NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6318 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PES ÖRBE MAANDENs Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - ƒ1.20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Vo°' de dorpen in den omtrek waat een Agent gevestigd is (kom der Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. FraniompeeTpost' door" Nederland* I I I I I 165 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerd ZondTgsbiad, Voor Haarlem" I I I loUsfö Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur i. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentign worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 4 Januari bevat o. a. Nabetrachting van den Gemeen teraad, Buitenland8ch Overzicht, Kameroverzicht, Nieuws uit Haar lem en Omstreken, Binnenl. en Berichten. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Wie in de onzekerheid, of de Raad il dan niet in beginsel had besloten ot invoering van den 10-urigen ar- leidsdag, uitredding heeft verwacht ran de mededeelingen, die B. en W. laarover zouden doen, zal Woens- lagmiddag teleurgesteld zijn uitgeko- nen. B. en W. hebben niet ronduit en rierkani ja of neen gezegd, maar al- een betoogd, dat de uitnoodiging aan len gericht om voorstellen in te die nen, was op te vatten als een beleef- le vorm van een opdracht (wat wij nderdaad ook meenden te weten) en eerder een diplomatiek betoog gehou den. dat hierop neerkwam, dat B. en W. vrij zijn om de voorstellen in te dienen die zij nuttig en goed ach ten, mits die maar den 10-urigen ar beidsdag en het minimum loon van 25 cts. per uurbetreffen. De heer Loomeijer heeft dus aller minst een houvast in zijn onzeker heid. En het verwonderde dan ook wel zeker niemand, toen onmiddel lijk na de mededeeling een van de leden, de heer Van den Berg, het jwoord nam en een gedachtenwisse- ling daarover op touw wilde zetten. (Blijkbaar was ook de burgemeester hierop gewapend, want Z.E.A. stelde Onverwijld voor nu niet dieper op de zaak in te gaan, maar dat uit te^tel- len tot de volgende vergadering. Zal de Raad nu B. en W. in die wolgepde vergadering uit hun tent jokken? Ik kan het mij niet voorstel len. Het College, eenmaal dit vage fetandpunt ingenomen hebbende, zal daarvan niet afwijken en aan elk Raadslid voor zich zelf overlaten om bit te maken, in hoeverre het prin cipe van den 10-uren-dag is aangeno men of niet. Ik zal niet beweren, dat. jwanneer naderhand de voorstellen jvan B. en W. in stemming komen, ook het beginsel zelf zal worden ver- fworpen, maar wel meen ik, dat het tegendeel ook niet vaststaat en dat de blijdschap van de voorstanders voorbarig is geweest, j Wat het werkliedenreglement aan gaat, alle amendementen daarop gin- ;en de doos in, ook de twee waar- Dver den vorigen keer de stemmen staakten dat van de heeren Hugen- holtz en Hofland over de betaling van overwerk en dat van den heer Schram, om de goedkeuring van 't reglement van de kern op te dragen aan den Raad. I Zoo was men dan aan 't einde ge komen en zou de definitieve stemming jover het geheele reglement plaats hebben. Toen op dat oogenblik de heer Groot nog weer opnieuw het woord vroeg om zijn stem te motiveeren, itoen was het geduld van den voorzit- jter op en verklaarde hij in weer- wil van den uitroep van den heer Hofland „dat is tegen het reglement van orde!" dat hij voorstelde om de debatten te sluiten. De Raad ging daarop in, de discussies werden ge sloten verklaard en met overgroote meerderheid werd het geheele regle ment goedgekeurd. „Tegenriep de heer Groot met luider stemme en mo tiveerde terloops zijn stem toch nog met de* verklaring „dat ding zit vol voetangels en klemmen." 