Binnenland. Staten-Generaal Kameroverzicht. In de Eerste Kamer begint het be- grootingswerk nu aardig op te schie ten. Met Financiën kwam men vrij spoe dig gereed. Het kostte den Min. van Fin. niet veel moeite om de argu mentatie van den heer van der Bie- sen inzake de suiker-quaestie dood te slaan. De Minister wees er opdat de heer van der Biesen had betoogd, dat de maatregelen tegen de smokke larij niet hielpen en om uitbrei ding daarvan vroeg. Hij wilde een surtaxe maar erkende dat die niets gaf. Hij wilde vreemde suikers keeren doch gaf toe dat er weinig wordt ingevoerd. Hij stelde de smok kelarij op rekening van den hoogen suikerprijs en wilde dien hooger maken door een surtaxe. Op deze en andere tegenstellingen in het betoog van den heer van der Biesen wees de Min. En nadat ook de heer Merckelbach nog eens een surtaxe had aanbevolen, verklaarde de Min. andermaal, dat een surtaxe door hem nooit beloofd was en af schaffing van accijns met heffing van een surtaxe niet van hem te wach ten was. Over Oorlog werd bijna geen woord gezegd, evenmin over de Vestingbe- grootlng. En zoo kwam men tot Wa terstaat, waarbij de provinciale en plaatselijke quaesties loskwamen. De heeren Brouwers en Regout be pleitten het bevaarbaar maken van de Maas in Limburgde heer Bosch van Drakenstein vroeg verbetering van den Leidschen Rijn, vooral bij Harmeien, daarbij ondersteund door den heer van Vclzen. De heer 't Hooft hesprak de op han den zijnde opening van den Nieuwen Maasmond en gaf als zijn meening te kennen, dat eventueele nadeelige ge volgen daarvan voor Noord-Brabant en Gelderland door den Staat moes ten gedragen worden. De heer Ree> kers meende dat een loyale uitvoe ring van het zalmtractaat ons niet behoefde te beletten ons eigen belang te behartigen door het uitzetten van pootzalmen in onze eigen rivieren. De heer Dops juichte het plan eener landbouw-hoogeschool toe en uitte rijn sympathie voor de denkbeelden der Reg. op het stuk der landbouw- vertegenwoordiging. Ditzelfde onder werp werd ook nog besproken door den heer Breebaart die over de even tueele kiezers en verkiesbaren eenige wenken gaf. O.nderwerpen van ver schillenden, grootendeels localen aard, werden nog door meerdère spre kers behandeld. De heer Bovy echter bad het, en passant, over de droog making der Zuiderzeede heer de Jong verdedigde de uitzending van jongelieden naar den vreemde, met staatshulp. Beperking van den Zon dagsdienst op spoor- en tramwegen kwam ter sprake, de wenschelijkheid van een onderzoek naar het onttrek ken van water aan onze heidegron den. De Min. van Waterstaat zal dus heel wat te beantwoorden hebben. Heden 11 uur voortzetting. (Per telegraaf.) De Eerste Kamer zal denkelijk he den het Begrootingsdebat bëeindigen. Academische examens. Leiden. Het doctoraal examen in de rechten is afgelegd door den heer J. Ph. Chr. van der Burgh. Groningen. Geslaagd voor het theo- rethisch tandheelk. examen de heer H. Huisinga. Voor het cand. examen in te god geleerdheid 2e ged. de heer P. G. Vlieg. Brand is er niet geweest - het1 eerste vlammetje was gauw öp.I'j -f 1 en de ongelukken bleven beperkt tot eene vrij onbeduidende hoofdwonj die een wachtende patiënte opliep. Maar de materieele schade is groot. Vanmiddag werd er in heide huizen een deskundig onderzoek ingesteld door de bouwcommissie, terwijl ook de hoofdcommissaris van politic prr- s. onlijk het tooneel van de ramp be zocht. De gasmeters der lande per ve len en eenige stukken gasp;ji? werJen in beslag genomen, en de huizen ziin voorloopig gesloten. Blijkbaar w,;dt het onderzoek dus voortgeiet. Gasontploffing. Uit Amsterdam meldt men van gis teren Vanmiddag, omstreeks drie uur. werden de bewoners der Keizersgracht bij de Utrechtschestraat opgeschrikt door het geweld van een zware gas ontploffing in de perceelen 774 en 776. Het eerste huis is onbewoond, maar zou met 1 Maart door de nieuwe huurders worden betrokken. Daarom waren vandaag de