Y olksw«erbaarheid. Vrijdagavond hield de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Volks weerbaarheid" eene vergadering in Café Brinkmann. De vergadering werd geopend door den waarnemend Voorzitter, den heer De Koek, die mededeelde, dat de Voor- zitter, de heer Graafland, in de maand October als zoodanig bedankt heeft, alsook de Secretaris, de heer Verwijnen. Deze laatste heeft op ver zoek van de overige bestuursleden het secretariaat blijven waarnemen tot de jaarvergadering. Hierna werden de notulen van de vorige jaarvergadering voorgelezen en j goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit. Op 1 Januari 1903 wa-i ren er 73 leden, in den loop van het jaar hebben 7 leden bedankt, terwijl er 6 nieuwe leden bijgekomen zijn, zoodat de afdeeling thans 72 leden telt. Het afgeloopen jaar is kalm, eigen lijk te kalm, voorbijgegaandoor de afdeeling is zeer weinig gedaan, al leen drijft zij op haar onderafdeeling, de schietvereeniging. Daarom heeft een der leden voorgesteld om de af deeling te ontbinden zoodat dan de schietvereeniging als zelfstandige ver eeniging zou kunnen optreden. De Voorzitter betreurt het zeer, dat de heer Jhr. Graafland zich genood zaakt heeft gezien om te bedanken, door ziektetoch hoopt hij, dat ge noemde heer op zijn besluit zal terug komen. De heer Jhr. Graafland kan aan dit verzoek niet voldoen, hij heeft het een jaar beproefd, doch gezien, dat het onmogelijk was, daar ongesteldheid hem óf de kamer noopte te houden, óf hem noodzaakte in 't buitenland te verblijven. Ook acht hij zich niet de aangewezen persoon, hij heeft te wei nig invloed en is te weinig bekend. Op verzoek van een der leden maakt ook de heer Verwijnen de reden van zijn bedanken bekend. Ze komt hierop neer: De vereeniging heeft 4 jaar be staan, en al de schoone illusiën, die er waren bij de oprichting van de af deeling, 't was toen nog in de da gen van den strijd in Zuid-Afrika_ zijn als rook vervlogen. De vereeniging heeft door verschillende omstandighe den zeer weinig uitgevoerd, alleen de schietvereeniging is het eenige teeken van leven. Van overheidswege heeft de Vereeniging zeer weinig steun ge had, van de officieren, die hier in Haarlem zijn, is er slechts één tot de afdeeling toegetreden. Ook herinnert spr. nog aan de intrekking van de geweren in de woelige dagen van 1903, een teeken hoe weinig vertrou-j wen de Regeering stelt in mannen, die vrijwillig de wapens opgenomen hebben, om als de nood aan den man komt naar de grenzen te trekken, om den vijand te keeren. Hierna werd de rekening en verant woording van den penningmeester voorgelezen, die sloot met een voor- deelig saldo van 57.54; dit komt evenwel door een gift van f 100, die ingekomen is. De rekening werd, na door een com missie te zijn nagezien, goedgekeurd. Nu kwam aan de orde het voorstel tot opheffing van de afdeeling, tot welk voorstel het bestuur is genood zaakt geworden door de financieele omstandigheden. Wanneer er geen an dere inkomsten komen dan de contri butie-gelden, komt er geld te kort. Voor contributie-verhooging zijn de leden niet te vinden, 't kost nu reeds moeite om deze te innen. Op het voorstel van een der leden1 werd in beginsel besloten om de ver-1 eeniging te handhaven, en dan maar te roeien met de riemen, die men heeft. Het Bestuur stelt voor om aan de schietvereeniging als proef voor een jaar toe te kennen de helft der inge komen contributie, over de andere helft kan de afdeeling dan nog be schikken voor andere doeleinden, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Nu kwamen aan de orde de verschil lende Bestuursverkiezingen. Er werd besloten om den overste van Steenhardt Carré uit te noodi- gen om de voorzittersplaats in te ne men, terwijl de heer Verwijnen nog aan blijft tot de volgende vergade ring. De Voorzitter deelt nog mede, dat de heer Meyerink pogingen in het werk zal stellen om in de afdeeling een gymnastiekvereeniging op te richten. Hierna werd de vergadering ge sloten. Binnenland N a a r