't Was kwart voor vieren geworden. ,,'t Is nu te laat om aan de tramplan nen te beginnen", zei de heer Snel- tjes. „Wordt dit voorstel tot uitstel ondersteund?" vroeg de voorzitter, „Ja, ja," riepen wel twaalf leden. De Raad deinsde voor dezen rij st en brijberg terug. Met algemeene stemmen, op twee na, die vari de heeren Ivleijnenberg en Rasch, schoof men de zaak van de agenda af, zoodat de belanghebbenden die op de pu blieke tribune waren en, op hoop van zegen, ook nog de taaie behandeling van de amendementen over het werk liedenreglement hadden ingeslikt, teleurgesteld heengingen. Toen alweer, voor de zooveelste maal, een debat over den pensioen staat. De marktmeester Wijkhuizen verzocht om daarop geplaatst te wor den. „Neen", zeiden B. en W. „Voor al niet", dikte Dr. H. D. Kruseman aan, „dan komen al die menschen met bijbaantjes de deur binnen. „Dat willen we juist", zeiden de anders denkenden, „iedereen moet er op" en de heer Modoo, niet onaardig, herin nerde er aan, dat immers de toren wachter zijn voet al tusschen de deur heeft. De opening bleek zoo groot, dat ook de marktmeester Wijkhuizen er door naar binnen kon: de Raad zette hem op de lijst. Althans dit moet er m.i. het gevolg van zijn, dat de Raad het voorstel van B. en W. om hem er niet op te plaatsen, verwierp. De gemeentelijke zwem- en badin richting, al zoo lang een gehoopte zaak, is wel verder gekomen, maar toch uitgesteld en dat wel op verzoek van den heer Van de Kamp en 3 an dere Raadsleden. Daar juist de heer Van de Kamp altijd zoo op spoed heeft aangedrongen, vereischt dit ge val toelichting. Het ligt hieraan, dat de heer Sprenger, met wien B. en W. een overeenkomst wilden aangaan, andere en betere voorstellen wilde doen, die de heer Van de Kamp noemde. Merkwaardig genoeg wisten B. en W. daar niets van. Nog merk waardiger het College had, zooals bleejc, den heer Sprenger zelf nooit over de zaak gesproken dat was al tijd maar schriftelijk of door middel van een hoofdambtenaar gegaan. De laatste merkwaardigheid ver klaart misschien de eerste. In elk ge val de zaak werd nu natuurlijk niet afgedaan en wie blij keek, was de heer Van den Berg, die indertijd met zijn collega Van Linden Tol allerlei kwaad heeft gesproken van het water in 't Zuider Buitenspaarne, waar de inrichting komen zou en, terecht, veel meer sympathie had voor het water in de Houtvaart, waar zij nu misschien zal kunnen komen. Toen kwam nog een belangrijk punt, maar dat ook weinig tijd vor derde. Het was 't voorstel van de hee ren Kleijnenberg en Modoo, om aan heeft verwekt en het dan maar beter I is, alle stappen, die daarin genomen zijn, mede te deelen ook om te i wijzen op de ontkenning van den beklaagde. i De Raad heeft hem, op het justitieel onderzoek vooruitloopende, door het niet eervol ontslag feitelijk reeds ver- 1 oordeeld. Buitenlandscli Overzicht de onderwijzers de 2 pet. te vergoe den, die de Rijkswet hen noodzaakt te betalen voor hun pensioen. Mr. Bijvoet bestreed dat denkbeeld, op grond vooral hiervan, dat deze Rijks wet immers al bestond toen de laat ste tractementsverhooging voor de onderwijzers werd vastgesteld, zoodat er nu geenerlei aanleiding was, om hun tractement nog eens met 2 pet. te verhoogen. Met hem gevoelde de Raad niets j Vandaag ziet het er ontzettend som voor de zaak en wees het voorstel ber uit en als er nog iets waar is af. We stonden, o wonder, ruim vijf I van hetgeen de correspondenten