NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3e Amsterdamsen Feesrmarkt. 0e Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6319 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1901 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER ©ROE MAANDEN» Voor Haarlem a 120 Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) e 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers e 0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem M 0.37>| j, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. mnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. irlein's Dagblad van 5 Januari bevat o. a. tenlandsch Overzicht, Nieuws [aarlem en Omstreken, Bin en Gemengde Berichten. tenlandsch Overzicht geen uit het VERRE OOSTEN vernomen is niet meer gerust- ad dan het nieuws van gisteren, ingeklelter voert nog den hoofd- in de uitingen der pers. Nieuws t er niet gemeldhet volgende •enlijk een herhaling Japansche regeering heeft be- ontvangen dat al de Russische gsschepen die te Port Arthur la- (op één na, dat'hersteld wordt) ren met onbekende bestemming okken zijn. Russen zenden voortdurend troe- naar de Jaloe. Japansche onderdanen, te Wla- stok gevestigd, hebben aanzeg- gekregen dat zij zich gereed ien houden, te vertrekken indien orlog uitbreekt. Daily Mail verneemt uit Port furHier en te Dalni liggen sportschepen klaar voor het ver van troepen naar Korea. De ieuse Novi Krai laat tegenwoor- alle berichten over oorlog weg. bomde Japanners trekken door itsjoerije. e Daily Mail verneemt uit Tokio r het oorlogsfonds is er 80.000 pd. aan giften binnengekomen. Het Uidt, dat een der nieuwe Japan- i kruisers twee maanden zal moe- dokken voor hij slagvaardig is. e Petersburg vertelde men dat gis- in aan het Russische antwoord de tste hand zal gelegd worden, rins Oechtomski schreef gisteren 3e St. Peterboergskia "YVjedomosti: idien er iets noodig is om aan te uen dat er geen verdere concessies 1 Japan zullen gedaan worden, zal I het feit dat de reserves op wor- i geroepen, terwijl het diplomatieke iwoord nog wordt voorbereid, vol- jnde zijn. Het leger wordt gemobi- lerd, dat is duidelijk. Concessies .ken geen meerdere militaire toe- 'eidselen noodig. Onze schepen zijn lar en wij zijn bereid, onzen oorlog- ïhtigen buur met de noodige eer te tvangen." De Roes zegt: „Rusland is voor alles reed. Men zal ondervinden dat het [er volkomen bereid is, den hand- ïoen op te nemen." Uit het Nowoje Wremja: „Er zijn ikenen dat de oorlog nadert. Door eloèden van buiten af is Japan in n positie gedrongen waaruit het on- Dgelijk kan terugkrabbelen. De Ame- ianen gebruiken de Japanners om >or zichzelf den weg te bereiden, en schouwen hen als louter kanon- eesch." Een „bekend admiraal" liet zich als ilgt uit: „Er is geen sprake van, of de irlog zal uitbreken. Maar ik zou er m voorkeur aan gegeven hebben, als ij niet voor Maart was gekomen." We gaven gisteren reeds iets om trent hetgeen in de SPAANSCHE Kamer is verhandeld naar aanleiding van het verlies der Filippijnen. Men zou zoo zeggen „daar is niets meer aan te doen, 't is geen schitterende bladzij uit onze geschiedenis, dus laat ons er liever over zwijgen. Zoo den ken de Spanjaarden er niet over. Nu weer heeft de republikein Moya gesproken, president van den bond der pers. Zijn woorden waren niet te ver staan door het leven. Soriano belee- digde de meerderheid en deze gaf ant woord met gebrul. Salmeron vraagt het woord, maar de kreten van de meerderheid overstemmen hem. Tot viermaal toe breekt de bel van den voorzitter bij de pogingen om het la waai meester te worden. Mocedal maant in naam van de waardigheid van het parlement tot kalmte aan. Soriano voegt minister Maura belec- digende woorden toe. Verontwaardigd gaat de voorzitter opstaan en spreekt eenige woorden. Het spektakel wordt nog erger. De opgewondenheid maakt zich meester