staat: allereigenste", correspondent te St. .'etersburg verneemt, natuurlijk van ezaghebbende zijde, dat Rusland-'s ntwoord eerst de volgende week zal lei /orden overgebracht „ten gevolge 'an de groote zorg, voor het opstel en van liet stuk vereischt". Die reden kostelijk, alsof men een stuk niet n!aet groöte zorg kan opstellen in kor- er tijd 't Is er dan ook maar om te toen eens iets anders te vertellen dan 1 en ander. Maar die eigen Rfeuter-man weet log rauer te vertellen Luister maar Een hoog-ofixcieel persoon verklaar- le in een interview Wij kunnen den lorlog niet voorkomen. Rusland zal iet uiterste doen om Japan den re|rondslag aan te bieden voor een ïuurzamen vrede, maar er is een Jrens, achter welke wij niet kunnen 2 aan. Feitelijk staan wij in Korea al- es toe en wij hebben reeds bij ver- Irag de rechten van Japan en andere Qogendheden in Mantsjoerije erkend. Naar wij vernemen, hebben Rus and en Japan beide in de laatste eertien dagen officieel aan regeerin- jen in oude en nieuwe wereld bun landpunt ten aanzien van eenige fle wnten. die in geschil zijn, verklaard. De overige „men zegts" zullen we ten lezer voor vandaag maar bespa- en, 'tis te vaag om er eenige aan lacht aan te wijden. rik De toestand op het BALKAN-SCHIEREILAND :hijnt der Turksehe regeering nog [Ateeds aanleiding te geven tot troe penverplaatsing in de richting van lyle Bulgaarsche grens. Nu zijn weer leven bataljons uit Monastir daar- peen gedirigeerd. Blijkbaar bestaat ir gevaar, dat nog meer Bulgaarsche lenden de grens over trekken om zich lij de opstandelingen te voegen. In iet voorjaar zou immers de opstand ipnieuw opvlammen. Un homme aver- i.aü vaut deux. Turkije maakt wijse lijk gebruik van de waarschuwing, vy/die het uit den mond der opstandeli vernomen heeft en bereidt y ach voor om krachtiger dan vroeger ■ongeregeldheden te onderdrukken. De zwakke Duitsche macht in ZUID WEST-AFRIKA heeft het nog zwaar te verantwoor den, ja, de vijanden vermeerderen :elfs. De commandant van den kruiser „Habicht" meldt: Van luitenant Von Zülow is (uit Okahandja) bericht ont vangen, dat zich bn Okahandja Kaf- fersbij de Herero's hebben aangeslo ten. Blijkens een rapport van Von Zü low is een zwak ontzettingscorps uit Windhoek den 12den en 13den terug geslagen, waarbij 8 reservisten ge sneuveld moeten zijn. Den 20sten had tusschen Waldau en Dkpasise een ernstig gevecht plaats van een afdeeling van 70 man, door Von Zülow uitgezonden om de spoor wegverbinding te herstellen. Aan de zijde der Duitschers vielen 3 dooden, 3 mannen werden licht gewond, de inboorlingen hadden 2025 dooden. Stadsnieuws NIEUWE NEDERL. OPERA. We doen van 't jaar sterk aan Verdi. De Ned. Opera heeft ons in het loo- pende seizoen „Traviata" en „Rigo- letto" gebracht en Vrijdag kwam de Nieuwe Nederlandsche met de „Trou badour". Nu er is tegenwoordig hiel en in de naaste omgeving zoo over vloedige gelegenheid met de voort brengselen der moderne kunst op ver- trouwelijken voet te raken, dat het volstrekt geen kwaad kan ook met het goede uit een vroeger tijdperk de kennis aan te houden al was het maar om ons tegen alle eenzijdigheid en alle bekrompenheid in kunstopvat ting te vrijwaren. We mogen ons bij het aanhooren van een Verdische ope ra al verwonderen, hoe die opera- belden van voor 50 jaar in de meest tragische situaties toch altijd nog een lustig wijsje wisten te vinden, om hun gevoelens te uiten erkennen moeten we ook, dat de melodische ader in de betreffende werken heel wat milder vloeit dan in menig kunst gewrocht uit onze dagen. En wanneer zelfs een Handel en een Mozart 't niet beneden zich achtten, hun genie als 't ware in den Italiaanschen melodie- ënstroom te baden en dat wel tot des te weelderiger bloei hunner kunst dan behoeven toch ook wij ons niet te schamen, nu en dan eensneer te zitten aan zijn oever om ons aan zijn kabbelen en klotsen te verlusti gen. 