mei uur al op straat. den dan kan ieder oogenblik het uit- -r, j 1 breken van een oorlog in bet En daarvan was nog anderhalf uur besteed aan een geheime zitting. VERRE OOSTEN 't Was duidelijk, waarover deze ge-verwacht worden, houden was want zeer spcedig daar. j de „New-York na stelden B. en W. vooi, ontslag jjerald" te Petersburg meldt: „Rus- (niet eervol) te verieenen aan den on-1 laud's antwoord aan Japan zal niet derwijzer Dicke, verdacht van niet te voor Vrijdag, of op zijn vroegst Don- noemen handelingen met aan zijn derdag. verzonden worden. Graaf zorg toevertrouwde leerlingen. i Lamsdorff heeft gisteren (Dinsdag) t-? *on een audiëntie bij den Tsaar gehad om Een zwak aedaan \oorstel van den versiag te doen over de beslissingen heer Groot om de zaak aan te hou- j vaa den ministerraad, den werd verworpen en het voorstel ,,De Japansche gezant heeft op de van B. en W. aangenomen. j eenigszins ongeduldige vragen uit Tokio ten antwoord ontvangen, dat. Dat Raadsvoorstel luidt m zijn ge- J aansezien de minister van buiten- heel als volgtlandsche zaken gisteren den Tsaar Gehoord de mededeeling van den i verslag moest uitbrengen, de opstel voorzitter, in de besloten vergadering ling van het antwoord onmogelijk van 20 Januari 1904, namens Burge-1 kon geschieden voor den bovenge- noemden dsltum, op welken li ij een dubbel exemplaar zal ontvangen van de nota. die door tusschenkomst van Alexejef aan zijne regeering op wordt gezonden. „Op geen enkelen dag heeft men den toestand nog als zoo ernstig be schouwd als vandaag. Een hoogge plaatst. ambtenaar erkende dit gister middag. door te zeggen, dat de Ja panners zich in het hoofd schijnen ge zet te hebben, dat het voordeelieer voor hen zal zijn, om nu, in plaat; meester en Wethouders gedaan, houdende, „dat de onderwijzer J. P. F. Dicke, werkzaam aan de Tweede Burgerschool voor jongens en meis jes, met ingang van 30 Januari j.l. door het college op voorstel van den arrondissements-schoolopziener ge schorst is, omdat ernstig vermoeden gerezen was, dat door hem onzedelij ke handelingen zouden zijn gepleegd tegen aan zijn "toezicht toevertrouwde schoolkinderen." Gelezen een aan Burgemeester en Wethouders gericht rapport van het!van later, te vechten. De bekendma- 1ÉJ .1 rr.3 TlU1 ,1 ,1 If 1 11 CT 17 SI Tl llPT VlOÏ' 1 C >11. SI Tl OT1 f) Tl I"l P (IP hoofd der Tweede Burgerschool d.d. 16 Januari j.l. Gelezen een aan Burgemeester en Wethouders gericht rapport, met bij lage, van den schoolopziener in het arrondissement Haarlem d.d. 18 Ja nuari j.l. no. 10/4; Gelezen een verslag van het ver hoor, hetwelk de wethouder Mr. Th. king van het bericht aangaande de oproeping van de reserves in de oos telijke provincies en aangaande de versterkingen, die in allerijl naar Wladiwostok en Port Arthur gaan. heeft de hoop op den vrede tot het nulpunt doen dalen. Deze indruk wordt nog versterkt door een bericht uit Port Arthur, volgens hetwelk liet de Haan Hugenholtz den onderwijzer i vervoer van troepen naar de Jaloe Dicke voornoemd in tegenwoordigheid voortgaat. In ambtelijke kringen ver van den arrondissements-schoolopzie- i Klaart men dit als oorlog. Om het Ïïer op 20 Januari j.l. heeft doen on- j geheel te volmaken, kwam daar het dergaan Gelezen een nader rapport van ge- melden schoolopziener d.d. 28 Janu ari j.l. Overwegende dat, niettegenstaande de ontkente- nis van den onderwijzer Dicke voor noemd, uit de in de verschillende rap porten voorkomende verklaringen, af gelegd door zijne leerlingen en hunne verwanten, voldoende aanwijzingen