Nut van t Algemeen. Voor een zeer druk bezochte verga dering van het Departement Haar lem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Dinsdagavond op mevr. J. Spoor van Bloemendaal. Voor deze tot het voordragen van een gedeelte uit „Faust" wil overgaan wenscht zij iets omtrent dit geheele werk te zeggen. Velen zullen het boek gelezen hebben, of althans de opera gezien hebben, bij enkelen die dit nog niet gedaan hebben, hoopt spr. zoo veel belangstelling op te wekken, dat zij het alsnog doen. De hoofdpersonen uit Faust leven in mij, ik kan mij geen figuur uit dit werk denken, waarvan ik het karakter niet terugvind in de menschen. Faust is voor mij het hooge ver stand, dat dringt naar zoeken en na denken. Eindelijk als het hem blijkt dat al zijn studie hem niets baat, dat, hoewel hij veel heeft doorgemaakt, hij niets verder is gekomen, maakt wanhoop zich van hem meester. Hij ziet in dat de aarde hem geen be vrediging brengt, maar het geestelijke is nog niet genoeg bij hem ontwik keld, zoodat hij er nog niet in door kan dringen. Als hij ten laatste aan zijn leven een einde wil maken, dan klinkt de Goddelijke stem, en dan zingen de koren: „Christus is opge staan Dan krijgt hij weer meer moed en kracht om met de menschen te leven. Mephisto is de man die alles bela chelijk poogt te maken, en op alles wat hij ziet wat af wil dingen. Gretchen is de ziel van elk men- schenleven, zij is even onschuldig als een kind, en toch is zij oorzaak van zooveel leed en smart, zooals den dood harer moeder, broeder en van haar kindje. Het is evenwel nooit haar doel geweest om deze smart te veroorzaken. Met liefde zien wij haar daden aan, en als wij er goed in doordringen dan merken wij dat het eten was van den verboden boom van kennis. Toen de dichter Goethe op veertig jarigen leeftijd Faust schreef, was dit op een van de momenten dat alles wat hij in zijn loopbaan gedaan en ontmoet had voor zijn geestesoog voorbijtrok, toen hij groote smart leed, daar hij merkte dat van zijn werken nooit datgene uitgegaan was, wat hij vroeger verwacht had. Hierna droeg mevr. Spoor een ge deelte uit Faust voor, en wel de„Pro- loog in den hemel", „Gabriel", „Mi chael" en „Raphael" en „de Godde lijke stemming". Op prachtige, duide lijke, gevoelvolle wijze werden deze gedeelten door mevr. Spoor voorge dragen. Na een korte pauze werden door mevr. Spoor eenige andere voordrach ten ten beste gegeven, o.a. het „IJs- tochtje" van Potgieter, welke stuk ken ook alle zeer in den smaak vielen en een warm applaus tot loon en dank ontvingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, op 16 Februari 1904, des avonds te halfacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordigde heeren Mr. Joh. Enschedé, A. de Clercq, E. J. Wester- veld, P. Goedkoop Dz., E. H. Krelage, P. G. Heems en G. van der Most van Spijk. Werd voorlezing gedaan van de se dert de vorige vergadering uitgegane stukken, bestaande hoofdzakelijk uit een aantal brieven aan vereenigingen, instellingen enz., houdende verzoek om opgave te doen ten behoeve van het jaarverslag der Kamer over 1903. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken, waaronder een brief van den Directeur-Generaal der posterijen en telegraphie, waarbij eenige nadere inlichtingen worden gevraagd omtrent hetgeen in het jaarverslag der Kamer over 1902 met betrekking tot de ge meente Heemstede voorkomt en waar in het volgende wordt gezegd „De hooge eischen, die men stelt „voor aansluiting aan het Haarlem- „sche telephoonnet (bekostiging van „eigen leiding) maken het velen on- „mogelijk deze aansluiting aan te „vragen en aldus te profiteeren van „dat belangrijke hulpmiddel voor den „handel." Door het Hoofdbestuur