w ij vernemen is het hoekhuis Anthoniestraat-Heerenvest in handen der Electrische Spoorweg- Maatschappij overgegaan. Vrije plaatsen. De beweging om vrije zitplaatsen te geven in de kerken, neemt in de groo- te steden zeer toe. Ook in onze gemeente, schrijft het P. B., zijn kerkvoogden bezig maatre gelen te nemen om een beteren toe stand in het leven te roepen en het kerkbezoek te vergemakkelijken. Laat ons twee dingen wenschen. Ie. dat de nieuwe regeling zóó mo gelijk vóór Paschen tot stand komt. 2e. dat de gemeente zich benaarstige om het welgemeende streven van kerkvoogden zooveel mogelijk te be vorderen. Bloembollencultuur. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Afd. Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur werden tot afgevaardig den naar de Algemeene vergaderingen in 1904 herkozen de heeren W. C. van Meeuwen en H. Dirken en tot plaats vervangers de heeren W. Droog en J. Mooy. Medegedeeld werd, dat m Febr. a. s. eene lezing zal worden gehouden door den heer Budde. waarschijnlijk over Bol- en Knolgewassen. Door Gedeputeerde Staten in deze provincie zijn de jaarwedden van de onderstaande gemeente-ambtenaren nader vastgesteld als volgt Burgemeester ïer gemeente Bever wijk op 1400secretaris der ge meente Beverwijk 1400 secretaris der gemeente Haarlemmerliede c. a. 1900.—. Staten-Generaal Kameroverzicht. De begrooting van Justitie is ten einde gebracht nadat andermaal de politiezaak in de Eerste Kamer was ter sprake gebracht. De heer van Leeuwen betoogde, dat de Min. had kunnen weten, dat spr. als lid der Tweede Kamer deze zaak zou ter sprake brengen. De bevoegdheids- vraag was niet aan de orde, wel of de rijksautoriteit met recht was opge treden. Spr. hield vol dat dit niet zoo was. En ook dat de Min. de ge meentepolitie grootendeels wilde op heffen. De spr. weerlegde overigens de argumenten van den Min. inzake de postenorder. Waar de Min. daar over zijn leedwezen had te kennen gegeven, zag spr. een waarborg tegen herhalingen van voorvallen van den zelfden aard. De heer Kist en de Min. repliceer den en daarop werd het hoofdstuk aangenomen. De Min. betoogde an dermaal, dat een politiewet noodzake lijk was, die de politiemacht niet positief maar negatief regelde, om schrijvend wat de politie niet mocht doen. De beraadslaging over Binnenland- sche Zaken nam een vrij groote uit breiding aan. Een groot aantal pun ten werd besproken. De heer van Zlnnicq Bcrgmann drong aan op wijziging der Ongeval lenwet in dien zin dat concurrentie met de Rijksverzekeringbank meer mogelijk worde en aan buitenland- sche werkgevers het dragen van eigen risico worde toegestaan. Ook stren ger controle ware noodig, ook op de verstrekking van geneesmiddelen. Spr. kwam op tegen het benoemen van vreemdelingen tot hoogleeraren, 12 in 15 jaren. De heer Breebaart drong aan op het opnemen van den landbouw in de Ongevallenwet mits de admi nistratiekosten geheel ten bate van het Rijk komen. De Spr. ontwikkelde de hoofdlijnen eener regeling zooals hij zich die dacht. Het best achtte hij een geheel afzonderlijke Onge vallenwet voor den landbouw- De heer Stork bracht als indus trieel dr. Kuyper hulde voor wat hij inzake de Ongevallenwet deed tot handharing der souvereiniteit in eigen kring, hetgeen hem vertrou wen deed stellen in den Min. op het stuk der arbeiderswetgeving. Men heeft wel gedaan risico-overdracht toe te laten, gelijk de oprichting en de ontwikkeling der Risicobank heb ben bewezen. Opmerkende dat bij de Arbeidswet te weinig rekening was gehouden met practische wenken en dat een regeling van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering hoogst moeilijk zou blijken, vereenigde hij zich met den heer Bergmann in diens-instemming met het opnemen van volontairs en leerlingen in de Ongevallenwet. Verder wees hij eeni ge gebreken in de toepassing der wet aan (achterstand van de uitkeerin- gen, te langdurige uitkeering, te laag gesteld zijn van gevarenpercen- tages' Aan deze opmerkingen sloten zich