bestaan, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan onzedelijke handelingen tegen aan zijne zorg toevertrouwde leerlingen Gelet op art. 29 lett. C, al. 1 en 2 en art. 19 lett. f der wet tot regeling van het lager onderwijs Besluit Behoudens -goedkeuring van Gede puteerde Staten in de provincie Noord-Holland, den geschorsten on derwijzer J. P. F. Dicke, verhonden aan de Tweede Burgerschool voor jon gens en meisjes, met ingang van 19 Februari a.s niet eervol ontslag te geven uit genoemde betrekking, en zulks op grond van het plegen van onzedelijke handelingen tegen aan zijne zorg toevertrouwde leerlingen. Tot zoover het Raadsbesluit, dat ik in zijn geheel opneem, omdat deze treurige zaak veel gerucht in de stad bericht bij over de mobilisatie van de Japansche marine-reserve." Reuter seint uit Moskou, dat, inge val van oorlog, generaal Koeropath- kin het opperbevel zal voeren over de landmacht. De officieren van zijn staf woorden al uitgekozen. Het Russische leger van het Verre Oosten, met in begrip van de troepen, die daarheen op weg zijn, telt 390.000 man Bo vendien kan de Transsiberische spoor binnen een maand tijds dit getal nog met 110.000 man versterken. Het Parijsche „Journal" heeft een telegram ontvangen uit Port Arthur, d.d. 31 Januari, zeggende, dat in den nacht van 30 tot 31 Januari een bevel uit St. Petersburg ontvangen werd tot mobilisatie van de geheele vloot in het Verre Oosten. 's Ochtends waren al de schepen slagvaardig. Een zelfde bevel werd te Wladiwostok ontvangen. Troepen worden samengetrokken tusschen Port Arthur, Moekden Charbin. Een ander telegram uit Port Arthur aan het .Journal" zegt, dat heel het eskader slagvaardig ligt op de reede. Te Peking achtte men gisteren het uitbreken van den oorlog „nog slechts een kwestie van uren", daar bekend was, dat Rusland Japan's eischen af wijst. terwijl Japan niet van zijn eischen af wil gaan. De Russische generale staf heeft aan den onderkoning admiraal Alexejef machtiging verleend, om den oorlog te verklaren en de vijandelijkheden te openen, geheel naar eigen goeddun ken, indien de omstandigheden het hem schijnen noodzakelijk te maken. De uitvaardiging van een Keizer lijk manifest waarbij de oorlog wordt uitgeroepen, is ophanden en te voor zien, indien de Japansche regeering de voorwaarden van de schikking, die de Russische regeering in haar ant woord heeft voorgesteld, niet aan neemt. Men meldt van Port Arthur, dat uit Petersburg d.d. 30 Januari last is gegeven, om de oorlogsschepen bui ten de haven te brengen, daar de toe gang nauw en gevaarlijk is ook we gens den lagen stand van het water. De schepen hebben drie dagen noodig om er uit te komen. De Russische oor logsschepen „Sevastopol" en „Pc- reswjet" zijn vandaag naar buitenge komen. De vloot wacht thans op na dere bevelen. De oorlogsschepen „Dzjidsjit", „Gaidamak", „Zabiaka" en 4 kanonneerbooten met de flotielje torpedobooten blijven binnen. De gebeurtenissen duiden aan, dat de langdurige spanning te Tokio haar toppunt bereikt heeft. Markies Ito is in den loop van den nacht uit zijn landhuis ontboden en vandaag dooi den Keizer ontvangen. Daarna werd een raad gehouden, welke bijgewoond werd door vijf leden van den raad der oudsten, den eerste-minister, de mi nisters van oorlog en marine, den vi ce-minister van oorlog, andere minis ters en drie admiraals. De samen- spreking duurde zeven uur. In den loop ervan hadden de eerste-minister en de minister van buitenlandsche zaken een langdurig gehoor bij den Keizer. Men hecht groot gewicht aan deze samenspreking. De uitslag van de