was nu ge vraagd, welke eischen door de conces sionarissen voor de aansluiting van een of meer bepaalde perceelen te Heemstede zijn gesteld, alsmede of de kosten van aanleg der verbinding m elk geval werden berekend van het aan te sluiten perceel tot de grens van de gemeente Haarlem, dan wel tot het centraalbureel van het telephoonnet. Nadat hieromtrent aan derden in lichtingen waren gevraagd, werd be sloten deze af te wachten, alvorens aan gemeld Hoofdbestuur te antwoor den. Kwam opnieuw in behandeling het adres van het landelijk comité, werk zaam tot afschaffing van den accijns op het geslacht, gedagteekend Den Haag, November 1903. Na beraadslaging werd besloten, dit adres voor kennisgeving aan te ne men. Een gelijk besluit werd ook genomen omtrent een sedert de vorige vergade ring ingekomen adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch in zake de verbete ring van het kanaal naar de Amer. B e n o e mi n g. De heer D. J. A. Westerveld Jr., leeraar in de Duitsche Taal aan aet Instituut Prins alhier, is bestemd om naar Ned.-Ind. te worden uitgezonden ter benoeming tot leeraar bij het mid delbaar onderwijs. Op zijn daartoe gedaan ver zoek is de heer Mr. S. H. Bloember gen geroyeerd van het tableau der Advocaten en Procureurs alhier A.s. Vrijdagavond zal het Christelijk Kinder-Zangkoor „Hosan na", directeur de heer A. W. Wesse- lius, haar jaarlijksche feestelijke bij eenkomst houden in het gebouw van den Protestantenbond aan <ie N-euwe Gracht alhier. In den afgeloopen nacht heeft het vrij hard gevroren. S t e u n-C omité. Bij het Plaatselijk Steun-Comité alhier werd in de week van 17—23 Februari voor de uitgeslotenen ont vangen van den heer A. H. te H. 1. van den heer J. H. v. T. te H. 1. van den heer N. N. te H. 1. van het Landelijk Comité 17. van den A. N. D. B17. van Mevr. v. d. H. te H. „20. van Mevr. K. te A8.— van Mej. S. te H. 15 pd. brood 0. aan boodschappen 10 bons 0. opbrengst coll. verg. Terwey 1.38 id. id. Wilhelminagarde3.18 id. van verkochte bons 36.25 id. van inteekenbiljetten „24.25 saldo vorige week48.02 Totaal ontvangsten f 178.08 De uitgaven bedroegen 96.90 Saldo op 24 Februari f 81.18 Uit de Omstreken. HEEMSTEDE. Dinsdagavond werd alhier in het Wapen van Heemstede eene Algemee- ne Vergadering gehouden van de Vereeniging Wijkverpleging te Heem stede. De voorzitter Dr. M. Colenbrander opende deze vergadering met een woord van welkom en bracht daarna het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging zich in bloei mag verheugen. Het ledental was gestegen en de financiën bevonden zich in gun stige conditiën. Tevens bleek ook dat de beide pleegzusters Mej. van Heu- kelom en Mejuffr. König zich van een moeilijke taak zoo bij uitstek hadden gekweten, wat vooral blijkt van de achttienhonderd zes en tachtig be zoeken in twee en zeventig gezinnen door hen afgelegd, behalve de zes tienhonderd vier en negentig patien tjes die in het Wijklokaal werden verpleegd. Geen wonder, dat aan de beide zusters een woord van hulde werd gebracht. Mejuffrouw van Heu- kelom en Dr. Droog die aan de beurt van aftreden waren als bestuursleden werden met algemeene stemmen her kozen. Hierna bracht de penningmeeste- resse, mevrouw Boerlage, haar ver slag uit van haar beheer der geldmiddelen, waarna de rekening en verantwoording werd nagezien door de heeren J. ten Hagen en Jac. van de Berg, welke rekeningen in orde werden bevonden, terwijl de voorzit ter een woord van dank bracht voor het gëhouden beheer. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter, na rondvraag, deze ver gadering. Zeker is het dat de Heem- steedsche Wijkverpleging zich al meer en meer de genegenheid weet te ver werven van het publiek dat hare wel daden zoo ruimschoots ondervond. VELSEN. Agenda voor de openbare vergade ring van den gemeenteraad van Vel- sen op Dinsdag 1 Maart 1904, voorm. 