NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. '21e Jaargang. No. 6317. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1904. B MRLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.373/1 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. r[ Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Binnenland De Biesbosch. _!oe groot is de Biesbosch of, juister tgedrukthoeveel land kan er weer iven water worden gebracht? [Deze vraag wordt beantwoord in jt verslag van een commissie, be- ist met een onderzoek naar den toe rt van de Biesbosch, zooals die kns is en zooals die hoogstwaar- infijnlijk worden zal na de opening Mn den Nieuwen Maasmond. !r zijn thans een aantal grootere kleinere polders, die bij hoog wa- telkens onderloopen. De commis- stelt nu voor, het ïneerendeel :r polders en poldertjes te omvat- j in zes waterschappen, met een jkhoo^te van 4 M. en N. A. P., wel waterschappen onderscheidenlijk ,J. 1180. 600, 1600, 240 en 800, dus badinen 5420 hektaren groot zouden kosten der indijkingen, metslui- egftn, zouden ongeveer 2 millioen be- aejooen. Maar daarvoor krijgt men ook een groote uitgestrektheid, Tor het meerendeel best land, die, lenschelijkerwijze gesproken, voor verstrooming zelfs bij de hoogst be- ènde vloeden beveiligd zal zijn. En jiarenboven worden dan de water- (voer en de afvoer van producten fcorgoed geregeld. Blijft de toestand zooals die thans i, dan wordt die daarentegen spoe- le onhoudbaar, omdat de tegenwoor- ipe verkeerswegen (de killen en ftten) jaarlijks meer en meerverzan- en of opslibben en het Rijk die op- nbbing eer bevordert dan tegenwerkt. iDe commissie rekent op den onmis- aren steun der Regeering voor het ekostigen van de landaanwinning. Slordig. In de „Nieuwe Koerier" lezen we ider 't hoofd „Sittard", het volgende jna niet te gelooven verhaal Men zal zich nog wel herinneren de scussies, in onzen Raad gevoerd, otrent verdwenen betaalde marda- n, die door onzen gemeente-ontvan- ir bij zijne rekeningen moesten over legd worden. Deze mandaten waren en bleven lek, ofschoon de heer ontvanger be- eerde, dat zii zich ten Raadhuize oesten bevinden. Ten einde raad, besloot de ontvan- ir eene premie van een gulden uit loven aan den vinder der manda- i. en zie, dat hielp Een uur later werden ze werkelijk n Raadhuizg' door den gemeente- >de ontdekt. Deze kwestie is dus alweer eens op rvredigende wijze opgelost. 'Zeeï bevredigend inderdaad Flin&e eetlust. De reus Machnow die ook enkele igen te Amsterdam toefde, doch toen an den haal ging wegens een ge- Ihil met zijn impresario bevindt ch thans in Berlijn en heeft zijn Dpressario, Sedelmeijer geheeten, en proces aangedaan, omdat, be- eert de reus, hij honger moest lij- en. De impressario heeft nu, om te oen zien, hoe weinig gegrond die lacht is, openbaar gemaakt, wat lachnow dagelijks naar binnen speel- e. De reus kreeg voor ontbijteen ot thee, een half pond kaas, en wel ■omage de Brie, een half pond boter a 6 a 8 broodjes 's middags (12uur): ier of vijf borden vleeschsoep, 3 4 ^jond vleesch en een schotel aardap- V elenj te 3i uur een kan koffie, on- 1 eveer een pond spek en een hee' oggebrood te 7 uur 's avonds eeR half, meestal twee derden van een gans en brood naar believenna de voorstelling te 10 uureen pond Arnerikaansche appelen met een pond suiker, 10, 12 tot 15 stuks gekookte eieren, een half pond boter, en een half of drie kwart pond Fromage de Brie„En nog kon dikke Gijs niet slapenmag hier den maker van dat bekende kinderrijmpje