fitters der gemeen telijke gasfabriek bezig geweest met de plaatsing van een 10-lichtsgasme- ter. Tegen den middag verzocht de bewoner van No. ((6, de heer P. J. Zaalberg, arts, den werklieden eens bij hem te komen kijken, daar zijn huis vervuld was van een hinderlijke gaslucht. Er werd echter niets ont dekt, en de fitters gingen weer aan hun werk, in het andere perceel, na den raad te hebben gegeven, geen licht te ontsteken. Bij hun terugkomst bemerk-.e i 7.1 echter dat de gasleiding van No. 774 lek was gesprongen. Zoo spoedig mo gelijk trachtten zij toen de buren te waarschuwen om alle lichten te dooven. maar het was reeds te laat. De ontploffing barstte los in beide huizen, en had zich in een oogwenk een weg naar buiten gebaand. Alle ramen, van boven tot beneden, en vóór zoowel als achter, werden op een paar uitzonderingen na stuk geslagen. De woning van den heer Zaalberg heeft echter het ergste ge leden. De g&ilotcn voordeur werd - door de kracht der explosie in stuk ken de straat opgeslingerdhet spreekkamertje. beneden aan de straat, is één puinhoop van gebroken huisraad, neergestorte kalk, enz. Een fiets werd teruggevonden, gebogen in de onmogelijkste vormen.In de gang is een halfsteens-muurtje als gips ver brijzeld en totaal afgebroken. De pla fonds zitten voor zoover ze nog be staan vol gaten, en hangen in flar den neer. Ook op de hooger gelegen verdiepingen is de verwoesting enorm. De meubelen zijn voor een groot deel leelijk gehavend, de gordijnen en muurversioring omlaag gerukt. Op de tweede verdieping werd een stoel ge vonden. die met de vier pooten in het plafond gedreven was, en daarin vast zat. Brand onder verdachte om standigheden. In den afgeloopen nacht werd de brandweer opgeroepen voor een brand die op grooten afstand buiten de ge meente te Amsterdam woedde. Op de Spaamdammerdijk in perceel 260, voorbij het kerkhof St. Barbara, te genover de boerderij van Hopman, woont sedert eenigen tijd de werkman aan de Gemeente-Belt Jos. Kind. Daar was omstreeks half twee de brand ont staan in de woning waar man en vrouw en 7 kinderen te ruste waren gegaan. De brand nam zoo spoedig >n om vang toe, dat boven den IJpoldereen rose gloed te zien kwam, die vele nieuwsgierigen lokte. Gelukkig, dat de koolzuurspuit van de brandweerka zerne Prinsengracht spoedig op het terrein was, waarmede de brand ge- bluscht en het voor de belendende hu;- zen dreigend gevaar kon voorkomen worden. Voor de politie was het werk echter nog niet afgeloopen. De hoofdinspec teur C. Poldermans die met een aan tal agenten en rechercheurs aanwezig was, vond termen om een scherp on derzoek ~n te stellen naar de oorzaak van den brand. Kind verklaarde, lat een lamp was omgevallen en dat hij en zijne familie barrevoets moesten vluchten. Er bleek echter, dat alle be woners van het perceel behoorlijk ge kleed waren, toen zij onmiddellijk na het uitbreken van den brand buiten werden gezien. Later verklaarde Kind, dat de lamp, zonder glas, had ge staan op een matten stoel, die mis schien niet vast stond. Kind was verzekerd voor zijn huisje voor 1500 en voor zijn inboedel voor ƒ1500. De heer Poldermans vond aanlei ding om tot verder onderzoek Kind voorloopig aan het bureau Spaara- dammerstraat te houden. Het huisje is geheel uitgebrand. Op grond van dien brief zullen de bestuurders voornoemd der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, welke met diezelfde be stuurders aan het hoofd destijds toegetreden was tot de Algemeene Ver eeniging, geen antwoord op de gestel de vraag van de Maatschappij ont vangen. Aan het personeel aqhtik mij echter verplicht de ernstige waarschuwing te richten, geen lid te worden van de „Nederlandsche Vereeniging v. Spoor- en Tramwegpersoneel", waarvan de bestuurders door hun optreden, zóó veel onheil onder het personeel heb ben gesticht. Ik vind hiertoe te meer aanleiding, omdat die Vereeniging, door middel van haar orgaan, Öp den vroeger in geslagen weg