NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6314. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 FEBRUARI 1904. AARLENI'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaame No. 6. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Hootstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarl. Handelsvereniging' Binnenland. Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. i De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd) wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver- schillenden aard betreffende, is zij op- getreden en dikwijls met groot suc-j cès. Jammer echter, dat men alge-: meen niet meer blijk geeft, dit te! waardeeren door als lid der vereeni-' ging toe te treden. Er zijn wel meer I dan 600 leden, maar dat is niet vol- I doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groot tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies! van de rechtsgeleerde adviseurs derj Vereniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver- eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- j ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereniging is ge vestigd Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt,. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Juni en Juli zijn 63 vorderingen tot een bedrag van 2091.034 betaald 16 vorderingen worden afbetaald, 22 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere in lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aan Mevrouw Schoo, Duvenvoordestraat 62 C. M. Perquïn, Bakenessergracht 34; H. C. Gerritsen, Schermerstraat 4; L. A. Tielenius Kruythoff, bierhuis houder, Botermarkt 14, inlichtingen te vragen aan het Bestuur. Vanaf 1 Februari a.s. kunnen reeds nieuwe leden worden aangenomen voor het vereenieingsjaar 1904/1905 en eenieten deze tot 1 Mei d.a.v. alle voorrechten als gewoon lid. HET BESTUUR. Brand te Hilversum. Vrijdagmorgen te 5 uur werd de koet sier van den heer J. C G. Kamp- fraath, wonende naast diens villa Beukenoord aan den 's-Graveland- schen weg te Hilversum, gewekt door het overgaan van de electrische schel, waardoor zijn woning met de villa is verbonden. Wetende dat de familie te Brussel vertoeft en de villa dus onbewoond is, vermoedde hij on raad, welk vermoeden werd bewaar heid toen hij naar buiten ziende, zag dat de yilla in brand stond en aan binnendringen geen mogelijkheid meer was. Hij wekte den bewoner der naastbijzijnde villa, den heermr. A. C. N. Pieren, die de politie tele- phonisch waarschuwde. Toen deze en de brandweer op het terrein versche nen, was er feitelijk niet meer te doen dan de koetsierswoning nat te houden. De villa is verbrand met al hetgeen er in was. Niets werd gered. Te ongeveer 7 uur was alles afge- loopen en rukten politie en schut terij in. Omtrent de oorzaak van den brand kan niets zekers worden verteld. De eenige mogelijkheid is dat er een defect was aan de centrale verwar ming. Kenmerkend bij dezen brand was het zelf waarschuwen van de electrische schel, waardoor de koet sier werd gewekt al viel er toen niets meer te redden. Alles is verzekerd. De familie werd telegrafisch met het ongeval in ken nis gesteld. Bij dezen brand, zegt de corr van het Hbld., kwam duidelijk de treuri ge toestand van de Hilversumsche brandweer uit. De drukking op de waterleiding was nihil. Het eerste uur werd met twee dunne straaltjes water gegeven. krijgt, dan kost hem het procedeeren meestal méér dan de gewonnen prijs waard is. Ten slotte constateert de schrijver, dat de gewraakte personen, geen Hol landers gelukkig voor ons doch allen Engelschen zijn, die in Neder land wonen, zonder aan vervolging bloot te staan hij waarschuwt dan ook de wedders, niettegenstaande de prachtige aanbiedingen in de adver tenties goed op te passen op hun geld, en niet in te gaan op deze schoo- ne voorspiegelingen. Ter voorkoming van