wel nage praat. Zicli verdronken. Maandagavond had een jonkman op den Singel te Amsterdam woorden met zijn meisje. De twist liep zoo hoog, dat het meisje in een oogenblik van opwinding te water sprong. De jonkman sprong haar na, doch kon het meisje niet te pakken krijgen. Voorbijgangers brachten hem op het droge en eenigen tijd later werd ook het meisje met de dreg opgehaald. Zij werd in een tapperij binnenge bracht, waar een inmiddels geroepen arts slechts den dood kon vaststellen. Mijnen in Limburg. Uit Hoensbroek meldt men aan de Limb. Koer. De geruchten omtrent de tweede staatsmijn beginnen vasten vorm te krijgen zachtjes aan. Het schijnt nu vast te staan dat de tweede mijn zal komen in onze gemeente bij denzoo- genaamden Heisterberg in de buurt van de Akerstraat. Vanwege de directie der staatsmij nen te Heerlen werd alhier geïnfor meerd naar den prijs van den grond. Ook is bij Amstenrade, in 't Mare- böschke, geboord door een ploeg ar beiders, werkzaam bij de toekomsti ge staatsmijn te Terwinselendit bo ren geschiedde met de hand en behoef de maar te geschieden naar verluidt tot op den steen, terwijl van de ver schillende grondsoorten, welke men aantrof, monsters moesten bewaard en opgezonden worden. Te Terwinseler zelf denkt men bin nenkort met de werkzaamheden aan de schacht te beginnen, de grondbo ringen worden aldaar onverpoosd voortgezet. Of de grondboring te Amstenrade in verband staat met de toekomstige mijn te Hoensbroek, dan of ze op zich zelf staat voor nummer drie der staatsmijnen, daarover is nog niets bekend. Typhns. De ziekte, waaraan te Rotterdam sinds 1 Januari 153 menschen zijn overleden, heeft gaandeweg, naar 't schijnt, een geheele streek 'van ons land besmet. Te Schiedam is het getal typhus- lijders binnen enkele dagen tot 18 gestegen, en ook in westelijk Noord- Brabant en op Tholen doen zich eeni- ere gevallen voor, zoodat de Gezond- heidscommissie te Bergen-op-Zoom f eveneens heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookt water en 'ongekookte melk. Voorzichtige geneesheeren plegen een ziektegeval eerst dan typhus te 1 noemen, als zij alle verschijnselen der ziekte hebben waargenomenom de zieken niet ongerust te maken, noemen ze den naam der ziekte eerst niet. Maar daar zij de ziekte intus- schen veelal ook niet als typhus be handelden, dus dadelijk door afzon- derings- en ontsmettingsmaatregelen tegen verspreiding der mogelijke be smetting wakende, heeft de Pruisische regeering nu voorgesteld, aangifte verplicht te stellen ook voor die ziek tegevallen, waarbij slechts vermoe den van typhus bestaat. Ook wanneer de huisdokter nog niet met zekerheid typhus kan vast stellen, zijn in de bacteriologische werkzaamheden geoefende deskundi gen meestal daartoe wèl in staat, en binnen een etmaal kan zulk een on derzoek geschieden. Drinkwater. De overbrenger van typhus is het drinkwater in verband daarmee ook de melk. Het middel tegen die ziekte is dus zuiver drinkwater. Dr. G. W. Bruinsma schrijft nu daaromtrent in de „N. R. Ct." In de nabijheid van Breda, in de gemeente Ginneken, komt binnen veertien dagen in werking een drink waterleiding, waar het water van het riviertje De Mark door ozonisatie ste riel en tot drinkwater geschikt wordt gemaakt. De installatie is berekend on het leveren van 1500 kub. meters in het etmaal, maar kan volgens den aanleg opgevoerd worden tot de dub bele hoeveelheid. Schrijver dezes, in de nabijheid woonachtig, heeft van den beginne af deze onderneming met