NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6317 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: FES? DRIE MAANDEN; jfPtl Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem c e ƒ1.20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeente) F". FTF 1.30 Oroote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post'door Nederland' I L65 Kleine advertentiên 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' a37X Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. Eerste EKlgiidL Oil nummer bestna? uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 4 Februari bevat o.a. Blad A. De Bondsbrocliure, Buiteiilandsch Overzicht, Nieuws nit Haarlem en Omstreken, Ka meroverzicht, Binnenl.- en Ge mengde Berichten. Blad B. Binnenl. Nieuws, Ge mengde Berichten, De Spoorwegen in Oost-Azié. DE RONDSBROCHURE In de brochure, die de afd. Haar lem van den Bond van Nederl. On derwijzers richt tot de onderwijzers in 't algemeen, (zie ons nummer van 2 dezer) lazen wij o.a. de verklaring „Ook onze beweging staat in demo cratisch teeken." De toelichting hierbij ontbreekt niet. „Wat onze afdeeling in de laat ste jaren in hare wijze van werken gekenmerkt heeft", zoo lezen wij, „is een toenadering tot de arbeidersbewe ging. Meer en meer wordt het ook aan onze leden bewust, dat de belang hebbenden bij alle verbeteringen in ons onderwijs grootendeels zijn de arbeiders." Zijn dit, willen we vragen, niet twee geheel verschillende zaken? Houdt het feit, dat in de openbare lagere school de meerderheid wel uit kinderen van arbeiders zal bestaan, eenig verband met de toenadering der afdeeling tot de arbeidersbewe ging? Wij zien dat verband niet en al denken wij er niet over, om over dit standpunt een debat met de afdee ling aan te gaan (immers, zij moet zelf weten, welke houding haar het meeste past) zoo verklaart het feit dat zij dat standpunt gekozen heeft, zeer zeker, waarom nog vele onder wijzeressen en enkele onderwijzers buiten de organisatie zijn gebleven. Zij zijn waarschijnlijk van oordeel, dat de vakvereeniging op politiek en economisch gebied neutraal be hoort te zijn, of althans kan wezen. Intusschen is het dit niet, waarover wij in hoofdzaak iets wilden zeggen, maar waar de brochure melding maakt van schpplvoeding en kleeding, schoolbaden, schoolartsen enz., ver wondert het ons, dat zij zelfs niet rept van een aangelegenheid, die voor de kinderen van den arbeider van nog veel grooter beteekenis is, name lijk het vakonderwijs. Het spreekt van zelf, dat het open baar lager onderwijs op de verschil lende scholen voor alle leerlingen nagenoeg hetzelfde is. Behalve het onderricht in de fransche taal is er tusschen de leerstof, die behandeld wordt op een kostelooze school en die op de school van den heer Hubregtse of den heer Brouwer, geen onder scheid. De leertijd is op al de scholen zes jaar, de onderwijzers op de duur ste scholen staan volkomen gelijk met die van de kostelooze, kortom men kan zeggen, dat de opleiding op de lagere school voor alle kinderen tot hun twaalfde jaar dezelfde is. Dan komt het verschil. Sommigen gaan naar de Hoogere Burgerschool of het gymnasium of de speciale kost school, anderen stappen'wel de we reld in, maar vullen het geleerde nog met privaatlessen aan, de kinderen van den arbeider moeten meeren- deels met het geleerde toe. En nu heb ben wij tot ons leedwezen nergens in de geheele brochure iets gevonden, waaruit bleek, dat de Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers afd. Haar lem zich gezet heeft aan de bevor dering van het ambachts-vakonder- wijs. na het verlaten van de gewone lagere school. Natuurlijk, er i s ambachtsonder- wijs practisch en theoretisch. Prac- tisch en theoretisch beide in de Haarlemsche Ambachtsschool, theore tisch in de Burgeravondschool, en in tal van groote en kleine teekenscho- len. Maar het is nog lang niet, wat het wezen moet. Zoolang niet het