voortgaat met de oedoe- lingen der Maatschappij verdacht te maken, hare handelingen eenzijdig te beoordeelen en een geest van verzet onder het personeel tegen de directie aan te kweeken." Klompenhandel op rijkskosten. Te Veenhuizen is het bestaan van een heimelijken klompenhandel op de Smilde ontdekt. Verpleegden, die da gelijks turf uit het veen haalden, wis ten klompen uit 's Rijks voorraad ie bemachtigen, en over te dragen aan iemand, die voor het transport naar Smilde zorgde. Reeds werd, in ver band hiermede, iemand gevangen ge nomen. Een waarschuwend voorbeeld voor anderen, wien door de verpleeg den iets te koop wordt aangeboden. Correctie „Meheer de havetensie die Ik, bij u geblaas, heb staa fol foute en me neev zeg dat er, geenen teeke op se plaas staa. As uwes nie beter kan druuken, waarom druukt uwes dan. Zutph. Crt. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. Stemmen uit de onderwereld. Wandelaars, die gisteravond tus schen half 10 en half 12 over de Munt- sluis te Amsterdam liepen, werden zegt de „Tel." telkens getroffen door een geschreeuw, waarvan zijde herkomst maar niet konden vaststel len. De kreten klonken als stemmen uit een grafgewelf. Ook den politie agenten, die hun weg over de sluis namen, klonken af en toe de klan ken in de ooren. Niemand kon ech ter denken, wat de oorzaak was, tot omstreeks kwart voor 11 een moeder, die naar haar jongen liep te zoeken, de sluis passeerde. Angstig rondkij kend of haar jongen zich ook tusschen de menschenmassa bevond, hoorde zij eensklaps een doordringend hulp geschreeuw. Zij begaf zich naar den waterkant bij den Munttoren enbe- 'gon op haar beurt uit alle macht te roepen: „Bertus, Bertuswat werd beantwoord door soms een tiental stemmen tegelijk. Nu was zij zeker, dat zij hem gevonden had. Zoo snel zij kon, begaf zij zich naar het bu reau van politie op den Singel, gaf kennis van de vermissing van haar zoon en van haar bevinding op de Muntsluis. Dc mysterieuse geluiden waren nu verklaardzij kwamen onder het Sophiaplein vandaan, uit den langen doorgang, die den Binnen-Amstel met den Singel verbindt. Agenten en modder togen daarop gezamenlijk naar de sluiseen paar schuitenvoerders boden aan, een schuit te halen en een onderzoek on der de sluis in te stellen. Twee hun ner en een agent gingen daarop scheep, en na eenigen tijd riep Bertus: ,,Ja, moeder, ik kom en onder ge lach van het publiek kwamen weldra Bertus en nog een veertiental jongens voor den dag. Ze waren eerst naar de katechisatie geweest en hadden daar na een groote schuit losgemaakt, waarmee zij een tochtje door de stad ondernamen, maar door den hoogen waterstand omstreeks half 10 onder de sluis vastraakten. Boud Tan Spoorwegpersoneel. Naar „De Tel." verneemt, is door den heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., de volgende circu laire, gedateerd 29 Januari, onder het Spoorwegpersoneel dier maatschappij verspreid ,,De Heeren J. Oudegeest en P. van der Linden, zich teekenende Voorzit ter en Secretaris van het Hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel", hebben zich namens dat bestuur, bij schrijven van 18 dezer, tot mij gewend met het verzoek eene mededeeling te mogen ontvangen, dat de leden der genoem de Vereeniging niet anders, niet min der zullen worden behandeld dan zij, die lid zijn eener andere Organi satie of die bij geen enkele Vereeni ging zijn aangesloten. Ik vind in deze vraag van bedoel de bestuurders aanleiding het perso neel in herinnering te brengen of oe- kend te maken het slot van denorief, op 10 April 1903 door mij aan het Hoofdbestuur der „Algemeene Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" gericht, luidende: „Het feit, dat ons personeel gewei gerd heeft U op dien weg van onwet tig verzet tegen de gevestigde Staats machten te volgen door op enkele uitzonderingen na trouw te blijven aan zijn plicht, en de smaad, die door uw Bestuur in de oproeping aan het Nederlandsche Volk, van 