belangstelling gevolgd en, hoewel er geheel buiten staande, getracht haar te steunen om de groote hygiënische belangen,waar van zij de oplossing zou kunnen ge ven, en vooral ook omdat zij mis schien in de toekomst het middel zou aan- de hand doen om kleinere plaat sen van goed drinkwater te voorzien. Om die reden vestigde hij er reeds een paar jaren geleden de aandacht op, op het Congres voor Hygiëne te Zwolle. De gemeente Ginneken is slechts klein, en hoe gewenscht een waterlei ding ook voor haar zou zijn, zij was niet in staat, den financieelen steun te verleenen, die noodig was. De tot standkoming onderging door financi- eele moeilijkheden dan ook gedurig vertraging. Dr. Van 'tHoff kon zich echter reeds meer dan een jaar gele den overtuigen, hoe ernstig de zaak was opgezet, toen hij een bezoek bracht aan den watertoren, de fil- treerbakken, machinegebouwen, enz. In dien tijd was de kwestie der watervoorziening van Amsterdam aanhangig en werd overwogen, daar in te voorzien door rivierwater uit den Rijnom de onderneming te Ginneken te steunen, nam schrijver dezes de vrijheid, den wethouder van Publieke V erken te Amsterdam bii een uitvoerige mededeeling in over weging te geven, met ozonisatie „een proef op groote schaal" te doen ne men, hetgeen met eenige duizenden guldens ondersteuning bijna onmid dellijk had kunnen geschieden. Ware hierop ingegaan, voor Rotterdam zou thans allicht geen nieuwe proefne ming noodig blijken te zijn. Ook de Regeering is met de onder- neinine in kennis gesteldde Cen trale Gezondheidsraad heeft dienten gevolge door een van de inspecteurs der Volksgezondheid in Noord-Bra bant een onderzoek doen instellen, waaraan schrijver dezer mededeeling als voorzitter der Gezondheidscommis sie, zetelende te Ginneken, heeft deel genomen. In het Kanaal, niet verre van Mon nikendam, is gisteren overboord ge vallen de knecht van schipper W. Even later is hij dood opgehaald. Hij was kostwinner eener hoogbejaar de moeder. Diefstal. De rechter-commissaris te Heeren veen heeft na verhoor de gevangen houding gelast van de ruim 30-jarige vrouw J. B. uit Bakkeveen, beschul digd van diefstal ten nadeele van den bejaarden L. aldaar. Tijdens zijne af wezigheid ging hij zijne woning bin nen en nam circa ƒ130 uit een kast eg. De vrouw is gehuwd en moeder van drie kinderen. Armoede kan niet als oorzaak der daad aangemerkt wor den, want haar man is arbeider-keu terboer en houdt een paar koeien. Wij vernemen, dat de vrouw reeds hetend heeft. (N. R. CU De bazen verlangen een antwoord vóór Vrijdag. MM. Kaas en Tabaksbinder, van de Amsterdamsche Juweliersvereeniging woonden de zitting bij en denkelijk zal in den zin van het antwoord van Antwerpen geantwoord worden aan den A. N. D. B." Ongelukken. Uit Stadskanaal wordt gemeld Zondagochtend keerde de landbou wer Detmers, wonende in den Boerv.- mond, per rijtuig van de kerk huis waarts. In het rijtuig zat behalve D. en diens echtgenoote, de vrouw van den arbeider Manrho. Even voorbij de brug naar den Boerv.mond geraakte de wagen te water en hoewel spoedig hulp werd geboden, mocht men er niet in slagen de echtgenoote van Manrho te redden. Kindermoord. Te Rhenen vonden twee schippers- jongens drijvend in den Rijn een pak, een boezelaar, waar men iets had in gewikkeld. Om het touw, dat er om gebonden was, te bemachtigen, haal den zij het op den wal en toen bleek, dat er het lijkje in was van een pas geboren kind. De justitie die de zaak in handen heeft, meent reeds eenige aanwijzingen te hebben