ners hun studie. Waar nieuwe uit vindingen worden beproefd of proef tochten worden ondernomen kan men xeker zijn, steeds een of meerdere Japanners aan te treffen. Ook op militair gebied is Duitschland de alma mater voor de weet- en nieuws gierige Japanners. Hier in Berlijn zijn voortdurend verscheidene Ja- pansche officieren, die hunne zwarte uniform met breede geele biezen blij ven dragen, gedetacheerd bij ver schillende wapens en bijzondere cur sussen, Artillerieschule en dergelijke. De Japansche torpedobooten, welke in den nacht de Russische pantser kolossen overvielen en buiten gevecht stelden, waren geleverd door de spe ciale torpedoboot-werf „Khithau" te Dantzig. Cherchez la femme. Het beste be wijs voor het feit, dat de zonen uit het land der geisha's en chrisan- then het vermogen bezitten, zich in een totaal vreemde omgeving spoedig te acclimatiseeren, wordt zeker gele verd door hun verhouding tot de Ber- lijnsche schoonen. Dit is te opmerke lijker, waar de vrouwen van hun ras ook nu nog in hun oog zeer laag staan. Telkens, wanneer ik als gast deelnam aan een der feesten van de Duitsch-Japansche vereeniging „Wa- Daku-Kai" amuseerde ik me over de chevalereske wijze, waarop de Ja pansche gastheeren, die zich voor deze gelegenheid nog eens in hunne schilderachtige kimono's hadden ge stoken, de honneurs waarnemen je gens de aanwezige dames. Omge keerd lieten deze zich door de leelij- ke gezichten met de hooge jukbeen deren en schuine oogen niet afschrik ken en waren een en al lieftalligheid. Men kan Japanners, die weinig gevoel hebben voor muziek, zien rondsprin gen met blonde Berlijnsche schoonen op de tonen van een flotte Walsch of plechtige strijkages zien maken in een deftige lancier. Het navolgings- en aanpassingsvermogen van den modernen Japanner is phenomenaal. Onder de aanwezigen op het laatste feest van Wa-Daku-Kai, waarbij ik tegenwoordig was en dat opgeluisterd werd door de aanwezigheid van den beroemden Virchows en de beroemde Japansche „Dusi", Sada Yallo, waren enkele grijze koppen, die reeds vol wassen waren, toen de geweldige ver andering in hun vaderland plaats greep. In hoeverre deze ouderen en de groote massa van het volk, die plotse ling goedschiks, kwaadsschiks „über Nacht" de westersche beschaving als een mantel omhingen, zich met de cultuur van het Kaukasische ras ook werkelijk vereenzelvigd hebben, zal wel tijdens en na den oorlog blijken. Ook bij andere categoriëen der Ber lijnsche .holde Weiblichkeit" hebben de hier verblijf houdende Japanners niet te klagen over animositeit of af keer. Integendeel. De dametjes voe len zich tot hen aangetrokken. Wan neer het werk is afgeloopen, benoort een Japansche „Iemand", arm in arm met een Berlijnsche „Imandin", die nog een paar uur te voren als win keljuffrouw of confectioneuse fun geerde, niet tot de zeldzaamheden. De meeste Japanners voelen veel voor een ménage a deux, en daar zij voor gaans over het noodige „kleingeld" beschikken, zijn de partners wel te vinden. Onder de groote massa, vooral on der de lagere klassen,^welke zich in hoofdzaak door de fel-anti-russisch gezinde Vorwarts laten inspireeren, is de sympathie hier ontegenzeggelijk aan de zijde der Japanners. Men sym pathiseert onwillekeurig eerder met David dan met Goliath. De Berlijn sche schooljeugd, welke tijdens den Boerenoorlog steeds de „Engelschen" onbarmhartig in de pan hakte, oefent zich nu in een nieuw oorlogsspel „Russen en Japanners". Evenals hier sympathie eertijds absoluut aan de zijde der Boeren was, is de jeugd nu een en al geestdrift voor de Japan ners. Dat de „Russen" dientengevol ge telkens ..het onderspit moeten delven", is duidelijk. Of echter onder het publiek zij, die nog verder zien dan hun neus lang is, zich ook onvoorwaardelijk aan de zijde der Japanners scharen, is een andere vraag. Binnenland Subsidie aau gemeenten voor buitengewone politiemaatregelen. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van Hoofdstuk V (binnen- landsche zaken) der Staatsbegrooting 1904, strekkende om 60.000 beschik baar te stellen tot subsidiën aan ge meenten voor buitengewone politie maatregelen in 1903. De Memorie van Toelichting zegt De buitengewone politiemaatregelen welke in cle eerste maanden van het jaar 1903 door het dreigen van eene algemeene spoorwegstaking en door de gebeurtenissen in de maand April werden uitgelokt, hebben voor een aantal gemeentebesturen buitenge wone uitgaven ter zake van politie medegebracht. Het is billijk, dat deze uitgaven, die door een algemeen rijksbelang wer den gevorderd, niet ten laste blijven van de enkele gemeenten, waarin een spoorwegstation, een kruispunt of een spoorwegwerk gelegen was. De raming van 60.000 is gegrond op de opgaven welke door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin in de provinciën te dier zake van de gemeentebesturen zijn inge komen. Het aangevraagde bedrag zal in geen geval worden overschreden. De sterkte onzer zeemacht in Oost Iudië. Met het oog op een eventueel hand haven onzer neutraliteit in Indië te genover de oorlogvoerende mogendhe den in geval dezen in een onzer ha vens aldaar steenkolen willen inne men, is het niet van belang ontbloot te weten hoe sterk onze zeemacht in Indië is. Onze zeemacht bestaat aldaar uit vee gedeelten, nl., het auxiliair eska der en de Indische Militaire Marine. De schepen van het auxiliair eskader behooren tot de Koninklijke Neder- landsche zeemacht, terwijl die van de tweede rubriek werden gebouwd en uitgerust voor rekening van het de partement van Koloniën. Zij worden worden evenwel allen bemand met personeel van de Koninklijke Marine, terwijl de bemanning voor zoo lang de schepen in de Oost-Indische wate ren verblijven, voor een gedeelte uit inlandsche schepelingen bestaat. Het auxiliair eskader telt op het oogenhlik 1 pantserschip, de „Konin gin Regentes", en 4 pantserdekschepen de „Holland", „Gelderland", Noord brabant" en „Utrecht", terwijl de „Friesland" in de Sabang-baai gereed ligt om de terugreis naar Nederland te aanvaarden Dat eskader is bemand met 1532 Europeanen en 450 inlanders, totaal 1982 man waarbij de bemanning van do „Friesland", die uit 325 Euro peanen bestaat, niet is meegerekend. De Indische militaire marine be staat uit 10 in dienst zijnde flottielje vaartuigen en 6 torpedobooten, met een gezamenlijke bemanning van 637 Europeanen en 506 inlanders, totaal 1143 man. Daarbij komt nog aan niet gevechtswaardig materieel1 wacht schip te Soerabaja en 2 stoomopne- mings-vaartuigen, met een gezamen lijke bemanning van 178 Europeanen en 156 inlanders, totaal 334 man, ter wijl er nog 4 flotielje vaartuigen te Soerabaja in herstelling zijn. Ook de pantserdekkorvet „Sumatra" behoort tot de Indische militaire marine,maar is thans in reparatie op 's Rijks werf te Amsterdam. Zoo hebben wij dus in Oost-Indië aan beschermende oorlogsschepen een pantserschip, met een tonnen inhoud van 4950 ton en 4 pantserdek schepen met een gezamenlijken ton neninhoud van 16.000 ton H. M. „Friesland" niet medegerekend. Aan onbeschermde schepen 10 flottielje-vaartuigen met een ge zamenlijken tonneninhoud van 7370 tor. en 6 torpedobooten, waarvan 5 nieuwe van 103 ton waterverplaatsing. Het totaal aanwezige personeel telt 2399 Europeanen en 1149 inlanders, te zamen 3548 man. De gouvernementsmarine bestaat uit kleine stoomschepen, waarvan de meeste zeer licht bewapend zijn. Zij zijn bemand met Europeesche officie ren en machinisten en verder met een inlandsche bemanning. Zij