i NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6335 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER ©REE MAANDENs Voor Haarlem e 120 Voor de dorpen fa den omtrek waair een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „o 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)4 3 a s de emstrefcen en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonnns Coster, Directeur J C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoon Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Ms Faubourg Montmartre. jiMt nummer bestnat uit zes bladzijden. 2de Eepate Blad. Haarlem's Dagblad van 25 Februari bevat o.a. Blad A. Faillissement E. de anoy, Buitenlandscb Overzicht, ieuws uit Haarlem en Omstreken innenl.-, Sport- en Gemengde ichten. Blad B. Binnenlandsch Nieuws, it de Arbeiderswereld, Gemengde erichten. iillissement Ed. de Lanoy WESTERKAPPEL HOOFD. Zooals onze lezers weten, bestaan er de financieele catastrophe, waar- an de naam van den rampzaligen Ed. e Lanoy verbonden is, twee faillis- menten. Het eene betreft dat van de oord- en Zuidhollandsche Bank, aarvan hij directeur was, het andere jn oude firma Westerkappel Hoofd a zijn eigen faillissement in privé, iet over het eerste, maar over het aatste kunnen wij thans iets mede- eelen, daar de curator in dat fail- ssement den inventaris, die daarin opgemaakt, ter griffie ter inzage oor een ieder heeft neergelegd. Men moet weten, dat toen de Lanoy [jn oude firma Westerkappel Hoofd mschiep in de Noord- en Zuidhol- mdsche Bank, niet al de vorderingen ie deze had, in deze Bank zijnover- agaan. Evenmin natuurlijk de privé azittingen van de Lanoy zeiven. Van aar het, anders vreemde, geval, dat een staat van baten en lasten be- taat, voorafgaande aan die der N. en H. Bank en onafhankelijk daarvan. e Baten rorden in de eerste plaats gevormd oor verschillende effecten, waarvan i2 nummers in portefeuille, 7 num- lers in bewaring hij verschillende in- tellingen38 nummers in bewaring ij de Lissesche Bankvereeniging, als voor een daar opgenomen van ƒ236,500 en 18 nummers bewaring bij de Hillegomsche Bank, Is onderpand voor een daar opgeno- ien bedrag van ƒ158.100. Deze effecten hebben evenwel geen eerwaarde, integendeel komt de issesche Bank te dezer zake nog op lis crediteur wegens te kort op deze rolongati eposten. Verder zijn er nog 73 nummers ef- ecten ten gebruike gegeven bij de foord- Züidhollandsche Bank, te ens als onderpand van den gefail- eerde voor van hem loopende ver lichtingen jegens die Bank dan ef- •cten in pand gegeven bij de Holl. 'oorschotbank voor een schuld bij eze Bank, in hoofdsom groot ƒ250.000 a ten slotte effecten, gegeven tot ikerheidsstelling van den gefailleerde ls correspondent van de Nederland- che Bank, die bestaan uit 20,000 andbrieven der Haarlemsche Hy- otheekbank en ƒ55,000. 2i procents ertificaten Nederl. Werkel. Schuld, felke hem ten gebruike waren gege- en door het fonds de Haas. De lijst van deze effecten is bladzij- en lang, er is dus geen denken aan ra die in haar geheel op te nemen. iVij kunnen er dit wel van zeggen, iat er zeer veel aandeelen bij zijn, Be zooal niet waardeloos zijn, dan ach incourant. Een tweede bate in dit faillissement ormen de 'orderingen. Het blijkt bij het doorzien van deze ijst duidelijk,, dat tal van deze vor- leringen op geenerlei wijze doorborg- telling, hypotheek of op andere wijze tijn gedekt. Men vindt er saldo's in ran geleend geld aan personeel tot ien bedrag van duizenden en aan di ers e andere personen. Slechts vijf ran deze pretenties zijn aangegaan