't Is een onschuldig genoegen en al dommelt ons deftige kunstver stand er ook een poosje bij in, wat zou datallicht zal bet des te fris- scher en opgewekter weêr ontwaken. Maar nu ter zake. De Nieuwe Nederlandsche Opera dan bracht Vrijdagavond Verdi's ..Trouba dour" voor bet voetlicht. Zij deed dit met een bezetting van oudere en jon gere krachten, en 'twas opmerkelijk hoe de laatsten door de eersten over vleugeld werden. Niet enkel in rou tine dat zou natuurlijk geweest zijn maar vooral ook in stemvolu me en kunst van zingen. De beide hoofdrollen, Leonore en -M a u r i- c e, vonden in mej. A. v. Overeem en den heer J. R. Schulze vertolkers van meer goeden wil dan capaciteit. Mej. Overeem is een jong, niet onontwik keld coloratuur-zangeresje, maar voor 'toogenblik nog niet tegen een zware partij en een Verdisch orkest opge wassen. Ook de heer Schulze hoe verdienstelijk in menig opzicht ook schoot in kracht te kort. Niet in de kracht om hier en daar met pen hooge noot te glanzen maar om te gen het orkest en in het ensemble zijn partij zoo rustig, duidelijk en mooi te zingen als dit ik zeg nog niet eens van een troubadour maar van den hoofdvertolker eener Italiaansche ope ra mag gevorderd worden. De Ines van mevr. H. SchulzeFarber was zeer voldoende. Ook de rol van F e r- nand bij den heer P. Koster in goe de handen. Maar het belangrijke in deze opvoering kwam in de eerste plaats van mevr. C. Dirkx v. d. Weghe, die, daargelaten een voortdurend en hevig vibrato, een voortreffelijke A z u c e n a te genieten gaf. Hier werkten zangkunst en tooneelroutine samen tot een genietbaar, indruk wekkend geheel. Genietbaar in hooge mate was ook het zingen van Orelio. Muzikaal stond zeker zijn interpretatie hoog bovenaan, maar de onverstoor bare kalmte van zijn uiterlijk optre den maakte toch dezen Graaf Lu- In a wel wat erg onwaarschijnlijk. Verder zij met lof gedacht aan den in doorsnee beschaafden zang van het mannenkoor en aan het zeer verdien stelijke werk van het orkest onder aanvoering van den heer C. Dokkum. PHILIP LOOTS. En thans een woordje over den directeur en zijn zoon, den heer N. H. Andriessen en den jongenheer Wil lem Andrlessen. Kunnen wij niet nalaten eerstge noemde onze hartelijke hulde te bren gen voor het artistiek ontwikkelen van zijn nog jong koor, wat den laatstgenoemde betreft, kunnen wij mede deelen dat zeker het spreek woord de appel valt niet ver van den boom, op hem van toepassing Moge het hem gegeven zijn, zijn nog zoo jeugdig talent te benutten opdat hij evenals zijn vader daar van rijpe vruchtën"inoge plukken. De begeleiding door dit jongv mensch is artistiek, fijn gevoeld en toch bescheiden. Vader en zoon werd resp. dooreen heer en een dame een fraaie krans aangebodendoor eerstgenoemde uit sympathie, door laatstgenoemde uit erkentelijkheid voor de vele moeilijke repetities die hy had medegemaakt en voor zijn Begeleiding op dit concert. Het was een avond van kunstgenot dien de vele toehoorders niet licht zul len vergeten. Jozef Haydn. Bovengenoemd R.K. Gemengd Koor gaf Vrijdagavond een concert in de concertzaal van „de Kroon". Wat dit koor praesteerde, is, voor een vereeniging die nog maar zoo kort bestaat, goed te noemen. Een der zwaarste werken van het programina, n.l. Lauda Sion van F. Mendelssohn werd op enkele kleinig heden na, met gloed en goede nuan- ceerïhg gezongen. Wat