hebben geen gevechtswaarde, uitgezonderd enkele snelvarende scheepjes, die voor éclaireurs of dépêche-diensten gebruikt zouden kunnen worden. Ook de gevechtswaarde der flottiel je-vaartuigen is tegenover een Euro- peeschen vijand zeer gering. Nederland's Onzijdigheid. Omtrent de neutraliteitsverklaring van Nederland schrijft „Het Vader land" ..In verband met de handhaving van onze neutraliteit dringt zich allereerst de vraag op den voorgrond, welke de houding zal zijn van de Nederlandsch- Indische autoriteiten, zoo Russische oorlogsschepen een onzer Indische ha vens binnenloopen om kolen in te ne men. Wij wendden ons. om een ant woord hierop te verkrijgen, tot een hooggeplaatste Nederlandsche autori teit en deze verklaarde in aanslui ting bij wat onze medewerker mr. J. B. B. gisteren schreef dat volgens de regels van het ongeschreven volkenrecht in tijden van oorlog zeer zeker slechts aan vreemde schepen ko len geleverd worden in zoodanige hoe veelheid, dat zij de dichtstbijzijnde haven van eigen nationaliteiten kun nen bereiken. Ook is het gebruik, dat dergelijke schepen niet langer dan 24 uur in de haven blijven en zoo zij ave rij hebben gekregen, deze alleen door eigen middelen hersteld mag worden. „Komen nu Russische oorlogssche pen naar Ned.-Indië en dit is niet on waarschijnlijk, waar men in Singa pore zich wel niet zal haasten hun kolen te verstrekken, terwijl dan onze kolen-stations voor hen oolc de eenige gelegenheid zijn dan moeten dus kolen meegegeven worden, voldoende om de eerste Russische haven te be reiken en dat isPort Arthur. Dit beteekent niet alleen,dat de oorlogs schepen dus geheel volgeladen zullen worden (de reis naar Port Arthur duurt ongeveer tien dagen), maar vooral ook, dat Rusland niet alleen nu, maar in het geheele verdere ver loop van den oorlog bij ons kolen zal kunnen laden voor zijn oorlogssche pen, om de Japansche vloot aan te tasten. Japan zal dan die inschikkelijkheid van onze autoriteiten een onvriend schappelijke daad kunnen noemen, maar naar het ongeschreven vol kenrecht is geen aanmerking te ma ken. Wat echter niet wegneemt, dat Japan dat van ons wel in herinnering zal blijven houden, om het later, als het te pas mocht komen, ons betaald te zetten. Verzetten onze autoriteiten zich zoo noodig met hulp onzer oorlogs bodems tegen het innemen van steenkool door Russische oorlogssche pen wat dus feitelijk met de gebrui ken niet zou strooken dan is het denkbaar, dat het bij Rusland wel zwaarder wegen zal steenkool te heb ben voor zijn vloot om Japan aan te tasten, dan de vriendschap van Ne derland te behouden. Dat het echter tot een gewelddadig optreden van Rusland tegenover ons zou kunnen komen, dit is zeer onwaarschijnlijk, ook omdat Rusland dan weer met andere mogendheden in moeilijkheden zou komen. „Ter illustratie van het bovenstaan de diene een voorbeeld uit den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. De Spaansche oorlogsvloot nam kolen in op Curagao en de Vereen. Staten heb ben er niet aan gedacht er aanmer king op te maken. De Spaansche vloot, die later zoo jammerlijk bij Santiago verwoest werd, zou men zal het zich herinneren eerst door de Roode Zee naar de Philippijnen stoomen. Maarin Kaïro weigerden de Egyptische autoriteiten om meer steenkool te laden dan tot de naaste Spaansche havenplaats, d. i. Spanje zelf dus de Spanjaarden konden het Suez-kanaal niet door. „Dat echter niet altijd hieraan de hand gehouden wordt en ook het recht van den sterkste hier weer spreekt, heeft de oorlog tegen de Boeren ge leerd. Want dan hadden de Engelsche schepen, die door de Roode Zee naar Lorenzo Marquez, Port Elisabeth en Kaapstad gingen, in Kaïro ook niet meer kolen mogen laden dan tot Malta. Dat het anders gebeurde, is