on- ier hypothecair verband, waarvan de aatst afloopende opeischbaar is den iersten Februari 1907, zoodat nu reeds ;an worden gezegd, dat de algeheele ifwikkeling van dit faillissement nog Srie jaar zal moeten duren. Een zonderlinge post van bate is de ipsomming van een vrij belangrijk tantal niet meer gangbare munten. Wel moet de zorgeloosheid van den iefailleerde en zijn onbekendheid met ijn eigen toestand groot zijn geweest, a het voorjaar van 1903 hebben vrien- len van den gewezen Boerenaanvoer- ier C. J. F. Botha een som van 4500 roor hem bijeengebracht, om in Zuid- Afrika weder te kunnen beginnen. Welnu, aan deze leening nam de La- ïoy deel voor niet minder dan ƒ1100. Zoo wordt zelfs de philantropie een waad Onder de baten zijn verder polissen van levensverzekering ten bedrage van 130,000 voor gefailleerde zeiven en van ƒ90.000 voor zijne echtgenoote. Wij komen hiermede in dit vluchtig overzicht tot het Passief. Op deze lijst komt o. a. de gemeen te Haarlem voor een bedrag van 1180.45, voor plaatselijke directe be lasting en de Hollandsche Voorschot bank te Haarlem voor een som van ƒ250,000, gedekt door verschillende ef fecten enz. en waarvoor ook een hy potheek is gegeven van ƒ80,000 op de vaste goederen van den gefailleerde. Deze vaste goederen bestaan uit net gebouw in de Groote Houtstraat 93, het daarnaast gelegen perceel no. 91, een huis met bollenschuur, erven en grond te Lisse en een perceel bouw terrein te Zandvoort. De geldigheid vah deze aan de Voorschotbank verleende hypotheek wordt evenwel door den Curator be twist. Een andere crediteur is het Fonds de Haas voor de ƒ25.000 Nederl. Werkel. Schuld, hierboven genoemd, voor het geval, dat deze niet mocht kunnen worden opgeleverd, wat in derdaad niet het geval zal zijn, daar de Nederl. Bank in het faillissement opkomt met een vordering van ƒ7206.51i, wegens effecten, die door den gefailleerde in zijn qualiteit van correspondent der Nederlandsche Bank zijn ontvangen en niet verant woord. Tal van vorderingen zijn in het faillissement ingekomen wegens te kort kasgeld: Van het Bruninkshofje te Haarlem voor 1998.65^. Van het Fonds voor den Predik dienst der Doopsgezinde Gemeente ƒ27.264.29. Van het Fonds van Doopsgezinde Leeraren 12.792.50. Van de afd. Haarlem der Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging ƒ515.94. Er zijn niet minder dan 120 posten van vordering in den boedel, we gens in deposito gegeven gelden voor 02n jaar vast. Mr. L. U. de Sitter dient een ver- dering in van ƒ22.133.77, voor schade vergoeding wegens het niet nakomen eener overeenkomstMevrouw De LanoyVan Ouwenaller heeft zich op gegeven als creditrice pro memorie voor saldo der rekening wegens het door den gefailleerde gevoerd beheer over haar vermogen en de laatste op de lijst is de heer H. J. de Lanoy Meijer, die verschillende vorderingen van kleine crediteuren edelmoedigïi'h heeft overgenomen en die thans :n het faillissement indient. Men begrijpt licht, dat het op dit oogenhlik onmogelijk is, zich een voorstelling te maken van de verhou ding tusschen actief en passief. Da: kan eerst het geval zijn, wanneer de effecten zullen zijn gerealiseerd -n de vorderingen tot hun juiste waarde teruggebracht. Van de allerbelang rijkste, die op W. C. Kleijn, zijn zoo als men weet, slechts enkele procen ten terecht gekomen. Uit dezen staat van haten en lasten blijkt niet, hoe de toestand was van de zaak, toen zij in de Noord -n Zuidhollandsche Bank werd omgezet. Daarover zullen de verifica+uvergad— rine-en in April a.s. wel het noodige licht