van de publieke tribunes. Ten slotte wordt de orde hersteld en de vergadering gesloten. Een model-vergadering! MACEDONISCHE KWESTIE dóArmee breekt niet alleen Turkije, zich het hoofd, maar ook anderen. In antwoord op een vraag verklaar de Goluchowski gister in de Hongaar- sche delegatie, dat de Macedonische comités doorgaan met hun werk. Men vreest voor latere verwikkelingen, maar de minister beschouwt die be zorgdheid als ongegrond. Oostenrijk- Hongarije en Rusland streven niet naar veroveringen zij willen handha ving van den status quo. Indien la tere maatregelen noodig zijn, dan is het zeker, dat wij geheel samengaan met het Russische kabinet in het vast besluit om eensgezind te blijven in alle vraagstukkenin gemeenschap pelijk overleg te handelen en in alles te voorzien wat noodig kan zijn. Nie mand kan zeggen, welke wending de zaken kunnen nemen, maar er bestaat volledig vertrouwen tusschen Weenen en St. Petersburg, die beiden besloten zijn elke ernstige verwikkeling te voorkomen. De begrooting van buitenlandsche zaken wordt met een motie van ver trouwen in den minister goedgekeurd. Stadsnieuws. Bevordering. Naar wij vernemen, zal in de rij tuig-bankwerkerij van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, inplaats van den heer Van Dijk, die tot opzichter te Amersfoort is be noemd, als assistent-opzichter ge plaatst worden de heer S. van Dijk, tot heden ploegbaas in genoemde afdeeling. j Overplaatsing. Naar wij vernemen, zijn zooveel mogelijk pakkisten aan het personeel van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., dat naar Amersfoort ver trekken moet, verstrekt, om hun huis raad te bergen. Vermoedelijk zal ook aan die personen een vergoeding van 120 vanwege de H. IJ. S. M. worden uitgekeerd. LANDBOUW. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Hol- landsche Maatschappij voor Land bouw een algemeene vergadering, in de bovenzaal van het Brongebouw. De voorzitter, de heer Lieftinck, opende deze vergadering met een har telijk woord van welkom tot de aan wezigen, alsook tot den heer J. Porte van Winkel, wien hij daarna het woord gaf tot het houden zijner lezing over cultuur in het klein landbouw bedrijf en bemesting van grasland, bouwland en moestuinen. Het is bekend dat in vele gevallen het kleine moet wijken voor het groote, de trekschuit voor de stoom boot, de postwagen voor den spoor trein enz. Ook de landbouw in ons land heeft zich in den laatsten tijd in een an dere richting bewogen. Of deze rich ting gewenscht is, wil spr. niet be spreken, alleen het bestaan slechts constateeren. In verschillende streken van ons land wijkt het klein land bouwbedrijf voor het groote, en in vele plaatsen hebben wij het geheel onder zien gaan. Dit kwam omdat de kleine boer niet kan concurreerentegen den grooten, daar hij niet in de gelegenheid is om van de verbeterde werktuigen en ma chines te profiteeren, niet in staat zijnde om zich deze uitgaaf te ge troosten. Ook kan de man van 't groote bedrijf voordeeliger zijn grond stoffen inkoopen, daar hij deze bij groote partijen veel goedkooper krijgt dan de kleine boer, die alles in kleine hoeveelheden moet opdoen. Het klein bedrijf is op vele plaatsen weggedrongen door het groote bedrijf, dat in vele gevallen ook nog zwak stond. Nu komt het tegenwoordig voor dat in die streken het klein land bouwbedrijf weer gaat herleven". Dit is te danken aan de coöperatie, want door deze is de kleine boer in de gelegenheid gesteld om den aan koop van verschillende grondstoffen even goedkoop te doen als de groote bedrijver. De omstandigheden zijn in de laat ste jaren gewijzigd ten gunste van den kleinen landbouwer. Ook heeft de kleine boer nog in enkele gevallen iets voor op den grootbedrijver, hi] kan n.l. in zijn klein bedrijf het oog op zijn knechts houden, en het spreek woord zegthet oog des meesters maakt de paarden