10 ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Advies der gezondheidscommissie omtrent de bouwverordening woning wet. 3. Aanbieding verslagen commissiën tot wering van schoolverzuim over 1903. 4. Aankoop van rentegevend goed. 5. Voorstel inzake de invordering van schoolgeld, door tusschenkomst van het onderwijzend personeel tegen billijke vergoeding, bij wijze van proef. 6. Straatnamen IJmuiden. 7. Geldleening voor de bestrating van een gedeelte Zeeweg. 8. Adressen van a. A. de Ridder, klerk der secretarie om eenige verhooging zijner bezoldi ging, f 250 bedragende. b. G. E. baron van Tuijll van Se- rooskerken en Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, om opheffing van een openbaar voetpad over hunne eigendommen. c. Maatsch. „Breesaab", om ophef fing van een gedeelte van het Rijk aan Zeëer-voetpad. d. Mej. G. J. Kerbert, onderwijze res aan de openbare lagere school te IJmuiden, om aanstelling als onder wijzeres met verplichte acte Engelsch. e. Jb. Pannekoek, doodgraver-weg werker om verhooging zijner jaar wedde. f. Eenige horlogemakersvereenigin- gen om medewerking tot invoering van een uniforme tijdregeling. g. De Burgersocieteit „Ons Belang" te Velseroord om verlichting van den weg van IJmuiden naar Velseroord. h. N. C. Böhm te Velsen, om een stukje gemeentegrond te mogen koo- pen om een huisje te bouwen. i. W, Melgerd te Velsen, om een stukje grond te mogen koopen. 9. Suppletoire begrooting. 10. Onvoorziene uitgaven. 11. Benoemingen. a. Commissie voorjaarsschouw over de wateren. b. Armmeester bij het Schoolarmbe- stuur. c. Tijdelijk lid der commissie van Bijstand voor de openbare werken. 12. Primitief-kohier 1904 en recla mes hoofdelijken omslag. Binnenland Sta ten-Generaal Kameroverzicht. Gisteren waren vijf leden der rech terzijde, allen voorstanders van de nieuwe wet op het Hooger Onderwijs aan het woord en uit den aard der zaak was er menige familietrek in hun redevoeringen. Toch waren die van de heeren No- lens en Lohman verre van volmaakte instemming getuigend. Voor den heer Nolens, die van de openbare univer siteit persoonlijk den indruk van on partijdigheid had behouden, was de hoofdzaak de toekenning van den effectus civilis aan de wetenschappe lijke graden van bijzondere universi teiten. Hij plaatste zich op het stand punt der Grondwet; erkende men de bijzondere universiteit niet, dan was er geen vrijheid van onderwijs. Ook het bezwaar van dubbele examens woog bij hem niet licht. Intusschen zag hij in de wetenschappelijke waarborgen, bij deze wet gesteld, een minimum en achtte de drie faculteiten van drie professoren evenmin vol doende. De gegrondheid der motieven van dit voorstel den wensch om een eigen geestesrichting bij het uni versitair onderwijs te hebben leid den spr. en zijn vrienden er toe de wet aan te nemen. Dat verklaarde ook de heer Lohman te zullen doen, al was het niet op de motieven door de Reg. en door ande ren in het geding te berde gebracht. Vrijheid van onderwijs bestond reeds; aan den eisch der grondwet werd voldaan. En de vrijheid hield feitelijk voor de bijzondere universiteit op, want de nu gegeven vergunning om 3 faculteiten te hebben van elk drie professoren kon door elke volgende regeéring worden ingetrokken. Spr. kwam op tegen de tegenstel ling der openbare universiteiten als heidensch en de bijzondere als die met den Bijbel. Als de hoogescholen hei densch waren, kon een christelijke staat ze niet steunen. Spr. verdedigde uitvoerig dat een universiteit geen bepaalde richting kon hebbendat kon