beraadslagingen is onbekend, maa? zelfs de hoogste regeeringsambtena- ren ontveinsden zich deze week niet dat het geduld uitgeput raakte over Rusland's dralen met .te antwoorden op de Japansche nota. Stadsnieuws. Uit Duitsch ZUID-WEST-AFRIKA komt een betere tijding. De commandant van de „Habieht" bericht namelijkWindhoek en Oka- handja zijn ontzet. Den 28en Januari is het voornaamste kamp van den vijand bij den Keizer-Wilhelmberg, Okahandja, bestormd. De vijand trok zich terug in de Otjisangetibergen. Vier-en-veertig vrouwen en kinderen van kolonisten zijn vermoord, de meesten na erge mishandelingzes- en-twintig mannen zijn gesneuveld verder vermoedt men dat er nog een vijftigtal dood zullen blijken. SPANJE kan zich nog niet troosten en dat is begrijpelijk over het verlies der Filippijnen, de mooie kolonie, die met den oorlog aan Amerika overging. In de Spaansche Kamer is over de zaak gesproken. De afgevaardigde Salme- ron zeide, dat de staatkunde der re geering onderworpen is aan de Ko ninklijke macht, en dat thans dezelf de redenen bestaan, welke genoopt hebben tot de verbanning der moeder van koningin Isabella bij het begin der regeering van deze. Salmeron verzekerde, dat de open bare meening een overeenkomstigen maatregel vraagt. In de staatkunde van Mauro zag hij een onwaardeer baren steun voor hei werk der repu blikeinen. Mauro, antwoordende, zeide, dat de vrijmetselarij de grootste schuld heeft aan het onheil der Philippijnen. TRAM PLANNEN. De heer Modoo heeft het volgende amendement ingediend: De ondergeteekende stelt voor de volgende wijzigingen aan te brengen in het ontwerp-besluit, behoorende bij gedrukt stuk No. 17 (1904): II. Aan de goedkeuring sub I de voorwaarden te verbinden, dat de tramlijnen bij de Haarlemsche Tram- way-Maatschappij in exploitatie of aan die Maatschappij geconcessio- neerd, zullen worden ingericht voor electrisch bedrijf, overeenkomstig de bestaande lijnen van de Eerste Neder- landsche Electrische Trammaat schappij; dat, bij den ombouw der lijnen Sta tion—Hout. de richting wordt gewij zigd in dier voege, dat van uit de Kruisstraat het dubbel spoor zich splitst en eenerzijds loopt door Sme- destraat, Groote Markt, Koningstraat en Gierstraat, anderzijds door Bar- teljoristraat, Groote Markt en Groote Houtstraat, om zich ter hoogte van het Proveniershuis weer tot dubbel spoor te vereenigen en daarbij te be palen: Aenz. 3e. dat de wagens op de in dit be sluit bedoelde lijnen alleen tot stil stand zullen moeten worden gebracht op de door Burgemeester en Wethou ders na het hooren van den concessio naris, vastgestelde halteplaatsen; 4e enz. Het nut der stenografie. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Het is een feit, dat de beteekenis van het nut der Stenografie, onder de j meeste klassen der bevolking nog niet genoeg erkend en gewaardeerd j wordt. Menigeen houdt het snel- of j kortschrift voor iets, wat alléén den beroepsstenograaf van nut kan zijn, i doch zij is van grooter en onmisbaar der voordeel, voor ieder, wiens voor naamste werk schrijven is. En in on zen tijd-, waar men het met schrijf werk hoe langer hoe drukker schijnt te krijgen, is het zeker van ongekend belang, dat er eene kunst bestaat, die twee gewichtige factoren, n.l. tijd en kracht kan besparen, en hierin voorziet... de Stenografie. Van bij zondere beteekenis is de Stenografie voor journalisten, kantoorbedienden enz., maar ook voor studeerenden. Goed vertrouwd zijnde met het kort- schrift kan men met gemak het geste- nografeerde lezen. Tevens wensch ik er nog op te wij- zen, dat de stenographic, vereenigd met machineschrijven, handelscorres pondentie, boekhouden enz. als een vak genoemd en aanbevolen kan wor- i den. Met ijver en volharding, tevens met liefde voor het werk bezield, zal men na eenigen tijd een of ander betrekking met het meeste succes i kunnen bekleeden. Mocht dit voor veiefi eene opwekking zijn, om zich de stenografie eigen te maken. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 29) J Maar mijn krachten verminde ren De ziekte in 't voorjaar was een ernstige vermaningin weerwil van jd jeugd, speel je al een rol in de ge zelschapskringen, de dochter van den minister, die men in veel opzichten voor almachtig houdt, wordt dat toe gestaan, maar met mijn dood zou dat ophouden, dan zou ge in zeer eenvou dige omstandigheden achterblijven, waarvoor je niet geschapen bent Op jGuntersberg heb je geen aanspraak en mijn overig vermogen is niet de moeite waard. Sassenburg biedt je een vorstenkroon aan en ik zal ervoor zorgen, dat jij tegenover zijn familie een goed figuur maakt. Je bent een Hohenfels, en je bent m ij n dochter, dat leg jij in de weegschaal tegenover de vorstenkroon. Aan de zijde van Alfred zul je een schitterend leven lijden en hij heeft je lief 1 Mij dunkt, er is geen ke'&s. Dat alles werd op dien kalmen, oe- slisten toon gezegd, die den minister eigen was. Voor hem was de zaak reeds beslist toen Sassenburg zich verklaard had en dat hij in weerwil daarvan deze reis als een soort van bedenktijd «réchte, terwijl er niets meer te bedenken viel, dan gebeurde dat met een bepaald doel. De prins moest niet denken, dat zijn afkomst voldoende was om Sylvia hem in de armen te doen vliegen. De trotsche Hohenfels liep zelfs geen vorsten kroon na. Hij voelde zich met zijn ouden adel en persoonlijken rang den gelijke van den prins en men n^ocht niet zeggen, dat hij zich ge haast had den vorstelijken gemaal voor zijn dochter te winnen. Hij wist, dat dit aarzelen in gezelschapskrin gen bekend en opgemerkt was, en dat was zijn doel. Sylvia luisterde toe, zonder hem -n de rede te vallen en zonder eenige gemoedsbeweging te verraden. De zaak werd tusschen hen beiden im mers niet voor 't eerst besproken. De vader had zich niet met enkele op merkingen vergenoegd, maar haar een duidelijken blik in den toestand gegeven, om een of andere luim te voorkomen, die voor zijn wenschen ge vaarlijk kon worden. Er was ook niet eens overreding voor noodig geweest, de jonge dame was het er direct vol komen mee eens geweest. Ook voor haar bestond hier geen keus, in weer wil daarvan zei ze nu op ongeduldi- gen toon Als hij maar niet zoo vermoeid en onverschillig was. Ik geloof heusch, dat er niets meer op de wereld is, dat hem interesseert. In jou tegenwoordigheid is hij toch zoo niet, zei Hohenfels. Dan is hij een ander mensch. Ja, hij geeft zich ten minste moei te daarvoor, maar als men zich daar toe dwingen moetHet gelukt hem ook niet altijd, vaak genoeg valt hij terug in zijn droomerijen, zooals u het noemt ik geloof, dat het niets dan verveling is. De minister zweeg, hij kon het jonge meisje toch niet zeggen, dat deze vermoeidheid en onverschilligheid een gevolg was van oververzadiging, eerst- na eenig zwijgen antwoordde hij ont wijkend Zijn afkomst is voor Alfred nood lottig geweest Als prins van een zij linie kon hij immers nooit een belang rijke staatsbetrekking bekleeden en voor den eenigen loopbaan, die voor hem open stond, den militairen, was hij niet geschikt, die paste niet bij zijn karakter. Daarom heeft hij altijd slechts zijn neigingen gevolgd