6 April j.l., tegenover het geheele volk op het wer kende personeel is geworpen, ontslaan ons van de verplichting met u uit welken hoofde ook weder in aan raking te treden. „Uwe brieven dd. 12/13 Maart en dd. 8/9 April jl. zullen derhalve onbeant woord blijven, terwijl ook op eventueel nader schrijven geen acht zal worden geslagen." Blieumatische Aandoeningen ontstaan door den invloed eener koude lucht, waardoor een ploiselinge af koeling der huidstemperatuur wordt veroorzaakter vormt zich alsdan onder het celweefsel een soort van zweetachtig vocht; daardoor ontstaat een -rootere of kleinere opzwelling waarvan pijn het gevolg isdit is spier- of gewrichts-RHEUMATIEK. STIJVE NEK, LUMBAGO (lendenpijn) aangezichts- of ribben-NEVRALGIE (steek in de zijde). Andere AANDOENINGEN, ONTSTE KING genaamd, hebben eveneens tot eerste oorzaak, tochtdeze zijn VER KOUDHEID en BRONCHITIS, KEEL PIJN en STROTTENHOOFD-ONTSTE KING, LEVERKOLIEK, enz. enz. Daar deze aandoeningen een zelf den oorsprong hebben als de rheuma- tische pijnen, zijn zij eveneens vol gens dezelfde revulsieve, stimulante en derivatieve methode te behandelen, welke hoofdzakelijk ten doel heeft de plaatselijke ontsteking weg te nemen en af te leiden. Ongelukkigerwijze bestaat er ernstig bezwaar tegen het gebruiken der tot- dusverre aangewende geneesmiddelen men weet welke ongemakken aan de huid TINCTUUR VAN JODIUM, die reeds lang geleden bereid is, kan ver oorzaken (wonden, zweren, enz.hoe pijnlijk BLAARTREKKENDE MID DELEN zijn en hoe langzaam en on zeker zij werkenhoe scherp en moei lijk te verdragen TREKPLEISTERS, MOSTERD PAPPEN en THAPSLA- PLEISTERS zijnhoe onzindelijk SMEERSEL. ZALF en PAPPEN zijn en hoe weinig zij helpen. DE THERMOGENE, welke naam, zooals het fabrieksmerk aanduidt: warmtehaard betee kent. biedt aanzienlijke voordeelen aan boven voornoemde oude wij zen van behandeling, zonder een enkel harer bezwaren op te leveren. Het werkt zeker, zacht en voldoende het maakt 't linnengoed niet vuil, het tast de huid niet aan, zoodat, in te genstelling met TINCTUUR VAN JO DIUM, men het langen tijd gebruiken kan zonder gevaarhet bevat geen enkele schadelijke of vergitftige zelf standigheid eindelijk stoort het in geen enkele gewoonte en veroorlooft het den lijder zijn bezigheden te ver richten. Wat ziin WIJZE VAN AANWEN DING bevat, deze is uiterst practisch: men vouwt het vel watte open en legt het op de pijnlijke plekGeen last. Men heeft alleen te zorgen, dat de watte goed tegen de huid aan sluit. Wenscht men van de THER MOGENE een onmiddellijke en krach tiger uitwerking te verkrijgen'? Dan is het voldoende het vel watten met een weinig lauw water, azijn of bran dewijn te besproeien Kortom, er be staat geen één afleidend middel, dat zoo belangrijke voordeelen aanbiedt, en men kan zeggen, dat de THERMO GENE WATTE zich van nu af aan een der schitterendste plaatsen in de moderne Therapie veroverd heeft. a ƒ0.75 PER DOOS IN ALLE APO THEKEN. Koloniën. Goniiiie-expeditie. De commissie tot wetenschappelijk onderzoek ontving onder dagteekeniug „Paramaribo 8 Januari 1904" van den heer A. Franssen Herderschee een brief de laatste verrichtingen oehel- zende van de Goninie-expeditie. Uit dat schrijven blijkt, dat den lOen November A. P. de tocht naar de Bo ven Itanie door de hh. Franssen Her derschee, De Goeje en Versteeg in i corjalen werd ondernomenzooals bekend is, namen de heeren Van Breen en de opzichter Copijn niet aan den tocht deel wegens gebrek aan arbei ders en aan corjalen. Na op het placer van de Compagnie des Mines d'or een dag vertoefd te hebben om een corjaal, die onderweg een flink lek bekomen had, te repa- reeren, werd op den 15en de voet van de reeks vallen bereikt, die zich aan de samenvloeiing van de Itanie en de Marowijnekreek bevinden. Had ie vo ren het overtrekken der vallen veel op onthoud veroorzaakt, hoofdzakelijk ten gevolge van den zeer lagen water stand, wat nu volgde spande de kroon; vier