NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. E i. Erfgenaam van het Majoraat. DINSDAG 16 FEBRUARI 1904. 21e Jaargang. No. 6327 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 FEBRUARI 1904. HAARLEM S DAGBLAD - \TICIIWC_ A nVCDTCMTTUDI A TA ABONNEMENTEN 1PEK ©ROE MAANDEN? Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen Sn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)1 a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap l ou/ens Coster. Directeur J. C. PEEREB00H. ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor. Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. jonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Jbis Faubourg Montrnartre. aarlem's Daglad van 16 Februari bevat o. a. i litenlandsch Overziclit, Nieuws Haarlem en Omstreken, Sport ïenl.- en Gemengd Nieuws. itenlaildsch Overzicht oogst van OORLOGSBERICHTEN joral in aanmerking genomen dat Zondag tussehen is gevallen, "groot. Van nieuwe voorvallen t niets gemeld. De Japansche is na haar optreden te Port ur van het tooneel verdwenen. Of .«leden schade is gaan herstellen <01 in Japansche haven, zooals som- m beweren en zooals ook niet larschijnlijk is, dan wel of ze lussische vloot van Wladiwostok fyian opzoeken, we weten het niet iemand schijnt het te weten, ten te geen correspondent meldt er van. Ook is niet onmogelijk, dat ilen moest innemen en daartoe een haven is gestoomd. Dit zijn igen. Geen gissing, maar beslist 1st is een telegram uit Seoul, lend, dat daar vijf Ja- jche oorlogsschepen en zes torpe tten zijn' aangekomen. De Ja :he vloot mag nóg zoo goed zijn Japanners nog zoo handig, zóo lebben ze. het nog niet gebracht iun schepen kunnen wandelen een stad, die ongeveer 25 mijl d ligt. Bedoeld zal wel zijn, dat hepen te Chemulpo, de haven leoul, liggen en, zooals het be- zegt, daar zijn „aangevangen" troepen aan land zetten, vier ba ar dan is dit telegram een lier- g van een vroeger of moet dat tere onjuist zijn geweest, want reten allang, dat troepen door a te Chemulpo geland zijn, acht nd man, dus veel meer dan vier jons, en dat daarvan een deel Seoul is opgerukt. En uit Rus- e bron komt zelfs het bericht, dat Chemulpo 19000 Japanners ge- zijn, wat wel waarschijnlijk is. voor eenige dagen dit aantal 3000 bedroeg. Tussehen Chernul- Chifu moeten de Japanners een llooze telegraafdienst hebben ge- ïiseerd. Waarom is niet heel lijk, want Chifu is een Chi- he stad, vlak bij het Engelsche iai-vvei gelegenhet zou schen- van de neutraliteit zijn, zoo de mers een dier plaatsen, zij het slechts zijdelings, mochten ge ien voor him operaties. Maar i kan er niets tegen doen en En id kijkt zoo nauw niet als iets zijn wensclien strookt, dus on- lijk is liet niet. a weet dat ook gezegd werd, dat inval op Port Arthur van uit iai-wei geschied is. laten hier de ingekomen berich- rolgen, waarin, naar men zien liet veel positiefs te lezen is. St. Petersburg gens een bericht van het Russi- telegraafagentschap werden,naar mbtelijk telegram van heden uit Arthur mededeelt, in den avond den llden in Joenkau op zee de in van vijandelijke schepen ge- Den 12den kwamen er berichten het verschijnen van zés Japan pantserschepen op de reedè. In ingau werd kanongebulder ge- tijdingen over den toestand in i zijn in 't algemeen vaag. Zij in betrekking op de landing van ische troepenafdeelingen op ver den punten aan de kust. Te Tsjemoelpo werd den llden een groote landing verwacht. Uit Tsjifoe ontvangen particuliere berichten zeggen, dat het Japansche eskader na het treffen bij Port Ar thur aanmerkelijke schade heeft be- loopen en naar Tsjifoe stoomde, waar bij drie groote schepen op sleeptouw werden genomen. Berichtgevers, die