?i genaamheden zullen veroorzaken, wanneer zij kunnen zeggen„wij heb ben een groot Westersch leger versla gen en kleine Staten zullen heelemaal niets in te brengen hebben. Het kon ook gevaarlijk zijn voor onze bezittin gen in de Oost. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6329. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1904. ARLENI'S DAGBLAD ABONNEMENTEN «ffe ADVERTENT1ÊN: PER DRIE MAANDEN; ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - 1-20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel gemeente)0™. T 00n 8 E 8 1.30 Gr00te ie,ters naaf p^tsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post'door'Nederland' 1.B5 IKleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Gdüiustreerd Zoraiagsbla'd, 'voor Haarlem' I 037J4 Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buifenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.45 intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. sHSj* £5^ Bijkantoor; Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnnmmer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. an Tweede Blad, Onze Koloniën. ffioet Rusland of Japan den Oorlog winnen Japan, strevende naar uitbreiding van grondgebied, om zijn overbevol- I king tegen te gaan, zal bij een even- tueele overwinning mettertijd gevaar lijk voor onze Indische bezittingen kunnen worden. II Bij een nederlaag der Russen, zou- 3ÖirAT HOIYPT TT'? FN WA4HOM? den deze telkens weer opnieuw de vij lt AT llüUTl Ui EK W AAKUH i andelijkheden doen uitbreken, zoodra i zij van hun verliezen bekomen, gele- genheid daartoe hadden. Rusland, over betere hulpbronnen beschikkende dan Japan, is bij liet laatste rijk, bij een eventueele nederlaag, de vrees hiervoor niet zoo groot. '1 Waar beide rijken, zoowel Rusland als Japan, zich ten strijde toerustten, geleid door zucht naar uitbreiding I van grondgebied, verdient het motief waar het omgaat, noch hij de een, noch bij den ander sympathie. E.Q Toen wij bovenstaande vragen aan ^inze lezers ter beantwoording aanbo- hadden wij niet kunnen denken, zooveel hunner zich geroepen zou- ien gevoelen om hun hopen en ver- rachten uiteen te zetten. Er blijkt lit, welk een groote belangstelling er sstaat voor dezen oorlog, al wordt iie ook zoo ver van ons af gevoerd. Onzerzijds betuigen wij aan hen, die itwoorden inzonden,, onzen vriende- jijken dank voor de genomen moeite. Sommigen hebben ons hun twijfel te cennen gegeven over het nut van leze antwoorden: die twijfel zal na iet lezen daarvan wel opgeheven zijn. imers het nut ligt in de wrijving der sdachten en menigeen zal in de ver killende opmerkingen argumenten mtdekken, die hem vroeger niet te linnen gekomen waren Natuurlijk is het onmogelijk om ille antwoorden te plaatsen reeds ie plaatsruimte alleen zou dat he etten. De sympathie is grootendeels aan [de zijde van RÜSLASTD We kunnen de oorzaken daarvan 'erdeelen als volgt bg Redenen van Godsdienst. Vrees voor het verlies van onze frajKoloniën, wanneer Japan win' Economische redenen van verschil- Jlenden aard. i Voorkeur voor een Europeeschen iStaat. I Allerlei andere redenen. /■Q) Allereerst dan de redenen van re Godsdienst. De vrees is gewettigd, dat Japan, jhoovaardig op zijn succes in den jong- *sten oorlog met China, tot overmoed zal gevoerd ^vorden en prat op de be haalde overwinning op Rusland, wel licht aan uitbreiding zijner macht zal gaan denken door annexatie van lan den en zeeën in zijn omgeving. Uit een algemeen oogpunt be schouwd, zal het goed zijn, dat de Japansche macht door de