alleen worden toegegeven voor de theologische faculteitten tweede stelde hij in het licht dat onze uni versiteiten geen bepaalde richting hebbende besten der christelijke mannen kwamen van de openbare universiteitten derde stelde hij, dat universiteiten geen propaganda-in- richtingen zijn. Daarbij kreeg de Vrije universiteit harde woorden te hoorëm Spr. had ondervonden dat wij daarvoor nog niet rijp waren. Hij verdedigde de wet dan ook alleen om de gewettigde gelijkstelling ten aanzien van den effectus civilis, niet op grond van rechtsongelijkheid, maar ook en vooral in het belang der vrijheid. Daarna volgden redevoeringen van de Heeren Brummelkamp en de Rid der, ten gunste der wet. Maar beide heeren waren nauwelijks te volgen. En ten slotte kwam de heer Talma vaii Warme ingenomenheid getuigen met deze wet, die hij toejuichte èn om de meerdere vrijheid van beweging voor het bijzonder onderwijs èn om de verbetering der openbare univer siteiten door de bijzondere leerstoelen. Voor Hem lag de hoofdzaak hierin, dat de Staat aan zijn universiteiten geen theologische faculteiten kon stichten, zooals ze zijn moesten, op den grondslag der openbaring. Heden 11 uur voortzetting. Maar dit staat vast, dat er leven is, en waar leven is, daar is hoop. En hoopvol zijn we. De bakkerij maakt goede sier, 3 man hebben ruim hun werk en worden af en toe bijgestaan door de hulp van een vrouw, voor kleine werkzaamheden, als het uit brengen van brood in den omtrek voor die klanten, die dit op tijd wenschen te ontvangen. Het heeft ons veel moeite gekost om den tuin voorloopig in goeden staat te houden, wat den kashouder der bak kerij vaak achter de ooren deed krab ben. Maar hij bleef in goeden staat, en ook daaraan is tveel toe te schrij ven, dat Posthumus, een vroegere kolonist, besluiten deed hiervan de leiding op zich te nemen. We zullen hopen, nu maar voor verdere rampen gespaard te blijven." Gescalpeerd. To Ter Apel (Gr.) op de boer derij van de wed. Wijnbols, een treu rig ongeluk ilaats gehad. Terwijl men met de machine bezig was te dor- schen, -eraakte de dochter des hui zes, die in de nabijheid der machine haar haar stond to reinigen, met het natte haar aan de driifstang, waar door het om de stang wond. Haar broer, die in allerijl toesprong, mocht het wel gelukken haar onmiddellijk er af te scheuren, doch- in treurigen toestand. Het geheele met haar be groeide gedeelte van het hoofd, als mede het voorhoofd werd geheel en al ontveld en ontvleeschd en zelfs een oor het hoofd °-escheurd.' Dr. Brümmer, uit Rülenbroek, ver leende geneeskundige hulp. maar achtte opneming ziekenhuis te Meppen noodzakelijk. De toestand van de ongelukkige is bedenkelijk. Een misdaad? De vrouw van den landbouwer Boer te Haastrecht is eergisteren dood in haar bed gevonden. Uit het genees kundig onderzoek is gebleken dat vergiftiging de oorzaak van den dood is. Aangezien gisteren de knecht van den landbouwer vertrokken is zonder eenige reden op te geven, wordt aan een misdaad gedacht. In verband daarmede kwam de jus titie uit Rotterdam te Haastrecht aan om een onderzoek in te stellen. Om trent dat onderzoek is tot nu toe niets bekend. Ongelukken. Te Beersel bij Putte (Nbr.) is bij gelegenheid der jaarmarkt de 16-ja- rige L. D., woonachtig te Heijst-op- den-Berg, bij eene vechtpartij dood- J geschoten. De dader is gevlucht. Kamerverkiezing. Gisteren zijn voor de Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Eist (va cature wijlen den heer "Van Wijck) officieel candidaat gesteld de heeren H. Pyttersen Tz. (lib.) te Arnhem, en Mr. A. J. N. J. baron Van Wijnbergen (kath.) te Arnhem. De oude Beurs. Werklieden van verschillende ge meentebedrijven zijn thans druk