uit Jatoengau teruggekeerd zijn, bevestigen het be richt over het verschijnen van zes Japansche pantserschepen niet. Uit Inkau blijven tijdingen komen, dat 's nachts hij hooge zee in den omtrek van den Noorderpost lichten worden gesignaleerd, waaruit besloten wordt tot de aanwezigheid van boodschap pers van den vijand. De mobilisatie wordt met goed ge volg voortgezet. De chef-ingenieur van het gebied Kwantoeng, Bazilefski, meldt, dat de batterijen van de vesting van Port Arthur bij de beschieting geen schade hebben geleden. Generaal Linewitsj is tot opperbe velhebber van het leger in Mantsjoe- rije benoemd. Generaal Rennenkampt is benoemd tot chef der kozakken inOost-Azië. De grootvorsten Cyrillus en Boris begeven zich eerstdaags naar het oor logsterrein. De chef van den generalen staf der marine, schout-bij-nacht Rasjdest.- wensky, vertrekt Dinsdag naar Oost- Azië. Volgens een particulier bericht uit St. Petersburg, te Berlijn ontvangen, worden de berichten over de uitvaar diging van een verbod tot uitvoer van graan, van bevoegde zijde zoo beslist mogelijk voor ongegrond verklaard. Uit Tokio: De Japansche gezant in Korea be richt, dat de Russische gezant en de Russische inwoners van Seoel met de gezantschapswacht Zaterdag per extra-trein naar Tsjemoelpo zijn ver trokken. De straten naar het station waren afgezet door politie van het Japansche gezantschap en gendarmen, het station door Japansche troepen. Ter verdere bescherming van den ge zant werden eenige gendarmen met den trein meegestuurd tot Tsjemoelpo. De Japansche militaire attaché, ge- i neraal Dzjidzji, vergezelde bovendien persoonlijk de reizigers tot Tsjemoel- i po. De bevelvoerende admiraal berichtj over het gevecht bij Port Arthur, dat j weliswaar enkele schenen licht be- j schadigd zijn, maar geen één buiten gevecht is gesteld. De torpedobooten I keerden na den aanval naar de hoofd- vloot terug. De officieren en man- schappen toonden gedurende den strijd dezelfde koelbloedigheid als bij gewone manoeuvres. Ze zijn vol geestdrift. De Japansche regeering heeft, toen het gevaar voor een oorlog onafwend baar scheen, door den Japanschen ge zant te Peking de Chineesche regee ring den raad laten geven, in geval van uitbreken der vijandelijkheden, strikte onzijdigheid in acht te nemen. Tegelijkertijd kreeg de gezant op dracht de Chineesche regeering er op te wijzen; dat de onzijdigheidsverkla ring van China ook gewichtige pïich ten medebracht, n.l. dat China ervoor te zorgen bad, dat de neutraliteit ook door de oorlogvoerenden werd geëer biedigd. China moest daarom Sjan- hai-kwan en andere strategische pun ten militair bezetten en er voor zor gen, dat zijn havens niet voor oor logsdoeleinden gebruikt worden, Ou» de onzijdigheid van China door de mogendheden erkend te zien, zal Ja pan te gelegener tijd de mogendheden mededeel en, dat het plan heeft Chi na's onzijdigheid te eerbiedigen, zoo- lang dat ook door Rusland geschied! De Chineesche regeering heeft eeii proclamatie uitgevaardigd, waarin de onzijdigheid van China wordt uitge sproken. Op verzoek van den Engelschen consul aan den Japanschen consul te Tsjemoelpo om 34 gewonde Russen in een Japansch hospitaal op te nemen, zijn deze gewonden terstond opgeno men in het hospitaal van Japansche ziekenverpleegsters te Tsjemoelpo. waar zij door Japansche dokters be handeld worden. De „Associated Press" verneemt uit Nagasaki, dat de verliezen van de Russen te Tsjemoelpo 40 dooden en 464 gewonden zijn geweest. De Japansche legatie te Londen heeft geen bevestiging ontvangen van een gerucht, openbaar gemaakt in de Londensche Zondagsbladen, vol gens hetwelk drie Russische schepen van het smaldeel uit