am- bachtsonderwijs zóó ruim is, dat ieder die het wenscht te ontvangen, ervan gebruik kan maken, zoolang is het nog niet waar het zijn moet. Hoe de menscheo. onderling ook verschil len in hunne meening over wat het beste onderwijs is, dat zij hun kinde ren kunnen laten geven, in één ding zullen zij zeker wel overeenstemmen namelijk, dat een flinke vakopleiding voor den handwerksman een zaak is van algemeen maatschappelijk be lang. Wij, die met waardeering zien naar wat duitsche, amerikaansche en engelsche werklieden doeja, kunnen niet anders dan er toe meewerken, dat ook voor onzen eigen werkman een dergelijke toestand geschapen wordt. En wat zien wij nn gebeuren? Dat ieder jaar meer jongens bij de Am bachtsschool in 't smidsvak willen worden opgeleid, dan geplaatst kun nen worden en dat er voor schilders nog plaats overblijft. Het eene noch het andere is goed. De afgewezen smidsleerling gaat misschien weer „groot tuimelen" op een particulier werkplaatsje en er zijn klaarblijkelijk nog vele ouders, die niet inzien dat ook het schildersvak, om goed ge leerd te worden, stelselmatige oplei ding vordert. De dubbele taak van alle voorstan ders van het ambachtsonderwijs is dus aangewezenzooveel mogelijk den steun zoeken van Rijk, Provin cie en Gemeente tot uitbreiding van dat onderwijs en tegelijk de ouders er van doordringen, dat met de lagere school de leertijd van hunne kinde ren niet is afgeloopen, maar op de ambachtsschool dient te worden voort gezet. Daarom waren wij erover verwon derd, dat de brochure van de afd. Haarlem van den Bond niet repte van deze'voor het volksonderwijs toch zoo gewichtige zaak. Heeft de afdeeling er niettemin hare krachten aan besteed, dan mogen wij dat misschien wel vernemen. Zoo niet, dan zou, zoo zij er propaganda voor wilde maken, het ambachtsonderwijs niet weinig gebaat zijn met den aan winst van een kampioen als deze, die al is zijn wijze van optreden niet altijd in ieders smaak gevallen toch door ieder wordt erkend als een frissche, jonge, stuwende kracht. Het antwoord van Rusland behoeft deze aan den journalist verzekerde, nog slechts in een definitieven vorm dat de Sultan besloten was om de her gegoten te worden en zal Zaterdag overhandigd worden. Gisteren ning in plaats. had de parlements-ope- ENGELAND vormingen eerlijk en prompt ten uit voer te leggen. Over Hilmi's werk kracht en intelligentie oordeelt de cor respondent even zoo gunstig als de andere journalisten, die dezen geïn terviewd hebben. Hilmi Pasia zeide dat de opvatting, alsof de Porte de nota van Mürzsteg slechts had aangenomen om ze op zij te leggen verkeerd was. Integen- Bniteiilandscli Overzicht OOST-AZIE. Uit Petersburg komen ditmaal twee berichten, waarvan het eerste oor logszuchtig klinkt, terwijl het tweede vroeger ontvangen oorlogszuchtige be richten tegenspreekt. We laten ze hier volgen Het Russische telegraafagentschap verneemt d.d. 2 Februari uit Wlad*- wostok De oorlogsschepen Gromo- woi, Rossija, Bagatyr, Roerik en het transportschip Lena, die hier in de haven liugen, zijn uitgerust en zee- klaar gemaakt. Al wat hout is, is er gisteren afgenomen. De schepen lig gen klaar om elk oogenblilc uit te varen. De uitgang van de haven wordt door een ijsbreker opengehouden. En dan Het Russische telegraafagentschap verklaarthet bericht van den bijzon deren correspondent van Reuter van 29 Januari, volgens hetwelk het han delsverkeer over den transsiberischen spoorweg voorloopig zou zijn ge schorst, om de lijn vrij te laten voor het overbrengen van troepen en krijgs voorraad, is van allen grond ont bloot. Van bevoegde zijde verzekert men, dat op aan Siberischen spoor- weg het bedrijf gewoon naar de regle menten wordt uitgeoefend zonder eeni- ge stoornis of opschorting, daar er op dit oogenblik geen vervoer plaats vindt voor militaire doeleinden, van dien omvang, dat dit een belangrijke verandering in het bedrijf noodzake lijk zou makend- Verder