dagen waren noodig om de reeks vallen, waaronder er een was die bij 400 meters afstand een verval van 7 M. had, over te trekken. De corjalen en goederen moesten daarbij over de rotsen naar boven worden gebracht. In (lit eilanden-labyrinth werden een twaalftal Roucou-Indianen ontmoet (mannen, vrouwen en kinderen), dat in 3 corjalen gezeten van een uitstap je naar het Indianendorp Jaraaike aan dc Itanie terugkeerde en thuis be hoorde in een dorp aan de Marowijne kreek. Na een zeer vriendschappelijk gesprek met de bij de expeditie behoo- rende Boschnegers, die vloeiend Je taal der Roucou's spraken, vertrokken zij op 4 na, die nog tot den volgen den dag bleven, verder huiswaarts. Achtereenvolgens werden daarop in de Itanie de Ingifoetoe en de Grau- rrian Pousoeval overgetrokken en de Aloé-kreelt gepasseerd, onderweg wer den telkens kortelings verlaten kam pen aangetroffen van stroopende goud delvers. Naar verluidt waren deze weg getrokken omdat een van hen door de gevreesde Oyacoulé-Indianen, die aan den bovenloop van de Alo--kreek moeten wonen, door een pijlschot ge wond was geworden. Twee dagen na het passeeren van deze kreek, werd het eerste Roucou- Indianendorp Jamaiké bereikt. De ont vangst was er zeer vriendschappelijk, en het dorp, dat er netjes en welva rend uitzag, telde naar schatting 50 zielen in 10 huizen gehuisvest. 2 In dianen gingen verder mede om 'n de rivier op lastiga punten den weg te wijzen, en zoodoende werd op 28 Nov. het hoofddorp Panipi, waar de Aamoeihi, de hoofdman, zetelde, be reikt. Dit dorp bestaat slechts een jaar en was dus primitiever dan net vorige. Ook hier werd de expeditie met de gebruikelijke blijken van vriend schap (het toedienen van cascave brood met pepersaus en water) ont vangen. Daar de rivier voor de groote cor jaal niet bevaarbaar was, werd deze met een deel der levensmiddelen ach tergelaten en met 3 corjalen en 4 Indianen-kano's de reis voortgezet, tot dat op den 30 Nov. het punt bereikt werd van waar de Piton Vidal. door de Indianen „Knopamoi" (mooie knoop) genaamd, moest worden beste gen. Den volgenden dag had de be klimming plaatsom 12 uur werd het punt bereikt, dat de grenscommissie van 1861 voor den top hield en van waar zicht was van N.W. door het Zuiden tot O.Z.O., en eerst laat inden middag de eigenlijke top die geheel kaal is en rondom uitzicht heeft. Hier j bleven de heeren Franssen en De Goeje tot den 7en Dec. om alle ge- wenschte metingen te verichten, ter wijl Versteeg nabij de rivier zich met verzamelen bezig hield. Daar besloten was het bergpanora- ma nog eens van een 2e punt, een ka len bergtop 9 KM. ten Oosten van den Piton Vidal, in kaart te brengen, zak te men den 9en de Itanie zoo ver als noodig was weder af, en kapte daags daarop een tracé naar den berg. Op dien berg en nog eens op een nabij gelegen heuvel werden de noodige metingen verricht en kon men op den 15en Dec. naar de rivier terugkeeren om daags daarop huiswaarts te kee ren. In de Indiaansche dorpen werd rustdag gehouden om terwille der eth- nographische verzameling ruilhandel te drijven, en daarna de reis vervolgd die ten gevolge van den nog steeds lagen waterstand buitengewone moei lijkheden opleverde. Op den 6en Jan. werd eindelijk \1- bina bereikt, waar toevallig het stoom schip „Curagao" gereed lag, dat de expeditie naar Paramaribo overbracht. De gezondheidstoestand had gedu rende den hier beschreven tocht niets te wenschen gelaten. Te Paramaribo kreeg echter de heer Franssen voor het eerst een flinken koortsaanval, die spoedig voor de chinine week. Omtrent de uitkomsten der expedi tie voorloopig het volgende medege deeld worden Op geographisch gebied De weinige heuvels in het stroom gebied der Goninie zijn in kaart ge bracht. Door peilingen van Manlobbi en Cottica is tevens een hooge berg vastgesteld, die ongeveer 10 KM. be westen de Poeloe Koemaroe-val ligt. Deze berg is ook van Knopamoi uit gepeild en daar van Knopamoi tevens de breedte is bepaald, ligt het Tumac- Humac gebergte vast aan Manlobbi enz. In het Zuiden moest echter een afzonderlijke basis gemeten worden, hetgeen geschiedde op overeenkomsti ge wijze als bij de Coppename-expedi- tie. Het Tumac-Humac gebergte ligt Noordelijker dan de kaarten" aange ven de hoogste toppen zullen mis schien 7 a 800 M. zijn. Het, loopt O.ZO. O.