verschaffen. Buitenlandscli Overzicht DE OORLOG. Wat er aan is van -het buitmaken door Japan van vier Russische tor pedo-jagers, naar een Engelsch blad meldt, zal nader moeten blijken al leen zouden we er op willen wijzen, dat, als men eens optelt al de Russi sche oorlogsschepen, die zoo voor en na volgens verschillende bladen ge zonken, zwaar beschadigd of genomen zijn, men een cijfer bereikt, aanzien lijk hooger dan de werkelijke Russi sche macht in de Oost-Aziatische wa teren. Enfin, wat fantaisie hoort er bij. En we moeten erkennen, dat de verleiding soms groot is om wat te fantaiseeren, bij voorbeeld op dit oogenhlik, nu nieuws van eenige be- teekenis ontbreekt. Ter zee. Zooals men weet weigert de Russi sche kanonneerboot Mandsjoer de haven van Shanghai te verlaten, om dat daarbuiten twee Japansche krui sers liggen te wachten, zoodat het schip, liep het naar buiten, een even wissen ondergang tegemoet ging als de Koriëts en de Wariag bij Chemul po. Uit Wei-hai-Wei wordt gempld. dat daar een Engelsche stoomboot is aan gekomen, die door de Russen is be schoten terwijl de loodsboot, die het schip wilde binnen brengen, op een torpedo stiet en in de lucht vloog. Tot opperbevelhebber der Russische vloot in de Groote Oceaan is nu be noemd de commandant van het Kroon- stad-escader» vice-admiraal Makarof Yermomde Officieren. Drie Japansche koelies, gevangen genomen bij een poging, om de brug van den Soengari-spoorweg te vernis len op 21 Februari, stonden voor den krijgsraad terecht. Het bleek, dat de koelies Japansche officieren waren, n.l. een kolonel der genie, een luite nant bij den torpedodienst en een luitenant der sappeurs, alle drie be- hoorende tot den generalen staf. De drie officieren werden ter dood veroordeeld en zullen binnen 24 uur op de brug, welke zij wilden vernie len, worden opgehangen. Tën slotte valt nog te melden een bericht uit Washington, hetwelk zegt dat Rusland in een nota aan de mo gendheden Japan beschuldigt van schending van het volkenrecht hij Port Arthur en Chemulpo. De „Times" heeft weer eens iets buitengewoon grootsch gedaan door een eigen stoomboot uit te rusten, waarmee een harer beste medewsrkei s de operaties ter zee zal volgen. Die aardigheid kost het blad 50.000 guldei; per maand. Bedoelde medewerker heeft nu zijn eerste telegram gezonden, dat wel niets nieuws bevat, maar de deugd bezit van een goed overzicht te geven van den toestand op Korea om en bij Chemulpo. Den 19en kwam de Haimun, van de Times, ter reede van Tsjemoelpo aan. Het was de eerste particuliere stoomboot, die men daar zag sedei't het gevecht van den 9en. Toen de Haimun naderde, seinde men. dat z>; moest blijven liggen, en een Japan sche officier, van een der kruisers, kwam aan boord. Hij gaf ons bevel, door te varen, maar langs een om weg. In de haven was het druk. Ver scheiden transportschepen gingen in en uit, en er lagen veel schepen. De masten van de Russische schepen Koriëts en Soengari staken boven het water uit, en bij eb kon men de Wariag op zijde 2ien liggen. Men is bezig met pogingen om die schepen te lichten. De Japanners ontschepen een le gercorps van drie divisiën. De 12rle divisie wordt thans aan wal gezet, en de garde-divisie zal volgen. De tegenwoordige basis is Tsjemoelpo. i Zoodra de regimenten aan wal zijn, gaan zij op weg naar Sëoel. Kleine afdeelingen zijn reeds naar het noor den gezonden om daar fourage-ma- gazijnen op te slaan. Men verwacht binnenkort een voorwaartsche bewe ging in de richting van Ping-jang. De ontscheping geschiedt op een bewonderenswaardige wijze