in de weer om het terrein van de oude Beurs te Amsterdam in orde te bren gen, zoodat het als openbaren weg kan worden gebruikt. Op slechts een klein gedeelte na is de ophooging ge reed. Naar den kant van het Cen traalstation is reeds een aanvang ge maakt met het leggen van de tram rails riolen en waterleidingbuizen zijn aangebracht, en het terrein, voor den openbaren weg bestemd, is met roode paaltjes afgezet. Het blijkt nu, dat het plein voor de nieuwe Beurs nog wat grooter wordt dan het thans is, en dat er ongeveer 2500 vierkante meter bouwterrein beschikbaar zal blijven. Dit terrein zal, wanneer de straat klaar is, met eene schutting worden afgezet. Keien, klinkers, trot toirbanden, rioolputten, alles is reeds aangebracht, zoodat men met de werk zaamheden geregeld kan voortgaan. (N. v. N.) De landkolonie Blaricum. ,De Pionier" schrijft ,.I angzaam begint met 't ontluiken der boomen ook 't kleine stekje, dat van de kolonie Blarikum is overgeble ven, wortel te schieten. Nog maar teer, 't kan nog niet veel verdragen, maar men kan zien, dat het goed groeit. Het heeft den overblijvenden van de vroegere kolonisten ontzettend veel verdriet en moeite gekost, het zoo vèr te krijgen, dat ten minste dit stekje behouden bleef. Nu zien we er weer leven in. Om uiteen te zetten in alle bijzon derheden, hoe het er mee gaat, zon niet goed zijn. omdat het nog te wei nig bestand is tegen de stormen. Sport en Wedstrijden. Kampioenschap van Haarlem. De tweede ontmoeting voor de Gouden medaille, Competitie van den Haarleraschen Voetbal Bond, is vast gesteld op Zondag 13 Maart a. s. op het veld van „Haarlem", aan den Schoterweg. Schermen. Door den Haarlemschen Schermbond zal in den loop van de volgende maan den een Competitie samengesteld wor den uit verschillende, bij den Bond aangesloten Scherm-vereenigingen. Voor deze Competitie zullen wellicht eenige prijzen worden uitgeloofd, die aan de vereenigingen die bij't sluitjn der Competitie het meest aantal pun ten behaald hebben zullen worden toe gekend. Hedenavond (Woensdag) zal de eer ste wedstrijd gespeeld worden tus- schen „Concordia" en „Oefening staalt Spieren". ren, waarvan de meest bekende zijn „Bede", „Zondag op het Meer", „Om hoog" 4 oratoria, „Die Auferste- hung", „Sancta Caecilia", „Der Fee- enBchleier" en „Vincentius de Paulo" alle op libretti van zijn echtgenoote. Heinze was ridder in de orde van de Eikekroon van Luxemburg, van de Albrechtsorde van Saksen en van de Ernestinische Huisorde van Saksen- Coburg-Gotha, lid van verdienste van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, van de Maatschappij „De Toekomst" (Den Haag), van Arti et Amicitia" (Amsterdam) en eerelid van vele zangvereenigingen in ons land en daar buiten. Tijdens zijn ambtelijk leven maakte hij deel uit van de jury voor vele zangwedstrij den in en buiten ons land. Het Monument voordr Schaepman. De heer Jan Brom (Utrecht) schrijf! aan „De Tijd" Van het monument op het Campo Santa del Tedeschi te Rome, dat het graf van Mgr. dr. Schaepman heet to sieren, gaf het Zondagsblad van „De Tijd" eene vrij groote afbeelding en een beschrijving. Deze laatste getuig de geenszins van ingenomenheid met het werk van den beeldhouwer, pro fessor Genua. Geen wonder Want dit grafmonument is veeleer een beleediging dan een hulde te noe men aan de nagedachtenis van dr. Schaepman, die in zijn belangwek kend leven de schoonheid zoo oprecht heeft gediend. En men verbaast er zich over, dat tegenwoordig, nu de decoratieve kunst in Nederland zoo hoog een plaats zich wist te veroveren, dat. als om strijd, daaraan lof wordt ge bracht in vreemde landen, nog zulk een pruikending werd geplaatst op het graf van een onzer grootste, be