-W.N.W. en schijnt zich in N.W.-elijke richting voort te zetten. Vele toppen zijn geheel of gedeeltelijk kaal, ook van het gebergte dat in het N.W. te zien is in die laatste richting zijn slechts van een punt peilingen ge nomen kunnen wordendeze zullen echter vermoedelijk met voordeel ge combineerd kunnen worden met pei lingen van eenigen top aan de boven- Tapanahoni eventueel te nemen. Van de gunstige gelegenheid 's ge bruik gemaakt om de Lawa en Itanie nogmaals in kaart te brengen met Zeiss en astronomische waarnemin gen, van Cottica tot ons laatste kamp. Geologie. Voor zoover de Gonini betreft, ge schiedde het onderzoek uitsluitend door den mijningenieur Von Faber. Van de Compagnie des Mines d'or tot Piton Vidal werd verder verzameld. Boven Poeloekoemaroe werd, op een smalle strook bij de Loé-kreek na, waar men diabaas vindt, uitsluitend graniet aangetroffen. Versteeg heeft 460 planten verza meld, verder wat insecten en slangen, een paar huiden en een embryologi sche collectie van 75 stuks. Van de Roecoejana's is tegen mes jes, spiegeltjes enz. een ethnographi- sche verzameling van ongeveer 40 ver schillende zaken geruild. Wat de taal betreftmet behulp van Coudreau's woordenlijst was het mogelijk zich eenigszins verstaanbaar te maken, doch de tijd ontbrak om deze lijst noe menswaard te vermeerderenenkele woorden van de taal der Trio's, (een groote stam, die aan Paroe en Boven- Tapahoni woont) werden verzameld, en 't kleine woordenlijstje van dr. Cre- veaux geverifieerd. Meteorologische waarnemingen wer den gedurende den geheelen tocht, voor zoo ver mogelijk was, verricht. Een 4 500 belichte negatieven wor den medegebracht, doch moeten nog ontwikkeld worden. Rechtszakon De oude geschiedenis. Herr von Wasserman, een Weener, wandelde in den avond van 8 Januari, tusschen 10 en 11 uur, op het DamraK te Amsterdam, toen hem plotseling eenige waardeerende woorden werden toegevoegd in zijn landstaal, Duitsch met Hongaarsch accent. Het hem zoo lieflijk toeklinkend „Blöndchen" en „Lie-ebling" frappeer de hem zoozeer, dat hij aan het Dam rak genageld bleef staan, het eene oog star gericht op 't starre oog van 't starre beeld van Gijsbrecht van Aem- stel, op den hoek der starre koop mansbeurs, en het andere op een jong vrouwtje. Weldra ontdekte hij, dat niet het hoekbeeld, maar 't vrouwtje hem de woorden in zijn landstaal had toegevoegd. De Weener maakte met het jonge vrouwtje kenniszij bleek een lands vrouw te zijn. Landsman en lands vrouw begaven zich naar eenige café's aan de Prins Hendrikkade, waar een vriendin opgescharreld en punch ge dronken werd. Het duurde dan ook niet lang, of de Weener was zijn porteraonnaie met twee gouden tientjes, eenige Reichs- markstukken en wat klein geld &wijt. Verder bevatte de portemonnaie eii dat was voor de politie van meer be lang een regu van een verzonden aangeteekenden brief en een stalen schrijfpen. De Oostenrijker begaf zich naar den politie-agent Klomp en voerde zijn landsvrouw en haar vriendin mee. Het geheele gezelschap trok naar 't politiebureau en daar ging het alles doordringende oog van den detectieve in de zakken der dames en van den Weener. En zie, daar dook het oog weer op en voerde mee uit den zak der landsvrouw het geld, dat in de portemonnaie van den landsman had gezeten, een stukje van de regu en de punt van de stalen pen. Uit den zak van Von Wasserman dook het oog de portemonnaie op, waarin de andere helft van de regu en de rest van de stalen pen zaten Dit moeilijke detectieve-probleem werd weldra opgelost De landsvrouw moet de portemonnaie gerold, in haar