bekend en zelfs werd geen enkel pro test daartegen gehoord." wonende vrouw gegaan is en daar. a bout portant, twee schoten op de moeder en op de dochter en één op het kind loste. De moeder werd ern stig aan het hoofd verwondde doch ter kreeg een schampschot aan het hoofd, en het kind van 8 maanden een schot in de borst, tengevolge waar van het gisterenavond overleed. Na liet plegen van de daad, meldde D zich op het gemeentehuis aan, waar hij het gebeurde meedeelde. De onde geschiedenis. Gisteren is te Rhenen naar Arnhem overgebracht de ongehuwde vrouw J. M„ onder verdenking de moeder te zijn van het kind, waarvan het lijkje verleden week bij Rhenen in den Rijn gevonden is. Voor den rechter-com- missaris heeft zij bekend het pasge boren kind in een emmer water ver dronken te hebben en eenige dagen later in den Rijn geworpen te hebben. De Zondagswet. In verband met een te dien aanzien bij de behandeling der begrooting in de Eerste Kamer door den minister van binnenlandsche zaken gegeven wenk, hebben een dezer dagen eenige heeren, waaronder geestelijke hoof den van Israëlietische gemeenten, een samenspreking gehad met dr. Kuyper over de belangen der Israëlieten bij een eventueele Zondagswet. Deminis- ter verklaarde reeds daarop gelet te hebbeu, en gaf zijn verlangen te ken nen daaromtrent van belanghebben den nog inlichtingen te ontvangen. Een bloedbad. Gistermorgen is met de Middelhar- nische boot gevankelijk te Rotterdam aangebracht en ter beschikking der justitie gesteld de 24-jarige D., die te Middelharnis woont hij zijn groot moeder, die een café heeft. Sedert eenigen tijd werd D. herhaaldelijk lastig gevallen door een vrouw uit het dorp, die daar met haar onge huwde dochter, die een kind van 8 maanden heeft, aan den Oostdijk woont. D. zegt met die dochter no^b met haar kind iets uitstaande te heb ben. Dit herhaaldelijk lastig gevallen worden verdroot D. dermate, dat hij gisterenmiddag, gewapend met een revolver, naar de op den Oostdijk Treurig. Uit Terneuzen meldt men Hedenmorgen is onder de gemeente Hoek het lijk van een vreemdeling ge vonden, die zich met een revolver schot van het leven had beroofd. In verband met zijn papieren vermoedt men, dat hij is B., van Antwerpen. Bij het lijk is gevonden een bruin valies met galanterieën. .Gesnapt. Men meldt uit Den Haag In het begin van dit jaar of in het laatst van December van het vorige jaar, werd in een woning aan het Nassauplein alhier ingebroken. Het huis was destijds onbewoondde fa milie hield verblijf in Zwitserland en is vandaar nog niet teruggekeerd. Het bleek de politie eenigen tijd ge leden. dat bij deze inbraak o.a. ont vreemd was een zilveren mandje, van welke vermissing destijds melding is gemaakt. Een nader onderzoek heeft nu uitgewezen, dat behalve dat mand je door de inbrekers nog een groot aantal zilveren voorwerpen zijn buit gemaakt. Daaronder bevindt zich o.a. een olie- en azijnstel met twee zoutvaatjes een peperbus en een mosterdstel, al les „Empire" hoog model. De politie vermoedt een der daders van deze inbraak reeds in handen te hebben. Hij werd onlangs met twee „vrien den" op heeterdaad betrapt, „aan het werk" zijnde in een villa in het Van Stolkpark. Voor de terugbezorging o.a. van het antieke olie- en azijnstel wordt, be halve de waarde die het aan zilver heeft, een belooning van ƒ150 toege kend. De commissaris van politie der 4e afd. te 's-Gravenhage (de heer Wulf- fers) verzoekt inlichtingen. worden gebouwd, waar men vooreerst nog niet aan toe was. Eenige dagen later werd de man ziek en stierf ten gevolge van slechte huisvesting. De vrouw eu kinderen zijn nu in een weldadigheidsgesticht te Borger op genomen en de hut is geheel gesloopt. Een vreemd geval. De Tel. meldt Gisterenavond