Enquête Spoorwegpersoneel. en gezegd6/7 van de week is voor de maatschappij, maar over dat 1/7 dat overblijft moet de arbeider zeli baas zijn, om dat te kunnen versnip peren in eigen kring. De arbeider heeft aan de zes werkdagen zeer wei nig, er schiet geen tijd over om zich te ontspannen, nauwelijks om te rus ten. De Zondag moet hij daarom vrij hebben, om zich aan zijn huisgezin te kunnen wijden. Vervolgens ging spr. na, hoe in den ouden tijd de Zondagsrust werd volbracht. In 't jaar 800 na Christus was het alleen geoorloofd op den Zon dag om krijgsvoorraad te vervoeren, graan te oogsten en een lijk te begra ven, anders niets. In onzen tijd, waarin men zoo be zorgd is voor de dieren, voor schoot hondjes enz. is het ongehoord dat men niet bezorgder is voor den mensch en hem geen verplichte Zondagsrust voorschrijft. Als wij ons eens afvragen of wij wel al het mogelijke doen om de Zondagsrust te bevorderen, zal er nog wel iets aan ontbreken. Laten wij er allen voor zorgen om des Za terdags onze inkoopen te doen, dan zullen de winkels op Zondag wel slui ten, wijl deze nu nog open blijven, omdat er Zondags nog altijd koop lustigen zijn. De Zondagsrust moet geen aalmoes zijn, waarvoor men moet bedanken, neen het is een recht dat een ieder toekomt. Een warm applaus beloonde ook de zen tweeden spreker. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten, na allen nog opgewekt te hebben om alles in het werk te stellen tot verkrijging van Zondagsrust. Laten wij zelf de Zondagsrust zoo veel mogelijk bevorderen en in eigen kring steeds propaganda daarvoor maken. Maandelijksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". Boekjaar 1 Novem ber 1903—31 October 190-4. Voor behoeftigen werd toegestaan: aan brood en levensmiddelenin November 1903f 273,31in December 1903 f 288.15 in Januari 1904 f 497.30 aan brandstoffen in Nov. 1903 f 23.50 in Dec. 1903 173.25; in Jan. 1904 S4.25 aan ligging en kleedingstukken in Nov. 1903 f 11.35 in Dec. 1903 f 18.—; in Jan. 1904 26.10. aan geld in Nov. 1903 f 604.75, in Dec. 1903 f 711.15in Jan. 1904 /1004.30' aan verplegingskosten en diversen in Nov. 1903 35.in Dec. 1903 f 10 in Jan. 1904 f 0. aan administratiekosten in Nov. 1903 100.55; in Dec. 1903 f 101.12'; in Jan. 1904 f118.87. Totaal op 1 Jan. 1904 f 4080.96. Binnenland Sta ten-Generaal Kameroverzicht. In openbare zitting had de Tweede Kamer, die gisteren weder bijeen kwam, vooralsnog weinig te doen, weinig anders althans dan de gebrui kelijke formaliteitenkennisneming van ingekomen bescheidenvan het bericht van overlijden van den heer Van Wyck samenstelling van de af- deelingen bij loting. Tot voorzitters dier afdeelingen werden benoemd de heeren Heemskerk, Seret, Lobman, Drucker en Van Dedem. Besloten is om hedennamiddag het afdeelingsonderzoek der reeds vroeger aangekondigde wetsvoorstellen te be ginnen. Daarna, doch niet voor Dinsdag, in behandeling te nemen de wetsvoorstel len betreffende onteigening ten be hoeve van de Westl. Stoomtram voorschot voor de tram NeedeHel- lendoornwijziging der wet op het Hooger Onder w ij s. Men vermoedt, dat het debat over het H. O. drie weken zal duren. Daarna is nog de interpellatie in zake Lindeman aan de orde gesteld. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring van een contract met de Kon. Weet-Indi- sche Maildienst, wegens het uitvoeren van eene vaart van Amsterdam naar Paramaribo en Curasao en terug. Benoemd tot nachtwacht aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, de heer Alleman, gevangenbewaarder aan de strafge vangenis alhier. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteed Bestek no. 7 het maken van eene nevenbatterij bij het fort bij Vijfhuizen onder het beheer alhier, raming f 10100.Ingekomen waren 10 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer P. Hoetjes alhier, voor f 9700. Binnenkort zal door het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- graphie te 's-Hage worden aanbe steed het opruimen van lijnen tus- schen Amsterdam en Haarlem. Het werk wordt geraamd op f 2913. Gevonden voorwerpen. Een bruin hondje met rood lintje een fantasie-armbandeen flesschen- kist. Diefstal. Tegen een 24-jarigen werkman is wegens diefstal van geld ten nadeele van zijn mede-commensaal proces-ver- baal opgemaakt. Ontvreemd. Door een winkelier is aangifte ge daan, dat van zijne toonbank een kistje met sigaren is ontvreemd. De heer J. C. Hagedoorn heodacht den dag, wararop hij vóór 25 jaar als ketelmaker in dienst trad bij de H. IJ. S. M.. Hoewel deze dag onopgemerkt door de directie voor hem voorbijging, be: sloten zijn kameraden, waarmede liij opnieuw den 20sten April in dienst trad en eenige anderen hem dezen dag zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Zij schonken hem namelijk een aandenken, dat Hagedoorn zeker aan genaam zal hebben gestemd. S t e u n-C o m i té. In de week van 39 Februari werd bij het Plaatselijk Steun-Comité voor de uitgestotenen ontvangen van den heer A. H. te H. 1, van den heer v. T. te H. f2, van mej. S. te H. 15 pond brood, aan boodschappen 10 bons, van het Landelijk Comité f 17, van den A. N. D. B. f 17, opbrengst collecte 31 Januari f 4.20, opbrengst collecte „Da geraad" f 1.95, opbrengst inteekenbil- jetten f 1.75, opbrengst verkochte bons 42.50, saldo vorige week f36.48 to taal ontvangsten f 123.88 de uitga ven bedroegen f89.13; saldo op 10 Februari f 34.75. Donderdagavond geeft het Ilaarlemsche Muziekkorps een concert voor de leden der Sociëteit „Vereeniging" met hunne dames. De wel bekende dichter-zanger de heer Speenhoff die iederen avond bij zijn optreden in Amsterdam bijzonder succes heeft, werkt dan mede. Een groote opkomst der leden mag dus wel venvacht worden. De Staatscommissie tot het houden van een enquête onder het spoorweg personeel heeft thans aan H. M. de Koningin verslag uitgebracht. De Commissie heeft tal van men- schen gehoord; het laatste verhoor had plaats den 2den November, het geheel, met inbegrip der eerste, op 29 Juni aangevangen verhooren, zijn 2S8 verhooren gehouden. Maar ook langs andere wegen zijn door de Commissie tal van gegevens verzameld. De Commissie bepaalt zich tot een zoo beknopt mogelijk overzicht van de verkregen uitkomsten, gevolgd door de beschouwingen en voorstel len, welke zij thans aan de overwe ging van H. M. de Koningin kan on derwerpen. Het verdere deel van het verslag splitst zich alzoo in twee afdeelingen, waarvan de eerste, bevattende een overzicht van de verkregen uitkom sten, is ontworpen door de aan de Commissie toegevoegde adjunct-secre tarissen, wier ijverigen arbeid zij ten zeerste waardeert. De beschouwingen en voorstellen in de tweede afdeeling vervat, drukken het gevoelen van de Commissie als zoodanig uit, in wier midden slechts enkele malen verschil van meening bleek te bestaan; op verreweg de meeste punten was de Commissie eenstemmig. Aan de uitvoerige beschouwingen en voorstellen der Commissie, betref fende de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het perso neel bij het spoorwegbedrijf in dienst is, gaan enkele algemeene opmerkin gen vooraf omtrent de werkstakingen, die in de laatste dagen van Januari en in het begin van April 1903 heb ben plaats gehad, en omtrent de bij het spoorwegpersoneel bestaande grie ven. De eerste werkstaking is uitgebro ken aan de goederenstations der II. S. aan de Oostenburgergracht en Rietlanden te Amsterdam en had tot leuze solidariteit met de havenarbei ders. Naar het inzicht der Commissie echter bewijzen de verklaringen dat solidariteit met de dokwerkers tot werkstaking noopte wel, dat men die solidariteit op den voorgrond stelde, maar niet, dat ook de drang naar betere