overwinning der Russen zal gebreideld worden want, ofschoon Japan tot de meest .geciviliseerde Staten van het Oosten [behoort, mag toch niet vergeten wor den, dat het heidensch element in Japan zoowel op politiek, sociaal als ehristelijlc-godsdienstig terrein een on berekenbaar nadeel kan uitoefenen in 't eigen land als daar buiten. Gaat Japan tot annexatie of uitbrei ding zijner Suzereiniteit over, dan .vieren Buddha en Confucius feest. Zou de oppermacht van Japan in bet Oosten ook niet gevaar kunnen opleveren voor onze Oost-Indische be zittingen Ik ben voor den Grooten Beer alles behalve sympathiek gestemd, maar ivoor het algemeen belang en welzijn ivalt voor de zegeviering der Russische wapenen veel te zeggen. Als Japan wint, zal er spoediger gc- vaar bestaan dat deze staat, door be haald succès gedreven, zich onze ko- loniën zou toeëigenen. en door den 1 vriendschappelijken voet, waarop het! met Engeland zich bevindt, samen één kaart zouden spelen. Japan zou er zich waarschijnlijk meer aan «eleeen doen liggen, dan Rusland, de Chineezen te beschaven. en daardoor dit zoo groot volk een vrees voor Europa doen worden. Mocht Rusland verliezen, dan zou 1 hierdoor de Europeesche handel te lijden hebben, daar de invloeden van j den oorlog zich op de Russische pro-1 ducten als tarwe etc. zouden doen gevoelen. Voor onze Nederlandsche bezittin gen zou het wel eens gevaar kunnen loopen indien Japan het won. Van een zegevierend Rusland heb- Wij zullen anders onze Koloniën ben w^ voor ons bezit niets, van Ja-: verspelen, indien Japan de overhand pan alles te vreezen. Wint dit laatste; mocht behalen. Ik hoop ook, dat Rus-;land, dan zal het uitbreiding zoeken' land later met dien allesopvreter Al-1 naar het Zuiden. Wel liggen tusschen bion te doen mag krijgen, tot wraak;het huidige Japansche gebied en on-! voor onze broederen in Transvaal, j z^n Archipel de Amerikaansche Phi-1 [lippijnen, maar een waarborg voorj In een eventueele overwinning van:d?, integriteit van ome Oostitsi Bat. Japan, zie ik een gevaar voor het aUerminsltlteeiee.r zo.u te-reraachten voortbestaan van onzeKcrtoniëiL Ij^^en verdeelinR van dên rijken buit Wanneer Japan (de zeemogendheid) uiJtmuntend 20u(fen verstaan. En wij overwint, dan is de wereldheerschap-d nio(£ bij wionen, lndjen bij PU in handen van de zeemogendheden accoord de yereenigde Staten de Phi- en zal de grootste zeemogendheid, En- iippijneil aan Janan afstonden, om in! geland (de bondgenoot) met nalaten, ruü daarv00r de vrije hand te krij- daaruit voor zich groot voordeel teen in ons koloniaal gebied, trekken. Een verdeeling onzer Kolo- j De zegepraal van Rusland daaren- niën tusschen Japan en Engeland is tegen waarborgt ons het bezit van dan slechts een kwestie van tijd eninèulinde, niet enkel tegen Japan.; daar ondergeteekende, toen wel sym- maar ook tegen andere op expansie1 pathie hebbende voor de energie en beluste mogendheden als de Vereenig- ontwikkeling der Japanners, de be-de Staten in Engeland. Krijgt Rus- langen van zijn land, daar verre boven land het overwicht in den Grooten stelt, staat hij beslist aan de zijde vanOceaan, dan zal het niets liever Rusland. wenschen, dan dat het groote eilan- den-rijk tusschen het.vaste land van Er zou naar mijn inzien gevaar kun- en van A.ustralië in het bezit nen ontstaan voor onze Oost-Indische "ven ee"er "T® ™°g ft? bezittingen en ook vo„ duurte der fe^worde dat jan de granen, indien Japan wint. Engeiscbé viag Wappert. Een mach- jtig Rusland is ook voor ons gebied Indien Japan overwint, zal het zich'in