Wladiwostok door de Japanners in den grond ge boord zouden zijn. De Siberische spoorweg is op zes plaatsen vernield over een afstand van zeventig mijlen,vermoedelijk door roovers. Frankrijk aanvaardt het voorstel van minister Hay,strekkende om China onzijdig te doen blijven. Over de houding van DUITSCHLAND in den oorlog tussehen Rusland en Japan, schrijft het „Berl. Tagebl." Reeds deelden wij mede, dat Rus land een groot aantal troepen uit Russisch Polen naar het terrein van den strijd in Oost-Azië zendt. Dat Rus land op dergelijke wijze zijn west grens van troepen ontbloot, is een blijk van groot vertrouwen in de Duitsche politiek. Vergissen wij ons niet, dan kan men gerust aannemen, dat dit vertrou wen berust op verklaringen verleden jaar tussehen den Duitschen keizer en den Tsaar tijdens de bijeenkomst der beide keizers te Wiesbaden gewisseld. Zelfs beweert men, dat de Russische diplomatie toen beproefd heeft, de vei ligheid van Duitschland aan die zijde door een Duitsch-Russisch verbond nog meer te verzekeren. Ofschoon dit aanbod tot het sluiten van een verbond wel overeen te bren gen zou geweest zijn met Duitschland's plichten tegenover het drievoudig ver bond, is Duitschland toch, naar de ..Hann. Kur." verneemt, hierop niet ingegaan, daar 't mogelijk zou zijn, dat Duitschland hierdoor -niet in alle phasen van den Oost-Aziatischen oor log een strikte neutraliteit zou kun nen bewaren. Overigens houdt men zich in het buitenland druk bezig met de houding van Duitschland, zegt het „Berf. Tagebl." Vooral is dit het geval in Frankrijk. De Parijsche correspon dent van het „Berl. Tagebl." meldde het volgende In den ministerraad heeft men zich, naar mij uit goed ingelichte bron meegedeeld wordt, druk bezig gehou den met de houding van Duitschland. Men is er van overtuigd, dat Duitsch land de Amerikaansche opvatting be treffende China's neutraliteit onder steunt en men gelooft dientengevolge nu aan te kunnen nemen, dat de Ver. Staten met hun nota niet op de inte griteit van Mandsjoerije het oog ge had hebben, wat een anti-Russische be tooging geweest zou zijn. De „Neue politische Correspondenz" schrijft over deze quastie Daarentegen schijnen de hier wo nende correspondenten van Parijsche bladen in hun berichten een spel te beginnen, dat wel de aandacht ver dient. Deze berichten geven den indruk dat in de beoordeeling van de hou ding die Duitschland heeft aangeno men in den Russisch-Japanschen oor log, verschil bestaat tussehen de re geering en de openbare meening. De regeering zou volgens die be richten door Japan verdacht worden te Russisch gezind, de openbare mee ning te Japansch gezind te zijn. Het zou den buitenlandschen jour nalisten moeilijk vallen, schrijft het „Berl. Tagebl.", voor deze beweringen bewijzen te vinden. Het betreft hier slechts een tendenz-manoeuvre, die men goed zal doen in het oog te houden. (Zie voor de laatste oorlogsberich ten de 3de. pagina). Stadsnieuws. „HET WITTE KKÜIS." Vrijdagavond had in een der boven zalen van „de Kroon" eene belangrij ke vergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. De heer A. Riu- kema werd door den Voorzitter als nieuwgekozen bestuurslid welkom ge- heeten. Daarna deed de Voorzitter rnc- dedeeling over den stand van zaken in de hangende kwestie over deelna me van Ziekenfondsen aan het Witte t Kruis. Vervolgens werd een staat van I het verplegingsmateriaal overgelegd, j Ingekomen was eene missive van schoolhoofden, kennis gevende van hun advies aan B. cn W. in zake de 1 definitieve voortzetting der schoolba- i den. Het Witte Kruis wacht hierin op bespreking met B. en W. Een verzoek van de Afd. Haarlem I der Nederlandsche Vereeniging tot j afschaffing