is er nog een voor den vrede gunstig bericht, dat óók al heel wei nig vertrouwen verdient, want het bericht komt uit Washington Rusland's antwoord is in hoofdzaak aan de verschillende kanselarijen medegedeeld. Dit is de aanleiding geweest tot een gedachtenwisseling, met name tusschen de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland. De concessies die het bevat en die de al- gemeene verwachting overtreffen, hebben, evenals de gevoelens van bil lijkheid en eerlijkheid waarvan de Tsaar in het stuk blijk geeft overal den indruk gemaakt dat de oorlog vermeden zal worden, en men heeft de overtuiging dat, indien de crisis een anderen keer nam, ondanks de zeer groote genoegdoening die Japan zal ontvangen, dan de verantwoordelijk heid voor zulk een beslissing op Ja pan zou komen te rusten en die staat zedelijk alleen zou staan. Balfour is daarbij niet tegenwoordig deel, wij willen deze hervormingen geweest, hij heeft influenza. verwezenlijken, niet om de Bulgaar- De bi] de opening uitgesproken scjie comité's maar om het lot van de troonrede getuigt, dat de betrekkin- bevolking in Macedonië te verbeteren gen met vreemde mogendheden be-1 zoowel dat der Christenen als der vredigend blijven. Wij vertrouwen i Mohammedanen. We willen geen luidt het verder dat het Engelsch- j zelfmoord plegen, maar wel degelijk Fransche arbitrageverdrag bevorder-voort blijven leven. De Italiaansche lijk zal zijn voor de beslechting van generaal, die de gendarmerie zal her- internationale moeilijkheden door ar-'vormen, zaj zielp jat reed3 veel ïer, bitrage. Deze overeenkomst levert een j richt is. Wat dan nog verlangd wordt Krukkig bewijs van de vriendschap-j worden ten uitvoer gelegd en wel pelijke gevoelens der twee natiën. met zooveel spoed dat Europa ervan Over gelijksoortige verdragen zijnon- derhandelingen gaande met Italië en Nederland. De troonrede maakt melding van de overeenkomst met Portugal om de grensscheiding der bezittingen in Zuidwest-Afrika aan de uitspraak van den koning van Italië te onderwerpen. De ongunstige beslissing in zake de grenskwestie van Alaska, wordt be treurd. maar dat deze zaak heeft op gehouden een punt van geschil uit te maken, is een bron van vreugde. De hoop wordt uitgesproken, dat de macht van den mollah in Somali- land spoedig vernietigd zal worden. Er wordt gewezen op de hartelijke samenwerking met Italië en Menelik. Wat den loop der onderhandelingen van Rusland en Japan betreft, deze heb ik met aandacht gadegeslagen. De verstoring van den vrede in die streken zou niet dan betreurenswaar dige gevolgen kunnen hebben. Als mijn regeering met goed gevolg iets kan bijbrengen om een vreedzame op lossing te bevorderen, dan zal er met vreugde hulp worden verleend. De troonrede spreekt de hoop uit, dat het programma der hervormingen in Macedonië, dat de Porte heeft aan genomen na een zeer betreurenswaar dig uitstel, de invoering mogelijk zal maken van doelmatige verbeteringen, die zoo bitter noodig zijn in die onge lukkige landstreek. De troonrede vertrouwt, dat de poli verbaasd zal zijn. We weten wat ons belang vordert en zullen dit waarne men, Ik herhaal, de wereld zal ver baasd zijn van den spoed, waarmede hervormd zal worden. Ik ben blij dat de civiele commissarissen hier zijn, ze kunnen dan zien met welk een ijver wij het werk zullen aanpakken. Zeker is het dat de Macedonische co- mité's de hervormingen niet willen en daarom hangt het herstel der rust niet alleen van de hervormingen af. Verder vrees ik voor onlusten in het voorjaar. Over onze maatregelen wordt veel verkeerds- in de wereld rondgebazuind, en toch hebben we 800 officieren en soldaten gestraft en uit het leger verwijderd, omdat deze zich aan grove wanordelijkheden en aan vergrijpen tegen de tucht hadden schuldig gemaakt. Daarentegen heb ben wij in geen enkel Bulgaarsch vi lajet meer dan 4- tot 500 Bulgaren gestraft. De Sultan wil een krachtig en