kwart over acht ble ven te Amsterdam eensklaps de elec- trische trams op verscheiden lijnen stilstaan, waardoor onder de passa giers in sommige wagens een paniekje ontstond, omdat tegelijkertijd ook de lichten uitgingen. Op sommige lela: plaatsen, zooals aan den Ove op den N. Z. Voorburgwal, Ceintuurbaan, enz. had diei volge een opeenhooping van gens plaats. Omtrent de ooi-zaak verdiept zich in gissingen. De deskun bij wie wij informatiën inwi De konden ons nog geen verklarinpp A het geval geven. Ten kantore i electrische centrale kregen \'6n onze vraag naar de oorzaak teDe^ woord, dat de stoornis niet do of ander defect aan die inri was ontstaan. Na tien minuten de electrische stroom terug ei den de trams weer rijden. ii ia(l> [escl Hii lever jerei SPORT PRAATJE. Vanwege de concurrentie. Naar de „Avondpost" verneemt, zullen voortaan de namen en adres sen van hen, die bestemd zijn voor den dienst in de koloniën worden ge publiceerd vóórdat zij door den mi nister van koloniën ter beschikking van de Oost- of West-Indische regee ring zijn gesteld. Een en ander is een gevolg van ge bleken misbruiken, waardoor eenige firma's in uitrustingen werden gebaat die op eenigerlei wijze de namen kenden van de te benoemen personen vóór hunne benoeming officieel be kend was geworden. Reeds bij de behandeling van de Indische begrooting in December j.l. was door een der leden in de Tweede Kamer de aandacht van den minister op deze misbruiken gevestigd. De thans genomen maatregel daaraan wel qpn eind maken. zal Gezegende Onderdom. Te Noordhorn (Gr.) is de oudste in woner dezer gemeente, Jan Gosses de Jager, overleden, in den ouderdom van 100 jaar en 2 maanden. W oningtoestanden. Dat door de werking van gezond heidscommissies en van het woning- onderzoek ook ten plattelande voor beelden van slechte huisvesting be kend worden, blijkt in de gemeente Borger. Door de gezondheidscommis sie werd de aandacht gevestigd op eene arbeiderswoning, waarop door het dagelijksch bestuur der gemeente een onderzoek werd ingesteld, en waarbij bleek dat hier man en vrouw en vijf kinderen des nachts op wat stroo op den kouden grond sliepen. Er werd den man hulp aangeboden, men zou zijn hut herbouwen en zóó veel verbeteren, dat zij er den win ter in konden doorbrengen. Alle aan geboden hulp werd echter geweigerd de man verlangde alleen dat er voor hem eene geheel nieuwe woning zou een De eenige aangekondigde we^e voor de Westelijke 1ste klasse fwaï titie B, tusschen Hercules en Iiulk: tas, die in Utrecht gespeeld zotoer - den, moest uitgesteld worden dafraad terrein onbespeelbaar was. moei werl SCHAATSENRIJDEN. W ereldkampioen8cliap. De wedstrijden te Christïanil het amateur-wereld-kampioen Wedstrijden voor de derde ronde van Holdertbeker. Agenda voor Zondag. Ranglijstjes van de 1ste klasse competitie van den Nederlandschen Voetbal Bond. Zondag is slechts gedeeltelijk ge bekerd, daar eenige wedstrijden uitge steld moesten worden. In Amsterdam was onbespeelbaar terrein oorzaak van het niet plaats hebben van de ontmoeting R. A. P.—Swift, terwijl de wedstrijd tusschen H. F. C. I en Haar lem II, die hier gespeeld zou worden, niet is doorgegaan, wegens een misver stand. Deze wedstrijd zal nu Zondag a. s. gespeeld worden. De derde ronde van den Holdert beker heeft ons nog al een enkele ver rassing gebracht, of beter uitgedrukt eenige ouverwachte uitslagen. Om te beginnen met de overwinning van II. V. V. op H. B. S., wel is het geen schitterende overwinning, slechts 4—3, doch dit doet er niet "toe. H. V. V. heeft door dezen wedstrijd getoond, dat, al is haar spelen in de competitie dit seizoen niet roemvol geweest, zij toch nog alle krachten inspant om den Holdertbeker te bemachtigen, om aldus het seizoen toch nog waardig te eindigen. De wijdstrijd Haarlem—G. V. C., in Wageningen gespeeld, eindigde in een* overwinning van de Haarlemmers van 41. Ook deze willen blijkbaar nog eens beproeven om dat „bekertje" Haarlem's poorten binnen te voeren, evenals in 1902. 