arbeidsvoorwaarden niet aan de werkstaking ten grondslag lag. In elk geval reikte de invloed der .boot- erkers niet verder dan de havenste den en schijnt de groote uitbreiding, die de werkstaking in enkele dagen aannam, alleen hieruit te verklaren, dat men, terecht of te onrecht, met de bestaande arbeidsvoorwaarden on tevreden was en daardoor geneigd op het eerste sein het werk neder te leg gen. De tweede werkstaking is opgezet om het tot stand komen der wetten, die thans de dagteekening dragen van 11 April 1903, te verhinderen. De Com missie meent evenwel dat, al moge dit motief bij sommigen gegolden hebben, bij verreweg de meesten van hen, die aan deze werkstaking heb ben deelgenomen, andei'e beweegre denen den doorslag hebben gegeven. Ook zijn velen tot het nederleggen van den arbeid door vrees gedreven door vrees voor overlast of geweld jegens hen zelf of jegens hun gezinnen, door vrees ook voor ontslag, ingeval de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel ander maal de zege mocht behalen. Daarbij was de drang naar betere arbeids voorwaarden bij beambten en werk lieden, zoo ook bij een deel der amb tenaren, vrij "algemeen. Ongetwijfeld hebben zeer velen, denkelijk zelfs de meesten. aan de tweede werkstaking vooral daarom deelgenomen, omdat zij hun loon onvoldoende achtten, en, door het werk op een gegeven oogen- blik neer te leggen, tot betere arbeids voorwaarden hoopten te geraken. Dat de loonen in de lagere rangen onvoldoende geacht werden, was ze ker de voornaamste grief, die aan de werkstakingen ten grondslag lag. Een duidelijke aanwijzing daarvoor is gelegen in de verzekering, in ette lijke der door de Commissie uitNoord- Brabant ontvangen schriftelijke in lichtingen gegeven, hoewel bij de mondelinge verklaringen slechts door een enkelen getuige herhaald, dat het Zuiden even goed als het Noorden aan een zuiver economische werksta king zou hebben deelgenomen, en zich alleen wegens het revolutionair ka rakter der tweede werkstaking van deelneming daaraan onthouden had. De hoofdgrieven van het personeel, die der Commissie zijn kenbaar ge maakt, zijn de volgende a. te lage loonen in de lagere ran ge*1; b. gebreken van het premiestelsel, waardoor de loonen voor onderschei dene categorieën van personeel wor den aangevuld c. gebreken van het stelsel van stuk loon, zooals het in de centrale werk plaatsen wordt toegepast d. trage bevordering en onbillijke werking van de eischen van benoem baarheid in bepaalde betrekkingen. e. lange diensttijden en te weinig rust; f. te weinig vrije Zondagen; g. onvoldoende regeling van pensi- onneering en ten deele ook van zie kenverzorging h. veelvuldige straffen zonder be hoorlijk geregeld recht van beroep i. onbehoorlijke behandeling door onmiddellijke chefs zonder voldoend recht van reclame k. veronachtzaming van de wen- schen van het personeel door de di rection De Commissie heeft uit het door haar ingestelde onderzoek den indruk verkregen dat de spoorwegmaatschap pijen haar zedelijke verplichtingen te genover haar personeel, bij vergelij king met andere groote werkgevers hier te lande, niet hebben verwaar loosd. De Commissie meent het voordra gen eener aanvulling of wijziging van artikel 27 der wet van 9 April 18io, in overweging te moeten geven, in dier voege, dat daarbij de bevoegd heid tot regeling der dienst- en rust tijden van alle beambten en bedien den der spoorwegdiensten tot vast stelling van bepalingen gelijk die van artikel 113 bis A. R. D. bij algemee- nen maatregel van bestuur uitdruk kelijk worde toegekend. Vooreerst ware voor te schrijven, dat door bestuurders der spoorweg diensten van elke afwijking van de dienstroosters onverwijld mededeeling moet worden gedaan aan den Raad van Toezicht. Voorts ware bij de reglementen krach tens artikel 113 bis vast te stellen aan de beambten