gaafdste en kunstzinnigste landge- nooten. Er werd in verschillende bladen, ook in „De Tijd", vooral gewezen op de onsmakelijke portret-buste Deze is in strijd met erkende begrippen der sculptuur, door den professor ..en re- lief" gemaakt met het gelaat vlak naai- voren; dit moest op een mislukking uitloopen. Maar deze treu rig geslaagde portretbuste mag nog het beste gedeelte van het monument genoemd worden, wanneer men ziet. hoe smakeloos en onzinnig de ordon nantie der versiering van den géhee- len grafsteen is, met het misvormde wapenschild en het flauw fladderend banderolletje onderaan, met het latje boven het opschrift, maar vooral met den dwaas boven de relief-buste aan- gebrachten prelatenhoed, waaraan d3 kwasten al hae! kinderachtig on orde loos zijn geteekend. Het opschrift, overigens 'n onberis pelijk lapidair latijn, zou niet minder belangrijk geworden zijn, wanneer bijv. de vermelding van dr. Schaep- man's ridderorden en het kruis p-. Ecclesia waren achterwege gebleven Er staan te veel en te kleine letters op elkaar gedrongen, tegenover de groote leege vakken. Naar de afbeelding in het Zondags blad van „De Tijd" te oordee'en. ge tuigt het monument op dr. Schaep- man's graf van onovertrefbaren wan smaak bij den Romeinschen profes sor, die nog wel eens ter schole mocht gaan bij zijn landgenooten uit vroe ger eeuwen. Rechtszaken Letteren en Kunst G. A. Heinze. De toonkunstenaar Heinze, wiens overlijden we reeds mededeelden, was een Duitscher van geboorte. Hij zag namelijk in 1820 te Leipzig het levens licht en genoot zijn muzikale opvoe ding, een zeer veelzijdige, in Duitsch- land. Ook betrad hij daar voor het eerst in 't publiek het pad der kunst en wel aan het Gewandhaus te Leip zig. In 1850 vestigde Heinze zich in ons land en in '80 werd hij als Neder lander genaturaliseerd. Het eerst was hij werkzaam als dirigent van de Duitsche Opera te Amsterdam onder Ferd. Roder in den schouwburg van Lier. Dit duurde slechts kort, reeds het volgend jaar werd Heinze direc teur van een Italiaansch opera-gezel schap, ook slechts voor korten tijd. In '52 trad deze toonkunstenaar op als directeur van de Amsterdamsche liedertafel Euterpe, een betrekking die hij tot '83 waarnam. In 1862~ richtte hij de zangschool der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst op, waaruit de tegenwoor dige Muziekschool zich ontwikkelde. Directeur van de Zangschool bleef hij tot 1871. Van 1868 tot 1881 was hij directeur van de door hem opgerichte zangvereeniging „Excelsior". Door zijn initiatief ontstonden de afdeelin- gen Hilversum (1884) en Bussum (1887) van de M. t. b. d. T. en met Hol, C. v. d. Linden e.a. richtte hij in 1875 de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging op. Sedert 1890 woonde Heinze, nadat hij zich uit het openbare leven had teruggetrokken, op zijn villa „Cae cilia" te Muiderberg. Bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag werden door vele Nederlandsche zangvereeni gingen, vooral mannenkoren, concer ten te zijner eere gegeven, waarin composities van zijn hand werden uitgevoerd. Heinze heeft veel gecomponeerd van zijn ca. 100 werken van beteeke- nis zijn er 50 in druk verschenen4 cantica en driestemmige missen met orgelbegeleidingtal van mannenko Luye van <ler Laan. Men seint ons uit Amsterdam Luye van der Laan, die den moord pleegde op zijn schoonzuster in de Celebesstraat te Amsterdam, werd he den door de rechtbank tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Gemengd Nieuws. Wreedheid van bewakers. Op het oogenblik staan 5 bewakers van het krankzinnigengesticht te Tours terecht, wegens ongehoorde mishandeling -"net doodelijken afloop van een der verpleegden, een zekeren