misverstand, zegt de ,,De Tel." willen wij er op wijzen, dat deze heeren niet de IIol- landsche renbanen bezoeken, zoodat onze wedders gelukkig niet met deze zwendelaars in aanraking komen. Holland Asyl voor oplichters. De „Daily Express" wijdt een arti kel aan de knoeierijen, die jaarlijks met het wedden op paarden plaats hebben. Het blad weet te vertellen, dat de kleine wedders in Engeland op grove manier worden afgezet door zoogenaamde „manufacturers'.' die te Rotterdam, Den Haag en Am sterdam gevestigd zijn. Deze personen zenden aan de Engelsche wedren- bezoekers allerlei mogelijke circulai res en catalogi, waarop meestal pho- tographieën van hunne in Holland be trokken kolossale instellingen voorko men. Door hunne mooie aanbiedingen worden velen, vooral de kleinere spe lers, verleid mede te doen aan de zoo genaamde „sweeping-stakes" alleen ingesteld voor „Engelsche races". Het resultaat er van is, dat de winners nooit of te nimmer eenig geld toege zonden krijgen. De schrijver van het artikel heeft zelf de weeën er van on dervonden, zelf is hij in Rotterdam zulk een swindle-agent" gaan bezoe ken, die bleek op een derde verdie ping op een zolderkamertje te hebben gewoond, doch ondertusschen met de... Noorderzon was vertrokken. In hunne advertentiën in de Engel sche bladen deelen dan ook dikwijls deze „manufacturers" mede, doorwien de eerste, tweede en derde prijs is gewonnen, met naam en volledig adres. Deze personen ontvangen dan ook wel de chèque, die echter blijkt... waardeloos te zijn. Gebeurt het een enkele maal, dat iemand zulk een afzetter te pakken Een loonkwestie. Men meldt uit Arnhem Over de staking aan de kleine siga renfabriek van Hoksbergen alhier, is het volgende te melden Indertijd brak de staking uit wegens de lage loonen de laagste in de geheele stad de slechte grondstof fen en het dikwijls lang moeten wach ten op grondstoffen. De Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmid delen heeft toen een voorloopig verge lijk tot siand gebracht, waarbij de loonen voor een paar weken iets ver hoogd werden, betere grondstoffen werden toegezegd en spoediger ver strekking daarvan. Het bleek bij de besprekingen daarover duidelijk, dat de firmanten Hoksbergen en Karman, die hunne sigaren voornamelijk op markten slijten, met een zeer gering kapitaal werken, vandaar het voorko men van lang wachten op grondstof fen, en wegens de zeer geringe prij zen, welke zij maken, niet veel loon kunnen geven. Het einde is dan ook. dat zij de gezellen, die nog op hun fabriekje werkten, voor de keus moes ten stellen, of voor het oude loon te werken, of te vertrekken. Dit laatste is gekozen door de drie man, die aan de fabriek zelf werkten. Nu is dit getal van drie man op zichzelf te onbeteekenend om er mel ding van te maken, maar het geval is zoo, dat de afd. Arnhem van den Ned. Bond van sigarenmakers enz. on mogelijk genoegen kan nemen met het blijven bestaan van een zoo lage loonregeling op een der Arnhemsche fabrieken, daar in dat geval de siga renmakers last krijgen met andere pa troons, die een billijker loonregeling hebben ingevoerd, ook al op aandrang van den Bond. en nu hun debiet zien verminderen door de fabriek Hoksber gen, waartegen door de lage loonen niet te concurreeren valt. Vandaar dat de afdeeling van den Bond weer krachtig de partij opneemt van de werklieden van Hoksbergen. testanten", uit het publiek, op dui delijke wijze protest aan tegen het stuk. En wat geschiedde? Een inspec teur van politie maakte zijn quali- teit bekend en verzocht den betoo- gers de zaal te verlaten, aan welk verzoek onmiddellijk kracht werd bij gezet door het optreden van een aan- i tal agentenmet onbaatzuchtige medewerking van een deel van het schouwburgpersoneel stonden de be- toogers toen spoedig op straat. Men heeft hier dus kunnen zien, dat de politie, bij een afkeurende be