vet. Ook zijn de loonen in den laatsten tijd aanmer kelijk gestegen, de kleine boer heeft daarvan geen last, daar zijn perso neel meestal slechts uit huisgenooten bestaat. Men heeft in ons land verschillen de soorten van klein landbouwbedrijf, ten eerste heeft men enkel de land bouw, ten tweede landbouw gecom bineerd met veeteelt des winters, en ten derde groententeelt. Hierna ging spr. de verschillende cultures na en besprak vele afzonder lijk, hiervoor als voorbeeld nemende de Streek en Langedijk, daar deze plaatsen wel de grootste cultuur, in 't klein landbouwbedrijf van Holland bezitten. Een ander klein bedrijf is in de laatste jaren in Holland ontstaan, n.l. de zaadteeling, welke zaden de verbouwer verkoopen kan aan de ver schillende zaadfirma's. Een gevaar, waaraan ons klein be drijf is blootgesteld, is dat de hooge toltarieven in Duitschland den uitvoer naar dat land niet meer mogelijk maken, daar de invoeringsrechten te hoog zullen worden. Hierna besprak spr. de bemesting van grasland, bouwland en moestui nen. In den breede zette spr. uiteen welke mest voor de verschillende pro ducten de gewenschte is, alsook in welk tijdvak de bemesting moet plaats hebben. Door den voorzitter werd de heer Porte hartelijk dankgezegd voor zijn schoone en duidelijke lezing, waar mede de vergaderden instemden met applaus. Thans werden gehoord de postdi recteur te Velsen en eenige personen, die in 1897 lid waren van den Kerke- raad aldaar, volgens welks besluit de gelden' f 150) zouden zijn opgevraagd. Bach. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft a.s. Dinsdag haar vierde concert. Daaraan werken het orkest van het Concertgebouw en mevrouw Adrien- ne KrausOsborne, zangeres uit Wee nen, mede. Deze zal twee aria's van Glück zingen en na de pauze vijf liederen van Schubert. Weber en drie van Schumann. Het orkest zal ten gehoore brengen de Symphonie No. 3 van Brahms, Don Juan van Richard Strauss en de ou verture Eurganthe. „Groen Tan Prinsterer." De Vereeniging voor Lager en meer uitgebreid Lager Onderwijs op Geref. grondslag „Groen van Prinsterer". hield gisterenavond haar jaarverga dering in het kerkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht Voorzitter was de heer Ds. W. Ring- nalda. die na de gebruikelijke ope ning het jaarverslag van den secre taris, den heer A. M. Verschoor, voor las, daar de secretaris zelf niet aan wezig kon zijn. Daaruit bleek, dat zoowel de Ver eeniging als de school zich in belang stelling en bloei mag verheugen, en al bleven ook de moeilijkheden, voor al financieele, tengevolge van de fi- nancieele rampen in Haarlem, haar niet gespaard, zij heeft steeds, dank zij Gods hulp, het hoofd boven water kunnen houden. Waar de nood drong, sprak de liefde voor liet Chr. onder wijs zicli in daden uit, gelijk op een dei- vergaderingen, toen het bestuur voor een groot tekort stond, terstond ƒ700 werd bijeengebracht. Zoowel in dit verslag als in dat van het hoofd der school, den heer Jb. de Jong, bleek, dat de mutatiën in het onderwijzend personeel nogal belang rijk waren geweest, gevolg van ver schillende omstandigheden. Het aan tal leerlingen bedraagt op dit oogen- blik 313. Dank werd gebracht aan allen, die op welke wijze dan ook, de Vereeni ging in haren arbeid hebben ge steund. De rekening van den penningmees ter werd nagezien en in orde bevon den. De aftredende bestuursleden, de heeren M. van der Heide, N. J. Plat- teel en L. Poorter, werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren Ds. D. Tibben en M. T. Slijper wer den gekozen de heeren A. Gravestein en D. van den Eykhof. Met dankgebed werd de goed be zochte vergadering gesloten. Vooruitgaande. Onze gemeente-archivaris, de heer Gonnet, die lijdende is aan pleuris, neemt gelukkig langzamerhand ip be terschap toe. Van verschillende zijden wordt belangstelling tijdens zijn ziek