Méchin. De gevoellooze „ziekenverple gers" wierpen den ongelukkige, die een van hen aan de mouw getrokken had terwijl deze een reglement van orde voorlas, op den grond en trapten en sloegen hem zoolang, tot het leven geweken was. De geneesheeren verklaarden eerst, dat de dood niet door mishandeling, doch door een plotselingen schrik in getreden was. Later werden deze ver klaringen echter tegengesproken. De verpleegde was een overigens gezond en krachtig man. Goede verpleging. In de gevangenis te Rijssel heeft een jonge vrouw van 23 jaar de voeten bevroren gekregen. Zij is naar het hospitaal gebracht, waar haar beide voeten afgezet zijn. Broekske dood. Het „Hbl. van Antw." schrijft Een belangrijk verlies wordt gele den door de bezoekers van onzen die rentuin. zoo de abonnenten als de vreemden. Want een zijner beroemd heden, een wezen, dat een der voor naamste aantrekkelijkheden uitmaak te, Broekske, de mannelijke helft van het hipoppotamenpaar, is dood. Het arme beest was, sedert een aan val van geraaktheid, die het overeen paar maanden had gehad, aan het treuren geraakt. En gedurende die wekenlange ziek tc heeft de brave dikke philosoof tijd gehad om na te denken over de ver- rnderingen, die gedurende zijn drie- en-twintig-jarig verblijf alhier zoowel de dierentuin als deszelfs omgeving ondergaan heeft. Hij ~zsg den tuin en onder dezen zijn paleis schier geheel herbouwen hij woonde den twist bij voor en te gen de nieuwe statie. Hij zag het mu seum afbreken en vervangen door het tegenwoordige feestpaleis Ilij zag en hoorde naast de natuur kunde ook de muziekkunst huldigen, en, hoewel de brave groote lummel zoo iets in zijn vaderland nooit ge droomd had. verzette hij er zich nisl tegen. Maar nu was het te erg. Daar ontving hij een uitnoodiging, o: ind met zijn dame naar het bal van Va r Mi tenavond te komen. goals Wat' riep hij verontwaardij) j;ane uit, een bal in de Zoölogie Dat is veell... ïaars Hij raapte zijn laatste krachten bi a 20c een, stelde voor a! zijn medebewonpi t Air van de Zoölogie een protest op, hu ,aj v aanmanende die ontheiliging vu hun rijk niet te gedoogen. „Mij", zoo schreef hij, „zal die sla fle den dood kosten inuee Hij werd aanhoord. Bij het kleinst a het dwerg-aapje gelijk bij den grootste Q lev olifant vond zijn jammerklacht wee £er klank. Allen lieten het dansplezi san het dwaze menschdom over. ae Doch de slag had zijn hart gchr m ve ken. Broekske ging dood, zijn b Dat droefde weduwe Julie met het j<>ni a Vai ste van hun elf spruiten nalatend De tien ouderen hebben reeds hu weg in de wereld gemaakt. °Qe iet 1 In den omtrek van Munchen wooi ij z^e een welgestelde boer met drie schooi empe moeders. ucht Hij is onlangs voor de derde ma< oecj getrouwd, maar had zich zoo geheel aan zijn vorige schoonmoeders, d! hem in zijn weduwnaarsstaat goe verzorgden, dat hij niet van hai wilde scheiden en haar bij zich hieli De moeder van zijn derde vrou woont nu ook bij hem in, evenals zij Be eigen moeder en de moeders van zij f"311 drie schoonmoedersen daarbij ko re, ii men nog zijn vier dochters, zoodat d Afwt man 12 vrouwen in zijn huis heeft. ienhu Pun Amerika door de Chineezen ontdek M Dat de eer der ontdekking vat a Amerika aan de Chineezen toekomt ,^ge werd sinds lang vermoed en is doo jg3 - het wetenschappelijk onderzoek de je laatste jaren zekerheid geworden. Di ^sc officieele Chineesche bescheiden stel |j on len de ontdekking der nieuwe wereli jv0ei in een tijdperk, bij onze jaartellinj eicis( vallende in de 5e eeuw na Christus 2e. In het desbetreffend Chineesch archie heeft men zeer nauwkeurige beschrij |oen vingen aangetroffen van Mexico, Cen b. d traal-Amerika en de Westkust vai ie. Amerika tot Alaska toe. Ook warei bmn de Chineezen toen reeds bekend me ierzu de voornaamste grondproducten ei 2e. de volksgebruiken in de westelijk! 