tooging door personen uit het pu bliek, dezen den schouwburg doet verlaten. Het is niet onwaarschijn lijk, dat de politie hetzelfde gedaan zou hebben wanneer het publiek zich goedkeurend had uitgelaten, indien de schouwburgdirectie haar zulks verzocht had. Evenwel .dit laatste gebeurde, naar j wij vermeenen, nooit en het eer- j ste wèl. De vraag is hier dus gewet- tigd, waarom een directie wel goed- j keuring en geen afkeuring door het I publiek kenbaar gemaakt met applau- disseeren en fluiten, toelaat. Waar- j om wel applaus in den schouwburg i en geen gefluit? Men kan zich voorstellen, dat wat j de een mooi vindt, den ander lee- lijk toeschijnt en omgekeerd sma ken hebben altijd verschildMaar waarom dan wel toegestaan, dat mooi-vinders zich mogen uiten, de leelijk-vinders niet? Wanneer een aïgemeene zwijgende goedkeuring of afkeuring door het publiek wordt getoond voor spel of stuk dan heeft niemand zich te he- j klagen, doch zoodra de eene fractie zich het recht toekent haar gevoelen j op meer dan geluidlooze wijze te uiten, dan moet, dunkt ons, ook de andere fractie hetzelfde recht hebben. Muzikaal geoordeeld is het kletsend- harde handenklappen of bravo-gal- men even onwelluidend als het schel le oor-vlies-verscheuren de fluiten (in Amerika fluit het schouwburgpu bliek als het iets waardeert.) Er kan daarom geen reden bestaan dat een directie het eene toestaat en het andere verbiedt. Of zullen wij eerstdaags beleven, dat hand-klappende toeschouwers bij een stuk dat aan het meerendeel der toeschouwers bevalt, ook met politie- hulp den schouwburg worden uit gezet. Hier zou billijkheid betracht wor den. Stadsnieuws Postharmonie. De muziekvereeniging van post- en telegraafbeambten „De Postharmo nie" voor Haarlem en Omstreken goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 14 December 1901 (Stbl. No. 56). zal op Zondag 14 Februari 1904 haar vijfde feestconcert geven onder leiding van haren directeur, den heer Joh. M. Schouten Jr., met bal na in de groo te zaal van het Brongebouw, des avonds ten 8 uur. Verwezen. Heden is naar de openbare terecht zitting verwezen dc zaak tegen Jozef Peters, destijds klokken-opwinder bij den heer Ten Boom alhier, en thans gedetineerd in het Huis van Bewa- len ten laste gelegd van waardevolle ringen en broches, ten nadeele o.a. van mevr. Boreel van Ilogelanden mevr. Van Tuyl van Serooskerken mevr. Enschedé; mevr. Van Vliet; mevr. Ruth, e. a. Het jongmensch ontvreemdde de j voorwerpen van groote waarde op het oogenblik, dat hij ten huize van ge noemde dames pendules en klokken opwond. j Onder verschillende valsche namen j heeft hij de voorwerpen bij enkele Banken te Amsterdam beleend, en het I ontvangen geld ten eigen bate aange wend. Als verdediger is aan beklaagde toe gevoegd mr. A. A. Stheeman. Applainlisseeren of fluiten. Onder dit opschrift schrijft het Ilblad In stad is druk besproken het ge beurde dezer dagen in den schouw burg Van Lier. Over den inhoud van het nieuwe repertoirestuk sedert repertoire-stuk af van dit gezel schap „Heeroom", had onze tooneel- verslaggever zich reeds in afkeuren de woorden uitgelaten, omdat zooal niet de strekking, dan toch de opzet van dit stuk hem voor vele katho lieken kwetsend voorkwam. Aldus heeft ook blijkbaar een deel van het publiek het opgevat. Bij de voorstel ling van Maandagavond teekenden een aantal jongelui, „katholieke pro- Goedkoope Boeken. Wie nu zijn bibliotheek wil verrij ken met aarjgename lectuur of we tenschappelijke boeken op allerlei gebied, leze het buitengewoon aanbod in dit No. van Gebr. E. M. Cohen. Wegens verplaatsing hunner zaken naar Amsterdam wordt een groote massa boeken voor ongekend lage prijzen aangeboden, en dat wel om de vele transportkosten te vermijden. Zie b.v. No. 2 het groote werk van Dr. Blink, Nederland, 3 zware deelen vroeger 24.75, verminderde prijs