volgens de Engelsche officieren volgen de Ja panners een verbeterde methode, die te verkiezen is boven de wijze, waar op men in zulke gevallen elders te werk gaat, en zij voegen er bij, dat dit getuigt van een leger-organisatie. waarin iedere Europeesche mogend heid te kort schiet. Hoewel de feite lijke basis van de krijgsverrichtingen dichtbij is, hoewel de zee gunstig is en het weer mooi, zijn er toch heel wat natuurlijke moeilijkheden te overwinnen. De reede van Tsjemoelpo is lastig, er is een sterk getij en er zijn geen kaden. Japan neemt nu feitelijk de verant woordelijkheid op zich voor de vei ligheid van alle in Korea gevestigde Europeanen, en men vreest nu niet meer voor troebelen. De Japanners volgen het stelsel, dat de Enselschen in Zuid-Afrika toepasten, door ont vangbewijzen uit te geven,- maar dez* zijn dadelijk betaalbaar. Te Seoel hebben de soldaten inkwar tieringsbiljetten. De aankoop vari paarden en van den geheelen beschik baren voorraad, die het geld over Korea laten stroomen, en de uitste kende houding van de troepen dragen er toe bij, de verbittering onder de Koreanen weg te nemen men ver wacht dat de Koreanen geen pogingen zullen doen om de plannen der Ja panners te dwarsboomen. (Het is een Engelschman, die seint.) Men was eerst voornemens, te Ma sampo te ontschepen en geheel Kore-, door te trekken in noordelijke rich ting. maar het succès ter, zee heeft de Japanners in staat gesteld, hun krijgsverrichtingen aan land te be ginnen bij Tsjemoelpo. In weerwil van deze wijziging in hun plannen binnen een paar dagen, is alles toch even stipt gegaan. De gewone trei nen loopen zonder vertraging, of schoon de lijn van Tsjemoelpo naar Sëoel voor het vervoer der troepen ge 1-ruikt wordt. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Japanners hun basis zullen overbren gen naar Tsjinampo, zoodra deze ha ven (aan den mond van de Tatong, halverwege Tsjemoelpo en de Jaloe) ijsvrij is. Men wil dan troepen laten oprukken tot Pingjang, in voldoend aantal om een plotselingen inval der Russen te verijdelen. .Men gelooft dat zoolang de Russi sche vloot van Wladiwostok nog on gedeerd is, de Japanners hun troepen niet op de Oostkust zullen ontsche pen. De weg is goed tot aan Hoang- dzjoe (aan de Tatong), de rivieren zijn bedekt met een ijskorst van eenige cen timeters. Wegens den tegenwoordigen toestand en de groote afstanden is het voor de Russen thans zoo goed als on mogelijk, een voorwaartsche beweging van de Japanners tegen te gaan. Maar het gebied tusschen de Jaloe en Ping jang heeft een zoo groote strategische beteekenis. dat de twee legers hun uiterste best zullen doen om het te bezetten, en, indien de Russen daar in slaagden, zou Tsjinampo niet lan ger door de Japanners als basis ge bruikt kunnen worden. Mochten inte gendeel de Japanners zich in deze streek nestelen, dan zouden zij een voordeelige stelling vinden, op eenige mijlen van hun basis en beschermd op de flanken. Men weet, dat de Russische verken ners tochten maken in den omtrek van Andzjoe, en men gelooft, dat twee compagnieën Japanners zich reeds te Pingjang bevinden. Waarschijnlijk zullen op verschillende punten in die streek onophoudelijk schermutselingen plaats vinden. Een omstandigheid, welke deze op vatting van de Japansche plannen schijnt te bevestigen, is dat de sche pen in de wateren ten Noordwesten van Korea kruisen, in plaats van ar tillerie te Tsjemoelpo aan wal te zet ten. Uit Japan komen sampans met de transportschepen mede, en alles wijst er op, dat men nog een poging tot ontscheping wil doen op