Europa een waarborg, want het waarschijnlijk niet blijven bepalen tot Czaren-rijk heeft er belang bij, dat Korea, maar op aanstoken van Enge- de monden van Rijn, Maas en Sche'- land, ook de plaats van Rusland wil-de noch Duitsch. noch Engelsch bezit len innemen in Mandsjoerije. Enge-1 worden. Zegeviert Japan, dan is dit land zal zich dan niet tevreden stellen een voordeel voor de vereenigde Sta- met Thibet, maar zich ook, op zijn ten en voor Engeland, en deze twee Engelsch natuurlijk, al vaster nes- juist hebben \yij met Japan in Oost- telen in het Jan-tse-Kiang-gebied. Azië het meest te duchten. I Deze bondgenooten eenmaal heer en Wint Rusland, dan witook 1 meester zifnde in het Verre Oosten bondgenootschap met Frankrijk aan meester zijnoe in net veire uosten, wat behoud van den vrede en zullen, naar ik vrees, spoedig tot eene I Naar mijn bescheiden meening, zal bij eventueel winnen der Japanners, het Christendom in Europa veel te lijden hebbennatuurlijk niet in de naaste jaren, maar wellicht in het naaste verschiet. Ten eerste is Rusland een Christe lijke Natie, ten tweede voor den han del aan de Oost-Aziatische wateren ten gunste voor 't continent, en ten derde, omdat de Japanees vuil en sluw, en ook in 't geheel niet te ver trouwen is. Bij een eventueele over- winniug zou hij misschien zoo over moedig worden, om onze bezittingen in Oost-Indië aan te vallen. Wij Ne derlanders bezitten geen macht genoeg om tegen zoo een vuilen overweldiger weerstand te kunnen bieden. Daarom zeg ikRusland moet over winnen. verdeeling ran onze Oost-Indische Ar-1 ^ömdïzfreïenS^ chipel besluiten. j_ nu eenmaai de oorlog is ontketend Ivoor een besliste en schitterend''* Anders konden wel eens onze bezit-overwinning aan Rusland, tingen in andere handen komen. Hoewel ik geloof, dat Rusland veel De Japanees zal in zijne overmoedig-aanleiding tot den oorlog heeft ~e- heid een lastige nabuur worden voor geven, hoop ik toch dat Rusland het onze Koloniën. Iwint; uit vrees dat Japan, wanneer dit ook hier als overwinnaar uit den Eene overwinning door Japen Zou tak de Nederlandsche Koloniën wel eens kunnen krijgen in onze Indische m gevaar kunnen brengen. Ic Ja> het gele ras. Immers, indien Rusland de mindere blijkt van Japan, zal Chi na er vanzelf toe komen, zich mei Japan ten nauwste te verbinden, wat des te meer mogelijk is, daar Japan ners en Chineezen één ras is, vervuld van haat tegen de „Westersche dui vels". Onder leiding van Japan zou China zich dan snel kunnen ontwik kelen, evenals Japan zelf heeft ge daan en dan zal Europa tegenover zich hebben een geheel ras, hetwelk op het oogenblik reeds meer dan 450 millioen zielen telt. Het is dus mijn hartelijken wensch, dat Rusland Ja pan niet slechts moge overwinnen, maar totaal (indien mogelijk) ver pletteren en uitputten. Nederlandsch Oost-Indië ligt in de nabijheid van Japan. Wanneer Japan één van de mach tigste rijken van Europa verslaat, zal het natuurlijk den neus in den wind steken en dan kon het wel eens ge beuren, dat het onze bezittingen in Azië tot zich nam. Japan gaat van de stelling uit: ..Azië voor de Aziaten Economische Redenen. Geachte Redactie Ik had gehoopt, dat U deze vragen niet had behoeven voor te leggen aan de lezers van uw blad, echter, nu ..Mars" zijn zin heeft doorgedreven en er daardoor oorlog is, hoop ik, dat Rusland als overwinnaar uit den strijd zal komen en wel om 't feit, dat wij Europeanen er veel belang bij hebben, dat de economische vooruit gang en de ontwikkeling van het groote Russische Rijk zoo min moge