't Zal evenwel nog heel wat voeten in de aarde hebben, eer het zóó ver komt. De H. F. C. Jr. heeft zich Zondag kranig gehouden tegen Quick (Kam pen), die zij met een nederlaag van 25 uit de derde ronde werkte. H. F. C. II heeft zich dus het spelen in de vierde ronde verzekerd. H. B. S. II heeft niet veel geprofi teerd van liet overspelen van den wedstrijd tegen Sparta, wijl zij nu voor de Roterdammers met 9—0 het onderspit moest delven. Velocitas heeft haar krachten eens geprobeerd aan D. V. S., dat zij met een nederlaag van 9—0 naar huis zond. In Rotterdam won Olympia nog van Concordia met 31. In de vierde ronde komen dus uit H. V. V., Sparta, Haarlem, Velocitas, H. F. C. II, Olympia, en de winnaars van de wedstrijden H. F. C. IHaar lem II en R. A. P.Swift. In ieder geval komen dus drie Haarlemsche Koningin-Moeder 'en Zijne Koninj elftallen in de vierde ronde uiteen j Hoogheid de Prins der Nederla mooie kans dus om den Holdertbeker Hertog van Mecklenburg, hebben in Haarlem te krijgen. Voor de Oostelijke 1ste klasse com petitie van den Nederlandschen Voet- yers. klui: van W zijn een strijd enkel tusschen geweest. Niettemin waren ze h langrijkze werden een nedt voor den bekenden rijder Gund die nog onlangs zoo glansrijk vos het meesterschap van E won. De uitslag was als volgt Op 500 meter. 1. Peter Sin van Hamar, in 461/5 sec. (het w record is 451/5)2. Rudolf Gum in 46 2/5 sec. 3. Sigurd Mat! in 481/5 sec. Op 1500 meter1. Sinnerud min. 344/5 sec. (wereldrecord 2 223/5 sec.;) 2. Mathiesen in 2 353/5 sec.; 3. Gundei'sen in 2 35 4/5 sec.4. Röhne 2 min. 39 5. Olaf Hansen 2 min. 432/5 se Op 5000 meter1. Sinnerud min. 26 2/5 sec. (het wereldrecor op naam staat van Jaap Eden min. 37 3/5 sec.)2. Mathiesen min. 281/5 sec.3. Hansen in 9 31 2/5 sec.4. Oluf Sten in 9 m sec. 5. Gundersen in 9 min. Op 10,000 meter1. Sinnerud min. 151/5 sec. (wereldrecord 17 50 3/5 sec.; 2. Mathiesen in 19 31 sec.3. Gundersen in 19 47 2/5 sec. 4. Hansen in 19 544/5 sec. Sinnerud is dus wereldkain geworden. Hij is 30 jaar oud, jaar geleden, toen Jaap Eden mar zijn schoonste schaatsenr lauweren behaalde, reed hij c mee. De wedstrijden werden bijgew door duizenden toeschouwers, wie de Kroonprins van Zwede Noorwegen en prins Gustaaf 1 KEGELEN. Hare Majesteit, Hare Majeste ik s Ik een groote Bronzen Medaille bes baar gesteld voor het Groot Int tionaal Kegelconcours, dat dooi Amsterdamschen Kegelbond ter bal Bond speelden Zondag j.l. De-1 genheid van zijn vijftien-jarig bes venter Utile en Quick (Nijmegen). Na i van 13 tot 20 Augustus a. s. zal ?c dros; kom Dr. kra< het mee gen pen gen der mee ma; mij oefs hij gaa stel D Pin dat ken arn hoe ten hai I zen gei dei len PL Jai een spannenden wedstrijd wonnen de geven worden in de zalen vai Dcventenaren met 10. I Paleis voor Volksvlijt. Ranglijstje 1ste Klasse N. T. B. gespeelde wedstrijden is de stand van de 1ste k Na de Zonda; Comp. als volgt Westelijke lste Klasse Comp A Gesp. gew. gelijk verl. voor H.F.C. (Haarlem) 7 6 1 0 32 H.B.S. ('s-Gravenhage) 5 4 1 0 27 Sparta (Rotterdam) 5 3 1 1 20 Ajax (Leiden) 7 2 1 4 16 R A.P. (Amsterdam) 5 1 0 4 12 Quick (Amersfoort) 7 0 0 7 3 Westelijke lste ELisse Comp. R Velocitas (Breda) 7 6 Rapiditas (Rotterdam) 6 4 H.V.V. ('s-Graveohage) 5 2 Haarlem (Haarlem) 7 2 Hercules (Utrecht) 6 2 Volharding (Amsterdam) 6 0 Oostelijke lste Klasse. Comp. Utile Dulci (Deventer) 5 3 Vitesse (Arnhem) 4 2 Prinses Wilhelmina (Enschede) 4 2 G.V.C (Wageningen). 