aangaande de vermoedelijke daderes. Uit de Diamantbe werkerswereld. Men schrijft uit Amsterdam Het bericht van den hoefijzer-cor respondent van het Hbld. te 's-Gra- venhage, over het onderhoud dat de heeren Polak en Douwes met minis ter Kuyper hadden, vereischt eenige verbetering. Men zou er n.l. den in druk door kunnen verkrijgen, dat ge noemde hoofdlieden der diamantbe werkers, de bemiddeling van den mi nister hebben gevraagd, ter oplossing van het dreigend geschil met de juwe liers. En dit is niet geschied. Wel heeft men hem den stand van zaken volledig uiteengezet. Volledigheidshal ve voegen wij hier nog aan toe, dat het onderhoud» niet Zaterdag 1.1., plaats had, maar reeds Woensdag 20 Januari 11. Woensdagavond a.s. vergadert de Amsterdamsche Juweliersvereeniging, ter bespreking van het antwoord van den Diamantbewerkersbond. Naar het Hbld. v. Antw. meldt heeft er Maandagavond te Antwerpen een vergadering plaats gehad van de be sturen der patroonsvereenigingen in het diamantvak aldaar, om het schrij ven van den A. D. B„ dat hun toege komen was, te bespreken. De besturen der Union des Fabri- cants, der Fabrikantenvereeniging en der Eigenwerkmakers stelden den brief vast, die in antwoord aan den A. D. B. gezonden zal worden. De Eigenwerkmakers te Antwerpen vergaderden eveneens gisteravond en keurden dit antwoord formeel goed. Dit antwoord is Dinsdagmorgen ge zonden aan de werklieden. „De bazen zeggen er in, dat het niet logiek is, een voorstel te beantwoor den met een tegenvoorstel. De bazen weigeren de kwestie van dén negen-uren-dag te mengen met die der leerlingenregeling die zaken moe ten afzonderlijk afgehandeld worden. Alk er leerlingen zijn ingevoerd, zal de kwestie van den negen-uren-dag geleidelijk geregeld kunnen worden. Comité van Yerweer. Men zendt aan „Het Volk" de vol gende motie ter opneming „De vergadering, gehouden op 31 Jan. j.l. door de Commissie van On derzoek in zake het verraad van het Landelijk Comité van Verweer in de Aprilbeweging, besluit niet op de ver gadering van 14 Februari tegenwoor dig te zullen zijn, meent echter, in dien het vaststaat, dat het gehouden referendum niet volledig was, ten sterkste te moeten aandringen opeen nieuw referendum." Hierbij teekent ..Het Volk" aan „Wij vragen slechts: Hoe moet blij ken dat het referendum niet volledig was? Van Erkel c.s. houden vol van niet, terwijl Vliegen in ons blad het tegendeel overtuigend aangetoond heeft. Men late nu die kibbelarij maar rustendat is het eenig ver standig besluit dat te nemen valt." Gemengd Nieuws Een Rubens beschadigd. Dezer dagen werd bericht dat een schilderij uit de Nederlandsche of Vlaamsche school in den Louvre op ergerlijke wijze beschadigd zou zijn: een naam werd niet genoemd. Thans blijkt, dat Rubens' beroemde Boeren kermis verleden jaar toen het stuk gephotographeerd werd op het ter ras van het museum, een oogenblik door de bedienden van den photograaf werd alleen gelaten en door een wind stoot omviel, waardoor het barstte. Sedert werd het hersteld, maar niet zoo dat de schade onzichtbaar is. Aldus de Figaro Het blijft een gevaarlijk werk schil derijen voor het photographeeren van dèn wand te laten nemen en naar. buiten te brengen. t l Arbitragehof. De uitspraak van het scheidsge recht in zake het Venezolaansche ge schil is thans bepaald op Zaterdag 27 Februari, des voormiddags. Bekentenis. Een zonderling geval wordt in een oproeping van den Britschen vice- consul te Oskarshaven in Zweden be kend gemaakt. In December 