rustig Macedonië. De hervormin gen zullen met den grootsten spoed en in vollen omvang ten uitvoer wor den gelegd. Stadsnieuws. LEERLINGEN-UITVOERING. De heer E. A. Cats zal wel met vol- richte buks aan de Vereeniging ten ge schenke werd aangeboden. Deze werd met eene dankbetuiging onder applaus door den Voorzitter uit naam van de Vereeniging aanvaard. Hierna namen de verdere feestelijk heden een aanvang, bestaande in vele schoone voordrachten als anderszins en bleven de aanwezigen tot vroeg in den morgen bijeen. Wilbelmina. De Schutterij Kader-Vereeniging Wilhelmina" heeft eene feestelijke bijeenkomst georganiseerd in het Brongebouw op Zaterdag 13 dezer. Henri ter Hall's Variété- en operet- tengezelschap zal voor de aanwezi gen uitvoeren. Na afloop der uitvoering is er bal. Patrimonium. Dinsdagavond werd in de ledenver gadering van Patrimonium herdacht het heugelijke feit, dat H. M. de Ko ningin-Moeder aan het voor het Ne- derlandsche Volk zoo geliefde Huls van Oranje werd toegevoegd, en werd onder daverend applaus H. M. nulde gebracht voor Hare diensten den Volke bewezen .Na een hartelijken wensch dat zij nog lang voor het Nederland- sche Volk gespaard moge blijven, werd overgegaan tot de orde van den daj Pleidooi. Voor de Rechtbank alhier werd Dinsdag gepleit in de zaak van Van der Meer contra Mr. De Kanter. Voor eischer trad op Mr. F. A. Bijvoet. De zaak betrof de terugbetaling van 14000. De eischer toch had twee dagen vóór het faillissement Laane en Van Bemroel twee wissels aan die firma ter incassecring gegeven. Daar de gelden tot een ~<>7n menlijk bedrag van f4000, echter na het faillissement geïnd waren, eischte Mi'. Bijvoet deze terug. Mr. De Kanter verklaarde zich hier tegen, op grond dat eischer z. i. een concurrenten crediteur was, maar vooral omdat niet Mr. De Kanter. maar Mr. De Kanter q.q. had moeten worden aangesproken, daar hij als curator in het faillissement de gelden had ontvangen. ~De zaak ,waar het feitelijk om gaat, zal dus niet eerder kunnen worden uitgemaakt, alvorens de Rechtbank over deze laatstgenoemde „vorm- auaestie" zal hebben uitspraak ge daan. den grond te geraken. Met behulp van boomen en eigen kracht, kwam ile boot na een oponthoud van een i uur weder vlot. Stukken van den Raad. Adres van den heer Th. Sorgdrager om eervol ontslag als onderwijzer aan school B. wegens vertrek naar Indië. - Voorstel van den heer A. Rinke- ma, om te bepalen, dat de kosten van liet gewone onderhoud voor het g e- b o u w en de remmingwerken zullen komen voor rekening der ge meente. Dit amendement slaat op het voor stel van B. en W. aangaande de ge meentelijke zwem- en badinrichting (zie punt 13 der agenda van heden). ti i rp, I doening aan den avond van Dinsdag tieke zending naar Thibet zal uitloo- f._® u-- pen op een schikking met de Chi- j f teruodenken. Hij heeft n.m. in de neesch-Thibetaansche overheid en dat 1 bovenzaal der „Vereeniging" eene deze schikking een bron van voort-uitvoering gegeven met de leerlingen durende moeilijkheden en wrijving 1 van zijn Viool-cursus, welke leerlin- aan de Indische -rens zal wegnemen. ge„ ofschoon meerendeels nog in Een wetsontwerp wordt aangekon-, digd strekkende om het kwaad tem hunner muzikale voorkomen van vestiging in het land i ontwikkeling verkeerende toch met J Verdwenen gelden. y^Tf-dadige en hulpbehoevende j hunne bekwaamheidsproeven al heel Dinsdaa werd instructie gehouden TïTrtIK 4 aardig voor den dag kwamen. Het j in de zaak betreffende de verduiste- Bi] de beraadslaging over het adres kan natuurlijk niet in mijn bedoeling ring van celden (f 150) van spaar- Loge?S0wea?LanSö™fme™ïoti}j?fen "e f nummers van Lankboelcjes der weesjongens te Vel Joon'no 4 net zeer uitgebreide programma ook maar aan te stippen. Trouwens, op en aanmerkingen betreffende het werk van leerlingen moeten liefst uitslui tend van hunne leermeesters komen.. Alleen kan ik in 't algemeen zeggen dat