een ver der Noordwaarts gelegen punt van de kust. Bovendien is slechts een gedeel te van de te Esjemoelpo ontscheep te troepen zichtbaaralles te saam, schat men hun aantal op acht- tot vijftienduizend man. De Japanners schijnen zoo spoedig mogelijk een strategisch sterke stelling in het Noor den van Korea te willen innemen, en men zou zeggen, dat de Russen zich daarvan wel rekenschap geven. Wel licht bevinden de Russen zich veel ver der Zuidelijk dan men denkt. Ontwik keling van den tegenwoordigen toe stand hangt geheel af van de uitkom sten der krijgsverrichtingen, die in den omtrek van de Jaloe te verwach ten zijn. De DUITSCHE Keizer gaat dan toch werkelijk naar het Zuiden, hetgeen wel eenigszins merkwaardig is bij de tegenwoordige omstandigheden. Men zou geneigd zijn er uit op te maken, dat de Keizer niet vreest voor verdere complicaties tengevolge van den oorlog in het Oosten. Het keizerlijk jacht is door het Keizer-Wilhelm-Kanaal vertrokken en zal vermoedelijk te Antwerpen den vorst aan boord nemen. De FRANSCHE Senaat nam gisteren met 1S4 tegen 98 stemmen de wet op de reorganisa tie van bet middelbaar onderwijs aan. In de Kamer is op verzoek van mi nister Combes de voorgestelde verda ging van het voorstel tot afschaffing van het congreganistisch onderwijs met 331 tegen 184 stemmen verwor pen. De discussie is daarop vastge steld op Donderdag. Uit Washington wordt ten aanzien van den toestand op het BALKAN-SCHIEREILAND gemeld In een interview noemde de Turk- sche gezant de berichten over onlus ten in Roemelië opzettelijk valsch De Porte voert de beloofde hervormingen naar de letter uit. De berichten, die ik krijg, zeide de gezant, wijzen er op. dat de Bulgaren een politiek vol gen, die door de Turksche regeering onmogelijk langer met geduld kan worden verdragen. ZWEDEN wapent zich. De regeering vaardigde 21 Februari een besluit uit, waarbij de dienst plichtigen uit het district Gotland van de klassen A en B, en de lichtingen 1897 tot 1903 van infanterie en artil lerie tot den dienst worden opgeroe pen. Verder zijn opgeroepen twee af deelingen van dertig man van de hu zaren- en dragonder-regimenten van Schonen, die naar Gotland worden overgebracht. SPANJE schijnt men met de maatregelen van Maura niet ingenomen. In den omtrek van het gebouw der Cortez hadden zich gisteren tal van menschen verzameld. De politie zorg de echter voor het geregeld verkeer. Toen minister Maura hij het gebouw aankwam, werden vijandige betoogin gen tegen hem gehouden. In de Cortez-zitting beweerde de republikein Sorriano, dat het geoor loofd is „Leve de republiek' te roepen en hij staafde deze bewering met al lerlei aanholingen. Eén groot tumult volgde op de uitlatingen van den re- publikeinsrhen afgevaardigde. Groote opwinding heerschte des avonds in de omgeving van de Cor tez en de Tuerta del Sol. De menigte stroomde van alle zijden toe. Het ru moer was buitengewoon. De winkels eerden gesloten. Politie dreef de me nigte uiteen. Over het Baikal meer. Het troepentransport over het Bai- kal-meer geschiedt, zoolang het meer dicht is, door middel van ijsbrekers. Bij ijsvrij water duurt de overtocht per ijsbreker vijf uren, is er ijs van 12 voet dik, dan tien tot vijftien urenbij 3 voet ijs twee dagen. Bo vendien doet de sleê voor troepen transport dienst en ook wil men een electrische lijn over het meer aan leggen. De gewezen Engelsche militaire at taché te Petersburg, Beresford, geeft in de „Army and Navy Gazette" een schets van de moeilijkheden, aan het transport verbonden. Thans is het Baikal-meer dicht. Wat