het daarin voorkomende quartet betreft, zij ver meld dat dit door dilettanten zeer zuiver gezongen werden, een waardig onderdeel van dit schoone werk vormde. De heer Phlippeau, één der solis ten van dien avond, oogstte veel succes in. Verder gaf Mej. H. Scholten, me de-soliste, een schoone vertolking van Heinze's Recit, en Aria aur „Aufer- stehung". Daar er reeds meermalen in dit blad met groote lof over mej. Schol ten is geschreven, meenen wij te kun nen volstaan met mede te deelen dat zij nog steeds schijnt vooruit te gaan, en er niet de minste aanmerking op haar zingen vaU te maken, integen deel, wat zij zong is zeer te roemen. JUBILÉ Dr. BRONGERSMA. Het lag voor de hand, dat leerlingen en oud-leerlingen van den directeur der H. B. S. den dag van zijn 25-ja- rig jubilé niet zouden laten voorbij gaan zonder een blijk te geven van hunne erkentelijkheid en toegene genheid. De heer Brongersma evenwel had reeds uitdrukkelijk verklaard, dat geen geschenk in den gewonen zin hern welkom zou zijn, maar dat hij zeer gaarne door zijn leerlingen en oud-leerlingen iets tot stand gebracht zou zien, dat hetzij aan de Haarlem- sche H. B. S., hetzij aan het onder wijs in het algemeen ten goede kon komen. Vandaar, dat de Commissie besloot, hem het bijeengekomen be drag ter hand te stellen om het te doen strekken tot grondslag voor een fonds, waarvan de revenuen op na der door den heer Brongersma te be palen wijze zullen worden aangewend ten bate van leerlingen der Haarlem- sche H. B. S. De aanbieding daarvan had heden, Zaterdag, ten huize van Dr. Brongers ma in de Emmastraat plaats. Na afloop daarvan, van 3 tot 5 uur, hield de jubilaris receptie voor de deelnemers. De commissie bestond uit de heeren Prof. W. H. L. Janssen van Raaij, voorzitter, Mr. A. H. J. Merens, secretaris, J. R. du Rieu, penningmeester, en verder uit C. W. J. Westerman, H. J. Albarda, J. Wal ler Zeper, G .H. Vrijdag, L. van der Wille Jr., H. ter Meulen, A. G. W. van Waveren, Dr. J. J. Hallo, Anna C. A. Sepp, H. J. M. Boshouwers, H. J. Moojen, J. B. van Loghem, Annie Th. van Lohuizen, C. Kroon, J. van West, Johanna L. Droste, J. F. Huls- wit, P. L. Lohr, E. J. Halfhide, T. van Vloten, W. van Oorde en N. J. van der Stadt. Bij de aanbieding van dit hulde blijk, waarbij niemand tegenwoordig was dan de jubilaris met zijn familie en de leden der Commissie, voerde prof. Janssen van Raaij het woord. Er was een album aan toegevoegd, bevattende de namen der deelnemers, waarvan de titel en de namen op keurige wijs door den heer M. Rasen waren gecalligrafeerd. Dezen avond zal er in de groote zaal van het Brongebouw een uitvoe ring worden gegeven van de H. B. S. Vereeniging (die zooals men weet binnenkort in den schouwburg op treedt ten voordeele van Toynbee en de Commissie voor Schoolkleeding) waarbij Dr. Brongersma met zijn fa milie, deelnemers aan het huldeblijk en leeraren der H. B. S. tegenwoordig zullen zijn, maar die op uitdruk kelijk verzoek van den jubilaris geen bijzonder, feestelijk karakter dragen zal. In ons volgend nr. komen we hierop terug. Beroepen. Vrijdagavond werd door het Kies college der Ned. Herv. Gem. alhier tot predikant beroepen Dr. A. J. Th. Jon ker, te Heemstede met 72 stemmen, Dr. J. Weener, te Wageningen ver kreeg en Dr. A. F. Krull Jzn., te Alkmaar 7 stemmen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen wegens de toe diening van het H. Vormsel. Het teekencollege „Kunst zij ons Doel", dat zich veel moeite geeft om aan zijn leden iets goeds en boven dien afwisseling te brengen, bood hun gisteravond op de bovenzaal van 't Brongebouw een voordracht aan van den heer