1898 vertrok uit Huil de Zweedsche stoomboot „Thekla", thuis behoorende te Oskarshaven, naar Malmoe. Sedert is niets meer van dit schip vernomen. Onlangs ech ter overleed te O. een Noorscli zee man. na op zijn sterfbed de bekente nis afgelegd te hebben, dat hij zich op 13 December 1898 op een Engel- sche stoomboot bevond, toen deze met vollen stoom op de „Thekla" invoer, zoodat deze weldra zonk. Ofschoon het mogelijk was hulp te verleenen, zette de Engelsche boot de reis ter stond voort. De Britsche gezagvoerder vreesde vermoedelijk dat hem de schuld zou worden gegeven en liet alle opvarenden plechtig zweren nooit iets.van het geval bekend te maken. Aldus vei'haalde op zijn sterfbed de zeeman. De consul verzoekt nu een ieder, die van deze vreesélijke gebeurtenis iets weet mede te deelen, zich bij hem aan te melden. Een raar geknoei. De Deensche Kamer houdt zich thans onledig met de besprekingen van een legerschandaal, waarin nauw betrokken is de oud-minister van oorlog, de bekende ontwerper van de verdedigingswerken van Ko penhagen, generaal Bahnson. De commissie voor financiën was tot de ontdekking gekomen dat be langrijke sommen ontbraken aan de gelden voor de invaliden bestemd. Het comité dat dit fonds beheert, be kende dat het in 1889 geleend had aan generaal Bahnson, die toen in financieele moeilijkheden verkeerde een som van 140.000 kronen, met een eerste hypotheek als onderpand. Als wederdienst kocht generaal Bahnson grond van den voorzitter van het comité, professor Bagger, voor liet bouwen van de Gladsall-for- ten tegen 22 gulden per are, een veel te hoogen prijs volgens deskundigen. Bovendien kreeg de heer Bagger nog een douceurtje van ƒ10.000. Totaal kostte deze vriendendienst het land ƒ70.000, leest men in de Petit Bleu. De Kamer zal hoogst waarschijn lijk terugbetaling van deze kosten bevelen. Goedaardige krankzinnigheid. Clavimanie is een nieuw soort van ziekte, door de Duitsche geneeskundi gen ontdekt. Het is een soort hersen- aandoening, die vooral de vrouwen aantast en het sterkst heerscht te Berlijn, Munchen en Nuremberg. Zij bestaat in een onweerstaanbare nei ging om alle sleutels te verzamelen, die de lijderes aantreft, alleen om het genoegen deze zoo spoedig mogelijk te bezitten. Bij een schatrijke dame te Berlijn is een merkwaardig geval van deze ziekte waargenomen. Nadat zij 200 bossen sleutels verzameld had, die zij op den openbaren weg had gevon den, zette zij zich in het hoofd, om een reis door Duitschland, Engeland, Italië tot zelfs Egypte toe te maken, alleen om haar verzameling aan te vullen. Daar zal voorloopig echter niets van komen, want hare familie heeft haar onder geneeskundige behandeling ge steld. Londenscli politiesclianda&l. In verband met onthullingen aan gaande de relatiën, die blijken te be staan tusschen sommige Londensche politiemannen en de houders en be zoekers van speelhuizen is een inspec teur Mc. Carthy, die 20 dienstjaren achter den rug heeft, ontslagen. Ook hij bleek zich al te goed te kunnen verstaan met speelclubben. Verder worden drie agenten ver volgd, die een valsche getuigenis heb ben afgelegd tegen zekeren Taylor. Vooraf hadden de nobele heeren Taylor geld gevraagd, waarvoor ze hun mond zouden houden. Het publiek is overtuigd dat dergelijke kwade practijken zeer verspreid zijn onder de Londensche politie en dat het meer dan noodig is eens schoon schip te maken. Tien duizend pond gestolen. Een meneer nam Vrijdag 10000 pond aan de Engelsche Bank in ontvangst Op zijn verzoek