gebeurt nu? Ieder paard en elke sleê wordt voor transportdienst aangewezen, maar daar slechts drie of vier menschen met wapens enz. in de sleê plaats kunnen vinden, en er hoogstens 400 sleden beschikbaar zijn, kan men na gaan wat 't aan tijd kost. Een paard kan de reis over het meer in een dag afleggen, maar dan moet 't voor de terugreis een dag rusten. De hevige koude doet veel paarden ge durende den tocht bezwijken. De ijsvlakte van het meer is dan ook met geraamten van paarden, met gebroken sleden en allerlei achterge laten goederen bezaaid. Ook de be vroren lijken van menschen vindt men niet zelden. Midden op het meer een soort van huis gebouwd, waar stalling voor 200 paarden is. Van half December tot begin Mei '"s het meer dicht; het ijs is dan van 4 tot 9 voet dik. Zooals gezegd, wil men nu een electrische lijn aanleggen, zoo als ook op de Newa bestaat. Deze laatste is echter één mijl breed, 'net Baikal-meer daarentegen 40 mijlen Men is den 10en Februari met den aanleg begonnen en den 28en zou de electrische spoorweg gereed zijn. Over ste Beresford berekent voorts, dat de Siberische spoor sinds September we kelijks 5770 man van Moscou naar Kharbin vervoerd heeft. Dat zou dan 300,000 man zijn. Deze mededeeling komt overeen met wat de Amerikaansche consul Davidson meldde, maar geenszins met de Ja pansche berichten en evenmin met die van de Russische bladen uit den jong st en tijd, welke tot een getal van 185,000 kwamen. Stadsnieuws, Soirée Musical e. In de Concertzaal van „De Kroon" gaven de dames Suze en Frida van der Eijken Dinsdagavond een piano- soirée met welwillende medewerking van inej. Anna Kappel, de bekende sopra anzangeres. Behoudens een enkele maal dat het samenspel iets volkomener had kun nen zijn we dachten aan de ge zusters Roll was de uitvoering der nummers zeer te loven, vooral die van de variatiën op een thema van Beethoven door Saint Saëns, dat was werkelijk heel goed. Wat meer rust bij het spelen zij mej. Frida v. d. E. aanbevolen. Warme toejuichingen en bloemen vertolkten de dankbaarheid van het publiek voor het schoone spel. Zangkunst en natuurlijke gaven van mej. Anna Kappel, de zangeres met het nobele geluid behoeven we zeker niet nog eens te prijzenmej. Kappel is een bekende en hoogelijk gewaardeerde verschijning in de con certzaal. Zij zong een drietal liede ren van Brahms c.n voorts van Liszt, Widor, Massenet en van de Holland sche componisten Mann, van Tussen broek en Zweers. De weergave van Pensée d'Automne van Massenet en van de drie bloemen van vaderland- schen bodem voldeed ons het best, al was de vertolking der andere liede ren eveneens supérieur. Onnoodig te zeggen dat ook mej. Kappel groot succes had. Niet aangenomen. De heeren' A. Gravestein, H. Selle en Joh. de Jong hebben bedankt voor hunne benoeming tot bestuurslid der anti-rev. kiesvereeniging ..Nederland en Oranje". GENERAAL TAN ZUL. Op uitnoodiging van de afd. Haar lem van het Alg. Ned. Verbond trad Dinsdagavond voor een matig bezette zaal als spreker op de Boerengeneraal J. A. van Zijl. Onder de aanwezigen merkten wij op Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, Burgemeester van Haar lem. Nadat de Voorzitter, Dr. J. B. Sche pers, met eenige toepasselijke woor den de bijeenkomst had geopend en alle aanwezigen, in 't bijzonder den spreker, een hartelijk welkom had toegeroepen, betrad Generaal van Zijl het podium. Hij is een forsch gebouwd man, nog in de kracht van zijn leven, één van die Transvaalsche helden, die aller be wondering afdwingen. Het doel van zijn reis naar