H. Ellens, lid van het College, leeraar aan de Quellinus- school te Amsterdam, over het costuum bij oude volkeren. Na een woord van inleiding door den Voorzitter, den heer W. B. IJzerdraat, deelde de spreker van den avond mede, dat hij vooral de aan dacht zou vestigen op het Grieksche costuum, omdat uit Griekenland groo- tenc^eels de gedragen kleeding afkom stig is. Aanvankelijk, in den tijd toen men nog geen kleederen droeg, versierde men de huid. hetzij met tatoueering, of door zich te behangen met tanden of metalen plaatjes. De eerste vorm van kleeding was het om 't middel bevestigde schort. De Egyptenaren droegen dat in den vorm van een drie hoek, wat ook een symbolieke betee- kenis had. Een tweede kleedingstuk was de doek, die over de schouders geslagen werd en waarvan de afhan gende punten afdaalden tot het schort. Naast deze twee kleedingstukken kende men primitief een soort van hemd, dat evenwel niet gedragen werd door de mannen, uitgezonderd priesters en koningen. Alleen soldaten droegen het z.g. korte kleed. Bij het beschouwen der kleeding moet men altijd rekening houden met klimaat, godsdienstige opvattingen en smaak. De eerste Christenen bijvoor beeld droegen om de tweede reden een lang kleed en wij plaatsen ons nog op 't zelfde standpuntwij vragen een kleeding, die ons lichaam bedekt en ons aangenaam maakt om te zien. In 't Zuiden bleef men getrouwer aan de tradities der kleeding, dan in 't Noorden en had zoodoende minder variatie noodig. De Grieksche kleeding is het mooiste voorbeeld van een klee ding, die de vormen van het lichaam goed tot hun recht brengt.Immers de schoonheid van het costuum zit in de groote lijn, de draperie en de Grieksche kleeding is niet anders dan drapeering. die tegelijk dienst doet als bedekking en versiering. Zooveel ge wicht werd daaraan gehecht, dat sla vinnen en andere vrouwen in Grieken land zich oefenden in het leggen van plooien en dat. toen de Ioniërs den chitoon invoerden, die van linnen was, de kunstenaars protesteerden en wis ten gedaan te krijgen, dat het dragen van wollen stoffen werd bevorderd, omdat dezen veel meer dan lin nen de schoone lijnen van het lichaam tot hun recht brachten en zij van meening waren, dat de gewoonte om schoonheid te zien, het gevoel voor schoonheid ontwikkelt. Het is dan ook een feit, dat de Grieksche staten op onzen kunstsmaak een enormen invloed hebben gehad. Achtereenvolgens liet de spreker zijn auditorium verschillende Griek sche costumes zien, de chlaina, den peplos, die vooral veel door vrouwen gedragen werd en met een gordel, soms met twee, den eksomis en den mantel, van voren gesloten en die ook wel over 't hoofd gedragen werd. Het eigenaardige van de voordracht was dat een jong meisje deze costuums achter een kamerschut aantrok (beter gezegd omhing) en daarna op een verhooging de aanwezigen die liet aanschouwen. Groot was de rol, die de mantel speelde. En de Grieksche vrouw gaf den indruk van nog grooter slank heid, omdat zij het kapsel zeer hoog opgenomen en aldus den hals vrij droeg. Overigens versierden zij het haar met korte banden en diademen. De Romeinen namen de Grieksche kleeding met graagte over en Hercu- lanuni en Pompeji zijp dan ook Ro- meinsche steden met een Grieksch karakter. Het Romeinsche, feitelijk dus Griek sche costuum, vindt men terug onder Karei den Groote en ook in latere perioden. Zelfs in de vroege renais sance oefende het zijn invloed uit op de jonge kunstenaars, de empire- periode was niet anders dan verknoeid Grieksch en de hedendaagsche loshan gende mantels en blouses, de figaro jakjes zijn niet anders dan een terug keer tot het