de ten gehoore gebrachte muziek stukken uit een technisch en muzikaal oogpunt goed gekozen waren en dat de heer Cats blijkbaar zijn taak als Beroep Ds. Jonker. Naar men ons meldt is door eenige leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente ter dezer stede de volgende (niet onderteekende) circu laire verzonden. „Dringend wordt U uitgenoodigd Dr. A. J. Th. Jonker te Heemstede sympathie te betuigen met het beroep naar onze gemeente. Ge kunt dit doen door hem persoon lijk te bezoeken of door het schrijven van een briefje. Voor een blijk van sympathie is Ds. Jonker zeer gevoelig. Hij is een hoogst toegankelijk man, die zelfs de eenvoudigste leden onzer Gemeente gaarne zal ontvangen. Ieder doe nu wat hij kan om een gunstig besluit te helpen bevorderen. Wek daartoe ook op alle leden in uwe omgeving die het goede met onze gemeente voor hebfcen". Bij verschillende leden der Ned. Herv. Kerk heeft dit naamloos ge schrift groote ontevredenheid ver wekt, omdat men van oordeel is dat dit niet de weg is om een predikant te verkrijgen. doening op het arbitrageverdrag met Frankrijk. Over een dergelijk verdrag waren onderhandelingen met Neder land gaande. Nopens Macedonië zeide hij, dat En geland geen moeite spaarde om het hei-vormingsprogramma zoo volledig mogelijk te maken. De toestand gin der is ongetwijfeld ernstig, en wij heb ben ons de volle vrijheid voorbehou- vorderen, als het tegenwoordige plan i ,r parieneemt, mislukken mocht. i ,Het vpièce de resistance" van deze Met betrekking tot de crisis in het i uitvoering vormde de Kinder-Sym- Verre Oosten zeide hij, dat het als een j phonie van B. Romberg, voor piano, axioma gold in de diplomatie, dat het! strijk- en de bekende kinderinstru- ongewenscht was, de goede diensten j menten: trom, trompet, koekoek, aan te bieden, tenzij gij reden hebt te nachtegaal enz. Alle "instrumenten weten, dat de goede diensten worden waren meery0udU bezet zoodat het verlangd. Men heeft ons niet gevraagd onze goede diensten te bewijzen. Een!podl?m een aardige levendige groep van de partijen in geschil heeft Jn elk e. Zl®n,.^ uitvoering van het geval duidelijk te kennen gegeven, datvriendelijke en guitige werkje liep zij thans naar bemiddeling uitziet, j flink van stapel. Elk der drie onder- Wij hebben dan ook volkomen juistdeelen: Allegro Maestoso, Tempo di gehandeld met in de troonrede woor- Menuetto en Rondo vond bij de tal den in te voegen waaruit blijkt, dat rijke toehoorders levendigen bijval en wij een vredelievende oplossing wen- aan -t einde maakten leerlingen en schen te bevorderen en dat wi] zoo pubIIck den heer Cats tot v00rwerp zich de gelegenheid mocht voordoen, die ons in staat stelde iets tot dat doel bij te dragen, met vreugde dfe gelegenheid zouden aangrijpen. Lansdowne besloot zijn rede met een uiting van sympathie voor het streven van Chamberlain om het rijk nauwer aaneen te sluiten. Zulk een politiek is groot, zoo zij beloond wordt met welslagen, maar in geval die staatkunde mocht falen zou het on heil onherstelbaar zijn. De regeering doet niet anders dan een gewone mate van voorzichtigheid toonen, zoo zij weigert zich door zulke voorstellen te laten meepakken. De houding derr-e- geering is volkomen logisch. Het adres van antwoord is aange nomen. Uit Weenen wordt betreffende de hervormingen in MACEDONIË gemeld De correspondent van het „Frem- denblatt" in Saloniki heeft met den Turkschen inspecteur-generaal Hus sein Hilmi Pasja gesproken, waarbij eener hartelijke ovatie. PHILIP LOOTS. Claudius Civilis. Zaterdag 30 Januari j.l. had >n de scliietzaal van den heer II. J. Burgers Schoterweg, de feestelijke bijeenkomst plaats der Schietvereeniging Claudius Civilis ter gelegenheid van de prijs uitreiking voor het gehouden onder ling concours. Nadat deze bijeenkomst door den WelEd. Heer J. Kroll Kzn., bescherm heer der Vereeniging, met een harte lijke toespraak geopend was, werden de