van alcoholhoudende dran ken om in de badhuizen propaganda- platen te mogen ophangen, werd bij meerderheid van stemmen afgewezen, als liggende niet op den weg van Het Witte Kruis. Evenzoo werd op een in gekomen verzoek om in de badhuizen een proef te nemen met een nieuw stof werend middel, genaamd Antipul- vine, na bespreking, niet ingegaan. De volgende mededeeling behelsde de toetreding der afdeeling tot de Nationale Vereeniging van Volks- en Schoolbaden, die zich ten doel stelt de bevordering en in standhouding van volks- en schoolbaden in Neder land en dit doel vooral tracht te be reiken door het stichten van een bu reau van informatie en advies voor oprichting en exploitatie van Volks- en Schoolbaden. Voorzitter dier Ver eeniging is Dr. Ruysch en jaarlijks houdt ze een congres. In September 1903 had dit in Scheveningen plaats, waar o. a. de Voorzitter der Afd. Haarlem van bet Witte Kruis, Dr. v. d. Berg, mededeeling deed over de Volks-douehebadhuizen alhier, j Als 3e punt der agenda gaf de pen- ningmeester, de heer A. de Clercq een interessant resumé van de zeer om vangrijke rekening en verantwoor ding over 1903. De staat der geldmid delen bleek daaruit reden tot tevre denheid te geven. Het Badhuis aan den Koudenhorn gaf winst, dat aan het Leidsche Plein vooralsnog eenbe- j langlijk nadeelig saldo, j Door den Voorzitter werd een Com- I missie aangewezen bestaande uit de j heeren Mr. Thijssen en v. d. Kamp, die de staten zullen nagaan en daar over verslag uitbrengen. Op voorstel van den penningmeester werd besloten f350 af te lossen van de leening voor het Badhuis aan den Koudenhorn en eene leening van f1000 alsnog te sluiten voor het 2e Volks- douchebadhuis met rente en aflos- sing op de exploitatie-rekening. Verder droeg de penningmeester nog de veranderde begrooting voor, die werd goedgekeurd. De Voorzitter dankte hem daarna uit naam der Vereeniging zeer, voor zijn moeitevol beheer. De secretaris, Dr. Facee Schaeffer, las daarna het uitgebreide jaarver slag voor, dat de goedkeuring der ver gadering verwierf en waaraan de Voorzitter evenzeer waardeerende woorden wijdde. Het verslag herdenkt als voornaamste gebeurtenis de ope ning van het 2e Volks-douchebadhuis. Verder zij het volgende er aan ont leend Het aantal baden aan den Kouden horn bedroeg in 1903 26541, d. i. 29S7 meer dan in 1902. Hierbij waren slechts 1152 vrouwenbaden. In het 2e Volks- douchebadhuis aan het Leidsche Plein werden vanaf de openingsdatum tot ultimo December genomen 16179 ba den, waaronder 3637 schoolbaden en slechts weer 920 vrouwenbaden. De 2-maandelijksche proef met de school baden is op een paar finesses na, uit stekend geslaagd. Er kwamen in 1903 201 aanvragen in om verplegingsmateriaalaan al le kon worden voldaan, terwijl voor ruim f200 nieuw materiaal werd aange schaft. Plannen zijn in wording, te trachten de benoodigde gelden te ver krijgen om te komen tot een eigen magazijn voor verplegingsmateriaal met een woning voor concierge daar aan verbonden. Het ledental vermeer derde van 243 tot 252. Naar het Her stellingsoord „Heideheuvel" werden uitgezonden 7 patiënten die bijna allen veel verbeterd en tevreden terugkwa men. Door den desinfecteur werd slechts 6 keer ontsmet, veel minder dan vorige jaren. Een legaat van f 574 werd in den loop van het jaar ontvan- gen van wijlen de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid en f160 subsidie werd in 1903 genoten van de Hoofd-vereeniging. Den 14en September werd de Koninklijke goed keuring verkregen op eene wijziging in de statuten, waardoor de duur van de Vereeniging met 29 jaar werdver- lengd. Het verslag eindigt met vele desiderata voor 1904 en hulde aan voorzitter