Grieksch, maar wij dra gen de kleederen tegen ons lichaam aan en vervormen daardoor de lij nen of doen ze verdwijnen. Een los hangend costuum, dat het lichaam drapeert, ontbreekt en, mocht dit in ons land wegens het klimaat ook niet geregeld kunnen worden gedragen, in de zomersche dagen zou daartegen toch geen bezwaar zijn. Spreker hoopte met zijn causerie iets tot dit laatste te hebben bijgedragen. De talrijke aanwezigen, meest da mes, dankten met applaus voor het gehoorde en gingen daarop naar be neden, waar een kunstbeschouwing was van reproducties in lichtdruk en photogravure naar werken van Rem brandt en Van Dyck, een keurige ver zameling, afgestaan door onzen stad genoot Theophile de Bock. H ondententoonstelling in de Soc. Tereeniging. De tentoonstelling is Vrijdag reeds zeer druk bezocht. Den geheelen dag heerschte eene gezellige, aangename drukte in de zalen der Sociëteit Ver eeniging en om strijd hoorde men de bezoekers de groote en prachtige collectie honden roemen. Een ieder, die dan ook nog geen bezoek aan de tentoonstelling heeft gebracht, kunnen wij bepaald aanra den, dit hedenavond of morgen, Zon dag nog te doen, want hier is inder daad voor hondenliefhebbers veel schoons te zien. In de eerste plaats dan maken wij hieronder melding van de bekronin gen der toon-aangevende inzendin gen, en daarna van die der ingezon den artikelenalthans voor zoover het Haarlemsche inzenders of die uit de omstreken betreft. Voor de overige bekroningen ver wijzen wij naar de heden uitgekomen catalogus. Bekroonde honden. Duitsche Doggen. Open klasse Reuen (gestroomd) 3e prijs en één speciale prijs „Remus" van den heer P. J. Wiemer. Nieuwelingsklasse Reuen (gestroomd) Reserve-prijs „Adriaan" van den heer C. N. Hin. Jeugdklasse. Reuen (gestroomd) re- serve-prijs Samson" van den heer C. N. Hin. Nieuwelingsklasse. Reuen (gele) le prijs „Hector" van den heer J. C. Caderius van Veen. Open klasse. Reuen (éénkleurige) le prijs „Othello" van den heer Ed. L. W. van Dobben, Heemstede. Barzois (Russische Windhonden) Open klasse Reuen. Reserve-prijs „Barin" van den heer G. F. D. Slaap Beverwijk. Ook bekroond in Nieuwe lingsklasse Reuen met 2den prijs. Open klasse. Teven. 2de prijs. „Zillah'' van den heer C. F. D. Slaap Reserve-prijs „Mincia" van denzelf de 3de prijs „Yula" van denzelfde. Nieuwelingsklasse. Teven. 1ste pr. „Zillah", 2de prijs „Mincia", en 3de prijs „Yula", allen toebehoorende aan den heer G. F. D. Slaap. Teamklasse. Teven. Speciale prijs „Zillah" van den heer G. F. D. Slaap. Deerhounds. Winnersklasse. Reuen. 1ste prijs „Roderick" van Mevr. A. Dyserinck. Engelsche Setters. Nieuwelingsklasse. Reuen. Eervolle vermelding „Eddy" van den heerEd. L. W. van Dobben, Heemstede. Jeugdklasse. Reuen. 1ste prijs „Tref" van den heer O. Brinkman, 3de prijs „Eddy" van den heer Ed. L. W. van Dobben. Open klasse. Teven. Zeer eervolle vermelding „Flush" van den heer Ed. L. W. van Dobben. Nieuwelingsklasse .Teven. 2de prijs „Flush" van den heer Ed. L. W. van Dobben. Padrklasse. 2de prijs „Eddy" van den heer Ed. L. W. van Dobben. Iersche Setters. Open klasse. Reuen. 2de prijs „Merry" van den heer G. D. Boerla ge, Velsen. Vermelding .Paddy" van den heer G. D. Boerlage. Nieuwelingsklasse. Reuen. 2e prijs „Merry Max" van den heer G. D. Boerlage. Vermelding Paddy" van den heer G. D. Boerlage. Jeugdklasse. Teven. Zeer eervolle vermelding „Meershoef's Marcella", van Mevr. M. E. OolgaardtZocher. Kortharige Duitsche staan de honden. Nieuwelingsklasse. Reuen. Zeer eerv. vermeld. „Bello" van den heer A. H. de Vaal. Co 11 i e s. Open klasse. Reuen. Reserveprijs „Jack Tar" van den heer van Barne- v'ëlfl tot Mathena, Heemstede, ook bekroond met een 3den prijs in Nieu- welings-klasse. 