lijk worden gestoord en teruggezet. Dit groote Russische gebied heeft nog slechts voor een klein gedeelte zijn grooten rijkdom van voortbrengselen enz. ter beschikking der Europeesche nijverheid en industrie kunnen stel len. I Wint Japan, dan zou wel eens waar kunnen worden, wat keizer Wilhelm i heeft gezegd van ,,'tgele gevaar", en I nog nergens ter wereld waar de Mon- j golen zich hebben genesteld, zijn de andere rassen er op vooruit gegaan, zoodat bun hegemonie een zeer groo te ramp zou zijn voor de wereld den vrede, i Dat daarom Japan het loodje legge! Naar mijne meening is Rusland het 'wereldrijk der toekomst en is daarom alles, wat dit rijk in zijne ontwikke ling tegenhoudt, ie betreuren. Bij eene overwinning van het gele ras in de toekomst zal het gevolg zijn. dat Europa met Aziatische werk krachten zal worden overstroomd, |wat op de loonen een aeer nadeeligen invloed zal hebben, daar de Aziaten met veel minder tevreden zijn. Een oorlog is altijd te betreuren en Rusland is met zijn concessies zoo ver gegaan, als maar cenigszins mo gelijk was. Het is alleen aan den onzinnigen overmoed van Japan te wijten, dat de oorlog is uitgebroken. Een sterk Rusland is mij liever dan een sterk Engeland en dit laatste land krijgt door een Russische neder laag tamelijk wel de handen vrij. bezittingen. Bij een overwinning van Japan zal zich deze mogendheid zeker niet met Korea tevreden stellen, maar binnen een afzienbaren tijd aan Nederland een gedeelte of geheel zijn Ind. bezittin gen ontnemen. Bij een totale overwin ning van Rusland, zal dit Japan voor- loopig de lust wel benemen, zich an dermaal in het avontuur van een ver overingsoorlog te steken, waar nog bij komt, dat het voor de Rusische Re geering onmogelijk is, om Mandsjoe rije waar het zoovele millioenen aan spoorwegen enz;, in gestopt heeft zon der slag of stoot aan Japan over te laten. De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den Oorlog zal winnen, ofschoon zijn sympathie eerder aan de zijde van Japan is, omdat, wanneer Japan een flinke nederlaag lijdt, de kans schoon is, dat dit ondernemende rijk althans in de eerste 25 jaren geen begegrige blikken naar onze Oost-Indische kolo niën zal werpen. Wanneer Japan het wint, zullen wellicht alle Oostersche despoten hun I hoofd opsteken en kan het zijn, dat ze den Christenen veel last of onaan- Naar mijn inziens is het gevaar voor onze Indische bezittingen niet uitgesloten,' indien Japan het wint. Overigens, wat de beschaving betreft, is het naar mijn gedachten ge- wenscht, ook rechtvaardigsheidshal- ve, omdat meen ik Japan ook te over ijld is geweest, en het recht aan de zijde van Rusland staat. Japan, als het den oorlog wint, zal al te gevaarlijk zijn voor zijne naaste huren. Zelfs zou het wel onze Oost kunnen wegnemen, waar wij niets tegen kunnen doen. Voor Rusland be hoeft men niet bang te zijn, daar er in Europa landen zooals Engeland en Duitschland zijn en in Amerika de Vereenigde Staten, die zijn macht een beetje kunnen beperkten. Wanneer Japan onverhoopt mocht winnen, zou Europa in 't algemeen en Nederland als koloniale mogend heid in 't bijzonder, zijn prestige in 't Oosten gaandeweg verloren zien gaan. Immers Japans overwinning zou den sluwen en geslepen Chinees, die vooral in onze koloniën zooveel invloed krijgt, (al is het dan ook niet op de netste manier) overmoedig ma ken. en wanneer Japan en China de handen ineen zouden slaan, dan zou wel eens in vervulling kunnen komen wat Duitschland's keizer eenmaal be doelde, toen hij waarschuwde voor het