zak leeggeschud en leeg weer m des Wassermans zak gestoken hebben zooals men weet is dit tegenwoordig de laatste handigheid op dit gebied. Heden stond de Weenerin, Emilia Koning, voor de 4e kamer der Amster- damsche Rechtbank terecht en ont kende pertinent. Als getuigen werden gehoord de politie-agent Klomp, een kellner, de vriendin en de rechercheur Bedeke. Het O. M. eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen oe- klaagde. Uit het pleidooi van den toegevoeg- den verdediger, mr. Godfried Parser, bleek, dat de Weenerin sedert een paar jaar in Holland was, vroeger als keukenmeid in verschillende nette diensten was en eindelijk huwde. Zoo als voor zoovelen, was het huwelijk voor haar het begin der ellende, haar man luierde en bracht haar tot de armoede en de schande. Zij zonk dieper en dieper. Pleiter drong op clementie aan. (De Tel). Handelsblad contra een Keizer. Men meldt uit Amsterdam De rechtbank bepaalde de dupliek op de hoofdzaak in het geding tus schen Jacques Lebaudy, zich noemen de Keizer der Sahara, en het Alg. Handelsblad, op 16 Februari. wond rijk' dag 1 Voetbal. Deelden wij sristeren mede, dat wedstrijd H. F. C. IVKinheim - de tweede klasse van den Haarl P^*11 schen Voetbal-Bond eindigde in rer v overwinning van H. F. C. IVth "!i vernemen wij, dat door Kinheim! protesteerd is, daar H. F. C. spet met 3 daartoe niet gerechtigde spel W ereldkampioenschap. In overleg met het bestuur van Nederl. Schaatsenrijdersbond en ijsvereeniging Groningen is bepa dat het amateur-wereldkampioensc op 6 en 7 dezer te Christiania zali den verreden. Mogelijk worden deze wedstrijden het volgend jaai ons land gehouden. zij zi hetw dene van Kr o o Maai een over med< het men Zo He lig t tje e kiek; Gemengd Nieuws. In zes uren van Londen naar Pa De Engelsche South-Eastern I way en de Fransche Compagnie Nord onderhandelen thans over nieuwen spoorwegdienst tussc Londen en Parijs, waarbij de afst tusschen de beide steden in ruin ureu zou worden afgelegd. De gens te elf uur van Londen vert kende sneltrein zou corresponde met de mailboot te twee uur te Ca aankomende. Onmiddellijk na komst van de boot te Calais vert van daar een sneltrein naar Pa Het onderzoek der douane zou °n trein plaats hebben. Waarschijnlijk wordt de nie dienst met Mei ingevoerd. Een oude zaak. Gisteren is mrs. May brick uit gevangenis te Aylesbury ontslagei overgebracht naai' een sanatorl waar zij tot hare definitieve in heidstelling zal vertoeven. Vele o lezers zullen zich niet herinneren mrs. Maybrick is en daarom laten hier de volgende bijzonderheden gen. In 1899 werd mevr. Maybrick, Amerikaansche van geboorte, te Li pool in hechtenis genomen, besc digd haar echtgenoot te hebben moord. Het tegen haar gevoerde ces wekte veel opzien en de open meening bleef geheel op de hand de beschuldigde, die zelf ook haai schuld volhield, en tegen wie sle zwakke bewijzen konden worden gebracht. Echter het feit, dat zij haar man in onmin leefde en een v naar had, achtte de jury zoo bea rend, dat deze, ook al onder der vloed van den rechter, die sterk t( de beschuldigde scheen ingenoi het schuldig uitsprak. Mevrouw l brick werd ter dood veroordeeld, n deze straf werd in gevangeniss veranderd. De veroordeeling maakte onder publiek, dat in groote spanning' verhandelingen in de rechtszaak gevolgd, een zeer slechten indrul hiervan bleek dan ook, toen een e te menigte den rechter na de vei deeling te lijf wilde gaan en diens tuig met vuil wierp. Thans heeft mevrouw Maybrick meer dan. vertien jaren in de geva nis doorgebracht. Haar gezondh* toestand was in dien tijd zoo sl geworden, dat tot gratie werd b ten. De juiste datum harer invrijt stelling wordt geheim gehouden. kleit van de eind laati eton wer< in d niot dat toev rinp mop doel N; wat H ken 'die le" voe een bee hen 'een kon leu: het kat ben fito dal koi het die g( Letteren en Kunst Noodlijdend orkest. Men meldt uit Arnhem In den laatsten tijd luiden weer