2de prijs „Lord Kitchener" van Kennel „Haarlem". Open klasse. Teven. Zeer eerv. verm. „Bonny Lassy" van den heer van Barneveld tot Mathena, ook be kroond in Nieuwelingsklasse met zeer eerv. verm. Hollandsche herdershon den. Jeugdklasse. Reuen. Zeer eerv. venn. „Heïdekoning" van den heer E. Kortman. Open klasse. Reuen. (Kortharige) zeer eerv. verm. „Mozes" van den heer C. A. W. de Gruijter (Vogelen zang). Open klasse. Reuen. 2de pi*ijs .Kloek" van den heer H. J. Clarion te Bennebroek. Jeugdklasse. Teven. 1ste prijs „Kwik van Haarlem" van den heer J. Leyenaar. Open klasse. Teven. 2de prijs „Spits van Duinlust" van den heer H. J. Clarion te Bennebroek. Open klasse. Reuen en teven (lang- harige) 1ste en spec, prijs „Mek" van den heer G. Mulder, 2de prijs „Presto van Haarlem" van den heer A. van Zorgen. Paarklasse. 2de en spec, prijs „Kloek" en „Spits van Duinlust" van den heer H. J. Clarion te Bennebroek. Verder werden door de Kennel Duinlust van genoemden' heer nog de volgende prijzen behaald De ruig Duitsch dwergpincher ,Hans" le Winnersklasse en 2 speciale prijzen. De airdale terrier „Nora" le nieu welingsklasse en le jeugdklasse en 1 speciale pi'ijs. De schoothond „Duveltje" toebehoo rende aan Mevrouw Clai'ion, le prijs en een eere-prijs. Het slot der bekroningen moeten wij wegens plaatsgebrek tot een vol gend nummer uitstellen. Bekroonde artikelen. Van de Haaidemsche firma's, die artikelen inzonden op deze tentoon stelling dient nog vermeld te worden de firma Wed. J. Swaanswijk. Zij heeft eene groote en keurige étalage opgesteld aan de linkerzijde der zaal van voorwerpen, betrekking hebben de op huisvesting en verzorging van den hond. Fraaie en doelmatige hon denhokken van riet, teenen en hout; keurig afgewerkte Fransche en Hol landsche hondenmanden, in verschil lende kleuren en smaakvol bekleed; en degelijke transport-manden tretè men daar aan, naast eene groote stellage éénsoortige hondemnanden. Het geëxposeerde werk doet der firma Swaanswijk alle eer aan, zoo dat het geenszins te verwonderen viel dat zij met twee eerste prijzen werd bekroond. Voorts werden bekroond de heer C. Doncker voor zijn inzending Hon- denvleeschbrood-met een 3den prijs; de fii*ma Th. Blom voor verplaats bare kennels en draadafsluitingen met één lsten prijsde heer J. B. van der Velden, firma D. Hessels voor zijn inzertding hondentuigen en verstelbare muilkorven, met een lsten prijs. Het Diner Na afloop der keuringen en verdere werkzaamheden aan eene hondenten toonstelling verbonden, vereenigden zich de leden der Amstex-damsche Kynologen-Club en hunne genoodig- den Vrijdagavond aan een gezellig diner bij Gebr. Brinkmann. Het ging er natuurlijk uiterst vroolijk toe, zoo als dit blijkbaar steeds het geval is en men wachtte het champagne-uur niet af om de sluizen der welspre kendheid open te zetten. De ééne toast volgde de andereeen eerste werd gewijd aan Hare Majesteit de Koning in-Moeder die voor deze tentoonstel ling een zilveren medaille had uitge loofd toen kwam de beurt aan Haar lem's gemeentebestuur, van de Ver eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en van andere die op de één of andere wijze hadden bijgedragen tot het welslagen dezer Tentoonstelling, die zeer zeker tot een der best geslaagde der laatste jaren mag gerekend worden. Aan hare Majesteit de Koningin- Moeder werd een telegram van hulde gezonden. De tentoonstelling werd heden even eens door vele hondenliefhebbers be zocht. Men verzuime niet er heen te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1