werd hem uitbetaald Feuilleton. JNaur het Duilsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haablem's Dagblad. De bergen, die zich direct achter de groene vlakte van Raansdal verhie ven, behoorden al bij het Hoogge bergte en hoe hooger men ze besteeg, des te machtiger en woester werd i het landschap. In deze eenzaamheid 'Van bergen en wouden een uur van het fjord af, lag het jachtgebied van prins Sassenburg en zijn „Noorsch Tusculum", dat hij daar voor zich had laten bouwen en dat hij den naam van Alfheim gegeven had. Het was een houten gebouw in den Noorschen stijl van een jagershuis bet was bijzonder mooi gelegen. Eigenlijk was het een klein soort slot, dat men alleen voor deze omgeving geschikt gemaakt had en al heerschte van binnen ook niet die weelde, die men op den „Zeeadelaar" opmerkte toch was de geheele inrichting op voorname en verwende gasten bere kend. De noodigë'i bedienden waren van het schip meegekomen en overigens leefden de prins en zijn gasten in vol slagen afzondering. Geen van allen was na aankomst weer in Raansdal geweest. De eerste week van hun verblijf wa ren het steeds heldere, zonnige dagen geweestaan den dag kwam om de zen tijd van 't jaar bijna heelemaal geen eind. Slechts twee uur lang ver dween de zon achter de hooge ber gen, om dan in vollen glans weer te voorschijn te komen. Midden in den zomer had men hier nacht noch duis ternis. Heden voor 't eerst was de lucht beneveld, duistere wolken hin gen laag op de bergen en de zon trachtte vergeefs door te komen. Slechts van tijd tot tijd zond zij een lichtstraal over de aarde uit, het was een ruwe, sombere dag, die een bijna herfstachtig karakter droeg. De groote salon op de bovenverdie ping van Alfheim, was een bijzonder behagelijk vertrek, wanden en zolde ring waren kunstig met hout bescho ten, de meubels met artistiek snijwerk voorzien en het matte groen van gor dijnen en kussens paste voortreffelijk bij den lichten, vroolijken kleur der hier gebruikte houtsoorten. Ook hier toonde zich overal de poging om de inrichting met het karakter van het landschap in overeenstemming ke brengen. De glazen deur tusschen de beide vensters leidde naar een bal- con, welks zuilen en hekwerk ook uit donker houtwerk gemaakt waren, het bood een vrijen blik over laagliggen- de bosschen en dalen tot aan het fjord. Heden zag men echter niets dan de wolken in de bergen, die dan weer alles omhulden dan weer iets van het uitzicht ontsluierden. De bewoners van .Alfheim zochten elkaar meestal in dit vertrek op en ook heden hadden zij zich na het ont bijt hier verzameld. Sassenburg en de minister stonden met elkaar in gesprek voor 't venster, terwijl Sylvia in een leunstoel zat en zich met een prachtigen Leonberger onledig hield, die zijn mooien kop in haar schoot gelegd had en zich haar liefkozingen klaarblijkelijk met groot genoegen liet welgevallen. Ik moet helaas een klacht bij n indienen, Excellentie, zei de prins, op half schertsenden, half verwijtenden toon. Ik kan het werkelijk niet goed keuren, dat de barones zoo geheel al leen omzwerftde streek is haar vreemd, zij is heelemaal voor 't eerst in de bergen en die zijn gevaarlijk voor degenen, die ze niet kennen. Ik heb tevergeefs mijn geleide aangebo den, ik heb haar gesmeekt en het ge vaar voorgehouden en zij heeft mij uitgelachen. Nu blijft mij niets anders over, dan dat ik uw hulp inroep. Dat is tegen de afspraak, Sylvia, zei Hohenfels bestraffend. Je hebt mij mijn toestemming voor die eenzame morgenwandelingen