enkele aan van ondergeschikt belang. Spr. concludeerde dat de Ongevallenwet gebrekkig is omdat zij te snel moest worden uitgevoerd. In dit verband gaf spr. reeds nu eeni ge wenken betreffende de voorgeno men ziekte-verzekering. De Min. moest daarbij eerbied toonen voor het bestaande, dat verbeteren, een eenvoudige regeling maken, omdat het hier een zaak gold van den werk man zelf, niet eene die weder veel ambtenaren en omslag zou vorderen. De Beer v. d. Does de Willebois drong aan op rijkspensioneering van commissarissen van politieop de oprichting van een centraal bureau voor de inspecteurs der volksgezond heid, opdat deze minder administra tief werk zouden hebben en op hand having van de tegenwoordige spel ling tegenover de Kollcwijnsche. De heer Hovy vroeg rijkshulp voor de bestrijding van vallende ziekte en eerbiediging van de gemoedsbezwaren der Israëlieten bij een regeling der arbeidswetgeving. De heer Scholten handhaafde tegen over vorige sprekers de meening, dat do eerste ongevallenwet (zonder risico-overdracht) beter was dan de tweede, want nu drukten de lasten der sociale wetgeving het meest op de gevaarlijke bedrijven. Spr. keurde de regeling af. al heeft hij er per soonlijk voordeel van. Ook hij achtte het verkeerd, dat de ondeskundige raden van beroep in vloed hebben op de regeling van het gevarenpercentage. Eindelijk drong hij ook bij dezen Min. aan op een wettelijke regeling van het accountantwezen. De heer van Leeuwen, die zijn re de begon, maar niet voleindigde, be sprak het gebeurde te Blaricum ten betooge dat de burgemeester tegenover de militairen geen voldoende macht heeft en dit tot conflicten leidt. Hij bestreed de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland inzake de Amsterdamsche raden van beroep, waardoor het kiesrecht voor gemach tigden _yan duizenden werklieden wordt vernietigd, door den onwette- lijken eisch dat voor benoembaarheid moet vast staan de bereidwilligheid om een benoeming aan te nemen. Heden 11 uur voortzetting. geheimer Justizrat v. Simon en de advocaat dr. R. v. Simson te Berlijn, Jagerstrasse 52, treedt op als eischer in het wisselproces tegen den heer Rudolf v. Salish, wiens domicilie op het oogenblik niet bekend is, vroeger te Koschnöwe bij Prausnitz, wegens den wissel van 10 October 1900 over 13,697 mark, vervallen op 10 Januari 1901 en wegens het protest op 11 Jan. 1901, met het verzoek den gedaaerde behalve in de kosten te veroordelen tot betaling aan eischer van 13,697 mk. met 6 percent rente sedert 10 Ja nuari 1901 en 65 mk. 15 pfennig wis selkosten." Prins Hendrik dagvaardt nu den gedaagde, zooals gebruikelijk is, voor de kamer van handelszaken met liet verzoek een bij het eerste Landgericht ingeschreven advocaat aan te willen wijzen. Het wisselproces zal reeds te gen half Maart dienen, maar den Prins-Gemaal zal het wel gaan als vele andere schuldeischers. werkweek voor slijpers en verstellers in alle branches; draagt het Bondsbestuur op, deze voorstellen over te brengen aan deA. J. V. en deze, voor zoover noodig, na der toe te lichten en machtigt het Bondsbestuur tot het voeren der onderhandelingen over de van beide zijden gedane voorstel len, met dien verstande, dat zij zich de eindbeslissing voorbehoudt over het eventueele resultaat dier onder handelingen, uitgezonderd de uit spraak der eventueele in te stellen ge mengde commissie, welke zij als voor beide partijen bindend wenscht te aan vaarden. De uitslag der stemming wordt eerst bekend Zaterdagavond,... als de twee de vergadering voor de andere helft der Bondsleden heeft plaats gehad. Begrafenis van mr. Tak van Poortvliet» Onder groote belangstelling is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen bij Den Haag bet stoffelijk overschot van den oud-minister mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter aarde besteld. Op de lijkkist waren eenige kransen gelegd en de rouwwagen werd bege leid door boden van de Eerste er Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan den ingang van het kerkhof tot aan het graf voorafgegaan door eene deputatie van de Konihklijke Vereeniging „Het Eereteeken voor be langrijke krijgsverrichtingen" als een laatste hulde aan haar eere-lid. In den stoet, die van het sterfhuis af grafwaarts volgde, hadden in rij tuigen plaats genomen de óud-minis ters Pierson, Smidt, Jansen, gene raal Den Beer Poortugael, die met den overledene in één ministerie had den gezeten, zoomede Tak's ambtge noot en vriend, het lid der Eerste Ka mer mr. Vlielander Hein. Ter begraafplaats was het tegen woordige ministerie vertegenwoordigd door de ministers van financiën, van waterstaat en koloniën. Tal van mannen uit de regeerings- en staatkundige kringen waren aan-1 duiden, en een derde, door beide voor- wezig, o.a. de leden der Eerste Ka- i zitters aan te stellen. Deze commissie mer Regout, Van Alphen en Van zal een onderzoek instellen naar de De diamantbewerkers te Antwerpen vergaderden Donderdag. Het bureel stelde eene dagorde voor De vergadering besluit bet principe dezer voorstellen (der patroons) toe te geven en te wil len medewerken tot eene verstandige regeling der leerling-quaestiedoch is van meening, dat zulke regeling niet kan worden vastgesteld dan op de grondslagen van een degelijk onder zoek over lo. de jaarlijksche sterfgevallen, 2o. de werklieden, die het vak ver laten, 3o. de uitbreiding der industrie, 4o. de werkloosheid, 5o. de vefhouding der hoeveelheid te verwerken grondstof en de be schikbare krachten in iedere branche; 6o. soortgelijke regeling in het bui tenland overwegende enz. stelt voor lo. er zal eene commissie benoemd worden, bestaande uit een gelijk ge tal werkgevers en werklieden, weder- keerig te benoemen door hunne res pectievelijke vereenigingen, welks commissie zal worden voorgezeten door een onpartijdigen, dus buiten het vak staanden voorzitter, door de pa troons te benoemen een dito onder voorzitter, door de werklieden aan te Nieroplaatstgenoemde ook als voor zitter van eenige Indische stoomtram wegmaatschappijen, waarvan mr. Tak commissaris was. Aan het graf werd het woord ge voerd door de heeren Den Beer Poor tugael, Fokker, Pierson en Vreede. Uit de Diamantwereld. gronden, hiervoren opgenoemd, daarop vaststellen het aantal leerlin gen voor de eerste maal tot het vak toe te laten, ouder welk aantal zullen begrepen zijn diegenen, bedoeld in de voorstellen dèr patroons betreffende personen in hun zaak op te nemen, enz. 2o. beide partijen verhinden zich de beslissing dezer commissie verbindend aan te nemen op den dag dat deze nieuwe leer- In de groote zaal van het Paleis v. Volksvlijt werd Donderdagavond de eerste der twee aangekondigde verga-1 lingenregeling zal intreden, zal tevens deringen van den Alg. Ned. Diamant- i voor alle diamantbewerkers van Ant- bewerkersbond gehouden, ter bespre- j werpen en omliggende de negenuur- king der door de Amst. Juweliersver- eeniging voorgestelde leerlingregeling. Deze luidt aldus 1. Door de werklieden-organisatie zal worden erkend het recht der A. i. V., om personen, die de leden der vakvereeniging in hunne zaak wen schen op te nemen, een of meer tak- worden ingevoerd, zijnde een werktijd van 7 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur en draagt het Hoofdbestuur op deze voorstellen over te brengen aan de werkgevers enz. Deze voorstellen werden zeer herig aangevallen door een gedeelte der vergadering, dat de werkstaking aan- kea van het bedrijf te leeren of te j bevaI Men 'heeft gestemd met geslo- laten leeren- - - -■ - I ten brieven, die morgen gedepouil- 2. Er zal worden gevormd een leer-, jeer(j worden. De vergadering werd lmgcommissie, bestaande uit ledeni over twaalf uur gestoten. der A. J. V., en die der werklieden- j organisaties, om alle maatregelen, welke nog in onderling overleg zullen Academische Examens, worden genomen, in de uitvoering teAmsterdam. Met gunstig gevolg controleerenafgelegd het candidaats-examen in de 1 3. Het aantal leerlingen, het eersterechten door