en penningmeester voorhun- ne toewijding en ijver. In het verdere beloop der vergade- ring werd besloten weer de hoogste subsidie aan de Hoofd-vereeniging aan te vragen. Tot penningmeester werd herkozen de heer A. de Clercq met op één na i algemeene stemmen. Tot leden van de j Commissie voor reglementsherziening werden benoemd de heeren Mr. Thijs sen, Oudschans en Dr. Facee Schaef- fer. De benoeming van eene Commis- i sie van Toezicht voor het 2e Volks- i douchebadhuis werd aan het bestuur J overgelaten j Nog een paar meer huishoudelijke zaken kwamen aan de orde, waarna de vergadering wegens gevorderd uur werd gesloten, terwijl meerdere zaken tot eene volgende vergadering moes ten worden uitgesteld. Onder de rechtszaken van j.I. Donderdag werd vermeld de dief stal van een manteltje door Johanna Siereveld. Daar hier ter stede iemand van denzelfden naam woont, deelen we mede, dat de bij de rechtszaak betrokken persoon te Heemstede woonachtig is. JAPANSCHE, CHINEESCHE EN INDISCHE VOORWERPEN. De firma Kleitkamp uit Rotterdam houdt eenige weken lang een ten toonstelling van bovengenoemde arti kelen in het Museum van Kunstnij verheid. Men kan zeggen, dat deze expositie actueel is wat de Japansche artikelen betreft, evengoed als een tentoonstel ling van Russische kunst, dat wezen zou, wanneer er zooiets als een Rus sische kunst bestond. Japan heeft het leeuwenaandeel van de uitstalling. Aan de wanden van de rotonde in 't Museum hangen de kakemono's, (hangrollen) ook hier te lande wel bekend, voor versiering van serre of vestibule r de makimo- no's of langrollen, die horizontale richting moeten wordei pgerold. De 1 Japanner is niet gewot ze aan de wanden van zijn wonim e hangen, daar ze geschilderd ai„ :e zijn op zijde of papier dan al neel spoe dig hunne frischheid zouden verliezen. Al deze schilderwerken geven blijk van de groote kunstvaardigheid der Japansche artisten. Onze aandacht werd o. a. gevestigd op een kakemono met apen, waarvan de teekening uit de verte bekeken als 't ware onder een vernis verborgen scheen, terwijl in werkelijkheid onder de loupe bijna elk haartje zichtbaar is. De manier van teekenen op zichzeli is dan ook zeer merkwaardig. Van dieren en vogels wordt vóóraf een nauwgezette studie gemaakt, terwijl teekenaars uit de zoogenaamde ,.Ka- noschool" de kunst schijnen te hebben ontdekt, om met enkele trekken een beeld in volle actie voort te brengen. Dat zien we in een hollend paard, in een priesterfiguur, in de zonderlinge duivelen, die de Japanners bij voor- i keur in hun werk brengen. Bijzonder mooi is het houtsnijwerk, i dat evenals onze Indische kunst, een j eindeloos geduld en veel kunstgevoel vereischt. De ingewikkelde samen stelling van verschillende groepen doet zien, dat deze kleine kunstwerkjes J met zeer verschillende instrumenten moeten zijn uitgesneden. Wie ze raaak- te, deed dat zeker meer voor het ge- not van 't vervaardigen, dan om de j -winst. i Ook in ivoor en been is er veel I moois, maar daar deze stof vóór de bewerking warm gemaakt kan wor- I den, is ze veel gemakkelijker te be- i werken dan hout. Onder de verzameling troffen we verder aan Netsukes of gordelknoo- 5 pen, satzuma, aardewerk en cloison- i né-émail, benevens een collectie pren ten, die reeds Zaterdag bij het uit pakken koopers vond verder JapanscK lakwerk en bronzen en antiquiteiten, waaronder een Japansche lclok. die 24 uur loopen kan, maar slechts 12 streep jes heeft, zoodat ze om de 2 uur aan wijst de tusschenliggende momenten moet de gebruiker maar schatten. Het gaat met zulke voorwerpen, zooals ons de heer Kleitkamp zeide, in Japan al precies als hier. In de steden kent men noch de oude klee ding, noch de oude artikelen meer, daar is alles Europeesch geworden. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat deze tentoonstelling juist op dit oogenblik voor ons van groot be lang is. Niet aangenomen. Door Dr. A. J. Th. Jonker, predi kant te Heemstede, is bedankt voor het beroep naar Haarlem, vacature Ds. van Lennep. Feuilleton. Naar het Duitsch van E. VON WERNER. eciaal bewerkt voor Haaklem's Dagblad. ert zette daarbij een zeer ernstig ht, ofschoon hij moeite had zijn m te houden. Moet ik soms van alle levensge- ifzien, viel Philip uit, omdat men lens teleurstelde Dat komt niet ij op Dat heb ik, natuurlijk door ddeling van Christiaan ook tot luw Inga gezegd, die verwensch- al ben ik nog altijd niet mac.h- Maar ik heb niet onduidelijk la- tlijken, waar ik troost gevonden in nu mijn geluk hoop te vinden, peet dat nu. Zoo, en hoe nam zij het op Koert, die eensklaps het ge- werkelijk interessant scheen te i. 0, ver boren verwachtingjuich- 'hilip. Zij was diep aangedaan, zij mij de hand gaf en zeiOp a ik niet boos, mijnheer Roder. U is slechts het offer geweest, u is een goed mensch Dat heeft zij woor delijk gezegd, Christiaan heeft het mij later nog tweemaal moeten ver talen. Ja, je bent een goed mensch stemde Koert eveneens met aandoe ning toe, dat zijn offerlammeren al tijd. Dus op jou is zij niet boos, dan zal al haar woede zich op mij con- centreeren en mij w^eht een vre.ese- lijke strafpredikatie. Philip glimlachte vol schadenfreu de, hij wist eigenlijk nog altijd niet. vrat zijn schoolvriend zich eigenlijk veroorloofd had, want Inga had zich niet verwaardigd opheldering te ge ven, toen zij te weten kwam, hoe men haar antwoorden overbracht. Maar zij had zich op de lippen gebeten en de kleine vuisten gebald en eens zelfs met den voet gestampt. Philip mocht nu blij zijn, Koert zou duchtig deles gelezen worden en dat had hij ver diend. 1-Iij plaagde iedereen en bracht overal misverstand. Hij was boven dien een gevoelloos mensch, want in plaats van zich die geschiedenis aan te trekken, floot hij een vroolijk deuntje en zei, gelukkig zoo zacht, dat Philip het niet verstond Dat gaat goed dat geeft weer katjesspel Zoo dadelijk kreeg hij echter nog niet zijn verdiende loon, want bij hun komst in de pastorie, vonden zij de beide meisjes al klaar om naar de kerk te gaan, maar de wijze, waarop Inga hem ontving, of eigenlijk niet ontving, toonde toch, wat hem te wachten stond. Zij reikte den heer Roder met in 'toog vallende vriende lijkheid de hand en sprak op bemin nelijke?! toon eenige woorden met hem, die hij hélaas niet verstond. Luitenant Fernstein daarentegen werd met geen blik of woord verwaar digd. Zij scheen niet te hooren, dat hij tot haar sprak en keek over hem heen, alsof hij er in 't geheel niet was. Hij keek haar des te opmerkzamer aan, terwijl hij berichtte dat en waar om Bernard eerst later komen zou, want zij zag er heden werkelijk al lerliefst uit. De kleine Inga had n.l. een grooten koffer meegebracht met alle toiletten, die voor haar verblijf in Bergen bestemd waren. Zij hadden daar immers ook hun diensten gedaan en den armen Axel Hansen het hoofd totaal op hol gebracht. Maar ten slotte liet zij hem in den steek he nevens de koffer, dien hij op de stoomboot zoo energiek oneischte, en daarmee ging zij naar Raansdal. Nu moest die keur van toiletten hier aan het eenzame fjord de revue passee- ren, tot verwondering der Raansda- lers en niet tot genoegen van den predikant, die echter veel te verstan- dig was om er ernstig tegen op te komen. Hij wist immers, dat zh'n 'nicht het in de weelderige omgeving harer ouders niet anders gewoon was. Hildur droeg haar eenvoudig Zon dagskleed van zwarte