Europa is om gelden in te zamelen voor de ongelukkige Rebellen in Zuid-Afrika, voor de lieden, die in den oorlog aan de zijde der Boeren zoo dapper stre den, die alle ontberingen van den krijg hebben medegemaakt, en die nu arm en verlaten als bedelaars staan; voor wie de beloofde amnestie na de Kroping van Koning Edward achter wege is gebleven; en derhalve niet kunnen deelen in de rechten der Boeren hun na den vrede toegezegd. Zij zijn het, die er 't ellendigst aan toe zijn. Men noemt deze Afrikaanders Rebel len, doch feitelijk zijn ze dit niet, maar wél, door de Boeren opgecom- mandeerde Burgers, die niet anders konden handelen dan zich bij de com mando's aan te sluiten. Hierna deelde spr. één en ander aan gaande den oorlog medebleef lang stilstaan bij de verwoestingen door de Engelschen aangericht, die al het vee, dat hun in handen viel, op wreedaardige wijze vermoorddende huizen en hoeven verbranddenen vrouwen en kinderen naar de concen tratie-kampen zonden, waar zij aan alle ellende en ontbering waren bloot gesteld. Op die wijze voerde een „beschaaf de" Staat oorlog tegen een Helden volk Ja, de schanddaden der Engel schen waren veleen hoe schoon stak daartegen af de dapperheid der Boe ren, vooral ook van jeugdige knapen. Levendig en met een van geestdrift trillende stem schilderde Generaal van Zijl nu den aanval af op de groote Engelsche legermacht onder Lord Methuen, door zijn kleine commando, dat op het laatste oogenhlik geholpen door het commando van Generaal de la Rey, er in slaagde dat groote leger op de vlucht te slaan, en velen, waar onder Lord Methuen krijgsgevangen te maken. Eene groote hoeveelheid proviand en ammunitie, vele kanon nen, en honderden paarden vielen hun toen tevens in handen. Dat was één van de schitterendste overwinningen door de Boeren gedurende den gehee len oorlog behaald. Hun zaak heeft dan ook nooit slecht gestaan. Maar waarom dan werden zij gedwongen om de wapens neer te leggen Alleen om de vrouwen en kinderen uit hun ellende te verlossen. Hadden de En gelschen onze vrouwen en kinderen met rust gelaten, dan hadden wij nooit de wapens neergelegd. Velen waren over dit bevel zoo wan hopig, dat zij hun wapens op afge brande huizen stuk sloegen en zwoe ren nooit voor den Brit te zullen bui gen. Vervolgens bracht spr. hulde aan Koningin Wilhelmina voor hetgeen zij voor President Kruger deeden ge waagde met lof van de dappere Hol landers, die aan de zijde der Boeren streden of vielen. Ten slotte deed spr. nog een krach tig beroep op het Nederlandsche Volk om de Stamverwanten in Zuid-Afrika krachtig te steunen, want hulp en steun is dringend noodig. Gedenkt de Rebellen Om Godswil geeft Ialdus eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Een gehouden collecte bracht 87 op. Dr. Schepers verklaarde zich nog bereid gelden in ontvangst te nemen voor de Rebellen. De afwezigen kun nen dus ook nog hun penningske voor de goede zaak offeren. Tot besluit droeg de secretaris van Generaal van Zijl, de heer Noothout, nog eenige gedichten, op den oorlog betrekking hebbende, voor. Ook hij oogstte veel succes. In beslag genomen. Het rijwiel, dat uit den gang van een kantoor aan het Spaarne is ont vreemd, is opgespoord en in beslag genomen. De dader zal nu ook wel spoedig gevonden worden. A. K o 1 e, d i e. d o o r de Recht bank alhier wegens meineed is veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf, welk vonnis door het^Gerechtshof te Amsterdam is bevestigd, is nu in cassatie gekomen tegen zijn vonnis.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1