den heer K. F. Katz. jaar bij het vak toe te laten, wordi i Leiden. Bevorderd tot arts, de heer bepaald op 750. Elk jaar zal in <ie Ph. M. van de Haer. Geslaagd voor maand November in onderling over-het artsexamen eerste gedeelte de heer leg tusschen de werklieden-organisa-T. J. Boist. ties en de A. J. V. worden besproken] Bevorderd tot doctor in de rechts- de al of niet wenschelijkheid van ver-wetenschap de heer J. Lunsingh-W i- rneerdering der arbeidskrachten. Daar-chers. geb. te 's-Gravenhage, op Stel- i entegen werd aan den ingang leringen. zaal de volgende resolutie van betGeslaagd voor het ^andidaats-exa- Bondsbestuur uitgegeven, waarover gisteravond beraadslaagd en gestemd, i zou worden. Prins Hendrik als schuldeischer. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. CL" meldt Op het zwarte bord van het eerste Berlijnsche Landgericht is een onge wone dagvaarding te lezen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, te 's-Gravenhage, wiens gevolmachtigden ten processe zijn de De Bondsvergadering enz., j gezien de voorstellen van de Amster- i damsche Juweliers-Vereeniging in za- ke de regeling van het leerlingwezen, overwegende 1dat zulk een rege- ling niet kan worden vastgesteld zon- i der dat een grondig onderzoek heeft plaats gehad naar de verhouding tus- i schen de hoeveelheid te verwerken grondstof en de beschikbare werk- j krachten, alsmede naar de aantallen i diamantbewerkers, die, te reKeuen naar elke branche afzonderlijk, jaar- j lijks sterven of het vak verlaten we- J gens invaliditeit of om andere rede nen, en eindelijk, naar het verband 1 met soortgelijke regelingen in het j buitenland i overwegende 2 dat de A. J. V. dertijd schriftelijk kennis gaf het door den Bond gedane verzoek, tot invoe ring van een door ons ontworpen i tarief voor het brillantsnijden eerst in overweging te zullen nemen, als er bescheid op haar besluit in zake het opleiden van zonen enz. van werkge- vers in een of meer takken der dia- mant-industrie zou zijn gekomen, dat deze zaak nu aan de orde is overwegende 3dat tegenover de I belangrijke concessie, die de werklie- den bereid zijn te doen aan en ten behoeve van de werkgevers op het stuk der leerlingregeling, van den kant der patroons een concessie be hoort te worden gedaan op het voor gezondheid en leven zoo gewichtige gebied van den arbeidsduur verklaart zich bereid mede te wer ken tot het tot stand brengen eener commissie, als bedoeld in punt 2 van de voorstellen der A. J. V., met dien verstande, dat aan die commissie, welke zich daartoe een buiten de par tijen staanden voorzitter zal hebben te kiezen, in de eerste plaats zal wor den opgedragen het hier sub 1 be doelde onderzoek, benevens de vast stelling van het aantal leerlingen, dat voor de eerste maal tot het vak zal worden toegelaten, onder welk aan tal zullen begrepen zijn degenen, be doeld in punt 1 van de voorstellen der A. J. V. stelt van haar kant aan de A. J. V. voor A. de invoering van het hier sub 2 bedoelde tarief voor het brillantsnij den, met behoud der nu reeds Joor verschillende werkgevers betaald wor dende verhoogingen op het thans van kracht zijnde minimum-tarief B. de invoering van de M-urige men in de rechten J. Draayer en J. C. Th. Scheffer (van Oegstgeest) theor. apoth.-ex. mej. J. Faber (van 's-Gravenhage). Utrecht, 29 Jan. Bevorderd totsemi arts J. Th. ten. Have. Bevorderd tot arts: A. Metzelaaren J. G. Walaardt Sacré. Doet. rechtswetenschap H. J. M. v. d. Bergh. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift ..Exulum Trias sive de Cicerone, Ovi- dio, Seneca Exulibus", de heer H. M. R. Leopold, geb. te Zaandijk. Groningen, 29 Jan. Bevorderd na het verdedigen van Stellingen, tot doctor in de rechtswetenschap, J. H. Zelvelder, geboren te Leiden. Het gonden feest Tan dr. E. Laurillard. Onder buitengewoon veel blijken van hartelijke sympathie en belangstelling heeft gisteren dr. Laurillard te Am sterdam zijn vijftigjarig predikambt herdacht. Uit alle oorden des lands hebben brieven, kaartjes en telegram men gelukwenschen aangebracht, ter wijl den ganschen dag bloemstukken en cadeaux werden aangedragen als sprekende bewijzen van liefde en ach ting voor den predikant, die daar bij na 42 jaren van zijn leven wijdde aan de belangen van de Nederlandsche Hervormde Kerk en haar leden. Onder de talrijke gelukwenschen was een telegram van H. M. de Koningin, dat reeds in het vroege morgenuur den jubilaris bereikte. Verschillende deputaties kwamen huldeblijken aanbieden. Letteren en Kunst „Het Vaderland" meldt dat de 20.000, aan Jozef Israels geschonken, door hem zijn bestemd als suppletie voor het bedrag, noodig voor den bouw van een verlijf voor Rembrandts „Nachtwacht". Nieuwe uitgaven. Bij den uitgever W. A. Beschoor te 's-Gravenhage is verschenen een bro chure, getiteld „Gods weldaden her dacht", toespraak, gehouden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage den 24en Januari j.L door Ds. G. J. van der Flier, ter gelegenheid van de herden king van het feest der Koningin- Moeder. Inhoud van Weekbladen. ..Eigen Haard": In de branding, Marie de Negri, Over volts, ampères en nog wat, dr. E. v. d. Ven, Bevor dering van het woningvraagstuk door de firma Fried. Krupp te Essen, M. P. de Clercq. Frans Coenen, Verschei denheid, Feuilleton. „De Aarde en haar Volken" Van de Ganges naar de Amazonenstroom. Bijblad „Op den Uitkijk" Naar 't land van chrysanten en kersebloei. Van het Hereroland. Slechte noten over Suriname. „Tijdschrift voor Armenzorg en Kin derbescherming" J. Woudstra, Ver pleging van weezen in het huisgezin. H. Smissaert, Eene belangwekkende monographie. Binnenland. Uit de Pers. den, welke een sterk persoonlij! Belg stempel dragen, ontbreekt het we uur waar niet, grondtoon in de bescb de o wingen van den „Durchschnitts De per scher" over zijn Keizer is echter triden en bewondering voor diens energie in t voortvarendheid, welke zich de gen dagen bij de katastrophe in Aalesupet weer zoo krachtig hebben geuit, het uitzending op zijn persoonlijk inilmili Koloniën Indisch Nieuws. Hongersnood dreigt in het onder district Gobang, enkele uren gaans van het paleis van den Gouverneur- Generaal te Buitenzorg De verslaggever van Bat. Nws.blad. is zich van den toestand gaan over tuigen en verhaalt als volgt hetgeen hij zag in het nummer van 18 De cember Het land Gobang verbouwt koffie, een weinig thee en mengkoedoe, waarvan de bast, inzonderheid de wortelbast, gebruikt wordt bij het kleuren van batiks. Aan de koffietuinen wordt weinig zorg ten koste gelegdtusschen forschbladige Liberia-boomen staan een aantal spichtige, bijna blader- looze heesters. Er is geen geld om er die zorg aan te wijden, welke zij behoevende opbrengst zou trou wens de uitgaven niet dekken bij de huidige lage prijzen. Voor de bevloeiing is men aange wezen op den regen. De padi (rijst) staat meest op droge velden; de le venwekkende kracht, het water, stroomt eenige honderden voeten diep ongebruikt voorbij. Ongebruikt, ja, want het wil ons voorkomen dat de rivier, de forsche, snelvlietende stroom, met betrekkelijk weinig kos ten de noodige kracht zou kunnen leveren om baar water te brengen op de velden, welke nu allen arbeid twee jaren achtereen beloonden met „wanoogst". De kampong Kedoe Sewoe ligt aan de uiterste grens van Gobang, aan geleund tegen den voet van een der uitloopers van den Salak. Hier is hei treurigheid, al treurigheid. Het is pijnlijk, te ervaren dat in een overigens zoo rijk gezegende streek als de afdeeling Buitenzorg ge brek aan voedsel kan voorkomen, den mensc'hen voorbijgaand als iets doodgewoons. Indien hier, in deze schoone natuur, dergelijke zaken heel gewoon gevonden worden, in dien in de naaste omgeving van den zetel der Regeering zulk een toe stand kan bestaan, zonder dat men iets ziet of hoort van bestuursbe- moeienis waar is dan de grens el ders, ver van dén Buitenzorgschen troon, dat het bestuur ingrijpt in het belang der bevolking? En schrikwek kend kwam ons in de