zijde en een lichten stroohoed met lint gegar neerd, haar jonge bloedverwante daar entegen een lichte japon van batist, wit met een patroon van teere roosjes en een eveneens met rozen versierd hoedje. Het was te élégant voor deze streken, maar het stond haar beeldig en dat vond Koert ook. Ik geloof heusch, dat zij toilet gemaakt heeft voor de aanstaande strafoefening, dacht hij bij zichzelf. Moet ik, zwarte verrader, misschien respect hebben voor dezen rosen vlin der'? Maar mooi is ze, bijzonder mooiEn als Philip haar nog lan ger zoo onbeschaamd aankijkt, wordt hij heelemaal gek. Philip kon inderdaad zijn oogen niet van het jonge meisje afhouden en deed krampachtige, maar hélaas vergcefsche pogingen, met zijn enkele Noorsche woorden een gesprek rnet haar aan te knoopen. Het ging hee lemaal niet, ofschoon Inga een waar lijk roerend geduld aan den dag legde bij zijn inspanning om zich verstaanbaar te maken. Zij glimlachte hem bemoedigend toe en behandelde hem met in het oog vallende beminnelijkheid, zoodat Koert zich woedend op de lippenbeet. Hij wist immers, dat het alleen was om hem te ergeren, maar het merk waardigste was dat hij zich in weerwil daarvan toch zoo boos maak te, dat hij een gevaarlijke neiging in zich voelde opkomen om zijn bemin- nelijken schoolvriend den hals om te draaien, in het fjord te gooien of een andere onaangename gewaarwording te laten ondergaan. Nu verscheen de predikant in toga, en men ging te zamen op weg naar de kerk, die vlak naast de pastorie lag, men behoefde alleen maar het kerkhof over te ste ken. De gemeente was reeds bijeenge komen, alleen Bernard was nog niet aanwezig Hij kwam met HaraldThor vik eerst, toen het orgel en gezang al begonnen waren, en om niet te storen, bleef het tweetal eerst nog bij de binnendeur van de kerk staan. Tntusscheu kwam in snellen draf een wagen door het stille plaatsje aanrollen, een zeldzaamheid inRaans- dal, waar men meestal van booten gebruik maakte. Het was een van die lichte, gemakkelijke bergwagens. die alleen door den eigenaar van Alfheim gebruikt werden, de prins mende zelf de paarden, die uitgezochte schoone exemplaren van het Noorsche ras waren. Naast hem zat een jonge dame en achter het tweetal een bediende in Sassenburgsche livrei. Zij bleven voor de kerk staan, de prins stapte uit, wierp den bediende de teugels toe en hielp de dame bij het uitstappen toen liepen zij snel over het kerkhof naar het godshuis. Daar binnen werd juist het tweede vers van het gezang gezongen, toen de deur zachtjes open ging. Harald, die er met zijn rug naar toe stond, lette daar niet op, maar hij zag hoe Bernard plotseling ontstelde en midden in het gezang ophield, toen draaide hij zich ook om en werd prins Sassenburg en barones Hohen- fels gewaar, die juist binnen kwamen. De kerk was bijna geheel bezet, maar in de eerste bank, vlak bij den preek- stoel, die gewoonlijk alleen door de 'familie van den predikant gebruikt werd. waren nog twee plaatsen open en de prins bracht Sylvia zonder aar zelen daarheen. Zij groetten beiden met een lichte hoofdbuiging en gingen toen zitten. Waarom zing je niet mee? Heb je plotseling je stem verloren fluis terde Harald tijdens het tusschenspel van het orgel zijn metgezel in. Deze antwoordde, maar zijn oogen volgden onafgebroken het tweetal. Wat moest dat beteekenen? Sassen burg was nog nooit in de kerk van Raansdal geweest en Sylvia zou wel niets van de Noorsche preek begrijpen. Zij wisten toch, dat dominé Eriksen de godsdienstoefening zou leiden en dat zijne dochter daarbij natuurlijk tegenwoordig was, *en in weerwil daarvan kwamen zij of misschien, wel daarom? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1