gele gevaar. Dat ook Amerika bij eene overwin ning van Japan op den geschikten tijd zich niet onbetuigd zou laten en in het troebele koloniale water gaan visschen, is zeer waarschijnlijk. Europa kan, mag en zal in de ge geven omstandigheden niet toelaten, dat Japan wint en dat dit de Keizer aller Russen, „de Vredes-idealist", reeds wist lang vóór het uitbreken van den oorlog, staat bij mij vast. De ondergeteekende hoopt dat Rus land den oorlog zal winnen, omdat het heter voor den handel in het Oosten is. Ie. De overwinning van Japan kan onze koloniën in gevaar brengen. Im mers. indien Japan meester van den toestand in Oost-Azië wordt, is de stap van den Japanschen Archipel naar onzen Indischen Archipel be trekkelijk klein en zal Japan van En geland en de Vereenigde Staten ver moedelijk weinig of geen tegenwer king ondervinden. Te eerder zal Ja pan hiertoe komen, indien Russischi* oorlogsschepen onze kolenstations zul len benutten (wat feitelijk letterlijk volgens het volkenrecht niet schenden der onzijdigheid is), zoodat Japah eventueel een voorwendsel zou heb ben om met Nederland in conflict te komen. 2e. Omdat de overwinning van Ja- :pan de voorbode kan zijn van de [verdringing van het blanke ras door Mij is door een effectenhandelaar verteld, dat ons land nu al zestig millioen gulden schade lijdt, wegens daling der Russische fondsen, en dat zal natuurlijk nog erger worden. Ik vermeen, dat de groote steden in ons land al genoeg hebben aan het verschenen jaar. In het belang der houders van Rus sische effecten in ons land zoude het naar mijn oerdeel wenschelijk zijn. dat Rusland den strijd won. Al zijn er in Rusland wel eens ge beurtenissen, waaruit de meening kan volgen, dat aldaar de bescha ving nog niet zoover is gevorderd als in Zuidelijker landen, toch is ze veel grooter dan in Japan of in China. Won Japan... dan zou dit minder beschaafde land met China al gauw trachten met kracht van wapenen al len handel met Rusland, Oostenrijk. Frankrijk te beletten of te regelen naar willekeur. Dus daarom wordt Rusland hooger gesteld en wordt dit Rijk de over winning toegewenscht. Indien het gele ras de overwinning behaalt, zal dit voor den algemeenen en wereldhandel eene zeer noodnottige gebeurtenis worden en vroeg of laat eene verdrijving van de Europeane* uit geheel Azië na zich slepen. Ook zou alsdan eene verschuiving van het Mongoolsche ras toch aan de Europee sche grenzen niet tot de onmogelijk heden beliooren. Ook onze O.-I. bezit tingen zouden dan zeker vroeg of laat voor ons verloren gaan. Zonder mij te wagen op politiek of diplomatisch terrein, dat in den laat- sten tijd zoo velen wisselende nuances en geheel onverwachte resultaten aan biedt, is het, met het oog op den thans gevoerden oorlog tusschen Rus land en Japan, mijn volle overtuiging, dat in verband met commercieele be langen voor het Westelijk Europa, het zéér te wenschen is, dat Rusland' wa penen mogen zegevieren op zijn tegen stander terwijl, beschouwd uit het oogpunt van religieusiteit en morali teit, het hoogst te betreuren en te bejammeren zou zijn, zoo het gele ras triomfantelijk uit dezen worstelstrijd te voorschijn trad, om verder zijn autoriteitsgezag, gepaard met natio- nalen trots en overmoed, te doen gelden. De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den oorlog zal winnen, omdat zijn meening is, dat duur brood voor vele huisgezinnen er het gevolg van zal wezen, zoo Japan het wint en later de overmacht van liet gele ras niet ge- wenscht is voor Europa. De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den