gedachte het verhaal der commissie van onderzoek naar den jongsten hongersnood in de residentie Semarang, neergelegd in haar bekend rapport dat men van April tot November had laten voor bijgaan met de wisseling van schrif turen éér de bevolking geholpen werd. Is het gebeurde te Gobang een voorbeeld of vormt het een maatstaf? De absentie van belangstelling in het lot van den inlander zoo bij landheer als bij bestuur regel of uitzondering? En alweeris het optreden van den landheer, het in rustige rust en zelf genoegzaamheid nederzitten te mid den eener lijdende bevolking, de ont houding om^doör kracht van maat regelen voor "den vervolge verbete ring te brengen in den toestand, een beeld van de wijze, waarop wij ln Indië de „rampen van hoogerhand" bestrijden of is het dat niet? Past het laat-maar-waaien-systeem van den Chineeschen landheer in ons be- stuursstelsel of valt het geheel daar buiten? Gobang, zegt men, is een particulier land en de bestuurszorg strekt zich niet zoover uit dat het stoffelijk wel zijn der opgezetenen tot die zorg zou behooren. Eilieve, zijn de opgezetenen van Gobang niet even goed onderdanen van Ned. Indië. Op de terugreis naar Batavia ont moetten wij in den trein familieleden van den landheer van Gobang. Zij bevestigden het hierboven gegeven verhaalalle opgezetenen helpen was immers onmogelijk Beter dan ve'e woorden is dit „on mogelijk" een vonnis tegen het voort bestaan der particuliere landerijen diende het althans te zijn. tief der beide mailbooten van Ha burg en Bremen naar het tooneel de ramp, werd bijna in nog korte den cape prin tijd uitgevoerd door de plotselinge;ivac zending van de „Darmstadt" met wer< 800 man troepen voor Zuid-West-A van ka. oudi Met veel animo is gisteren de 45 dien verjaardag des Keizers op de tradi part neele wijze gevierd. Het Duitsche v siscl dat al liet ergste vreesde, verheugt gew zich hartelijk over, dat de keel zie om van den Keizer niet van ernstii t aard is geweest. In alle toespra ra: was het gelukkig herstel na de k teek veer en I iwa rijei Mer rigl afg< laa ge ten. Het wa( ant en 1 blij: beu Ber ove (ers opo nee een Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). Keizers Verjaardag. Berlijn, 28 Januari 1904. Wie in het buitenland meent, dat Keizer Wilhelm als gevolg van zijn „persoonlijk regiment" en zijn scherpe redevoeringen bij verschillende gele genheden niet populair zou zijn bij de groote massa der bevolking, ver gist zich sterk. Dergelijke uitingen laten liier geen blijvenden, ongunstigen indruk ach ter. Het Duitsche volk is nog niet rijp voor „self-gouvernmcnt"de behoef te er aan maakt zich ten minste niet sterk bemerkbaar. De loop zijner ont wikkeling is eene andere geweest als van het Nederlandsche volk. Aan „nórgelude" kritiek op regeeringsda- operatie, liet „Leit-motiv" der cieele en officieuse sprekers. Uiter heeft Z. M. niet geleden onder de a doening, niettegenstaande hij in najaar, zoo als gisteren de presid van den Rijksdag, graaf Ballestri aan het feestdiner uit een gesprek den Keizer meedeelde, twee maam met de keelaandoening heeft „rond loopen" zonder te weten, of de kw gevaarlijk dan wel goedaardig worden. Juist in dien tiid viel o.a samenkomst met den Keizer vanl land in Wiesbaden. Hieraan herini de Ballestrem in het onderho waarop de Keizer zooals de Rij dag-president zich aan het feestdt uitdrukte „ganz einfach wie Familienvater sagte„Nun wenn's was böses gewesen ware (k ker zooals bij Keizer Frederik) da wollte ich doch rneinem Sohn an nehme nachbarliche Verhaltnisse terlassen." Dezer dagen, bij de luisterrijke ojwaï ning der beide Kamers van den Pnden sischen Landdag in de Witte Zaal «ar het Koninklijk Slot, hoorde ik ate Keizer te midden van een stoet ijesk prinsen en generaals de troonrede <jvaa spreken voor de schitterend uitgedci T „Erlauchte. Edle und Geehrte IJver ren" der Kamers, waarvan de eenHei kategorie, de leden van de Eerste ime mer. bijna zonder uitzondering Ime gala-uniform van het leger of «der