en bedienden de be voegdheid toe te kennen, om van elke afwijking van den dienstrooster te hunnen opzichte rechtstreeks schrif telijk kennis te geven aan den eerst- aamvezenden ambtenaar. Eindelijk komt eene bijzondere con tröle op de feitelijke dienst- en rust tijden van het locomotief- en trein personeel der Commissie gewenscht vcor. Tegen beperking van den dienst op Zondag bestaan, meent de Commissie, verschillende bezwaren. De commissie geeft in overweging, het A. R. V. aan te vullen met eene bepaling, waarbij het aannemen, af halen, afleveren of bestellen van be stelgoed op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen ver boden wordt. De Commissie vereenigt zich geheel met het gevoelen der enquête-commis sie van 1882, dat aan het spoorweg personeel zooveel doenlijk een gere- gelden rustdag behoort te worden verzekerd. De Commissie is van oordeel, dat de geheimhouding van loonregelingen voor het personeel is af te keuren. De hoofdgrief van een groot deel van het personeel acht zij ongetwij feld gelegen in te lage loonen in de lagere rangen. Uit den aard der zaak kan de Commissie geene loonregelin gen ontwerpen. Zij behoudt zich voor, de door bestuurders der spoorweg diensten in te dienen loonregelingen in het licht van de haar ten dienste staande gegevens aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Naast het loon dient voor het perso neel in de lagere rangen ook de ver goeding van overuren, voor zoover daarvoor termen zijn, naar vaste re gelen te worden bepaald. Het komt der Commissie billijk voor, dat aan personeel, waarvoor een. nor male arbeidstijd is vastgesteld, ver goeding worde toegekend voor elk uur, dat daarboven wordt gearbeid. Het bedrag dier vergoeding is te be rekenen naar het dag- of weekloon, gedeeld door het aantal uren van den normalen arbeidstijd per dag of per week. Inzonderheid voor het personeel in de lagere rangen is het een groot be zwaar, wanneer de opklimming van het minimum tot het maximum der aan den rang verbonden bezoldiging te lang duurt. Ten aanzien van het waarnemen eener hoogere betrekking op de bezol diging van de lagere, acht de Com missie billijk, dat als regel gelde, dat, waar die waarneming langer dan zes maanden duurt, het hoogere loon wordt toegekend, terwijl voor korter aarneming een regeling kan worden getroffen. Een der hoofdgrieven van het per soneel betreft het premiestelsel, waar door de loonen van onderscheidene categorieën van beambten en bedien den worden aangevuld. Zonder aan het premiestelsel alle waarde te ont zeggen, meent de Commissie te mogen betwijfelen of het voordeel daarvan over de spoorweg-maatschappijen wel geëvenredigd is aan den administra- tieven omslag en de kosten daarvoor ereisebt. In het algemeen acht zij, bij gehee- le of gedeeltelijke omzetting van pre- miën in vast loon, overgangsbepalin gen in vele gevallen onmisbaar. Zij- meent alzoo het treffen van bil lijke overgangsbepalingen te moeten aanbevelen. De bepalingen betreffende dienstwo ningen en dienstkleeding dienen, naar het oordeel der Commissie, te worden herzien. De Commissie is voor het verleenen 5van 14 dagen verlof met behoud van loon per jaar. Ten aanzien van de pensioenfond sen meent de Comm., dat de getroffen voorzieningen onvoldoende zijn. Zij stelt daarom verschillende bepalingen te dien aanzien voor. Vaste aanstelling dient, meent de Comm., sneller te volgen. In het belang eener goede verhou ding tusschen de spoorwegmaatschap pijen en haar personeel, is het meer gewenscht, dat de bestuurders en chefs van dienst, ook al verleenen zij niet op geregelde tijden audiëntie, voor zooveel noodig toegankelijk zijn voor leden van het personeel en voor de besturen van erkende organisatiën uit het personeel. De Commissie is van oordeel, dat elke spoorwegmaatschappij de stiptste onpartijdigheid