en op alle mogelijk gebied een kijkje ge nomen, zonder zich ergens wat meer in te verdiepen. Een bepaald doel heeft hem altijd ontbroken, dat wreekt zich op later leeftijd. Nu wordt hij beheerscht door deze hartstocht voor Noorwegen en nu zit hij iederen zomer hier boven tusschen zijn rotsen en runensteenen. Ik heb hem al vroe ger daarover de les gelezen, maar het zal niet veel helpen. Ik reken op je invloed, Sylvia, jij moet hem van die droomerijen genezen en hem in net leven terugvoeren. Het is hoog tijd. Sylvia scheen weinig te voelen 'voor die plicht, maar zij verklaarde .Ge slist Wij zullen in, elk geval in Ber lijn gaan wonen, want in geen geval laat ik mij van u scheiden, papa De prins heeft een hekel aan het wonen in een groote stad. dat weet ik. Het liefst kruiste hij den éénen helft van het jaar met zijn „Zeeadelaar" op alle mogelijke zeeën en den anderen helft zou hij zichzelf en mij een soort van kluizenaarsleven hier in zijnAIf- heim willen laten lijden dat moet hij opgeven. Ik wil in uw nabijheid blijven Hohenfels glimlachte vluchtig. Jij beschikt al zeer eigenmach tig over hem. Ik wilHij moet en als hij nu niet wil De jonge dame keek uiterst ver schrikt op bij die veronderstelling, de gedachte was haar klaarblijkelijk ge heel nieuw, toen glimlachte zij en vroeg op schertsenden toon Zullen wij de proef nemen, papa? Ik zal hem die voorwaarde stellen, denkt u, dat hij zal weigeren? ak niet Sylvia, niet op dezen toon iei de vader verwijtend. Je hebt een ge vaarlijke neiging, met iedereen ie spelen, dien je nadert, en wie zich niet verdedigt, wordt geplaagd en ge prikkeld, vaak alleen uit lust om le plagen. Maar met een aanstaanden echtgenoot speelt men niet denk daarom Zij wierp met een half minachtende beweging het hoofd in de nek. Als hij het zich laat aanleunen u doet dat niet, papa. Neen. zoo zwak ben ik nooit ge weest, zelfs tegenover jou niet. Jij hebt juist behoefte aan een vasten, onbuigzamen wil, die zich laat gelden tegenover den jouwe en je desnoods weet te dwingen. Ik heb dat meer dan eens moeten doen, sinds je de kinder jaren achter den rug hebt Ben je iat vergeten Neen. zei Sylvia zacht. En van u kan ik dat hebben, papa. Van u fdJleen, maar niet van een vreemde. Hij moet het maar eens probeeren I Haar oogen schitterden bijna vij andig bij de laatste woorden. Hohenfels keek haar ernstig en ver wijtend aan. Van een vreemde Dat zal Sas senburg toch niet voor je blijven en als hij het nu nog is, aan wie de schuld? Hij is maar altijd in afwach ting om zich te verklaren, maar jij weert hem altijd weer af met je on berekenbare luimen. Waarom maak je het hem zoo moeilijk? Je bent het er immers mede eens. Als hij dan zijn geduld niet verliest bij dat spel, dan doe ik het Sylvia zweeg, zij kende dien toon en wist, dat hij nu geen tegenspraak duldde. Het eenige, waarvoor zij zich boog, was de autoriteit van haar va der, maar dat deed zij dan ook zon der voorbehoud. Het binnenkomen van een bediende, die de juist aangekomen post binnen bracht .maakte een einde aan net gesprek. De minister bekeek vlug de adres sen der brieven, die zijn naam droe gen het waren er veel en stond toen op om ze mee te nemen naar zijn kamer. Dus je gaat niet weer alleen en zonder geleide in de bergen, ik ver zoek je dat uitdrukkelijk, zei hij nog eens tot zijn dochter. De prins heeft volkomen gelijk, zoo onbekend ais deze streek je is, zou dat gevaarlijk kunnen worden. Beloof je het mij, Sylvia Zij legde groetend de hand aan het voorhoofd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1