ƒ8.90 en nu bij uitverkoop voor de helft van den verminderden prijs, dus voor slechts ƒ4.45, in fraaie prachtbanden, enz. enz. Men betaalt nu slechts de helft van de vermin- derde prijzen. i In de Rotonde van het M u- j seum van Kunstnijverheid is thans i tentoongesteld eene zeldzame verza- I meling reproductiën van merkwaar- dige zijden brokaat-stoffen uit het I Sassanedieke, het Arabisch, Moorsch, I het Byzantynsch, het Romaansch, het Middeleeuwsch en het Renaissance- tijdperk; de prachtige kleurencombi natie en de harmonische samenstel ling der motieven dezer merkwaardi ge weefsels trekken onze aandachten geven een denkbeeld van de hooge kunstuiting welke door de Textile kunst in genoemde tijdperken werd bereikt. Een Tentoonstelling van Japansche kunst is voor de maand Februari in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. 1 Bevolking der gemeente. Volgens Prov. Blad van N.-H. van 1903 No. 68 bedroeg de bevolking op 31 December 1902: 32442 mannen, 35708 vrouwen 68150 totaal. Zij vermeerderde in 1903 door ge boorten met 978 m„ 897 v. 1875 t. Zij verminderde in 1903 door over lijden met 429 m. 403 v. 832 totaal, hetgeen eene vermeerdering geeft van 549 m. 494 v. 1043 totaal. In de gemeente hebben zich in 1903 bevestigd 3157 m. 3099 v. 6256 totaal. In 1903 vertrokken 3545 m., 3345 v. 6890 totaal, dientengevolge eene ver mindering van 388 m. 246 vr., 634 totaal. De bevolking is dus in 1903 ver meerdert met 161 m. 248 v., 409 to taal, zoodat de bevolking op 31 De cember 1903 bedraagt 32603 ra., 3595G v., 68559 totaal. De bevolking der gebouwen be doeld bij Kon. besl. van 27 Juli 1887 (St.bl. No. 142) welke onder boven staande cijfers is begrepen, bestond op 31 December 1903 uitsterkte van het garnizoen 252 m. 64 v., 316 totaal, bevolking huis van bewaring 7 m. 11 v.. 18 totaal, id. strafgevangenis 136 m., 36 v., 172 totaal. Samen 395 m„ 111 v., 506 totaal. Geboren zijn 981 j., 895 m., 1876 to taal. Onder de geboorten begrepen 17 tweelinggeboorten, 23 j., 11 m. Overleden zijnongehuwd 225 m. 208 v. id. gehuwd 144 in. 125 v. in weduwenstaat 86 m., 94 v. ge scheiden van echt 1 m. 1 v. Er zijn gehuwd 522 paren, als jongemannen en jongedochters 441 id. en weduwen 21ïd. en geschei den vrouwen 4weduwnaars en jon gedochters 34id. en weduwen 11 ïd. en gescheiden wouwen 3geschei den mannen en jongedochters 6 id. en gescheiden vrouwen 2. Elders zijn geboren 5 j. 7 m. behoo- rende tot de bevolking der gemeente. In de gemeente zijn geboren niet be- hoorende tot hare bevolking 8 j. 5m. Elders zijn overleden, behoorende tot de bevolking der gemeente 13 m. en 10 v. In de gemeente zijn overleden, niet behoorende tot de bevolking 40 m. en 35 v. Gehuwd zijn 1044 personen, als jongemannen 466, jongedochters 481, weduwnaars 48weduwen 32, ge scheiden mannen 8, gescheiden wou wen 9. Schooltuin. Aan de 1ste Doopsgezinde school alhier, hoofd de heer 11. J. Over- beek, zal binnenkort een schooltuin toegevoegd worden, welke eene opper vlakte beslaat van ongeveer 225 M2. De grond hiervoor is afgenomen van den grooten tuin achter perceel No. 15 aan het Klein Heiligland. De heer Leonard A: Springer is de tuinarchitect. I n li e t 2de V o 1 k s b a d h u i s aan het Leidsehe Plein zijn de afge- loopen week genomen 233 baden. In het Dou.ch e-B ad h uis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen j week genomen 395 baden. Arr. Rechtbank. Terechtzitting van 28 Januari 1904. UITSPRAKEN. J. Beerman, sjouwer en zeeman en G Molenaar, scheepskok, beiden te Leiden, mish. en insubordinatie, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. P. Blom, visschersknecht te Am sterdam, diefstal, 14 dagen gev.straf. G. C. Mulder, lettergieter te Haar lem. diefstal, 6 maanden gev.straf. W. Bakker, pakhuisknecht, J. Bak ker, melkknecht, J. Stam, grutters- knecht, allen te Purmerend, mish. en opz. vernieling de le en 2e ieder 1 maand gev.straf, de 3e vrijgespro ken, de le betaling van 10 en de 2e van 1.60 schadevergoeding. B Sibie, los werkman te Zaandam mish. 5 dagen gev.straf. N. Ivors, koopman te Haarlem, we- derspannigheid, zes weken gev.straf. C. van den Hazenkamp. loodgieters knecht te Amsterdam, 3 diefstallen, 2 maanden gev.straf. J. Maij, houtzager te Zaandam, mishandeling, 15 boete of 5 dagen hechtenis. G. Ivruijshaar, timmermansknecht te Haarlem, 3 diefstallen, 7 maanden gev.straf. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 25) Philip bad het geleerd van de bedienden uit zijn ouderlijk huis, voor hem was het een dierbare herinnering uit de jeugd en Christi- aan genoot er van. Het Noorsch lieten zij kalm rusten. Koert informeerde vaak vol belang stelling naar die taallessen, liïj wilde weten, of men hem ook als tolk zou kunnen controleeren, maar hij kreeg steeds de geruststellende overtuiging, dat de heer Roder nog heelemaal niets kende en het ook wel nooit zou lee- ren. Mijnheer de landsman zegt, dat het een barbaarsche taal is vertelde Christiaan, maar dat Raansdal de mooiste plaats op de geheele wereld is en dat hij hier alleen leniging voor zijn lijden kan viijden. Heeft hij rheu- matiek, mijnheer de luitenant Neen. maar iets dat er veel op lijkt, zei Fpert. Hij lijdt aan wee-, moedspijn en dat is even erg. Christiaan trok een verbaasd ge zicht, van die ziekte had hij nog nooit gehoord en rheumatisme kende hii ook alleen, omdat zijn vader daar al sinds jaren aan leed. Maar gevaar lijk was dat gelukkig niet, de oude dokter in Kiel zei. dat men daarmee wel honderd"" jaar kon worden. Mis schien was dat met die weemoedspiin die daar veel op leek, ook zoo. Het voorgenomen reisje naar het Noorden was voorloopig uitgesteld, want Koert, die er zich eerst zoo op verheugd had, scheen nu telkens al lerlei uitvluchten te hebben. Zijn ver lof duurde nog de geheele volgende maand, dan was de tijd van 't jaar nog gunstiger en eerst wilde hij toch Raansdal en haar omstreken wel na der leeren kennen Ik begrijp er alles van. je hebt er geen lust in zei Bernard eindeliik driftig. Nu, mij is 't gelijk, of wij een paar weken vroeger of later uitzeilen. Ik kom toch niet in aanraking met Alfheim en dat is voor mij de hoofd zaak. En daarbij was het gebleven. Het was tegen den avond, de predi kant was met Inga een lange wande ling gaan maken en Hildur was thuis crebleven, omdat zij haar verloofde verwachtte. Zij zat op haar gewone plaats voor het venster, maar was ditmaal niet met verstelwerk bezig. Sinds Bernard zich daar indertijd zoo scherp en driftig over had uitgelaten, deed zij dat niet meer in zijn tegen woordigheid. Zij borduurde bonte arabesken in den rand van een tafel kleed, dat voor de aanstaande huis houding op Edsviken bestemd was, maar de vlijtige handen bleven dik wijls rusten en op het gelaat van het meisje lag een peinzend bezorgde uit drukking, die anders op deze open, regelmatige trekken niet te vinden was. In den eersten tijd van hun verlo ving was alles ook zoo duidelijk en zeker geweest in haar binnenste, een stil, onbewolkt geluk en uiterlijk was er ook niets veranderder was eigen lijk geen reden tot dwaze bezorgd heid. Maar toch voelde Hildur, dat sinds de komst van Koert en meer nog sinds die van den minister, er iets stond tusschen haar en haar verloof de, iets dat zij geen naam kon geven en dat haar met angst vervulde. Ber nard was eerst den dag, volgende op dien van de ontmoeting met zijn oom bij haar gekomen, had over dat on derwerp maar met een paar woorden gesproken en had verdere vragen voorkomen met. de opmerking Spaar mij voor meer Ik hen bin dat de zaak afgeloopen is en wil er liefst heelemaal niet meer aan her innerd worden. Maar zoo gemakkelijk scheen hij het toch niet uit zijn gedachten te kunnen verbannen en voor 't eerst drong