te getoond. Verscheidene hooggeplaatste perso nen laten iederen dag naar den toe stand van den patient informeeren, of komen hem persoonlijk bezoeken. Dat de heer Gonnet spoedig weder zijn ambts-bezigheden zal kunnen her vatten, is ons aller wensch. Timmerliedenvér eenig ing. Door de „Haarlemsche Timmerlie- denvereeniging" zal, op Maandag 8 Februari in de bovenzaal van de St. Bavo, te half negen, een cursus-ver gadering met introductie gehouden worden. Spreker is G. Rijnders van Amster dam, met het onderwerp „Neutrale Vakorganisaties". Brand. Donderdagmiddag, ongeveer 5 uur, brak brand uit in een tot berging van hout en turf dienende schuur achter de Haarlemmeroliefabriek in de An- thoniestraat. In den beginne liet de brand, welke ontstaan was doordat doove kolen in aanraking waren gekomen met stroo, zich vrij ernstig aanzien. Doch dank zij het flink en vlug optreden met het blusclimateriaal dei- firma Sabelis Co., was men het vuur vrij spoedig meester, zoodat de inmiddels aangekomen spuiten geen dienst meer behoefden te doen. Een geluk mag het voorzeker ge noemd worden, dat het personeel der firma Sabelis er zoo spoedig bij was, want de spuiten kwamen vrij laat. tengevolge van oponthoud aan de Melkbrug. Niettegenstaande de brandweer aan rukte toen de brug nog gesloten was en de brandweerlieden den brugwach ter toeriepen nog even met opendraai- eu te wachten, stoorde deze zich er in 't geheel niet aan en ging kalm door met de brug te openen. Terecht toonden de brandweerlieden die nu eenige minuten voor de open brug moesten wachten, zich over deze handelwijze van den brugwachter ver ontwaardigd. Bij de bevoegde autoriteiten zal dan ook rapport van het één en ander worden gemaakt, en naar wij vertrou wen, zullen de brugwachters in deze voortaan betere instructies krijgen. Bevorderd. De brigadier-titulair der rijksveld- wacht H. de Wilde van Halfweg, is heden bevorderd tot brigadier en zal optreden als commandant der briga de te Haarlemmermeer. De onlangs tot brigadier-majoor bevorderde brigadier de Beider te Haarlemmermeer zal worden belast met het commando over de brigade, v elke te Haarlem is geplaatst. Instructie. Heden werd ten Paleize van Justitie dc instructie voortgezet in de zaak van den persoon uit Velsen. die ver dacht wordt gelden, toebehoorende aan weesjongens, te hebben verduis terd. j Gevonden voorwerpen, j Een zwarte parapluie. Uit een bleekerswagen, staande n I de Zoetestraat, zijn een paar vrou- wenpantoffels weggenomen. Donderdagavond op de Feestmarkt. (Particuliere correspondentie). 't Is de élite-avond. De gansche aristocratie van de hoofdstad is getogen naar deze vanity-fair, waar te zien en gezien te wordenuitgenomen 't goede doel toch een factor van belang blijft. En die upper ten heeft zich in twee categoriëen gesplitstsimpele specta- teurs en actief deelnemenden, die met vp endelij ke handjes handdrukjes en zoete lachjes als koopvrouw en koo- per of koopster elkaar ontmoeten in een der tentjes of aan een vischvijver; in champagne-bar, roomtuintje of Oud-Hollandsche taverne. Het is een groote schittering van gedistingeerd mondain leven in de feestmarkt-zaal, die zoo stemmig— kleurrijk staat in 't zachte avondlicht. Sobere, teere kleuren, machtig- schoone harmonieën, fijne schakee ringen van kleuren en schoonheid van lijn is de totaal-indruk bij 't bin nentreden van de feestmarkt. En tusschen deze harmonieuze schakeeringen 't woelig beweeg der schitterende avondtoiletten, 't ge dempt mondaine gezoem der honder den van Amsterdam's élite. Goudgeschitter van uniformen, tus schen fleurige kleurigheid der schit terende toiletten, stemmig zwart tus schen lichte frissche kleurenmenge ling. De tentjes op zij zijn in stijl, elk in afzonderlijk, eigenaardig karakter en in overeenstemming daarmede is het toilet der schoone, die er de zorg voor op zich nam. Men