prijzen met goedgekozen woorden door Z.Ed. uitgereikt. Prijswinners waren 1. H. ten Brink 2. J. F. Borghouts 3. J. M. A. M. Bots 4. E. B. Moole- naars 5. P. Smit6. J. A. G. Pruim- boom 7. T. Blei8. J. Kettmann9. Th. Koelman; 10. A. Moolenaars11 G. M. van Maas12. T. W. Gebing 13. H. J. Burgers. Hierna had eene verrassing plaats doordat door den beschermheer eene fraaie naar de eischen des tijds 'nge- De verdachte verklaarde, dat het bovengenoemde geld was opgevraagd ingevolge een besluit van den Kerlte- raad van 1897, en dat deze opvraging niet door hem maar door een ander was geschied. Wel was hij de gelden met de jon gens in ontvangst gaan nemen en had het bedrag later voor hen be steed aan kleederen. De quitanties, die dit zouden kun nen uitwijzen, had beklaagde helaas bij opruiming van zijn eigen admi nistratie vernietigd. Twee der tegenwoordige kerkvoog den meenden, dat de zaak zich nooit zoo kon hebben toegedragen, hetgeen tengevolge had, dat eene woorden wisseling ontstond tusschen beklaag de en getuigen. Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden werd gedurende de maand Januari vervoerd aan reizigers in 1903 f 6756.53, in 1904 f6761.15, verschil meer f4.62; aan goederen in 1903 f1232.78, in 1904 f 1271.43, verschil meer f 38.65; aan diversen in 1903 f 511, in 1904 f 443.61, verschil minder f 67.39. te zamen in 1903 8500.31. in 1904 8476.19, verschil minder f24.12 per dag K.M. in 1903 f 9.79, in 1904 f9.76, verschil minder f0.03. Ned. Bond voor Zieken ver pleging. Woensdag 10 Februari vergadert de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging in de bovenzaal van het restaurant „De Kroon". De agenda bevat Voorstellen voor de algemeene ver gadering opmaken van dubbeltallen van candidaten voor de vacatures in het hoofdbestuur, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren Dr. Couvée en Dr. Van Deventer (de eerste is herkiesbaar)rekening en verantwoording van de penningmees- teresse, en ten slotte voordracht door Dr. Schoenmaker, van 's-Gravenhage, over„Geneeswijzen, die in de mode zijn." De leden hebben hebben het recht van introductie ter vergadering. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Febr. 1904. des namiddags van 2 tot 3 uur door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach2. Adagio, C. A. Fischer 3 Sonate No. 1 op„Sollt ich mei- nen Gott nicht singen", a. Allegro moderato, b. Andante, c. Finale, S. de Lange 4. Andantino, Volckmar 5 Aria „Rinaldo", Handel. Aan den grond gevare Dinsdagmiddag om 1 uur had een sleepboot, die met een zolderschuit met steenkolen van Amsterdam kwam, het ongeluk in den Koudenhorn aan „Weldadigheid naar Ver moge n". Van 1 November 190315 Januari 1904 werden aan extra giften ontvan gen f 3219.53* Van 15 Jan.1 Febr. 1904: Mevr. C. D. v .d. V100.— B. C». t. B.Mr. C. M. R. ieder 25. Mevr. S10.— d. R. Co7.20 C. R. Mej. J. G. ieder5. Mevr. R3.— Totaal f 3399.75' 24 December 1903 zijn 1500 Kerst mis-kaarten verzonden, 125 kaarten zijn ingevuld terugontvangen. Te rugzending van ingevulde kaarten wordt beleefd verzocht. S t e u n-C o m i té. In de week van 27 Jan.2 Febr. werd bij het Plaatselijk Steun-Comité alhier voor de uitgeslotenen ontvan gen Van het Landelijk Comitéf 30.— den A. N. D. B30. den heer A. H. te H1. inteekenbiljetten 1. verkochte bons 47.55 opbrengst coll. verg. Terweij 2.25 id. id. „Dageraad" 1.41' id. id. „Metaalbewerkers" 1.60 id. id. „Kunst zij ons Streven" 4.26 id. Bus H. A. S. 0.18' aan boodschappen 5 bonnen 0. van Mej. S. te H. 15 pd. brood 0. de firma F. te H. 18 p. 0. Saldo vorige week 5.60 Totaal ontvangstenf 127.86 De uitgaven bedroegen 91.38 Saldo op 3 Februari f 36.48 A. R. Propaganda-club. Vanwege de A. R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer" zal binnen kort in eene openbare vergadering met debat als spreker optreden de heer Mr. A. Diepenhorst van Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1