oorlog zal winnen, omdat het brood anders te duur wordt. Uit Rusland ontvangt men vele dagelijksche benoodigdheden als petroleum, graan en meer dergelijke behoeften. Uit Japan echter komt wei nig of niets. Bovendien getuigt Japan's verrader lijke, geheel tegen de wetten van oor logsrecht indruischende overval der Russische schepen, van de laagheid der Japansche karakters. Dus zou het niet kwaad wezen, wanneer hun eens duchtig de les gelezen werd. mensch, toch gevoelt hij zich nader staan tot den Rus dan tot den Japan- nees. Moet de macht van Rusland ge kortwiekt worden, ter wille van betere verhoudingen in zijn innerlijke orga nisatie, moge dit dan geschieden op andere wijze dan door een nederlaag, hem toegebracht door Japanneezen. in zijn oogen, (misschien ten onrechte) een minder waardig ras. Wij (ons matig Nederland) zijn zoo veel malen door Rusland geholpen, toen wij door de Kozakken zijn gered, dus nu is het ook onze plicht en wensch, om de hand boven Rusland te houden. De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den oorlog zal winnen, opdat het gele ras niet de overhand krijge. want dan kon Europa wel aan het oorlogvoeren blijven. Goed is het evenwel, dat Rusland een gevoelige les krijgt om andere Mogendheden af te schrikken. Mijns dunkens moeten wij, met het oog op de toekomst, politiek, het we reldverkeer, en eigen koloniale veilig heid, verder in het belang van het blanke ras in het algemeen, opdat dit blijve gelijk nu, beslist supérieur en aan den spits der beschaving, hopen, dat Japan niet wint. Ik voor mij acht het niet wensche lijk, dat Japan te eeniger tijd een mogendheid worde, die grooten in vloed zou kunnen uitoefenen op de wereldpolitiekdaarvoor is het ras niet edel genoeg. Omtrent Ruslands bedoelingen heb ben we voldoende zekerheidwat ons de toekomst zou baren, indien Japan als overwinnaar uittrad, is onzeker 't kon wellicht niet medevallen. Hier op is reeds voldoende gewezen. Het tot stand komen van snelle ver bindingen van het Westen met het Oosten (spoorwegen) zal ongetwijfeld ook zekerder en vlugger gaan, indien Rusland alleen dit moet bewerkstelli gen, dan wanneer ook Japan daarop invloed zou uitoefenen. De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den oorlog zal winnen, omdat het geacht moet worden, onder den invloed van den Czaar, beter het recht en de billijkheid te zullen betrachten, zonder door overmoedigheid van zijne overwinningen misbruik te maken, dan Japan. Japan zou, m. i., overwinnende, tot de meening kunnen gebracht worden, dat macht recht is, evenals zijn waar de tegenwoordige bondgenoot en zóó- doende in „edele" samenwerking daarmede, een verderfelijken invloed op den vooruitgang der werkelijke be schaving uitoefenen. Alvorens macht en invloed te moij gen uitoefenen, zal het eerst de trap pen van innerlijken vooruitgang moe ten doormaken, die andere volken in den loop der eeuwen hebben doorge maakt. Nu is het een broeikasplant, die voor dien vooruitgang als volk nog geen vrucht dragen kan. Weg met 't gele RasLeve Rus land Als Japan wint, zouden wij aan de Heidenen overgeleverd worden, wat Japan door zijn verraderlijk optreden getoond heeft. Wint Rusland, dan zou naar alle waarschijnlijkheid Enge land nog een douceurtje kunnen krij gen voor zijn „rechtvaardige" be schaving in Zuid-Afrika. Rusland als betrekkelijk Christelij ke mogendheid, staat tegenover een land, waarin zich vaak een beslist anti-Christelijke geest openbaart. Machtsuitbreiding van Japan zal zeer zeker dit land