drentelt er rond, kijkt hier en daar, maar toch, trekt al gauw naar Oud-Holland of naar de Ivunstenaars- afdeeling. In Oud-Holland is 't jolijt. Cocado- rus is er niet de minste. Hij staat op z'n brug over de Reguliersgracht een inderdaad prachtig stadsgezicht en verkoopt er z'n grollen op Co- cadorus' manier over goud, dat uit Nijverdal gehaald is en zoo goed, dat je 't naar de bank van leening kunt brengen waar je dan dadelijk „uit getrapt" wordt. Cocadorus is leuk en hij trekt dui zenden hoorders. Papuss, de reus Machnow, we ver tellen er maar niets van, want dan gaat de aroma er af, 't moet een ver rassing zijn Het hotel van Lammetje Maandag is er ook. „Gaat daar nouereis keiken me- heer" zei 'n chap, die er voor stond, „Dat is net wat voor uwes". En lieve schoonen merk Jordaan stonden en gluurden te loenschen. 'k Ben er maar niet ingegaan. Ik was gewaarschuwdze spelen er valsch. Zoo is er zooveel merkwaardigs op Oud-Hollandmaar je zakt toch al gauw af naar de oester-bar, waar da mes, gekleed in stijl der zeer smaak volle salon, bedienen. In de kunst-taveerne ben ik ook even geweest. In 't Huis van Jan Steen. Daar heb ik een Oud-Hoilandsch Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 30). Tot uw order, Excellentie Als mijn strenge heer papa een bevel uit vaardigt, moet ik immers altijd ge- r- iioorzainen. Dat weet ik al lang en I nu zal ik u meteen vaarwel zeggen. U wordt niet graag gestoord bij het le zen uwer correspondentie en ik maak mij nu klaar om uit te gaan. Zij legde haar arm om den hals haars vaders en vloeide zich tegen hem aan, met een uiterst liefkozende beweging en daarbij vroeg zij zacht, heel zacht en smeekend Is het werkelijk zoo erg met mij? U was zoo boos op mij, papa Hohenfels keek op haar neer en ernst en strengheid verdwenen uit zijn trekken, hij glimlachte. Ja, heel ergzei hij. Jij maakt het mij dikwijls moeilijk genoeg, jij stout, eigenwijs kind Groote teederheid klonk uit zijn toon, en de manier, waarop hij zijn dochter tot zich trok en kuste, toonde, dat zij in weerwil van alles, het geluk van zijn geheele leven uitmaakte. Ongeveer een uur later kwam Sas- senburg bij zijn gast binnen, die voor zijn schrijftafel zat. De raad der doc toren, om "haelemaal niet te werken, werd slechts gedeeltelijk opgevolgd en kon bij zijn ambt ook moeilijk vol gehouden worden. Hij deed hier al leen het hoogstnoodzakelijke, maar dit alleen zou den tijd van een anderen man volkomen in beslag genomen heb ben. Omdat Raansdal maar tweemaal in de week een postverbinding door het Fjord had, had de prins, die zich in beleefdheden tegenover zijn gasten uitputte, een eigen bootdienst naar het station aan de 'kust in werking ge steld, waar de groote stoombooten da gelijks aanlegden. De aangekomen post ging dan zoo vlug mogelijk per wagen over de bergen naar Alfheim. Hohenfels was juist bezig zijn post van heden door te zien en keek ver baasd op, toen hij onderbroken werd. Al van de wandeling terug? vroeg hij. Is ze maar zoo kort van duur geweest Ik moest daarvan helaas afzien, luidde het antwoord. Vergeef mij, als ik stoor, Excellentie. Ik wist niet, dat u al aan het werk was. Dat heeft den tijd wel, verklaar de de minister, terwijl hij de papieren van zich afschoof, want de toon en het gezicht van den prins zeiden hem, dat er iets niet in orde was. Waar Sylvia toch? Sinds een half uur onderweg Alleen? Dat had ik toch ver boden. En uw verbod is ook opgevolgd. Zij heeft een van mijn jagers meege nomen, Rolf, die hier overal den weg kent. Zoodoende is er volstrekt geen gevaar. Een wolk vertoonde zich op het voorhoofd van den vader, hij scheen heelemaal niet geneigd, de letterlijke uitlegging van het verbod aan zijn dochter te laten gelden. Wat is er dan, gebeurd vroeg hij. Sassenburg fronste de wenkbrau wen. Niets bijzonders Ik was genood zaakt mij bij de barones voor