behoort in acht te ne men tegenover op ordelijke wijze op tredende organisatiën uit het perso neel, die ook na het In werking tre den der groepen-vertegenwoordiging nog wel reden van bestaan zullen be houden, immers in stand zullen blij ven. Ook blijft zij het alleszins ge wenscht achten, dat de directiën der spoorwegmaatschappijen zich, voor zooveel noodig, beschikbaar stellen voor besprekingen met de besturen van dergelijke organisatiën. Na ken nisneming van de klachten over de ruwe wijze, waarop sommige lagere chefs tegenover het onder hen ge plaatst personeel zouden optreden, acht de Commissie het van hoog ge wicht, dat de directiën, niet alleen bij de aanstelling van lagere chefs, maar ook zoolang zij in functie zijn, nauw keurig letten op hunne geschiktheid in den omgang met het personeel, en ruwheid en vloeken tegen hun onder geschikten streng bij hen te keer gaan. In verband met de werkstakingen, meent de Commissie ook harerzijds den wensch te moeten uitspreken dat, in geval behoefte ontstaat aan uit breiding van personeel, zij, die zich tot het nederleggen van den arbeid hebben laten verleiden, van vernieuw de aanstelling niet uitgesloten zullen zijn. De Commissie bepleit verder de wen- schelijkheid van het toelaten van be roep op een scheidsgerecht van straf fen wegens veiligheidsvergrijpen en van niet-op-verzoek-verleend ontslag 14. keuze der groepenvertegenwoordi- ging naar het evenredigheidsstelsel 15. verzekering van de veiligheid van het personeel en 16. geriefelijke in richting der stations ten zijnen be hoeve. De afwijkende nota's der leden La- man Trip, Molengraaf! en Talma be treffen het beroep op een scheidsge recht, rust- en arbeidstijden en de arbeidsvoorwaarden. Gouv.-Generaal van Ned. Indië. Werd onlangs voor vrij zeker ver meld, dat de heer Heemskerk of ge neraal Van Heutsz in aanmerking zouden komen voor de vervanging van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, den heer Rooseboom, wij kunnen thans uit geheel goede bron verzekeren, dat in de regeerings- kringen men zich nog niet met over wegingen omtrent de keuze van een nieuwen landvoogd heeft beziggehou den. (D.) Abnormaal. In het zuidoosten van Friesland heeft het Maandagavond en Dinsdag in den vroegen ochtend geonweerd, vergezeld van hagel- en sneeuwbuien. Opgelicht. Men meldt uit Zaandam Eenige winkeliers zijn hier in den loop der vorige week de dupe gewor den van sluwe oplichterijen. Bij drie werden een of meer paren schoenen, bij een vierde vier gouden horloges, bij een ander weer ondergoederen be steld en door die winkeliers afgege ven. Aan de Amsterdamsche politie is het gelukt als den vermoedelijken dader aan te houden zekeren v. T., vroeger te Zaandam woonachtig. Soms kocht deze op eigen, maar meest op een gefingeerden naam. De goederen werden door hem beleend in een der banken van leening te Am sterdam. Van het geld wist hij goede sier te maken .Hij is naar hier over gebracht en heeft reeds bekend. Nederland's neutraliteit tegenover Rusland en Japan. De afkondiging van de onzijdigheid voor Nederland en zijn Indische be zittingen in den oorlog tusschen Rus land en Japan kan nog voor het einde dezer week worden tegemoet gezien. BRAND TE BALTIMORE. Onbetamelijk optreden. Het Volk meldt In verband met de verplaatsing van den kantoorknecht Linthuis, redac teur van de Posthoorn, orgaan van den bond „de Post,"is door het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie bij dienstorders het navolgende den beambten medegedeeld ,Het geval is voorgekomen, dat een beambte, die herhaaldelijk in een bondsorgaan hekelende en insinuee- rende artikelen schreef tegen den di recteur van 't kantoor aan hetwelk hij werkzaam is, verplaatsing is aan gezegd. ,Die beambte heeft zich daarop tot den directeur-generaal gewend met de bedoeling om te vernemen„wat wij