Johanniter- of Maltheser Orden «Tet verschenen. rijt De Keizer heeft behoefte aan vor lijken praal. Zooals hij daar in witte Garde du Corps-uniform, de veren adelaarshelm in de eene, maarschalksstaf in de andere ha langzaam naar den troon schre waar hij zich de helm op het ho drukte en de troonrede voorlas, wijl alle overige aanwezigen hetho ontbloot hielden en de Schlosswa in de schilderachtige uniform Frederik den Groote bet geweer p senteerde, maakte de geheele om ring met den krachtigen, zelfbew ten Keizer, die er echter niet jong uitziet, als middelpunt, een st ke impressie. Of hij bij vroeger geleken zijn stem verloren heeft, w ik niet. Zij was wel duidelijk staanbaar, doch klonk toch monoto en eenigszins mat en paste feite.l niet bij de krachtige verschijning.' zichzelf is dit echter nog geen sle teeken. Ook Bismarck, ofschoon gr van gestalte en zwaar gebouwd, li geen zwaar orgaan. Wij, Hollanders, zijn geen milit volk, maar wij kunnen ons toch m< lijk de viering van den verjaart Ee van een lid uit het Koningshuis vopri stellen zonder de stereotype para In liet militaire land per excellei gaat de keizerlijke verjaardag eeh voorbij zonder parade. Aan de pen wordt in alle Pruissische gai zoenen extra rantsoenen uitgereikt, kazernes worden met guirlandes v groen versierd, 's avonds worden legenheidsstukken in het regiment gevoerd en meestal eindigt het fe met een vroolijk bal, waaraan de ficieren van het regiment deelnem dat door den. Hauptmann met vrouw van den „Feldwebel" (den s geant-majoor) wordt geopend. De j tenants dansen met de vrouwen („bruiden" van onderofficieren enm deren, die natuurlijk hun paasch-bjna hebben aangetrokken. In elk garnizoen vereenigen zich officieren aan een „Kaiser-essei maar ook de verschillende categoi ën ambtenaren zetten zich aan feestdisch, waarbij tallooze flessch|illi „sekt" worden verschalkt, tengevo waarvan de luidruchtige „fidelitajnei aan het slot van den maaltijd niet onbetuigd laat. Hier in Berlijn worden elk jaar keizer's verjaardag een lange rij „kaiser-essen" gehouden. In Rijksdaggebouw vereenigen zich „nationale" leden aan een feestdis: dito in het Pruissische Abgeordneti haus en het Herrenhaus, de led van den Landdag. In het raadhi wordt eveneens met een feestmaal, vierd, waarbij de eerste burgemees! Hc de gebruikelijke toast uitspreekt.An 0b tenaren van verschillende categorie! vei rechters, officiers van justitie, eieren van het garnizoen, kortom len. die in hoogeren of lageren ra eenig staatsambt bekleeden, voel behoefte, op dezen dag, den Keizer huldigen op een wijze, waardoor de eerste plaats de eigen kelen do fijne schotels en boeketrijke wijn worden gestreeld. De keerzijde van medaille is echter, dat de beirokk personen zich moeilijk aan dergelij diners kunnen onttrekken, zoodat der de deelnemers er zeker zuil gevonden worden, wier teringachti portemonnaie onder een dergelij luxe uitgaaf zwaar gebukt gaat, o dat de eigenaar den zedelijken mol miste om voor de officieele uitnooijdi ging te danken. En wat wordt er op dezen dag vo en door het eigenlijke „volk", breede volksmassa, gedaan zal nn vragen. Dat is met een paar woord gezegd het volk wandelt, kijkt gaat er 's avonds „en masse" op om de illuminatie in oogenschouw nemen. Keizer's verjaardag is nationale feetetdag, zoodat vele ywr. sonen vrij-af hebben. In de schou worden 's morgens toepasselijke rei' voeringen gehouden, waarop de ki deren vrij-af krijgen. Rector magnil cus van Universiteit, van Technisc j}lj Hochschüle, van Hochschüle für M sik und Bildende Künste steken eve eens in de feestzalen ten aanhoore d studenten gelegenheids-speechen i Op straat begint voor de nieuwsgieijiai ge flaneurs in den omtrek der Lindi het feest eigenlijk al den avond voren, wanneer de verschillende v stelijke gasten door den Keizer den Kroonprins van den trein word gehaald. Ditmaal was de hoofdpersoon der de gasten koning Leopold brc sta Rel he ho 1(lei he

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2