zich aan zijn meisje de gedachte op, dat haar aanstaande echtgenoot haar ei genlijk buiten alles hield, wat hem nader betrof en heviger aandeed. Zij nam slechts deel in het uiterlijke van zijn bestaan, al het andere behield hij voor zich alleen. Daar werd de deur geopend met vooraf aanmelden hield men zich in Raansdal niet op en de stuurman van den „Zeeadelaar" trad binnen. Hildur keek verrast op. IlaraldKom je eindelijk ook eens hier? En nu is juist vader niet thuis. - Dat wist ik al, antwoordde Ha- rald Thorvick, die even groetend na derbij kwam. In vind het juist aange naam, dat je alleen bent. Zij spraken elkaar met het ver trouwelijk ..je" aan, een overblijfsel uit de kinderjaren. Zij waren teza men opgegroeid met Bernard Hohen- fels en de laatste had verleden voor jaar bij zijn terugkeer de speelkame raden teruggevonden. IJarald was juist bij zijn moeder, maar ging vier weken later als stuurman uit en was sinds dien tijd niet meer op zijn ge boorteplaats geweest. Hildur stond op en reikte hem de hand. maar daarbij zei ze verwijtend: Wij hadden je al lang verwacht. Vroeger, als je terugkwam, was ie eerste gang naar de pastorie, nu hen je al twee dagen hier en hebt Ber nard eerst gesproken. Ja op den „Zeeadelaar" Hij heeft mij verweten, dat ik je beiden nog een gelukwensch schuldig ben. Bij hem heb ik dat verzuim al her steld en nu kom ik om die reden bi: jou. Dank je, klonk onbevangen liet antwoord. Maar je had toch wel kun nen schrijven na de ontvangst van zoo'n bericht. Het. was toch zeker een verrassing voor je Ja Dat woord klonk eigenaardig hard, maar het jonge meisje lette daar niet op. Zij kende de eigenaardige manie ren van Thorvik, hij leek in dat op zicht veel op haar verloofde, alleen was hij nog somberder en ontoegan kelijker. Ook nu toonde hij volstrekt geen vreugde over het wederzien, maar keek zwijgend in de kamer rond. als wilde hij zien, of er niets veranderd was en nam toen plaats voor het andere venster. Hildur had haar werk weer opge nomen en begon nu te vertellen over het bezoek uit Drontheim, maar Ila rald luisterde nauwelijks en plotseling viel hij haar in de rede met de vraag: Dus in den herfst vieren jelui bruiloft Dat zegt moeder ten minste. Een deftig huis, dat Edsviken en iii wordt nu de eerste en rijkste vrouw van Raansdal. Hij kan je dat geven, een ander zou het niet kunnen, maar misschien was je beter af met een ander. Die adelijke mijnheer van het geslacht I-Iohenfels deugt niet voor Raansdal en voor jou is hij ook niet geschikt. Bernard voelt zich bij ons thuis verklaarde het jonge meisje met na druk. Hij heeft zich losgemaakt van zijn familie en vaderland om vrijwil lig hier terug te komen. We zullen zien, of hij het uit houdt zei Thorvik koel. Als hij inder tijd hier gebleven was, nadat zijn va der stierf misschien was hij dan een der onzen geworden. Nu heeft hii jarenlang omgang gehad met ziin voorname standgenooten en is offi cier geweest bij de Duitsche marine. Hij kwam totaal veranderd terug, ik merkte het op, toen wij nog maar een paar weken bij elkaar geweest waren. Jij zult het ook ondervinden. Hildur fronste ontstemd de wenk brauwen en haar antwoord klonk iet wat driftig. Ik wensch Bernard niet anders dan zooals hij is. en mij heeft hij het grootste bewijs zijner liefde gegeven, want zijn keus kost hem het familie- goed. Hij verliest zijn aanspraken op Guntersberg, als hij met mij trouwt. Ilarald trok de schouders op. - Dat weet ik. hij heeft het mij geschreven. Ja, stijfhoofdig was hij altijd en naar geld en goed vraagt hij niet. als hij zijn wil wenscht door te zetten. Hij had eenmaal zijn zinnen op je gezet, daarom moest hij je heb ben/het kostte wat het wilde dat is zoo de manier van die heeren Met een heftige beweging schoof het jonge meisje haar werk van zich af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5