mogen doen en zal worden toe gestaan in verband met onze grond wettige rechten en ambtenaarsplich ten (die in geen wet zijn beknot)" ten einde dit „den leden en den eventueel te benoemen redacteur vanmede te deelen, opdat zij ook niet het slacht offer van hun rechten worden", enz. enz. Vermits de termen, waarin den beambte zijne verplaatsing werd aan gezegd, hem kennelijk in dwaling brachten omtrent de reden daarvan is die reden hem nader medegedeeld. Zij bestond eenig en alleen hierin, dat zijn hekelend en insinueerend ge schrijf tegen den directeur van het kantoor waarover hij reeds in Mei door den directeur-generaal per soonlijk werd onderhouden niet toelaatbaar is in het belang van de behoorlijke personeelsverhoudingen ten kantore waar hij dienst doet en dat van zijne plaatsing in eene an dere omgeving verbetering in dit op zicht verwacht wordt. „Van dit geval wordt te dezer plaat se mededeeling gedaan, opdat een ieder wetc, waaraan, hij zich te hou den heeft. Het schrijven in bondsor ganen op betamelijke wijze staat aan beambten vrij, niet het hekelen en verdachtmaken van hunne superieu ren. Dit kan niet worden toegelaten en tegen hen, die dit uit het oog ver liezen, zullen de maatregelen geno men worden, welke tot verbetering kunnen lelden." Over den ontzettenden brand te Baltimore nog het volgende Op het oogenhlik, dat de wind draaide en de vlammen zuidwaarts naar zee toe werden gejaagd, werden de fabrieken voor het inmaken van fruit en groenten aangetast; voet voor voet moesten dc brandweermannen in hun strijd tegen dc vlammen wijken. Het puin van de verwoeste gebouwen stapelde zich in de straten tot tien voet hooge bergen op. De troepen zorgden er voor, dat de orde bewaard bleefvooral de detectives en de po litie bewezen groote diensten bij het te keer gaan van plundering. Een on vergetelijk schouwspel moet het ge weest zijn, de inwoners uit de bran dende straten te zien vluchtenin het noordelijk deel van de stad ver drongen zich de vluchtelingen om aan het gevaar te ontsnappen. Men zag geheele families Poolsche Joden, die slechts met moeite voort konden gaan, beladen als zij waren met het huis raad en de kostbaarheden, die zij nog uit hun brandende woningen gered hadden. Te midden van de voortdrin- gende menigte zag men huurrijtui gen, ook eigen rijtuigen, transport wagens, alles vol met vluchtelingen, die in groote opgewondenheid de paarden voortzweepten, om toch voor al hun goederen in veiligheid te bren gen. Men trachtte de vlammen tegen te houden door katoenbalen in dc straten opeen te stapelen, waarbij de genietroepen behulpzaam waren. Bijna 27 uur lang had de brand met volle hevigheid geduurd, toen eindelijk de woede der vlammen be gon te verminderen. De vroegere commandant van de brandweer te Baltimore voert nu weer het bevel, daar de tegenwoordige chef en zijn plaatsvervanger beiden aan brandwonden ziek liggen. De uitwer king van het dynamiet, dat men ge bruikte om de huizen te laten sprin gen, ten einde op deze wijze de vlam men tegen te houden, was geheel an ders dan men verwachtte. De muren der woningen bleven bijna ongeschon den, terwijl het inwendige geheel ver woest werd en gedeeltelijk in den grond verdween. De aanblik van het verwoeste stadsgedeelte kan onmoge lijk beschreven worden; overal half \ernielde muren, ingestorte gebou wen. Deze brand overtreft in uitge breidheid zelfs dien van Chicago in 1871, welke toch de grootste is, dien men in de Vereenigde Staten ooit aanschouwde. De correspondent van de „Daily Mail" deelt o.a. de volgende bijzon derheden mede Behalve de schade van ruim 200 millioen dollars heeft de brand nog een middellijke schade veroorzaakt, die op het oogenhlik natuurlijk zelfs niet te schatten is. Veel dakloozen zijn er te Baltimore ten gevolge van den brand niet, daar de verbrande gebouwen voor het