1 J. streken van Noord-Amerika. Hwui rt. 4 Shan, een budhistisch zendeling stak erle< na 1500 jaar geleden met vijf volge- an j lingen den Stillen Oceaan over en 3e. landde op Alaska, onderzocht een deel L J. der kust van Britsch Columbia en Ier bereikte vervolgens het land, dat dooi #el hem Fusang, het oord van den moer ouw bei-boom, werd gedoopt. Fusang i; te de nu Mexico de door Hwui-Shan opge- c. teekende afstand van Alaska, twee ;eme duizend Li in Zuid-Oostelijke rich beslt ting (9000 K.M.), stemt overeen metiake de werkelijkheid. Shan beschrijft de lokae wonigen der inboorlingen van Fu- leriri sang, vermeldt, hoe zij van de bloem miss: der Mexikaansche agave een geestrij 'alle ken drank bereiden, het bekende pul- d. quehoe zij de bladeren van deze tan plant tot bedekking hunner woningen aoen gebruiken en uit de wortels een artse- 'oor nij kookten. Shan kwam als zendeling 'an en stelde zich derhalve slechts deromi verbreiding van Budha's leer ten doelmaar zijn mededeelingen aan- Vc gaande de nieuwe wereld trokken'°ge destijds in China zoozeer de aandacht dat zij op last der Regeering geco-jjn^' pieerd en bewaard werden. jat Wat er verder voorviel in de nieuw De ontdekte landen is in de Chineesche niet geschiedboeken niet teruggevonden. ?P 1 Indien niet, eeuwen later, de Span- jaarden in hun fanatieken geloofs- ijver de Maya-boeken hadden ver- pen: brand, zouden wij thans vermoedelijk beta in het bezit van kostelijke gegevens P' daaromtrent zijn. Er is maar één van deze boeken bewaard geblevenhet jp bevindt zich nu in het nationale mu- P seum te Madrid. Het schrift is nog B niet ontcijferd, maar belangwekkend /28( is reeds, dat het papier van dit oude I0n' boek zeer veel gelijkt op het papier dat de Chineezen in de oudheid ver- p vaardigden, en ook, dat dit papier op dezelfde wijze is dichtgevouwen als ^eu dat der oude manuscripten van de van Chineezen. Alexander von Humbolt van vond reeds in verscheidene streken zoo van Mcixco overblijfselen van allerlei 22 dat de bewoners in vroeger eeuwen q van de Chineezen moeten hebben ge- F leerd. Zoo hebben reizigers uit late- ren tijd bij de oorspronkelijke bewo- ver ners van Centraal-Amerika, die echt Chineesche voorliefde voor vuurwerk teruggevonden en ook in kleuren en huisraad zeer veel opgemerkt, dat aan Chineeschen invloed is toe te schrijven. Shan heeft hoogstwaar schijnlijk het meest onder de Tolteken verkeerd, tot welk volk ook de stam der Maya's in Yukatan wijzen alsme de op een uit Indië over China daar heen geleide budhistische beschaving. Er moet zelfs in Centraal-Amerika rasvermenging met Mongoolsch bloed hebben plaats gevonden, waaruit te besluiten is, dat de reis van Hwui- Shan oorzaak van Chineesche neder zettingen is geweest. In onzen tijd heeft men waargeno men, dat Chineesche koelies in Cen traal-Amerika, zoodra zij in aanra king kwamen met afstammelingen der Tolteken zeer spoedig geheel in de levenswijze der Tolteken opgingen hetgeen men slechts durft te verklaren uit zekere aloude verwantschap dezer rassen. Ja, er is zelfs een algemeene gelijkenis tusschen het Indiaansche en het Mongoolsche menschentype. De schedel van alle Amerikaansche inboorlingen loopt, evenals die der Chineezen, naar boven spits toe het voorhoofd is bij beide rassen smal en achterwaarts wijkend de neus der oorspronkelijke bewoners van Ame rika herinnert zoowel aan het Mon goolsche als aan het Arische typede oogen liggen diep en toonen vaak den specifiek Chineezen schuinschen op Mc di

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2