afgebedeld, maar natuurlijk geldt dat maar alleen voor de naaste omgeving en jij schijnt ze heel ver uitgestrekt te hebben. Sylvia maakte een ongeduldige be weging. Moet ik dan altijd als een klein kind bewaakt worden Ik ben niet bang en de bergen zijn veilig, dat heeft de prins ons zelf gezegd. Men heeft hier in 't Noorden geen bewa ker noodig. Neen, maar wel een geleide, zei Sassenburg. Er zijn hier geen wegwij zers en men kan uren achteréén wan delen zonder iemand te ontmoeten. Als ge eens verdwaalde, als u eens viel en er geen hulp in de nabijheid was Als als dat is het verve lendste woord, dat ik kenOp mijn voet kan ik me verlaten en ik ben liet duizelig, dat heb ik in die acht dagen al ondervonden en dat is mijn beste bewaker. Hoe het zij, dit eenzame omzwer ven is en blijft gevaarlijk, besloot Hohenfels. In 't vervolg zal de prins je gezelschap houden, wil je zoogoed zijn, Alfred. Ik heb je immers reeds als ridder voor mijn dochter op alle wandelingen aangesteld, want ik pres teer in dat opzicht niets. Was je niet van plan heden met Sylvia naar het Isdal te gaan? Bij dit droevige weer zal daarvan wel niets komen. In wel ke richting ligt het eigenlijk? Dien kant uit Sassenburg wees naar het Noorden. Dan zal de barones zich mijn gelei de wel moeten laten welgevallen, want het dal is maar van één kant toegan kelijk en men moet den weg kennen om hem te vinden. Hij keek naar Sylvia, die echter niets antwoordde, maar voortging met den hond te spelende minister vroeg echter Isdal dat beteekent zeker IJs- dal? Vermoedelijk een gletschers- tafereel. Is het er mooi? Neen, alleen indrukwekkend, bui tengewoon indrukwekkend. Het is een van onze meest woeste rotslandschap pen en natuurlijk is daaraan een sage van dood en vernietiging verbonden. Ja, ja, daarover hoorde ik je giste ren sprekenJe vertelde het aan Sylvia, ik luisterde niet goed, omdat ik juist zoo in de couranten verdiept was. Tot geluk van de sage en van mij voltooide de prins. Anders moet 'k altijd uw spotternijen aanhooren. Ik weet, dat u een verklaard tegenstan der van alle sagen is. Ik vind alleen, dat men de sprook jes der kinderkamer moet laten rus ten, klonk koel het antwoord. Die zijn afkomstig uit een tijd, dat demensch- heid nog in haar kinderjaren was, toen het drijven der natuurmachten nog aan spokerij werd toegeschreven. Voor ons hebben zij geen raadsels meer, wij moderne menschen zijn mon dig, wat beteekent voor ons nog die spheeren van droomen en tooverij Wij hebben enkel en alleen met de werkelijkheid te doen. In de steden wel, antwoordde Sassenburg, maar niet hier in de ber gen van Raansdal. Hier zien wij de natuur nog als een groot, geheimzin nig raadsel; iedere grot, ieder donker bosch verbergt geheimen en bij het volk is nog altijd iets blijven bestaan van het oude bijgeloof uit vroegere tijden. De Raansdalers zijn alle goede Christenen en zouden het zeer kwalijk nemen, als men aan hun Christen dom twijfelde, maar diep in hun hart daar heeft de eeuwenoude God van Noorwegen, de geweldige Thor nog altijd een plaatsje, al is 't dan ook alleen in den vorm van bijgeloof. De predikant mag het niet weten, maar als zij om geluk en bescherming bid den voor een lange zeereis, als huis en hof in gevaar is, of als leven of dood op 't spel staat, dan gaat zoo menigeen in 't geheim naar het Isdal en doet bij de runensteen zijn gewich- j tige vraag aan het noodlot i Hohenfels, die verstrooid voor zictt

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5