grootste gedeelte kantoren bevatten. Over het uitbreken van den brand schrijft de correspondent, dat binnen 20 minuten het vuur op 12 plaatsen te gelijk brandde. De geheele bevol king was, uit haar slaap gewekt dooi de hevige losbarstingen, onmiddellijk op de been. De wind was op dat oogenhlik zoo hevig, dat de brandweer niet met vrucht kon optreden. Onmid dellijk werden telegrammen om hulp gezonden naar de naastbijgelegen ste den. President Roosevelt zond uit Washington een afdeeling politie om de orde te helpen handhaven. De bur gemeester van Philadelphia zond 400 agenten, twee regimenten infanterie en een afdeeling mariniers. Honderden handelslieden haastten zich om hun boeken en papieren in wagens en andere voertuigen in vei ligheid te brengen. Toen de juweliers winkel van Mc Donald Co. bedreigd werd, grepen de leden der firma en de bedienden zooveel kostbaarheden als zij slechts dragen konden bijeen en snelden er mee naar buiten. Haast in elke straat kon men dergelijke too- neeltjes zien. Op straat was de toestand vooral hoogst gevaarlijk door de neervallen de electrische draden ,die nog aan de centrale aangesloten waren. Een aan tal brandweermannen ontving he vige schokken bij de aanraking van deze overal verspreid liggende draden. 's Avonds kon men haast geen water meer krijgen voor de brandspuiten, zoodat vele werkeloos moesten blijven. Onder de groote gebouwen, die door den brand vernield zijn, mogen in de eerste plaats wel de effecten-, de ko ren- en de graanbeurs genoemd wor den. De verschillende verzekeringsmaat schappijen zijn naar schatting voor ongeveer 72 millioen gulden bij dezen brand betrokken. Men vreest, dat een aantal kleinere maatschappijen er door failliet zullen gaan. Ruirn 50,000 personen zijn ten gevol ge van deze ramp werkloos. Zoodra in de op het oogenhlik heer- schend e verwarring eenige verbete ring gekomen is, zullen de regeering en het stadsbestuur hun maatregelen nemen. Voor onbepaalden tijd mag, volgens regeeringsvoorschrift, nie mand betalingen eischen, vervolgin gen instellen, enz. De wetgevende raad van Maryland zal waarschijnlijk een voorloopig voor schot van 25 millioen dollars voorstel len, om de slachtoffers bij te staan. De gouverneur heeft de ingenieurs der marine, welke gewoon zijn met dyna miet om te gaan, naar Baltimore ont boden, om daar de gedeeltelijk ver woeste muren te laten springen, daar zij anders de veiligheid te zeer zou den bedreigen. M van alle weeke deelen en een ader werden doorgesneden, en a: rechterhand, die gedeeltelijk vern werd. Een snelverloopende, algj ne infectie veroorzaakte spoedig dood, niettegenstaande de gruv mishandelde spoedig onder go Blh: kundige behandeling werd gests Do vraag waarom het ondei voornamelijk draaide enwaa de deskundigen, drs. F. W. Ad K. II. J. Barendrecht, G. Walk J. W. Jacobi, dan ook speciaal den gehoord, was „Had de in heei en dus de dood voorkomen ku worden door eene oogenblikkelijl neeskundige hulp Immers, bleek, dat omwonende vrouwen na de mishandeling hadden getr de verschrikkelijke bloeding te pen, door middel van vuile boezejmis of handdoeken. De deskundigen verklaarden omtrent, dat deze omstandigheid zeker van invloed heeft kunnen Bovendien schijnt de verslagene dan veel lichamelijk weerstandsvern wer te hebben bezeten, wat ook het 00t kan hebben bijgebracht tot het gis( en ongunstige verloop, en waf onrein op z'n lichaam. Bij het verdere getuigenverhoo klaarde de weduwe, dat bekla veel dronk en dan ruzie maakte zijn vrouw. Op 6 December wa ook het geval, toen had bekla zijn vrouw de deur uitgejaagd, horst bemoeide zich daarmede poogde beklaagde tot kalmte te gen, die daarop een hakmes, soort klewang, haalde en de vei dingen toebracht. Beklaagde zich van het gebeurde niets me herinneren, daar hij zeer dro was. Mr. Wentholt, het O. M. was