4 1 Quick (Nijmegen) 5 1 31 13 16 23 17 9 16 12 9 teg. 14 5 31 21 27 32 17 15 13 20 17 21 0 9 9 10 17 puilt g 13 9 7 5 2 0 13 S lijk op gevestigd, als kon hij zijn blik er niet van af houden. Lager en lager hingen de wolken, en verborgen geheel de toppen der bergen. Het gletscherveld van de Raan verdween in nevelen en heel onduidelijk, nauwelijks zichtbaar schemerde de waterval er door heen. Het geheele dal werd in wolken ge huld en daartussclien door hoorde men nog altijd dat bruisen en fluis teren, dat zoo'n geheimzinnige taal sprak. Misschien klonk daarin iets van de euwen-oude Isdal-sage met haar onopgeloste raadsels. Sterfelijke oogen kunnen ze niet ontcijferen, maar er is een uur en een woord, dat alles oplost. Wie dit woord en dat uur kent, leest klaar en duidelijk zijn eigen lot dood of leven Koert Fernstein was inderdaad^ den volgenden dag naar Alfheim gegaan I en had daar met de groeten van zijn vader tegelijk het bericht van de verloving zijner zuster overgebracht. De jonge volontair, in wien hij reeds toen deri aanstaanden schoonzoon vermoed had, had nu ernstig aanzoek gedaan en het ja-woord gekregen. De oude Fernstein was uiterst vergenoegd dat hij nu eindelijk vergoeding kreeg voor het verlies van zijn troonopvol ger. Hij had den minister een langen brief geschreven vol lof over den aan staanden echtgenoot van zijn dochter. Dat was een man naar zijn hart, grondbezitter met hart en ziel, boven dien was hij zeer gefortuneerd en zou dus in staat zijn eens Ottendorf over te nemen. Tot zoolang bleven zij bij elkaar wonen en op die wijze verloor de vader het gezelschap van zijnKat- chen ook niet. Kortom, alles was tot ieders tevredenheid geschikt. In Alfheim werd het nieuwtje met levendige belangstelling opgenomen. Sylvia en Katchen hadden steeds met elkaar omgegaan en Hohenfels wist, hoe na de toekomst van het oude fa- miliegoed den vriend uit zijn jeugd ter harte ging. Nu bleef het in de fa milie, alleen nam de schoonzoon nu de plaats van den eigen zoon in. Toch kwam er een bittere gewaarwording bij den minister op, toen hij op zijn gewone, kalme wijze zijn gelukwensch uitsprak. Zijn Güntersberg zou eens in vreemde handen komen. De naaste erfgenaam, de zoon van zijn broer, deed afstand van zijn rechten er op. Het was het noodlot. Even als zijn vader was hij ook blijkbaar niet hee lemaal normaal. Zoodra zijn huwelijk met Hildur Eriksen voltrokken was, verloor hij alle aanspraken. Dan ver viel het Majoraat aan een zijlinie, aan verre bloedverwanten, die Ho henfels nauwelijks kende, die niet eens zijn naam droegen, de oude stam ging met hem en zijn neef ver loren. Bij dat bezoek was er over Bernard nauwelijks gesproken, met een voor wendsel verontschuldigde Koert zijn vriend bij den heer des huizes, dat de prins kahn aannam. Hij verwacht te volstrekt niet den jongen Hohenfels in Alfheim te zien, zoolang de minis ter daar was, en deze noemde zijn neef heelemaal niet. Ook Sylvia deed dat maar heel terloops, zij scheen de ontmoeting van gisteren in Isdal ver zwegen te hebben. Het was eenige dagen later opeen Zondagmorgen, Bernard en Koert waren in Raansdal gekomen en Phi- lipp Röder, die juist naar buiten kwam, toen zij voorbij gingen, had zich bij hen aangesloten om te zamen ter kerke te gaan. Hij verzuimde dat nooit, ofschoon hij van de Noorsche preek geen woord verstond, maar hij zat dan een vol uur achtereen vlak bij Inga Lundgren en dat stelde hem ruimschoots schadeloos. Zij waren vroeg en Bernard wilde eerst nog naar Harald Thorvik, die zoolang de „Zeeadelaar" voor anker lag, verlof had en bij zijn moeder woonde. De stijfhoofdige Noor was inderdaad niet in Edsviken geweest, maar liet het er op aankomen, dat men hem opzocht en hield dat kalm vol. Bernard wilde het zich niet