mishandelbaar maken tegenover Europa, met al de gevol gen voor handel, scheepvaart en nij verheid daaraan verbonden. Het gele gevaar, waarop reeds meer is gewezen, zou grooter worden, wijl ook China zich ongetwijfeld van zijn kracht zal bewust worden, ten vierde daar een machtig Japan, vooral na den 1-aatsten oorlog, juist niet ge- wenscht is met het oog op onze macht in Indië. Ons eilanden-rijk en 't Ja pansche liggen niet ver van elkander, en ten vijfde, krachtsontwikkeling van Aziatische denkbeelden, beschaving en macht boven de Westersche, is onge- wenscht. Japan zou winnen? Zou 't ons baten In Rusland zitten Onze ducaten. Rusland werkt met Holland's centen En betaalt soliede renten; Het Hemd is nader dan de Rok, Die voor 't eerst den sabel trok. 't Klein maar dapper Japaneesje Werd dan een gevaarlijk beestje, Gesteund door 't Engelsch Luiepaard, 't Welk steeds listig kwispelstaart. Naijvrig loerden z'op ons Oost En waren samen spoedig boos Op 't Hollands vermeende wanbeheer, Gelijk op de Boeren van weleer. Azië voor d'Aziaten, Klinkt thans reeds door Tokio's straten Als inzet voor het oorlogsspel, Loont Indië de moeite wel. Omdat anders zou het gele gevaar wel eens kunnen worden bevestigd. Omdat Rusland is in hoofdzaak een Europeesche Staat en dus behoord tot ons werelddeel, waar velen toch zeker wel meer aan gehecht zullen zijn dan aan Azië met zijne Mongoolsche vol ken. Yoorkeur toot een Enropeeschen Staat: De ondergeteekende hoopt, dat Rus land den oorlog zal winnen, omdat hij, in de eerste plaats Nederlander, maar dan Europaan is. Al verschilt hij in vele opzichten met een Rus en vindt hij in hem al heel weinig een ideaal I Mijn meening is dat, daar Japan geen Europeesch land is, het gelijk gesteld moet worden met Java. Rus land is de afstammeling van Neder land, want onze oude Koningin was vandaar afkomstig. Bovendien krijgen wij veel producten uit Rusland, i Ik acht de overwinning van Rus land in het belang van onze koloniën en van gansch Europa, daar ik vrees voor de overmacht van het gele ras. Eene opening van vijandelijkheden vóór eene formeele oorlogsverklaring j is eene afkeurenswaardige handel wijze. die afstraffing verdient. Alle Europeesche invloed die (och ten slotte een beschavende in vloed moet zijn loopt in Azië gevaar indien Japan blijvend zegeviert. Onze Oost-Indische bezittingen loo pen minder gevaar bij eene overwin ning van Rusland dan van Japan. Het Balkan-schiereiland dreigt uit den band te springen bij machtsver mindering van Rusland. De vrede is spoediger te wachten bij een nederlaag van Japan dan van Rusland, vermits dit laatste daar nooit op den duur in zal berusten. Europa en niet het minst Neder land is bij de financiën van Rus land sterk betrokken. Te snelle vooruitgang van Japan's ontwikkeling moet mijns inziens na- deelig zijn voor den Europeeschen handel Uit oogpunt van recht is het mij onverschillig want recht hebben geen van beide partijen, die slechts elkan ders invloed en macht betwisten op liet wettig grondgebied van derden. Afgescheiden van de vraag, welke der twee mogendheden het meest zou bijdragen tot de beschaving en den wereldhandel van Europa in het bij zonder en de wereld in het algemeen, zal Rusland al zijn krachten, zoowel mensch en als millioenen. opoffe ren, om dezen oorlog te winnen, daar een nederlaag gelijk zou staan met Staatsbankroet en de gevolgen van dien, terwijl Japan er rn. i. af kan komen (bij een volkomen nederlaag) met een flinke oorlogsschatting.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5