mend, eischte tegen beklaagde 4 gevangenisstraf. Letteren en Knus Rechtszaken Mishandeling met doodelijken afloop. Den 6den December van het vorige jaar had er op een erf aan de Oude Eemnesserstraat te Hilversum een twist plaats tusschen J. C. Hey enW. Methorst, die zóó hoog liep, dat de eerste zijn tegenstander verschillende verwondingen toebracht, waaraan de ze na een paar dagen overleed. Gisteren stond de 37-jarige Hey te dezer zake voor de rechtbank te Am sterdam terecht. Het bleek, dat M. door hem gewond werd met een hak mes, en wel aan den linkerpols, waar Internatioiiale wedstrijd te Monte-Carl i Gisteren is te Monte-Carlo wee internationale schaakwedstrijd gonnen. Ditmaal zijn er slecht: deelnemersGunsberg (Londen), co (Weenen), Maroozy (Boedaj Marshall (Amerika), Slechter nen) en Swiderski (Leipzig). Er wordt gespeeld eiken werl van 1 tot 7 en van 9 tot 11. D( denktijd is vastgesteld op één voor elke 16 zetten .Als eenige pr uitgeloofd een bedrag van 5000 fi benevens een eere-bokaal. De prijswinners krijgen ieder 500 fr vergoeding voor reiskosten en 40 voor iedere gewonnen partij. L twee deelnemers met gelijk a punten voor den prijs in aanmei komen, zullen zij een kleine n moeten spelen, waarin de rei partijen niet tellen en als winne beschouwd worden hij, die 't twee partijen gewonnen heeft. In de le ronde (Maandag) won roezy (wit) tegen Gunsberg (zv terwijl de partijen SwiderskiN en SchlechterMarshall in ong gelijke stelling werden afgebrok Gemengd Nieuws Het afnemen van den Hoe Over het afnemen van den hoe beleefdheidsbetoon, heeft dr. La de, uit Straatsburg, in een stud de „Fleisersche Revue" een en a medegedeeld. Het gebruik is een overblijfsel het middeleeuwsche leenstelsel, leenman stond niet alleen in di maar ook onder bescherming van leenheer. Verscheen hij voor zijn dan behoefde hij zich zelf niet t schermen. Hij mocht zich daaron niet voorzien van weermiddelen, scheen hij gewapend voor zijn dan beteekende dat trots, gebrel vertrouwen en aan eerbied. Het belangrijkste beschemingsm was de helm. De leenrechtbo schrijven dan voor, dat de vazal zijn heer niet slechts zwaard en moest afleggen, maar ook het t moest ontblooten. De leenheer daarentegen in wapenrusting, nu nog bij de opening van den B dag de Keizer den helm op het houdt, terwijl al de anderen heti ontblooten. De plicht tot het afnemen van hoofddeksel bestond slechts aan hof van den leenheer, niet in het of als de leenman in militairen d van zijn heer was. Vandaar, dal afnemen van het hoofddeksel geei litaire groet is. Het brengen va hand aan den helm is een syn van het afnemen. Deze historische oorsprong verk het verschijnsel, dat het afnemen den hoed bij die volken gewoont welke het leenstelsel hebben gek Bij de Oostersche volken bijvoorl is het bedekken van het hoofd teeken van eerbied. Voorts dat groeten door het afnemen van hoofddeksel alom gebruikelijk is worden tusschen personen, die tc lagere klassen der maatschappij hoorden. Deze bleven steeds buits leenverhouding staan, en vol] slechts tegenover anderen bel heidsgewoonten van den adel na Het is door den oorsprong ook klaarbaar, waarom de gewoonte tot de vrouwen is uitgebreid. Uitgehongerde Bosehjesmann Omtrent 14 dagen geleden zijl zoowat 45 Boschjesmannen van u Kalahari te Upington gekomen kost bij 't gouvernement te zoeken hun dan ook ondersteuning g Zoowat 4 A 5 zijn op weg hierl gestorvennaar alle waarschiji heid is het aan honger toe te sc ven. Nu kunt gij zelf een opinie men hoe of het gesteld is, anders nog nooit een wilde Boesman woestijn (waar hij naar liarts leeft) verlaten om bij blanken on steuning te zoeken. Al de „Zamn „Kambroos" en „uintjes" zijn ven nen door de langdurige droogte, welk het eenige voedsel van onze broeders is. (V. W. Nieuwsbod

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2