ten tweeden male laten zeggen, dat het huisje van mevrouw Thorvik hem te eenvoudig en de stuurman vau het I vorstelijk jacht hem niet voornaam I genoeg was. Hij ging er daarom heen, maar koos den tijd zoo uit, dat de kerk hem het voorwendsel gaf al na een kwartier heen te gaan. Dit bezoek kwam den heer Philipp Roder zeer gelegen. Eerst was hij opvallend stil geweest, nauwelijks met luitenant Fernstein alleen ge bleven, begon hij op plechtigen toon Goed, dat ik je eens onder vier oogen spreek, Koert. Ik moet eens met je spreken over iets, dat mij eer lijk gezegd, zeer vreemd voorkomt. Je schijnt je heel vreemde dingen ver oorloofd te hebben. Daarover wensch ik het fijne eens te weten. Wat is er dan vroeg Koert ver baasd. Vreemde dingen het fijne \feten ik begrijp er niets van. Ik hoop, dat alles op een misver stand berust, ging Philipp opgewon den verder. Allereerst dus wat heb je eigenlijk Christiaan Kunz van mij en mijn lijden verteld? Als ik geleden heb. dan was dat enkel maar een zielelijden en nu brengt de jongen mij een zalf om mee te wrijven en beweert dat het een uitstekend middel is tegen rheumatiek, zijn vader had het altijd gebruikt. Ik ben echter nooit rheuma- tisch geweest, ik ben door en door gezond. Wat heb je hem toch ver teld De lippen van den jongen zeeman trilden verdacht. Hij herinnerde zich nog uitstekend dat gesprek, toen hij den argeloozen Christiaan de treffen de overeenkomst tusschen rheumatiek en zielelijden uit elkander gezet had, dit resultaat had hij echter aller minst verwacht en medelijdend schud de hij het hoofd. Ja, dat komt er van, als men onbeschaafden hoogere dingen aan't verstand wil brengenJou zielelijden heb ik hem willen verklaren en nu verwisselt hij het met rheumatiek, waarschijnlijk de eenige ziekte, die hij kent. Maar eigenlijk is het toch aandoenlijk van den jongen, dat hij je zoo wil helpen. Ik zou alleen uit dankbaarheid de zalf toch maar ge bruiken, misschien helpt ze ook wel voor een pijnlijken zielstoestand. Ik verzoek je die spotternijen te staken stoof Röder op. Ik vertrouw je heelemaal niet meer. Je hebt je tegenover mejuffrouw Lundgren en mij hoogst vreemd gedragen en haar woorden overgebracht, die ik heele maal niet gezegd had. Je hebt mijn woorden totaal verdraaid. Hoe weet je dat alles? viel Koert hem in de rede. Ileb je plotse ling het Noorsch Ieeren begrijpen? Onlangs kende je haast nog geen en kel woord en in de pastorie spreekt niemand Duitsch. - Maar Christiaan spreekt beide talen en hij vertaalt tenminste woor delijk, zegt juffrouw Lundgren. O... o Nu begon de jonge zeeman er alles van te begrijpen. Inga had eindelijk toch wantrouwen gekregen en zich op de haar eigene energieke opheldering verschaft, terwijl Christiaan Kunz, die vaak metb schappen van zijn meester aan pastorie kwam, als tolk gebru Hij sprak het Noorsch weliswaar zoo vloeiend als zijn voorgai maar het was toch te begrijpen, was Röder natuurlijk ondervra wat hij eigenlijk gezegd en wat hem gezegd had en toen waren „vrije" vertalingen van den luitenant aan 't licht gekomen. Philip scheen er nog wel niet van te snappen, maar hij ging di ver der Je hebt haar voortdurend mijn ongelukkige liefde verteld, deksel, ik ben heelemaal niet o lukkig meerDie geschiedenis ik ai lang te boven en reeds half geten. Je laat mij daar een hoogst t rigen blik in je binnenste slaan, Koert bestraffend. Nog geen vier kengeleden, verklaarde je mij pl tig, dat je nooit weer zoudt bei nen, dat het vrouwelijk geslacht meer voor je bestond, sinds die je verraadde en nu heb je het alweer op een tweede gericht dacht, dat je karakter hadt iets is toch al te lichtzinnigPhi Dat had ik waarlijk niet van je wacht (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6