de wan deling te laten verontschuldigen een hevige aanval van zenuwhoofd pijn, die mij dikwijls geheel onver wachts overvalt en deed daar meteen het bericht bij, dat het weer mij zeer gevaarlijk voorkwam, dat het raadzaam zou zijn thuis te blij ven. Toen werd aan Rolf verzocht haar te begeleiden en zij schijnt plan gemaakt te hebben tot een tamelijk langen tocht, misschien naar het Isdal. Wat een ïdée zei Hohenfels boos. Bij dit weer? En Sylvia weet immers, dat jij haar daarheen wilde geleiden. Juist daaromDe jonkvrouw heeft mij zooeven juist gezegd, dat mijn geleide haar stoorde. Mijn be sluit om niet te gaan, was haar stel lig welkom. De jager schijnt haar niet te storen. De woorden klonken uiterst bitter. De poging vair den prins om den be- leedigde te spelen en zich ook eens energiek te toonen ,was volkomen mis lukt, de jonge dame scheen dat met volkomen onverschilligheid op te vatten. De minister was klaarblijkelijk door die geschiedenis zeer onaangenaam getroffen, maar hij vond het beter dat niet te toonen. En toen ben je eenvoudig weg gebleven? vroeg hij. Daarmee bereik je heelemaal niets. Je moet onder alle omstandigheden volhouden, dat je haar geleider wilt zijn. Moet ik mij dan misschien op dringen? Dat is te veel van mij ge vergd, Excellentie Bah Hoe kun je een kleinigheid zoo ernstig opvatten Men moet Syl via niet altijd in ernst nemen. Zoo nu en dan heeft zij nog luimen en inval len van een kind. Ten deele zul je haar nog moeten opvoeden. Dat had haar vader maar moeten doen. zul je zeggen. Zeker, maar het was bij ons zoo'n ongewonen toestand. Sylvia was ziek zeer ziek in haar kinderjaren, dat weet je. Als men zich voortdurend on gerust moet maken om zijn eenig kind, als iedere opwinding, iedere droefheid een gevaar wordt voor het zwakke leventje ,dan komt men niet aan opvoeding toe, dan kan men al leen ontzien en behoeden. En later werd u minister, zei Sassenburg, dan heeft men niet veel tijd meer over voor zijn familie. Neen, dan moet men alle krach ten aanwenden voor de groote plicht, die men op zich genomen heeft. Als een van die zeldzaam vrije uren aan wezig waren en Sylvia zich vleiend tegen mij aandrong, dan schoolmees terde ik niet, maar nam haar in de armen, om eens uit te blazen en te rusten van den arbeid. Ik weet, dat daarmee veel verzuimd is, maar ik kon er niets aan doen en moet 't nu aan den aanstaanden echtgenoot over laten. Gemakkelijk zal dat niet voor hem zijn. De prins was gaan zitten met de hand onder het hoofd. Denkt u, dat ik daartegen ben opgewassen Zooals je nu bent, Alfred neen! zei Hohenfels oprecht. Nu Op mijn leeftijd verandert men niet meer. Ook niet, waar het geldt zich van de liefde eener jonge vrouw te ver zekeren Liefde herhaalde Alfred somber. .Denkt u dan, dat Sylvia in staat ia te beminnen ik niet 1 Haar vader is de eenige misschien, voor wien zij wat voelt, daar doen zich de banden des bloeds gelden. Voor ieder ander is zij een beeld zonder genade, dat geen antwoord geeft, als het geroepen wordt. In 't begin heb ik nog de illu sie gehad, dat alles bij mijn jonge vrouw op te wekken ,wat, zooals ik dacht, slechts sluimerde, om wakker te worden, zoodra het gewekt werd. Nu weet ik al lang, dat het nooit gebeuren zal. Ik moet zoo dikwijls aan die oude sprookjes der nixen denken, aan die schoonste en gevaarlijkste we zens onzer sagen, lokkend en koud als de vloed waaruit zij opduiken. Zij zijn in staat te begoochelen ,te verwoesten en glimlachen dan nog. Beminnen kunnen zij niet, want zij hebben im mers geen ziel. Zeer poëtisch, maar niet heel vleiend voor mijn dochter, zei de mi nister koel. Als u bang is voor die nixennatuur u is nog volkomen vrij. Doorluchtigheid. Nog is de knoop niet gelegd en ze behoeft heelemaal niet gelegd te worden. Ik laat het volkomen aan u over... (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1