zeer ongunstige berichten over denfi- nancieelen toestand van de Arnhem- sche Orchestvereeniging, thans in die mate, dat het bestuur meent de ver eeniging met 1 Mei te moeten ontbin den, wanneer niet alle leden in een voorgestelde contributie-verhooging en hoofdelijken omslag toestemmen. Tot instandhouding der vereeni ging is tegen Zaterdag 20 dezer een concert georganiseerd, waarin o. m. uitgevoerd zal worden Mendelssohn's volledige Sommernachtstraummuziek, met verbindenden tekst, vrouwenkoor en sopraansolo. Parsifal heeft tot Zaterdag te New- York 200.000 ds. opgebrachtnetto winst 120.000 ds. Sport en Wedstrijden. Nansen over Sport. De bekende Noordpoolreiziger Nan sen heeft één dezer dagen met een journalist over sport gesproken. Hij zei noch van het woord, noch van de zaak te houden. De jongelui van he den, zei hij. stellen er een eer in te zegevieren in races en wedstrijden en alle records te slaan. De door gaans overdreven lof, dien men hen toezwaait, streelt hun ijdelheid. Maar wat winnen zij er in werkelijkheid bij Zij geven hun lichaam een ont wikkeling, die niet harmonisch kan worden genoemd en worden daarbij gemakkelijker dan andere lui door ziekten, vooral tuberculose aangetast. Zij verliezen hun belangstelling voor het practisch leven en worden slechte zakenmenschen en onvoldoende staats dienaren. De jeugd moet meer op het land, in de bosschen gaan en de natuur bestudeeren. De eenzaamheid vormt het karakter. Het moderne le ven is te oppervlakkig. Men springt van het eene onderwerp op het an dere, wil alles kennen, alle boeken en tijdschriften gelezen hebben, bij alle voorstellingen en alle voordrachten geweest zijn. De jongelieden moeten meer lichamelijke oefening onderne men, maar geen sport. Zij moeten als de profeten, de eenzaamheid in de woestijn zoeken De Ramp te Aalesund. Uit Christiania wordt over de r te Aalesund gemeld Minister II rup heeft uit Aalesund een teleg gekregen, waarin wordt meegedi dat zoo goed mogelijk gewerkt w voor de ondersteuning van de sla offers. Als Woensdag de Duit schepen vertrekken, kan men rekt op vier volkskeukens, een veldkei en een bakkerij. Ook voor de noo slaapplaatsen is gezorgd. Sedert ge dagen is een begin gemaakt een geregelde uitdeeling van kleed stukken. Doordat de meeste stc vaartuigen voor de vischvangst stemd, vertrokken zijn, heeft mei brek aan transportmiddelen. De manning van de „Heimdal" treed tijdelijke politie op. De Fransche gezant te Stockli heeft aan de Zweedsche regeering mens president Loubet 3000 kre voor de dakloozen te Aalesund handigd. Yojo. Yojo, de man met het honde zicht, een welbekende figuur verzameling van Barnum en Baj is te Saloniki aan longontsteli overleden. De man was Rus vanj komst. De Tsaritsa. Volgens het Mémorial diplomatil boezemt de gezondheidstoestand de Tsaritsa den geneesheeren bezon i heirl in, zonder dadelijk ernstig zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal specialiteit in oorziekten uit Berj ontboden worden. De doctoren \i zen, dat het oor-abces alleen lal operatieven weg te verwijderen is,' in haar tegenwoordigen toestand) de Tsaritsa verkeert in blijde verwal ting—is zoo'n operatie ongewensj De vergiftiging te Darmstad In den toestand van de patiënte: de Alice-kookschool is tot nu toe verergering merkbaar. Drie dames zelfs aan de beterhandvan I anderen is de toestand daarenh nog steeds bedenkelijk. In het geheel hebben zich ni sterfgevallen voorgedaan. Sie transit Het vergankelijke van allo aard eer en heerlijkheid blijkt weer treffende wijze uit het volgend haal, van de „Evangelisch Protes tischc Kirchenbote". Te Rome, en mogelijk ook wel ders, is onlangs een photograph „kiekje" in den handel gebracht, stellende een oude grijsharige da die door een politie-agent gesti wordt terechtgewezen. Die dame nu is niemand an< dan... de gewezen Keizerin der F schen, Eugenie. De eenmaal zoo beroemde en

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2